had moeten Ook Den Uyl snoeien Geef ze lucht Astma Bezuiniging bedreigt 400.000 uitkeringen Mf Giro 55 0 55 Leusden ATERDAG 22 APRIL 1978 EXTRA PAGINA 27 De derde dinsdag in september: Prins jesdag. We schrijven het jaar 1933 - toen het geloof en vertrouwen in het vorstenhuis nog onwankelbaar was. De gouden koets passeert de Vijverdam. Inzittenden: koningin Wilhelmina, prins Hendrik en prinses Juliana. De St Jacob tooit zich nog met de zoge naamde (gietijzeren) slaapmuts. Op het Buitenhof bloeien gelegenheden als Old Dutch en Regina. De Gevang enpoort heeft nog een extra poortje. De nieuwe tijd werpt een zwarte schaduw vooruit met de hakenkruis- vlag, die op het huis van de Duitse ambassade Lange Vijverberg) wap- .pert. Nederland is toegestroomd voor het kleurrijke feest. Men loert door peris copen, voorzien van twee spiegels, naar de stoet. Men komt uit Maas tricht en Delfzijl. Van de Wadden en van de Zeeuwse eilanden. Prinsjesdag 1933. De bekende journa list D. Hans maakt een ooggetuige- verslag voor de AVRO-radio. Die dag is er een brandje in de fabriek van de firma Pander. Het Haagse crisis-co mité heeft door collectes 434 gulden opgehaald. Ook die dag wordt aan werkloze bouwvakkers geen steun meer toegezegd. En een geoefende verslaggever ratelde met geoefende vingers onder meer de volgende zinsneden uit zijn onver woestbare Smith-Premier schrijf machine, of schreef in ondanks de haast toch keurig krulletters: ,£r mocht dan al een grauwe, miezerige najaarsmist hangen, bij de meeste menschen straalde het Oranjezon- netjq dezen dag van binnen uit. .,#n overal: de Princevlag't oude oranje-blanje-bleu, dat eens van de geuzenschepen gewapperd heeft en dat het symbool werd van Neerlandse hardnekkigen en onverwoestbaren strijd om vrijheid. .„Om elf uur verzamelden zich de le den van den Alg. Ned. Fascisten Bond in de tuinzalen van den Dierentuin, allen ingevolge het uniformverbod in burger, het bezeminsigne was ver volle en rijke, toch niet verouderenden of voor moderner smaak te pronke rige gouden koets een ontroering on der de saamgestroomde duizenden, die zich in eindeloos gejubel uit, wan neer achter de spiegelende ruiten het glimlachend en gracieus groetend sil houet de landsvrouwe te herkennen valt. Nog een koel zinnetje tot besluit: de monstraties bleven gelukkig achter wege. Geen der communisten was aanwezig" vangen door het nieuwe embleem: de vuurslag. Voor het gebouw van de fascisten op het Voorhout stonden de fascisten opgesteld. Ze brachten hun groet met gestrekten arm". Er wordt met name genoemd wie zich in jacquet dan wel in rok bevond. De ko ningin? die droeg een parelgrijs kos tuum met kanten overkleed en een hoed in daarbij passende kleur". Lees, lees, oranjeklanten: „Als altijd brengt het verschijnen van de stijl "'Morrelen in de marge" Zó noemt oud-minister van so ciale zaken dr. Gerardus Mattheus Veldkamp Vel- kamp (56) de opvatting als zou de stormachtige groei van de WAO-uitgaven simpelweg in de perken zijn door het uitke- ringspeil te verlagen. Als erkend autoriteit op het ge bied van de sociale voorzie ningen arbeidt hij ruim elf jaar aan stroomlijning van de talloze regelingen op dit ge bied in zijn functie van voor zitter van de staatscommissie "Vereenvoudiging en codifi catie zekerheidswetgeving" - en denkt over drie a vier jaar klaar te zijn. Daarbij gaat het niet om het uit denken van bezuinigingsmo gelijkheden - dat doet drs. L. Lamers, topambtenaar van het ministerie van sociale za ken die bijna gereed is met z'n werk, maar angstvallig zwijgt tot premier Van Agt in juni de plannen zal onthullen. Dr. Veldkamp's inspanning is gericht op het versimpelen van de sociale verzekerings wetten en het onderbrengen in één wetboek - hetgeen overigens wel duidelijk be sparend kan (en zal) uitwer ken. Veldkamp: "Natuurlijk maak ik me óók zorgen om die beang stigend snelle stijging van de sociale zekerheidskosten in het algemeen, en van de WAO in het bijzonder. We kunnen de kosten bijna niet meer op brengen en dat is jammer want we hebben in Nederland naar mijn mening een van "s werelds beste sociale zeker heidsstelsels. Toch: bezuiniging is geboden, en vereenvoudiging even zeer. De mensen zien door de bomen het bos niet meer, en controle op eventuele doublures of fraude, door parlement en publiek, is er niet eenvoudiger op gewor den." Onderzoek In de rust van een met donker eiken betimmerd apartement onderdeel van het chique vooroorlogse flatgebouw 'Boschlust" nabij het Haagse bos, zet dr. Veldkamp zijn denkbeelden uiteen al sig naleert hij wel een gebrek aan voldoende onderzoek, "want het is in feite toch te gek dat we per jaar 40 tot 50 miljard aan sociale zekerheid uitge ven en hoogstens een paar ton aan onderzoek." Over de arbeidsonge schiktheidsverzekering zegt dr. Veldkamp: "De WAO rijst de pan uit. Dat is tragisch, maar het was écht niet te voorzien. Toen we in 1964/1965 met de voorberei ding begonnen, gingen we uit van twee gegevens: de eco nomische groei die constant was zonder uitzicht op hape ringen, en de uitermate gun stige werkgelegenheid. Nog een paar weken, en dan valt de bijl der zuivering van het kabinet-Van Agt. De noodzaak is duidelijk: we geven in Ne derland (overheid én particulieren, samen) meer uit dan we verdienen. Nu de werkloosheid groter wordt, en de export daarentegen juist afneemt, moet de broekriem worden aan gehaald. Dus: nauwelijks of geen groei van de koopkracht (het be steedbare inkomen), beperking van de overheidsuitgaven, én bezuiniging op de sociale zekerheid. Vooral dat laatste lijkt een dringende zaak te zijn. Sedert 1960 is de premie druk meer dan verdubbeld: van 9 procent van het nationaal inkomen (dat overigens toen nog jaarlijks 5,5 procent steeg) tot een premiedruk in 1978 van meer dan 20 procent - terwijl het nationaal inkomen nog slechts met 3 3/4 procent stijgt. Snelst groeiend onderdeel van ons pakket aan sociale voor zieningen: de uitkeringen die plaatshebben vanwege ar beidsongeschiktheid - dus de WAO/AAW. Aanvankelijk, in 1967 met een bescheiden omvang gestart, trekken nu gemiddeld 400.000 Nederlanders van de WAO, waarmee per jaar een bedrag van in totaal negen miljard (9.000.000.000) gulden is gemoeid. Een zorgwekkende ont wikkeling die ook onder het kabinet-Den Uyl de aandacht trok middels het - later weer snel ingetrokken - voorstel om de WAO-uitkering van 80 naar 75 procent van het loon terug te brengen. Ook de vakbeweging ziet de ernst van de situatie in: bij de FNV wordt gewerkt aan het instellen van een speciaal WAO-secretariaat. Professor Van den Beid, directeur van het Centraal Plan bureau, liet onlangs bij de presentatie van zijn nieuwe eco nomische plan 1978 weten, dat de WAO niet op de goede manier functioneert. Naar zijn mening zijn er geen 400.000 arbeidsongeschikten in ons land, maar hoogstens 200.000. De rest zou "verkapte" werkloosheid zijn. Omdat een werkloze nu eenmaal beter af is met een WAO-uit kering (een hoger bedrag "schoon" in het handje dan via de WW), zouden degenen die met ontslag worden bedreigd, de voorkeur aan de WAO jjeven. Staatssecretaris Louw de Graaf (CDA, sociale zaken), heeft al gezegd dat bij de op til zijnde bezuinigingsactie geen enkele sociale voorziening "bij voorbaat heilig is", of ontzien zal worden. Voor de hand ligt dat bij de verwachte besnoeiin gen het meeste te "halen" valt, wanneer op de WAO wordt gekort. In bijgaande reportage het standpunt van oud-minister van sociale zaken dr. G. M. J. Veldkamp (KVP), ook wel de ar chitect van de WAO genoemd. VVnroi Kr Syy - Niemand dacht zelfs maar aan de werkloosheidsproblemen zoals we die vandaag de dag al te goed kennen. Premier De Quay, minister Zijlstra van fi nanciën, minister De Pous van economische zaken, en ik vonden de WAO in de vorm zoals toen ontwikkeld, een goed idee. Dat de uitkering destijds op 80 procent is vast gesteld was toeval - ik dacht aan 70 procent, maar van de kant van de SER kwam er een unaniem advies van werkge vers, werknemers en kroon- leden om 80 procent aan te houden. De actuarissen, belast met het maken van de technische be rekeningen, baseerden zich toen op ongevals- en invalidi- teitscijfers uit het verleden waaruit helemaal niet bleek dat ze bij doortrekken naar de toekomst ook ver bezijden de waarheid zouden zijn. Dat is pas later een forse fout geble ken. Want vroeger, toen inva liden in de vooroorlogse jaren een lage invaliditeitsuitke- ring van hooguit 4 gulden per week ontvingen, bleef men langer doorwerken. Bij het invoeren van een goede WAO-regeling meldden zich veel meer arbeidsongeschik ten, dan op grond van cijfers uit het verleden voor de toe komst kon worden ver wacht" Herlezen Toch zitten we nu met die ra zendsnelle groei - in guldens én in mensen ofwel uitke ringsgerechtigden. Heeft Cen traal Planbureau-directeur Van den Beid gelijk met zijn stelling dat de helft van de WAO'ers uit werklozen be staat die wel in staat zijn te werken, maar zonder baan zitten en prijs stellen op de ho gere uitkering? Dr. Veldkamp: "Dat percentage van 50 lijkt me erg hoog - zelfs dertig lijkt me niet juist. We worden wel de laatste tien, Door Theo de Jong vijftien jaar geconfronteerd met het feit dat oudere werk nemers in toenemende mate niet meer méé kunnen komen - vanwege de steeds hogere eisen die het arbeidsproces stelt, en door de snelle techni sche ontwikkelingen, die sa men het verschijnsel 'stress opleveren. Ik heb wel eens het standpunt gehoord dat ouderdom "een vorm van in validiteit" is - alle lichaams functies lopen terug. Je zou dus kunnen zeggen - iemand die op z'n vijftigste onder de WAO valt is eerder oud ge worden. Maar het zou best kunnen dat ook het feit, dat de netto-uitkering die iemand ontvangt als hij in de werk loosheidswet loopt, het in de hand werkt om dan maar een beroep op de WAO te doen - dan is ook een bedrijf op een mooiere manier van z'n over tollig personeel af." Morrelen het kabinet-Van Agt miljar den bezuinigen en liefst ook snel. Dr. Veldkamp: "Gesnoeid moet er in elk geval worden. Dat had ook het kabinet-Den Uyl moeten doen, als het nu nog aan de macht was geweest; het kabinet-Van Agt kan evenmin om die noodzaak heen. Maar ik geloof dat je het doel - de miljardenbezuini gingen - niet haalt door uit sluitend naar het uitkerings percentage te kijken, dat is morrelen in de marge. Dat geldt ook voor de vraag of de sociale uitkeringen wel- vaarts- of waardevast moeten zijn, via het al dan niet kop pelen van de uitkeringen aan de lonen. Doordat sommige inhoudingen op het loon niet worden toegepast op de uit keringen, is op het ogenblik de werkelijke hoogte van de uitkeringen hoger dan was voorzien. Terwijl de wetgever beoogde de WAO-trekker 80 procent van zijn vroeger be steedbaar inkomen te geven, loopt in de praktijk dit per centage op tot ruim 90. Er is al voorgesteld om die inhou dingen gelijk te trekken, waardoor een forse bezuini ging zou plaatshebben. Maar dat zou de WAO-trekkers eenzijdig hard treffen. Ik zie daarom meer in een andere financieringswijze. Nu wordt de WAO-premie, en ook veel andere sociale ze kerheidspremies, betaald door werkgevers en werkne mers - en naarmate er meer beroep wordt gedaan op de WAO-fondsen gaat de premie omhoog. Mijn voorstel is: ontwerp een heel nieuw betalingssysteem. Op dit moment heeft ons so ciale zekerheidsstelsel zich toch al ver afgewend van de heffingsgrondslag. Zou het dan niet beter zijn om die hef fingsgrondslag helemaal te verlaten? Daarom de vol gende suggestie: betaal één derde deel van de totale uit gaven van de sociale zeker heid uit algemene middelen, éénderde deel door middel van een loonsomheffing (loon inclusief sociale uitkeringen) over de totale pndernemin- gen, en éénderde deel via de BTW. Het voordeel hiervan is: een be tere draagkracht en boven dien arbeidsintensieve on dernemingen, dus bedrijven met veel personeel, betalen door dit systeem niet langer verhoudingsgewijs méér premie dan bedrijven met weinig pérsoneel (kapitaalin tensieve ondernemingen). De uitkeringen-zélf blijven on aangetast, en de doorzichtig heid wordt bevorderd. Eén wet Zou je dan bovendien de pre miebetaling/heffing bij één lichaam onderbrengen - bij voorbeeld bij de belas tingdienst - dan is de vereen voudiging nog groter en duidelijker" Ander voorstel om onze sociale zekerheid in de hand, dus be taalbaar, te houden - aldus dr. Veldkamp "Maak één wet te gen inkomensderving op korte en lange termijn - waardoor de bestaande WW en WWV kunnen verdwijnen. Realiseer één nationaal stel sel voor de gezondheidszorg: een volksverzekering die iedereen tegen ziektekosten verzekert (liefst met eigen ri sico, waardoor je zuiniger wordt bij het inroepen van medische hulp), of, wat ande ren bepleiten, via nationalisa tie van de gezondheidszorg. En laat tenslotte de toporga nen die nu belast zijn met uit voering van de sociale zeker heid (gemeenschappelijke administratiekantoren, be drijfsverenigingen, raden van arbeid, en gemeenschappe lijke medische diensten) via een fusie samengaan. Per re-» gio of gewest zou je uitvoer ingskantoren kunnen realise ren waar iedereen voor so ciale verzekeringshulp te recht kan, en per gemeente zou je dan kunnen "ver fijnen" tot een soort "sociale supermarkt", waardoor je als klant niet langer van het kastje naar de muur wordt ge stuurd" Ingrijpende denkbeelden, die nogal wat voeten in de aarde zullen hebben alvorens het tot uitvoering komt. Of niet? Dr. Veldkamp: "'Natuurlijk moet er een maximale in spraak komen van de kant van degenen om wie alles draait - de burger, want voor hem is die sociale zorg be doeld. Het is toch te gek dat alle besluiten op het vlak van de sociale zekerheid worden genomen, zonder de direct- betrokkenen, zoals organisa ties van gehandicapten en bejaarden te horen? Zeker nu de noodzaak tot be zuiniging - zie de enorme WAO-uitgaven - steeds drin gender wordt, moet je de mensen zélf horen. Hoe? Door de Sociaal Economi sche Raad uit te breiden. Nu nemen in de SER deel verte genwoordigers van overheid (Kroonleden), werkgevers- en werknemersorganisaties Waarom in plaats van dit tri partite geen vierpartite- overleg, waarbij ook zoveel mogelijk consumentenor ganisaties, ook van gehan dicapten en bejaarden, zijn betrokken? Als er dan een besluit wordt ge nomen, gebeurt dat op een juiste grondslag. De vraag is duidelijk: er moet worden be zuinigd, maar waar? Laat daarop de consument, gecon fronteerd met die noodzaak, maar een antwoord geven. Dan kan men zelf kiezen op welk gebied men 't liefst wil inleveren"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27