Y.S. boos na censuur in Moskou Demonstratie tegen SS-verbanclen Labour houdt meerderheidal is dit minimaal Twee doden bij landing Boeing in Sowjet-Unie Aannemer ontvoerd NAVIGATIEFOUT ZOU OORZAAK ZIJN Voorwaardelijke straf zes maanden in proces tegen duiveluitdrijvers FELLE STRIJD Liechtenstein gaat 'postbus- maatschappijen' aanpakken INTERNATIONALE BETOGING IN KEULEN ZATERDAG 22 APRIL 1978 Journalist in Rhodesic gedood SALISBURY (Reuter) - Bij een gevecht tussen Rhodesische militairen en guerrillastrij ders is een Britse journalist om het leven gekomen. Het slachtoffer is de 30-jjarige lord Richard Cecil, een zoon van de markiezin van Salis bury. Volgens een communi qué van het militaire hoofd kwartier in Salisbury werd hij gedood, toen hij een gevecht in het noordoosten van Rho- desië filmde. LONDEN (SP) - Zo de Britse pre mier James Callaghan in de ver onderstelling leefde dat zijn rege rende Labour-partij zich lang zaam maar zeker weer meer in de gunst van de kiezers mag ver heugen, moet hij sinds eergiste ren wel een teleurgesteld man zijn. Weliswaar heeft Labour de tussentijdse verkiezing in de Londense volkswijk van Lam beth Central gewonnen, maar de aanzienlijke meerderheid die de socialisten daar te verdedigen hadden is nu tot meer dan de helft geslonken, door een verschui ving van meer dan negen procent ten gunste van de Conservatie ven. Lambeth Central gold sinds 1945 als het onaantastbare bolwerk van de exentrieke parlementariër kolonel Marcus Lipton. Hij was destijds een van de eersten die de Britse diplomaten Burgess en Maclean van spionage voor de Russen beschuldigde. Hij was ook iemand die zich om ogen schijnlijke kleinigheden bij zonder druk kon maken, zoals het wel of niet onder de weeldebelas ting vallen van kuisheidsgordels. Maar Lipton was en bleef bij zonder geliefd in de grauwe ar metierige buurten van zijn kiesdistrict, waarin hoge werk loosheid en vaak bar slechte huisvesting heersen. Hij bleef zich bijzonder inspannen voor de plaatselijke bevolking, waarvan dan eenderde bestaat uit kleur lingen en bij zijn dood eerder dit jaar, gold Lambeth Central als een zekere Labourzetel voor het Lagerhuis. De socialisten hebben inderdaad die zetel behouden, maar op een manier waarover Marcus Lipton zich diep zou hebben geschaamd. Om te beginnen bleef de opkomst van slechts veertig procent van de kiezers ver beneden de maat en werd bovendien duidelijk dat de populariteit van Labour duidelijk is geslonken. De Con servatieven daarentegen wisten hun stemmenaantal te verdub belen. De verschuiving van 9.3 procent mag dan misschien wat aan de lage kant zijn, het blijft toch opmerkelijk dat in een door kleurlingen gedomineerde wijk als Brixton, die tot Lambeth Cen tral behoort, zij met hun recente felle politiek van beperkte im migratie toch aanzienlijk vooruit zijn gegaan. In totaal namen maar liefst elf verschillende kandida ten deel aan deze verkiezings strijd, wat voor Engeland als een record geldt. Dpvallend was dan ook de grote in zet waarmee vooral ook de gro tere partijen hun verkiezings campagne hebben gevoerd. Van daar dan ook de bittere teleur stelling voor de liberalen, die nu wel moeten rillen bij de gedachte aan algemene verkiezingen. Want Lambeth Central leerde opnieuw dat zij in de gunst van de kiezers wel heel zwaar zijn teruggevallen. Hun kandidaat verspeelde zelfs zijn borgsom omdat hij eenvoudig te weinig stemmen kreeg en eindigde bovendien ook nog ach ter de kandidaat van het extreem rechtse Nationale Front, die overigens eveneens zijn borgsom verspeelde. Het ligt voor de hand dat de ongelukkige liberalen in Lambeth Central nu ook hebben moeten boeten voor hun onder linge gekrakeel over de benoe ming van de kleurling Gus Wil liams als de liberale kandidaat voor het Lagerhuis in het kiesdi strict van Huneaton en Be- d worth. Door de uitslag van Lambeth Cen tral heeft Labour nu een meer derheid van 26 zetels over de To nes in het Lagerhuis. Ten op zichte van de gezamenlijke oppo sitie is er echter sprake van een minderheid van veertien zetels. Op korte termijn staan er nog drie tussentijdse verkiezingen te wachten. In twee daarvan gaat het om traditionele zetels van de conservatieven. De derde is in het Schotse Hamilton, waar onder leiding van een blonde godin Margo MacDonald de Schotse nationalisten alles in het werk zullen stellen om Labour uit het zadel te wippen. Amerikanen mochten geen film overseinen MOSKOU (AP/UPJ) - De Verenigde Staten heb ben gisteravond bij de Sowjet-Unie officieel ge protesteerd tegen de Russische inmenging bij de Amerikaanse reportage over het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Vance aan Moskou. Het protest werd ingediend door de ming. te krijgen om zich bij haar pers-attaché van de Amerikaanse man in de Verenigde Staten te voe- ambassade in Moskou naar aanlei- «en- McClellan is een professor aan ding van de weigering van Russi- de universiteit van Virginia, sche technici om een televisiefilm Amerikaanse functionarissen ach- over de arrestatie van een Russi- ten de weigering van het Russische sche vrouw voor het gebouw van de persbureau Tass om de film en ambassade over te seinen naar de foto's over het gebeuren over te Verenigde Staten. seinen in strijd met de akkoorden De vrouw, Irina McClellan, droeg van Helsinki over vrijheid van in- over haar bloes de kreet "Laat mij formatie. naar mijn man gaan". Op het mo- Minister Vance brengt op het ment dat zij zich probeerde vast te ogenblik een bezoek aan Moskou ketenen aan het hek van de am- om te proberen de laatste obstakels bassade werd zij door de Russiscne we6 te ruimen voor een politie gearresteerd. nieuw Salt akkoord. Mevrouw McClellan probeert al Hoewel de Amerikaanse minister jaar lang tevergeefs toestem- Daj an naar jjrr j JJebovjet-l Washington gereageerd cj gens een persoonlijk zijn goedkeuring heeft gegeven aan het protest, zijn Ame rikaanse functionarissen van me ning dat het incident geen gevolgen hoeft te hebben voor het verdere verloop van de besprekingen van Vance met zijn Russische ambt genoot Gromiko. De Sovjet-Unie heeft inmiddels wel r de Are de Triomphe. Niet z WASHINGTON (AFP) - De Israëli sche minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, zal op 26 en 27 april Washington bezoeken voor een onderhoud met zijn ambtgenoot Cyrus Vance, zo is gisteren officieel in Washington meegedeeld. Gesproken zal worden over het zoeken naar een vreedzame op lossing voor het Midden-Oosten. Voorts werd nog meegedeeld dat Atherton, die nu in Cairo is, na zijn besprekingen daar recht streeks naar Washington zal te rugkeren. BARI - De rijke Italiaanse aan nemer Giuseppe di Micco is gistermorgen vroeg in Bari door vier mannen ontvoerd toen hij in zijn auto zat te pra ten met zijn 31-jarige secreta resse. De secretaresse werd ook meegenomen maar later vrijgelaten. De politie meent dat de 50-ja- rige aannemer is ontvoerd om een flink losgeld in de wacht te kunnen slepen. gens Amerikaanse ambassade zeiden de Russen dat het gebeuren een "op zettelijke provocatie was van de kant van Amerikaanse verslag gevers". De Sovjet-Unie had de Ameri kaanse ambassade gevraagd "waarom het zo'n bombarie maakte over iets dat op dit moment niet naar voren gebracht hoefde te wor den", aldus de woordvoerder "Nuttig" Na ruim 11 uur "nuttig en zakelijk overleg over beperking van de stra tegische wapens zou minister Cy rus Vance vandaag een onderhoud hebben met Sovjet-president Leonid Brezjnjev. Maar een woordvoerder van Vance zei dat de minister niet verwacht dat alle kwesties van het Salt-overleg gere geld zullen zijn bij het vertrek van Vance uit Moskou morgen. Minister Vance beëindigde giste ren twee dagen van overleg met zijn Russische ambtgenoot, Andrei Gromyko. Amerikaanse functiona rissen spraken van "nuttig en zake lijk" overleg en "een goede bijeen komst". Zij verstrekten echter - kennelijk op grond van een af spraak met de Sovjets - geen bij zonderheden over de kern van de discussies. De ontmoeting met Brezjnjev zou vermoedelijk het laatste gesprek zijn in de ronde die donderdag be gon. Vance zou Moskou morgen ochtend om negen uur verlaten. MOSKOU (Reuter) - Bij het neer komen van de Zuidkoreaanse Boeing 707 afgelopen don derdagavond op een bevroren meer in het noorden van de Sov jet-Unie, zijn twee passagiers om het leven gekomen en twee inzit tenden gewond geraakt. Dit heeft de Sovjetrussische premier Alexei Kosygin gisteren meege- Tass deelde deeld aan de Japanse minister zoek wordt ingesteld van bosbouw en landbouw. Het toestel werd zwaar beschadigd. Volgens recente lezing is het toestel met 110 passagiers aan boord op een lijnvlucht over de Noordpool van Parijs naar Seoel honderden kilometers uit de koers geraakt. Gevechtsvliegtuigen werden de lucht ingezonden om de Boeing te onderscheppen. Zij gaven de piloot opdracht hen te volgen en op een vliegveld te landen. Maar deze zou daar niet op hebben geantwoord en vervolgens neer gekomen zijn op een meer ten oosten van Leningrad. nee dat er een onder- r de oor zaak van het schenden Sovjetrussische luchtruim. Pas sagiers en bemanning zijn mee genomen naar een naburige stad, waar regelingen werden getrof fen voor hun vertrek uit de Sov jet-Unie. Het vloog daarbij volgens het De Sovjet-Unie heeft inmiddels a Sovjetrussische persbureau Tass van de Barentsz-Zee over het Sovjet-schiereiland Kola, een zeer gevoelig gebied waar grote concentraties Russische marine- en raketeenheden gestationeerd zijn. de Verenigde Staten laten weten dat zij een burgervliegtuig naar Moermansk mogen sturen om de passagiers en bemanningsleden op te halen. De belangen van Zuid-Korea wer den in de Sovjet-Unie behartigd PARIJS - De Italiaanse zanggroep Ricchi E Poveri in uitbundige stemming op het incident. Vol- verwonderlijk overigens die uitbundigheid, want de Parijse bookmakers hebben de groep getipt als grootste woordvoerder van de kanshebbei in het Eurovisie Songfestival. door Japan, omdat Seoel geen diplomatieke betrekkingen on derhoudt met Moskou. De Ja panse minister voor bosbouw en landbouw was in de Sovjet-Unie voor de ondertekening van een visserij-akkoord. Volgens gezaghebbende kringen in Washington zouden de Russische gevechtsvliegtuigen op de Boeing hebben geschoten, omdat deze trachtte te ontkomen. Een functionaris van de Korean Airli nes verklaarde in Parijs dat er onmogelijk een navigatiefout gemaakt kan zijn. Volgens de ontvangen meldingen volgde het toestel de juiste route. Een Boeing 707 van de lucht vaartmaatschappij met aan boord de directeur is gisteravond naar Helsinki vertrokken om te helpen bij het ophalen van de in zittenden. BONN - Zes maanden delijk - dat is de straf die de rechtbank in Achaffenburg heeft opgelegd aan de geestelijken Alt en Renz alsmede aan de ouders van de studente Anneliese Mi chel. Het meisje was op 1 juni 1975 in geheel uitgeteerde toe stand overleden, nadat pogingen van de beide geestelijken 'de duivel uit te drijven' bij de psyc hisch zwaar zieke studente waren mislukt. Alle vier verdachten in dit ge ruchtmakende excorsistenpro- ces hebben volgens de rechtbank schuld aan de dood van An neliese Michel. Minstens twee maanden voor haar overlijden was het vermageringsproces al zover voortgeschreden dat zowel de ouders als de geestelijken hadden moeten zien dat medi sche hulp dringend geboden was. Nog drie dagen voor de sterf datum zou volgens getuigedes- kundigen het leven van het meisje te redden zijn geweest. De vonnissen zijn aanzienlijk zwaarder dan de eis van de of ficier van justitie, wat in de West duitse rechtspraktijk hoogst gewoon is. De officier had na lijk tegen de geestelijken geld N'DJAMENA (UPI/DP) - De felle strijd tussen regeringstroepen en oprukkende eenheden van het nationale bevrijdingsfront van Tsjaad (Frolinat) in het verlaten noordoosten van het land woedde gisteren voort. Volgens de Tsjadische autoriteiten wordt Frolinat gesteund door Li bië en is het uitgerust met mo derne Russische wapens. Vol gens een officiële verklaring van gisteren zijn de regeringstroepen erin geslaagd de wat zij rebellen noemt, terug te slaan bij het woestijnfort Salal, 450 kilometer ten noordoosten van de hoofd stad N'djamena, dat zij dinsdag hadden bestormd. Bij de tegenaanval van de regering zou Frolinat ruim 100 man heb ben verloren. De verliezen aan de zijde van de regeringsgezinde troepen bedroegen vijf doden en acht gewonden. Volgens de eerste berichten uit het Middenafrikaanse land zijn de para's van het vreemdelegioen die Frankrijk aan het invliegen was, niet primair bedoeld om aan de strijd deel te nemen, maar om te helpen Fransen in bedreigde gebieden in veiligheid te bren gen. boeten (van resp. 4800 en 3600 mark verlangd en tegen de ouders een principiële schuldig verklaring zonder strafop legging, omdat beiden in reli gieuze waanvoorstellingen wa ren verstrikt geweest. De verdediger van de ouders heeft reeds cassatie tegen het vonnis aangetekend. Hij meent dat on voldoende rekening is gehouden met de diep godsdienstige over tuiging der Michels en dat door dit vonnis de grondwettelijke vrijheid van geloof is tekort ge daan. Assurantiekantoren die lid zijn van de nva zorgen voor uw zekerheid VADUS, LICHTENSTEIN (AP) - Prins Franz Josef II, het staatshoofd van het prinsdom Liechtenstein, heeft gisteren opgeroepen tot snelle wettelijke maatregelen om het doen en laten van de tienduizenden in het land in geschreven „postbus-maat schappijen" beter te kunnen controleren. Volgends de prins moet worden voorkomen dat Liechtenstein in een slecht daglicht komt te staan door allerlei schanda- len, zoals die de laatste tijd zijn voorgekomen. Hij liet zich verder niet uit over de inhoud van het soort maatre gelen waarop hij doelde. Het prinsdom is reeds vele ke ren in het nieuws geweest in verband met diverse du- bieuse praktijken van in Liechtenstein ingeschreven bedrijven die doorgaans niet meer dan een postbus bezit ten. Voorbeelden hiervan wa ren het Lockheedschandaal en de Texon-affaire die de Zwitserse bank „Credit Suisse" ongeveer 630 miljoen dollar kostte. Een eerste begin met de aanpak van verdachte maat schappijen is gemaakt met de sluiting van „ICW-Trust", die hoogstwaarschijnlijk te ma ken had met klandestiene handel in Russische wapens aan Somalië. Prins Franz Josef benadrukte in zijn toespraak tot de nieuw gekozen volksvertegenwoor diging, dat zonder de inkom sten van ingeschreven be drijven de hoge levensstan daard van Liechtenstein in gevaar zal komen. Er zullen dan ook volgens hem geen al te radicale maatregelen ge nomen dienen te worden. Uitgaande van het bruto natio nale produkt is Liechten stein, naar officiële schattin gen, het rijkste land in de wes terse wereld. ADVERTENTIE BONN - Opheffing van de banden van vroegere Waf- fen SS'ers en een verbod evenemeneten van de SS te organiseren - dat wordt vandaag bepleit tijdens een grote internationale demonstratie in de bin nenstad van Keulen. Aanleiding tot deze betoging, waaraan 83 organisaties uit 21 Europese landen deelnemen, is het veelvuldig en openlijk optre den van vroegere eenheden van de Waffen SS in alle delen van de Bondsrepubliek. Zij weten deze evenementen een zekere legimi- teit te geven doordat zij worden georganiseerd door de pas na de oorlog opgerichte vereniging HIAG. Deze vereniging stelt zich de we derzijdse hulpverlening aan vioegere SS'ers en hun fami lieleden (onder andere door het opsporen van in de oorlog zoekgeraakte SS'ers) - ten doel - maar in feite zijn deze vaak ru moerige verlopende bijeenkom sten niets anders dan reünies van SS-verbanden met namen als Adolf Hitler", „Totenkopf" en „Das Reich". Door gebruikmaking van de dek mantel van de HIAG zijn deze „kameraadschapsbijeenkom sten" in feite eigenlijk steeds aan de greep van de justitie onttrok ken geweest. Alleen al in 1977 hebben verbanden van de Waffen SS meer dan tach tig van deze samenkomsten georganiseerd. De organisaties van verzetsstrijders en anti-fas cisten, die in Keulen zijn verza meld, dringen er bij de West- duitse regering op aan dat die SS-groeperingen niet langer ver gunning krijgen tot dit soort van manifestaties. De betoging in Keulen is georgani seerd door de communistisch georiënteerde Westduitse ver eniging van vervolgden van het nazi-regime (WN) in Frankfurt. Zij heeft voor haar streven steun ook van niet-communistische verzetsorganisaties in Europa gekregen. In het internationale voorbe reidingscomité heeft onder meer het Nederlandse Auschwitz-co- mité zitting. De organisatie voor de deelname van belangstellen den uit ons land berust, zoals ge meld, bij de vier jaar geleden op gerichte vereniging van anti-fas cistische oud-verzetstrijders. De Westduitse pers houdt zich duidelijk afzijdig zoals gebruike lijk is wanneer een communisti sche organisatie sterk bij de voorbereidingen betrokken is. Daarentegen gaven journalis tieke vertegenwoordigers uit de DDR, Hongarije en Tsjechoslo- wakije gisteren, tijdens een korte persbijeenkomst in Bonn, gretig acte de pré Impex-Remko en Karcher lossen uw reinigingspro blemen op. Impex-Remko levert namelijk het complete programma van de Karcher hogedruk-relnigers. Ze staan gebruiksklaar voor u. Toe te passen In ambachtelijke bedrijven, garages, jachtwerven, transportbedrijven etc. etc. Ook geschikt voor nat zandstralen. Afhankelijk van machine en evt. toepassing werkdruk ken van 20-130 bar, werk- temperaturen van 10- 140°C, aandrijving van pomp door middel van 220 of 380 Volt elektromotor of benzinemotor. Ewout Janse. automaterialen bandengereedschappen remmenservice en electro-service hoge rijndijk 3281 leiden telefoon 0711142041

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9