Zangconcours op niveau joon 'Tosti' overtuigend in twee eenakters 'Wie slaapt waar MAANDAG 24 APRIL 1978 Niet om het een of ander .maar als dit een met een pen of potlood geschreven brief was in plaats van een kranteartikel dat ik eerst met tioee vingers op een elektrische schrijfmachine ge tikt heb. daarna per telecopier heb doorgestuurd naar het hoofdkwartier in Den Haag. vanwaar het weer langs me chanische weg naar de ver schillende kranten werd ge seind, dan zou ik die brief met de rechterhand hebben ge schreven en zou u iels in uw be- sit hebben van een hand die een duidelijke meerwaarde bezit vergeleken met mijn lin kerhand. Stel dat we enig geloof zouden mogen hechten aan de handopleggingen van Peter Hurkos (maar zelfs de weten schappelijke medewerker van de Telegraaf zette daar afgelo pen zaterdag net niet te veel vraagtekens bij om ontslagen te wordenmaar net genoeg om duidelijk te maken dat hij hem ook een charlatan vindt), dan zou deze, als hij zijn hand op de achterzijde legde van mijn handgeschreven brief, daaruit de vibraties voelen opstijgen van menig beroemd iemand die ik in de loop der jaren die rech terhand heb laten drukken. Elke handdruk van zo'n persoon met meerwaarde moet volgens mij een onzichtbaar, vliesdun ozonlaag je van misschien een miljardste millimeter dunte op mijn rechterhand achterlaten, en vorige week vrijdag heb ik daar weer zo'n flinterdun laagje aan kunnen toevoegen door iemand de hand te druk ken die <%an misschien niet we reldberoemd is in zijn eigen ge daante. maar die op zijn beurt in het verleden zijn drie jaar jongere broertje aan zijn rech terhand moet hebben meege voerd, en dat broertje is zo we reldberoemd geworden, dat de posters van zijn portret over de hele wereld verspreid in de jon gens- en meisjeskamers van middelbare scholieren en stu denten hangen, zodat je rustig mag aannemen dat de rech terhand. van die broer nog vol doende ozon van zijn rech terhand bevatte om ook mijn rechterhand weer van een on meetbaar artikeltje daarvan te voorzien. Boycotactie Stel nu even dat Peter Hurkos in derdaad over de gaven beschikt waarover Uri Geiler dus niet blijkt te beschikken (iemand belde me op om me erop te wijzen dat Peter Hurkos in de jaren '50 bij al zijn openbare optredens gevolgd werd door een tweetal ontmaskeraars die na enige tijd in staat bleken al zijn toverkunsten na te doen daarmee aantonend dat het niets met buitenwereldlijke zienerij te maken had), welke ozonlagen zou hij dan aanbo ren als hij mijn handschrift de hand oplegde? Amalrik. Ca- ransa. Wiegel, Den Uyl. Beat rix. Mies Bouwman, Generalic Najdorf, Shirley Maclaine Wim SonneveldMelleVan Thijn, Claus, Zebec, Kortsjnoi, W.F. Hermans, Duisenberg, Be rend Boudewijn, Comeille, Ju liana, Gene Wilder Bomans, Sinjavski, Bobek. Carmiggelt, Galitsj, Rabuzin, Mulisch, Euwe, Wilkes, Rademakers, Jasjin, Kees en Wim. Bram en Freek, Jan Mulder, Donner, Bakhuys, alle van het Reves, Halstrom, enfin zo zou ik nog uren door kunnen gaan om u duidelijk te maken dat mijn rechterhand in de loop der ja ren een handschoen van vipeur (VIP's ozon) heeft aangetrok ken. Vrijdag kwam er dus weer een laagje bijnamelijk dat van Roberto Guevara, de drie jaar jongere broer van Ernesto "Che" Guevara, die de oudste was van de vijf kinderen Guevara en in het Argentijnse Rosario geboren werd. Roberto was hier als secretaris buiten land van de Marxistisch-Leni- nistische Revolutionaire Ar beiderspartij in Argentinië, die in onmin leeft met de Ar gentijnse Communistische Partijdie echter weer een paar graden minder in onmin leeft met het regime van Videla dan de partij van Roberto Guevara. Guevara zwaaide lof toe aan F rek i Bram"maar hoewel hij de boycotacties toejuichte, hoopte hij toch niet dat de boycot metterdaad zou slagen, omdat de arbeiders, die door de inflatie 40 procent in hun loon zijn achteruitgegaan,van plan zijn bij het begin van het WK om loonsverhoging te vragen, waarbij zij de hoop koesteren het wereldkampioenschap ("het oog van de wereld") als kogelvrij vest te kunnen ge bruiken. Het lijkt me ijdele hoop. De voetbalsupporters die er zul len komen (Duitsers en Italia nen en een paar puissant rijke Perzen) zullen het oog van de wereld met zijn, van de journalisten valt hooguit iets te verwachten van een paar Ne derlanders en een paar Zwe den, en de tv staat op een pla- teautje in het stadion en kan er niet af. LD-beker blijft bij Boskoops Kamerkoor LEIDEN - De afdeling Leiden van de Bond van Chr. zang en Orato riumverenigingen hield het 35ste zangconcours. Aan het einde er van heb ik enige moeite, door de bomen het bos te zien. Jeugdko ren, gospelkoren, bejaardenko ren. Dames alleen, mannen al leen. Vrouwen met mani\en, een bemanning die gemengd pleegt te heten. Die gemengden onder scheidden zich weer in het enkel en dubbelkwartet (Katwijk, Bos koop), kamerkoren (Leiden, Boskoop), niet specifieke koren (Aarlanderveen, Delft, Heemskerk, Noord wijkerhout, Rijnsburg, Valkenburg). Bijel- kaar 1 bos, 23 percelen, 700 bo men. De boswachtverzorging had Jannie Göbel-Godthelp weer op zich ge nomen. Zij vroeg recht op het doel af: krijg ik een heel mooi stuk van u? Mijn antwoord: dat heb ik je 20 jaar geleden al gege ven, toen ik je als een bijzonder voorbeschikte solosopraan ont dekte. Mevr. Göbel heeft het zin gen moeten staken, maar dient de muziek verder voort als bonds- concourssecretaresse en door het aanwezige, 60 leden tellende, Al- phense bejaardenkoor De Wielewael te dirigeren. Afde lingsvoorzitter J. Slootweg stak zijn bewonderde dank niet onder de stoelen van de Stadsgehoor zaal, voor het overvloedige ver zette sociale werk. De beker van het Leidsch Dagblad bleef in het bezit van Boskoops Kamerkoor o.l.v. Huub de Groot. De aan alle zwaarte ontheven, mooi doorgesponnen en kleurechte koortoon, volledig beheerst, gaf daar volstrekte aanleiding toe. Niettemin sloop er een, door de zaal wel niet op gemerkte, fout in de vertolking en ik heb het als een prettig ding ervaren, dat de jury daar niet zwaar aan is gaan tillen en de klanksfeer doorslaggevend maakte door toekenning van 338 punten. Deze jury bestond uit de heren Mees van Huis, Aat van Vliet en Jan Hulsbos. Het Leids Kamerkoor van Ab van Kapel zat Boskoop met 329 pun ten dicht op de hielen. Dit was zang van rijke finesse en noblesse in soepele instrumentaal voort glijdende mooie schakeringen. Dit koor van 7 leden ontving de beker van de voormalige Nieuwe Leidsche Courant. Men verwarre dit niet met het ook bestaande Leids Kamerkoor, dat vooral door de Johannes Passion-uit voeringen van Willem Mizée en van Barend Schuurman bekend raakte. Van Kapel overweegt naamsverandering. De Bondsbeker, voor het door een Jeugdkoor behaalde hoogste puntental (340), belandde van zelfsprekend bij Peter Bontje's Rijnsburgse, fantastisch op toon gehouden, "Young Voices". Deze Voices kregen er bovendien nog de beker bij van de Leidse Post. Drie bekers werden er nog uitge reikt van de heer L. Matze van Hazerswoude en één van het ere lid D.v.d. Blom. Slechts drie koren daalden bene den 300 p. Dat kan betekenen: de jury is te mild. Doch ook: kwali teit van zangwijze en van zan grepertoire hadden algemeen een sterk bevredigend niveau. Ik houd het op het laatste. KEES VERHOEF. K mroe^b, j'j KRoarpie &AAM NJIgt; /K KR'Jé 'MIK ZAL JOU OP AUB PWARS ZlTTgNJ. \K HB8 E£=AJ T>eAC+<ri4&\ kaact HET eewJ mooi&. IMHAIS" l/AAJ SHBUA (K he AF woei/e^fee- z.e het Meeajt hEAjeee AurEt>8seEc*r hEBMPE'T //V IEP02. (tcea\ wvr pie \j<aa&r dkokte y 04 vxtrv-ti. 2onde! Niemand aal 'm gebven 1 z/p. De avonturen van Jommeke HET RODE 006 LEIDEN - Marijke Nesselaar was zonder enige twijfel de gene die zaterdagavond in een afgeladen LAK-theater de meest boeiende acteer prestatie van Tosti leverde. En dan hebben we het natuur lijk over haar rol als "oma" in "De droom van Amerika" en niet over haar rol als "dienst meisje" in Eugène Ionesco's "De kale zangeres". Want vooral in het eerst opge voerde, door Edward Albee al in 1954 geschreven toneel stuk "The American dream" krijgt zij de kans al kankerend af te rekenen met het ijdele Amerika en het uitgeholde, leeggeleefde Europa. Daar waar "Paps" (Han Geers) in het eerste stuk nog wat moeite heeft te overtuigen, weet hij zich in "La Cantatrice Chauve', het vlijmscherpe, absurdistische toneelstuk van Ionesco, als "brandweer commandant" volledig waar te maken. Vooral in de vol strekt willekeurige, niet-logi- sche opeenvolging van fami lierelaties en bloedverwant schappen in zijn laatste mop heeft hij, hoe moeilijk ook om van buiten te leren, de humor behouden. Bezwaar hebben we tegen Ionesco, wanneer hij de brandweercomman dant, vlak voor zijn vertrek, de vraag laat stellen, hoe het met de "kale zangeres" gaat. Behalve de opmerking "men neme een cirkel, aai hem een beetje en dan wordt-ie vi cieus" is de burleske opsom ming van vreemdaandoende vaagheden in volstrekte te genspraak met de relatief overzichtelijke dialogen voor die vraag. Van Edward Albee, die zich door "Virginia Woolfal voor de eeuwigheid onsterfelijk maakte, kon men een toneel stuk van niveau verwachten. Dat de Leidse toneelgroep "TOSTI" alle symbolieken feilloos overdraagt is beslist een verdienste van de groep. De regisseur lijkt hier geen enkele inspraak te hebben. Marianne Penmngs als "Mams" en Elise Nossbaum als mrs. .Barker, in een uitzichtsloze dialoog gewikkeld over een tarwekleurig hoedje, hebben de dramatische bedoelingen van Albee blijkbaar feilloos aangevoeld. Hetzelfde kan gezegd worden van Robert van Venrooij en Marlies Dic- tus (als mr. mrs. Smith) in Ionesco's "La Cantatrice Chauve". Clara Kruit en Frisco van der Meulen (mr. mrs. Martin) pareren op meesterlijke wijze de verbale aanvallen van het diabolische duo Smith. Dat twee, resp. in 1954 en 1949 geschreven to neelstukken in 1978 nog kun nen overtuigen, is in de eerste plaats de verdienste van Ed- ward Albee en Eugène Io nesco. Men mag inmiddels niet voorbijgaan aan de inter pretatiedoor "Tosti", die door enthousiast spel die repertoi rekeuze aannemelijk maakte. Vanavond en morgenavond zijn er in het LAK-theater nog twee voorstellingen. BERT KOEKEBAKKER bestuif ruim 600 doorregen kalfslap- pen met zout en ma- joraan en braad in boter, boven niet al te fel vuur. Be stuif de lappen met bloem als ze wat zijn aangebraden en laat ook de bloem wat kleur krijgen. Ver meng 2 volle glazen witte port met evengrote hoeveel heid heet water giet dit bij de kalf- slappen.» Voeg een heel teentje knoflook toe, leg een deksel op de pan en draai het r zo laag moge lijk. Week een thee lepel dragon 15 m in een eetlepel troensap en voeg dan de dragon met ci troensap aan de lap pen toe. Laat de lap pen ruim 2 uur zach tjes stoven. Bind de jus desgewenst met wat aangemaakte maizena. Geef hierbij gekookte rijst of ma caroni. WINA BORN LEIDEN - "Wie slaapt waar" van Alan Ayckbourne stond zater dagavond op het programma van de Leidse Schouwburg. Een sug gestieve titel die een frivool niemandalletje deed vermoeden. Ook toen het doek opging was er niets dat dit vermoeden tegen sprak. Drie pontificaal opge stelde bedden versterkten het juist. Wanneer de spelers zich dan losmaken uit de duisternis en tot leven komen wordt de bedoeling al gauw duidelijk: gelachen zal er zeker wel worden vanavond, maar of het allemaal wel zo leuk is moet u zelf maar bepalen. Die keuze (wel of niet leuk) werd dan ook prompt gemaakt: leuk. Want je kan natuurlijk niet verwachten dat mensen die getuigen zijn van amusante gebeurtenissen, die dan ook nog gesitueerd zijn in slaapkamers, gaan zitten grienen. Vooral niet als je in de slaapka mer van Bob (Jaap Wieringa) en Debbie (Jennifer Willems) de "dramatische" verwijdering meemaakt tussen de "moeilijk doener" Martin (Carol van Her wijnen) en zijn hysterische vrouw Susanna (Maria Lieuwen). Ge roerd raak je nog minder als de spots worden gericht op Martins ouders: Ernst (Ton Kuyl)en Mary (Henni Orri), die zich wellustig te goed doen aan een toostje haring in tomatensaus. Zelfs wordt je niet aangedaan als je getuige bent van het ziekbed van Chris (Derek de Lint) die bepaald niet op me delijden hoeft te rekenen van zijn vrouw Joan (Diane Lensink). Het hele verhaal van de huwelijks moeilijkheden van Martin en Su sanna lijkt eigenlijk maar een aanleiding om in de slaapkamer te kijken van de drie echtparen en dan maar hopen dat dat komi sche situaties schept. Dat Ayckbourne af en toe moralise rend en filosoferend om de hoek komt kijken wordt nauwelijks opgemerkt door de overdaad aan "lachers". Het is dan ook maar goed dat de spelers en het pu bliek kozen voor pliceerde benadering, en zich niets aantrokken van de op zich zelf in pat-stelling verkerende personages. Zodoende bleef er ondanks de zichzelf interum- perende Ayckbourne best een aardig blijspel over. Zo zie je maar. kwaad straft zich zelf, be dgeheimen vertel je nu eenmaal niet, en zeker niet als de toehoor ders er zich ongans om lachen. LOUIS CORNELISSE Agenda' Leidse bioscopen Luxor. „De duivel kent geen ge nade", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 12 jaar. Camera: „Close encounters of the third kind", da. 8.00 uur, alle leef tijden. Kindermatinee: „Laurel en Hardy door dik en dun", za. en woe. 2.30, zo. 2.00 en 4.15 uur. Nachtfilm: „Le locataire", vr. en za. 11.30 uur, 16 jaar. Lido 1: „Pastorale 1943", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, a.l. Lido 2: ,,L'Animal", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, a.l. Lido 3: „Bilitis", do., vr., ma. en di. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, za.. zo. en woe. 7.00 en 9.15 uur, 16 jaar. Kindermatinee: „Walt Disney fes tival", woe. en za. 2.30, zo. 2.30 en 4.45 uur. Studio: Annie Hall', da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jaar. Trianon: „Het vergeten continent", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jaar. Rex: „Licht op groen voor de maagd", do., vr., zo., ma. en di. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, woe en za. 7.00 en 9.15 uur. Kindermatinee: „De fluit met de zes smurfen", woe. en za. 2.30 uur. Nachtfilm: „Liefdé met een grote L", vr. en za. 11.30 uur, 16 jaar. Alphen Euro 1 en 2: „Pastorale 1943", da. 1.45,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 <Lf)xicicjLieuius. - Dezer dagen is te Bern weder een aanzienlijke diefstal van juweelen gepleegd. Een persoon, die zich Julius graaf von Perce val noemde, trad bij den juwe lier Retouret binnen en wenschte twee armbanden met briljanten te koopen. Den vol- genden ochtend zou de juwelier met de juweelen bij hem aan huis komen, zijnde één der voornaamste hotels van de stad. De graaf nam zelf de kostbare voorwerpen aan en liet den ju welier in een zijkamer, omdat hij ze aan zijn vrouw wilde la ten zien. Toen de graaf wat lang wegbleef, begon de juwelier on gerust te worden. Bij nader on derzoek was noch een graaf, noch een gravin in het hotel aanwezigAlleen vond men nog een tweeden uitgang, langs welken de dief met zijn schat ter waarde vaii 50.000 fr. de vlucht had genomen. Er is een beloon ing van 2000 fr. uitgeloofd voor hem, die den dief met het gesto- lene weet op te sporen. Vijftig jo.ar geleden: -In Polen heeft de militaire overheid in het Oostelijk district van Neswich een groote spion- nage-organisatie ontdekt, welke ten gunste van Sovjet- Rusland werkte. Twee hoofd schuldigen zijn aangehouden. Op hen werden aanteekeningen gevonden over de indeeling der Poolsche grensbewakingstroe pen. Voorts zijn te Sosnowieze 52 personen gearresteerd, van wie 24 in hechtenis bleven. Bij een huiszoeking is bezwarend materiaal gevonden, dat be trekking had op voorgenomen communistische onlusten. - De politie van de stad Riga in Letland heeft bij huiszoekingen documenten gevonden, waaruit bleek, dat de pers der linksche va kvereenigingen door com munisten geleid en betaald werd. Te Dunaburg vond men een omvangrijke corresponden tie met Moskou. Er zijn elf per sonen gearresteerd. Nachtfilm Euro 1: „Motorduivels", za. 12.15 uur, 16 jaar. Nachtfilm Euro 2: „The killer elite", za. 12.15 ixur, 16 jaar. Euro 3: „The car", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jaar. Nachtfilm: „Frivole capriolen in seks-lekkerland",za. 12.15 uur, 16 jr. Euro 4: „My name is Nobody", da. 2.15, 7.15 en 9.45 uur. za. en woe. 7.15 en 9.45, zo. 4.45, 7.15 en 9.45 uur, za. ook 12.15 uur, 12 jaar. Kindermatinee: „De reddertjes za., zo. en woe 2.15 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur. 13.45-14.30 uur. derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur.Kraamafdeling: dag. van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. kwartier van middag- en avond- 15.00-18.30 van 18.30-19.30 uur Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 an 18.30-19.30 uur. Babyshow i middag- en avond- laatste kwartier t' bezoek. Kinderafdeling: dag. 15.00-18.30 18.30 Maandag t m vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ern-shtje patiënten uanneei voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver- pleegkpndige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkltniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19 00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15 00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2c klas 11-11.30. 13.30- 14.15 en 18.30-1930 uur 3e klas 13 30- 14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18.- Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Vogr de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld bij het informatiecentrum Geluidshinder

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23