ZATERDAG 22 APRIL 1978 EXTRA PAGINA 29 groter, zo stelt Vermeulen. Veel van zijn klanten kopen zelfs zonder ooit een stap in Amerika gezet te hebben. Een andere grondverkoper, J. J van den Bergen uit Hilver sum, stuurt zijn klanten liever eerst naar de overkant. Hij be taalt die reis niet en stelt dat als iemand zoveel geld heeft om wat grond te kopen, hij ook maar wat extra kosten er voor over moet hebben om zich persoonlijk op de hoogte te stellen. Van den Bergen biedt bouw grond in de buurt van Hous ton in Texas. De prijzen vari ëren van zo'n tien tot vijftig duizend dollar per kavel van 1500 vierkante meter. Wie kopen? Zakenlieden, dok toren, gezagvoerders uit de lucht- en de scheepvaart, no tarissen. Van den Bergen heeft voorts sterk de indruk dat er via ons land veel geld uit het Midden-Oosten in Amerikaans onroerend goed wordt belegd. De bedragen, die Nederlandse particulie ren via hem in Amerika be leggen liggen zo tegen de 100.000 gulden tot soms een half miljoen. Wat de mensen aan zou spreken is vooral ook de politieke sta biliteit in Amerika. Commu nistische dreigingen, waar voor sommigen bang zijn in Europa, worden daar on denkbaar geacht. En dan de prijzen voor grond en huizen in Amerika. Die zijn daar nog heel redelijk vergeleken met ons land. Zeggen de verko pers in ons land van Ameri kaans onroerend goed. Boeren boos Naast grond voor de bouw van huizen, wordt er ook veel landbouwgrond in Amerika aangeboden. Het Ameri kaanse weekblad Business Week schreef kort geleden dat vorig jaar naar schatting al voor bijna twee miljard gul den van dit zogenaamde farmland aan buitenlandse investeerders is verkocht. Gesproken wordt van de grootste golf van buiten landse grondaankopen in de Verenigde Staten in deze eeuw. De kopers zijn vooral vermo gende particulieren uit Duitsland, Frankrijk en Ne derland. Boerenorganisaties in Amerika hebben inmiddels hun verontrusting uitgespro ken over deze Europese inva sie? De prijzen worden fors opgedreven. In de afgelopen tien jaar zijn ze al verdubbeld. De boeren hebben in verschil lende staten nu aangedron gen op maatregelen om de buitenlanders te weren van de grondmarkt. Jerry Harry Jerry en Harry hebben zich eerst het klappen van de zweep eigen gemaakt op de Nederlandse onroerend goedmarkt. De Rotterdamse broers Kuperus uit Schie- broek kochten lapjes grond in Brabant, verkavelden die en sleten ze daarop aan recrean ten met een caravan. Toen he ten ze nog gewoon Hans en Henk. Maar sinds ze nu ook zaken doen aan de overkant van de oceaan, hebben ze zich met een maar een Amerikaanse stijl aangepast, met overeen komstige titels. Jerry noemt zich "president" en Harry is de "vice-president". De naam van hun firma is al even in drukwekkend: "Real Estate Company Flamingo-Interna tional BV. Investment en Ma nagement Consultant". Met Amerikaanse super-harte lijkheid ontvangen Harry en Jerry ons maar al te graag op hun kantoor, een etage aan één van de singels in Schie- broek. Een tot de rand gevuld drankenkastje en een over volle sigarettentafel wekken de indruk dat Jerry en Harry niet op de kleintjes kijken. Hier worden grote zaken ge daan! Geen moeite is Harry noch Jerry teveel, kaarten, mappen en dikke stapels foto's van projecten in Florida worden aangesleept. Jerry laat zelf een huis bouwen in Florida; is dat dan geen bewijs van ver trouwen in de markt daar! Maar dan is het tijd voor het spektakelstukje dat Jerry en Harry voor ons in petto heb ben. De gordijnen worden toege schoven, de lichten gedoofd. Uit het plafond zakt automa tisch een scherm naar bene den. Trots kondigt Jerry een "briljante" diaprojectie aan in kleur en met geluid. Een reis door Amerika van "coast tot coast" met als eindpunt de "sunshine state" Florida. Ja, Jerry en Harry spreken graag in Amerikaanse termen. "Real Estate" hè, dat bete kent onroerend goed, legt Jerry behulpzaam uit Maar dan schetteren de trom petten en roffelen de trom mels al in het donker. En in hoog tempo schieten de fel gekleurde diabcelden van Amerika automatisch voor onze ogen langs. "Dat grapje kostte ons toch maar 11.000 gulden", fluisterd Harry ons vertrouwelijk toe. Niemand minder dan Ed Lautenschla- ger spreekt dan ook de tek sten in. Sprookje "We starten in New York met al zijn fleur en kleur De Niagara watervalHeel indrukwekkend ..."Goede wegen brengen u naar de stille natuur, waar we nog goedkope farmland voor u vonden Hollywood, de glamourcity of the world Beverly Hills, the home of the moviestars Men kan hier heerlijk waterskiën en aor, strandjes relaxen Via de plaatselijke makelaars bie den we u hier appartementen van 60.000 tot 80.000 dollar Per Boeing 747zetten we koers naar Miami, Florida, the Sunshine StateWereld beroemd om de prachtige stranden Men kan hier schitterende villa's kopen Een eigen visboot is een fijn bezit, want er is plenty vis Met - de plaatselijke broker hebben we prima contac ten.. Marco Island, fla mingo's leven hier nog in de ongerepte natuurWe loge ren met onze gasten in het Marco Beach Hotel, waar het goed toeven is Een verruk kelijke temperatuur van 26 graaen om te zwemmen We zijn in staat hier geselecteerde bungalows te bieden Di rect na de bouw plant men de palmenDe Jumbo-jet vliegt u van het zonnige Flo rida in een wip weer terug naar SchipholAmerika gaarne tot ziens Het sprookje is afgelopen. Jerry en Harry kijken ons verwach tingsvol aan. Ja, ja, dat was toch wel indrukwekkend. In nog geen 25 minuten reisden we heel Amerika door in al zijn pracht en kleur. Geen van de beroemde toeristische at tracties werd ons onthou den Later dringt het pas tot ons door dat we van de bouwgrond, die de heren Kuperus voor het luttele bedrag van anderhalve gulden de vierkante meter aanbieden, wel erg weinig hebben gezien. We vragen ons argeloos af of Jerry en Harry nu toeristisch Amerika ver kopen of grond en huizen. Maar de heren zijn vol goede moed over de ontwikkelingen in Florida. Men spreekt daar nu van "booming"-prijzen. De beste plekjes stijgen het snelst en zijn ook het vlugst uitverkocht. Maar ook voor u zijn er nog onbegrensde mo gelijkheden, drukt Jerry ons op het hart. Onbegrensd Onbegrensde mogelijkheden zien er wel meer grond- en huizen verkopers in Florida. Maar dan in een ander op zicht. Onbegrensde moge lijkheden om argeloze kopers van stukjes grond in Florida op te lichten. Daarin slaagde twee bedrijfjes, Velsam .In vestments en Mona Estate genaamd, die beide banden zouden hebben met Neder land. Volgens een onder zoekcommissie van de staat Florida zouden beide on roerend goed firma's honder den kopers gedupeerd heb ben voor een totaal bedrag van 60 miljoen gulden. Men spreekt nu al van het grootste onroerend goed schandaal in Florida. De verkopers van beide firma's verkochten woeste grond in Florida met de garantie op een rendement van minstens 15 procent. Als de grond was ontwikkeld en weer verkocht zouden de ko pers hun investering met winst terug ontvangen. De grond bleek echter waarde loos en bleek nauwelijks ver koopbaar. "In Amerika gaat een nieuwe investeringswereld voor U open "Uw eigen droomhuis op Marco Island, Florida "Veilig idee: bouwterreinen in Amerika te bezitten "Doe Uw voordeel met de stij gende prijzen van onroerend goed in Florida "Dit is winter-wonder-land, waar mens en natuur nog vrienden zijn "Een goed idee: bouwgrond ko pen in Florida "Een degelijke, waardevaste geldbelegging in bouwrijpe grond aan de Golf van Mexico "Grond in USA: dit is Uw kans "Ook voor U is Amerika het land met de onbegrensde mogelijk heden Op de advertentie-pagina's voor onroerend goed staat de laatste tijd een opvallend, groot aantal van dit soort koppen. Als wede teksten mo gen geloven, dan moet Ame rika een waar paradijs zijn voor iedereen, die wat gul dens te beleggen heeft. En als de berichten uit de make laarswereld waar zijn, dan zou Nederland op het ogenblik de grootste belegger in huizen zijn. Goed voor ruim 13 mil jard gulden, aldus de stand van zaken al per eind 1976. De verkopers van onroerend goed in Amerika weten bo vendien nog te vertellen dat de belangstelling nu pas goed op gang begint te komen Vooral van particuliere zijde. Wie een jaar of wat geleden zijn kennissen vertelde dat hij een stukje grond in Amerika be zat of een tweede huis in Flo rida, bereikte inderdaad nog het beoogde effect. Stomme verbazing mogelijk verwon dering, misschien wel af gunst. Maar bijzonder was het. Zo'n ver land. Het is toch allemaal zo duur daar, niet waar? Maar als iemand nu met zo'n sterk staaltje aan komt zetten dan is de kans niet denkbeel dig dat één van de kennissen kalmpjes opmerkt: "Oh, wer kelijk, dan zijn we misschien wel buren". Dergelijke sterke staaltjes zijn in kringen van Amerikaanse grondverko- pers in ons land althans te vernemen. Trendsetter Hoe komt zo'n beleggingshause op gang? De trendsetters zijn in dit geval niet de jetsetters. Nee, het zijn de grote maatschappijen, die in een nieuw gebied de eerste onroerend goed aankopen doen. Pensioenfondsen, ban ken en andere grote instituti onele beleggers, die, met hun uitgebreide research afdelingen, op zoek gaan naar nieuwe, lucratieve gebieden Hun beleggingspolitiek wordt nauwkeurig in de gaten ge houden door de kleinere maar toch wel gefortuneerde man. En dan wordt tenslotte ook de massa aangestoken Mensen, met wat spaargeld over of wat zwart geld en niet te vergeten de groep huizen bezitters, die door de enorme opwaardering van hun onroe rend goed zich een ruimere hypotheek kunnen veroorlo ven. Zo ontstond de run op het tweede huis in Nederland. En ook het appartementje in Spanje of een bungalow daar is voor velen allang gemeen goed. Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk mogen zich steeds op een behoorlijke belangstelling verheugen Een enkeling slaat een dwars- spoor in. Zo is er een bekende tv-presentator, die zich een stukje grond in Suriname heeft aangeschaft. Amerika schijnt nu het land van de toekomst te zijn voor de belegger en de tweede hui zenbezitter, als we alle zon nige verhalen van de grond- verkopers tenminste mozten geloven. Dollar troef Waarom nu uitgerekend Ame rika? De goedkope dollar is de groot ste troef van de grondverko- pers. "En wat de mensen ver der aantrekt", zegt de heer Henk van Empel Vermeulen uit Zeist, "is de vrijheid in Amerika, het schitterende klimaat in Florida en de be lastingen". Vermeulen, die één van de grootste projec tontwikkelaars, de Deltona Corporation, in Florida verte genwoordigd, zegt dat hij de afgelopen tien jaar zo'n 3.000 Nederlanders aan een huis of een stukje grond in Amerika heeft geholpen. Hij biedt bij voorbeeld stukjes bouw grond aan van vierduizend vierkante meter voor de prijs van 24.000 gulden. Qua schoonheid van zo'n plekje trekt hij de vergelijking met de omgeving van een Aer- denhout of een Wassenaar. Voor enige tienduizenden dollars zetje volgens hem een riante bungalow op die grond. De belangstelling voor stuk jes bouwgrond en huizen in Amerika wordt met de dag Florida lijkt namelijk een groot paradijs, als men de beelden die men hier in Nederland voorgeschoteld krijgt, ge looft. Maar een groot deel van dit land bestaat uit moeras grond, dat slechts een paar meter boven zeeniveau ligt. De grond is zo direct onge schikt om op te bouwen en moet eerst drastisch opge hoogd worden voor dat men er een huis op kan zetten. Die werkzaamheden lopen be hoorlijk in de papieren. Lyrisch Kom naar Florida .Waar de ondernemingslust wordt aangemoedigd .Waar U 's avonds in de scheme ring het kanten loof kunt zien van de sierlijke palm, tegen het verblekende goud vgn de zonge- kuste hemel .Waar het zachte briesje pril ont spruit aan de schoot van de Cara- ibische Zee en U geheimzinnig toefluiserd als het wiegeliedje van een moeder Dit gezwollen stukje lyriek is niet afkomstig van een dichterlijke onroerend goed-verkoper in Flo rida anno i^andaag. Nee, het werd een halve eeuw geleden ge schreven door een bankier. Dat was in 1925. Florida heeft name lijk al eens eerder een onroerend goed hausse gekendmaar wel een met een uiterst pijnlijke afloop. Bovenstaande dichtregels geven enige indruk van wat er met zo genaamde nuchtere zakenlieden gebeurde, toen zij zich zagen ge confronteerd met de grootste spe culatie in vaste goederen die Amerika ooit heeft gekend. Maar in het gedenkwaardige jaar 1925 was er niets sentimenteels met Florida aan de hand. Florida was in die dagen stampvol met makelaars en kopers van onroe rend goed. De handel in stukjes grond nam zo'n omvang aan dat het gemeentebestuur van Miami de verkoop van onroerend goed op straat verbood en zelfs het to nen van plattegronden, om ver keersopstoppingen te voorkomen. Heel Florida trilde van de on roerend goed-transacties. Het publiek kochten kocht. Alles, zolang het maar in Florida was. Blindelings en vol ver trouwen. Cheques werden uitgeschreven door kopers, die hun terreintje nooit had den gezien en het op geen kaart zouden vinden ook". De verhalen op de hoge winsten, die men in Florida op grond kon maken waren voldoende lokaas. Het speculeren ging gemakkelijk en vlug. Geen langdurig oponthoud door verificatie van kadastrale stukken. Die lastige formali teiten werden tot later uitge steld. De percelen werden verkocht aan de hand van blauwdrukken. Die zagen er aantrekkelijk uit Krach Negen van de tien kopers koch ten hun percelen met geen ander oogmerk dan ze door te verkopen, in de hoop de voorlopige contracten met goede winst van de hand te kunnen doen. Er was een enorme handel in voorlopige contracten. Enorm en enorm lucratief. Weinigen schenen er ooit bij stil te staan of er straks wel vol doende bemiddelde mensen zouden zijn, die zich werke lijk op die grond zouden gaan vestigen. Een stroom van ge zwollen beeldspraak verkon digde inmiddels voortdurend de heerlijkheden van Florida. Juist op het moment dat handel in voorlopige contracten spaak dreigde te lopen en er bij een toenemend aantal ko pers betalingsproblemen bleken, sloeg het noodlot toe in 1926. Twee orkanen toon den in een flits aan wat "de zachte, idyllische tropische wind van Florida" kon doen, wanneer die goed op gang komt. Geen orkaan had Flo rida gevoeliger kunnen tref fen. Alle steden werden com pleet verwoest. De specula tie-hausse was afgelopen. De bekende Amerikaanse eco noom John Kenneth Gal- braith noemt de onnatuurlijk opgeschroefde speculatie- drift in Florida uit die dagen in zijn boek "De krach van '29" een van de belangrijke oorzaken van de desastreuze ineenstorting van de Beurs van Wall Street in 1929 en de totale ineenstorting van de Amerikaanse economie di rect daarop. Veel van de on roerend goed maatschappijen in Florida stonden namelijk op de beurs van New York genoteerd. Hun donde rende koersval was de eerste aanzet tot de paniek onder de aandelen bezitters. Een halve eeuw later is Florida opnieuw op weg het be loofde land te worden voor mensen met de buitensporige drang om snel rijk te worden met een minimum aan in spanning. Hoe het dit keer zal aflopen, kan geen zinnig mens voorspellen. Door Jan Kees Kokke 'Uw droomhuis op Marco Island, Florida Jerry en Harry (vroeger Hans en Henk): onbegrensde mogelijkheden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29