Ds. Abma: „SGP legt andere accenten Geef ze lucht Geef ze lucht Astma Fonds?? Weer minder vakantiewerk Astma Fonds?? Beleid zwakzinnigenzorg: wensen ouders belangrijk ft Giro 55 0 55 Leusden m F aculteitsraacl wil toetsing omstreden onderzoek in Leiden Giro 55 055 Leusden ARTS BEBOET NA OVERLIJDEN VROUW r ZATERDAG 22 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 "De SGP 1 zelfde als die van zestig jaar gele den". Ds. H G. Abma, fractieleider en partijvoorzitter van de op 24 april 60-jarige SGP, legt uit; „Wij base ren ons op de richtlijnen die in Gods Woord en de gereformeerde belijdenis staan aangegeven voor staat en maatschappij. Dat was in 1918 zo. En dat is in 1978 niet veranderd". door Jan Schinkelshoek "Maar de wereld ziet er nu anders uit dan zestig jaar geleden. In 1978 komen de gevaren voor het christelijk karakter van Neder land van een andere kant dan in 1918. Dat heeft gevolgen voor onze politieke opstelling. Want als de situatie verandert, moetje - vanuit dezelfde doelstellingen en beginselen - in het politieke op treden andere accenten gaan leg gen. Zo bezien is de SGP anders dan zestig jaar geleden". Als voorbeeld noemt ds. Abma de strijd die de SGP in haar beginja ren voerde tegen het Neder landse gezantschap in het Vati- caan en de groeiende macht van de kloosters. „Kijk, voor mijn voorgangers - ds. Kersten en ds. Zandt - waren dat belangrijke punten. Zij zagen daarin een stuk verröomsing van ons land, een bedreiging voor het protestantse karakter. Op grond van Schrift en Belijdenis heeft de SGP nog altijd dezelfde grote be zwaren tegen het rooms-katholi- cisme als toen. Dat is niet veran derd. Wat wel veranderd is, is de macht van Rome. Daar is niet veel van overgebleven. Zelfs in kringen van KVP-ers gaan nu stemmen op om het gezantschap bij de paus op te heffen. En veel kloosters leiden een kwijnend bestaan. Van die kant komen de gevaren niet zo zeer meer. De fronten liggen nu anders dan in 1918. Ruimer palen. Ons politiek programma i; tijdgebonden. Daarin wordt niet onze hele doelstelling tot uit drukking gebracht. Wij baseren ons op de beginselen van het Woord van God. Wat in dat Woord staat, is ruimer dan wat op een gegeven moment in een politiek programma staat. Daarom moet dat steeds opnieuw aangepast worden. Vanuit onze onveran derde beginselen moeten we tel kens weer stelling nemen tegen nieuwe ontwikkelingen". „Neem nou dat alternatief samen wonen. Zestig "jaar geleden was dat geen punt. Er zal wel eens over geschreven zijn, maar het lag buiten de gezichtskring van de politiek. Nu is dat anders. Dat hele alternatieve samenleven komt erg in zwang. Vanuit de bijbel, die erg duidelijke dingen zegt over het huwelijk, nemen- we daar nu stelling tegen". Maar er zijn toch punten die bij de SGP op de achtergrond zijn ge raakt. Over het vrouwenkies recht of de doodstraf hoor je de SGP-fractie in de Tweede Kamer nauwelijks meer. „Dat zijn punten die zestig jaar ge leden ook andere protestants- christelijke partijen in hun prog ramma voerden, 't Is waan de SGP heeft ze nog steeds in het beginselprogramma staan. Waarom we ze minder ter sprake brengen? Het heeft weinig zin om zulke punten waar toch geen stemmen voor zijn jaar in, jaar uit in de Tweede Kamer aan de orde te stellen. Er is geen schijn van kans dat we iets bereiken". Meerderheid "De punten die voor ons duidelijk in de bijbel zijn neergelegd blijven we uiteraard vasthouden. Maar in de praktische politieke opstelling moet je er gewoon re kening mee houden dat er geen meerderheid in het parlement voor is. Waarom dan de Kamer ophouden? De andere partijen weten toch wel hoe wij er over denken". „Kijk, de SGP heeft dikwijls de functie van een schildwacht. In tijden waarin sommige beginse len en standpunten als verouderd worden afgedaan, blijven wij er toch voor instaan. In de hoop dat er een omslag komt, dat er weer meer begrip voor ontstaat. On Ds. Abma: "De SGP heeft dikwijls de functie i i een schildwacht" dertussen blijven we appelleren aan het geweten van partijen als het CDA, dat een loot van de zelfde stam is, maar zijn afkomst meer en meer verloochent". „Maar we verliezen de politieke realiteit niet uit het oog. De SGP brengt vooral die punten naar vo ren waarvan er mogelijkheden zijn om ze te realiseren. Om een stap te doen in de richting van ons beginselprogramma. We hebben een omvangrijk prog ramma. Dat is vanzelfsprekend niet in een dag te realiseren". „Ik ontken dat de SGP-fractie wa ter in de wijn doet, zoals wel eens wordt beweerd. Onze beginselen staan recht overeind. We houden slechts de politieke realiteit in het oog. Net als vroeger overigens. De SGP is niet van het oude pad afgedwaald. Maar waar zijn diverse verontruste SGP-ers dan verontrust over? "Misschien omdat er vroeger din gen naar voren gebracht werden, waarover nu minder gesproken wordt. Maar men vergeet dat die toen kans van slagen hadden. Nu stellen we andere punten aan de orde in de Kamer. Precies in de lijn van dezelfde beginselen. Punten die vandaag de dag wel kans hebben om gereali seerd te worden". „Het kost wel eens moeite om de eenheid te bewaren", erkent ds. Abma. „De SGP is een partij die een gemeenschappelijk politiek forum is voor mensen uit ver schillende kerkgenootschappen. Wanneer er tussen die kerken spanningen zijn, heeft dat z'n weerslag op de partij. De par tijleiding doet het uiterste om de SGP niet in die kerkelijke ge schillen te laten meeslepen. Maar dat wordt wel steeds moeilijker" „Over de toekomst van de SGP ben ik niet somber. Althans wanneer de partij er in slaagt het politiek tehuis voor leden van de ver schillende kerkgenootschappen te blijven. De deconfessionalise ring waaronder KVP, ARP en CHU zo te lijden hebben gehad, is aan ons voorbijgegaan. Het kan natuurlijk nog wel komen. De er varing leert dat bepaalde ont wikkelingen in sommige kringen naijlen, wat later komen. Maar ik geloof dat de deconfessionalise ring over het hoogtepunt heen is. Er is weer een grotere vraag naar een levensbeschouwelijke, naar een christelijke politiek. Het is niet uitgesloten dat er ook wat meer belangstelling komt voor wat de SGP bezielt". De SGP zoekt meer toenadering met GPV en RPF, twee andere kleine protestantse partijen. Een reformatorisch CDA? „Nee, in een soort kopie van het CDA zie ik niets. SGP. GPV en RPF hebben een heleboel punten gemeen. Daarom ligt samen werking voor de hand. Drie ge zamenlijk kunnen meer bereiken dan een alleen. Maar wel samen werking met behoud van ieders eigen karakter. Een lijstverbin- ding bij verkiezingen is een ideale vorm: elke partij kan zich zelf blijven, terwijl er toch een gemeenschappelijk front ge maakt wordt. Wellicht trekt dit ook kiezers aan die nu afge schrikt worden door de geschei denheid van optreden". Als de SGP haar zin krijgt, worden sport-op-zondag, crematie, lote rijen en stakingen verboden. Dat is een aanslag op de vrijheid van de burgers. ,,'t Is maar wat je onder vrijheid verstaat. Voor ons ligt de vrijheid omschreven in de wet van de tien geboden. Wat wij in dat licht als vrijheid zien, wordt door sommi gen vandaag de dag als onvrij heid ervaren. Maar veel van wat men tegenwoordig in de wande ling vrijheid noemt, zien wij als een verslaving aan de zonde, als dienstbaarheid aan het kwaad. Daar willen wij de mensen juist van verlossen". „Bovendien: wanneer er mogelijk heden voor de SGP zijn om haar idealen in werkelijkheid om te zetten, betekent dat ook dat er meer kiezers op haar moeten stemmen. En dan kiezen zii vrij willig voor haar op Schrift en Be lijdenis georienteerde doelstel lingen". Is het doel dat de SGP zich voor ogen stelt in die zestig jaar dich terbij gekomen? „De SGP streeft naar een samenle ving waarin heel duidelijk reke ning wordt gehouden met Gods Woord. Na zestig jaar kan ik niet anders zeggen dan dat dit doel vandaag de dag nog verder weg ligt dan in 1918. Er is meer dan ooit behoefte aan een partij als de SGP. Als de SGP niet bestond, zou zij terstond moeten worden opgericht". „Of dat ontmoedigend is, die ver geefse strijd? Als je vanuitje ge loofsovertuiging meent dat dit de weg is die we moeten volgen in de politiek, dan is het niet de vraag of dat moed geeft of ontmoedi gend is. Het is eenvoudig een zaak die gebeuren moet. Uiter aard zou je willen dat er meer zicht is op een goede uitkomst. Maar ja, ziende op wat geboden is.De uitkomst is niet in de eerste plaats aan ons". „Ik geloof niet datje de moed moet ontlenen aan de resultaten, maar aan het beginsel dat je voorstaat. Dat geeft kracht om het te doen, om het meest ontmoedigende werk te doen. Er staat m de bijbel dat het geloof in de levende God een kracht is. Dat kun je ook ont vangen voor watje in de politiek doet Moet doen". Verwachting in de randstad DEN HAAG/ROTTERDAM/GOUDA (SP) - Het aanbod van vakantiebaantjes voor jongelui dreigt komende zo mer opnieuw kleiner te worden, nadat ook vorig jaar een daling werd geboekt. Hoewel nog met alle gegevens over vacatures voor vakan tiewerkers binnen zijn, is alom een teruglopende belang stelling van de kant van het bedrijfsleven merkbaar. Niet duidelijk is het of de economische problemen de oorzaak zijn. Veel ondernemingen melden hun tijdelijke zomer- baantjes niet (meer), omdat ze over jongeren kunnen be schikken die vorig jaar alvast hebben geboekt. En het gebeurt ook vaak dat ouders in het bedrijf waar zij werken voor hun kinderen bemiddelen. Daardoor neemt het aan tal „vrije functies" dat bij de arbeidsbureaus wordt ge meld flink af. Onderzoek bij deliquenten DEN HAAG - ,Als u premier wordt dan komen wij naar het Catshuis". Dat hadden de leden van het vende- hersgilde St. Lucia uit het Brabantse Steensel vorig jaar tegen CDA-leider Van Agt gezegd toen deze op ver- kiezingstoernee was. Gisteren voegden zij de daad bij het woord. In aanwezigheid van het voltallige kabinet werd premier Van Agt de eretitel van het gilde verleend en werd hij bovendien verheven tot gildebroeder.Op het gazon van het Catshuis kweet premier Van Agt zich daarna nijver van zijn taak als nieuwbakketi vendelier. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De faculteitsraad van de Leidse faculteit rechtsgeleerd heid wil het onderzoeksprog ramma van de nieuwe Leidse hoogleraar criminologie en pe nologie prof. dr. W. Buikhuisen toetsen aan maatschappelijke aanvaardbaarheid en mogelijk heden van misbruik. De raad be sloot dit gisteren naar aanleiding van de onrust die is ontstaan rond het onderzoek van de hoogleraar. Dr. Buikhuisen, die inmiddels bij Koninklijk Besluit is benoemd, had als voorwaarde voor zijn be noeming gesteld dat hij onder zoek mocht doen naar socio- biologische kenmerken van cri mineel gedrag. Dat zou o.m. kun nen inhouden dat er hersenon derzoek wordt gedaan bij delin quenten met als mogelijk resul taat een medische behandeling. Met name over dit punt was on rust ontstaan. Het onderzoek waarop dr. Buikhuisen zich wil richten, is echter veelomvattender en hoeft Vergissing van bank: Grieken en geld spoorloos UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie speurt naar het Griekse echtpaar dat anderhalf jaar gele den door een vergissing van de bank 16 mille wijzer is geworden doch dat inmiddels ons land heeft verlaten en met de noorder zon is vertrokken. De bank - de naam van de bank wil de politie niet noemen - boekte in oktober '76 bijna zestienduizend gulden per vergissing op de re kening van de Griek terwijl het geld voor een andere rekening houder bestemd was, een bedrijf waarvan het rekeningnummer maar één cijfer verschilde van dat van de Griek. De boekhouding van het benadeelde bedrijf kwam de fout van de bank pas een jaar later op het spoor en weer een half jaar later had de bank uit kunnen vinden waar dat geld was gebleven. Het bedrijf is schade loos gesteld en de politie zoekt nu nadr de Grieken wegens ver duistering. De Grieken hebben geen cent meer op de bank staan en ze hebben bovendien hun huis in Utrecht verkocht. ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) „De i waarop de arts het gebit heeft getrokken is dermate onjuist en primitief, dat een arts zich daar niet toe behoort te lenen. Hij heeft het vertrouwen in de geneeskunst ernstig ge schaad". Deze motivering heeft het medisch tucht college deze week doen be sluiten een Rotterdamse arts een boete op te leggen van 2500 gulden. De arts had in mei '75 in het tandheelkundig instituut Epivan in Rot terdam het gebit getrokken van een 27-jarige vrouw uit Meppel, die niet meer uit haar narcose bijkwam. Een beris ping of een waarschuwing zou volgens het tuchtcollege een te lichte straf zijn, een schorsing een te zware. Het tuchtcollege, dat gisteren via de staatscourant het von nis bekend maakte, nam het de arts kwalijk, dat hij had gewerkt in een inrichting, waarvoor reclame werd ge maakt, die bovendien door gaans misleidend was. Het la tere slachtoffer had besloten de behandeling te ondergaan na het lezen van een adverten tie, waarin werd gesproken over een eendagsbehande- ling. Volgens de arts was het indertijd genoegzaam be kend, dat daarin het trekken niet was begrepen. Het tucht college echter vond het voor de hand liggend, dat het slachtoffer en haar man dit niet hebben begrepen. De betrokken arts heeft verder verzuimd overleg te plegen met de huisarts van de be handelde vrouw. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Voor een doelbewust beleid om tot een andere spreiding van de zwakzinnigenzorg te komen, is het kennen van de voorkeur van de ouders een belangrijke factor. Staatssecretaris Veder-smit (volksgezondheid) stelde dit gis teren in Noordwijkerhout waar enz. zij een tweedaagse conferentie Deze factoren zijn over de institutionele zwakzinni genzorg opende. hun kind een inrichting kiezen, als ze tenminste een vrije keus hebben. Tal van factoren kunnen daarbij een rol spelen: de ligging, de omgeving en de bereikbaar heid van het instituut, sfeer, be handeling en verzorging, de sig natuur, de bezoekmogelijkheden van crm. De bijeenkomst is georganiseerd door het Neder lands genootschap ter bestude ring van de zwakzinnigenzorg en door de Johannes Stichting, die dit jaar negentig jaar bestaat. niet per sé te betekenen dat er proefpersonen worden onder zocht op biologische kenmerken en vervolgens worden behan deld, zo bleek ook gisteren tij dens de vergadering van de facul teitsraad. De raad nam een motie aan, waarin was vastgelegd dat in elk geval de aard van het onderzoek moet worden bekeken met het oog op de medische ethiek, verder de werving van proefpersonen met het oog op de juridische ethiek en tenslotte de bescherming van ge gevens over personen c.q. de openbaarheid van onderzoekre sultaten. De vakgroep straf rechtelijke vakken, waarvan dr Buikhuisen straks deel zal uit maken, moet hiervoor zo snel mogelijk de nodige informatie op tafel leggen. De decaan van de juridische facul teit, mr. C. P. C. M. Oomen, zei gisteren over het onderzoek van dr. Buikhuisen dat het heel nuttig kan zijn bijvoorbeeld te onder zoeken in hoeverre de omstan digheden in een gevangenis van invloed zijn op de delinquent. Hij zei dit om aan te geven dat de poubliciteit rond het onderzoek van de nieuwe hoogleraar een zijdig zou zijn geweest. Woningisolatie ENSCHEDE (ANP) - Als de rege ring niet op korte termijn toezegt spoedig met een nationaal plan woningisolatie te komen, over weegt het CDA een interpellatie in de Tweede Kamer te houden „We mogen niet langer wachten Nog dit jaar moeten we aan de gang gaan". Dit zei gistermiddag het CDA-Kamerlid J. van Houwelingen in Enschede bij de presentatie van een isolatieplan voor deze stad. Van de grote instellingen die heel vaak in afgelegen gebieden te midden van natuurschoon waren gevestigd, aldus de staatssecreta ris, proberen we over te schake len naar kleinere instellingen die geen massaal karakter meer heb ben en die zich meer in het mid den van de samenleving willen bevinden. Er wordt ook gezocht naar tus senvormen tussen de „traditio nele" inrichtingen en de zorg in het gezin. De moeilijkheid daarbij is, zei mevrouw Veder, dat hun vorm nog weinig omlijnd is zodat de financiering moeilijk in een beslaand systeem kan worden ondergebracht. Ze vroeg zich af, of wel voldoende bekend is op grond van welke overwegingen de ouders voor belang voor spreidingsbeleid. Op het ogenblik zijn de instituten nog zeer ongelijk over het land verdeeld. Van de 138 erkende in richtingen (met 27.000 bedden) staan er 112(22.000 bedden)in vijf provincies: Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg. Mevrouw Veder concludeerde, dat er nog heel wat moet gebeuren: de modernisering en aanpassing van veel inrichtingen, het verder opvoeren van de kwaliteit van het werk en het vorm geven aan nieuwe inzichten en wensen. In dit verband pleitte ze voor een goede samenwerking tussen overheid en particulier initiatief. Aan de conferentie in Noordwij kerhout nemen 350 mensen deel, die zijn betrokken bij de zwak zinnigenzorg: ouders, werkers en vertegenwoordigers van de mi nisteries van volksgezondheid en ADVERTENTIE Sluit u een goede hypotheek af? Of één die u voor verrassingen stelt? U leest 't samen met nog veel meer in de Consumentengids. Die krijgt u elke maand voor maar f 22,- per jaar. Door nu lid te worden van de Consumentenbond. Bel 070-889377 of stuur een ongefrankeerde enveloppe met uw naam en adres naar antwoordnummer 9 in Den Haag. Doen. Wel zo zeker. 25 Jaar Consumentenbond Hoogste tijd om óók lid te worden. ~l l_ J

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7