Italiaanse regering gaat niet op nieuwe eisen in Europese politieke midden bundelt zich China: N-bom onvoldoende Derde Wereld afhankelijk van Westerse persbureaus "Dertien gevangenen vrij Frankrijk ontkent proeven met N-bom Het "stille" huwelijk van prinses Caroline CDA DOET NIET MEE Libanese leiders bereiken akkoord vernederend,, BUITENLAND PARIJS (AFP) - Frankrijk experi menteert niet met een neutro nenbom. Een woordvoerder van het Elysee heeft gisteren ver klaard: "De in bepaalde per sorganen verschenen berichten over experimenten door Frank rijk met een neutronenbom die nen niet ernstig genomen te wor den. Een dergelijk experiment heeft niet plaats gehad en er be staan ook geen plannen dit te gaan doen". Vorige week verschenen berichten in de pers dat Frankrijk in een gebied in de stille oceaan proeven met een neutronenbom had ver richt. De woordvoerder zei niet of Frankrijk van plan is in de toe komst een dergelijk wapen te in troduceren. ROME (AFP)- De Italiaanse regering zal niet met de Rode Brigades onderhandelen over de vrijlating van oud premier Aldo Moro. Dit staat in een communiqué van het kabinet van premier Giulio Andreotti dat gisteravond werd uitgegeven na een bijeenkomst van het interministerieel comité in zake de veiligheid. "De eisen van de terroristen inzake een uitwisseling van gevangenen tegen de vrijlating van Aldo Moro waren en zijn onaanvaardbaar, omdat zij indruisen tegen de vrij heid van allen en tegen de recht sorde van de republiek", aldus de bekendmaking. Daarin wordt te vens gezegd dat de mening van de regering gelijk is aan het oor deel dat het Italiaanse parlement heeft uitgesproken. Ook de grote partijen hebben geen blijk er van gegeven, dat zij be reid zouden zijn in te gaan om de eis van de Rode Brigades om 13 gevangenen vrij te laten in ruil voor Moro. De christen-democratische partij waarvan Moro de voorzitter is, verklaarde bij monde van de plaatsvervangende secretaris generaal Giovanni Galloni, dat het eerder ingenomen standpunt dat er van een uitwisseling geen sprake kan zijn, nog steeds van kracht is. Ook de socialistische partij herhaalde dat zij gekant is tegen een ruil van gevangenen tegen Moro. De secretaris-gene raal van de communistische STOCKHOLM (UPI) - De Ierse oud-minister van buitenlandse zaken Sean Macbride wil dat er een internationaal controle-ap paraat komt dat de 'infra structuur van het vergaren en verspreiden van informatie' moet verbeteren. Macbride bena drukte de 'onevenwichtigheid' in de informatie, die wordt veroor zaakt door de prominente rol die de grote persbureaus spelen. Hij sprak als voorzitter van een in ternationale commissie voor communicatieproblemen inge steld door Unesco op een congres over persbureaus dat de Unesco dezer dagen in Stockholm houdt. Macbride constateerde, dat velen de overtuiging zijn toegedaan, dat het leggen van de nadruk op vrije verspreiding van informatie zonder het scheppen van voor waarden voor een grotere gelijk heid bij de uitwisseling van in formatie, de ontwikkelde landen onvermijdelijk in een bevoor- Bonn laat geen spionnen gaan BONN/NEW YORK (DPA) - De Westduitse regering heeft een uitwisseling van het spionnen- echtpaar Günther en Christel Guillaume opnieuw categorisch van de hand gewezen. "Guillaume blijft waar hij is", al dus een regeringswoordvoerder in Bonn. Berichten in het Amerikaanse weekblad Newsweek over een mogelijke internationale uitwis seling, waarbij de Guillaumes be trokken zouden zijn, noemde hij volledig onjuist. Volgens Newsweek zou het echt paar Guillaume mogelijk op de nominatie staan voor uitwisse ling tegen de Rus Anatoli Sjtsja- ranski, die de Verenigde Staten graag op vrije voeten zouden TENNIS - De als eerste geplaatste Brian Gottfried heeft zondag het WCT-toernooi van Houston op zijn naam gebracht. In de finale van het 175.000 dollartoernooi won de 26 jarige Amerikaan met 3-6, 6-2, 6-1 van Ilie Nastase. rechte positie handhaaft, 'terwijl het grootste deel van de mens heid in een staat van afhankelijk heid blijft. Wie zou in ernst het bestaan van dit probleem kunnen negeren, wan neer men weet, dat twee derde van de dagelijkse informatie in de wereld, rechtstreeks of indirect uit New York komt of dat bijna twee derde van de corresponden ten van de grootste persbüreaus in Noord-Amerika wonen en in Europa'? Macbride sprak ook zijn bezorgd heid uit over een 'toeneming van de koude oorlogspropaganda 'De laatste maanden maak ik me ernstig zorgen over de herople ving, met name in het Westen, van koude oorlogspropaganda, die is bedoeld om een verhevi ging van de wapenwedloop te bevorderen. Ik maak me ook zor gen over het gewetenloze gebruik van strategische statistieken in de campagne om nieuwe massale vernietingswapens ingang te doen vinden. Ik zou journalisten in de hele wereld willen vragen voorzichtig te zijn met dergelijke informatiebronnen en alles dat in hun vermogen ligt te doen om de idee van internationale ontwape ning te bevorderen' In de discussie over de 'vrije of de 'evenwichtige' informatiestroom zei de hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad, drs. Max Snijders sprekend namens het internationaal persinstituut, dat er geen compromis over de vrij heid kan zijn. Volgens hem is het probleem niet de nieuwsstroom tussen ontwikkelde en ontwik kelingslanden, maar tussen de mocratische en autoritaire lan den. De directeur van het Libische persbureau Jana, Saad Mujber, maakte bezwaar tegen die opvat ting, en verklaarde dat de derde wereld niet autoritair is. 'De idee van een vrije infor matiestroom betekent voor de 'westerse pers dat men bin nenkomt en dan maar schrijft wat men wil. Ze willen ons vertellen hoe we ons land moeten bestu ren. Dat zullen we niet toestaan. Dat is hun zaak niet', aldus Muj ber. partij, Enrico Berlinguer, had zondag al gezegd dat hij gekant is tegen "elke zwakheid tegenover het terrorisme". Het Romeinse avondblad Vita Sera ontving gisteravond een uitvoe rig schrijven dat afkomstig zou zijn van de ontvoerde Moro. Deze brief was gericht aan de chris ten-democratische partijleider Benigno Zaccagnini. Daarin werd op de Italiaanse regering en de christen-democraten een dringend beroep gedaan, op de eis tot uitwisseling in te gaan. "Wij zijn bijna aan het uur nul ge komen. Het is meer een kwestie van seconden dan van minuten. Wij zijn op het ogenblik van het bloedvergieten gekomen", aldus het schrijven. Bitter In bittere termen veroordeelde Moro de weigering van de rege ring om tot een regeling met de Rode Brigades te komen. "Ik aanvaard het onrechtvaardige en ondankbare vonnis van de chris ten-democraten niet. Ik zal niemand vergeven of vrij pleiten", aldus de oud-premier die er aan toevoegde dat hij niemand van de regering of de leiding van de christen-democra ten bij zijn begrafenis wilde. Het was de zesde brief van de ont voerde. Het handschrift was be verig en onregelmatig. Het schrijven dat zeven bladzijden besloeg, werd gevonden nadat iemand die zei namens de Rode Brigades te spreken, het ge noemde blad had opgebeld. En kels uren tevoren had de anar chistische beweging laten weten, dat er 13 gevangenen moesten worden vrijgelaten, als men Moro in leven wilde houden. Er werd echter geen termijn gesteld. Van de 13 gevangenen zijn er zeven lid van de Rode Brigades, onder wie de oprichter, Renato Curcio, die in Turijn terechtstaat met 14 medestanders, en Cristoforo Piancone die onlangs bij een moordaanslag op een gevangen bewaarder in Milaan werd ge wond. Van de overige zes die vrijgelaten zouden moeten wor den, zijn er drie lid van een bende die in Zuid-Italië actief is terwijl de overige drie deel uitmaken van de groep "22 oktober". Deze laatste drie werden in 1974 tot lange gevangenisstraffen ver oordeeld. Mevrouw Eleonora Moro, de vrouw van de ontvoerde oud-premier, begaf zich gisteravond naar het hoofdkwartier van Caritas Inter- nationalis, kort nadat het bericht van een nieuwe boodschap van haar man was ontvangen. Deze katholieke hulporganisatie is door de familie Moro aangewezen als mogelijke onderhandelaar met de Rode Brigades. De voor zittervan Caritas, Georg Huessler uit Freiburg, wees erop dat de or ganisatie een zuiver humanitaire doelstelling is en bijgevolg geen politieke rol kan spelen. Onbekenden die zich de "wrekers van Moro" noemen, kondigden inmiddels in vlugschriften, die gisteravond in Rome werden ver spreid, aan dat zij enige gevangen zittende terroristen en verschei dene linkse politici, onder wie de communistische leider Enrico Berlinguer, zullen doden, als Moro vandaag niet is vrijgelaten. De Italiaanse piloten van vliegtuigmaatschappijen hebben intussen verklaard dat zij zullen weigeren gevangenen te vervoe ren van de ene gevangenis naar de andere. De piloten vinden dat de staat zelf genoeg vliegtuigen heeft om de gevangenen onder politiegeleide te vervoeren. De piloten vinden het te gevaarlijk gevangenen in hun toestel te ne men. ROME - Mevr. Eleonora Moro, de vrouw van de ontvoerde ex-premier Aldo Moro verlaat hier het kantoor van de organisatie Caritas in Rome, welke organisatie heeft aangeboden om met de Rode Brigade te onderhan delen over de vrijlating van Moro. De Rode Brigade heeft niet gereageerd op het voorstel van Caritas. Over de inhoud van het gesprek met Caritas wilde mevr. Moro geen mededelingen doen. MONTE CARLO (UPI) - Wat het huwelijk van het jaar had kunnen worden - Prinses Caroline van Monaco (21) haar ja-woord gevend aan de Parijse play-boy Philippe Junot (39) - zal zich in plaats daarvan in de grootste intimiteit voltrekken in de kapel van het prinselijk paleis in Monte Carlo, waar maar plaats is voor een tachtigtal personen. Het besluit van prins Rainier en prinses Grace is naar hun zeggen geheel in overeenstemming met de wens van hun dochter. Maar de Monegasken hadden gehoopt op twee dagen feest, op 28 juni tijdens het burgerlijk huwelijk en op de 29-ste tijdens de kerkelijke inzegening, geheel in de stijl van het huwelijk van prins Rainier en prinses Grace. 'Het vorstendom had veranderd moeten worden in één groot tuinfeest voor deze gelegenheid', klaagde een teleurgestelde ho telhouder. 'Het gebeurt niet elke dag dat de mooiste prinses in Europa een gewone jongen trouwt'. Waar het Monaco van 22 jaar geleden volgeboekt was voor Rainiers huwelijk met de Amerikaanse filmactrice Grace Kelly, moeten de hotels nu maar zien dat ze hun kamers verhuurd krijgen voor Carolines huwelijk. Natuurlijk zijn de oude geruchten opgedoken en natuurlijk zijn ze weer tegengesproken dat Caroline geen groot huwelijk wil omdat ze niet helemaal zeker van haar bruidegom kan zijn. Junot is na zijn kennismaking met prinses Caroline rustig doorgegaan met het alleen of in gezelschap van een vriendin bezoeken van nacht clubs. Toen gisteren de huwelijksdata werden bekendgemaakt, waren Caroline en haar moeder in Washington, waar Grace een vergade ring van de raad van beheer van een grote filmmaatschappij moest bijwonen. Van Washington uit zou Caroline doorgaan naar Los Angeles, om te winkelen voor haar bruidsschat op Rodeo Drive in de voorstad Beverly Hills, een winkelwijk waarvoor men niet op een paar dubbeltjes moet hoeven kijken. Dior Prinses Caroline zal een trouwjurk dragen van Dior in Parijs en ze heeft al een gegraveerde gouden trouwring ter completering van de verlovingsring met safieren en diamanten die zij in augustus van haar aanstaande kreeg. Of het jonge paar straks op huwelijksreis gaat is niet bekend, maar van Junot weet men dat hij erg gesteld is op de Galapagoseilan- den ter hoogte van de Zuid-Amerikaanse kust en dat wit tebroodsweken een uitstekend excuus zijn om er terug te keren. Fusako Yamamoto met haar TOKIO - Tranen op de internationale luchthaven van Tokio, waar dochter Hidemi bij hun hereniging de emoties de vrije loop laten. Mevr. Yamamoto is één der passagi boord van het Koreaanse vliegtuig zaten, dat boven de Sovjet-Unie tot landen werd gedwongen. Via Helsinki keerden zij terug naar het Verre Oosten. SALZBURG (DPA) - Tien Europese conservatieve en christen-democrati sche partijen hebben zich maandag in Salzburg ver enigd in de "Europese Democratische Unie" (EDU). HONGKONG (UPI) - Volgens een artikel in het Volksdagblad van Peking van gisteren is het neutronenwapen dat Amerika kan maken, minder gevaarlijk dan de al in gebruik zijnde Russi sche mobiele geleide raket SS-20, "waarvan de kracht 2.000 keer zo groot is als die van de neutronen- granaat". Volgens het Volks dagblad heeft de Sovjet-Unie de SS-20 al opgesteld tegen vele ste den in West-Europa. Het Volksdagblad schreef dat het voordeel bij de twee militaire blokken die in Europa tegenover elkaar liggen, bij de Sovjet-Unie en de landen van het pact van Warschau ligt en dat de Russen alleen al aan tanks tussen de twee en drie keer zoveel conventionele wapens hebben als de landen van de NAVO. "Westerse militaire deskundigen hebben geschat dat als de Sov jet-Unie een aanval op West- Europa zou doen met een groot aantal tanks, zij de Atlantische kust binnen een paar dagen zou kunnen bereiken", aldus het volksdagblad. "De in Centraal Europa opgestelde Russische tanks kunnen worden be schouwd als een speerpunt van Sovjetrussische agressie, terwijl het neutronen wapen er het schild tegen is. De Sovjet-Unie wil al leen zelf de speer hebben, maar staat anderen niet toe het schild te bezitten", aldus het Volks dagblad. "Het gebied dat wordt vernield door de ontploffing van een neutronenwapen is veel kleiner dan het gebied dat wordt ver nietigd door de SS-20 en het is duidelijk welke van de twee de meeste mensen kan doden en dus gevaarlijker is. "Wanneer de Sovjet-Unie haar oorlogsmachine eenmaal in wer king zet en raketten van dit type lanceert tegen West-Europa, dan zullen de Eifeltoren in Parijs, Westminster Abbey in Londen, de beroemde schilderijen in Flo rence en het kasteel in München in een ware hel gereduceerd wor den tot as", aldus het Volks dagblad van Peking. slechts als de oprich tingsvergadering deel. Ze willen deze status voorlopig behouden. De 18 partijen hebben rond 56 miljoen kiezers in 14 landen ach ter zich. De 18 partijen willen als werkgemeenschap streven naar versterking van de samen werking tussen de groeperingen van het politieke midden en dit streven niet beperken tot de groeperingen binnen de Euro pese Gemeenschap. Voorzitter Josef Taus, voorzitter van de Oos tenrijkse Volkspartij, werd voor een periode van twee jaar tot voorzitter van de "EDU" geko zen. De christen-democratische partijen uit Italië, Belgie, Luxemburg en Nederland na men niet aan de oprichtingsver gadering deel. Taus weet hun af wezigheid aan moeilijkheden binnen deze partijen zelf of moeilijkheden op het gebied van de binnenlandse politiek van de betrokken landen. De uitnodi ging tot toetreding tot de EDU blijft echter van kracht. In con- fcrentiekringen is voorts meege deeld dat premier Tindemans van België die voorzitter van de Europese Volkspartij is, onder druk van zijn partijgenoten niet naar Salzburg is gegaan. Tegen uitersten De partijen die zich aaneengesloten hebben in de EDU hebben beslo ten de invloed van zowel uiterst linkse als uiterst rechtse groepe ringen tegen te gaan en de vrije markteconomie en de ongehin derde activiteit van alle politieke partijen te bevorderen. De "EDU" zou beschouwd moeten worden als een tegenhanger van de socialistische internationale waarbij circa 60 socialistische en sociaal-democratische partijen zijn aangesloten. Het Neder landse CDA heeft geweigerd zich bij de "EDU" aan te sluiten. Zij zouden gesteld hebben dat de "Europese Democratische Unie" de ontplooiing van de Europese Volkspartij, waarvan premier Tindemans van België voorzitter is, in de weg staat. BEIROET (AP) - Islamitische en Christelijke leiders in Libanon zijn blijkens een officiële be kendmaking overeengekomen de guerilla-activiteiten van Pales- tijnen een halt toe te roepen en als eerste stap op weg naar een na tionale verzoening hun eigen volkslegers te ontwapenen. De parlementaire leiders van beide bevolkingsgroepen hebben daar toe een zes punten tellend ak koord ondertekend, dat presi dent Sarkis moet helpen een na tionale eenheidsregering te vor- Het nieuwe kabinet zal in de plaats komen van het kabinet van pre mier Salim el Hoss, dat vorige week aftrad na hernieuwde ge vechten tussen moslems en christenen in Beiroet en de Is raëlische invasie in Zuid Liba non. De overeenkomst, bedoeld als een mandaat voor de nieuwe rege ring, dringt aan op een snelle Is raëlische terugtrekking uit het gehele bezette Libanese grond gebied, dat een oppervlakte heeft van 1.250 vierkante kilometer. Rechtse christelijke leiders en ge matigde moslems betitelden het akkoord als een oprechte stap in de richting van een nationale en tente. Linkse Libanezen ver wierpen gisteren reeds het ak koord. Ook de eerste reactie van Palestijns gerichte kranten was koel. Europese Hof: ^Roedeslagen STRAATSBURG (AP) - Het Europese hof voor de rechten van de mens heeft bepaald dat het met roedeslagen be straffen van jonge wetsover treders op het eiland Man 'vernederend' is. Hiermee is na zes jaar een einde gekomen aan een rechts- strijd, welke begon toen een 15-jarige jongen op het blote achterwerk werd geslagen wegens mishandeling van een klasgenoot die hem had aangegeven vanwege het in een plaatselijke middelbare school naar binnensmokke len van bier.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13