Buurt op bres voor gezin van Salma H. Ahmed Conflict grossiers over huur centrum CDA-vragen over „koopcentrum' Minister weigert verblijfsvergunning Actief in vrije tijd Klanten zetten melkhandelaar Willem v. Rijn in het zennetje MAANDAG 24 APRIL 1978 LEIDEN - In 1970 ontvluchtten ze de oorlog in Cambodja, het gezin Ahmed, vader, moeder en elf kinderen. Ze haalden in Somalië, waar ze zich wilden vestigen de kranten met het verhaal over de verschrikkingen van die oorlog en het gevaar dat hun levens daarin liepen. Het kranteartikel is één van de weinige dingen waarschijnlijk die ze op hun zwerftocht door de wereld die daarna volgde steeds bij zich hebben gehou den. In Somalië namelijk stierf de va der. Hij lag in het ziekenhuis omdat er iets met zijn ogen was Hij .wilde op een gegeven mo ment zo graag naar zijn gezin terug dat ze hem een spuitje moesten geven om te kalme ren. Dat spuifje was zijn dood, een overdosis. Vijf jaar woonden zijn vrouw en kinderen in Somalië ën voel den zich er thuis. Maar ze raak ten in geldnood en besloten omwille van de kinderen, de mogelijkheid voor hen om goed onderwijs te krijgen, het land te verlaten en elders een klein beetje meer geluk te zoe ken. Het werd Italië, maar ze kregen daar geen vaste verblijfsver gunning en werden door de politie over de grens gezet. Toen België, waar ze evenmin een verblijfsvergunning kon den krijgen. En tenslotte Nederland. Ze wo nen hier nu vanaf september 1976 in Leiden. In een ge kraakte woning aan de Groenesteeg Vorige week kreeg moeder Salma M. Ahmed van het ministerie van justitie antwoord op haar aanvraag om een verblijfsvergunning voor haarzelf en haar twee nog min- deijarige kinderen. Een afwij zend antwoord. Triest Het zoveelste trieste verhaal over een vaderloos gezin, dat moet wonen in een naar Nederlandse maatstaven onbewoonbaar huis. Het huiskamertje waar je meteen in staat als de buiten deur opengaat. Waar in de win ter vaak zeven mensen slapen omdat het op de kamertjes bo ven veel te koud is. Zonder cen trale verwarming, zonder douche, zonder comfort en zonder uitzicht op iets anders. Iets beters. Ja, het zoveelste verhaal en voor de zoveelste maal: waar ge beurd. En toch, ondanks alles, maken ze de indruk gelukkig te zyn. Gelukkig omdat ze zich eindelijk ergens thuis weten, betrekkelijk veilig, zeker en rustig na alles wat ze al hebben meegemaakt. Niet zelfstandig De aanvraag voor de verblijfs vergunning werd afgewezen omdat mevrouw Ahmed een bijstandsuitkering heeft 'zijnde een uitkering ten laste van de openbare kas', en niet zelf standig kan voorzien in het le vensonderhoud van haar en haar minderjarige kinderen. Dat alleen al is genoeg reden om de vergunning te weigeren, aldus justitie. Bovendien 'is niets kunnen blijken van feiten en omstan digheden van zodanig klem mende humanitaire aard, dat op grond daarvan aan de ver zoekster verblijf in ons land zou behoren te worden toegestaan Voldoende Salma Ahmed, en haar gezin in ningin Julianaschool, waar de beide jongens (12 en 14 jaar) op zitten, zijn er genoeg redenen om dat verblijf toe te staan. In de eerste plaats is het gezin in Nederland binnengelaten, hebben ze al die tijd hier mogen wonen en is als daarnaar ge vraagd werd, door de politie steeds gezegd dat het met de verblijfsvergunning wel in orde zou komen. Verder is het zo dat de 22-jarige dochter Amina, die met haar dochtertje van een jaar en zes maanden bij haar moeder in woont, al een jaar lang het gezin helpt onderhouden. Ze heeft een baan op de Nigeriaanse woning aan de Grnensteeg. Zonder ambassade in Den Haag, terwijl haar moeder op het kind past. Het hoofd van de school, de heer Pronk, kwam twee jaar terug bij het gezin thuis en vroeg zich af: 'Hoe is het mogelijk dat mensen in zo'n modern land nog zó moeten leven?. Het gras groeide hier tussen de stenen op de vloer. En als je nu ziet hoe netjes ze het nog hebben in dit kamertje, dan bewijst dat dat ze hier graag willen blijven. An ders had Amina toch ook geen baan gezocht in Den Haag? Als je ziet hoe goed die twee jon gens het doen op school, on danks de omstandigheden waarin ze moeten leven hier. verblijfsvergunningGeweigerd! Twee jaar geleden toen ik ze voor het eerst zag, twee ver- j schrikt^ vogeltjes die liever onder de stoelen kropen dan erop gingen zitten, die nu als echte Leidse jongens door het leven gaan en net zo goed Ne derlands spreken als hun klas genootjes. Dan zeg ik, dat kleine beetje dat ze bereikt hebben nu van ze afnemen, dat mag niet gebeuren. En als er iemand komt die mij wil wijs maken dat die jongens er geen nadelige gevolgen van zullen ondervinden om weer in een ander land naar weer een an dere school te moeten, dan zal ik niet stil zitten, want dat be- j staat niet'. Handtekeningen Hij en anderen zitten nu al niet stel. In de buurt zijn handteke ningen opgehaald, ze zijn naar de Rechtswinkel en de politie geweest, er is een advocaat aan het werk en het PSP-raadslid Hilda Passchier .wil vragen gaan stellen in de gemeente raad. Er zijn mensen die zich inzetten voor dit gezin. Ze weten dat ze hier niet alleen zijn, en hopen, hopen dat ze hier kunnen blijven. Geloven dat in een an der land nog een keer opnieuw zullen moeten beginnen, dat kunnen ze nog niet. Politieke avond In verband met de komende ge meenteraadsverkiezingen zal er morgenavond 25 april een politieke avond worden ge houden ivr't Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a. Voor deze avond zijn xdtgenodigd Ma rie-ANNE Koning (PvdA), Corrie Kramp (CDA), Jos Fase (WD) en Hilda Pas schier (PSP). Zij zullen ver melden (en toelichten) welke punten in hun partijprog ramma zijn opgenomen met betrekking tot de vrouw. Na afloop bestaat de mogelijk heid tot het stellen/van vragen en discussiëren. De avond be gint om acht uur. Gesprekscentrum In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat wordt vanavond in het 'Kijk- huis' weer een klassieke film vertoond. Ditmaal is dat 'Alexander Nevski' van de Russische regisseur Sergei Eisenstein. De film dateert uit 1938. De voorstelling begint om acht uur. Morgenavond wordt de cyclus over yoga af gesloten. Inleider D. J. P. Kok zal die avond spreken over 'Yoga en de scholen van de wijsheid'. Ook deze avond be gint om acht uur. Spiritisme Het Spiritistisch Genootschap Leiden houdt vanavond een bijeenkomst in het gebouw aan de Steenschuur 6. Me dium is ditmaal mevrouw Nieuwenhuis uit Haarlem. De bijeenkomst begint om acht Oud Leiden De Vereniging Oud Leiden or ganiseert vanavond een le zingavond in het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32. Dr. P.FJ. Obbema zal spreken over het onderwerp Middeleeuwse miniaturen uit Leiden. Aan vang 20.15 uur. Imperium In het Micro-theater 'Imperium' aan de Vesteslraat 40 treedt woensdag 26 april om half drie de kindertoneel- en dansgroep op van Mary Ter- wiel-De Meijerse. Duivensport De Leidse duivensportvereni ging vlogen het afgelopen weekeinde op Duffel. De uit slagen waren: PV Columba: 1,6,7,10, W.v.d. Nieuwendijk en Zn., 23,43,9, C.v.d. Nieuwendijk 8. L. Klein, PV Leiderdorp: 1. Th. Habraken, 23, W. de Roode, 3,8, M. Reijerse, 4. W. de Haas, 5. F. Hoogervorst.6.H.Flippo, 7,10 P. Sloos, LPC: 1.3.4. A. Singe- ling,2.5.6Jvan Alphen, 7.P. Groenendijk, 8„ N. de Groot, 10. P. Landesbergen. Gemeente wil proces voeren LEIDEN - In de Cobetstraat werd zaterdagochtend, feest ge vierd. Het "feestvarken" was de melkhandelaar Willem van Rijn, die door zijn klanten in het zonnetje werd gezet. Dat gebeurde omdat melkhande laar Van Rijn al dertig jaar lang melk- en zuivelprodukten huis- aan-huis bezorgd in de omgeving van de Hoge Rijndijk en Burg- gravenlaan. Bewoners verzorgden een toespraak en versierden de melkwagen van Van Rijn. De "melkboer" deed ook iets terug: elke klant kreeg een ballpoint en potje slagroom. willen vandaag nog tot een oplos sing komen", aldus de heer Heemskerk, die vijf ruimten in het centrum huurt „Maar dan wel op voorwaarde dat het voor ons haalbaar is" Wijk vereniging Transvaal i.o. ongerust over Morsweg-terrein LEIDEN - De wijkvereniging Transvaal i.o. heeft in een brief aan burgemeester en wethouders haar ongerustheid uitgesproken over de bestemming van een ter rein aan de Morsweg. Het terrein, dat wordt omsloten door de Mor sweg, spoorlijn-Utrecht, het Gal gewater en de studentenflats zal volgens de informatie die de wijkvereniging heeft gekregen de bestaande bebouwing worden gesloopt en vervangen door nieuwbouw. Hierbij wordt ge sproken over de bouw van zeven tig flats of studentenflats. Volgens de wijkvereniging wordt de ongerustheid in de wijk "vooral gevoed door de reeds be staande parkeerproblemen Zonder passende maatregelen zal een nieuwe concentratie van woonbebouwing deze proble men op onaanvaardbare wijze verergeren", aldus het bestuur van de wijkvereniging in de brief Navraag bij het stadhuis leerde het bestuur dat voor eventuele sloop- dan wel bouwwerkzaam heden op het terrein nog geen enkele vergunning is aange vraagd of verleend. Omdat de vereniging bang is dat er bin nenkort toch iets gaat gebeuren vraagt zij aan B en W een bevesti ging van de mededeling dat er nog geen enkele vergunning is aangevraagd dan wel verleend. Bovendien wil de wijkvereniging op de hoogte worden gehouden van het aanvragen cq verlenen van dergelijke vergunningen. Ook vraagt het bestuur van de wijkvereniging het college het beleid ten aanzien van bovenge noemd terrein kenbaar te maken. "Met andere woorden' welke activiteiten zijn wel en welke niet toelaatbaar op dit terrein, mede in verband met de nijpende parkeer situatie in de Transvaalwijk" zo be sluit het bestuur. LEIDEN - Al enkele jaren probeert de gemeente Leiden de huurders van het grossierscentrum aan de Rooseveltstraat eruit te krijgen. In de loop van de tijd zijn vijf van de zeven huurders inderdaad vertrokken omdat ze iets anders konden krijgen en dat gezien de onzekere toekomst aan de Roos eveltstraat niet hebben laten lopen. De overige twee, de gebr. Heemskerk en J. Kukler, hebben de kantonrechter gevraagd de huuropzeggingen nietig te ver klaren. Opgezegd LEIDEN - Twee CDA- raadsleden, W. Bleijie en J. van Zijp, hebben het col lege van B en W schrif telijke vragen gesteld naar aanleiding van publicaties in deze krant op vrijdag en zaterdag jl. over de bouw van een koopcentrum aan de Langegracht. Gevraagd wordt of het juist is dat voor dit project inmiddels een bouwvergunning is afgegeven en hoe zich dat verhoudt tot het voorbereidingsbesluit dat voor dit gebied werd genomen. De raadsleden vragen zich af of de bovengenoemde plannen niet in strijd zijn met de door de raad aangenomen ontwikkelings- schets voor de binnenstad. Daarin wordt over een duidelijk afgebakend kernwinkelapparaat gesproken. LEIDEN - De Leidse politie heeft het afgelopen weekeinde wede rom twee klandestiene zenders in beslag genomen. Zondagmorgen spoorde zij de zender „Electron" op, gistermiddag was het „Caro line". Tegen beide zendamateurs is proces-verbaal opgemaakt. De apparatuur is in beslag genomen. Verder vragen de CDA-ers of de mededeling juist is dat het col lege instemming heeft betuigd met de plannen om aan de Lan gegracht een parkeergarage te bouwen. Een „mededeling" overigens die in geen van beide LD-artikelen voorkomt. Daarin wordt slechts gesproken over contacten die zullen worden ge legd met de gemeente. Van het college willen Bleijie en Van Zijp weten hoe zich derge lijke plannen verhouden tot de motie-Mentzy c.s. waarin wordt uitgesproken, dat de eerste loca tie voor een parkeergarage Le- vendaal-Garenmarkt moet zijn. Verder vraagt men zich af of de ves tiging van een grootschalige su permarkt niet de uitkomsten van het distributie-planologisch on derzoek op losse schroeven stelt. „Is deze handelwijze bestuurlijk elegant ten opzichte van Ahold voor wie (en o.a. met wie) dit on derzoek is opgezet? Tenslotte willen de CDA-raadsle- den weten waarom de commis sies voor economische aangele genheden en ruimtelijke orde ning vooraf niet grondig zijn in gelicht. In de toelichting op de vragen constateren de raadsle den dat het college bezig is een eigen ondoorzichtig bin- nenstadsbeleid te voeren, zonder kennelijk de behoefte te hebben anderen (commissies e.d.) daarin te kennen. Aan de grossiers, die in september 1964 van de Boommarkt naar het centrum in de Rooseveltstraat kwamen, werd voor de eerste maal per 21 februari 1975 de huur opgezegd. Ze zouden per sep tember van dat jaar vertrokken moeten zijn. Als reden voor de huuropzegging gaf de gemeente over te willen gaan tot verkoop van het hele centrum. Eerder was al een voorstel gedaan tot huurverhoging. De huur bedroeg in 1975 4.100 per jaar per ge huurde ruimte. Volgens het voor stel van de gemeente zou de huur in vijf jaar tijd moeten oplopen tot 15.000 per jaar. De grossiers gingen daarmee niet akkoord. Ook het voorstel van de gemeente om het centrum aan de grossiers te verkopen en de grond in erf pacht te geven, sloegen ze af. Wel hebben ze verschillende andere voorstellen gedaan om de zaak te schikken, zowel zelf als door tus senkomst van de Kamer van Koophandel. Toen dit niet lukte, wat volgens de grossiers te wijten was aan de starre houding van de gemeente, hebben ze zich via een advocaat, mr. Th. J. van der Heijden, tot de kantonrechter gewend. Blinde muur Ook de kantonrechter heeft gepro beerd te bemiddelen, ook dat lukte niet. „Je stuit by het ge meentebestuur tegen een blinde muur", aldus mr Van der Heijden. Op 1 juni 1977 deed de kantonrechter eind-uitspraak, hij verklaarde de huuropzeggin gen nietig omdat ze niet volgens de geldende formaliteiten gedaan B en W probeerden het echter op nieuw, namen er ditmaal de ge meenteadvocaat voor in de arm en zegden in augustus 1977 weer de huur op. De grossiers wend den zich wéér tot de kantonrech ter, mr. Van der Heijden had wéér bedenkingen tegen de manier waarop de huuropzegging werd gedaan. Bovendien bleek nu dat B en W niet de benodigde mach tiging hebben van de gemeente raad om een proces te mogen voeren. B en W proberen nu als nog die goedkeuring van de raad te krijgen. Daartoe komt een voorstel vanavond in de commis sie Algemene en Bestuurlijke Aangelegenheden. Tot die goedkeuring er is echter, staat het proces stil. Ondertussen staan vier van de tien ruimten in het grossierscentrum al jaren leeg, en zitten de beide overgebleven grossiers in onzekerheid. „Wij ADVERTENTIE Het leven is duur. Edah niet.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3