VOETBALENCYCLOPEDIE TWAALF NEDERLANDSE Erg zwak optreden zwemploeg Aanbevelingen hanteren van sponsornamen in de pers Vragen over afwezigheid Beckenbaner in parlement VAïïTR ATT T7ÏIQ V UIL 1 DALLJLIIÜ LDWS- TEXAS DHB Record deelname WK-zwemmen ZATERDAG 22 APRIL 1978 SPORT/ Hoewel ik in principe natuurlijk een internationalist en cos- mopoliet ben, voel ik me in de praktijk toch altijd weer een beetje genomen als ik merk dat (bijvoorbeeld) Denen of Zwe den in het buitenland hoger worden aangeslagen dan Ne derlanders. Spijskaarten die in alle talen, inclusief Zweeds, het voedsel omschrijven, behalve natuurlijk in het Nederlands, of advertenties waarin ge schermd wordt met ettelijke buitenlandse kranten waar dan wel de Dagens Nyheter bij staat maar niet de NRC (zelfs De Telegraaf had ik dan liever ge zien dan helemaal niets), of ser vetjes, waarin je in tien talen „smakelijk eten" wordt toege wenst, behalve in het Neder lands. Zulke dingen storen me. Er zijn toch meer Nederlanders dan Zweden, in zo'n restaurant eten toch meer Amsterdam mers dan Stockholmers, de Nederlandse taal is toch wijder verspreid en literair gezien be langrijker dan de Zweedse, al zou je dat niet zeggen als je het aantal Nobelprijzen voor litera tuur aan Zweden (Selma Lage- rloef, Verner von Heidenstam, Erik Axel Karlfeldt, Pear Lage- rkvist, Exvind Johnson, Harry Martinson) vergelijkt met het aantal dat ooit aan Neder landers werd toegekend (nul komma nul). Omdat dit een sportrubriek is, zal ik u nu even vertellen welke Nederlandse voetballers van faam vermeld worden in het Franse encyclopediedikke boek „La Fabuleuse Histoire de Football" van 1115 blad zijden, dat in ieder geval tot en met vorig jaar was bijgewerkt. Er staat een zeer lange en prij zenswaardige lijst in van be kende voetballers uit alle lan den door de jaren heen, dus QT7T rrTrrPT CT rruTC ijijLJuLi 1 tliïhtx 1 üLIjLiI I u niemand mag verlangen dat alle Nederlandse voetballers van enige betekenis, dus ook Klaas Nuninga en Pim Doesburg, erin staan opgeno men. Het zijn er toch nog twaalf geworden, met Bep Backhuys (foutief gespeld dus, het moet Bakhuys zijn) als de oudste en Johan Cruijff als de jongste. Bep Bakhuys Persoonlijk zou ik dan ook Puck van Heel er nog even bijgezet hebben, als de man met de meeste interlands (bovendien was hij aanvoerder van het elf tal dat op 12 januari 1936 in Pa rijs met 1-6 van Frankrijk won en waarin Bakhuys drie doelpunten scoorde), maar vooral zou het wenselijk zijn geweest dat de bijgevoegde cij fers Bep Bakhuys recht hadden gedaan. Hij scoorde immers niet 23 doelpunten in 23 wed strijden, zoals in de Franse en cyclopedie vermeld staat, maar 28 doelpunten, waarmee hij de enige Nederlander was die een hoger gemiddelde had dan 1, en dus meer doelpunten maakte dan hij wedstrijden speelde. Dat zijn nu juist de aardige din gen, daarvoor maak je een en cyclopedie. Twaalf vedetten Maar laten we nu eerst eens de tien spelers invullen die vol gens ons tussen Bakhuys en Cruijff het meeste recht had den om vereeuwigd te worden. Abe Lenstra natuurlijk, Faas Wilkes en Kees Rijvers. Cor van der Hart en Coen Moulijn. Ri- nus Israël, Piet Keizer, Ruud Krol, Johan Neeskens en Rob Rensenbrink. Stop, de tien zijn al bereikt. Voor Sjaak Swart, Willem van Hanegem, Wim Suurbier, Jan van Beveren is al geen plaats meer. Zij hadden er natuurlijk ook bij moeten staan, bij die vele honderden namen, maar ik wil niet kinder achtig zijn en me neerleggen bij het kwantum tien, tussen Bak huys en Cruijff in. Laten we nu eens kijken welke van die tien niet in de Franse voetballenen- cyclopedie werden opgeno men. Dat zijn Rinus Israel, Ruud Krol en Johan Neeskens. Hoe onterecht hun afwezigheid is moge blijken uit het feit dat Horst Blankenburg wel wordt vermeld, alleen maar dank zij Ajax, want in het Duitse elftal heeft hij nooit gespeeld. En in het Europa-cup-Ajax was hij bepaald niet de sterkste schakel, zeker niet vergeleken met Neeskens, Krol, Swart en Suurbier, of Vasovic, die ook ontbreekt. Berthus en Abraham Welke drie Nederlanders hebben dan de plaats ingenomen van Neeskens, Krol en Israël? Ten eerste Abraham Appel, ten tweede Berthus de Harder en ten derde Barry Hulshoff, die aangeduid wordt als 'Thippie d'Ajax", blijkbaar omdat hij een baard droeg. De keuze van de eerste twee is nog wel be grijpelijk, voor Fransozen, want Berthus de Harder (in derdaad een fabuleuze voetballer, al reikte hij, mede door de oorlog, niet hoger dan 12 interlands) en Bram Appel hebben allebei in Frankrijk ge voetbald en maakten ook deel uit van het watersnoodelftal dat Frankrijk met 1-2 versloeg. Bakhuys, Rijvers en Van der Hart, die in het rijtje voorko men, hebben trouwens ook in Frankrijk gespeeld, en dat zal bij de samenstellers zeker in het geheugen blijven hangen. Ik bedoel: Cor van der Hart werd eens beschouwd als Europa's beste spil, hij hoort zeker in het rijtje thuis, maar Rinus Israel was in zijn Feyenoord-tijd domweg de be ste libero van Europa, alleen het feit dat hij daarna naar Zwolle ging' in plaats van naar Lille heeft gemaakt dat hij op het lijstje ontbreekt. Foute getallen Het valt bovendien op, dat de bij gevoegde cijfers zelden klop pen. Cruijff had ook vorig jaar meer dan 32 internationale wedstrijden gespeeld, hij staat nu op 48 (waarmee hij op de zesde plaats staat en Abe Len stra gepasseerd is). Piet Keizer heeft geen 30 maar 34 „selec tions" op zijn naam staan (de 38 van Moulijn kloppen merk waardig genoeg wel), en Van der Hart speelde geen 41 inter lands maar 44. De potsierlijkste cijfers zijn echter bij Abe Len stra, Kees Rijvers en Faas Wil kes uit de bus gerold in de Franse voetballenencyclope- die. Achter Abe Lenstra's naam staan 27 interlands (in plaats van 47), Cornelis Rijvers wordt geschat op slechts acht inter lands (in plaats van de 33 waarop hij recht heeft) en Faas Wilkes komt niet hoger dan 11 stuks, terwijl het er toch echt 38 zijn. De vermelding dat hij voor Inter, Valencia en Fevenoord speelde, is bovendien wat summier. Hij speelde voor Xerxes (ook al als internatio nal), Internazionale, Torino, Valencia, Levante, VW en Fortuna '54. Dat hij ooit voor Feyenoord speelde, daaraan is althans in Nederland nooit ruchtbaarheid gegeven... NICO SCHEEPMAKER In drielandenontmoeting; LONDEN - Zonder Enith Brigitta, Annelies Maas en Monique Bosga is Nederland begonnen aan de drielandenwedstrijd zwemmen in Crystal Palace, waar naast gastland Groot-Brittannië ook Italië aantreedt. In een eerder stadium rekenden de Britten op de komst van Oost-Duitsland en Zweden. Toen deze twee afzeg den nam Nederland de gelegen heid te baat het voorseizoen wat te verlengen. Of dat een verstan dige zet is geweest moet twijfel achtig heten. Door het Londense reisje gingen kostbare trainingsuren verloren, hoewel dat door zwemcoach Sitters met enkele extra trainingen aardig werd opgevangen. Erger was dat de ploeg door de afzeggingen zo veel aan kracht verloor dat van Nederlandse zijde van een krachtmeting geen sprake was, eerder van achteraan dobberen. De twee individuele zeges van In eke Ran op de 200 meter vrije slag en van Fred Eefting op de 200 rugslag wogen niet op tegen het uiterst zwakke zwemmen van het merendeel van de ploegleden. De afschrijving van Monique Bosga kwam het eerst. De Utrechtse zwemster vertrok zondag jongstleden naar Vancouver voor de trainingsstage haar toegekend door het Van der Kar-fonds. An nelies Maas kon zich vanwege haar vele schoolwerk niet vrij maken. De ergste klap was dat ook de derde Amerika-gangster, Enith Brigitha, het liet afweten. De bij de vijflandenwedstrijd van veertien dagen geleden in Dort mund onderdrukte bronchitis had de kop weer opgestoken, met als gevolg dat Enith Brigitha in Amsterdam bleef. Ploegarts El- zerman rekent erop dat ze over een week wel weer hersteld zal zijn, zodat de trainingsstage bij Mark Schubert in Mission Viejo (VSt) voorlopig niet in gevaar is. Van de negen onderdelen van de eerste avond won het team van Sitters er welgeteld twee. Maar dat was nog niet de voornaamste reden van de achterstand, die Nederland opliep: Groot-Brit tannië 82 punten, Italië 61 en Ne derland een schamel aantal van 47 punten. Ineke Ran nam bij af wezigheid van Enith Brigitha de honneurs waar op de 200 meter vrije slag en hield de nummer acht van de Europese kampioen schappen, de Britse kampioene Cheryl Brazendle met een beke ken eindsprint achter zich. Met 2.05.2 kwam Ineke Ran zowaar nog aardig in de buurt van haar persoonlijk record (2.04.5). Evenals in Dortmund vormde Fred Eefting de uitzondering op het zeer zwakke zwemmen bij de he- Zondag a.s. 14.00 uur Terrein LDWS sportpark "De Vliet" ren. Het plotseling afhaken van René van de Kuil en het niet in training zijn van Albert Boonstra en Henk Elzerman dreigt desa streuze gevolgen te krijgen voor de herenafvaardiging naar de we reldkampioenschappen deze zomer in west-Berlijn. Voorals nog staat Fred Eefting er alleen voor, al staat de Utrechtse zwaar gewicht dan ook zijn mannetje. Met het langzaamste armtempo van allemaal was hij het snelste. Zijn tijd (2.10.4) gaf geen reden tot bijzondere tevredenheid. Voor het overige waren het voor namelijk laatste en voorlaatste 'plaatsen, die de herenequipe van Oranje ten deel vielen. Niet zo verwonderlijk overigens, want Groot-Brittannië blijkt zich op deze wedstrijd goed te hebben voorbereid, terwijl de weken lange trip door Zuid- en Mid- den-Amerika de ambities van het Italiaanse team nauwelijks heeft verminderd. Uitgerekend een sterzwemmer Giorgio Lalle zorgde ervoor dat Nederland op de schoolslag enkele punten ex tra toegeworpen kreeg. De Ita liaan verslikte zich en bereikte slechts na enig oponthoud de kant. Dat was een curieus mo ment, want Giorgio Lalle is niet de eerste de beste. Hij werd tweede bij het Europees kam pioenschap in Jönköping op de 200 meter schoolslag, maar moest zijn medaille teruggeven wegens reclame op de man. Hij kreeg zijn startbewijs pas terug toen de bond van zijn land een proces aanspande tegen de krant die de gewraakte foto had gepubliceerd. Bij de dames bleef de vrije slag es tafette in de fantasiesamen stelling Ineke Ran, Ati Adersma, Lidia Stegink en Berber Kamstra nog juist binnen de vier minuten, hetgeen een tweede plaats ople verde. Voorts was er nog een derde plaats van de nog altijd ïjiet in topvorm verkerende Diane Edelijn op de 200 meter rugslag. De zwakte op de schoolslag was onthutsend. Rusland leidt TORONTO - Na de eerste dag van de zwemontmoeting tussen Ca nada en de Sovjet-Unie in To- ronta leidt de Oosteuropese ploeg met 88 tegen 76 punten. De Rus sische zwemmqrs en zwemsters wonnen acht van de veertien nummers, waarbij zij drie natio nale records verbeterden. Olga Klevakina won de 200 meter wis selslag in 2.18.71 voor de Cana dese Christine Hodson en Nancy Garapick. Wereldrecordhoudster Julia Bogdanova werd eerste op de 100 meter schoolslag. LEIDEN- De commissie sportsponsoring en media is deze week gereed gekomen met de definitieve tekst van aanbevelingen om tot een journa listiek duidelijke en zorgvuldige berichtgeving rond gesponsorde sportverenigingen te komen. De in vier punten vervatte aanbevelingen sluiten aan bij de praktijk zoals die al door een aantal kranten wordt beoefend. Volgende week zullen zowel het Nederlands genootschap van hoofdredacteuren als de Nederlandse sportpers de aanbevelingen in ledenvergaderingen behandelen. In mei komen de punten aan de orde op de jaarvergadering van de Sectie hoofdredacteuren en de Nederlandse Vereniging van Journalisten. De Nederlandse Omroep Stichting, die met haar programmacommissa ris televisie in de commissie vertegenwoordigd is, zal de aanbevelingen eveneens in haar beleidsoverwegingen betrekken. Het college prog rammaleiders TV heeft met belangstelling kennis genomen van de aan bevelingen en staat er in meerderheid positief tegenover. Men stelt voor de gedragslijnen, vervat in de aanbevelingen, nader uit te werken, mede Francisco Mannho speelde BONN - Dionys Jobsteen CSU-af- gevaardigde in het Westduitse parlementheeft gisteren in Bonn de regering gevraagd de New York Cosmos te benaderen om een eventuele vrijgave te bewerkstel ligen van Franz Beckenbauer voor de WK-eindronde in Ar gentinië. Jobst meent dat de te rugkeer van Beckenbauer. overi gens een fervent aanhanger van de CSU, in het nationale team na twee opeenvolgende nederlagen tegen Brazilië en Zweden onont beerlijk is". Een interventie van Bonn zei Jobst". zou de Germa ans-Amerikaanse contacten ze ker niet schaden". In zijn antwoord verklaarde Wolf gang Mischnick, voorzitter van de regeringspartij, dat hij het verzoek van Jobst een vreemde zaak vond, daar de bindende lijst van veertig Westduitse spelers, waarop Beckenbauer niet voor komt. reeds naar de FIFA ge stuurd is. De Argentijnse voetbal bond zal de Spaanse voetbalclub Valencia een bedrag van 25.000 dollar (on geveer 55.000 gulden) betalen om de beschikking te krijgen over Mario Kempes voor de strijd om de wereldtitel, die 1 juni in Ar gentinië begint. Een vertegen woordiger van de bond en het be stuur van Valencia kwamen dit deze week overeen. Valencia had aanvankelijk een bedrag van 50.000 dollar gevraagd omdat Kempes tijdens een toernee door de Verenigde Staten en Europa verstek moest laten gaan. In het contract van Kempes is een clausule opgenomen waarin staat dat Valencia hem vrij dient te geven voor het nationale Ar gentijnse team. Uiteindelijk kwamen beide partijen een be drag van 25.000 dollar overeen Het bestuur van Valencia heeft voorts aan de Argentijnse bond gevraagd Kempes te verzekeren voor een bedrag van 800.000 dol lar. Het is de bedoeling dat Kem pes zich op 8 mei bij de Ar gentijnse selectie voegt. Edson Arantes do Nascimento. beter bekend als Pele. heeft kritiek geleverd op de selectie van de Braziliaanse nationale ploeg Pele, die in het verleden ook al eens bondscoach Claud io Coutinho had bekritiseerd ver klaarde woensdag in Sao Paulo dat hij het onbegrijpelijk vindt dat Francisco Mannho niet in de Braziliaanse top-veertigis op genomen. Pele: "Marinho is één van de beste verdedigers ter we reld. Ik begrijp niet dat Coutinho hem niet eens bij de veertig heeft gekozen. Volgens mij krijgt hij daar spijt van. Marinho is het waard om in de finales van het toernooi om het wereldkampioen schap in Argentinië te spelen". r bin- Ineke Ran: samen met Fred Eefting zorgde zij voor de enige twee overwinningen in de drielandenwedstrijd met Groot-Brittannie en WEST-BERLIJN - Het recor daantal van 55 landen heeft ingeschreven voor de derde wereldkampioenschappen zwemmen, die van 18 tot 28 augustus in West-Berlijn zul len worden gehouden, aldus hebben de organisatoren gis teren meegedeeld. Wel moet de internationale zwembond (FINA) zich nog uitspreken over het deelnemen van zes landen die zich te laat hebben gemeld. De overige 49 hadden op de sluitingsdatum van 18 februari aan de formaliteiten voldaan. 1242 zwemmers en zwemsters en 667 officials worden in West-Berlijn verwacht, waarmee het derde toernooi omvangrijker zal zijn dan de voorafgaande in 1973 in Bel grado (48 landen, 700 deelne mers) en in 1975 in Cali (39 landen, 700 zwemmers). De grootste afvaardigingen zullen komen uit Canada (124 inschrijvingen), de Verenigde Staten (106), West-Duitsland (105) en de Sowjet Unie (98). Oost-Duitsland stuurt 74 deelnemers. Volgens de organisatoren heeft de voorverkoop al zo'n 250.000 mark opgeleverd en rekent men op een recette van 1,2 miljoen mark. De contrac ten voor televisieuitzendin gen met de eurovisie en In tervisie (Oost-Europa) kun nen ieder moment worden ge tekend en brengen 305.000 mark op. Bovendien wordt er nog onderhandeld met de Amerikaanse televisiemaat schappij ABC. De totale in komsten van het zwem festijn worden geschat op 3,5 mil joen mark. gelet op het speciale karakter van het TV-medium. Hierom nenkort nader overleg met de regeringscommissaris. De aanbevelingen luiden als volgt: 1) Het noemen van de sponsornaam als clubnaam wordt gestaakt. Er wordt gebruik gemaakt van oude clubnamen en/of plaatsnamen vol gens een landelijke lijst, die periodiek, liefst jaarlijks wordt samen gesteld door vertegenwoordigers van de Nederlandse sportpers (Sectie sportjournalisten binnen de NVJ) en de omroep. Die lijst en de aanvul lingen of correcties er op zullen periodiek aan de media worden toege stuurd. Ook zal het ANP verzocht worden de gegevens per telex te verspreiden. Voor clubs die niet op de landelijke lijst voorkomen, dient een voorziening op regionaal niveau. Per nader vast te stellen regio wordt jaarlijks door een commissie van sportjournalisten uit het gebied een lijst samengesteld die als leidraad kan dienen. 2) Van evenementen op sportgebied die gesponsord worden wordt even eens door de Nederlandse sportpers en de omroep jaarlijks een lijst samengesteld, waarbij rekening wordt gehouden met ingeburgerde be grippen. 3) Het komt voor dat een publiciteitsmedium bij de organisatie van een sportevenement betrokken is. In dat geval wordt, voor zover het be trokken medium een dag- of weekblad is, de aankondiging op de eigen redactionele pagina's als ingezonden mededeling meegenomen. Bij ra dio en televisie dient de sponsoraanduiding beperkt te blijven tot wer vende aankondigingen vooraf. Het evenement zelf behoort via dezelfde algemene aanduidingen verslagen te worden als de schrijvende pers dat doet. 4) Indien op de locatie van een wedstrijdgebeuren, maar buiten dat feitelijke wedstrijdgebeuren om, berichtgeving wordt verzorgd (bij voorbeeld interviews), worden beelden of foto's met nadrukkelijke re- werkzaamheden stadions in Buenos Aires. R; jaar geleden in de Braziliaanse ploeg die in West-Duitsland vierde werd. In dat toernooi miste Marinho geen wedstrijd. Het organisatiecomité van het toernooi voor het wereld kampioenschap voetbal in Ar gentinië zal in de loop van de ko mende weken verscheidene sta dions officieel in gebruik nemen Vandaag gebeurt dat met het stadion van Mar del Plata. 405 kilometer ten zuiden van Buenos Aires, waar morgen de eerste van een serie wedstrijden uit de la gere klassen gespeeld zal worden om de technische installaties uau het stadion te controleren Volgende week woensdag wordt het stadion in Cordoba680 kilometer ten noordwesten van de hoofd stad in gebruik genomen. Daar zal op 10 mei voor de eerste keer worden gespeeld. Het stadion van Mendoza (950 ki lometer ten westen van Buenos Aires) zal van 8 mei beschikbaar zijn. clame vermeden. Buiten de wedstrijdlocatie wordt in beeld en foto het presenteren van sponsornamen geweigerd (bijvoorbeeld de gespon sorde sportman, die zich in zijn huiskamer in een gesponsord trainings pak gekleed laat interviewen). De commissie sportsponsoring en media, die verleden jaar augustus haar werk begon en werd ingesteld op initiatief van de besturen van de Sectie hoofdredacteuren NVJ en van de Nederlandse sportpers, staat onder voorzitterschap van Han Mulder, hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. De commissie neemt zich voor om aan het eind van het jaar een inventarisatie te maken van de tot dan toe behaalde resultaten Velez Sarsficld. i op 20 mei beëindigd zijn. Er zul len twaalf ontmoetingen plaatsvinden, waaronder de openingswedstrijd en de finale, t gemoderniseerde stadii VOETBAL - Dobi Peters wordt de nieuwe trainer van de eerste divi sieclub Telstar. Peters volgt de Roemeen Petescu op, die naar Sparta - vertrekt. De nieuwe oefenmeester van Telstar trainde dit jaar de hoofdklasser EDO. Rosario (370 kilometer t den van de hoofdstad) moet r 15 mei beschikbaar zijn. ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337. Kalkovenweg 58. Telefoon (01720) 2 03 00 Zondag a.s. 14.00 uur LUGDUNUM- HELLEVOETSLUIS Sportpark aan de Oegstgeesterweg. T£OJA//SCU£& p/p pp. ó/j-b Azkoa/SZ BP/rpp- d/p/vsp'

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11