Katholiek Nederland zou staan te kijken Dominee Klamer zal er zijn, in het bos bij Veenklooster KIEMKRACHT MediatieF; een nieuw blad KERKDIENSTEN 4SSSSQBS ZATERDAG 22 APRIL 1978 Twee Friese predikanten zien af van medewerking aan een oecumenisch pinksterzen- dingsfeest op 13 en 15 mei in een bos bij Veenklooster, om dat op tweede pinksterdag, 15 mei, de bekende Hilversumse radiopastor dominee Alje Klamer voorgaat in een openluchtdienst. Zij hebben „principiële bezwaren" tegen zijn komst. Een paar leden van het comité dat deze dagen organiseert zijn het met de predikanten eens, maar de meerderheid van het comité denkt er anders over en is dan ook niet van zins dominee Klamer te laten vallen. De bezwaarde predikanten zijn ds. H. H. Klomp (29), christe lijk gereformeerd, sinds an derhalf jaar te Zwaagwes- teinde, en ds. W. Hessels (46), baptist, nu tien jaar werk zaam in Lemmer. Beiden trokken zich, naar men zegt geheel onafhankelijk van el kaar, terug, nadat zij in een speciale krant over het aan staande pinkstergebeuren hadden gelezen dat ds. Kla mer op maandag in de mor gendienst zou preken. Onaanvaardbaar geheel niet te kennen - zij wis ten uiteraard wel van de tot hem gerichte uitnodiging af - maar toen enkele van diens opvattingen en uitspraken hun onder ogen kwamen, werd zijn medewerking aan het feest voor hen ineens ook onaanvaardbaar en ver klaarden zij zelfs, hun broeders en zusters te moeten aanraden op pinkstermaan dag niet naar Veenklooster te gaan. Het comité is daarop naar Hil versum gereisd om met ds. Klamer het conflict te bespre ken. Deze legde de beslissing over zijn deelneming geheel bij de organisatoren. Alle betrokkenen kwamen ver volgens bijeen in de gerefor meerde kerk te Kollumerz- deze emotionele vergadering trok het comité zich terug om zijn standpunt te bepalen .Het had daarvoor maar enkele minuten nodig. Met overgrote meerderheid besloot het, ds. Klamer als voorganger in de pinksterdienst te handhaven. Ook de predikanten Hessels en Klomp woonden deze verga dering bij. Ds. Klamer zelf was .eveneens uitgenodigd, maar hij kon wegens ver plichtingen elders niet komen. „Onbijbels" Ds. Hessels (baptist) vindt dat in de arbeid voor de Heer een heid een eerste vereiste is. En die is er voor hem niet als ds. Klamer erbij is, want deze predikant wijkt, volgens hem, sterk af van wat bijbels is. Vooral zijn uitspraken over de homofilie bevestigen dat. De Lemmer predikant, die poos bestuurslid van de Evangelische Omroep, kan nog steeds niet vergeten dat ds. Klamer deze om roepvereniging in haar be nadering van de homofilie „onbijbels" had genoemd. Men zal zich herinneren, dat de EO aan dit onderwerp in dertijd een paar televisie-uit zendingen heeft gewijd en dat daarop uit andere (ook ker kelijke) kringen nogal heftig is gereageerd. ,JSamen- werking met ds. Klamer gaat voor mij niet", zegt ds. Hes sels. Daarom voélde'hij zich genoodzaakt af te haken. Zonde Ook voor de jeugdige dominee Klomp waren vooral de op vattingen van de Hilversumse radiopastor over homofilie Ds. Klamer reden om zich terug te trek ken. De persoon van ds. Kla mer wil hij beslist niet „weg gooien", maar wel zijn nei ging om homofiele jongeren „op zichzelf terug te werpen" in plaats van hen te brengen onder „het verlossende woord van God". Homofilie is zonde, en pas als je dat duidelijk zegt worden mensen „die aan deze kwaal lijden" echt geholpen. Op een bijeenkomst onlangs in Leeuwarden heeft ds. Klamer, volgens een verslag in de Leeuwarder Courant, de Evangelische Omroep verwe ten, zich liefdeloos tegenover homofielen op te stellen door hen af te schepen met de op dracht tot gebed. Dat zegt ds. Klomp genoeg over diens „on bijbelse" zienswijze. Verontschuldigingen De houding van de beide predi kanten heeft buiten hun eigen kring weinig begrip en waar dering gevonden. De andere organisatoren van het gebeu ren in Veenklooster vinden het beschamend, dat ds. Klamer zo negatief ter sprake is ge komen, en dat nog wel in ver band met een pinkster-zen- dingsfeest. De gereformeerde evangelisa tiepredikant G. van den Berg (50) te Leeuwarden, die op pinkstermaandag de liturgie verzorgt, heeft voorgesteld, ds. Klamer opnieuw te vragenin deze dienst voor te gaan, en hem verontschuldigingen aan te bieden. Het verbaast hem, dat de predikanten Klomp en Hessels niet zélf naar Hil versum zijn gegaan om met hem te praten. Ds. Van den Berg had er geen behoefte aan, zijn Hil versumse collega te verdedi gen maar wilde er wel op wijzen dat deze voor tienduizenden mensen in het land een zegen is, en dat er onder hen velen zijn die niet meer in de kerk komen. De kwestie heeft ds. Klamer zelf diep getroffen. Voor hem is dat echter geen reden de uit nodiging van het comité nu maar terug te sturen. Hij zal er zijn, op 15 mei t bos bij Veenklooster. het Het ziet ernaar uit, dat de lente eindelijk echt begonnen is. De wind schijnt uit de kwade noord- hoek weg te zijn en uit mildere streken lucht te gaan aanvoeren. Het corso in de bollenstreek heeft toch nog voldoende bloemen ter beschikking gekregen, de bomen beginnen blad te krijgen. Wat misschien het meest verbazing kan wekken is de groei van aller lei eenjarige planten. Wij zaaien ze in een bak of in potjes, mis schien aanvankelijk onder glas. Zeer spoedig zien wij de groene puntjes te voorschijn komen, de eerste kiemblaadjes zich ont- Wonderlijk Die kiem is een wonderlijk ver schijnsel. Het woordenboek omschrijft de be tekenis van dit woord als volgt "de in het rijpe zaad ingesloten aanleg tot een nieuwe plant." In het zaad zit de nieuwe plant in aanleg. Als de omstandigheden gunstig worden, de voch tigheidsgraad en de warmte op een bepaald niveau zijn geko men, dan zet zich die aanleg in beweging. Soms is het zaad, dat wij kopen, verpakt in een spe ciale binnen verpakking, waarop vermeld staat: "kiemkracht- beschermende verpakking". Dat wil zeggen, dat het zaad zo geïso leerd is, dat het niet eerder kan gaan kiemen, dan nadat wij het' uit die verpakking hebben be vrijd en gunstige ontwik kelingsmogelijkheden hebben aangeboden. De kiem, de plant in aanleg, krijgt dan pas zijn kansen. Kracht Jezus heeft het zaad vaak als beeld gebruikt. Soms ging het om de weg yan zaad. Op dat aspekt wil ik nu niet wijzen. Hij gebruikt het beeld ook om zichtbaar te maken, dat wij niet in hoeveelheden moe ten denken, niet moeten vragen: hoe groot is een zaad? Belangrijk is de kracht die erin huist, de kiemkracht. Bekend is het beeld van het mos terdzaad, zo klein datje moet op passen het niet van je hand te bla zen. Maar als het in de aarde komt en gaat ontkiemen dat wordt het een struik, waarin vogels kunnen nestelen. Alhans in Palestina be reikte de plant zo'n wasdom. Als kinderen zagen wij de kiemkracht van bonen, die een dekseltje oplichtten, dat wij op het potje hadden gelegd. Soms kan een kiemend zaad een steen- oplichten. Twaalf De invloed van God in deze wereld wordt in de bijbel met die kiemkracht vergeleken. Het ko ninkrijk van God komt niet in de wereld met de aandacht trek kende macht. Jezus is niet een politieke leider die met veel machtsvertoon orde op zaken stelt. Hij maakt twaalf leerlingen van wie er nog één af valt. Zij zijn geen geleerden, of invloedrijke burgers. Het waren eenvoudige mensen, vissers en zelfs een man uit de zelfkant van de maatschappij, een tollenaar. Maar de kracht, die in de door Jezus op gang gebrachte beweging zit, kan vergeleken worden met de kiemkracht. Het ontkiemend zaad kan ons in deze dagen van die kracht iets vertellen. Als mgr. Gijssen een boekje opendeed... "In feite zijn de tegenstanders van monseigneur Gijsen voorstanders van een eigengereid, misvormd Nederlands katholicisme". Dat schrijven drie Maastrichtse paters (R. Dieteren, G. Lohuis en C. Tesser) in een brochure die de pretentie heeft, de "waarheid over een moedig bisschop" te onthullen. De verspreiding van het boekje, dat een.oplage heeft van niet minder dan 400.000 exemplaren, is nu in het bisdom Roermond begonnen. De samenstellers zeggen de bro chure op verzoek van honderden mensen geschreven te. hebben, en zij hebben haar opgedragen aan "mgr. Gijsen en zijn belas terde missiebureau". Klaarheid Volgens de inleiding moet het boekje klaarheid en waarheid brengen in een verderfelijke verwarring. Deze verwarring sig naleren de schrijvers vooral op het gebied van missie en ontwik kelingswerk in het bisdom Roermond. De drie paters geven uitgebreid hun visie op het conflict dat de afgelopen jaren is gegroeid tus sen de. bisschop en net vroegere diocesane missiebureau DIVIS van pater Nelen dat later door ging onder de naam BIS. Ook gaat de brochure in op de moei lijkheden tussen mgr. Gijsen en de bisschoppelijke Vastenaktie. De bisschop stond, aldus de schrij vers, geen andere weg open dan een eigen vastenaktie voor zijn bisdom te beginnen. "Was er een veiliger weg om er zeker van te zijn dat het vastenoffer goed zou worden besteed, dat het op de juiste plaats terecht zou komen en dat er niets aan de strijkstok zou blijven hangen?" Verleiding Gesprekken tussen mensen van de Landelijke Hervormde Jeugdraad en het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugdwerk en IKON-medewer kers over mogelijkheden om programma's van deze inter kerkelijke omroep ook na de uit zending nog te gebruiken, heb ben deze week vrucht afgewor pen in de vorm van een nieuw blad: "Mediatief'.Denaamlaatal zien dat het om de media (in dit geval radio en televisie) gaat. Het "nulnummer", dat besteld kan worden bij HJR-LCGJ, postbus 114 Driebergen, wordt in het na jaar gevolgd door de officiële start van de eerste jaargang. Om dat de IKON aan "Mediatief" meewerkt, zal zij zijn eigen pu- blikatie, "IKON-tekst", stopzet ten. De redactie, voorlopig bestaande uit zeven man, presenteert het blad als een service-verlening voor iedereen die daar belang stelling voor heeft bij het gebruik van radio en tv. Men denkt aan Méér doen met televisie dan alleen maar kijken... gezinnen, gespreks- en cate chesekringen, jeugd- en jon gerengroepen en scholen. In de eerste plaats gaat het om IKON- programma's, maar andere om roepen worden zeker niet uitge sloten. Doorpraten IKON-directeur Jan Greven: "Wij vinden het van groot belang dat er over onze programma's wordt doorgepraat. Bijvoorbeeld: wat we op de woensdag-vooravond doen, noemen we liever gezins dan kinderprogramma's. Zoals in een gezin kan worden doorge praat, zo kan dat ook in de groep gebeuren. Daarnaast willen we ieder die het gevoel heeft dat wat wij doen ook voor hem van be lang is, informeren over wat er zoal te zien en te luiteren valt". Dat de IKON en deze jeugdorgani saties elkaar hierin gevonden hebben, vindt Greven heel be grijpelijk. "Zij werken met een door de Ker ken gegeven opdracht op terrei nen waar de kerk geen kind aan huis is. Hun werk dwingt hen antwoorden te formuleren op vragen die in de kerken zelf vaak minder aan bod komen. In die si tuatie gaan zij elkaar helpen. De IKON met programma's, de jeugdcentra met het aanbieden van verwerkingssuggesties, praktische informatie en reac ties". Over komende programma's gaat "mediatief' achtergrondinfor matie geven en gesprekken met de makers. De praktische tips zijn vooral bedoeld om de tv als hulpmiddel te gebruiken (op stapje voor een gesprek, illustra tie bij een gespreksthema) en te leren ermee om te gaan ("me dia-opvoeding" noemt men dat). Ook over de ontwikkelingen met de videotheek zal het blad (ƒ.15 per jaar) zijn lezers op de hoogte houden; er zijn nu al enkele vi deobanden, met begeleidend ma teriaal, beschikbaar. De tapo- theek (met geluidsbanden) be staat al. Contact Met het publiceren van reacties op programma's beoogt de redactie het gesprek op gang te brengen tussen kijkers onderling en tus sen kijkers en makers. Tot haar voornemens behoren verder pe dagogisch en didactisch gerichte artikelen, speciaal voor het wer ken met tv, en artikelen over ontwikkelingen op het gebeid van de massamedia, hun rol in opvoeding en jeugd- en jon gerenwerk en godsdienstige vorming. Was alweer een nieuw blad nu wel nodig? De jeugdraden, die er sa men met de IKON verantwoor delijk voor zijn, menen hiermee stellig in een behoefte te voor- De schrijvers onderstrepen regel matig dat de opvattingen van hun bisschop geheel in overeens temming zijn met de besluiten van het tweede Vatikaans con cilie en met die van de bis schoppensynode (Rome) van 1974. "Uiteraard zou mgr. Gijsen zich met groot gemak tegen alle aan vallen gericht op zijn persoon kunnen verdedigen. Als hij een boekje open deed, zou men staan te kijken in katholiek Nederland. Maar de bisschop laat zich niet verleiden tot het gebruken van dezelfde krenkende taal die zijn tegenstanders gebruiken. Terwijl andere bisschoppen slechts aarzelend en in beperkte kring ui ting geven aan de ook bij hen le vende bezorgdheid over de situa tie op het terrein van de cate chese, heeft onze bisschop zich daarover moedig en openlijk durven uitspreken. Men zal zijn persoon trachten te kraken", zo veronderstellen de drie paters, "zoals Jezus ook voorspeld heeft, dat zijn volgelingen vervolgd zullen worden" Afstand Het bestuur en het kapittel van de iNederlandse Minderbroeders - Franciscanen (de drie paters be horen tot deze orde) heeft naar aanleiding van het verschijnen van de brochure verklaard, dat zij zich uitdrukkelijk distantiëren van de inhoud, de wijze van pu bliceren en de wijze van ver spreiden. LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Eekhof, 11.45 oec. studentend., Mare- kerk 10 ds. Meijers, 5 ds. De Jong, Mar. kerk, L. Morsw. 10 ds. v. Achterberg, Me- renwijk 9.30 en 11 ds. v. Leeuwen, Beth, kerk, Driftstr. 10 ds. Pannekoek, Bevr. kerk ZW, 9 ds. Wagenvoorde, Vredesk. 10 dr. Lamping, 5 cantated. in Zuider- kerk, Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10.15 ds. Brederveld, afscheid, Diac. huis 10.30 ds. Baart, Oude Vest 13, 10.30 jeugdkapel, psych. ziekenhuis En degeest 9 prot. dienst, 10 rk dienst, Pe trakerk Sur.str. 10.30 dienst voor doven, ds. Franken, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 dr. Vlijm, 5 cantated., dr. Lamping, Pe trak. 10 ds. Hortensius, 5 ds. Bovenberg, Oude Vest 10 ds. Sweepe, Schevenin- gen, 5 ds. Hortensius, Mar. kerk L. Morsw. 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Witte Alteveer, Bevr. kerk ZW 10.30 Ds. Witte, 5 dr. Vlijm, Groenh. 10 ds. Bovenberg, De Mirt 10 dhr. v.d. Velden, Mierennest 10 dhr. Wielinga, Merenwijk 9.30 en 11 ds. v. Leeuwen, Petrakerk 10.30 ds. Franken, dienst voor doven, Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieterskerk straat 1) 8.30 dr. Zeegers A.dam, 5 dhr. Oosting Leersum, Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 ds. De Jonge, Steenwijk, Geref. Gem. (n. rijn) 10 en 4.30 leesd., Geref. Gem. in Ned. (Bethel, kerk Driftstraat) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerk- gracht) 10.15 ds. Happee, Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr. 1) 10 ds. Kuipers, Baptistengem. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeen schap (Middelstegracht 3) 10 dhr. Dik- kes, Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 nam. dhr. v.d. Schagt Hilversum, Evang. centrum Zijl- singel, lOCorv. Delft, di. 8 dhr. Zijlstra, Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 dhr. Rader, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Ze vendedag-adventisten (Lokhorstkerk) elke zat. 9.45 gesprek, 11 prediking, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10 h. mis, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30 h. mis, RK Kerken Merenwijk zat. 7, zo. 9.30 en 11, Haagweg zat. 7. zo. 9,10.45,12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7 zo. 8.30, 10,11.30, 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9.10.30,12 en 6, Haarl. str. zat. 7, zo. 9.30,10.45,12.15 en 6.30, Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Brons- geest Nieuwkoop, 7 ds. Heule Was- AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 dr. Verdonk O.geest, 7 ds. Brokerhof Voorhout, Geref. Kerk 10 ds. Bezemer Ter Aar, 6.30 dhr. Tenyenhuis, Chr. Ge ref. Kerk 9.30 dienst, 7 ds. De Graaf, Utrecht, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventsk. 10 ds. Bogers, 6.30 ds. v.d. Heiden, Kruisk. 10 ds. Hanemaayer, Opst. kerk 10 ds. v.d. Heiden, Nabij 10 jeugdkapel, Salv. kerk 6.30 open-deur- dienst, ds. Buitenhuis Utrecht, G. H. Kerk 9 dr. v. Santen, De Bron 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. v.d. Ree, Ashramcollege 9.30 ds. Verdoorn te Waddinxveen, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionsk. 9.30 en 6.30 ds. Verploeg, Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. v. Harmeien, Salv. kerk 10 drs. Fernhout, 6.30 zie herv., G. H. Kerk 10.30 ds. Verheul, HA, 6.30 ds. Verdoom te Waddinxveen HA, De Bron 9 ds. Verheul HA, 10 ds. v.d. Ree HA, 6.30 ds. v.d. Ree, zie verder Herv., Geref. K. Vrijg. 8.45 dienst, 6.30 stud. De Jong, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 10.30 ds. Moggré, 4.30 br. Kleingeld, Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra HA, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4 do. 27 april 7.15 ds. v. Prooijen, Baptistengem. 10 en 6.30 ds. Koekoek, Noord (Sportl.) 10 dhr. Bouhof, Volle Evang. Gm. (school Pre- ludeweg) 10 dhr. v.d. Brink, Leger des Heils 10 en 6.30 uur, Corn, de Vla- mingstr., RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Piusk. zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 ds. v. Eyk Gouda, 6 ds. v.d. Plas Delft, Geref. Gem. 9.30 leesd., 2.30 ds. Honkoop R.dam, di. 7.30 ds. Kareis Werkendam. BODEGRAVEN - Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Buitenhuis. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds.. Heymans, 6.30 ds. Stelwagen, De Stek 9.30 ds. Stelwagen, Geref. Kerk 9.30 ds. Omta, 5 ds. Rienks, Vinkenveen, jeugdd., Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. Langevelde, Geref. Gem. 9.30 en 6, Op- wekkingdgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 10 ds. Versluys, 5 ds. v. Santen S.heim, RK Kerk Anker zat. 7,20.8.45 en 11.15, Bern. zo. 10, dorp zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 jeugdd., nam. zie Geref., Geref. Kerk 10 ds. v. An- del A.dam, 7 ds. Wijngaarden, Nieuw- Vennep, Chr. Geref. Kerk 10 leesd., 7 ds. v. Dijken Lisse, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30,10,11.30 en 12.45, Jozefk. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Boer, 6 ds. Ge braad, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Van Ieperen, Geref. Kerk 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. v.d. Horst, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Boer, O. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. Hovius, Ichtusk. 10 ds. Vink, 5 ds. Arkeraats, Pniëlk. 9.30 dhr. Stuurman Vlaardingen, 6 ds. v. Roon, Gr. v. Pr.-school 10 ds. Schuurman, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vr. kerk 10 ds. v. Halsema, 5 ds. Vrolijk, Tr. kerk 10 ds. Bouma te Noordwijk, 5 ds. v. Halsema, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 ds. Hoff, 3.30 dienst, Geref. Kerk Vrijg. Bui ten V. 8.45 ds. v.d. Berg, 7 ds. Roukema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Jong Driebergen, Geref. Gem. 10 en 5 ds. Boogaard ha, woe. 7.30 ds. Hage R.dam, Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. Heymans, Boskoop, Geref. Kerk 10 kand. v. Loo Amstelveen, 7 ds. Vrolijk, Katwijk. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, Hoofd- str. kerk 10 ds. v. Loenen, 6.30 ds. Knorth, Sch. kerk 9 en 10.30 ds. Doesburg, 5 ds. Bosman, Noordwijk, jongerend., do. 7.30 oec. avondgebed in Dorpskerk, Baptistengem. 10 dhr. De Vries HA, 7 dhr. Lourens, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, Geref. Kerk 9.30 ds. Los, 7 ds. De Kruijf Rijnsaterwoude, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Doipskerk Dorps kerk 10 en 7 ds. 't Hooft ha, Pauluskerk 10 ds. De Gelder, Geref. Kerk 10 en 7 ds. De Wit, Geref. Kerk Vrijg. 8.45 en 4.30 ds. Simpelaar, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 10.45 ds. Schuurman, 7 ds. Bouma, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken, Ge ref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, in Mariënburcht ma. 8 evang. dienst, ds. Gravendeel, RK Kerken Agathak. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poelh. zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 5.30, En- gelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 dhr. Goedhart, 6.30 ds. Klusener Zeist, Geref. Kerk 9.30 ds. Beukenkamp A.dam, 6.30 ds. Fernhout Alphen, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, 6.30 ds. Molenaar Scheveningen, Geref. Kerk 9.30 dr. Kunst Amstelveen, 7 dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Rothfusz H.gom, 7 ds. Goverts, Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Rang, Chr. Geref. Kerk 9.30 en3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Ver maas Huizen, 7 ds. Zoutendijk, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 en 7 ds. Nooteboom HA, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 ds. Keuning, 7 ds. v. Niel Rijnsburg, Sole Mio, 9 ds. Keuning, Hoofdstr. 10.30 dhr: Hoffenaar Voorhout, 7 ds. Elgersma, De Rank 10 ds. Arkeraats Katwijk, 3.30 ds. De Vreugd Bodegraven, Geref. Kerk Hoofdstr. (Herv.) 9 ds. v. Nijen Bussum, 78 ds. Elgersma, Vinkenl. 9.30 ds. War- nink Apeldoorn, 5 ds. v. Nijen, Stich- tingskerk 11 ds. Kuiper, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. v. Wagenvoorde Leiden, RK Kerken Zee 9 en 10.30, Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, RK Kerk Jozefk. zat. 7, zo. 8.30 en 10, Viktorkerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, S. Maria zat. 7.15, zo. 10, S. Bavo 9.30. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 10.30 ds. Ter Linden, Pauluskerk 10 ds. Sasse, Gem. centr. 10.30 ds. Oosten Koo- ten, 7 ds. De Haan, van Wyckerslooth 4.30 dr. Kamma, Gem. centr. 10.30 jeugdkerk, Geref. Kerk 10 ds. Heemskerk, zie ook herv., Geref. Kerk Vrijg. 10.30 ds. Simpelaar, 4.30 leesd., Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. Roukema, 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11., Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 ds. Hasper Halfweg, 6.30 dhr. Schoenmaker, RK Kerk zat. 7, zo. 8,9.30 en 11.30, Remonstr. Gem. 10 mevr. Vos Katwijk. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Los Leimuiden, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel, Bethelkerk 9.30 ds. v-. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd, zangd., Geref. Kerk Petrakerk 10.30 ds. Warnink Noordwijk, 3 en 5 dr. v. Oeveren (3 aan gepaste kerkdienst), Imm. kerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman, Mar. kerk 9.30 ds. Huisman, 4.30 kand. Te nyenhuis Alphen, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10 dhr. Zwarts, RK Gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 6.30 dhr. Christ Leiden, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Santen, 5 ds. Ver sluys H.woude, Chr. Geref. Kerk 10 ds. Rebel, 5 ds. v. Dijk Gouda, Ned. Prot. Bond 10.30 dhr. Blaauw Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gsm. 9.30 prof. dr. Graafland Gouda, 6.30 ds. Abma Kor- tenhoef, Geref. Kerk 9.30 dhr. Te nyenhuis Alphen, 6.30 ds. Bezemer, RK Kerk Dorp zo. 9, Langeraar zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Overgaauw, 6.30 ds. De Raadt, Geref. Kerk 9.30 ds. De Raadt, zie ook herv., Geref. Kerk Vrijg. 8.30 stud. Wilschut, 5 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. dorp 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Verheule, Hulp en Heil 10 ds. Verheule, aula NH 9.30 vic. Bijl, De Ark 10 jongerend., Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Zeeuw, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5 stud. Wilschut, RK Kerken Laur. kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30, aula NH 11, M. Godskerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem. bethel kerk 9 ds. Verboom, 10.30 ds. Verwelius, 5 ds. Roetman, 6.30 ds. Verboom Hoekst. 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Ver welius, Imm. kerk 9.30 en 7 ds. Hulst, Geref. Kerk Kr. kerk 9.30 ds. Groeneveld Gouda, 5 ds. v.d. Berg, Ontm. kerk 10 ds v.d. Berg, 5 ds. Groeneveld, Chr. Afge- sch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30. Remonstr. Gem. 10 ds. Laforet R.dam, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 en 5 ds Den Tonkelaar, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 dr. Dirksen O.geest, 4.30 ds. Tukker, 7 cantated., Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. v. Zanten, cantated., Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker, Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Meulen, Zuid 10 ds. v.d. Kamp, 7 cantated. in Dorpskerk Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 ds. Zoutendijk, Noorden, 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Huizebosch Steenwijk, Ned. Prot Bond 7 ds. Leer- ink Soest RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Verwey, Krimpen aan den IJssel, Geref. Kerk 9.30 dhr. Brouwer Katwijk, 7 ds. Treurniet Woerden, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, RK Kerken Janskerk zat. 7, zo. 9.30, Chr. D. kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10, Meerburg Rijndijk zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. Blenk Woubrugge, 6.30 ds. Mostert, Ge ref. Kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4