Aldo Moro blijkt toch nog in leven te zijn Invloed Chileense junta is tanende „Uitzonderlijk belangrijk" overleg in Moskou begonnen begrijp die voor keur* voor h zanker was-kombinatie NAAST HET NIEUWS In nieuw communiqué wordt ultimatum gesteld I.,,, 99 Unieke caravan-show Arrestaties in kwestie moordaanslag Letelier VRIJDAG 21 APRIL 1978 Giftig gas eist al mensenlevens in Brazilië PORTO ALEGRE (UPI) -De wolk gif tig gas die voor de kust van zuidelijk Brazilië uit zee op stijgt heeft een eerste mense lijke slachtoffer geëist. Een 30-jarige arbeider die zes da gen geleden in het ziekenhuis werd opgenoen met klachten over misselijkheid en hoofd pijn, is overleden in Santa Victoria de Palmar niet ver van de grens met Uruguay. Nog drie mensen, onder wie een 13-jarig meisje liggen in het ziekenhuis met dezelfde klachten. De oorzaak van de gaswolk is nog niet afdoende vastgesteld. Velen nemen echter aan dat zij afkomstig is van opengescheurde vaten met chemicaliën. In 1971 zonk in het betreffende ge bied een vrachtschip dat hiermee was geladen. De Bra ziliaanse autoriteiten reageerden destijds niet op waarschuwingen van de eigenaar van de chemicaliën, Dow Chemical, dat de vaten gevaar zouden kunnen ople veren. Vandaar dat plaatselijke func tionarissen nu ook zeggen dat de oorzaak waarschijnlijk ge zocht moet worden in een chemische reactie van or ganische stoffen in de zee. Een andere theorie is dat de wolk is veroorzaakt door pes ticiden die twee maanden geleden in zee terechtkwa men toen het schip waarmee ze vervoerd werden, zonk. Feit is in elk geval dat inmiddels al honderden dieren het leven hebben gelaten als gevolg van het gas. Zeehonden kruipen verdwaasd en bloedend uit neus en mond het strand op, waar zij korte tijd later ster ven. Ook paarden, honden, koeien en vissen hebben door de wolk het loodje gelegd. In het gebied zijn specialisten aangekomen om de oorzaak te onderzoeken. ROME (AFP) - De op 16 maart ontvoerde Italiaanse oud premier Aldo Moro leeft nog. Een gisteren door het blad 'II Messaggero' ontvangen foto laat Moro zien met een krant van woensdag in de hand. Hij zag er redelijk goed uit en hij vertoonde geen tekenen van een eventuele slechte fysieke behandeling. Duivelsproces: „Ouders niets te verwijten MÜNCHEN (DPA) - In het duivel- suitbanningsproces in het Beierse Aschaffenburg heeft de verdediging gisteren gesteld dat de justitie op constitutionele gronden niet in deze zaak be voegd is, aangezien het hier gaat om de grondrechten van iemand die de dood op de koop toeneemt De advocaat van de vader van de 23-jarige studente in de pedago gie Anneliese Michel die het slachtoffer van de langdurige duivelsuitbanningsprocedure is geworden, Erich Schmidt- Leichner, vorderde voor de vader vrijspraak op grond van artikel vier van de grondwet dat vrijheid van godsdienst en geweten ga randeert. De advocaat betoogde dat niemand wegens dood door schuld van hun dochter aangeklaagde ouders kan verwijten dat zij zich als diep religieuze mensen tot de priesters van hun kerk hebben gewend, nadat ook de dochter medische hulp had afgewezen. Daarvoor kon, volgens de verdedi ger, niemand worden veroor deeld. De advocaat wees er op dat paus Paulus in 1972 en 1975 het bestaan van de duivel opnieuw heeft bevestigd en daarmee ook de geldigheid van de duivelsuit- banning volgens het ritueel van de Rooms-Katholieke Kerk uit 1614 heeft gesanctioneerd. Aan het slot van zijn betoog stelde de verdediger dat een schuldig verklaring van de rechtbank te gelijk een oordeel tegen de R.K.Kerk zal zijn en dat daardoor de gelovigen zouden worden op geroepen hun kerk en de priesters niet meer te vertrou- De ontvangst van de foto viel sa men met die van een communi qué van de Rode Brigades in Tu rijn, Genua en Milaan, waarin de ontvoerders voorstellen Moro vrij te laten als de autoriteiten een niet nader genoemd aantal 'communistische gevangenen' loslaten. Dit communiqué, officieel nog niet als authentiek bevestigd maar toch wel als hoogstwaarschijnlijk echt van de Rode Brigades af komstig genoemd bevatte drie essentiële punten: Aldo Moro leeft nog, hy zal worden vrijge laten in ruil voor "communisti sche gevangenen" en de autori teiten - het communiqué spreekt steeds van "de christen-democ ratie" - krijgen 48 uur de tijd om op het ultimatum te reageren. Deze periode loopt morgen om drie uur af. „Vals" De verklaring noemt het com muniqué nummer 7 van maan dag, waarin werd gezegd dat Moro dood was en dat zijn lijk in een meer was geworpen, "vals,' en een door premier Giulio An- dreotti en diens 'medeplichtigen' verzonnen provocatie. De naspeuringen die sinds maan dag in en bij het meer van Du- chesse werden gedaan zijn in middels gestaakt. Dat de autoriteiten op de eis van de Rode Brigades zullen ingaan wordt in Rome niet erg waar schijnlijk geacht. De regering en de politieke partijen hebben al eerder kenbaar gemaakt dat over onderhandelen met terroristen niet te denken valt. Gisteren nog gaf de Communistische Partij een verklaring uit waarin zij op nieuw elke vorm van onderhan deling afwees. De partij oefende integendeel scherpe kritiek op een de vorige dag gelanceerde oproep van bisschoppen, linkse militanten en de groep 'Mani festo' (dissidente communisten) ten gunste van onderhandelin gen met de ontvoerders Andere landen Men breekt zich in Rome overigens het hoofd over wat het com muniqué van de Rode Brigades nu eigenlijk precies bedoelt met de eis tot vrijlating van com- Lagerhuiszetel LONDEN (Reuter/UPI) - Bij een tussentijdse verkiezing in het Londense kiesdistrict Lambeth, waar veel niet-blanken wonen heeft Labour de Lagerhuiszetel behouden, zij het met een ge slonken meerderheid. munistische gevangenen, die bij honderden in democratisch Europa opgesloten zitten". Men vraagt zich af of de zaak-Moro nu ook consequenties zal gaan krijgen voor andere landen in Europa. In heel Italië zijn gisteren kerk diensten gehouden waarin voor Aldo Moro werd gebeden. Gisteren werd bij het zoeken naar Moro in de omgeving van het Ita liaanse bergmeer volgens de poli tie wel een lijk gevonden, doch dit bleek het lijk van een schaap herder van middelbare leeftijd; die vijf dagen geleden was ver dwenen. Het ging om de 45-jarige geesteszieke Antonio D'Angeli. De foto die het Italiaanse blad II Messagero gisteren ontving: Moro met een exemplaar van de krant van woensdag Voormalig vice-president: 99 STOCKHOLM (Reuter) - De vroegere linkse Chileense vice- president Clodomiro Almeyda, is van mening dat de algemens am nestie die woensdag door de mili taire junta in Santiago is afge kondigd voor Chilenen die ge vangen zitten of verbannen zijn wegens politieke misdaden, een teken vormt van de defensieve opstelling en de tanende invloed van de junta. Clodomiro Al meyda, vice-president en minis ter van buitenlandse zaken onder het bewind van Salvador Al- lende, vertelde in Stockholm dat de regering van generaal Augusto Pinochet zich gedwongen ziet. concessies te doen om de macht te behouden. De junta wordt geconfronteerd met een groeiende binnenlandse op positie, inclusief van delen van de strijdkrachten, en de potentiële dreiging van een militaire aanval van naburige staten. Almeyda is verder van mening dat de rege ring in Santiago verder verzwakt is door de internationale kritiek nadat uit een recent onderzoek in de Verenigde Staten de aanwij zing kwam dat de Chileense veiligheidsdienst direct betrok ken is geweest bij de moordaan slag in Washington op Orlando Letelier, de minister van defensie 'Deze amnestie is een positieve zaak waaruit we voordeel moeten trekken ondanks de risico's, aan gezien politieke oppositie binnen Chili zelf het meest effectief is, hoe weinig ze ook kan doen", al dus Almeyda. "De mensen in Chili beijveren zich voor het recht op para-politieke activiteit en zelfs als slechts 50 politieke ballingen terugkeren zal Pino chet het niet gemakkelijk hebben hun het zwijgen op te leggen zon der zelfs grotere problemen voor zichzelf te scheppen" Maar de oud-vice-president, die het land na de militaire coup in sep tember 1973 ontvluchtte, gelooft wel dat "een regering van dit soort opnieuw gewelddadige po litieke repressie zal hanteren wanneer ze in moeilijkheden is, zoals we ons herinneren van het einde van de Tweede wereldoor log in Duitsland. Daarom lopen politieke ballingen die terugke ren een risico, ondanks garanties die worden gegeven." Almeyda vergelijkt de Chileense militaire junta met de regering van Spanje juist voor de dood van generaal Franco. "Evenals Franco wordt Pinochet gedwon gen de repressie een beetje te ver- FRAUDEBOEK De EG heeft een geheim "fraudeboek". Het 103 pagina's tellende werk het officieel "lijst van onregelmatigheden ten nadele van het Europees Landbouwfonds, afdeling Garantie". Het fraudeboek moet een soort standaarwerk voor de bestrijding van Europese fraude geworden zyn, want de Commissie zegt dat bij elke in de lijst vermelde onregelmatigheden opmerkingen zijn gemaakt over de toedracht. Van de lijst zijn 560 exemplaren gedrukt. De meeste daarvan zijn verstuurd aan instanties en ambtenaren die in de negen lidstaten van de EG onregelmatigheden en de gevolgen daarvan be strijden. DOCHTER IN TREK Blijkens een nieuw onderzoek van het tijdschrift Red book onder blanke vrouwen uit de Amerikaanse middenklasse neemt de traditionele voorkeur voor zoons af ten gunste voor dochters. "Dit is een teken van de grote veranderingen in de wijze waarop vrouwen over zichzelf denken - en over de toekomstmogelijk heden die hun dochters kunnen hebben", aldus Redbook, dat in het onderzoek 80.000 van haar lezers heeft benaderd. Volgens Redbook gaf 19 procent van de ondervraagden de voor keur aan een zoon, 21 procent had liever een dochter en 58 pro cent had geen uitgesproken voorkeur. "Maar de allerbelangrijkste aanwijzing dat de eeuwenoude voor keur voor zoons niet langer bestaat is 8 procent, die zei hun gezin in geval van een dochter wel te willen uitbreiden, vergeleken met slechts 6 procent die dat voor een zoon zou willen," aldus Red book. ANTI-ROOK AMBTENAAR De Verenigde Staten kennen sinds gisteren een ambtenaar die speciaal is belast met het tegengaan van het roken. De ambtenaar is de 34-jarige John Pinney, die door de minister van onderwijs en gezondheid, Joseph Califano, is benoemd. Pinney is aan het hoofd geplaatst van een nieuwe dienst die de 55 miljoen rokende Amerikanen moet wijzen op de gevaren van deze gewoonte. Pinney was sinds 1975 directeur van de nationale raad tegen alcoholisme. Net als Califano was Pinney vroeger een stug roker. In januari had Califano voor de strijd tegen de „kankerstaafjes" een geldbedrag uitgetrokken van 29,8 miljoen dollar. Met dit geld wordt ondermeer onderzoek verricht naar de gevolgen die roken heeft voor ds gezondheid. Zoals te verwachten was ontlokte deze campagne hevige protesten van de tabaksindustrie die in de Verenigde Staten een jaaromzet heeft van 14 miljard dollar. LATE ONDERSCHEIDING Het 761ste Amerikaanse tankbataljon, een eenheid die geheel uit zwarten is samengesteld, heeft gisteren een presidentiële onder scheiding ontvangen voor moedig gedrag tijdens de Tweede We reldoorlog, een eerbewijs waarop het bataljon 33 jaar heeft ge wacht. Clifford Alexander, de eerste zwarte minister voor het leger, leidde de plechtigheid, die door verscheidene generaals werd bijge woond. Alexander zei dat de onderscheiding door rassendiscriminatie zo lang op zich heeft laten wachten. Het bataljon, de zwarte panters genaamd, is 183 dagen achtereen in actie geweest in Europa. Er was in mei 1945 nog maar de helft van zachten en als hij van zijn macht- stroom wordt gestoten zal de junta niet ineenklappen maar verder regeren en er zal geleide lijk een proces van wat meer openlegging plaatsvinden, zoals in Spanje" Volgens Almeyda zijn de huidige pogingen om een 1 mei-demonstratie in Santiago te houden met daarbij als gasten buitenlandse vakbondsleiders een proef op de som van Pino chets kracht door de oppositie. "Zij weet dat het zijn positie zal schaden als hij dit verbiedt maar als hij het toestaat zal de opposi tie sterker worden." Almeyda acht de mogelijkheid aanwezig dat de Boliviaanse pre sident Hugo Banzer, in het licht van de binnenlandse oppositie tegen zijn militair bewind, zal proberen de aandacht daarvan af te leiden door de herinnering te rug te roepen van de uit 1879 da terende oorlog met Chili om een uitweg naar de Stille Oceaan, toen zijn land de corridor naar de zee aan Chili verloor. 'De Chileense junta kan wel uit deskundigen op het gebied van de defensie bestaan maar het verlies van prestige kan hen on bekwaam maken om Chili te ver dedigen tegen een mogelijk mili tair avontuur van Bolivia, daarbij gesteund door andere naburige staten", aldus Almeyda. ADVERTENTIE met de Cubaanse ballingen in de Verenigde Staten die in opdracht van de Chileense geheime dienst Letelier zouden hebben gedood. Townley die vrijwel zijn gehele leven in Chili heeft gewoond, zou in dienst van de "Dina", een voormalige afdeling van de Chi leense geheime politie, zijn ge weest toen hij in augustus 1976 met een Chileens paspoort naar de VS reisde. WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse federale recherche (FBI) heeft de 35-jarige Amerikaan Mi chael Townley aangehouden on der verdenking van in contact te hebben gestaan met de moorde naars van Orlando Letelier, de voormalige Chileense ambassa deur in de Verenigde Staten. De FBI zou m het bezit zijn van banden met telefoongesprekken die Townley zou hebben gevoerd MOSKOU (UPI) - De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn gis teren in Moskou een ronde be sprekingen over de strategische bewapening begonnen die door beide partijen "als uitzonderlijk belangrijk" werd gekenschetst. Het eerste gesprek tussen de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, en diens Russische ambtgenoot, Andrei Gromyko, duurde bijna drie uur. Dat bestond uitsluitend uit voorbereidende openings verklaringen van beide ministers die de opvattingen van hun lan den in het wapenoverleg weerga- Later zullen ook andere onderwer pen aan de orde komen zoals Afrika en het Midden-Oosten. Een Amerikaanse functionaris zei dat de discussies "de hele scala van Sovjet-Amerikaanse betrekkingen" zullen omvatten waartoe volgens de Amerikanen ook de kwestie van de men senrechten behoort. Tijdens het eerste gesprek hadden Irina McClellan (39), de Russi sche vrouw van Woordford McClellan, een hoogleraar in de Russische geschiedenis op de universiteit van Virginia, en haar 19-jarige dochter uit een vorig huwelijk zich aan het ijzeren hek bij de Amerikaanse ambassade geketend om de nadruk te leggen op hun lot. Mevrouw McClellan wacht al vier jaar op een visum om zich bij haar man te kunnen voegen. Zij vroeg minister Vance stappen bij de Sovjets te onder- De politie die de wacht houdt bij de ambassade, stapte onmiddellijk op beide vrouwen toe, maakten de kettingen los en hield hen an derhalf uur vast in een wachthuis waarna zij in een politieauto wer den weggevoerd. Aan de lunch noemden de minis ters Vance en Gromyko hun overleg om te komen tot vermin dering van de strategische bewa pening (SALT) uitzonderlijk be langrijk. De Amerikanen achten twee zaken van fundamenteel belang en ge loven dat er een bevredigende oplossing daarvoor moet worden gevonden wil er een tweede SALT-akkoord komen. Het be treft de Russische bommenwer per Backfire en een nieuwe gene ratie van grote Russische raket ten waaraan gewerkt wordt. De V.S. willen dat deze twee worden opgenomen in een te sluiten overeenkomst. De Sovjets zijn bijzonder bezorgd over de Amerikaanse super-ac curate Cruise-raket die een kern kop kan bevatten. ADVERTENTIE wassen in de grote 5-kilo-wastrommel drogen in de 2800-toeren-centrifuge wastrommel. kuip. centnfugekorf en deksels: alles onverwoestbaar roestvrij edelstaal géén wasmiddelverspillmg (TNO-rapport 2027 van 29 dec 1977) ganaartoyjjGHjCENTER wees zeker van uw zaak! 'Z •kDe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en zijn Russische collega Andrei Gromyko voor de aanvang van hun besprekingen. Rechts Russische ambassadeur Anatoly Dobrymn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9