Thurau mag niet winnen; Brayère krikt geslonken ploegprestige op Brian Clough leidt Forest naar titel 2 K 2 2 2 2 JEUGDIG ORANJE KOMT NET IETS TEKORT: 3-3 Timman en Sosonko leiden Prestaties van zwemploeg voorspellen 'weinig goeds' Records Connesson Grote zege rugbyteam A.R.C. - L.D.W.S. PAGINA 14 MAANDAG 24 APRIL 1978 De uitslag van de 64e Luik-Bas- tanaken-Luik is: 1. Joseph Bruyère (Bel) 251 km in 6 uur, 37 minuten en 42 seconden. 2. Didi Thurau (Wdl) op 1 min. en 35 seconden. 3. Francesco Moser (Ita) z.t., 4. Michel Laurent (Fra) z.t., 5. Herman van Springel (Bel) z.t., 6. Hennie Kuiper (Ned) z.t., 7. Gianbattista Baronchelli (Ita) op 2 minuten en 5 seconden, 8. Yves Hezard (Fra) z.t., 9. Freddy Maer- tens (Bel) op 4 minuten en 18 se conden, 10. Ludo Peeters (Bel) z.t., 12. Henk Lubberding (Ned) z.t. LUIK - Aan het einde van het vorige wielerseizoen verliet Didi Thurau de ploeg van Peter Post. De 22-jarige West duitser ging met ruzie weg. Hij vond zichzelf een vedette, die in een sterk team het absolute kopmanschap moest hebben om niet alleen etappewedstrijden, maar ook klas siekers te winnen. Thurau vertrok naar een Belgische ploeg. Daar werd hij de enige kopman. Didi Thurau ging doldriest te werk en stond aan het einde van de reeks voorjaarsklassiekers met lege handen. Het lag niet aan klasse of kracht. Zijn eerzucht, talent en doorzettingsvermogen plus de steun van de beste Belgi sche ploeggenoten waren dit voorjaar geen voldoende bunde ling om als een raket door het sa menspel van de gevestigde orde te breken. Thurau was met name in de Ardennenklassiekers Waalse Pijl en Luik-Bastena ken-Luik de beste uit het pelo ton, maar zijn derde en tweede plaats leverden hem slechts ont moediging op. Thurau maakte door, wat alle grote talenten in de professionele wie lersport voorgeschoteld kregen: hij mocht niet winnen. Thurau was ook met te veel tam-tam om hoog geschoten. Hij beurde voor twee weken gele trui en vijf ritze- ges in de Ronde van Frankrijk startgelden, waar anderen de Giro en de Tour plus een paar klassiekers in één seizoen voor moesten winnen. Dat stak bij de élite en daarom greep de Duitser naast de overwinningen in alle voorjaarsklassiekers. De laatste klassieker, België's oud ste, Lui-Bastenaken-Luik, ging met instemming van de cracks naar de 30-jarige Joseph Bruyère, een in Maastricht geboren Waal, die twee jaar geleden ook al won en voorts op twee overwinningen in de Omloop van het Volk kon bogen. Een acceptabele winnaar dus, die het bovendien ook nóg verdiende, omdat hij de laatste honderd (van de 251) kilometer voorop had gereden. „Bruyère zou nooit gewonnen hebben, als er in de groep achtervolgers een beetje samengewerkt was", brieste 'Thurau na afloop. Van samenwerking was echter geen sprake, wel van tegenwerking. Kuiper zijn vroegere ploegmaat, deed niets, omdat ploegleider Post de Duitser openlijk de oor log verklaarde. Michel Laurent Slechte tijden dus voor de ploeg, waarin Bruyère zich ook nauwe lijks had onderscheiden. Hij was tweede geworden in de Ronde van de Middellandse Zee achter Knetemann en tiende in de EREDIVISIE FC Amsterdam - Roda JC 1-2 (0-0). 51. Nanninga 0-1, 66. Stout (strafschop) 1-1, 75. Kolding 1-2. Scheidsrechter. Van Dijken. Toeschouwers: 2500. Volendam - Go Ahead Eag les 1-0 (1-0) 22. Kees Tol 1-0. Scheidsrechter Gans. Toe schouwers 8000. FC Twente - Haarlem 0-0. Scheidsrechten Beek. Toe schouwers 7000. Sparta - FC Utrecht 2-3 (2-1) 3. Clarke 1-0,40. Clarke 2-0,41. Wickel 2-1, 74. Van Veen 2-2, 89. Gosems 2-3. Scheidsrech ter Oetelmans. Toeschou wers: 4000. NEC - NAC 2-2 (1-1), 2. Dierckx 0-1, 11. Ronald Hen driks 1-1, 83. Marijnissen 2-1, 91. Dierckx 2-2. Scheidsrech ter Berrevoets. Toeschou wers: 7000. FC VW - Feyenoord 4-3 (3-2) 19. Schreurs l-0,26.Kreuzl-l; 33. Van de Korput 1-2, 35. Kurcinac 2-2, 40. Hilkes 3-2, 52. Nijssen 4-2, 56. Brard 4-3. Scheidsrechter Derks. Toe schouwers: 21.000. FC Den Haag - Vitesse 1-1 (1-0) 26. Schoenmaker 1-0, 75. Bleijenberg 1-1, Scheidsrech ter Thomas. Toeschouwers: 14.000. Telstar - AZ '67 0-0. Scheids rechter Draaisma. Toe schouwers: 6500. PSV - Ajax 2-3 (0-1) 20. Geels 0-1, 52. Geels 0-2, 63. Brandts 1-2,67. Van der Kuylen 2-2,82. Geels 2-3. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toeschou wers: 25.000. EERSTE DIVISIE PEC Zwolle - Excelsior 3-0 (1-0) 41. Ben Hendriks 1-0, 50. Hoekstra 2-0, 81. Jans 3-0. Scheidsrechter Corver. Toe schouwers: 9.000. FC Vlaardingen - SC Amers foort 1-1 (1-0) 31. Beek 1-0,72. Leyenhorst 1-1, Scheidsrech ter Van Laar. Toeschouwers: 1500. FC Groningen-SC Cambuur 0-2 (0-0) 61. Haan 0-1, 78. De Groot 0-2. Scheidsrechter Bakker. Toeschouwers: 5500. Heerenveen - Veendam 2-1 (0-0) 74. Van der Landt 0-1,76. Bosman 1-1, 86. Rorije 2-1. Scheidsrechter Bosman. Toeschouwers: 1800. Willem II - De Graafschap 0-1 (0-0) 60. Wanders 0-1. Scheidsrechter Klint. Toe schouwers: 2500. FC Den Bosch - MW 0-1 (0-0) 51. Roosen 0-1. Scheidsrech ter Geurds. Toeschouwers: 5500. Helmond Sport - SW 3-3 (1-1) 28. Van der Ven 1-0, 40. Beekman (eigen doel) 1-1, Van der Ven 2-1, 54. Steen bergen 2-2, 74. Vardic 3-2, 88. Van der Vlist 3-3. Scheids rechter Ram. Toeschouwers: 850. Fortuna SC - Wageningen 0-0. Scheidsrechter Wellinga. Toeschouwers: 9.000. Eindhoven - Heracles 2-1 (0-1) 23. Van Duiven 0-1, 57. Feyen 1-1, 61. Posthuma 2-1. Scheidsrechter Mulder. Toe schouwers: 3000. Waalse Pijl. Dat was alles. In Luik-Bastenaken-Luik maakte hij echter veel, zo niet alles, goed. was al tevreden met zijn zege in de Waalse Pijl, Moser met Pa- rijs-Roubaix en Van Springel wist zich in de eindsprint toch verslagen. Dus moest Didi het alleen doen. De vier anderen in de achtervolgingsgroep vormden een te zware ballast. Joseph Bruyère onstsnapte na 155 kilometer uit het peloton. Michel Pollentier, die na de Waalse Pijl niet meer voor de slecht in vorm zijnde Freddy Maertens maar voor zichzelf wilde rijden, ging mee. Door deze actie werd het peloton uit elkaar gescheurd en ontstond er een groep van 13 ach tervolgers, die ook langzaam ge sloopt zou worden. De voor sprong van de beide vluchters werd nooit groot. Bruyère vond dat het met zo weinig steun van Pollentier niet ging en plaatste een nieuwe demarrage, waarna hij alleen naar 40 seconden uit liep en tenslotte zelfs naar ruim een minuut. Joseph Bruyèrè vijzelde daarmee het prestige van zijn ploeg aan merkelijk op. Merckx had door vr..Alan Simonsen juicht alvast, want de bal is snoeihard op weg naar de ziekte niets gepresteerd, tweede touwen. Kulik (niet zichtbaar) tekende voor die vierde Borussia MG-tref- kopman Walter Planckaert viel fer. De ploeg van Simonsen won met 6-2 van Hamburger tegen. Lucien van Impe brak in SV en is zodoende nog niet uitgeschakeld voor de Duitse titel de Waalse Pijl een sleutelbeen. CONVENTRY - Het is 'onderdok ter' Brian Cloughr weer gelukt. Nadat hij een paar seizoenen ge leden Derby Country vanuit het niets naar de Engelse voetbaltitel voerde herhaalde de trainer dit huzarenstukje met Nottingham Forest. De „doodzieke" oude man van een paar jaar geleden veranderde door de medicijnen van Clough in een kerngezonde jongeling, die het ene opzienba rende succes na het andere boekte. Promoveerde de club vo rig seizoen nog maar net aan naar de hoogste divisie, zaterdag zette Nottingham de kroon op het werd door de titel te grijpen. Eer der dit jaar werd al beslag gelegd op de League-beker. De man achter het succes glun derde zaterdag na afloop van het duel tegen Coventry waarin Not tingham voor de 22ste achtereen volgende maal ongeslagen bleef. Voor Clough betekende dit meer dan een kampioenschap alleen. Hij had zijn wraak op de Bond, die eerder de sollicitatie van Clough en .zijn assistent Taylor naast zich neerlegde en Ron Greenwood verkoos als bonds coach. Clough, zo vond men, had een te grote mond. Met Notting ham bewees Clough, dat hij wel degelijk een succesformoule heeft. Dat Derby geen uitschieter was. Wie tenslotte gaf Notting ham aan het begin van het sei zoen ook maar één kans? Terwijl Nottingham voor het eerst sinds 1865 beslag legde op de titel werden er in de degradatie-zóne harde noten gekraakt. NewCastle en Leicester zijn al gedegradeerd, nog vier clubs komen in aanmer king voor de derde degradatie- plaats. West Ham United en Wol- verhamton Wanderers staan er het slechtste voor, beide teams hebben 30 punten. Queens Park Rangers en Chelsea zijn evenwel ook nog niet veilig. QPR was de enige van dit viertal, die zaterdag zijn positie verbeterde. In de Bundesliga zal pas op de allerlaatste speeldag uitgemaakt worden wie zich kampioen mag noemen. Zowel FC Köln als Bo russia Mönchen Gladbach, de beide lijstaanvoerders, wonnen. FC Köln moet zaterdag op bezoek bij het al gedegradeerde St. Pauli, Borussia krijgt Dortmund op be zoek. AEK is gisteren voor de zesde maal kampioen van Griekenland geworden. Ujpest behaalde de Hongaarse' titel. LONDEN - Zonder top een flop. Dat is de karakteristiek van de vrijdag en zaterdag gehouden drie-landen-wedstrijd in het Londense Crystal Palace. In de confrontatie met Groot Brittan- nié (257 pnt) en Italië (220 pnt) dobberde Nederland eenzaam achteraan (141 pnt). De afwezigheid van Enith Brigitha (bronchitis), Annelies Maas (stu die), Monique Bosga (Canada), Yolanda Weemhoff (griep) en een handvol herenzwemmers drukte de kwaliteit van de Oranje-af vaardiging zozeer, dat tegenover de vier afstandsoverwingen van Ineke Ran (200 meter vrije slag in 2.05.2), Diane Edelijn (100 meter rugslag in 1.06.14) en Fred Eef- ting (100 en 200 meter rugslag in 59.99 en 2.10.4) niet minder dan 22 laagste plaatsen stonden. Zelfs de gewoonlijk niet uit zijn evenwicht te brengen bondsco ach Bert Sitters keek enigszins onthutst tegen deze nederlaag aan. „Topprestaties mochten van ons niet verwacht worden. De wedstrijden vielen precies aan het eind van de drieweekse cy clus, waarin de training naar zwaarte wordt opgebouwd. De noodzakelijke rustperiode heb ben de jongens en meisjes dus niet gehad. Een terugval van twee tot vier seconden op een 400 me ter vind ik reëel. Maar geen tien of meer seconden. Sommige men sen zijn hier te ver van hun topni veau weggezakt. Dat voorspelt nog weinig goeds voor de zomer" De Londense gebeurtenis was hoofdzakelijk bedoeld om de Britse ploegleden gelegenheid te geven de bijzonder pittige limie ten voor het wereldkampioen schap in West-Berlijn te halen. Dat lukte alleen Margaret Kelly met een nieuw Brits schoolsla grecord in de op één na beste we reldtijd van het seizoen van 1.12.75. De limiet stond hier op 1.13.53. Ter vergeujKing: Dij de Neder landse kampioenschappen van half juli in Amersfoort kunnen de Oranje-kandidaten voor West- Berlijn volstaan met 1.15.0. Het enige wat er voor Nederland uit deze ondergeschoven interland wedstrijd valt te peuren, is de constatering dat er iets structu reel fout is met de nationale trai- ningsopbouw. De breedte man keert. Zodra een paar toppers wegvallen, blijkt het een wel haast onmogelijke taak twee zwemmers of zwemsters per on derdeel op te stellen. In Londen werd een beroep gedaan op Hans Elzerman en Hansje Geysen, bepaald niet de aller jongsten. Desondanks kregen Fred Eefting en Ineke Ran zo'n overladen programma voorge schoteld, dat ze er bijna onder be zweken. ADVERTENTIE niet te geloven: je rust ervan uit zeggen 4.999 fietsenmakers I SPORTTOTO Toto I 2 3 Twen te-Haarlem s PSV-Ajax Sparta-Utrecht DEN Haag-Vitesse NEC-NAC X VW-Feyenoord Amsterdam-Roda JC X Volendam-Eagles Ex Telstar-AZ PEC-Excelsior FSC-Wageningen Gronlngen-Cambuur k Den Bosch-MW 7-9-18-23-30-35. Reservegetal: 6. WEST-DUITSLAND De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 3-16-26-35-42-46. Reservegetal; 47. SUPERTRIO 1. nummer 6 (Pacemaker); 2. nummer Luik-Bastenaken-Luik (Maruna du Bois): 3. nummer 5 (Passiana). LEIDEN - Even had het er op het UVS-veld de schijn van dat het Nederlands voetbalelftal voor spelers van 14 en 15 jaar de eerste zege op de Engelse leef tijdgenoten zou gaan behalen. Op het moment (diep in de tweede helft) dat de Engelse formatie uitge blust leek, opende Nederland een furieus offensief op het doel van Stephen Lowe. Mede door een wissel leverde dat de équipe van bondsco ach Ron Groenewoud een aantal reële mogelijkheden op. De robuuste Engelse ach terste lijn wist zich echter op welhaast professionele wijze van de wurggreep te ontdoen en het jeugdige Oranje bleef op 3-3 steken. Daarmee res teerde de ploeg alleen het ge noegen dat de Engelsen voor de derde maal in de geschie denis een punt was afge snoept. Een zege op de Engelsen zou ook onverdiend zijn geweest, want zeker in de eerste peri ode kreeg Nederland geen voet aan de grond. Onder het toeziend oog van de minister van CRM, Gardeniers, en een aantal delegaties van ge meentebesturen uit het ge bied van de jubilerende (75 jaar) KNVB afdeling Leiden legde een gemakkelijk com binerend Engeland, waarin vooral de twee spitsen Gibson en Bolton opvielen, in de eer ste helft de gebreken van de Nederlandse ploeg bloot. Toch lukte het de formatie van Groenewoud om de Engelsen tot aan de pauze bij te blijven. Die verdienste kon voorna melijk de uit Suriname af komstige Amsterdammer Gullit toegeschreven worden. Gullit bewees met zijn uitste kende spel zeker een belofte voor de naaste toekomst te zijn. Gullit inspireerde de Oranje- voorwaartsen met zijn goede spel herhaaldelijk en com penseerde daarmee het po vere optreden van de achter ste linie. Hoe pover die lijn "werkte" was al in de vijfde minuut duidelijk geworden, toen Brooks de off-day van doelman Van Ede gestalte gaf en de blunderende keeper voor de eerste maal pas seerde. Nog geen twee minu ten later wist de Feyenoorder Schoors voor de gelijkmaker te zorgen. Het was een verademing om te zien hoe de twee ploegen met puur aanvallend voetbal op een tweede trefferjoegen. Het geprogrammeerde spel dat hun oudere collega's weke lijks op de grasmat depone ren, bleek de jeugdige talen ten nog niet in de greep te hebben. Rechterspits Gibson bracht Engeland voor de tweede maal aan de leiding door het weifelende optreden van Van Ede (hij durfde zijn doel niet uit te komen) af te straffen. De van Woensel afkomstige rechterspits Heijdenrijk zorgde er na wat individuele acties in het strafschopgebied van Engeland voor dat Ne derland opnieuw langszij kon komen: 2-2. Na de pauze kwam Engeland nog op 2-3. Brooks liet invaller-doelman Van Sabben kansloos met een fabelachtig schot van ruim twintig meter in de uiterste bovenhoek. Vanaf dat mo ment echter zakte het Engelse team ineen voor de 3500 kij kers. Met name de voorwaart- sen waren uitgeblust, terwijl het middenveld te statisch opereerde. Alleen de Engelse verdediging deelde niet in de malaise, ondanks de groei ende druk van Nederland. Toch moest ook de Engelse defensie uiteindelijk nog bui gen. Ter bevestiging van zijn uitste kende spel schreef de Am sterdammer Gullit de 3-3 op zijn naam. Met nog een kwar tier te spelen sprong de DWS'er hoger dan doelman Lowe en kopte in de uiterste hoek raak. Daarna leek Oranje nog even op weg naar de eerste zege, maar de goed keepende doelman Lowe voorkwam dat. WALTER OOMEN BRUGGE - Er is formidabel sterk gespeeld tijdens het wereldkam pioenschap bandstotèn in Brugge, waar overigens geen Ne derlander'aan deelnam. De Belg Raymond Ceulemans behaalde voor de derde achtereenvolgende maal de wereldtitel, maar de Fransman Francis Connesson, die als tweede eindigde was de grote man. In de partij tegen Johann Scherz op zaterdag scoorde hij een serie van 199 als slot, waarmee hij het we reldrecord van de Belg Ludo Dielis, sinds 1972 op 168 dus nog verre overtrof. Mede door deze prestatie maakte hij de ontmoe ting in drie beurten uit (1-0-199) hetgeen eveneens een nieuw we reldrecord betekende. Ceulemans (40) versloeg in de finale Connesson, die evenals hij tot dan toe ongeslagen was geble ven, met 200-142 in 22 beurten LEEUWARDEN - Met vier punten uit zes partijen zonder nederlaag hebben de grootmeesters Jan Timman en Genna Sosonko zich samen aan de leiding in het Ne derlands schaakkampioenschap in Leeuwarden genesteld. Onder hen volgt een trio, bestaande uit Böhm, Donner en Hartoch, met een half punt achterstand. De overige deelnemers moeten na zes ronden kansloos geacht wor den voor de titel. Hen rest alleen nog het gevecht voor enkele van de zeven geldprijzen. HILVERSUM - De Nederlandse rugbyploeg heeft gisteren in Hil versum voor 2000 toeschouwers de interland tegen Denemarken met grote cijfers gewonnen. Het was de laatste wedstrijd in het kader van het oefenprogramma van het Oranjevijftiental voor het grote treffen tegen Engeland, dat op zaterdag 6 mei in het Hilver- sumse sportpark zal plaatsvin den. In technisch opzicht was Nederland superieur. De Neder landse drie-kwart]ijn toonde zich zeer balvaardig met Willem Pe perkamp, die met John van Al- tena tot de topscorers behoorde, als de grote uitblinker. Bij rust leidde Nederland in dit overigens matige treffen reeds met 20-3. LFC ZILVERMOLEN DINSDAG Aanvang 20.00 uur Terrein Boshuizerkade

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14