Voortgang, maar geen akkoord bij SALT-gesprek Activiteiten voor vrede M.-Oosten Bezorgdheid om vasthouden Koreaanse bemanningsleden door Russen Ingewikkelde internationale gevangenenruil Egypte heeft ook te kampen met terrorisme MAANDAG 24 APRIL 1978 BUITENLAND PAGINA 9 NEW YORK (Reuter) - Volgens het Amerikaanse nieuwsmagazine Newsweek in zijn jongste num mer is een internationale transac tie afgesloten waarbij drie gede tineerden in de Verenigde Staten, de DDR en Mozambique vrij te komen. De transactie zou een plan concrete vormen kunnen geven voor de ruil van de Sovjetrussische gede tineerde dissident Anatoli Sjtsja- ranski voor Gunther en Christel Guillaume, de spionnen voor de DDR die in de Bondsrepubliek zijn veroordeeld en wier val leidde tot het aftreden vier jaar geleden van bondskanselier Willy Brandt. Sjtsjaranski, die ervan wordt be schuldigd dat hij een agent van de CIA is geweest, staat voor een proces wegens landverraad, een vergrijp waarin in de Sovjet-Unie de doodstraf staat. Newsweek schreef dat de driehoeksruil dit weekeinde zijn beslag kreeg toen Miron Markus, een Israëliër, uit een gevangenis in Mozambique werd ontslagen waarin hij werd vastgehouden sinds hij in zijn vliegtuig uit de koers raakte en in plaats van in Zuid-Afrika achttien maanden geleden terechtkwam in Mozam bique. Later deze week zullen de Ver enigde Staten volgens het weekblad Robert Thompson vrijlaten. Thompson werd der tien jaar geleden als spion voor de Sovjet Unie opgesloten. De DDR op haar beurt zou laten gaan Alan van Norman, een Amerikaanse student die vorig jaar werd aan gehouden tijdens een poging om een Oostduits gezin naar het Wes ten te helpen uitwijken. De driehoeksruil is naar Newsweek berichtte tot stand gebracht door de Oostduitse advocaat Wolfgang Vogel, die in 1962 de uitwisseling hielp voorbereiden tussen Gary Francis Power, de piloot van een Amerikaans spionagevliegtuig en de Sovjetrussische agent Ru- dolf Abel, en Francis Méehan, tweede man in de Amerikaanse ambassade in Bonn.Vogel zal volgens Newsweek de Russische voorwaarden voor de vrijlating van Sjtsjaranski overbrengen aan de Arrierikaanse regering, wan neer hij deze week in Washington is om Thompson op te halen. Een van de Russische voorwaarden zou kunnen zijn dat Sjtsjaranski wordt geruild voor de Guillaumes. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft geen rechtstreekts commentaar op het Newsweekbericht willen geven, maar liet wel doorschemeren dat er in de loop van de week iets over zou kunnen worden losgelaten. De Rand Daily Mail in Zuid-Afrika berichtte van daag dat de 24-ja- rige Markus over de Mozam- bikaanse grens is geleid naar Swaziland, waar zijn zZuidaf- rikaanse vrouw Marilyn hem stond op te wachten. Markus werd gewond en zijn zwager Jac kie Bloch gedood door vuur van Mozambikaanse soldaten toen hun lichte vliegtuig in september 1976 een gedwongen landing in Mozambique had moeten maken, aldus de Rand Daily Mail. Het toestel, van Rhodesiê op weg naar Zuid-Afrika, was door slecht weer uit de koers geraakt. Newsweek schreef dat de ruil Mar- kus-Thompson-Van Norman had geleid tot hervatting van de Amerikaans-Cubaanse onder handelingen over het lot van nog weer een andere veroordeelde spion: Lawrence Hunt, een Ame rikaan die al twaalf jaar als CIA- agent op Cuba gevangen zit. De advocaat van de familie Hunt heeft gezegd dat Thompson niet zou mogen worden vrijgelaten alvorens zijn cliënt ,in het pakket is opgenomen'. President Castro van Cuba zou niet zoveel voelen voor Hunts vrijla ting, zolang Amerika de Portori- caansenationaliste Lolita Lebron vasthoudt. Lebron zit sinds 1954 in de Verenigde Staten gevangen wegens een gewapende overval op het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden in Washington. De vrijlating van Markus is gister avond in Tel Aviv bevestigd door de Israëlische afgevaardigde Samuel Flatto-Sharon, die ook de juistheid van het Newsweek bericht over de hangende invrij heidstelling van Thompson be vestigde. Geld van de Nobelprijs niet naar Noordierse vredesbeweging LONDEN (DPA) - De Noordierse vredesbeweging heeft dit week einde de boeken geopend om de geruchten over geknoei met geld stop te zetten. De organisatie heeft sinds haar oprichting 20 maanden geleden ruim een mil joen gulden ontvangen. De 235.000 gulden die de opricht sters Betty Williams en Mairead Corrigan kregen bij de uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede, zijn niet naar de beweging ge gaan. De vrouwen behielden het geld, omdat zij geen geld kregen voor hun werk, zo zeiden ze zelf. Een groot gedeelte van het geld voor de Noordierse vredesbewe ging kwam uit Noorwegen, na melijk ruim 800.000 gulden. An dere bijdragen kwamen uit de Bondsrepubliek en uit Noord - Ierland zelf. Een groot gedeelte van het geld werd gebruikt voor kredieten aan kleine fabrieken, jeugdbewegingen en sportver enigingen. Engeland voor Europees Hof STRAATSBURG (Reuter) de Britse regering verschijnt van daag voor het Europese Hof van mensenrechten om zich te ver antwoorden voor haar verbod van een krantenartikel over het thalidomidedrama, dat een over treding van de Europese conven tie voor de mensenrechten zou zijn. De verschijning van het omstreden bericht over de ontwikkeling en het in omloop brengen van thali domide en de honderden mis maakte baby's die in Groot-Brit- tannië geboren werden uit moeders die het middel tijdens hun zwangerschap hadden inge nomen, werd in november 1972 ii tegengehouden door een gerech- i telijke beslissing. De rechtbank meende dat publika- 5, tie zou neerkomen op minachting voor de justitie omdat op dat ogenblik een conflict werd uitge vochten tussen de ouders van de kinderen en de Britse producent 3 en verspreider van het middel. Hoewel de uitspraak in hoger be- i roep werd vernietigd, werd zij door het Hogerhuis, dat optreedt als de Hoge Raad van Groot-Brit- tannië, op 18 juli 1973 eenstem mig bevestigd. De uitgevers van de Sunday Times tekenden toen beroep aan in Straatsburg, waar hun be schuldiging van schending van de rechten van de mens door de commissie van instructie van het hof werd onderzocht. In haar in mei 1977 verschenen opinie bleek de commissie van instructie met acht tegen vijf stemmen tot de conclusie te zijn gekomen dat het besluit van het Hogerhuis een schending was van artikel 10 van de conventie inzake de rechten van de mens, dat de vrijheid van meningsui ting waarborgt. MOSKOU (Reuter) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft tijdens de jongste drie dagen van intensieve besprekingen met de Russische leiders enige voortgang geboekt naar het totstandkomen van een nieuw akkoord over beperking van de strategi sche bewapening (SALT). ^rnrr 4 '4 -» f i ilJ. 4 :L 4 i i- De bewindsman zei dit gisteren te gen verslaggevers op het vliegveld Vnukovo, kort voordat hij van Moskou naar Londen zou vertrekken. Volgens Vance is er geen belangrijker taak dan het gezond verstand te gebruiken in het reguleren van de wapen wedloop. 'Tijdens de gesprekken hebben we enige voortgang geboekt naar een SALT-akkoord", zei Vance die door zijn Russische collega Andrej Gromyko naar de lucht haven was begeleid. De bespre kingen hadden ook geleid tot "enige voortgang naar een beter begrip van de problemen inzake de bilaterale betrekkingen. We staan realistisch tegenover deze problemen. We weten dat worden weggewerkt door verkla ringen maar dat ze voortdurend praktische maatregelen, inspan ningen en aandacht vereisen", zo voegde hij eraan toe. De betrekkingen tussen de twee grote mogendheden zijn de laatste maanden wat gespannen geraakt, voornamelijk als gevolg van hef zich voortslepen van de SALT-besprekingen, maar ook wegens de kwestie van de men senrechten en de rol van het Kremlin in Afrika. voor een vergadering van de Ver enigde Naties. Op de vraag of hij de mogelijkheid van een Rus- sisch-Amerikaanse top had aan geroerd tijdens zijn ontmoetin gen met Gromyko en de Russi sche partijleider Leonid Brezn- jev, weigerde Vance com mentaar. Gromyko, gevraagd of ook hij iets te zeggen had, beperkte zich tot: "Mijn mening verschilt niet van die van de (Amerikaanse) minis ter van buiteblandse zaken" De mmirvnof ,ad, a vriendelijke sfeer b« het vertrek N™YORK AP) - rka rs een De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance rechts) speelde voor zijn gesprekken met zijn Russische collega dit weekeinde een partijtje tennis met de Amerikaanse ambassadeur in Moskou Malcolm Toon, VS starten diplplomatiek offensief Top Cyrus Vance zei te hopen dat de in spanningen tot het bereiken van een nieuw SALT-akkoord in toe komstige besprekingen zullen worden voortgezet. Wellicht doet zich eind mei al een gelegenheid voor als Gromyko in Amerika is Vance contrasteerde duide lijk met zijn laatste bezoek aan Moskou in maart 1977. Toen eindigde het SALT-gesprek in wederzijdse bitse verwijten. Het Russische partij-orgaan, de Pravda, stelde in zijn editie van gisteren dat de "vriendelijke sfeer van de besprekingen voor namelijk werd bevorderd door de constructie v^e houding van de Sovjet-Unie". Tijdens de bespre kingen manifesteerde zich op nieuw de "onveranderlijke koers van de Sovjet-Unie, gericht op het ontwikkelèn van vreedzame en gelijkwaardige betrekkingen en een samenwerking met de Verenigde Staten die tot weder zijds voordeel strekt. De moei lijkheden die blijven bestaan op de weg naar een aanvaardbaar SALT-akkoord zijn duidelijk. Maar duidelijker is zelfs nog dat met goede wil aan beide kanten de bestaande meningsverschil len kunnen worden opgelost. Juist een dergelijke positie heeft de Sovjet-Unie ingenomen en neemt ze nu in", aldus de Pravda. diplomatiek offensief be gonnen om de vredesonderhan delingen in het Midden-Oosten weer op gang te helpen. De Ame rikaanse president Carter heeft daartoe zijn reizende ambassa deur Alfred Atherton naar Egypte gestuurd en premier Be gin van Israël uitgenodigd voor een gesprek op het Witte Huis. Voorts zal de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken vooraf gaand aan het bezoek van Begin gesprekken voeren met zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance. Atherton voerde dit weekeinde be sprekingen met president Sadat en de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Kamel. De Amerikaanse diplomaat kwam niet, zoals hij zei voor onderhan delingen zoals hij die al eerder tijdens zijn diplomatieke pendel tussen Cairo en Jeruzalem heeft gevoerd, maar om ideeën uit te wisselen. Zaterdag voerde hij uitvoerige be sprekingen met minister Kamel en gisteren had hij een 2V2 uur durende ontmoeting met presi dent Sadat. Atherton zei na af loop van zijn gesprek met Sadat zeer tevreden te zijn. Hij was vol vertrouwen dat er wegen konden worden gevonden om het vre desproces weer op gang te bren gen. Ook zei hij dat president Sa dat hem een persoonlijke bood schap voor Carter had meegege- Sadat zelf gaf na zijn ontmoeting met Atherton geen verklaring uit, maar minister Kamel zei dat de Egyptische president had gezegd dat "hervatting van de (vre desonderhandelingen moeilijk zou zijn als er geen verandering optrad in de Israëlische hou ding". Atherton zei dat Sadat had aange boden zijn minister van Buiten landse Zaken naar Washington te willen sturen als dat nuttig mocht blijken voor de lopende consulta ties. De uitnodiging van Carter aan Be gin werd de premier overhandigd via de Amerikaanse ambassade in Tel Aviv. Een preciese datum voor de ontmoeting werd niet ge geven, maar volgens een woordvoerder van Begin zal dat begin mei worden als de premier een bezoek brengt aan de Ver enigde Staten ter gelegenheid van de feestelijkheden in de joodse gemeenschap voor het 30-jarig bestaan van de staat Is raël. Volgens de woordvoerder zal Begin ongeveer een week in de Ver enigde Staten blijven. Voorafgaand aan zijn bezoek zal minister Dajan twee dagen lang besprekingen voeren met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance. Dajan zei dit weekeinde dat zijn ontmoeting met Vance bedoeld is om het overleg gaande te houden over een gezamelijke beginsel verklaring voor de her vatting van het directe Israë- lisch-Egyptische overleg. De nieuwe diplomatieke opleving in het proces dat uiteindelijk moet leiden tot een algehele re geling voor het conflict in het Midden-Oosten, kwam na een windstilte van meer dan een maand, veroorzaakt door de Is raëlische inval in Libanon en de buitenlandse reizen van Carter en Vance. CAIRO (Reuter/UPI/AFP) - Het Egyptische dagblad Al Achram heeft zaterdag ge meld dat een terroristische organisatie is opgerold die van plan was hooggeplaatste Egyptische functionarissen te vermoorden en sabotage te plegen. De geheime organisatie in Egypte die aanslagen had be raamd op Egyptische en buitenlandse persoon lijkheden, maakte deel uit van een pro-Iraakse Pales tijnse groepering in Bagdad die zich van El-Fatach heeft afgescheiden, zo heeft Al- Achram bericht. De geheime organisatie heeft volgens de krant besprekin gen gevoerd met de Rode Brigades in Italië - de ont voerders van oud-premier Aldo Moro - ter "coördine- De Egyptische politie heeft een tiental aanhoudingen ver richt. De meeste arrestanten zijn Palestijnen en Jor- daniërs, maar er zijn ook een Zwitser en één in Cairo Ara bisch studerende Westduitse vrouw onder. De opgerolde groep kreeg vol gens Al-Achram haar instruc ties, van de afgescheiden El- Fatach-groepering in Bag dad, die wordt geleid door Aboe Nidal. Deze groepering wordt door Egypte verant woordelijk gesteld voor de moordaanslag op Joessef el- Sebai, de Egyptische journa list, auteur en vriend van pre sident Sadat, in februari in Nicosia op Cyprus. Ook zou Nidals beweging in Ja nuari de moord hebben ge pleegd op Said Hammani, vertegenwoordiger van de PLO in Londen. Aboe Nidal, die eigenlijk Machmoed el-Banna heet, kreeg enkele jaren geleden ruzie met PLO-leider Jasser Arafat, werd uitgestoten en bij verstek door de leiding van El-Fatach ter dood ver oordeeld. De contacten tussen Bagdad en de Rode brigades in Italië werden volgens Al Achram onderhouden door de in Cairo aangehouden Zwitser, een zekere Sergio Mautovani, een voormalig verslaggever van Italiaanse afkomst van een Zwitserse televisiemaat schappij. De aangehouden terroristen waren volgens het blad goed getraind in het gebruik van vuurwapens en in het bezit van grote hoeveelheen anti- Egyptisch propagandamate riaal en een drukpers. HELSINKI (REUTER) - Kogels van Russesche Mig-gevechts vliegtuigen drongen door de romp het Zuidkoreaanse ver keersvliegtuig binnen toen dit donderdagavond uit (Reuter) koers was geraakt boven het deli cate militaire veiligheidsgebied in het noorden van de Sovjet- Unie. Dit vertelden de passagiers van het vliegtuig gisteren in Helsinki, nadat zij uit de Sovjet-Unie wa ren teruggekeerd. Met een Boeing 727 van Pan American Airlines arriveerden zij vanuit Moermansk in de Finse hoofd stad. Naar hun zeggen werden 2 van de 97 passagiers gedood toen de Russische gevechtsvliegtuigen hun Boeing 707 van Korean Airlines bestookten op een mo ment dat het toestel al bijna 1600 km uit zijn koers over de ijskap van de Noordpool was geraakt. De gezagvoerder en de navigator van het toestel zijn volgens de passagiers in de Sovjet-Unie moeten achterblijven om over het incident te worden onder vraagd. De Verenigde Staten hebben over de aanhouding van de twee hun bezorgdheid bij de Sovjet-Unie geuit. Volgens het relaas van de pas sagiers vertelde de Koreaanse ge zagvoerder, captain Kim Tsjang-Kyoe, hun nadat het inci dent achter de rug was dat hij geen waarschuwing via de boordradio had ontvangen voor dat zijn toestel werd geraakt. Hij was zich ervan bewust, aldus de passagiers, dat hij uit de koers was geraakt en dat hij zijn positie poogde vast te stellen toen plot seling een Mig-gevechtsvlieg tuig, uitgerust met twee raketten, opdook. De Mig maakte een op- en neer gaande beweging met zijn vleu gels, maar hij zei dat hij geen antwoord kreeg toen hij via de radio de Mig-piloot verzocht con tact met hem op te nemen. De Mig verdween en toen voelde hij een schok op het moment dat zijn toestel werd bestookt, aldus de gezagvoerder. De Britse zakenman Bennis Cohen, een van de 106 passagiers en be manningsleden die gisteren in Helsinki aankwamen, zei: "We waren precies op de verkeerde plaats op het verkeerde tijdstip". Naar zijn mening had geen van de passagiers aan boord van de Boeing 707 enig idee wat er fout ging toen ze meenden over de Pool te vliegen van Parijs via An chorage naar Seoel. Volgens Co- - hen was een van de passagiers die omkwam bijna op slag dood. De andere stierf terwijl hij medisch werd behandeld. Cohens persoonlijke indruk was dat het toestel ongeveer 40 minu ten had rondgedwaald voordat het door kogels werd getroffen. Een van de vijf Franse passagiers aan boord van het Koreaanse lijn- toestel, Gabriel Entiope, zei dat twee van zijn mede-reizigers, een Zuidkoreaan en een Japanner, werden gedood toen Russische kogels door het toestel vlogen. Hijzelf liep door een kogel lichte verwondingen op. De president-directeur van Korean Airlines, Tsjo Tsjoeng-hoon, die in Helsinki aankwam met een toestel dat de passagiers verder zal brengen naar Tokio, zei des gevraagd dat het leek dat een na- vigatiefout en mogelijk het falen van boordinstrumenten de" Boeing naar de verkeerde kant van de Poolkap hadden gebracht. Tsjo kon geen verklaring geven hoe captain Kim, een ervaren pi loot, zo ver uit zijn koers kon zijn geraakt. En navigator Lee Koen- soo, had al 700 maal eerder de Poolroute gevlogen. Zowel de gezagvoerder als de navi gator worden vastgehouden op beschuldiging van het schenden van het Russische luchtruim. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken schakelde za terdagavond de Russische am bassade in Washington in om zijn zorg te uiten dat de twee mannen niet zijn vrijgelaten, aangezien was begrepen dat alle passagiers en bemanningsleden naar Moermansk waren overgebracht. Tsjo 'zei dat mogelijk de zwarte doos van de Boeing het raadsel kan ontwarren waarom het toe stel zo ver op Russisch grond gebied binnendrong. Maar de zwarte doos is nog steeds in Rus land, zo voegde hij eraan toe. Tsjo heeft weinig hoop het toestel, De president van de Zuidkoreaanse luchtvaartmaatschappij gaf gisteren in Helsinki een persconfe) nadat passagiers en een deel van de bemanning in de Finse hoofdstad waren aangekomen. dat van Panam was gehuurd, te rug te krijgen. Hij vermoedt dat het een paar weken op het ijs zal blijven liggen en dat het daarna zal zinken als het ijs gaat smelten. ceerd als de 31-jarige Japanner Josjitaka Soegano. Volgens de Japanse ambassade in Helsinki is het tweede slachtoffer de 36-ja- rige Zuidkoreaan Bahang Tai- Hoeang. In totaal zouden 13 pas sagiers verwondingen hebben opgelopen, maar het is niet duidelijk of dat door de beschie ting gebeurde of door de nood landing op het meer. Veel ge wonden werden gisteren naar een ziekenhuis in Helsinki ge bracht maar konden na behan deling Weer vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9