Katwijkse bede-actie passeert de 100.000 M«i Saaiheid is troef op vergadering KNSB gooit het roer om -CBSSD3S33 Zwarten vragen solidariteit Geen onderdrukking van kerk in Vietnam LEIDSE SPAARBANK Parker - NN Donar LEIDSE SPAARBANK Team van Godyla wil onderste uit de kan Rentree Pronk DINSDAG,25 APRIL 1978 Sjollema op Namibiëdag: Op een Namibië-dag in Driebergen zei dr. Boudewijn Sjollema, directeur van het programma van de Wereld raad van Kerken tot bestrij ding van het racisme, dat de zwarten in Zuid-Afrika en Namibië mateloos lijden en dat de blanke kerken daar weinig of niets tegen hebben gedaan. Sjollema is vooral de laatste weken nogal mikpunt van kritiek geweest in verband met zijn document over de si tuatie in Zuid-Afrika waarin hij begrip vraagt voor vrij heidsstrijders die menen dat alleen nog een gewelddadige strijd tegen het blanke regime mogelijk is. De zwarten, aldus Sjollema, vragen steun van christenen in de hele wereld, steun in de klassieke zin, zoals het gebed, maar vooral dat het evangelie „handen en voeten" krijgt; ze willen dat de christenen zich solidair verklaren en dat ze de oorzaken van het racisme na gaan en aanpakken. Als het antiracismefonds een beroep doet op de leden-ker ken, komt er vaak een defen sief antwoord op, in de geest van: er is al zoveel mis in ei gen gelederen. Toch meent Sjollema, dat de kerken in de wereld de „apartheidsker- ken", die Vorster steunen, moeten aanspreken op hun houding. „We moeten de blanken er voortdurend op wijzen, dat hun situatie ho peloos is en totaal in strijd met het evangelie". Premier Vorster Zuid- Afrika Sjollema: „De kerken die zijn regime steunen moeten worden aangesproken op hun houding" Ds. Poot moet voortdurend denken aan Uzza... (Van onze redactie geestelijk leven) Dit weekeinde is de handtekeningenactie uit Katwijk aan Zee om de bede in de Troonrede te doen terugkeren de 100.000 gepasseerd. Ze is nog steeds in volle gang, evenals de actie van het comité "Bede in de Troonrede" te Delft, dat tot nu toe 20.00 handtekeningen mocht vergaren. Dit comité heeft inmiddels contact opgenomen met een par ticuliere actievoerder in Groningen, die zijn stand tot 42.000 wist op te voeren. In hervormd Katwijk aan Zee ko men nog dagelijks volle lijsten binnen. Vooral van kerkelijke gemeenten die er geen bezwaar tegen hadden lijsten in het kerk portaal neer te leggen. De ene gemeente levert meer op dan de andere, uiteraard omdat ze ver schillend in grootte zijn, maar ook omdat ze niet alle even mas saal reageren. Er zijn ook plaat sen waar een kerkeraad haast schoorvoetend een lijst gebruikt, alleen om mensen die persoonlijk met de actie instemmen de gele genheid te geven hun handteke ning te zetten. De hervormde kerkeraad van Alp hen aan den Rijn gaf, als zovele, in de kerkbode slechts het Kat wijkse adres door waarheen die er behoefte aan heb- briefkaart kunnen stu ren. Een lijst in de kerk vond weinig instemming omdat men niet wilde uitsluiten dat anderen deze weg zouden kunnen gaan bewandelen voor andere doeleinden en bij het niet ver krijgen van toestemming naar deze actie zouden verwijzen. De grote aantallen komen vooral uit gemeenten van rechts-ort- hodoxe signatuur. Zo leverde Sprang (Brabant) 1000 hand tekeningen op, Waarder (bij Woerden 900 en Veenendaal meer dan 2000. Een school voor lager onderwijs in Barneveld, uitgaande van de Gereformeerde Gemeente, zorgde voor een buitengewone zending: 4600 handtekeningen. De kinderen hadden ze zelf verzameld. Bij het Katwijkse comité bestaat de in druk, dat de grootste opbrengst wordt verkregen in gemeenten waar men huis aan huis werkt. kwam van de Nieuw- Loosdrechtse predikant T. Poot die het destijds ook betreurd heeft dat de bede werd weggela ten maar die met deze aktie toch maar "matig gelukkig" is. Hij schrijft in zijn kerkblad, niet te willen aankomen met het veelge hoorde argument dat het belang rijker is, in het regeringsprog ramma de bijbelse gerechtigheid na te streven dan dat de bede in de Troonrede staat. "Ik denk dat het beide even belangrijk is". Wel vraagt hij zich af wie en wat er met het woord "God" wordt be doeld. "Als onze overheid zou be sluiten publiekelijk de naam des Heren te belijden en de God der Schriften aan te roepen, zou dat een reden tot grote dankbaarheid zijn, maar als er een elck-wat- wils-God moet worden opgeroe pen, dan vind ik dat christenen zich wel driemaal bedenken moe ten om daarom te vragen" Ds. Poot, die vóór Nieuw- Loosdrecht predikant was in Haaften, Middelharnis en Gro ningen, gelooft niet dat de belij denis van de naam des Heren een zaak is die door middel van een handtekeningenactie kan en mag worden afgedwongen. Hij moet voortdurend denken aan de bijbelse geschiedenis van Uzza (2 Samuel 6). 'Als David de ark des Heren op een wagen naar Jeruzalem laat voe ren, glijden op een bepaald mo ment de trekossen uit. Kennelijk uit vrees dat de ark van de wagen zal vallen, strekt een van de be geleiders zijn hand uit en grijpt de ark aan. De man, Uzza, sterft ter plekke door de hand Gods. Ik denk dat deze huivering wekkende geschiedenis ons le ren wil, dat de Here zelf voor zijn naam en eer zorgt en dat al ons pogen om Hem voor vallen te be hoeden ten dode gedoemd is". Ds. Poot geeft deze gedachten ter overweging. Zonder overigens iemand iets te willen opleggen. 'Teder zij in eigen gemoed ten volle verzekerd", zo besluit hij. Op tijd Het is de bedoeling, de bede-acties tot diep in mei voort te zetten. Vooral de huis-aan-huis-methode blijkt nogal wat tijd te vergen. De beide comité's zullen ze in elk ge val op een zodanig tijdstip afslui ten, dat het hele pakket ruim vóór het zomerreces de regering kan worden aangeboden. Afscheid. Twee Leidse gens emeritaat. Ds. J. E. Bre derveld, gereformeerd, op 30 april om 10 uur met een dienst in de kerk aan de Oude Vest, en ds. H. W. Hemmes, her vormd Diaconessenhuispre- dikant, met een receptie op dinsdag 2 mei van half 5 tot 6 uur in de medische biblio theek van dit ziekenhuis. Voor beiden is al een opvolger benoemd. Ds. J. Bovenberg, Leiden, volgt ds. Brederveld op en ds. H. B. van 't Hof, Honselersdijk, gaat naar het Diaconessenhuis. Ds. Hem mes, die vorig jaar zijn 40-ja- rig ambtsjubileum vierde, blijft tot de komst van zijn opvolger (1 juli) de pastorale zorg in het Diaconessenhuis waarnemen. Ds. Brederveld wordt pastorale hulp in Nij- kerkerveen. Lezing. De heer J. Ph. Fijn- vandraat te Sneek houdt vrij dagavond om 8 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat te Leiden een le zing over de "charimatische beweging". Dat is een tweede lezing in een serie van drie onder de titel "De ogere we reld". Beroepingen. Hervormde kerk: beroepen te Elden A. Ruys Arnhem, door de sy node tot geestelijk verzorger bij de luchtmacht kandidaat P.C. Boelhouwer Linschoten, te Delft G. A. Cnossen Nij- verdal, te Ermelo P. Vroegin- deqey Workum, te Nijker- kerveen A. van der Vlist Ge- nemuiden, te Veenendaal L. Schaap Eemnes, te Oud- Beyerland R. Kuus Putten, te Leer sum J. Kortleve Driebergen; aangenomen naar Sprang W. J. C. van Ren- nes Onstwedde, naar Wage- ningen J. Kievit Windesheim; bedankt voor Werkendam C. den Boer Wageningen. Geref.Kerken: beroepen te Amsterdam-Slotervaart F. W. Fokkema Laren (NH), te Leusden J. S. Ridderbos Goes, te Sint Jacobiparochie A. Medema Nijensleek; aan genomen naar Amsterdam (studentenpredikant) B. J. Rootmensen Valkenswaard.i naar Borger D. J. de Lange Hardixveld. Chr. Geref. Kerken: aangeno men naar Damwoude R. Kok Eemdijk. Geref. Gemeenten: bedankt voor Ancaster (Canada) A. Vergunst Veen. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen de benoeming tot docent aan het doopsge zind seminarie te Eckhardt (Indiana, Ver. Staten) R. S. Kuitse Texel. De Rooms-Katholieke Kerk in het zuiden van Vietnam wordt in het geheel niet door de communistische autoriteiten onderdrukt. De regering schept zelfs „gunstige voorwaarden" voor de heropening van priester koor de priesteropleiding. Dat zegt de leider van het bisdom Vinh Son, pater Huynh Cong Minh. Hij spreekt daarmee berichten tegen die volgens hem verspreid worden door priesters die wegens „reactionaire activiteiten" zijn gearresteerd- Pater Minh, die afgevaardigde is van Ho-Chi-Minh-stad (het vroegere Saigon) in het Vietnamese parlement, verklaarde letterlijk: „de politiek (van de regering) van respect voor de godsdienstvrijheid en de vrijheid om niet godsdienstig te zijn is ernstig gemeend en duurzaam. Het is geen taktiek of afleidingsmanoeuvre" Volgens Minh wordt in de kerken enkele malen per dag de mis gelezen- Daarbij zijn de gebouwen overvol. Zusters die sociaal werk verrichten zijn herhaaldelijk voor hun werk onderscheiden. Het werk van de kerk op sociaal gebied en in het onderwijs is onder leding van de overheid komen te staan, omdat „wij inzien, dat dit de opgave is van de staat en alleen de staat deze verantwoordelijkheid ten volle kan dragen", aldus "Matig gelukkig" pater Minh. Overigens blijkt de gedachte dat alle gereformeerd gezinde her vormden wel spontaan en kri tiekloos op de Katwijkse aktie zullen ingaan niet juist te zijn. Een opvallend geluid uit deze hoek van de Hervormde Kerk Minh zei dat er geen rpiesters zijn gearresteerd op godsdienstige gronden- Priesters die gevangen zijn genomen zijn geestelijken, die óf aalmoeze nier met een officiersrang in het oude Vietnamese leger waren, óf priesters die aan „reactionaire activiteiten" hadden deelgenomen zoals het anti-communistische „Vietnamese bevrijdingsfront" k Rijstvelden in Zuid-Vietnam LEIDEN - Ook het komend seizoen zal er een Leids- /Goudse competitie worden afgewerkt. Een en ander is gisteravond zonder hoofdelijke stemming op de onge meen saaie voorjaarsvergadering van de afdeling Leiden besloten. ADVERTENTIE Zoals bekend opperde de Kat wijkse zondagafdelingsclub KRV aanvankelijk nogal wat be zwaren tegen dit voorstel, omdat die club, dit vanwege de lagere reiskosten, een competitie met Den Haag verre prefereerde. Bo vendien was KRV van mening, dat de afdeling Leiden te weinig openhartig was geweest met be trekking tot de beweegredenen, die die afdeling ertoe had ge bracht, om van Den Haag alsnog weer terug te zwenken naar Gouda. Zoals wij in onze editie van vrijdag 21 april j.l. al ver meldden, hebben KRV en de af deling Leiden elkaar gevonden na een 'gesprek dat in alle vriend schap is verlopen'. Een andere zaak, die op deze ver gadering, waar veelal slechts de stem van voorzitter, Dusée en diens hamer te horen was, aan de orde kwam, was het afdelings- voorstel om de inleggelden alle clubelftallen op 20 gulden pe jaar vast té stellen. Dit agenda punt ontmoette nogal wat bezwa ren bij LFC-afgevaardigde Nieuwenburg. Hij was de mening toegedaan, dat vooral de jeugd door dat voorstel gedupeerd zou worden. Hij stelde de vergade ring dan ook voor de bovenver melde regeling slechts voor de seniorenelftallen van toepassing te doen zijn. Aangezien hij echter bij zijn betoog alleen de steun kreeg van de afgevaardigden van TAW, LSW'70, Lugdunum en De overige agendapunten - vanaf de notulen tot en met de voorlo pige begroting 1978/1979 van de afdeling Leiden - werden allen zonder hoofdelijke stemming 'afgehamerd'. Het belangrijkste van de hele avond was in feite dan ook dat aan de oud-scheidsrechters F.V.J, v.d. Berg, G. de Boer, J.P. de Jager, J. Robman en D.H. Mulder het insigne van ver dienste werd uitgereikt, terwijl de oud-scheidsrechters Gressie, Hoogduin en Hazerswoudse Boys-bestuurslid Cok werden verblijd met het lidmaatschap van verdienste van de afdeling Leiden. Parker heeft het dan toch maar weer gelapt. We zitten in de play offs tegen Donar. En om zoveel mogelijk Leidenaren in de gelegenheid te stellen bij het thuisfeest aanwezig te zijn spelen we in de Groenoordhallen op woensdag 3 mei 1978 om negen uur 's avonds. De toeloop zal groot zijn en als we de voorverkoop bij kapper Bosman zouden houden, komt de goede man niet meer aan knippen en krullen toe. Dus kunt u nu op de volgende manier kaartjes krijgen: - woensdag 26 t/m vrijdag 28 april van 18.30-20.30 uur in de Vijfmei hal. - dinsdag 2 mei van 18.30-20.30 uur in de Groenoordhal en - telefonisch reserveren op nummer 01719-13986. AMERSFOORT - De KNSB heeft het roer omgegooid. De schaat- senrijdersbond, die in het verle den groot was in het presenteren van kampioenen als Schenk, Verkerk, Kuypers en Kleine, maar aan onderlinge conflicten door het ijs dreigde te zakken, heeft orde op zaken gesteld. In een speciale vergadering van het bondsbestuur viel de beslissing: de macht van de LTC (landelijke technische commissie) moest worden teruggedraaid. Gisteravond hebben in Amersfoort voorzitter Herman van Laer en bondsdirecteur Wim Comello de LTC en de gewestelijke techni sche Commissies daarvan op de hoogte gesteld. De verantwoor delijkheid voor de samenstelling komt volledig bij de trainers te liggen. Voorzitter Van Laen "Uiteindelijk is men ermee ak koord gegaan dat de LTC niet meer zo zou functioneren als in het verleden. De macht komt bij de trainers. Wie dat zijn? Houdt het erop dat Kloosterboer, Van 't Oever en Gemser aanblijven. Wel mag de LTC ons nog van advies dienen over het aanblijven van dit drietal. Daarnaast mag de LTC nog meepraten over de sa menstelling van de voorlopige kernploegen. Dan is het spel uit en bepalen de trainers verder wie gaan uitkomen op Europese en wereldkampioenschappen" In plaats van de LTC zal er een ad viesraad top worden samenge steld. Wie daarin plaats zullen nemen is nog niet bekend. "In overleg met de trainers,', zo zei Van Laer, "Zullen we een vijftal mensen aanstellen. We denken ook aan vakmensen, die nog nooit met het schaatsenrijden in aanraking zijn geweest. Ze zullen zich niet mogen bemoeien met de gang van zaken, maar ons alleen van advies dienen. Dat geldt ook voor het dagelijks bestuur. De macht komt dus volledig bij de trainers. Aan het einde van het seizoen kunnen we met hen de balans opmaken." Deze ommezwaai in de KNSB heeft de LTC-leden De Groot, Assen dorp en Smit doen besluiten zich niet meer herkiesbaar te stellen. Alle anderen wilden - zij het op bescheiden niveau - nog wel functies vervullen. De gewestelijke technische com missies schaarden zich niet direct achter de plannen van de KNSB. Zij kondigden aan over een maand bij elkaar te komen, om dan een definitief standpunt te bepalen. KATWIJK - Godyla VT wil met dit zaalvoetbalseizoen blijkbaar al les binnen halen wat er te berei ken valt. Het Leidse kampioen schap is reeds behaald, de dis- trictstitel kan de Lissese ploeg alleen maar ontgaan, als er a.s. SCHEVENINGEN - Bert Pronk uit Scheveningen rijdt vandaag in België zijn eerste wedstrijd in het wielersei- zoen. De winnaar van de ron den van Luxemburg en Ne derland van vorig jaar was de eerste maanden van het jaar niet actief, omdat bij zware inspanningen het suikerge halte in zijn bloed schrikba rend daalde. Pronk merkte dit tijdens het trainingskamp van zijn ploeg in februari aan de Cote d'Azur. Hij kreeg meermalen flauwtes. Sinds dien zat hij meer bij artsen en in laboratoria dan op de fiets. Pas enkele dagen geleden werd de oorzaak van zijn sui kerkwaal ontdekt. Met de juiste medicijnen kan hij bin nen een week genezen zijn. Is dat het geval dan start hij zondag in de semi-klassieker "Kampioenschap van Zü- rich". (Gemeentelijke Sporthal, 20.00) met meer dan 13-0 verloren wordt van de Goudse kampioen Verzijl. Gis teravond in de Cleyn Duin hal be reikte Godyla ten koste van Odijk Stars uit Alphen ook nog de be kerfinale. In deze eindstrijd - woensdag 3 mei in de Vijf Meihal in Leiden, ont moeten de Lissenaars het Sas- senheimse Bemelman, dat zich enige tijd geleden ten koste van De Taverne voor de finale plaat ste. De 5-3 stand die na afloop op het scorebord prijkte was eigenlijk geen juiste afspiegeling van de werkelijke krachtsverhoudin gen. De Alphense ploeg wist de opponent in de openingsfase te verrassen met enthousiast zaal voetbal. Gaandeweg bleek de Lissese ploeg echter meer kwali teit in huis te hebben. Het betere spel werd niet in doelpunten uit gedrukt omdat enerzijds de Alp hense keeper Jan Hendrix in goede vorm verkeerde en de Lis senaars anderzijds bepaald niet met scherp schoten. De Alphense bezoekers namen in de 8ste minuut de leiding. Spel bepaler John Macco .mocht vrij uit soleren en scoren (0-1). Het duurde tot de 18de minuut eer Godyla langszij kwam. Jan van Slooten speelde Frans van der Laan behendig vrij, die ook ge makkelijk scoorde. De Lissese ploeg kwam toen pas goed los en benadrukte dat in de slotminuten van de eerste helft met drie tref fers. Jos Faas en Ruud van der Voort (2x) voerden de score tot 4-1 op. Na de doelwisseling liet Godyla de teugels wat vieren waardoor Odijk via Frans Bahl- mann tot 4-2 kon terug komen. Een fel aanvallende Alphense ploeg moest daarna lijdend toe zien dat Harry van der Zwet 5-2 liet aantekenen en alle Alphense hoop op een gunstig resultaat aan gruzels schoot. Bahlmann zorgde in de slotminuten nog voor 5-3. ROB ONDERWATER DEN HAAG - De twaalf hockey- hoofdklassers hebben bij het bondsbestuur een voorstel inge diend dat betrekking heeft op de nieuwe hockey-competitie en waarin zij zich uitspreken voor één hoofdklasse met twaalf ver enigingen. Het voorstel is een reactie op de plannen van het bondsbestuur neergelegd in de nota "evaluatie hoofdklasse" van 1 februari 1978. Het bondsbestuur noemt het grote aantal speeldagen, dat de hoofdklasse in zijn huidige vorm vergt, bezwaarlijk. Derhalve op pert men in de nota het voorstel de huidige indeling terug te brengen tot twee hoofdklassen met elk acht of tien teams. De hoofdklasse-verenigingen heb ben zich unaniem tegen dit voor stel gekeerd. Zij zijn voor hand having van een hoofdklasse met twaalf verenigingen en menen dat met de instelling van twee hoofdklassen het onmiskenbare verbeterde spelpeil geheel of ge deeltelijk verloren gaat. De benodigde 'speelruimte' voor de klassen (ook de lagere) met twaalf ploegen wordt volgens het voor stel van de hoofdklassers verkre gen door het inlassen van extra speeldagen zoals Koninginnedag en Hemelvaartsdag Bovendien zou de nieuwe competitie een week eerder moeten beginnen, terwijl voor de eerste twee speel dagen een gelijkwaardig dubbel programma gepland moet wor den. Het voorstel houdt rekening met een winterstop van tien we ken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11