Franse ambassadeur on het matje geroepen Lockheed verlengt offerte voor Orion Twaalf tbr maanden en voor geeist doden baby „Onderzoek mag pas als straf erop Zit Vonnis: eventueel lijfsdwang tegen demonstrant in Den Haag Klacht over vertraging opslag van afvalzouten STAAT DER NEDERLANDEN VRIJDAG 21 APRIL 1978 DEN HAAG (SP) - De president van de Haagse rechtbank heeft op straffe van lijfsdwang een de monstratieverbod opgelegd aan de Arnhemmer, die nu al sinds jaren van tijd tot tijd eenmans- demonstraties houdt voor het kantoor van de verzekerings maatschappij Zürich aan de Parkstraat in Den Haag. De Arnhemmer probeert op deze wijze de verzekeringsmaat schappij onder druk te zetten om hem nog meer geld uit te keren als schadevergoeding voor her senletsel dat hij in 1968 heeft op gelopen bij een verkeersongeluk in Arnhem. In 1973 accepteerde hij 56.000 gul den van de Zürich ter finale af doening van alle schade. Driejaar later kwam hij toch weer mot nieuwe eisen en begon hij zijn demonstratieve acties door voor het kantoor aan de Parkstraat te gaan posten met een bord waarop Die keer demonstreerde hij niet al- de Zürich werd uitgemaakt voor onbetrouwbaar. Om van hem te worden verlost keerde de Zürich hem nog eens 20.000 gulden uit, waarbij de Arnhemmer zwart op wit ver klaarde volledig tevreden te zijn en nooit meer te zullen demon streren tegen de maatschappij. Desondanks begon hij eind vo rige jaar opnieuw. een dwangsom van 250 gulden leen in de Parkstraat maar Per overtreding, stuurde hij ook pamfletten rond Dezer dagen ontving de Zürich een waarin de directieleden vai 1 Zürich werden uitgemaakt oplichters. Bij vonnis in kort geding van 7 de cember noemde de president van de Haagse rechtbank deze acties onrechtmatig en ontoelaatbaar. De Arnhemmer werd verder actie voeren verboden op straffe van briefkaart waarin stond aange kondigd dat de Arnhemmer zijn actie in de Parkstraat in mei zal hervatten. De verzekeraars span den onmiddellijk een nieuw kort geding aan, dat gisteren voor de president van de Haagse recht bank diende. Weliswaar ontkende de Arn hemmer de afzender van deze briefkaart te zijn geweest, maar op vragen van de rechter gaf hij toe van plan te zijn opnieuw te gen de Zürich te gaan demonstre ren. Waarop de president op nieuw een verbod uitvaardigde, ditmaal op straffe van lijfsdwang. Dit betekent dat de Arnhemmer - indien hij zijn acties voortzet - door een deurwaarder met be hulp van de sterke arm in gijze ling kan worden gesteld in het huis van bewaring voor de tijd van maximaal een jaar. Rechtbankpresident mr. J.H. Blauw adviseerde de man voorde zoveelste keer om langs normale weg te trachten zijn recht te krijgen. Namens de verzeke ringsmaatschappij werd aanbe volen de zaak aanhangig te ma ken bij het Inlichtingen- en Klachtenbureau Schadeverzeke ringen. DEN HAAG (SP) - De Nederlandse regering heeft de am bassadeur van Frankrijk in ons land op het matje ge roepen om haar beklag te doen over het niet naleven van het Rijnverdrag inzake de lozing van afvalzout. Volgens dat eind 1976 tussen de Rijnoeverstaten gesloten verdrag zou Frankrijk eind dit jaar klaar moeten zijn met de opslag van een deel van de afvalzouten, die worden geproduceerd in de ka limij nen in de Elzas. Frankrijk heeft echter laten weten deze zoutopslag in lagen onder de grond pas negen maanden later gereed te hebben. Deze vertraging - volgens de Fran sen veroorzaakt door het verzet van boeren en milieugroepen te gen deze opslag - zal betekenen dat het Frankrijk niet zal lukken om de hele schoonmaakoperatie die in drie fasen wordt uitgevoerd op 1 januari 1980 rond te hebben Agenda Staatssecretaris Van der Mei (Buitenlandse Zaken), die dit on derhoud met de Franse ambas- sadeur heeft gevoerd, heeft hem Bootjes laten weten dat zijn land die da tum van 1 januari 1980 toch in acht zal moeten nemen. De gang van zaken tot nu toe bij de opslag van het afvalzout was volgens Minister Tuynman van verkeer en waterstaat c hem "nauwelijks aanvaardbaar" vervuiling van de Rijn. Links minister Ginjaar va Frankrijks vorderingen bij de op- an der Mey van buitenlandse zaken. slag van het afvalzout zullen door Nederland op de agenda worden geplaatst van de Rijnconferentie in juni, en indien nodig ook op die in de herfst van dit jaar. Staatssecretaris Van der Mei ver telde dit gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de drie Rijn verdragen die anderhalf jaar geleden West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Luxemburg, Nederland en de EG werden gesloten. Hoewel de Ka mer niet veel hoop had dat met de Rijnverdragen in de hand het ri vierwater veel schoner zal wor den, wilde het parlement toch niet zijn goedkeuring aan deze moeizaam bereikte akkoorden onthouden an het woord tijdens het debat in de Tweede Kamer over de volksgezondheid en milieuhygiëne en rechts staatssecretaris Van der Stee optimistisch over Antillen WILLEMSTAD (SP) - "Ik ga opti mistischer weg dan ik gekomen ben", zei de Nederlandse minis ter A. van der Stee van An tilliaanse Zaken gisteren na het langdurige overleg met Betico Croes en de Antilliaanse regering over de toekomst van Aruba en de Nederlandse Antillen. Volgens het communiqué dat na afloop van de twee langdurige vergaderingen werd uitgegeven begint in juni een speciale werk groep met "de inventarisatie van de relaties tussen de Nederlandse Antillen, de eilanden van de Ne derlandse Antillen en Neder land". De regering van de Nederlandse Antillen kondigt volgens dit communiqué aan dat het inte- reilandelijk overleg over de de centralisatie en de herstructure ring spoedig moet beginnen. De werkgroep die dit overleg voor bereidt zal bestaan uit deskundi gen die worden aangewezen door Nederland, de Nederlandse An tillen en de besturen van de zes eilanden. "Deze werkgroep zal de ver schillende mogelijkheden van de Antilliaanse toekomst gaan be spreken en dat zal zeer geruime tijd gaan duren", zo zei minister Van der Stee. De Arubaanse delegatie heeft toe gezegd dat het constructief aan deze besprekingen deel zal ne men. De Arubaanse politicus Be tico Croes verklaarde dat hij "met een schone lei en op basis van vertrouwen wil beginnen". Zowel premier Rosendal als Betico Croes ontkennen de hardnekkige geruchten over een nieuw An- tilliaans kabinet met ministers van de Arubaanse Onafhan kelijkheids Partij (MEP). Minister Tuynman (Verkeer en Wa terstaat) nam bij het debat over de Rijnverdragen de suggestie van de Kamer over om met boot jes afgewerkte olie van de Rijn- schepen af te halen in plaats dat Op 2è april gaat de staatssecretaris DEN HAAG (SP) - De Ameri kaanse Lockheedfabriek heeft de offerte voor het maritieme ver kenningsvliegtuig Orion ver lengd tot 1 juni. Dat is gebeurd onder druk van leden van de Tweede-Kamercommissie voor defensie. Deze vinden dat de oor spronkelijke einddatum van 1 mei een molensteen was om de hals van de regering bij de beslis sing over een vervanger van de Neptunes deze olie zo in het water wordt geloosd. Hij hoopte binnen en kele maanden hierover met voor stellen te komen. Inclusief het Rotterdamse gebied zal op deze wijze 22.500 ton olie niet in de Rijn terecht hoeven komen, wat van invloed zal zijn op de kwali teit van het drinkwater. Het PPR-Kamerlid Jansen diende tijdens het debat een motie in waarin wordt gevraagd om voor de burgers klare gegevens over de Rijn openbaar te maken om op deze wijze de bevolking op de noodzaak van schoon Rijnwater te wijzen. De motie wordt door alle grote partijen gesteund. D'66 vroeg in een andere motie aan de regering jaarlijks verslag uit te brengen over de Rijn zodat het parlement de kans krijgt de vin ger aan de pols te houden. defensiematerieel, dr. Van Eckelen, naar Parijs om nadere informatie in te winnen over een Franse kandidaat, de Bréguet- Atlantigo II. De Kamercommis sie heeft zich eerder in een ge sprek met defensie-minister Scholten en zijn collega Van Aar- denne van economische zaken verbolgen getoond over het feit dat de beslissing over de Nep tune-vervanging (kosten circa 800 miljoen) overhaast dreigden te worden genomen. De minis ters stelden van hun kant dat zij toen zij aan de macht kwamen praktisch voor voldongen feiten werden gesteld. Vandaag zijn vertegenwoordigers van de vliegtuigindustrie door de kamercommissie in een besloten zitting gehoord: Lockheed (Orion), Dassault (Atlantic) Britse fabriek Hawker Siddely (Ninrod). Het is de bedoeling van PvdA-leden van de commissie om de betrokken ministers voor te stellen dat als zijn na 1 juni een principebesluit nemen de kamer 14 dagen de gelegenheid te geven om daarover een oordeel te vel len. Het Franse aanbod heeft de voor keur van de Nederlands-Duitse vliegtuigindustrie Fokker/VOW Men hoopt daar een flink aantal F-27's aan Frankrijk te kunnen verkopen als de Atlantic wordt besteld. Het Franse toestel, maar dat komt Fokker/VPW goed uit in verband met het lopende werk aan de F-16 jagers. Als dat klaar is zou men onderdelen voor de At lantic II kunnen maken. Wordt het de Orion, dan zit er voor Fok ker nauwelijks iets in, omdat dit toestel al in produktie is. De Orion is overigens de favoriet van de Nederlandse marine. De Nimrod heeft voor haar de meeste minpunten (te lange startbaan nodig, teveel lawaai, hoog brandstofverbruik, elek tronica niet uitgebreid genoeg). Tegen de Atlantic II bestaat het bezwaar dat er nog te weinig van bekend is en dat de Atlantics I zullen moeten worden geleend om de produktiejaren te over bruggen. GRONINGEN (ANP) - Tegen de 24-jarige M. de G. uit Leek is gistermorgen bij de recht bank in Groningen twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek en tbr geëist. De officier van justitie, mr. P. Dorhout, achtte doodslag van het drie maanden oude zoon tje van De G. en mishandeling van zijn vrouw bewezen. In de nacht van 13 op 14 oktober 1977 kwam De G., zoals vaker gebeurde, dronken thuis. Hij kreeg hierover, en over de vraag wie de baby de fles zou moeten geven, woorden met zijn vrouw. Eenmaal in bed dronk hij nog een paar glazen wijn en ge bood zijn vrouw vervolgens op de bank in de huiskamer te gaan liggen, omdat hij bij haar een keelonderzoek wilde doen. "Je hebt keelkanker, want ik zie allemaal zwarte puntjes", had hij haar toen toegevoegd. Vervolgens stak hij haar, terwijl hij bovenop haar zat, twee vingers in de keel. De vrouw, die het toen erg be nauwd kreeg, slaagde erin zich van haar man te ontdoen en vluchtte daarna naar buurtbewoners. Daarvan daan werd de politie gewaar schuwd. Intussen had De G. zijn zoontje Johan uit bed gehaald. Hij gooide het kind eerst op de grond en sloeg het vervolgens verscheidene keren met het hoofdje tegen de voetenplank van het bed. Het kind over leed vrijwel onmiddelijk aan ernstig schedelletsel en in wendige kwetsuren. De psychiatrische observa tiekliniek in Utrecht ad viseerde een langdurige be handeling in het kader van terbeschikkingstelling. Een psychiatrisch onderzoek wees uit dat De G., die op groeide in tehuizen en pleeg gezinnen, sterk verminderd toerekeningsvatbaar was. Een kans op een zelfde agres sie-uitbarsting zou niet denkbeeldig zijn. De verdachte was het eens met het advies. Hij vertelde dat hij zich van het gebeuren niet veel meer herinnerde. Vol gens de psychiaters was hij zich terdege bewust van zijn "beestachtige daad" en erg depressief. De psychiaters zeiden dat de agressie, die De G. tegen zijn kind had ge pleegd, eigenlijk tegen zijn \touw gericht was. De laatste die hij had willen treffen zou het kind geweest zijn. De raadsman van de verdachte, mr. A. Dijkgraaf, achtte de vrouw minstens zo schuldig, zo niet schuldiger, aan het ge beuren. Hij bepleitte een ge vangenisstraf gelijk aan het voorarrest en onmiddelijke ingang van de behandeling in het tbr-kader. De officier van justitie daaren tegen noemde de verdachte wel degelijk toerekenings vatbaar omdat 'hij wist wat hij deed'. De G. had zijn vrouw en kind al eerder enige keren mishandeld en bedreigd met de dood. Uitspraak 3 mei. Straffen tot twaalf maanden voor spoorweg rechercheurs AMSTERDAM (ANP) - Zeven spoorwegrechercheurs zijn giste ren door de rechtbank in Am sterdam in verband met een reeks diefstallen veroordeeld tot straffen variërend van 300 gulden boete tot 12 maanden gevang enisstraf. De officier van justitie had straffen tot anderhalf jaar te gen hen geëist. De rechercheurs, die in groepsver band opereerden, maakten in de afgelopen vijf jaar ruim een ton buit door brandkasten en baga- gekluizen leeg te halen op de sta tions, die zij verondersteld wer den te bewaken, Zij maakten daarbij gebruik van univer- seelsleutels die op het hoofdkan toor van de spoorwegrecherche worden bewaard. De diefstallen (51 in totaal) werden o.m. gepleegd op het Am sterdamse centraal station, het Muiderpoortstation, het Am- stelstation, station Sloterdijk en station Wormerveer. ADVERTENTIE 6 LENING 1378 PER 1973/1998 bedrag open bedrag koers de koers wordt uiterlijk op 24 april 1978 vastgesteld rente jaarlijks op 1 juni aflossing in 20 jaarlijkse termijnen van 1 juni 1979 af vervroegde aflossing is van 1 juni 1988 af mogelijk. Tot 1 juni' inschrijving storting prospectus 1993 tegen 103 °/o, daarna tegen 102 26 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 juni 1978 kosteloos bij banken en commissionairs aou uc cc iiuuucii. yKjiiviij, L/db&duti (Auanucj en ut; uruggen. LEIDSE HOOGLERAAR OVER ONDERZOEK BU DELINOUENTEN: ren op basis van vrijwilligheid Leidse criminologisch instituut. mogelijkheid om het inzicht in dachte om ook de pathologie te zoek r ||||jj||ra Bovendien moet vaststaan dat de Een onderzoeksprogramma, zo het ontstaan van de criminologie betrekken bij het onderzoek naar ken zij delinquent zijn straf achter de liet het college van bestuur van en de aanpak van de delinquentie de achtergronden van de delin- zeten, rug heeft zodat het onderzoek de universiteit gisteren weten, te vergroten. quent niets nieuws. Hij wijst erop nieter HH niet eventueel gehonoreerd kan moet nog door een vakgroep dat er mensen ziin met dwang- vanorl It Joop Wolff (CPN) interpellatie LEIDEN/DEN HAAG - Als een delinquent een onderzoek naar biologische kenmerken onder gaat, dan mag dat alleen gebeu ren op basis van vrijwilligheid Bovendien moet vaststaan dat de delinquent zijn straf achter de rug heeft zodat het onderzoek niet eventueel gehohoreerd kan worden met een lichtere straf. Dat is de mening van prof. dr. M. Zeegers, buitengewoon hoogle raar in de forensische (gerech telijke) psychiatrie aan de Leidse universiteit. Hij reageert hiermee desgevraagd op het plan van dr R. W. Buikhuizen om in Leiden een instituut voor socio-biolo- gisch onderzoek bij delinquenten op poten te zetten. Dr. Buikhuizen had dat als voor waarde gesteld voor zijn (op han den zijnde) benoeming tot hoog leraar criminologie en penologie (bestudering ontstaan en ont wikkeling straf) aan de Leidse universiteit als opvolger van prof. mr. Nagel. De universiteit is hier inmiddels aan tegemoet gekomen. Vorig jaar werd er 240.000 gulden uitge trokken voor de nieuwe socio- biologische richting binnen het Leidse criminologisch instituut. Een onderzoeksprogramma, liet het college van bestuur 1 de universiteit gisteren weten, moet nog door een vakgroep worden vastgesteld. Inmiddels is er over het plan van dr Buikhuizen flink wat deining ontstaan. Het CPN-Kamerlid Joop Wolff wil woensdag in een spoeddebat de ministers Pais (onderwijs en wetenschappen) en De Ruiter (justitie) hierover aan de tand voelen. Hij wijst erop dat werkers in de reclassering, juris ten en medici zich ernstig zorgen maken over het onderzoek naar biologische kenmerken bij de linquenten. Dat kan o.m. inhou den dat er hersenonderzoek wordt verricht met als mogelijk resultaat operatief ingrijpen bij de delinquent. Het Kamerlid vindt dit een kwalijke koerswij ziging bij de criminologie in Ne derland. Dr. Buikhuizen vindt echter dat het door hem voorgestelde onder zoek gezien moet worden als een Pathologie Prof. Zeegers, die in Leiden deel uitmaakt van de vakgroep crimi nologie, is het daar volledig mee eens. "Tot nog toe", zegt hij, "is het idee bij criminologen geweest om zich bij het onderzoek naar de achtergronden van delinquentie bezig te houden met sociologie en psychologie. Buikhuizen heeft dat als hoogleraar in Groningen ook veelvuldig gedaan. Nu zegt hij: we moeten ook eens kijken naar de pathologie (bestudering van ziekteverschijnselen, red.). Maar het is meer diagnostisch (vaststellen van bepaalde ken merken), dan therapeutisch (ge richt op medische behandeling) onderzoek. Van behandeling van delinquenten zal daarom ook voorlopig wel geen sprake zijn" Volgens prof. Zeegers is de ge dachte om ook de pathologie te betrekken bij het onderzoek r de achtergronden van de delin quent niets nieuws. Hij wijst erop dat er mensen zijn met dwang- neurosen, die zich uiten in crimi neel gedrag en bij wie geen en kele maatregel tot verbetering leidt. "Die mensen hebben een gezond masker maar ze zijn ont zettend ziek. Daarom is het zeker de moeite waard om bij deze mensen pathologisch onderzoek te doen en hen zo mogelijk te be handelen". Volgens de hoogleraar zijn er in dit opzicht in de Verenigde Staten verregaande ontwikkelingen aan de gang, waarbij delinquenten o.m. door middel van hersenope raties worden behandeld. Hij vindt echter dat er in Nederland eerst goede wettelijke waarbor gen moeten zijn voor de betrok ken delinquent. Strijdig Dat de delinquent bij een onder zoek naar biologische kenmer ken zijn straf moet hebben uitge zeten, spreekt dr. Buikhuizen niet erg aan, zo verklaarde deze vanochtend. "Dat is in strijd met alles wat er op het ogenblik ge beurt", zei hij. "Bovendien, dat de rechter zou zeggen: joh, luister eens, als jij aan dat onderzoek meedoet, dan krijg je een lichtere straf, dat is absurd. Die gedachte is bij mij nooit van m'n leven op gekomen. Het is een juridische kronkel. Ik zou daarom niet graag zien dat deze gedachte van pro fessor Zeegers stelregel zou wor den" Overigens zei dr. Buikhuizen dat hij in eerste instantie niet geïnte resseerd is in onderzoek bij gere gistreerde delinquenten. "Ik heb zoveel onderzoek gedaan door middel van eigen observatie. Daar heb ik justitie voorlopig niet voor nodig" WIM WIRTZ

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7