universi 42.000 Offerdieren van wetenschap en commercie... Hooggeëerd Publiek: historie van het paardenspel Door Co Caljouw door een buis wordt sigarettenrook uit een rookmachine recht streeks in de bronchieën van een hond geblazen. Na vijf trekken mag het beest even zuivere lucht inademen. De proef, da gelijks, duurt veertien maanden. De helft van de honden stérft tijdens de proef. De anderen wor den, na bewezen dien sten, vernietigd hypocrisie viert hoogtij. Sen timenteel gehannes met hon den maar de stamhouder wolf wordt tot steeds kleinere aan tallen uitgemoord. Dieren liefde? Je huisdier voeden met het vlees van ook al weer op uitsterven staande walvis sen. Of met de voor onszeLf in ferieure delen van ons vee dat bij tientallen miljoenen in onze bio-industrie krepeert. Onderzoek Maar gebeurt er dan helemaal niets? Misschien, heel mis schien binnenkort. Minister van onderwijs en weten schappen dr. A. Pais, zelf ve getariër en verklaard tegen stander van vivi-sectie (de eerder genoemde bond telt hem onder zijn leden) wil wel eens weten hoe de situatie aan de Nederlandse universitei ten en hogescholen is. In het kader van onderwijs en wetenschappen wordt daar in levende (overigens ook dode) dieren gekerfd en gesneden en ook daar behoren wat de buitenstaander excessen noemt tot de routine van alle dag. Directe aanleiding tot het on derzoek is een actie van twee medische studenten aan de Rotterdamse Erasmus uni versiteit. Greta Noordewier en Connie't Hart maakten be zwaar tegen de manier waarop bij hun opleiding met dieren wordt omgesprongen Zij enquêteerden hun mede studenten en kwamen tot de slotsom dat meer dan de helft van de studenten vindt dat er onnodig veel dieren bij de proeven omkomen. Andere cijfers: de Rotterdamse uni versiteit doodt jaarlijks niet minder dan 42.000 proefdie ren (ongeveer 41.000 ratten en 1.000 grotere dieren als apen, honden, katten, varkens en konijnen). Termijn overschreden Hun bevindingen verschenen in het universiteitsblad Quod Novum dat ook tot de 'lees portefeuille' van de be windsman van onderwijs en wetenschappen behoort. Pais schreef op hoge poten een brief naar de wetenschappe lijke onderwijsinstellingen en wjlde vóór 1 maart antwoord op een aantal klemmende vragen. De colleges van be sturen moesten onder meer antwoorden welke afdelingen (welke) dieren gebruiken en hoeveel, wie verantwoorde lijk zijn voor het houden van dc dieren, de registratie, de controle; kortom een totaal overzicht van wat er op het gebied van de proefdieren aan de hand is. Inmiddels is de termijn van antwoorden ruim overschre den en nog niet de helft van de instellingen heeft gereageerd. De reactie vanuit Rotterdam was wél tijdig ten departe- mente maar de inhoud was dermate onbevredigend dat Een lillend hoopje hersenen, aangesloten op een hart- longmachine. Aan het bloe derige klompje is nog slechts een'van beide ogen van de voormalige bezitter van de hersenen verbonden. Een we tenschapper drukt op een knop, een sterke klik is hoor baar. En laat nou het oog zich verwijden van schrik Een levend wezen dendert, vastgebonden in veiligheids riemen, met grote snelheid tegen een betonnen muur. De bijeengehouden resten leve ren de wetenschap interes sante gegevens. Een mechanische hamer beukt op een kop. Electroden in de schedel registreren de gevol gen voor de hersenen. De on- gelukkigen die dit wrede lot is beschoren zijn respectieve lijk een aap, een varken en een hond. Per jaar verlaten in de wereld rond driehonderd miljoen dieren, vaak onder de meest gruwelijke omstandigheden, het leven. Nederland 'ver bruikt' jaarlijks drie tot vijf miljoen medeschepselen. Van slechts tien procent van deze dieronterende proeven kan worden gezegd dat ze worden genomen tot heil en zegen van de mensheid; de medische wetenschap is hierbij in het geding. Maar miljoenen dieren worden - veelal niet onder narcose - gedood op het offerblok van de commercie. De cosmeti sche industrie bijvoorbeeld haalt de afschuwelijkste stre ken met onze levende have uit om uiteindelijk mevrouw - vaak gehuld in vel van met uitstei*ven bedreigde dier soorten - te helpen aan haar onnatuurlijke tint, haar voe dende nachtcrème en als de zee golvende haar. En als de 'beauty'-markt voor mannen zich ontwikkelt zoals de commercie beoogt dan is het dierenleed in cijfers helemaal niet meer te overzien. Shampoo Een voorbeeld: nieuwe sham poo voor nog golvender en welriekender haar moet wor den getest. Het naar wilde bloemen geurende goedje mag vanzelfsprekend de ogen niet irriteren. Dus wordt een konijn klemgezet, de kop on beweeglijk vast. De ogen worden opengehouden met metalen klemmen, vervol gens wordt het nieuwe mid del - onafgebroken - op de konijneogen gedruppeld. De 'pure natuur' is voor het weerloze dier weinig heil zaam. De traanklieren van deze diersoorten werken niet zoals bij mensen zodat de shampoo niet wordt 'wegge- huild'. Érnstige zwellingen, ontstekingen en veelal volle dige vernietiging van het hoornvlies wachten de lang oor, die gelukkig - humaan als we nu eenmaal zijn - na de proef uit z'n lijden wordt verlost. De voorbeelden zijn ontleend aan een niet meer te tillen zwartboek van de Neder landse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie. Deze reeds in 1897 door drie predikanten opgerichte bond heeft on danks niet aflatende druk op overheid en de instellingen die dieren verbruiken, nog. weinig bereikt. Hetzelfde kan worden gezegd van de activi teiten van de Anti-vivisec tie-stichting, de stichting Stop Dierenmoord en de stichting Bevordering Alter natieven voor dierproeven. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren dan? Immers dieren mishan delen is toch strafbaar? Al in 1880 kwam in ons parlement' een wet op de dierenproeven ter sprake. Die wet is, bijna een eeuw later, nóg niet van kracht. In datzelfde jaar kwam wel een wet op de be scherming van dieren tot stand maar die beperkte zich tot mishandelingen 'op wreedheid gericht'. De dier proeven vielen daar kennelijk niet onder. Inmiddels is de situatie van het dier er niet florissant op ge worden. Vele soorten zijn uit geroeid, andere staan op het punt te verdwijnen. En de de minister er hals over kop een pittige brief overheen stuurde. Willen de instellingen niet zo gaarne met de feiten voor de draad komen? Het heeft er alle schijn van. Ook in 1962 werd een onderzoek ingesteld naar het lot van het dier. Slechts een gedeelte van de formulieren kwam inge vuld terug. Het bleek dat toen al ruim één miljoen warm bloedige dieren in laboratoria aan hun einde kwamen. En lang niet altijd onder narcose, zoals internationaal kwam vast te staan. Test Wat doet Pais straks met de ge gevens? Als de papieren bin nen zijn monden de cijfers uit in een ambtelijk advies. Wel licht neemt hij daarna maat regelen die de situatie althans binnen het onderwijs verbe teren. Strikt genomen bevindt hij zich met zijn initiatief op het werk terrein van de collega van volksgezondheid en milieu hygiëne Ginjaar. Maar juist hij heeft enkele weken gele den aangekondigd dat een grondiger controle zal wor den uitgeoefend op het fabri ceren en gebruik van chemi sche stoffen. Elke nieuwe stof moet grondig worden getest voordat de maatschappij er mee wordt 'verrijkt'. Goed nieuws voor die maat schappij maar het verstan dige besluit van de minister betekent onontkoombaar meer dierenleed in de labora toria. Dan toch maar wachten op de invoering van de wet op de dierenproeven. Deze is al een jaar geleden door het parle ment aangenomen maar wacht nog steeds op effectu ering. Zo zal een nog door de minister van volksgezond heid te benoemen advies commissie zich met deze wetgeving dienen te be moeien. En dan te bedenken dat bijvoorbeeld het rijksin stituut voor de volksgezond heid veel proefdieren ge bruikt. Wordt er in het algemeen ge dacht en gesproken over zoogdieren (en in mindere mate vogels), ook miljoenen koudbloedigen zoals kikkers en vissen alsmede ongewer- velden (insecten) worden voortijdig en eveneens weinig humaan gedood. Maar dat vindt de hypocriete mens met zijn vooroordelen en 'mens beeld' van het dier kennelijk minder erg. Zegt de wet zelf al niet dat proeven met paarden, honden, katten of apen zijn verboden als andere dieren voorhanden zijn? Is de wet er eenmaal dan zal een aanvraag voor dierproeven 2.000,- gaan kosten. Naar verwachting zullen zich zo'n 150 instellingen voor een ver gunning melden. Studentenverzet Dit hoofdstuk van het dieren leed lijkt vooralsnog niet te kunnen worden afgesloten. Wachten en hopen dus maar op bijvoorbeeld alternatieven waarvoor met name studen ten zich steeds sterker ma ken. Op medische practica wordt in toenemende mate gebruik gemaakt van video banden. Door scherpere se lectie kan men met steeds minder dieren toe. Cellen en weefsels kunnen worden ge kweekt en zijn daarmee puik proefmateriaal. En waar de meningen botsen kan een principiële houding uitkomst bréngen. De Utrechtse studenten genees kunde, verenigd in de werk groep 'Mens-dier-maat- schappij', heeft zich gekeerd tegen het besluit van de facul teitsraad hen verplicht te la ten experimenteren met le vende dieren. 'Erkenning van gewetensbezwaren is immers een basis beginsel van de de mocratie'. In zulke situaties zal naar minder gemakkelijke wegen moeten worden ge zocht. Het onderwerp heeft de aan dacht, de actie van Pais heeft, de ingesluimerde gewetens weer klaar wakker geschud. AMSTERDAM - Het „hoog geëerd publiek" wordt op zijn wenken bediend. De waar neembaar grotere belang stelling voor het circus heeft er al toe geleid, dat we met ondernemingen als Boltini, Mikkenie, Renz en Charivari langzamerhand vergelij,- kingen kunnen gaan trekken met de jaren vijftig, toen het publiek de tenten vulde van Strassburger, Mullens, Mik kenie (een andere) en- Van Bever. En het is dan ook bijna een goed Nederlands gebruik om in een periode, waarjn het met iets crescendo gaat, gelijk maar even de hele historie van dat onderwerp boven wa ter te halen. Want een verle den, waarop we best een beetje trots kunnen zijn, hoort niet in stoffige archie ven. En daarom volgen de tentoonstellingen, die het cir cus als onderwerp hebben, elkaar sinds korte tijd op. We hadden Breda en Roden al. Nu is het Amsterdam. En er staat nog meer op stapel. ken opgegaan in de nieuwe Stichting Nederlands Theater Instituut, biedt tot en met 24 september onderdak aan de tentoonstelling „Hooggeeerd Publiek - Circus in Neder land" Was Breda vooral ge wijd aan de tegenwoordige beleving van het circus, met lijnen naar hel zeer nabije verleden, en hing over de ex positie in het Drentse Roden vooral het waas van verba zing, die het fenomeen circus kan oproepen, in Amsterdam zijn de samenstellers heel diep in de historie gedoken. Om een chronologisch beeld te kunnen geven van de ont wikkeling van het circus in Nederland. De zeer informatieve catalogus rekent dan ook in de aller eerste zin af met het fabeltje, dat het circus zo oud zou zijn als de wereld. Het circus, zoals wij dat kennen, is in 1768 ontstaan in Engeland, toen de Britse officier Philip Astley zijn eerste demonstra ties in kunstrijden te paard gaf. Naar Nederland waait het paardenspel pas tegen het eind van de achttiende eeuw over. Ze verschijnen op ker missen, Lion Kinsbergen (1750-1813) was een van de eersten. Het circusje van die naam bestaat nog, maar leidt - als een van de kleinste - een moeizaam bestaan. Andere namen uit die begintijd: Blondin, Blanus en Loisset. De tentoonstelling verhaalt over de Franse invloed en la ter de Duitse, Eigenlijk is het verbazing wekkend, dat zo veel mate riaal en historische kennis in het grachtepand bijeen is ge bracht. Het Toneelmuseum heeft daarvoor meer dan veer- moeten nbo- gewerkt met de Am sterdamse universiteitsbi bliotheek, die nogal wat „cir cus" bezit, maar veel komt uit particuliere verzamelingen. De rode fluwelen robe waarin Regina Strassburger haar ho geschool reed, de-bordjes met de namen van de paarden, die in de stal van Strassburger hingen, het door de Leids- chendammer Schelfhout ge bouwde model van Circus Sarrasani, zoals dat voor de oorlog dikwijls in Nederland reisde, een hele kamer met waardevolle herinne gen aan de gloriejaren Carre Stille getuigen, i de stichting steeds nadruk kelijker bepleit wordt - waar dig. En dankzij het particulier initiatief is er ook nog zo veel bekend van vroeger. .Hooggeeerd publiek", koste lijk ingericht met ge bruikmaking van materiaal van het niet meer reizende Circus Roberti, is op werkda gen geopend van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 33