Pernix vrijwel zeker terug naar eerste klasse Basketbalbeker kroon op seizoen V/ Stars Foreholte pas na hervatting op dreef: 4-17 TITEL VOOR SONJA POOL Sterk optreden jeugdteam LKV Spartaan MAANDAG 24 APRIL 1978 SPORT SPORT GRONINGEN/UTRECHT - Het meest schokkende nieuws uit de basketbal wereld kwam gisteravond laat toen achtereenvolgens bekend werd dat Arke Reizen Twente zich uit de eredi visie zal terugtrekken en dat bondsco ach Jan Janbroers zijn functie neer legt. Twente mist, net als overigens Haarlem en Oud-Beijerland, de finan ciële middelen om volgend seizoen op verantwoorde wijze door te gaan. Oud-Beijerland werd zaterdagavond door Punch overtuigend uitgescha keld voor de eindronde om het Neder lands kampioenschap, de play-offs, (86-107). Het Leidse VAK Stars completeerde gis teravond zijn succes door naast de titel in de eerste divisie ook de eindzege in de nationale bekerstrijd te grijpen. Een dag eerder was Nijssen Trotters daar tegen Hoofddorp niet ingeslaagd. Par ker dacht in Groningen tegen Donar alleen aan de play-offs en wilde niet winnen (87-100). VAK Stars-Hertogballers 86-84 - Bill Sheridan had gisteravond eigenlijk een taak als coach van eredivisie kop loper Falcon Den Bosch. Zijn team moest de gewone competitie afsluiten met een wedstrijd tegen het gedegra deerde Amstelveen. Sheridan liet zijn team echter over aan zijn tweede man en koos voor de bekerfinale tegen V/Stars. De Amerikaan speelde voor Hertogballers, de schaduwploeg van F/Den Bosch, een bekeken wedstrijd. Hij was de man die voor de Bosschena ren het concept vond waarmee de Lei- denaars bestreden konden worden. Tempo brekend werd V/Stars uit zijn vertrouwde spel gehaald en dat kwam gezien de matige snelheid waarmee Sheridan zich als spelmaker over het veld bewoog extra goed uit. V/Stars miste in de opstelling Peter de Jong. De Katwijkse politiechef lag ziek thuis. De scheidende Leidse coach Rudy van Eijck koos voor een basis team met daarin naast Lace Strong het viertal Neijhorst, Van Tongeren, Daw son en Raan. Binnen 7 minuten had deze formatie een voorsprong weten te krijgen van 17-10. De tegenpunten wa ren van routinier Bernard van der Mo len. De opmars van de Leidenaars werd ver broken door het uitvallen van Bernard van der Molen. Toen liet Hertogballers dat zijn tweede rebounder naast Tom Holland nu kwijt was het tempo zak ken. V/Stars ging daardoor ook rusti ger spelen en raakte de voorsprong kwijt. Hertogballers kwam langszij en stond bij rust zelfs op winst: 46-41. Rudy van Eijck reorganiseerde in de rust de verdediging van zijn team. Daar door herkreeg V/Stars de controle over de rebound waarin Tom Holland de meeste van zijn tegenscores vergaarde. In de aanval manifesteerde Lace Strong zich nadrukkelijk waarmee hij het schutters werk van Raan en Van Tongeren gedeeltelijk overnam. Bij 62-62 lag de wedstrijd weer open. V/Stars nam de leiding weer over en bouwde die uit tot een stant verschil van 3 tot 6 punten. Pas toen Tom Holland met 5 persoonlijke fouten naar de kant moest kwam er meer levendigheid in de Bossche ploeg, die echter de winst moest over laten aan V/Stars: 86-84. Dat bete kende de laatste parel op de kroon van Rudy van Eijck, die zijn ploeg vanuit het district binnen de kortst mogelijk tijd naar de eredivisie en de unieke be kertriomf leidde. Nijssen Trotters-Hoofddorp 67-69- Een jaar geleden had Hoofddorp zich ge plaatst voor de finale van de strijd om de Nederlandse b-beker door een to taalzege op het Leidse Trotters. Nu kwamen de beide rivalen elkaar tegen in de finale in Amersfoort, waar vooral Hoofddorp zich gesteund wist door een uiterst roerige aanhang. Enkele malen vlogen er zelfs rauwe eieren over het speelveld. De sfeer tussen beide teams was zeer ge laden, maar Hoofddorp bleek al snel te sterk voor Trotters. Het team miste al leen door het sponsoravontuur van het Amsterdamse Brutus (spelend met twee Amerikanen) de promotie naar de eerste divisie, terwijl de Trotters op de rand staan van promotie naar de tweede divisie. Lang konden de Leidenaars dat onbe twistbare klasse-verschil verbergen, maar op de beslissende momenten be schikte Hoofddorp over ex-internati onal Frank Kales als afmaker. Daar naast schakelde Kales de Leidse troef Berendsen (2 pnt.) bekwaam uit, ter wijl Moerer (4 pnt.) en neef Frans Kales (2 pnt.) ook niet tot hun vertrouwde en broodnodige inbreng konden komen. Hoofddorp startte met een 0-6 voor sprong omdat met name Maassen in de verdediging stond te slapen. Tegen die achterstand hebben de Leidenaars de hele wedstrijd vergeefs gevochten. Bij rust was het verschil er nog steeds (29-35) en toen men in de eindfase ein delijk wat meer vat op Hoofddorp kreeg was het te laat: 67-69. Voor de Trotters is het seizoen echter nog niet afgelopen. Aanstaande zaterdag begint de promotie competitie voor een plaats in de 2de divisie. NN Donar-P/Leiden 100-87 - Ondanks de overstelpende belangstelling in de Groningse Evenementenhal voor het basketbaltreffen tussen de komende tegenstanders in de play-offs was er van basketbal weinig sprake. Het ver hitte publiek dacht er goed aan te doen de eigen spelers met blikjes te beko gelen, terwijl na afloop van de weinig aantrekkelijke wedstrijd lelijke dingen werden gedaan ten opzichte van en kele jeugdige Leidse basketballertjes. Snel ingrijpen van Donar-officials en de Groningse politie voorkwam erger. Het duel werd een steekspel tussen kat en muis. Donar had steeds de leiding, maar Leiden wist zijn aanwezigheid met enkele duidelijke speldepnkjes duidelijk te maken. Steeds echter de achterstand was ingelopen nam men op bevel van Henny Blom gas terug en mocht Donar venier het vuile werk opknappen. Het wedstrijdverloop was dan ook gril lig, hetgeen zeker ook in de hand werd gewerkt door het slechte fluiten van de arbiters Van der Willige en Van Dis- hoeck. Op het laatst waren beide teams lamgelegd getuige de lijst van per soonlijke fouten: Ten Nijenhuis, Fran ken, Kip, Zeilstra, Van Rooden ieder 5, Fopma, Croft, Bruinsma, Bartolomé, Plaat en Collins ieder 4. Donar moest een 6-9 achterstand in de beginfase toestaan, toen het onder aanvoering van Miller (goed verdedi gend op Collins in de eerste helft) weg liep naar 18-14. Leiden schoot slecht en Donar wilde wel spelen, het verschil werd logischer wijze dan ook groter 44-32 vlak voor rust. Dat Leiden toch wat kon bleek bij het rustsignaal (48- 41) en toen het na een 74-67 achterstand terugkwam tot 78-76. Toen vond Blom het wel genoeg. Donar mocht winnen: 100-87. Het damesteam van LSV promoveerde dankzij een 34-38 zege op ROS naar de tweede divisie. HANS JACOBS maar omdat de tegenstander niet beter kan, roit er toch nog een overwinning uit de bus. Ditmaal werd het 12-10. Kees van Vliet en Ineke Westerbeek scoorden ieder driemaal. LEIDEN - Het is ook in de korfbalwereld merkbaar dat de competitie op een haar na gevild is. Met nog twee of drie wedstrijden voor de boeg zijn de kaarten veelal geschud. Dit is ook te merken aan de resultaten van sommige teams. Fides Pacta speelde een slechte wedstrijd en kwam niet verder dan 5-5. Pernix behaalde een zelfde 0|^S, Eiland-GKV 9-11 (8-6). Ons resultaat (8-8) en zal zo goed als zeker terugkeren in de eerste klasse. Of De Algemene de vrijkomende plaats zal gaan innemen, is nog niet zeker, maar het vertoonde spel tegen OKV wijst wel in die richting. Zuiderkwartier doet sinds vorige week niet meer mee in de race om de titel, hoewel de uitslag tegen degradant Celeritas 17-9 anders doet vermoeden. Louis Kok i r Crescendo op weg 1Benno Braan kijkt toe. Ready-Fides Pacta 5-5 (2-3). Door het gelijke spel tegen Ready staat Fides Pacta in punten gelijk met Pams en Sperwers, maar de Lei denaars hebben wel twee wed strijden meer gespeeld. Dat Fides Pacta er zelf ook niet meer in ge looft. werd duidelijk tegen Ready. In een slecht gespeelde wedstrijd toonde Fides te weinig inzet. Het vertoonde spel was de ingeno men toppositie niet waardig. Veel plaatsfouten kenmerkte het spel van het Leidse team, waarin al leen Dik Onderwater nog tot re delijke prestaties kwam. Hij zorgde ervoor dat Fides Pacta de snel opgelopen achterstand kon wegwerken 1-1. Jan Heinrichsen Hen Piket scoorden ook zodat de Leidenaars met 2-3 konden gaan rusten. Na rust was Fides iets sterker, maar de loomheid die zich van de ploeg meester had gemaakt wist men niet van zich af te schudden. Alleen Dik Onder water en Hen Brakel zagen in de tweede helft kans de korf te vin den (4-5) Vlak voor tijd benutte Ready een toegekende strafworp 5-5. Pernix-MIK 8-8 (1-4). Door met 8-8 gelijk te spelen tegen medede gradatiekandidaat MIK is er on deraan de ranglijst van de promo tieklasse A in feite niets veran derd. Wel zal het voor Pernix erg moeilijk worden om Rust Roest in de nog twee resterende wed strijden in te halen. Pernix startte nogal onzeker. MIK kwam daar door op 0-2. Jan van Seggelen scoorde tegen en dat was het enige wapenfeit van Pernix voor rust. Niet verwonderlijk trouwens. De wilhemden hadden het te druk met de leiding en met zich zelf. Na rust speelde Pernix anders. Bij 4-7 kwam de Leidse ploeg pas goed los. Kees Brokaar, Liesbeth Brokaar, Alice Tieleman en Willy v.d. Kooy schoten Pernix met nog 3 minuten spelen naar 8-7. MIK kwam gelijk door het (al weer) benutten van de laatste van een serie van zes .toegekende strafworpen. OKV-De Algemene 6-11 (3-7). Door de ruime overwinning op OKV heeft de Algemene de leiderspo sitie in West IB weten te consoli deren. Niet alleen de winst was belangrijk voor de blauwwitten, meer nog de manier waarop deze tot stand is gekomen. Met een in hoog tempo gespeelde eerste helft legden Ruud v. Vliet (2x), Hen Rusman en Joke Stouten de basis voor de overwinning (0-4). De 4 punten marge is slechts één keer door OKV gedeeltelijk in gelopen 6-8, maar het spel van de Leidenaars leed daar niet onder. In tegendeel. In de resterende tijd zag De Algemene nog kans om nog drie maal te scoren. De Al gemene boekte hierdoor een re sultaat dat voldoende vertrou wen inboezemt voor de laatste drie wedstrijden, waarin het er om gaat of de Leidenaars het kampioenschap ten koste van Soesterkwartier zullen weten te veroveren. Doelpunten van: Hen Rusman 3x, Aad Rusman 3x, Ruud v. Vliet 3x, Wim v. Vliet en Joke Stouten. TOP-DES 12-10 (5-5). TOP maakt zich geen illusies meer. Weinig inzet kenmerkt op dit ogenblik het spel van de Sassenheimers. Eiland heeft lange tijd uitzicht gehad op een verdiende over winning. Pas negen minuten voor tijd kwam GKV langszij (9-9) en finishte uiteindelijk op 9-11. In de eerste helft domineerde Ons Eiland. Nan Deegenaars bracht Ons Eiland op 2-0. Olga Soedan en Patrick Verra vergrootten dc voorsprong tot 4-1 Sarie v.d. Meeberg, Piet Beekman, Coby Deegenaars en Julia Arnoldus schoten de Brahmslaanbewoners naar 8-5. Na de rust. die was inge gaan met 8-6 kwam Ons Eiland aanvallend niet meer aan de bak. Alleen Patrick Verra scoorde nog maar op het slotoffensief van GKV had men geen antwoord Zuiderkwartier-Celeritas 17-9 (11-4). Een oppermachtig Zui derkwartier heeft in cijfers uitge drukt wat het verschil is tussen een topploeg in de eerste klasse en een degradant. Na 3-0 kwam Celeritas nog wel dicht bij de geelblauwen (5-4), maar via geva rieerd en aantrekkelijk aanvals- spel liep Zuiderkwartier uit naar 11-4. In de tweede helft werd er wat minder fanatiek verdedigd, maar de aanval werd niet verge ten. Alle twaalf spelers en speel sters kwamen tot scoren met uit schieters van Nico van Leeuwen en Dirk Jan de Kreek (ieder 3x). Crescendo-Vriendenschaar 6-6 (3-1). In een gelijkopgaande wed strijd hebben de ploegen de pun ten gedeeld. Piet l'Amie, Lenie Kok en Louis Kok zorgden voor een 3-1 ruststand. Na rust heeft Crescendo wel tot 10 minuten voor het eindsignaal een voor sprong gehad (6-4). maar de ploeg kwam kracht tekort om Vrien denschaar op afstand te houden. Swift-Fiks 8-7 (4-4). Rode lan taarndrager Fiks zal de dans bijna niet meer kunnen ontspringen. Degradatie naar de derde klasse is zo goed als zeker. Olympia-Fluks 3-8 (1-6). Fluks boekte een vrij gemakkelijke overwinning in een wedstrijd waarbij niets meer op het speJ stond. Ons Huis-KNS 11-8 (7-5). KNS moet de laatste competitiewed strijd winnen of gelijkspelen, wil men niet afzakken naar de Afde ling. want de beide concurrenten Zwervers en BKC wonnen wel. Velocitas-Hoekse 4-5. Ook Veloci- tas verkeert in degradatienood. A.s. zaterdag zal de beslissing vallen wanneer moet worden aangetreden tegen mede-degra datiekandidaat Nieuwerkerk. GERT GRESSIE POELDIJK - In de landelijk eerste klasse haalde Foreholte dankzij een voortreffelijke tweede helft fors uit tegen het Poeldijkse Ver- burch. Met liefst 4-17 bleven de Voorhoutsen in de meerderheid. In de eerste rondgang leek nog niets te wijzen op een ruime zege voor Hannie Boskamp c.s. Inte gendeel, het was juist Verburch dat sterk voor de dag kwam. Fo reholte moest alle zeilen bijzetten om niet voortijdig ten onder te gaan. Bij rust keek Foreholte te gen een 4-3 achterstand aan. In de tweede speelperiode draaide Foreholte weer als vanouds (de donderspeech van trainer Wim Geerlings had duidelijk resul taat). Verburch kwam er zo doende niet meer aan te pas en moest lijdzaam toezien dat Fore holte ontzettend gemakkelijk wegliep naar de 4-17 eindzege. Voor de doelpunten van Foreholte tekenden: Karin Zonneveld 3x, Hannie Boskamp 2x, Elly Hoek 2x, Lcny van Beek 2x, Jet Verde- gaal 2x, Marian Mens 2x, Ineke Slobbe 2x, Ank van de Nouland en Mariëtte Siera. Jong Ade behaalde tegen streekge- note Norhta een verdiende 7-4 overwinning. In de eerste rond gang kon Norhta nog aardig bjj- SASSENHEIM - In de tenniscompetitie gaat het Sassen- heim tot dusver voor de wind. Gisteren werd weer winst geboekt en dat gebeurde op niet mis te verstane wijze. Het derde team van DDV kon geen puntje maken, 9-0 voor Sassenheim. De beide andere overgangsklasse - ploegen, Roomburg en Fores- cate, verloren van respectievelijk Thor RW 2,2-7, en Baronie 2,5-6. In de overgangsklasse B wist al leen de Noordwijkse SV een zege te laten noteren. Spieghel uit Bussum werd geklopt met 6-2. De Leidsche Hout verloor met 2-6 van Never Out, de Munnik met 1-7 van 't Stort, Unicum zag een voorsprong van 3-2 na het damesdubbelspel verloren gaan in het herendubbelspel en de gemengd dubbelspelen. Sassenheim heeft met DDV 3 geen enkele moeite gehad. Alle par tijen werden in twee sets beslist. Peter Pauwels, Harry Verdegaal en Ton Creighton zorgen met de herenenkelspelen al voor een 3-0 voorsprong en toen moest de moed de gasten uit Amsterdam al in de schoenen zijn gezonken. Martine Tacourt en Rosemarie Verdegaal waren in hun enkel spelen tenminste nog sneller klaar dan de heren-teamgenoten. Forescate had na de enkelspelen een 3-3 stand bereikt. Henny Koemans won van Frank Koek, 7-5, 6-2, Bram Madera van W. Jansen, 4-6, 6-3, 6-4 en Arnold van der Capellcn van P. van Eyck, 3-6, 6-4, 8-6. Maar Jon Vis been en de dames Monique van der Storm en Liselotte van der Bijl konden geen punt maken. De herendubbelspelen van Fores cate bleken beter dan die van de Baronie- reserves en een Voor- schotense zege leek binnen be reik. Uit de resterende dubbel spelen echter wist Forescate geen enkele winst meer te boeken. Roomburg zag alleen Marinus Brooshooft het het tweede HE winnen van Rauws, 6-2, 6-3 en moest toen wachten tot de dub belspelen om het tweede winst punt te kunnen incasseren. Daarvoor zorgden Jurgen Peters en Bub van der Zee tegen Hol- derbusch/Rauws, 2-6, 6-2, 6-2. De Noordwijkse SV kwam met 3-1 uit de enkelspelen. Alleen Jaap Uittenbogaard moest zijn tegen stander geluk wensen na een taai verweer van drie sets. Spieghel zag geen kans om de opgelopen achterstand met dubbelspelen weg te werken. Een punt maak ten de Bussumse gasten nog door het gemengd dubbel van de Noordwijkse SV, Hanneke Ro- therBlommendaal in 3 sets te bedwingen. De Munnik was kansloos tegen 't Stort. Joke van Sas en Peter Wol- terink konden pas in de laatste partij, het tweede gemengd dub belspel, de eer redden met een tweesets zege. Bij de Leidsche Hout was de ne derlaag van 2-6 niet nodig ge weest. Uit de enkelspelen kwam een 2-2 stand. Dankzij de dames Anja van der Stolpe (twee sets winst op Miep van Mourik) en Inge van Zuuren die eveneens in twee sets won van de gerouti neerde Els Hofland. Het heren dubbelspel van Dick Zaad- noordijk/Bas Ploos van Amstel had een voorsprong kunnen ge ven, maar na 5-7, 7-5 lukte er bij de Leidsche Hout combinatie niets meer. 2-6. De overige dub belspelen gingen naar Never Out. Bij Unicum kwamen blijven (ruststrand 4-3) maar dat werd mede veroorzaakt door het feit dat Jong Ade verzuimde op de beslissende momenten een tweetal strafworpen te verzilve ren. Na rust nam Jong Ade via Lydia van de Poel en Helma van der Geest (2x) definitief afstand. Norhta kon er slechts één treffer van Nelleke de Jong tegenover stellen. Doelpuntenmaaksters: bij Jong Ade: Helma van der Geest 3x, Marian van der Geest 2x, Lydia van de Poel en Loes van der Geest; bij Norhta; Marian van de Berg, Leidy Vink, Mary van de Berg en Nelleke de Jonge. Het Voorschotense HW'70 bleef tegen de reserves van Hercules met 13-15 aan dc positieve kant scoren. Bij rust had HW'70 al een ruime 5-10 voorsprong. De Voorschotense dames konden het tegen het vierde team van Wings net niet bolwerken. Met 5-6 Ging de zege naar de Haagse dames. De heren van Saturnus moesten met 15-11 de eer aan Wings laten. Het was in deze wedstrijd wel duidelijk dat er voor beide ploe gen niets meer op het spel stond. Het werd een gezapig partijtje handbal. De Leidse dames moesten ook met een nederlaag genoegen nemen Odis uit De Lier was oppermachtig en won verdiend met 4-10. In de afdelings tweede klasse werd het derdfc team van Quintus door het Noordwijkse MSV over speeld met 21-9. De Noordwijkse dames moesten de winstpunten aan het tweede team van AHC'28 laten. De Haagse dames bleven met 10-4 in de meerderheid. Olympia behaalde zowel bij de he ren als de dames de volle winst Slachtoffers waren respectieve lijk Warmunda (29-10) en Egac/Ondo 2 (7-1). Het Hoogmadese- MMO tenslotte ging met 10-14 ten onder tegen het felle Wings 2. HUIZEN - De Leidenaars Gerard van den Berg en Herman Harte- velt zijn er niet geslaagd om op de Nederlandse kampioenschappen taekwon-do, die zaterdag in Hui zen zijn gehouden, een nationale titel te veroveren. Beide leden van sportschool Van der Luit eindigden in hun respectievelijke gewichtsklasse op de derde plaats. Vooral voor Gerard van den Berg, die recentelijk wel eerste bij de open-Nederlandse titelwedstrjjd werd, een onbevredigende zaak. Voor het eerst werd in Huizen ook bij de dames om de nationale ti tels gestreden. Hier was wel suc ces weggelegd voor Leidse deel neemsters. In de categorie boven de 68 kilo werd Sor\ja Pool name lijk eerste. In de finale won zij van clubgenote Rina Boekhout. NIJMEGEN - Het jeugdteam van LKV De Spartaan trad zaterdag in Nijmegen aan voor een vriendschappelijke wedstrijd tegen de junioren van Atlas Nijmegen, ook een van de sterkere gewichthef verenigingen van Neder land. De Leidenaars de wedstrijd overtuigend met 4-2. Omdat de Bond in deze weinig of geen initiatieven neemt (slechts éénmaal per jaar wordt er voor de jeugd een kampioenschap georgani seerd) besloten de twee clubs zelf maar wat te doen om de nieuwe verlichting "warm" te houden voor het gewich theffen. Met elk zes nieuwelingen tra den de clubs in het strijdperk en vooral van Leidse zijde was men na afloop hoopvol gestemd over de toekomst. Met name Dio Degenaars (45-75), Wim van der Putte (75-100) en Jan Nieuwpoort (82'/2 - 95) kwamen uitste kend voor de dag. Karei Koppe kwam verder tot 30- 42V2, louis Aarts tot 40-45 en Wim de Raaf maakte 60-80.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19