O Leiden kan met één poloclub sterkste zijn" de Leidse tintjes in finales om basketbalbekers ir mêV:l V. d. Vliet moet eerste plaats delen Voorlopig nog huizentekort alleenstaanden Enquete over hemofilie Frits Welling bij afscheid: VOORVERKOOP Meer activiteiten met buurthuis in Bronkhorststraat ZATERDAG 22 APRIL 1978 SPORT l-AUIINA 1.5 99 LEIDEN - Frits Welling zal van daag z'n laatste wedstrijd in het eerste waterpolozevental van De Zijl/LGB spelen. De 26-jarige le raar bewegingsleer heeft er dan twaalf seizoenen in dat eerste team opzitten; waarvan hij de laatste vijf jaar met zijn ploeg in de hoofdklasse speelde indertijd bij de tweedeklasser De Zijl ge start als specifieke verdediger, ontwikkelde Welling zich de laatste tijd tot één van de belang rijkste doelpuntmakers van de rood-witten, dankzij zijn onver wachte afstandschoten en vooral zijn vastheid bij het afronden van de man-meer situaties. Zijn beslissing om te stoppen lijkt wel wat vroeg te komen. Welling: 'Je moet niet kijken naar de leef tijd. Het gaat erom hoe lang je al bezig bent. Ik speel nu twaalf jaar in het eerste en heb in die tijd vele hoogtepunten meegemaakt. Nu staan we dan vijfde, dat is op het moment het hoogst bereikbare en voor mij is het punt bereikt dat ik kan zeggen: ik heb het nu alle maal wel gezien. Daarbij komt ik ben nu zeven jaar getrouwd en al die tijd werk ik ook als trainer van andere clubs, zodat ik 's avonds erg veel weg ben. Ik wil nu wel eens thuis bij m'n vrouw en tweejarige dochter zijn. Al moet ik erbij zeggen dat het haar spijt dat ik stop. Het is verder ook zo dat ik weinig kan trainen en al weet ik m'n conditie-achterstand nog aardig te compenseren - ik maak tegenwoordig meer goals dan ooit - eigenlijk kan ik geen aanspraak meer maken op een plaats in het eerste en moet ik ruimte maken voor de jeugd'. Het polo is de laatste tijd sterk ver anderd. Telkens kwamen er nieuwe regels, vooral de laatste spelregelwijziging wordt door Welling gunstig beoordeeld: 'Het spel is veel actiever geworden. Zonder conditie en snelheid kom je niet meer'. Voor het eerst ston den er dit jaar twee scheids rechters per wedstrijd op de kant. Er was meer kritiek op de leiding dan ooit. Welling daarover 'Er zijn nu eenmaal maar heel weinig goede scheidsrechters. Boven dien zijn er mensen die het echt helemaal niet kunnen en toch maar hoog blijven fluiten. Er is een promotiesysteem voor scheidsrechters, maar ik heb he laas nog nooit gehoord van een degradatiesysteem'. Om de toestand te verbeteren moe ten jonge scheidsrechters meer begeleiding krijgen. Nu moeten ze alles zelf doen. De enige ma nier voor hen om vooruit te ko men is ontzettend veel wed strijden aanpakken. Het selectie systeem deugt trouwens ook niet. Je ziet soms goede scheids rechters die vier jaar lang in de kring blijven hangen. Het werken met twee arbiters vind ik op zich niet slecht, maar ze moeten wel goed op elkaar ingespeeld zijn'. Wat is de oorzaak van de huidige machtsconcentratie in het Ne derlandse polo? 'Ik denk dat jonge spelers aangetrokken wor den door zaken als de mooie trainingspakken, de leuke reis- jes,'het deelnemen aan de Euro pacup en dat soort dingen. Zelf ben ik daar ook gevoelig voor, alleen zou ik nooit naar een an dere vereniging gaan, ik voel me te veel verplicht aan mijn club. Ik vind trouwens wel dat de clubs die zo veel spelers van buiten krijgen zich op den duur ver zwakken. De eigen leden die net tegen het eerste aan zaten krijgen geen kans en geven er de brui aan. Op deze manier verdwijnt ook de vormende werking die de sport eigenlijk altijd, op wat voor niveau dan ook, moet hebben. Frits Welling weet nog niet of hij helemaal uit het watèrpolo zal verdwijnen. Hij zegt daarover. 'Ik zou wel eens iets heel anders willen doen, maar misschien mis ik dan toch de polosfeer. In het tweede ga ik waarschijnlijk niet spelen, daar moet je net zoveel voor doen als voor het eerste. En of het in het derde leuk spelen is weet ik eigenlijk niet. Ik heb nog niet besloten'. Tenslotte wil hij nog iets kwijt over polo en zwemmen in Leiden. 'Je hebt hier nu twee vrij sterke clubs, De Zijl/LGB en LZ'86, maar die zijn allebei al een paar goede spelers kwijtgeraakt. Wie weet had één Leidse poloclub de beste van Nederland kunnen worden. Afgezien daarvan zou één club ook op andere gebieden meer mogelijkheden bieden. De onderlinge concurrentie, die er toch nog wel is, doet veel kwaad. De mensen vergeten dat hun doel toch eigenlijk moet zijn om de jeugd zoveel mogelijk kansen op ontplooiing te geven'. LEEUWARDEN - De sensatie van de vijfde ronde van het Neder lands schaakkampioenschap was de nederlaag van koploper Fred van der Vliet. De Hagenaar ging ten onder tegen Leo Hofland, die een fraaie aanvalspartij speelde. Van der Vliet deelt nu de eerste plaats met Sosonko en Hartoch, i degradatiesysteem elk met drie punten. Overigens valt uit de stand nog weinig op te maken, aangezien het veld zeer dicht bijeen ligt. De ranglijst is te meer onoverzich telijk, omdat de belangrijke duels Donner-Baljon en Timman-Ree zijn afgebroken. In beide partijen staat wit overigens iets beter. De overige partijen eindigden met remise. Kuijpers, die duidelijk is aangeslagen, deelde in een om mezien het punt met Langeweg, maar in de andere duels ging het er hard aan toe. Vooral Lig- terink-Van der Sterren was ui termate boeiend. Wit kreeg het avontuurlijke idee van een dame-offer. Dat was niet incor rect, integendeel, maar het le verde evenmin voldoende over wicht op. De aandacht van het publiek was echter nagenoeg alleen gericht op de Rotterdammer Hofland. Zijn rechtstreekse koningsaanval, in geleid door zeer verantwoord middenspel, leidde tot levendige discussies. Discussies die dage lijks toenemen, sinds de toer- nooiopleiding heeft besloten tot non-stop commentaren. LEIDEN - De voorverkoop van kaarten voor de basketbal wedstrijd in de play-off series tussen Parker Leiden en Nat. Ned. Donar op 3 mei in de Leidse Groenoordhal begint volgende week woensdag. Hoewel er ditmaal, in tegen stelling tot hetgeen eerder het geval was bij de thuiswed strijden van Leiden in de Vijf Meihal, aan plaatsen geen ge brek is, wil Leiden belang stellenden toch ruim vooraf de kans geven een kaart te kopen. De capaciteit van de Groenoordhal bedraagt 4000 plaatsen, maar Leiden kan zo nodig het aantal verder uit breiden tot 6000. De kassa van de Vijf Meihal is op woensdag 26, donderdag 27 en vrijdag 28 april 's avonds (18.30-20.30 uur) voor de kaartverkoop geopend. Op dinsdag 2 mei kan men op dezelfde tijd te recht aan de kassa van de Groenoordhal. De aanvangs tijd van de wedstrijd is giste ren vastgesteld op 21 uur. LEIDEN De komende titelstrijd in de eredivisie basketbal dreigt alle prestaties van de lager geklasseerde teams in Leiden te over schaduwen. Dit weekeinde echter, nu het duel tussen Parker en Nat. Ned. Donar in Groningen van enig belang gespeend is, wor den sportief gezien de belangrijkste prestaties geleverd door VAK Stars en Nijssen Trotters, beide spelend in een bekerfinale. De Trotters spelen vanavond in Amersfoort in de finale van de strijd om de Nederlandse (b) beker tegen bekerhouder Hoofd dorp. De Leidse districtskampioen, die vanaf 29 april promotie wedstrijden gaat spelen om een plaats in de landelijke rayon hoofdklasse, werd vorig jaar door hetzelfde Hoofddorp in de semi-finale uitgeschakeld. Hoofddorp hield aan de twee duels met de Trotters een beter saldo over. Dit maal moet de beslissing in één wedstrijd vallen. In vergelijking met een jaar geleden is vooral Trotters belangrijk versterkt. Eric Berendsen is een re- bounder van klasse, terwijl ook de inbreng van Maassen en het spelverdelersduo Karim - Van Paridon duidelijk positief werkt. Daarnaast behield Trotters erkende spelers als Ed Plomp, Rein Paulides en Wil Moerer. Bij Hoofddorp betekende de komst van Frank Kales, de veelvoudig international en voormalig coach van DL Amsterdam en B/Haarlem een voornaam brok routine extra. Daar waar de Trot ters het moeten hebben van hun jeugdige enthousiasme speelt Hoofddorp met veel hersens en routine. Trotters-coach Peter Kesteloo zal vanavond het antwoord moeten vinden op dit gege- Het seizoen van eerste divisionist VAK Stars kan eigenlijk niet meer kapotDe ploeg van Rudy van Eijck en Lace Strong promo veerde vorige week zaterdag naar de eredivisie en plaatste zich enkele weken geleden ten koste van Boetiek Waterloo op heroï sche wijze voor de bekerfinale. De Leidenaars ontmoeten in de hoogstgenoteerde bekerstrijd (a-beker) de schaduwploeg van eredivisie koploper Falcon Den Bosch: Hertogballers. In die ploeg komen enkele oude bekenden uit de eredivisie voor Bill Sheridan (coach Den Bosch), Tom Holland (ex-Amerikaan Den Bosch) en Bernard van der Molen (ex-speler Den Bosch) Aan het einde van de competitie in de eerste divisie A plaatste Hertog ballers zich net voor B/Waterloo op de tweede plaats. V/Stars krijgt het morgenavond in de Utrechtse Sporthal Hoogra ven niet makkelijk tegen Hertogballers. Lace Strong en John Dawson zullen vooral moeten letten op Holland en Van der' Molen,terwijl voor de Leidse guards Bill Sheridan (als hij ten minste meespeelt) moeilijk van de bal af te krijgen zal zijn. Een open strijd ligt derhalve voor de hand. De winnaar van de bekerstrijd speelt later tegen de in de eredivisie als tweede geëindigde ploeg om het recht tot deelname aan het Europa Cup toernooi voor bekerwinnaars. Een bekerstrijd tus sen Leiden en V/Stars behoort tot de zeer aantrekkelijke theore tische mogelijkheden. Gisteren bereidde Leiden zich zeer ontspannen voor op het treffen met Donar vanavond in Groningen. De winst van Donar op Haarlem afgelopen woensdag betekende dat de Leidse kansen op het binnen halen van de tweede plaats verkeken waren. Het staat nu vast dat beide teams elkaar in de play-offs (na competitie om het landskampioenschap) eerst in Groningen (29 april) en dan in Leiden (3 mei) zullen treffen. Met het oog op die eindronde zullen beide ploegen vandaag weinig nieuws laten zien, de surp rises worden bewaard voor het grote werk dat volgende week begint. HANS JACOBS LEIDEN - Het onderzoek naar de huisvestingsnood van al leenstaanden en tweepersoons huishoudens heeft voorlopig al leen nog maar papieren beteke- Bij de officiële presentatie, gister middag, van het regionaal rap port met het onderzoek dat de welzijnsraad heeft gedaan naar de woonbehoeften en de woon wensen van deze categorie wo ningzoekenden, werd direct al de betrekkelijkheid van het rapport duidelijk. Voorlopig zal het forse tekort aan zelfstandige woon ruimte voor deze groep woning zoekenden aanwezig blijven. Er is geen kans dat de gemeente Leiden dit probleem alleen op kan lossen. Toch is het rapport wel van groot belang voor het gemeentelijk huisvestingsbeleid voor de ko mende jaren. Wethouder Ver boom (volkshuisvesting) zei gis termiddag, bij de presentatie van het rapport, dat het gemeentelijk bouwbeleid tot 1980 zeker moet worden bijgesteld. Het in het ge meentelijk huisvestingsplan aangegeven aantal benodigde woningen (ruim 800 per jaar) zal niet genoeg zijn om de toene mende huisvestingsnood te leni gen. Het rapport toont aan dat de gemeente Leiden, in haar voor spellingen over het benodigde aantal woningen, wel een uiterste minimumgrens aangeeft. Dit nog ADVERTENTIE de fietsclub rijdt weer! zeggen 4.999 fietsenmakers los gezien van de vraag of het bouwschema wat is opgesteld, ook werkelijk gehaald wordt. De wethouder memoreerde dat deze nieuwe cijfers mogelijk in vloed zullen hebben op het be nutten van de Stevenshof als nieuwe bouwlocatie. Zeker noemde hij het dat, de in het programma van eisen voor de Stevenshof, genoemde 20% wo ningen die moet toekomen aan deze categorie woningzoekenden niet voldoende is. Verboom op perde dat het volbouwen van de Stevenshof mogelijkerwijs niet in drie maar bijvoorbeeld in twee fasen moet gebeuren. "Het moet toch voor ieder duidelijk zijn dat alleenstaanden en tweepersoons huishoudens alle leeftijds groepen beneden 65 jaar betref fen. Er zal dus getracht moeten worden dit deel van de bevol king, meer dan een kwart van de totale, in het normale huisves tingsplan op te nemen. Andere onderzoekingen geven aan dat over 10 jaar de alleenstaanden en tweepersoons huishoudens 50% van de 18- tot 30-jarigen zullen uitmaken". Verboom zei verder dat er een na der onderzoek ingesteld dient te worden naar alleenstaanden en tweepersoons huishoudens die in grote huizen wonen. Er moet een beter doorstromingsbeleid ge voerd worden. Ook naar de woonbehoeften van de groep buitenlandse werknemers zal nog een nader onderzoek worden ingesteld. Uit het gepresenteerde onderzoek blijkt dat door maar weinig buitenlanders gereageerd is, zodat deze cijfers met grote voorzichtigheid gehanteerd moe ten worden. De wethouder zegde verder toe dat hij het rapport in het regionaal wethoudersoverleg zal bespreken. "Indien Leiden dit probleem alleen moet oplossen in bijvoorbeeld 5 jaar, dan betekent dat, dat 50% jaarlijks van de bouwcapaciteit bestemd is voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. Het is een politieke beslissing op welke termijn dit probleem op gelost dient te worden. Vast staat wel dat de eerste jaren maar weinig verlichting op zal treden in de huisvestingsnood van deze groepen woningzoekenden". Russische leveranties aan DDR BERLIJN - De Sovjet-Unie zal in 1979 aan Oost-Duilsland "een belangrijke hoeveelheid" uitrus ting leveren voor nucleaire en thermische centrales, zo meldt het officiële Oostduitse pers bureau ADN. Bovendien zal uitrusting worden geleverd voor de chemische in dustrie, voor televerbindingen en voor de produktie van pasklare betonnen elementen. Tenslotte zal de S.U. hulp bieden bij geologische prospectie in de DDR. een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de toegepaste behan delingsmethoden en de maat schappelijke positie van de pa tiënten. De uitkomsten van beide onderzoeken zullen met elkaar worden vergeleken, waardoor misschien duidelijk wordt in hoeverre de positie van de patiënt kan worden verbeterd. De gege vens zullen als medisch geheim worden behandeld. De bedoeling van de werkgroep is Alle leden van de Nederlandse Ver- LEIDEN - Vanuit het Leidse aca demisch ziekenhuis zal door de werkgroep Hemofilie Onderzoek in samenwerking met de Neder landse Vereniging van Hemofilie Patiënten voor de tweede maal een landelijke enquete worden gehouden onder patiënten met hemofilie en de ziekte van Wil- lebrand (allebei erfelijke bloedstollingsstoomissen. In 1972 werd een soortgelijke enquête in- eniging van Hemofilie Patiënten en andere deelnemers aan het on derzoek van 1972 hebben de en quêteformulieren al ontvangen De werkgroep wil echter een zo groot mogelijke groep van pa tiënte bestrijkenEnquêtefor mulieren kunnen worden aange vraagd bij de werkgroep Hemo filie Onderzoek, Antwoord nummer 89, 2300 VB Leiden oj telefonisch 071-147222 toestel 2086 (tijdens kantooruren) LEIDEN - Als in de Bronkhorst straat - in de panden 43 en 45 - een ruimte beschikbaar komt voor sociaal-culturele activitei ten, kan in het westelijk deel van het Noorderkwartier een aantal activiteiten worden ontplooid waaraan nu al duidelijk behoefte is. Dit brachten vertegenwoordi gers van het buurtcomité D-ge- bied en de planbegeleidings groep B-gebied naar voren tij dens de vergadering van de commissie voor onderwijs, rec reatie, sport en samenlevingsop bouw. Het buurtcomité denkt vooral aan een naaiclub, een muziekclub voor kinderen en volwassenen en dergelijke. Vrijwel alle sctivitei- ten die het comité op het oog heeft worden nu in het diensten centrum gehouden. Maar deze ruimte is hiervoor te klein. Zowel het B- als het D-gebied in het Noorderkwartier heeft behoefte aan een schoolkantine voor de kinder-opvang tussen de mid dag. Dit om de werkende moeders behulpzaam te zijn. Deze moeders zijn namelijk niet in de gelegenheid om naar huis te komen en voor hun kinderen te zorgen. Daarom moeten veel kinderen tussen 12.00 en .?.**uur op straat blijven. De Onderwij- swinkel wil de organisatie van zo'n schoolkantine/opvangcen trum samen met andere vrijwilli gers uit de buurt op zich nemen. Hierdoor kan het gebruik van de kantine gratis zijn. Op andere plaatsen in Leiden zijn al school kantines die echter niet allemaal even goed lopen. Volgens de On- derwijswinkel komt dat omdat de kosten te hoog zijn. Met me dewerking van vrijwilligers zou dat probleem in het Noorderk wartier ondervangen kunnen worden. Regime in Cambodja onmenselijk WASHINGTON - President Carter van de V.S. heeft Cambodja de "ergste schender van de men senrechten in de wereld van van daag" genoemd. In een door het Witte Huis uitgege ven verklaring doet Carter een beroep op alle landen van de we reld om tegen het gedrag van de Cambodjaanse regering te pro testeren. De Amerikaanse regering steunt "het groeiende internationale protest tegen het beleid van dat onmenselijke regime". Heden overleed na een geduldig en moedig gedragen lijden mijn geliefde vrouw, onze zorgzame moeder en oma ELISABETH PIKAAR-BOOT op de leeftijd van 57 jaar H. PIKAAR M. BRAXHOVEN-PIKAAR A BRAXHOVEN GREETJE TONNY H. A. S. VAN DEN HOOGT- PIKAAR W VAN DEN HOOGT WILFRED H. PIKAAR H. C. M. PIKAAR-VAN ZIJL MARCO BRIGITTE N P. TH. PIKAAR en verloofde De overledene is opgebaard in het Rouwcentrum Van der Luit, Willem de Zwijgerlaan 179, Leiden. Thuis en aan het Rouwcentrum geen bezoek De crematie is bepaald op dinsdag 25 april a s. om 1 uur in het Crematorium"Ockenburgh". Ockenburghstraat21 's-Gravenhage, einde Laan van Meerdervoort Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in de kof fiekamer van het Crematorium. Heden overleed na een langdurig doch geduldig gedra gen lijden onze geliefde zuster en schoonzuster ELISABETH PIKAAR-BOOT op de leeftijd van 57 jaar FAMILIE BOOT Leiden. 21 april 1978. Heden ging na een korte ziekte geheel onverwacht van ons heen, mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa, broer, zwager en oom op de leeftijd van 62 jaar Oegstgeest: J. H. BOS-WESDIJK JAN. JENNY VERONIQUE Voorschoten: JEANETTE, RIKUS ESTHER. WENDY. YVETTE Oegstgeest: HARRY, KITTY en verdere familie De overledene is opgebaard in het Rouwcentrum Van der Luit, Willem de Zwijgerlaan 179, Leiden Bezoek aldaar maandagavond van 7-7.45 uur. Thuis geen bezoek - geen toespraken De crematie is bepaald op woensdag 26 april a s. om 10.30 uur in het Crematorium "Ockenburgh", Oc- kenburghstraat 21, 's-Gravenhage, einde Laan van Meerdervoort. Vertrek van Juffermansstraat 56 om ca. 9.30 uur. "i het H. Sacrament der Zieken overleed onze BERNARDUS JOHANNES DIEMEL op de leeftijd van 68 jaar J. A. DIEMEL-WISSE FREEK en COBI FRANK INEKE Leiden, 21 april 1978 Stieltjesstraat 57 De H Eucharistieviering vindt plaats in de parochiekerk van de H. Petrus, Lammenschansweg. op dinsdag. 25 april, om 14,00 uur, waarna de begrafenis op het R K. gedeelte van de begraafplaats 'Rhijnhof' om circa 15.00

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13