TERDAG 22 APRIL 1978 PAGINA 21 Tekst: Christa van Hees NIEUWKOOP - In het groene hart van Holland, op de grens van de provincies Utrecht en Zuid-Holland, in de directe nabijheid van het Nieuwkoops plas- sengebied, ligt het natuurgebied De Haak. De pol der De Haak is zo'n negentig hectare groot. Kort geleden heeft het ministerie van CRM ruim zestig hectare daarvan aangewezen als beschermd na tuurmonument. Het gaat om een gebiedje met veenplassen, broekbossen, rietland en schrale hooilanden. Een waar paradijs voor biologen, want de begroeiing in De Haak behoort tot de mooiste van het hele plassengebied. Er groeien prachtig blauwe klokjesgentianen en bezoekers (voor zover die toestemming hebben) vinden er orchideeën, schorpioenmos, moerasvarens, ronde zegge en klein blaasjeskruid. In het kristalheldere water van de kreekjes groeien de nog maar zeldzaam voorko mende kranswieren. Het gebied herbergt boven dien vele broedvogels, waaronder weinig voorko mende moeras- en watervogels als woudaapjes, roerdompen en sprinkhaanrietzangers. Het is dan ook heel begrijpelijk dat de hogere overheden en natuurbeschermingsorgani saties het gebied graag wilden houden in de ongerepte staat waarin het nu verkeert. En ook de ruim twintig gezinnen die in de Haak wonen en wer ken zijn ervan overtuigd dat de polder De Haak het predi- caat "natuurgebied" ten volle verdient. Veel meer moeite echter hebben de bewoners met de waslijst van beperkin gen en verboden die met de aanwijzing tot beschermd na tuurgebied gepaard gaat. Want, zo werpen eigenaren en gebruikers in De Haak - en niet helemaal ten onrechte - op, hoe komt het dat het ge bied geworden is tot wat het De uitstekende staat waarin de polder verkeert is, zo zeggen zij, te danken aan de bedrijfs voering en het beheer van ge bruikers, eigenaren en be heerders, die tot nog toe - en met grote deskundigheid - in het onderhoud van de polder hebben voorzien. En vanuit die veronderstelling is het ook heel redelijk en logisch dat juist zij nauw bij het be heer van de polder betrokken blijven. Met de waslijst van beperkende bepalingen, die zonder enig overleg met degenen die er mee moeten gaan leven ep werken tot stand kwam wordt volledig voorbij gegaan aan de kennis van zaken van de genen, die hun leven lang in de polder hebben gewerkt en gewoond. Wordt voorbij ge gaan aan de kennis van hen, die generaties lang, van vader op zoon, tientallen jaren lang de polder hebben beheerd en verzorgd. Steen Toen een dikke twee jaar gele den een brief van het minis terie van CRM de bewoners van De Haak bereikte, was het alsof er een steen in een roerloze vijver werd gegooid. De brief van de toenmalige staatssecretaris van 24 maart 1976, waarin deze aankon digde "te overwegen" het ge bied De Haak als beschermd natuurmonument aan te wijzen, kwam voor de bewo ners als een donderslag bij heldere hemel - Ook al omdat de aan de aanwijzing verbon den rechtsgevolgen "onver wijld" van kracht werden. Bewoners en gebruikers in De Haak kregen direct te ma ken met een achttiental ver boden of beperkingen. Eerst op 10 april jongstleden liet het ministerie van CRM weten dat die "handelingen" slechts bedoeld waren als voorbeel den van handelingen, die aan tasting van het natuurmonu ment tot gevolg kunnen heb ben Twee jaar geleden echter was er nog geen sprake van "slechts voorbeelden" en het verbod om bestrijdingsmiddelen te gebruiken en het aan banden ieggen van het baggeren, werd door de bewoners van De Haak als hét meest beper kend ervaren. Alle betrokkenen tekenden be zwaar aan tegèn de plannen van de minister. Met enerzijds formele bezwaren, maar daarnaast - en dat was veel belangrijker - waren er een groot aantal inhoudelijke be zwaren tegen de aanwijzing tot natuurmonument. In die brief (van 8 mei 1976) stelden de bewoners van De Haak onder meer dat juist door toedoen van hun beheer en van het door hun gevoerde beleid, waaronder bestrij- dings- en bemestingsmetho den, De Haak in de loop der jaren alleen maar mooier was geworden De bewoners vreesden niet al leen voor het voortbestaan van hun bedrijven (sportvis- serij, ruig- en rietcultuur, het uitzetten van vis en wild, tuinderijen etc.) maar ook voor het voortbestaan van flora en fauna in dit gebied. ''Tekenen van dit laatste zijn duidelijk aanwezig op plaat sen waar niet bestreden bra- mengroei de orchideeënstand volledig heeft laten ver dwijnen." Hangijzer Schending De formele bezwaren golden de schending van de wettelijke bepalingen door de minister Deze verzuimde om alle eige naren per aangetekend schrijven van zijn voornemen op de hoogte te stellen. Om dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de minister ad viseren over de aanwijzing tot natuurmonument, ging er vanuit De Haak ook al snel een brief naar het provinciaal bestuur. Het verbod om bestrijdings middelen te gebruiken was en is voofde bewoners een heet hangijzer. Ze hadden die al tijd, zij het in beperkte mate, gebruikt en het gebied had er niet onder geleden. Integen deel haast. Zodra het verbod van kracht werd, werden en kele stukjes grond in De Haak niet meer bespoten. (Voor het overige trok men zich kenne lijk weinig van het verbod aan). In de stukken rietland waar niet met herbiciden was gespoten, kon de haagwinde ongehinderd voortwoekeren en het riet plat trekken In de wel (met mate) bespoten gebieden groeien tussen het riet varens, mossen, kruiden en orchideeën. Waar niet ge spoten werd, gaapt één grote zwarte rottende massa. "Hier zie je niets, hier kijk je in de hades (onderwereld) zeg ik al tijd", vertelt woordvoerster mevrouw A. H. Pols-Joustra. De bewoners van De Haak drongen er bij Gedeputeerde Staten op aan om een afwij zend advies op te stellen en vonden het voorts een rede lijke eis om door G.S. gehoord te worden, alvorens de pro vincie een advies aan de mi nister zou uitbrengen G.S. gingen toen overigens niet op het verzoek in. Wel ad viseerden G.S. de minister "om dit soort gevoelige zaken met de nodige inspraak en openheid te behandelen" In alle talen De overheid zweeg echter in alle talen en op 7 februari 1977 klommen de bewoners van De Haak maar weer eens in de penDit keer ging er een brief naar het ministerie, waarin zij hun ongerustheid uitspraken over het uitblijven van enig overleg. De bewoners van De Haak stel den het ministerie voor om in samenwerking met deskun digen van het ministerie en natuurbeschermingsorgani saties vast te stellen öf de pol der überhaupt bedreigd is (een van de overwegingen om het gebied tot beschermd na tuurmonument te verklaren) en zo ja, waar dat dan het ge val zou zijn. Vervolgens zou bepaald moeten worden welke maatregelen dan gebo den waren. En tenslotte von den de bewoners het een goede zaak om eindelijk maar eens vast te stellen wat er nu eigenlijk op het door hen ge voerde beheer tegen was. "Blijkt de polder niet be dreigd te zijn en is er geen be zwaar tegen het (door ons) ge voerde beheer, dan nog zijn wij bereid om in gezamenlijk overleg vast te stellen wat de beste wijze zou zijn om het na tuurschoon in onze polder voor de toekomst veilig te stellen", aldus de bewoners van De Haak. Antwoord Op die brief kwam zes weken later een antwoord. De Haak werd (nog) niet aangewezen tot beschermd natuurmonu ment, omdat de verzending van het ministeriële "voor nemen" niet had voldaan aan de bepalingen van de na tuurbeschermingswet. Zuiver om formele redenen dus moest de staatssecretaris nog van zijn voornemen af zien om het gebied tot be schermd natuurmonument aan te wijzen. Tegelijkertijd echter kondigde de staatsse cretaris aan opnieuw te over wegen De Haak tot be schermd natuurgebied te verklaren. En opnieuw was zijn brief voorzien van een waslijst van beperkingen en verboden. Toen is de bom zowat gebar sten", zo vertolkt mevrouw Pols-Joustra de gevoelens van de bewoners van De Haak. "Toen werden nog meer mensen ongerust en uiteindelijk kwamen er nog meer bezwaren dan het jaar daarvoor". En overigens maakte het ministerie in 1977 weer dezelfde fout als het jaar daarvoor, weer vergat het mi nisterie enkele mensen over de kwestie aan te schrijven. Opnieuw ging er vanuit De Haak een brief naar Gedepu teerde Staten, die de minister voor de tweede maal zouden moeten adviseren over de aanwijzing tot beschermd na tuurgebied. De bewoners van De Haak vroegen GS bij deze gelegenheid dringend "om zich persoonlijk van de toe stand van de Nieuwkoopse natuurgebieden op de hoogte te komen stellen". Dat de bewoners zo graag wil den dat GS persoonlijk een kijkje kwam nemen had te maken met het feit dat het beheer van het Nieuwkoops Plassengebied, dat door Na tuurmonumenten wordt ge voerd, naar hun oordeel veel te wensen overliet. "Wij wil den GS wijzen op de schrille tegenstelling tussen De Haak en het beheer zoals dat door Natuurmonumenten was ge voerd" Gehoor Dit keer gaven Gedeputeerde Staten wél gehoor aan het verzoek van de bewoners van De Haak. Op 1 september vo rig jaar werd er in café-restau rant Tij sterman in Nieuwkoop een hoorzitting georganiseerd, onder voorzit terschap van gedeputeerde J. Borgman. De bewoners van De Haak (wel aanwezig) lieten zich op deze bijeenkomst ver tegenwoordigen door de in middels ingeschakelde Rot terdamse advocaat mr. G. J Remmelink. Deze had zijn bijna twintig pa gina's tellende betoog, na mens 27 eigenaren, ge bruikers en overige belang hebbenden in het gebied, op schrift gezet. Daarnaast deed hij het voorstel om voor De Haak een locale beheersraad op te richten. Die lokale be heersraad zou als volgt sa mengesteld kunnen zijn: be stuursleden van de (toen in middels opgerichte) vereni ging De Haak, vertegenwoor digers van het ministerie van CRM, GS, de gemeenteraad van Nieuwkoop, het grootwa terschap Woerden, de vereni ging tot behoud van na tuurmonumenten, de stich ting Zuid-Hollands Land schap, het hoofd natuurbe houd van Staatsbosbeheer en het hoofd sport en binnenvis serij van het ministerie van landbouw en visserij. Beheersraad De in het leven te roepen be heersraad zou alle maatrege len moeten nemen die het be staande gebied handhaven dan wel verbeteren. Uit gangspunt zou daarbij moe ten zijn, dat het tot nog toe gevoerde beheer blijft ge handhaafd. Daarnaast zou den kleine proefterreinen kunnen worden ingesteld voor afwijkende methodes van beheer. Verder zouden regelmatig me tingen van watermonsters moeten worden verricht om eventuele vervuilingsbron nen op te sporen. Ook zou de kennis van experimenteel na tuurbeheer moeten worden uitgebreid. Aldus het voorstel van mr. Remmelink. De Haak zou in die voorstellen de sta tus van experimenteel gebied moeten krijgen voor een pe riode van tenminste driejaar Intussen was gedeputeerde Borgman zich met eigen ogen op de hoogte gaan stellen van de situatie in De Haak en de rest van het Nieuwkoopse plassengebied. Het gevolg van dat bezoek was dat Gede puteerde Staten de minister adviseerden af te zien van aanwijzing tot beschermd na tuurgebied. Daarnaast zou volgens GS gedurende een proeftijd van twee jaar over leg met de bezwaarden (de bewoners van De Haak) moe ten worden gepleegd over eenkomstig de voorstellen die vanuit De Haak warep ge daan. Vereniging De bewoners van De Haak heb ben zich inmiddels verenigd in de "Vereniging tot bevor dering en in standhouding en beheer van De Haak". Het be stuur van de vereniging zou de bewoners kunnen verte genwoordigen in de even tueel op te richten locale be heersraad. Vooralsnog echter komt die raad er niet. Het ministerie van CRM laat daar in een brief van 10 april jongstleden geen misverstand over bestaan. Het ministerie is van oordeel dat het uit financiële overwe gingen niet raadzaam is het beheer (uitsluitend) te rege len via in een locale be heersraad gemaakte afspra ken. Het ministerie heeft de voorkeur aan het maken van een beheersplan. Voor vast stelling en uitvoering van een beheersplan kan krachtens de wet een financiële tege moetkoming worden gege ven, zo motiveert het minis terie zijn standpunt. Omdat een beheersplan "in de zin van de wet" alleen tot stand kan komen met medewer king van de belanghebben den, ziet men bij het minis terie niet in waarom de bewo ners zo hechten aan de instel ling van een locale be heersraad. Teleurgesteld Een standpunt waarover de bewoners van de Haak ver schrikkelijk teleurgesteld zijn. "Het antwoord van het ministerie is zo zwak en zo onzeker, dat ik er eigenlijk een beetje kapot van ben", zegt een duidelijk teleurge stelde mevrouw Pols-Joustra. De laatste brief geeft volgens haar dan ook zeker aanleiding om bij De Kroon beroep aan te tekenen tegen de aanwij zing tot beschermd na tuurmonument, ondanks de grote financiële consequen ties die zo'n procedure met zich meebrengt. Ook al omdat de bewoners zich met enkele duizenden guldens aan kos ten, gemaakt door de raadsman, zich toch al grote financiële offers hebben ge troost. Op zich hebben de bewoners van De Haak helemaal niet zoveel moeite met een aan wijzing tot beschermd na tuurmonument. Waar ze wèl moeite mee hebben is met het feit dat men vanuit de over heid te weinig werkt op de be reidwilligheid van de betrok kenen. Voorzitster mevrouw Pols- Joustra van de vereniging De Haak: "Vanuit de overheid werkt men te weinig cp de be reidwilligheid van de betrok kenen. Het is éénrichtingver- keer. Er wordt geen rekening gehouden met de deskundig heid van de mensen die het jarenlang gedaan hebben. De autochtonen hoeven heus niet in alles gelijk te hebben. Er zijn nieuwe ontwikkelin gen en ideeën, maar zo'n rietsnijder pakt dat ook wel op. Hij leert daar ook mee le ven, éls hij maar een stem heeft. Die hoorzitting van Gedeputeerde Staten was een unicum. Het is zo gemakke lijk om tegen plannen van de overheid aan te trappen. Het is veel moeilijker om con structief mee te denken. Toch hebben we in wezen allemaal dezelfde doelstelling. Voor de bewoners van De Haak komt daar nog bij dat zij ook hun bedrijven hebben waar nog rekening mee moet worden gehouden. Als de plaatselijke bevolking ook een stem heeft, mag zo'n aanwijzing tot be schermd natuurmonument best. Dat kan ook zijn voor delen hebben. Maar er moe ten voor ons garanties komen dat er rekening wordt gehou den met de belangen van de betrokkenen. Zij moeten een geldende stem hebben" Mevrouw Pols-Joustra en met haar de overige bewoners van De Haak denkt dat de instel ling van zo'n locale be heersraad die garanties biedt. Zolang die garanties er niet zijn, blijven dr bewoners daarvoor vechten. Als het moet tot aan de Kroon Voorzitster mevrouw Pols-Joustra: "Bij de overheid is het eenrichtingsverkeer Typerende heelden van "De Haak"in het groene hart van Holland

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21