De zaak was snel rond „Mini-schoolstrijd" in Morskwartier ontbrand Geen feest in Pancras op 1 mei v.d. Water 8SEQ2B VLOT SPREKEN Restaurant is Hekjeswoningen worden nu toch gerenoveerd Mijnclers en Van den Broek in nieuw koopcentrum LEIDEN - Wijkvereniging Panc- ras-west ziet dit jaar af van het organiseren van festiviteiten op Koninginnedag in de wijk. In een brief aan de Leidse Koninginne dagvereniging schrijft het be stuur hiertoe besloten te hebben ten eerste omdat binnen een straal van een halve kilometer de wijkvereniging voor Pieters- en Academie wijk in samenwerking met studentenvereniging Augus- tinus op 1 mei ook een groots op gezet feest organiseert. Zowel hun organisatie als die van Panc- ras-west is erop afgestemd een groter deel van de bevolking dan alleen de wijkbewoners te berei ken. Het bestuur van Pancras- West schrijft dat men belangstel ling "van buiten" nodig had om de kosten van het feest te dekken. Nu blijkt men dat in de Pieter- swijk hetzelfde doel voor ogen heeft denkt het bestuur yan wijk vereniging Pancres-west dat het "bijna een onmogelijke zaak wordt Koninginnedag zonder verlies te kunnen organiseren" Een andere reden om van het vie ren van Koninginnedag af te zien is voor het bestuur het feit dat de balonnenwedstrijd, een prog rammapunt waarvan tijdens de programma-presentatie bleek dat geen enkele andere wijkvere niging het had nu door maar liefst drie instanties in het programma wordt opgevoerd. Een garagebe drijf, dat op basis van exclusivi teit dit evenement voor Panc- ras-west wilde sponsoren heeft zich nu teruggetrokken. Derde en laatste reden voor het te rugtrekken is voor het bestuur van de wijkvereniging de rom melmarkt die op vijftig meter af stand van het geplande feestter rein op 1 mei wordt gehouden. Pogingen om de organisatie van de rommelmarkt te bewegen de markt elders te organiseren lie pen op niets uit. Ook de Konin ginnedagvereniging lukte het niet de organisatoren zover te krijgen een ruimte in de Kaas markt in te nemen. Het bestuur van Pancras-west betreurt de gang van zaken rondom de or ganisatie van Koninginnedag te meer „omdat" de voorbereidin gen voor dit feest al in gang waren gezet voordat wij op de hoogte waren van de plannen van andere binnenstadswijken". Het bestuur schrijft tenslotte te hopen dat een volgende keer de communicatie en coördinatie beter zal verlopen zodat zijn suggestie om één feest in de binnenstad te houden wer kelijkheid kan worden. Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS ZATERDAG 22 APRIL 1978 LEIDEN - "Ik hoop dat ze me nooit als bulderend meerdere hebben gezien. Kijk, militair gezien is het misschien helemaal fout, maar het heeft me nooit kunnen schelen of iemand wel of niet stram in de houding stond. Als 'ie maar correct was. Een man zou misschien sneller een brul geven maar ik zeg dan liever: joh, kan het nou niet anders?" Aan die filosofie koppelt majoor De Weerd, zij neemt per 1 mei af scheid van de Doelenkazerne, di rect een voorval. "Kijk" zegt ze, toegeeflijk lachend "iedere Ne derlander schaamt zich in wezen voor dat militair groeten. Zo kwam ik een kazernewacht tegen die in plaats van te groeten me vriendelijk gedag zei. Tot twee maal toe. Terwijl er toch net een order was uitgekomen dat iede reen moest groeten. Je zag 'm tel kens weifelen: zal ik nou wel of niet salueren? Toen ik voor de derde keer langskwam was het ween daaag. Toen riep ik hem. Ik zeg: joh, moet jij niet groéten. Zegt die jongen: u bent toch niet van mijn kunnen.." De majoor, praktisch de enige vrouw in het mannenwereldje van de, in Doelen- en Morspoort- kazerne gevestigde Koksschool, heeft aan haar ruim dertigjarige militaire loopbaan een zwak voor "het" groeten overgehouden. "Ach zegt ze, weer een sigaret grijpend, "tegen de mensen die je ként doe je het gewoon nog, hoeft natuurlijk. Maar je leert het niet zomaar weer af, het gaat au tomatisch."De majoor is 55 ge worden, hetgeen in de militaire sector het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd bete kent. Ze had nog best een jaar willen bijtekenen, zoals het ver zoek luidde, ware het niet dat de Koksschool (waarschijnlijk per 1 november) naar Haarlem wordt overgeheveld. "Ik zou daar alle maal nieuwe figuren om me heen krijgen en daar heb ik geen zin meer in" zegt ze resoluut. "Bo vendien, je moet een keer stop pen, plaats maken voor de jónge- Majoor A.H. de Weerd. Startte haar loopbaan als vrijwilligster (in '46) bij het Vrouwenhulpkorps om het in een chaotische staat verke rende land weer enigszins op po ten te helpen. Was in het dagelijks leven huishoudlerares maar wilde per sé iets doen voor het Kwam toch weer voor de klas te staan, na een half jaar in een vrij- willigerskamp als kok te hebben gefungeert, gaf kokcursussen aan Indië-gangers. Twee jaar la ter belandde de majoor bij de voorloper van de huidige Koks school, een opleidingscentrum dat weer twee jaar later (1950) naar Leiden werd verplaatst. Haar verblijf in Leiden was voor alsnog van korte duur, ze werd overgeplaatst naar Den Haag, de afdeling inspectie van de land macht in 1952. Van daaruit ging ze op pad om kazernes te con troleren op het menu dat de sol daten kregen voorgeschoteld, de hygiëne en de personele situatie. Een tijd waar de majoor nu nog over roemt. "Ik heb toen met wat leuke projecten geholpen" zegt ze. "Een soldaat, dat was vroeger iemand die op een strozak moest slapen. We hebben er toen voor geijverd dat ze allemaal lakens. dekens, een matras en slopen kregen. Moet je nagaan wat een order voor onze industrie.. Want bij de- landmacht zijn er direct enorme bedragen mee gemoeid als we iets doen." Tenslotte belandde de majoor nu acht jaar geleden weer in Leiden na een reorganisatie van de Haagse afdeling, en wel bij de "sectie plannen" van de Koks school. Met het reilen en zeilen rond de voeding had ze de laatste jaren weinig meer te maken hoewel ze op dat gebied een auto riteit is. Terugblikkend zegt ze: "Het voedingsgebeuren heeft na tuurlijk de grootste verandering ondergaan die je je kunt inden ken. 't Was vlak na de oorlog al lemaal ondervoeding. Als ik dan in een nieuwe klas kwam bracht ik meteen dat onderwerp te berde. En dan was het ijs snel ge broken, want met ondervoeding hadden ze allemaal wel te ma ken.." Hoe anders is het nu, ruim dertig jaar later. "Het gevaar schuilt nu juist in de patat, de fri- kandellen diqze om de hoek gaan halen terwijl het eten hier uitste kend is. Het grappige is dat de jongens die aan sport doen er wel rekening mee houden. Maar voor een andere groep is eten het al lerbelangrijkste." Volgens ma joor De Weerd is de lichaams beweging van de soldaat anno 1978 "een flink stuk" minder ge worden. "Vrogger gingen ze ló pen naar een kamp in Katwijk. Nu komt er keurig een autobus voor de deur. Voeding is wèl belangrijk voor het moreel. Als het eten goed is kun je ontzettend veel bereiken. Ik weet nog met die actie van Jan Laurier, een Leidenaar die moest worden overgeplaatst en waarte gen een aantal mensen in geweer kwam. Stonden ze opeens met z'n veertigen voor de poort hier, met spandoeken. En maar roepen. Wij meteen de poort dicht, dat was al. Ter gelegenheid van haar of ficiële afscheid begaf majoor De Weerd zich gisteren te wa ter, een nieuw facet in haar nu afgesloten loopbaan bij de landmacht. Al trappend op een door de soldaten vervaar digde waterfiets begaf de ma joor zich te water, luid toe juichend door haar "jon gens". afgesproken van te voren. Maar ik was toen waarnemend com mandant. Wat moest ik doen, em hoe zouden onze jóngens reage ren?" zegt ze met stemverheffing. "Het is, en daar ben ik nog steeds van overtuigd, aan onze chefkok te danken geweest dat hierbin nen geen rel uitbrak. Hij heeft de jongens een voortreffelijke rijst tafel voorgeschoteld, een biertje erbij, en er is verder niks ge beurd MIEP DE GRAAFF ADVERTENTIE in het openbaar en dagelijkse omgang. Overwinnen van spreekangst, stotteren, blozen, verlegenheid met onze spe- ciaal-methode. Vraag gratis prospectus! Instituut Koning, afd. 57, Haarlem. op tijd klaar LEIDEN - Volgende week vrijdag zal de officiële opening worden verricht van het nieuwe restau rant op het terrein van de Groenoordhallen. Het nieuwe restaurant vervangt de reeds be staande die veel kleiner van om vang was. De bouw was een "haastklus" omdat alles klaar moest zijn voordat de voorberei dingen voor de start van de Tour de France beginnen. LEIDEN - In het Morskwartier is een mini-schoolstrijd ontbrand. De openbare Jan Ligthartschool en de protestants-christelijke Prinses Beatrixschool dingen naar de gunsten van de ouders van een tiental kleuters, die in het komende seizoen de 'grote' school gaan bezoeken. De wijze waarop de Jan Ligthartschool dat doet, heeft inmiddels het onge noegen opgewekt van het hoofd van de Prinses Beatrixschool, die spreekt van een "bijzonder spij tige zaak". Op de achtergrond speelt zonder twijfel het gegeven mee, dat het aantal schoolgaande kinderen in het Morskwartier een afnemende tendens vertoont. Het zal voor de scholen derhalve steeds moei lijker worden om hun leerlin gental op peil te houden. Wat is er in het Morskwartier ge beurd? Een tiental kleuters van de openbare school "De Zand taart" (Damlaan) is door de ouders ingeschreven bij de pro- Morsstraat open LEIDEN - De Morsstraat is gister middag om half drie weer vrij ge komen voor verkeer, na de her- bestrating en hetaanbrengen van riolering, waarmee begin januari werd begonnen. De officiële opening zal op don derdag 25 mei zijn, als bur gemeester Vis om één uur 's mid dags een lint doorknipt. De win keliersvereniging Morsstraat en het buurtcomité d'Oude Morsch hebben al vergevorderde plan nen om er een feestelijk gebeuren van te maken. Woensdagavond 24 mei zal er een majorettefestival worden gehou den waaraan vier Leidse drum bands en majorettepelotons zul len deelnemen. Donderdag na de officiële opening komt er een straatmarkt met allerlei attrac ties, zoals een wedstrijd op home trainers waarin het publiek het op kan nemen tegen een bekende Leidse wielrenner. testants-christelijke Prinses Beatrixschool aan de Morsweg. Het verschijnsel dat kleuters van deze openbare kleuterschool naar de protestants-christelijke school in de wijk gaan, is niet nieuw; dat is de laatste jaren va ker voorgekomen. Kennelijk niet tot genoegen van het nieuwe hoofd van de openbare Jan Ligt hartschool (die naast de Zand taart aan de Damlaan staat), de heer Fakkel, die potentiële leer* lingen naar de andere 'zuil' ziet vertrekken. De ouders van de tien kleuters, die van de Zand taart naar de Prinses Beatrix school 'dreigen' te gaan, zijn daarom door Fakkel persoonlijk benaderd om hun keuze nog eens te doorzien. Dat heeft geresul teerd in een bijeenkomst die donderdagavond is gehouden. Een wijze van "zieltjes-winnerij", die de toorn heeft opgewekt van R. J. Elderenbosch, het hoofd van de Prinses Beatrixschool. Wel was hij vantevoren door Fakkel op de hoogte gesteld dat deze ac tie zou ondernemen, maar van de bijeenkomst donderdagavond wist hij niet af, Elderenbosch heeft zich nu op zijn beurt met een brief aan de desbetreffende ouders in de strijd geworpen. Hij zegt "Het is niet gebruikelijk dat ouders, die hun kinderen al op een lagere school hebben opge geven, nog eens door andere scholen worden benaderd op deze manier. We hebben in het Morskwartier altijd wel een spor tieve strijd gevoerd, maar nooit zo om de kinderen gevochten. De afspraak was: we gaan niet lopen leuren met foldertjes en derge lijke". Bij de Prinses Beatrixschool zijn voor het komende seizoen 26 nieuwe leerlingen ingeschreven die de eerste klas gaan bevolken. Zouden er alsnog tien afvallen, dan resteert het geringe aantal van 16. Elderenbosch: "Dat het nieuwe hoofd van de Jan Ligthart die school moet redden, vind ik ■best. Ik kan me ergens wel voor stellen dat hij daar van alles voor LEIDEN - Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is akkoord gegaan met een plan van de gemeente Leiden om de hekjeswoningen tussen de Gortestraat en de Derde Haver- straat te renoveren. Zoals bekend is de Haver en Gort- buurt een zogenaamd rehabilita- tiegebied. In juni vorig jaar is de gemeente al akkoord gegaan met een bestemmingsplan voor deze buurt. In dat plan zouden de wo ningen tussen de Derde Haver- straat en de Gortestraat, die rug- aan-rug gebouwd zijn, worden verheeld tot 19 eengezinswonin gen. Men had becijferd dat de kosten dan ongeveer 90.000 per woning zouden bedragen. Later is nog een plan gemaakt voor 23 woningen. In beide gevallen waren de hoge kosten het struikelblok en is door het minis terie negatief beslist. In het plan dat nu door het minis terie is goedgekeurd komen er to taal 27 vernieuwde woningen waarvan er 18 geschikt zullen zijn voor één en tweepersoonshuis houdens. 18 anderen zullen wor den verheeld tot 9 grotere wonin gen. Het werk zal worden uitge voerd door aannemingsbedrijf Ooievaar. De kosten van de renovatie zullen 59.900 per woning gaan bedra gen. Het Rijk verleend daarvoor een jaarlijkse subsidie. De ge middelde huur zal vermoedelijk 240.- per maand per woning gaan bedragen. doet. Maar wat er nu gebeurd is, vind ik niet correct". Het hoofd van de Beatrixschool erkent dat er formeel niets valt aan te voeren tegen de handelwijze van de Ligthartschool. "Daarom heb ik nu de ouders ook maar een brief gestuurd. Of ze over het een en ander nog eens goed willen na denken. Meer kan ik niet doen". Bij de Jan Ligthartschool was geen nadere informatie te ver krijgen. Het hoofd, Fakkel reageerde wat geïrriteerd: "Ik ga hierover zeer zeker niet via de krant een strijd op touw zetten. Het is een strijd die we onderling moeten voeren. Ik ben niet van plan iets te zeggen". ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG Henk Mijnders en Jan van den Broek op het terrein waar het nieuwe koopcentrum verrijst LEIDEN - "We hadden de zaak heel snel rond. Zoiets moet ook kunnen. Allebei actieve zakenlieden. Dan hoeft zoiets niet lang te duren". Jan van den Broek (32) praat en thousiast over de samen werking, die enkele dagen te voren tot stand kwam met de Leidse zakenman Henk Mijnders (30. met een kni poog). Een samenwerking die nog voor de Kerst moet leiden tot de opening van een nieuw koopcentrum in Leiden. Ge legen aan de Langegracht. De plannen, waarover u giste ren al in deze krant heeft kunnen lezen, zijn weliswaar slechts in grote lijnen vast gelegd, maar beiden zijn er van overtuigd, dat een nieuw koopcentrum op die plaats de centrum-winkelfunctie van de Leidse binnenstad kan versterken. Zeker als men ook met de gemeente tot een akkoord zou kunnen komen over de bouw van een par keergarage. Jan van den Broek, de man ach ter de supermarkten van Dig- ros, zegt verheugd te zijn, dat hij na de verschillende vesti gingen in de Leidse regio nu ook "voet aan wal kan zetten" in Leiden. "We zijn daar al heel wat jaartjes mee bezig, maar steeds kwam er wel weer iets tussen. De eerste se rieuze poging was het bod dat we gedaan hebben op de Groenoordhal, toen het daar financieel niet zo best ging. Als je ziet hoe de zaak daar nu draait kun je als gemeente blij zijn dat het toen niet is ver kocht. Wij hadden het dol graag gehad. De "Leidse omzwervingen" van supermarkten-grossier Van den Broek gingen in het ver leden ook in de richting van het fabriekscomplex van de conservenfabriek Van Nieuwenhuijzen aan de Mor sweg. "Daarover is langdurig gepraat met de toenmalige wethouder Kret, maar hij vond dat het verkeerstech nisch niet verantwoord om op die plaats een supermarkt te laten openen." Vervolgens kwam het winkelcentrum aan de Kennedylaan in beeld en Digros deed ook pogingen om in de Merenwijk een vestiging te krijgen. Van den Broek: "Daar lag alles zo vast, we kwamen er niet tussen. Trouwens, we moeten toch overal vechten voor een plekje". Is een Digros-supermarkt aan de Langegracht niet wat veel met een Aldimarkt en Net- torama op enkele honderden meters afstand? Van den Broek: "In de sfeer van de su permarkten is er in Leiden beslist nog geen sprake van overbewinkeling. Tel ze maar eens na. Het zijn er heus niet zoveel In Zuid-West zitten er een paar. Maar neem nou het Morskwartier. Daar vraagt het buurtcomité of er a. u. b. een supermarkt bij kan ko men. Nee, verzadigd is de markt zeker niet". Het plan van Henk Mijnders om zijn meubeltoonzalen aan de Langegracht uit te breiden tot een koopcentrum hebben bij de gemeente niet veel pro blemen opgeleverd. Mijn ders: "We hebben alle mede werking gehad. Niks te kla gen. Vijf jaar geleden zijn we hier begonnen. We kochten het pand van Clos en Leembruggen nadat we eerst een gesprek met wethouder Lijten hadden gevoerd. Die heeft ons geadviseerd om hier te gaan zitten." De plannen voor het koopcentrum zijn vooral ingegeven door het feit, dat er in het complex nog erg veel ruimte beschikbaar was en de hoop nog meer pu bliek naar de Langegracht te trekken. De grote ruimte achter de toon zalen is inmiddels voor het grootste gedeelte gesloopt. Er wordt gebouwd aan 2600 m2 nieuwe winkelruimte. Daar voor was een kleine grondruil met de gemeente nodig. Een aangrenzend wevershuisje, dat op de monumentenlijst staat zal de komende jaren worden opgeknapt. Waarom ging Mijnders weg uit de Consumarkt en bouwt men nu een nieuw koopcen trum? Mijnders: "De koop gewoonten zijn de laatste ja ren sterk gewijzigd. Een jaar of vijf geleden waren het vooral de cash-andcarry-be- drijven die opgang maakten/ Toen werd vooral naar de prijs gekeken en minder naar de manier waarop de goede ren werd aangeboden. Dat prijsbewustzijn is gebleven, maar men wil behoorlijk kunnen winkelen. Niet eerst over de groente-afval struikelen en dan een meubeltoonzaal in. Vandaar ook dat hier elke zaak een ei gen ingang krijgt". In de loop van de volgende week zal contact met de ge meente worden gezocht om te praten over de bouw van een parkeergarage. Mijnders: "We hebben gehoord dat de gemeente het Krantz-com- plex gaat slopen en er voorlo pig gaat aanleggen. Waarom niet direct een parkeergarage bouwen? Het is voor ons za kelijk gezien een zeker risico, maar het moet kunnen."Van den Broek vult aan: "Als ik zo de is er nu in Leiden wel ge noeg gepraat over parkeer garages. We moeten er nu maar eens één bouwen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3