RYVH -trainer: „Dit Noord wijk is aanvallend zeer sterk... RCL laat weer veel Zege Lisser B. Scoren wordt obsessievoor Quick Boys: 0-0 Geladen Katwijk „kansloos" tegen Volendam Rijnsburgse Boysgeeft winst nog uit handen MAANDAG 24 APRIL 1978 SPORT SASSENHEIM - Het bloemen corso heeft er afgelopen za terdag onder meer toe bijge dragen dat Ter Leede ver zwakt moest aantreden tegen Lyra. Benno Kooy, werkzaam bij de politie, moest om die reden ontbreken. Voeg daarbij dat Krop en Koster geblesseerd waren, dat Jan Schoen was geschorst en dat Piet v. d. Heiden in het tweede elftal aantrad en het 2-3 verlies tegen Lyra is ver klaard. Door deze omstandigheden was Lyra inderdaad wel de ster kere ploeg, maar Ter Leede wist met vijf invallers toch tot goed tegenspel te komen en in het laatste gedeelte van de wedstrijd kwamen de Sas- senheimers zelfs tot het beste veldspel. In 'de eerste helft kwam Ter Leede knap een vroeg opgelopen 1-0 achter stand te boven. In de vijfde minuut al had Hans de Mooy doelman Wim van Harskamp weten te verrassen. Lyra bleef SPORT SPORT SPORT SPORT sterker, maar Ter Leede kon bij de tegenaanvallen voor steeds meer gevaar zorgen. Tegen het einde van de eerste helft resulteerde dat in een knappe treffer van Pieter van der Plas: 1-1. Na de hervatting leefde de Westlandse ploeg even op. Opnieuw De Mooy en Be sterman schoten Lyra naar 1-2 en 1-3, voordat de nog in degradatiegevaar verkerende ploeg het voor gezien hield. Voor Ter Leede was dit het sein om het initiatief over te nemen. De Sassenheimers misten echter de kracht om Lyra in echte zorgen te bren gen en er was een toegekende strafschop voor nodig (nadat Nico v. d. Fange onderuit was gehaald) om tot 2-3 te komen. Nico v. d. Fange zelf benutte de penalty. Wim v. d. Hars kamp tenslotte behoedde Ter Leede voor een vierde tegen doelpunt door de bal na een strafschop van Koopman knap uit de hoek te duiken. Lisser Boys heeft een 2-0 over winning behaald op Capelle, terwijl Voorne een punt liet lig gen bij DUNO. Hierdoor neemt Lisser Boys nu met één punt voorsprong op Voorne de tweede plaats in achter Be Fair, dat door de 1-0 winst bij ARC zeker van het kampioenschap is. Nog slechts één allesbesis- sende wedstrijd scheidt de Lis- senaren dus van de promotie naar de tweede klasse. Erg ge makkelijk zullen zij het daarbij niet hebben, want tegenstander 's-Gravenzande bevindt zich nog steeds in degradatie-nood. De Lissenaren hebben het in de wedstijd tegen Capelle aan vankelijk vrijwel zonder toe schouwers moeten doen van wege de voorbijtrekkende praalwagens van het bloemen corso. Allengs groeide echter het aantal toeschouwers, maar toen de meeste 'binnen' waren na afloop van het corso viel er v$n aantrekkelijk voetbal niet meer te genieten. Lisser Boys was fel van start gegaan en dit leidde na 19 minuten tot de eer ste treffer. Ben Barten kon na een voorzet van Gerard Nij- kamp inschieten, maar Capelle doelman Ad de Keijzer redde in eerste instantie, daar de terug springende bal echter voor de voeten kwam van Jan v. Sloo- ten betekende dit toch 1-0. Even later was het weer Jan van Slooten, die scoorde uit een combinatie met Ed Langereis (2-0). Hierna liet Lisser Boys het een beetje afweten. Capelle kreeg zelfs vlak voor rust nog een kans om tegen te scoren, maar het was Jaap Lingbeek, die dit wist te voorkomen. In de tweede helft bleef Lisser Boys behoudend spelen en dat spel heeft, uiteindelijk toch nog 400 toeschouwers niet meer kun nen boeien. NOORD WIJK - Vanuit een ogenschijnlijk kansloze positie is Noord wijk de laatste weken opgeklommen naar de top van de eerste klasse in het zaterdagvoetbal. Doordat zo wel IJsselmeervogels als Quick Boys het afgelopen weekeinde puntverlies leden is de Eelman-formatie na de 1-0 winst op RVVH momenteel zelfs kampioenskandi daat nummer één. Gezien het paar aanvallende spel van de kustbewoners is dat bepaald niet onverdiend te noe men. Noordwijk had RWH, ook een ploeg die juist bezig was aan een opmars, behoudens de eerste tien minuten volledig in de greep. Geen moment wisten de Ridder kerkers een vuist te maken en ze mochten achteraf nog verschrik kelijk blij zijn met die 1-0 neder laag, hetgeen Van Dongen eigen lijk ook wel was. De trainer; "Wij zijn hier zonder meer goed weg gekomen. Dit Noordwijk is voorin zo sterk dat wij nauwelijks aan aanvallen toekwamen. De drie spitsen eisten zoveel aan dacht op van ons dat wij niet ge groepeerd naar voren konden gaan. Bovendien speelden wij vandaag met een zeer jonge ploeg vanwege blessures van drie ba sisspelers. Het team kwam dui delijk routine tekort en door het aanvallende geweld van Noord wijk kon dat niet met werklust worden gecompenseerd." Van dat geweld was in het begin allerminst sprake, want Noord wijk startte uiterst zwak. Geen bal werd er goed geplaatst en vooral verdedigend klopte er geen hout van bij de kersverse kampioenskandidaat. Kees Kar stens, Hans Westgeest en vooral Frans van der Veen maakten zich voortdurend schuldig aan bal verlies. Van der Veen kon zich te gen RWH-aanvalsleider Cor Ba- rendregt eigenlijk alleen maar staande houden via een aantal stevige overtredingen. Toch was de tamelijk steriel spelende RWH-ploeg niet bij machte om van de zwakke Noordwijk start gebruik te maken. Sterker nog, de blauw witte forma tie deelde in die openingsfase volledig in de malaise. Nadat er op het klokje van de zwak lei dende arbiter Krul zo'n 15 minu ten waren weggetikt kwam ech ter de kentering in de wedstrijd. Opeens was er sprake van een at tractieve "pot'. Noordwijk begon te bouwen aan een indrukwekkend offensief en de Ridderkerkse voorwaartsen kwamen vanaf dat moment nau welijks meer in het spel voor. Na dat de pijlsnelle Bogers, Suttorp en aanvoerder Sjoerd Boot met gevaarlijke acties al een paar maal de aandacht op zich hadden gevestigd was het in de 25ste mi nuut wel raak. Na een korte corner kreeg de op komende Hans Westgeest de bal voor zijn voeten. Zijn snoeiharde uithaal maakte van doelman Van Ronald Maasdam kwam de bal voor de voeten van Ruud Brö- ring, die in de rebound voor 1-0 zorgde. Na deze, naar laten zou blijken gouden treffer, leek RWH rijp voor de slachtbank. Jan Willem Bogers snelde keer op keer links en rechts door de vijandelijke de fensie en ook Suttorp en Bröring stichtten het nodige gevaar. Toch kwam Noordwijk niet verder dan een inzet op de lat van Suttorp en een lastig indraaiende vrije trap van Bogers, die net over de lat verdween. Na de pauze zette Noordwijk de of fensieve dadendrang voort en een grotere voorsprong voor Sjoerd Boot die zelf nog eens te- gen de paal schoot na een fraaie actie en zijn mannen leek slechts een kwestie van tijd. Telkens weer raasden de vleugelspitsen Suttorp en Bogers en ook de kleine middenvelder Kees Kar stens langs hun directe bewa kers, maar evenzovele malen faalde men in afwerking. Albert Spaanderman wegens conditiegebrek het strijdtoneel moesten verlaten (beiden zijn pas sinds kort genezen van een bles sure) voor Plug en Van Dijk, ver dween de kracht uit de Noord wij k-aan vallen. Onnodig liet men zich terugzakken en in de voorlaatste minuut leek het noodlot alsnog keihard toe te slaan. Frans van der Veen maaide vlak voor eigen doel volledig mis en raakte daarbij Cor Barendregt vol op het gezicht. Scheidsrech ter Krul was voor Noordwijk ech ter zo lankmoedig om niet naar de stip te wijzen. Na de indirecte vrije trap belandde de bal in de Noordwijk-muur van elf man zo dat op het allerlaatste moment toch de gerechtigheid zege vierde. JAAP VISSER VLAARDINGEN - Hij typeerde on gevraagd de stemming in zijn ploeg. Nadat Quick Boys ook bij lijstsluiter Zwaluwen Vlaardin- gen weer niet verder was geko men dan een gelijkspel, sprak trainer Arie Lagendijk: Ze zit ten er bij als elf verslagenen" Een stemming die minder was ver oorzaakt door het nieuwe punt verlies als wel door de wijze waarop dat tot stand was geko men. In Vlaardingen bleef Quick Boys andermaal zonder doelpun ten (0-0), waardoor het 'fenomeen scoren' de vormen van een obses sie gaat aannemen voor de Kat- wijkers. Terwijl Zwaluwen het veroverde punt omhelsde als een zege ("dit kan voor ons wel eens een gouden resultaat zijn ge weest") begreep Quick Boys dat opnieuw een morele nederlaag was geleden. Zo vlak. voordat de competitie in de zaterdag-eersteklasse de beslis sende fase ingaat, dreigt defrus- tatie levensgroot te worden. De doelcijfers 23-11 na Gert Zwaan, in de defensie teruggekeerd na een blessure, drukte het uit: "We hebben zoveel kansen nodig om een goal te maken, dat je er moe deloos van kan worden". Lagendijk kon zich dat best inden ken: "Want ze werken keihard en ze proberen vooral in zo'n laatste half uur van alles. "Wie moet ik het dan kwalijk nemen als het weer niet lukt? De jongens in ieder geval niet." De tegenstander kon in dit geval ook nauwelijks iets verweten worden. Eens te meer immer had Zwaluwen aangetoond tot de weinige ploegen te behoren, die met een positieve instelling het veld ingaan. Een opmerkelijk ge geven voor een hekkesluiter van een klasse waarin zelfs de "sub toppers" vaak weigeren de defen sieve stellingen te verlaten Zwaluwen had daar nauwelijks moeite mee. Trainer Frans de Kruis wiens plaats aan het einde van het seizoen ingenomen wordt door Aad de Waard, die ooit nog jeugdtrainer was bij Quick Boys) kan dankzij zijn spelers ook van een verfrissend standpunt uit blijven gaan: "Ik hoef niet met louter verdedigende opdrachten bij ze aan te komen. Ze zouden eenvoudig weigeren met z'n allen voor de pot te gaan hangen. Dat ligt ze niet en bovendien hebben ze er alle vertrouwen in dat ze het gaan redden." Levendig LEIDERDORP - In de 90, voor het merendeel saaie, minuten van de wedstrijd tussen RCL en SHO werd slechts éénmaal ge scoord. Eén doelpunt bracht RCL de verdiende overwinning, maar de manier, waarop de tref fer tot stand kwam was weer een overduidelijk bewijs voor het gebrek aan schotvaardigheid bij de Leiderdorpers. RCL-trainer Huguenin dacht er niet an ders oven "Het was inderdaad een ma tige vertoning, maar vergeet niet, voor een leuke partij heb je twee ploegen no dig en SHO liet het ditmaal afweten. Ik vond ze een beetje negatief. Het was bij i allemaal iets verzorgder, hadden vandaag vooral pech i werking". Dan was er tussen de spaarzame acties van de 22 spelers door soms meer te beleven buiten de lijnen, waar het onder het pu bliek (slechts 600 toeschouwers) gonsde van de geruchten naar aanleiding van het niet meespelen van de gebroeders Witteman. Zo werd van Wilbert Wit- teman verteld, dat hij, nu hij het contract met FC Den Haag binnen heeft, het bij RCL wel voor gezien houdt en zich wil sparen en zou broer Dirk Witteman zijn studie voortaan laten voorgaan en liever "lager" willen spelen. Huguenin was nauwelijks onder de indruk van de ge ruchten: "Ze vertellen zoveel. Wilbert heeft een spierblessure en Dirk een ten tamen, dat is alles". Toekomst e ai- Toch ziet de toekomst er voor de RCL- trainer niet helemaal probleemloos uit, daar hij niet alleen naar een vervanger voor Wilbert Witteman moet uitzien, maar ook een nieuwe man moet vinden voor de als spits fungerende Leo Holl, die het het volgende seizoen zelf gaat proberen bij het Sassenheimse GWS als trainer. Echte prblemen zag Huguenin echter niet: "De kansen, die we vandaag hebben ge kregen had iedereen er wel in kunnen schoppen, daar hebben we geen spits voor nodig. We zullen binnen eigen ge lederen moeten gaat zoeken. Er is talent genoeg en dat moet zijn kans krijgen". Die kans was er ditmaal voor derde elftal speler Peter Piket, die als vervanger voor de geblesseerde Witteman de ster ren van de hemel speelde, waarvoor zijn bewaker Leo v.d. Hoeven hem alle ruimte gaf overigens. Een lichtpuntje voor het verder matig acterende RCL. Ondanks alles bouwden de Leiderdorpers al vrij snel een overwicht op en kon SHO nog maar bij hoge uitzondering gevaar lijk zijn via Hans Bres of de bijna even snelle Hans Sliedrecht, die Daajf Brandt zoveel moeilijkheden bezorgde, dat Hu guenin hem er een kwartier voor tijd voor Hans v.d. Wall inwisselde en Hans Braat de opdracht gaf Sliedrecht te be waken. RCL wilde de in de 40ste minuuh van de eerste helft verkregen 1-0 voor sprong behouden, daarom schoof Leo Holl terug naar het middenveld en nam v.d. Wall diens plaats in de spits over. Hulp Leo Holl was het die de Leiderdorpers aan de openingstreffer had geholpen. Hij had daarbij wel alle hulp nodig van SHO-aanvoerder Jaap Schipper die de bal bij een ver schot van Holl onnodig van richting veranderde en zijn doelman Jan Barendrecht kansloos maakte (1-0). Daarvoor waren Bennie Heemskerk en Wally v.d. Haver dichtbij een doelpunt, maar hun kopballen werden door de Ba- rendrecht-doelman gekeerd. In de eerste aanval op het doel van SHO in de tweede helft was het Peter Piket, die een enorme kans om zeep hielp. De bal ging over. Even voor tijd mocht Johan v. Duijn het zelfs van 11 meter proberen. Ook deze strafschop werd gemist. De vierde in successie. Een teken van on macht. WALTER VAN DER ES KATWIJK - Katwijk heeft aan den lijve de kracht van kam pioenskandidaat Volendam on dervonden. Dat mocht dan niet zozeer weerspiegeld worden in de uitslag (1-0 winst voor Volen dam) maar dat werd wel heel duidelijk tijdens de wedstrijd. Katwijk, dat zich de laatste weken nog maar moeilijk kon oppeppen voor duels tegen minder interes sante tegenstanders, kwam voor eigen publiek zichtbaar geladen aan de start tegen het altijd "aan sprekende" Volendam. De ploeg van trainer Frans van der Zeeuw was vastberaden zich van de beste kant te laten zien tegen de Noordhollanders. Binnen twintig minuten echter lag Kat wijk al op de knieën, niet alleen vanwege de opgelopen 1-0 ach terstand, maar meer nog door de mate waarin Volendam de Kat- wijkers in de macht had. Volen dam logde Katwijk de wil op, en behalve wat incidentele dreige- mentjes kon Katwijk geen kwaad meer doen. Cees Koélewijn (net zichtbaar achter Arnold Boers) slaat een Volendam-aanval af. Jan v.d. Plas, Wim Haas noot en Piet Kruyt (v.l.n.r.) kijken toe. Al deze ontwikkelingen speelden zich al in de eerste drie kwartier af, en maakte dit gedeelte van de wedstrijd erg interessant. De spelopvatting van Volendam na rust zorgde ervoor dat de tweede helft slechts een formaliteit werd, zonder een enkel hoogtepunt. Volendam wilde niet meer. Kat wijk kon niet. Toch had het voor Katwijk heel an ders kunnen lopen. Al na drie minuten joeg Freek Rienks de bal van dertig meter verrassend rich ting keeper Jan Jonk die tot zijn opluchting de kogel net over zag suizen. Wat later moest Jonk zelfs geassisteerd worden door verde diger Klaas Plat om Huig Schaap af te stoppen. Daarna tikte de Volendam-ploeg de Katwijkers weg en kon Siem Koning na een 0-1. Cees Kras inkoppen: De lat en twee knappe reddingen van Cees Koelewijn behoedden Katwijk voor grote schade. Pas in de tweede helft hervond Katwijk zich enigszins maar tegen het lang niet voluit spelend Volen dam miste de ploeg toch teveel kracht. HERBERT POLANE RIJNSBURG - Ontmoedigd keerde de aanhang van Rijnsburgse Boys zaterdag huiswaarts. Wederom had de équipe van Atte Bouma in de race naar het felbegeerde tweedeklasse kampioenschap een steek laten val len. Zaterdag werd geheel onnodig gelijkgespeeld tegen het Haagse SV'35. Tot kort voor tijd leek het erop dat Rijnsburgse Boys de vlak na rust verkregen voorsprong niet meer uit handen zou geven. Toch miste de nonchalance, die de laatste twintig minuten in de ploeg was geslopen, zijn uitwerking niet. In de 87ste minuut kopte de opgekomen voorstop per Van de Ende, de bal na een corner schitterend achter doelman Constant Smit (1-1). Hij liet een verbijsterd RBB achter, dat meteen weer met beide benen op de grond stond. De Rijnsburgse ploeg telde zaterdag drie invallers: door schorsingen ont braken de aanvallers Piet Haasnoot en Henk v.d. Zwan, terwijl links back Nico Zwaan met een blessure aan de kant bleef. De spitspositie werd nu ingenomen door Gé Perfors terwijl Henk Merbis linkerspits speelde en op de rechterflank was Jac den Heyer te vinden. Lijs van Egmond tenslotte, completeerde de achterhoede. Reeds na twee minuten had Rijnsburgse Boys op voorsprong kunnen staan, maar een kopbal van Gé Perfors werd na een knappe voorzet van Jac den Heyer door verdediger Pronk van de doellijn gehaald. Daarna werd het spel van Rijnsburgse Boys gekenmerkt door een grote mate van onnauwkeurigheid. Steeds weer kwamen lange passes van resp. spelverdeler Cor Vreugdenhil en laatste man Wil Groenendijk niet op de juiste plaats aan. In de tweede helft ging RBB voortvarend van start. Hennie de Klerk ging een één-twee aan met aanvoerder Cor Vreugdenhil, omzeilde de buiten- spelval en schoot keurig de 1-0 binnen. Een minuut later was het bijna 2-0, maar Jac den Heijer mikte net voorlangs. Aangezien de Rijnsbur gers de beste kansen (Perfors miste nog in vrije positie) voor zich bleven opeisen, leek er niets aan de hand. Totdat drie minuten voor tijd Van de Ende alsnog toesloeg. DINK BINNENDIJK Een vertrouwen dat niet be schaamd hoeft te worden als Zwaluwen zo blijft voetballen als zaterdag. De mede-koploper werd frank en vrij tegemoet ge treden en aangezien ook Quick Boys zich wilde bewijzen ont stond er een levendige partij.Niet met ijzersterk-voetbal, wel met redelijke patronen en een overdo sis werklust van beide kanten Die inzet leidde er aanvankelijk toe dat Kees van Rooyen nogal fors werd aangepakt door "be waker" Martin v.d. Kooy, maar dat was de enige dissonnant op dat gebied. Dezelfde Kees van Rooyen had ove rigens eenmaal de pech dat de bal na een fraaie omhaal de boven kant van de lat raakte en hij was ook daarna niet erg gelukkig met zijn optreden in kansrijke posi ties. Inde loop van het duel verscheen hij' tot driemaal toe voor doelman Nijgh. Eén keer trof hij daarbij het lichaam van die sluitpost twee keer werd een lichte aarze ling hem fataal. Martin v.d. Kooy en Henk Neutjes konden op die momenten nog juist voorkomen dat de Katwijkóe spits zou uitha len. Vooral Neutjes speelde zich daarbij in de kijker. De aanvan kelijk om studie-redenen gestopte vleugelverdediger, die door het Zwaluwen-in-nood was terug gehaald, werd de grote uitblinker van de wedstrijd. Niet alleen door zijn gave af stopactiesook door zijn opbouwende werk. Zijn ploeggenoten konden er niet van profiteren. Een gegeven dat trai ner De Kruis er in de tweede helft toe bracht twee extra-aanvallers in te zetten Oud-topscorer Leen Pijpers (voor Brussé) en Dik Schouten (voor middenvelder V.dBergkwamen toen in het team dat in die periode meer en meer in de verdrukking kwam. De moedige daad kreeg bijna een averechtse uitwerking omdat Quick Boys in het laatste half uur alles of niets ging spelen Met Arie Schaap voor Teun v.d Plas, die het zaterdag op de be slissende momenten liet afweten, (Gert Zwaan was met kramp al eerder geruild voor Martin Heer- ikhuisen), konden ook de Katwij kers echter niet meer collecteren dan de lof van De Kruis. "Quick Boys heeft een goede ploeg, die de lange passé uitstekend beheerst Respect Lagendijk kaatste het balletje te rug, zei dat Zwaluwen "respect" had afgedwongen door ondanks de positie zo opbouwend te voet ballen en wilde zijn eigen ploeg niets kwalijk nemen. "Ik wil het niet als excuus gebruiken, maar we hebben geen greintje geluk. In geen enkele situatie. Het fortuin dat de koploper zou moeten heb ben is volledig weggevallen. Dat vreet aan de ploeg en werkt een brok verslagenheid in de hand te hopen dat dat niet door- erkt.' PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17