Guyana bergt de democratie weg Ook „koningin" uit Zweden en Nieuw Zeeland in corso De popmuziek kan niet zonder helden „LELIE-VEREDELAARS" SHOWEN 1000 TAKKEN Freddie Mercury van "Queen VRIJDAG 21 APRIL 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. de plaatsen, een openlucht toilet te zijn geweest. Het toilet was te bereiken via een balkon waar óók de spo ren van zijn teruggevonden. Het openlucht toilet loosde via een koker die onder de muur uitmondde in een put.Ook die koker is teruggevonden. Een ander gat bleek bij nader onderzoek de plaats van een deur te zijn geweest. In de ruïne zelfop cLe binnenplaats, is bij graafwerkzaamheden een weg van klinkers aange troffen. De rijksgebouwen dienst, die de restauratie nauwlettend volgt, heeft daar nog geen verklaring voor kunnen vinden. De stichting die zich ten doel heeft gesteld Teylingen meer te laten zijn dan een kale steenklomp alleen, heeft een gepensioneerde Sassenheimer bereid gevonden zoveel mo gelijk historisch materiaal als mogelijk bijeen te brengen en in een boekwerk onder te brengen, zoals al eerder is ge beurd. over de ruïne van Dever in Lisse. Tegenvaller Het aantal mensen dat belang stelling heeft voor de activitei ten van de stichting en ook be reid is tot een financiële on dersteuning, valt inmiddels zwaar tegen. Maar wat dat betreft moet de stichting de hand in eigen boezem steken Bij de oprichting, nu bijna twee jaar geleden, werd onder meer met veel tamtam aange kondigd dat er een regelma tige voorlichting zou gaan plaatsvinden over de vorde ringen omtrent de restaura tie. Dat zou dan, zo werd ver wacht, een toenemende be langstelling voor dit histo risch object tot gevolg hebben. Een deskundige op dit gebied van de public relations werd daar voor aangetrokken Maar de eerste regel van zijn hand moet nog op papier ver schijnen Morgen op praalwagen 13: Yvonne Poppen (links) uit Nieuw- Zeeland en Lena Lundberg uit Zweden. De twee buitenlandse bloemenkoninginnen die morgen als figu ranten meerijden in het bollenstreekcorso, zijn gisteren per vliegtuig gearriveerd op Schiphol, waar zij werden verwelkomd door corso-voorzitter Bonkenburg. Uit Nieuw-Zeeland kwam overgevlogen de 22-jarige Yvonne Pop pen. Zij werd in haar land gekozen uit in totaal 250 meisjes die gemeen hebben dat ze stammen uit een Hollandse familie. Dat was een voorwaarde om mee te mogen dingen. Als het even kan moet men bovendien beschikken over een rappe tong en een behoorlijke intelligentie. De grootouders van Yvonne komen uit Haarlem. De bloemen- koningin maakt van de gelegenheid gebruik om een week of zes in Europa rond te kijken. Voor Nederland heeft ze precies zes dagen uitgetrokken. De Zweedse bloemenkoningin, Lena Lundberg (20) heeft ook eerst aan een verkiezing moeten deelnemen. Lena houdt het op een kort bezoek aan Nederland. Volgende week gaat ze terug naar haar vaderland, gelijktijdig met de scheepslading corsowagens die in Gotenburg tentoongesteld gaan worden. Lena en Yvonne nemen morgen plaats op de praalwagen (nummer 13) van de Bond voor Bloembollenhandelaren. Hetis het derdejaar dat er een meisje uit Nieuw-Zeeland hiee rijdt. Voor de eerste keer een Zweedse. De kans is groot dat in de toekomst het aantal buitenlandse figuranten in het corso nog aanzienlijk zal toenemen. Amerika en Duitsland, momenteel de grootste afnemers van bloembollen, hebben laten weten dat ze ook graag met een knappe koningin vertegenwoordigd willen zijn. De corso-organisatie heeft daar wel oor naar. Het bloembollenvak levert momenteel aan bijna 100 landen. "Het zou te ver gaan om die allemaal te laten vertegenwoordigen", zegt voorzitter Bonkenburg. "We moeten wat dat betreft de exportcij fers als leidraad nemen. Dat betekent dat we in principe alleen geïnteresseerd zijn in figuranten uit landen waar we veel aan verkopen" De nis links in de Teylingen-slotmuur werd een verrassing: deze bleek vroeger als openlucht-toilet te hebben dienst gedaan... Bijna een half jaar later dan was gepland zal bin nenkort in Voorhout een begin worden gemaakt met opgravingswerkzaamheden rond de ruine van Teylingen. Met name zal er gewroet gaan worden in het gedeelte van de slotgracht dat in het verleden gedempt is. Het Sassenheimse grond- werkbedrijf Duivenvoorde gaat het karwei uitvoeren. Opdracht is een stuk of wat sleuven graven, waarvan een paar haaks op de ruinemuur en één in de lengterichting Daarbij zal erg omzichtig te werk moeten worden gegaan omdat wordt verwacht dat uit de af te schuiven grond nog de nodige archeologisch interes sante voorwerpen tevoor schijn komen. Een groep ama teur-archeologen uit Leiden en omgeving zal assistentie verlenen. De sleuvengraverij heeft ten doel na te gaan waar precies in vroeger jaren de slotgracht heeft gelopen. Men hoopt nu ook zekerheid te krijgen over de exacte plaats van het vroegere woonhuis, waar nu alleen nog funderingen van resteren. Intussen is het Sassenheimse aannemingsbedrijf MJ. van Breda en Zn. al bijna driekwart jaar bezig aan het opknappen van wat er nog over is van de ruine. Alle ste nen die poreus zijn worden vervangen en de gaten opge vuld. De metselaars zijn in de loop der maanden op diverse verrassingen gestuit. Zo bleek een nis in de buitenmuur, waarvan aanvankelijk werd gedacht dat die diende om er een beeld of iets dergelijks in Op het gebied van de verede ling van lelies heeft oud- Oegstgeestenaar Jan de Graaff destijds baanbrekend werk verricht. Hij kruiste bijvoorbeeld lelies uit China met reeds bestaande krui singen, wat resulteerde in de beroemd geworden Mid- century-hybriden, een ge heel nieuw type lelie die herkenbaar is aan de dicht bij elkaar staande opwaarts gerichte kelken. De Graaff wist niet alleen een lelie te kweken met een af wijkende vorm maar vond ook wat nieuwe kleuren uit. Wereldbekend is geworden zijn helderoranje zaailing Enchantment. Jan de Graait verhuisde ongeveer dertig jaar geleden naar Amerika en maakte ook daar naam met zijn leliekwekerijen. Na zijn vertrek hier borduurden Hollandse veredelaars voort op zijn baanbrekende werk. Welke resultaten dat heeft op geleverd is tussen 4 en 8 mei te zien in het Koningin Ju- lianapaviljoen van de Keukenhof, waar voor het eerste op zó grote schaal le lies tentoongesteld gaan worden. De vereniging De Lelie, deel uitmakend van de koninklijke algemene ver eniging voor bloembol lencultuur, brengt duizend takken naar de Keukenhof. Om aan te tonen dat lelies zich ook goed lenen voor het maken van bloemstukjes zullen demonstraties wor den gegeven door een groepje binders en bindsters. Een typische "Jan de Graaff lelie" met dicht bijeen staande, opwaarts gerichte kelken 99 De manager met wie we een voorpostgevechtje moeten leve ren om tot de hotelkamer van „Queen"-leadzanger Freddie Mercury te worden toegelaten, doet even het ergste vrezen „Sorry", zegt hij, „deze tournee is zo vermoeiend voor de groep, dat ik besloten heb per land slechts een of twee interviews toe te staan. Je hebt geluk. Dus". Licht ontroerd huppelen we ach ter hem aan, op weg naar de ver trekken van Freddie Mercury, de King van „Queen". Die Freddie presenteert zich ge lukkig als een hoogstnormale fi guur en nadat de manager zich heeft teruggetrokken op het bal- con (in z'n hok, of zoiets), kan er in een ontspannen sfeer gepraat worden over „Queen". Over de super-glitterpopgroep „Queen" uit Engeland, die sinds 1973 met een aantal memorabele elpees en hits als het onverbiddelijke „Bo hemian Rhapsody", als „Killer Queen", „You're my best friend", „Somebody to love" en - recent - „We are the champions", een- enorme populariteit oogstte. Maar...hoe lang zal Queen" nog aan de top kunnen blijven?, vra gen we aan Freddie Mercury. Is de tijd van de show en de helden in de popmuziek niet een- beetie voorbij? Hij; ~,Het publiek in theaters, in concertzalen, zal altijd op een zo aangenaam mogelijke manier be zig gehouden willen worden. Het zal voor de show blijven kiezen en het zal ook altijd weer helden willen hebben. Helden, of anti helden. Dat maakt in dit geval niet uit. Johnny Rotten van de Sex Pistols was ook een soort held". Toch krijgt de leer van de punk en de new wave, dat het nu maar eens uit moet zijn met het thea trale gedoe van popmuzikanten, dat alleen recht voor z'n raap-mu- ziek nog maar toekomst heeft, steeds meer aanhangers. „Dat denken de mensen zegt Freddie. „Ik zeg dat het niet waar is. De punk - en alles wat daarbij hoort - is nu al op sterven na dood. En wij spelen twee avonden in een uitverkocht Ahoy' in Rot terdam. Je kunt van „Queen" al les zeggen watje wilt, maar zeker is het dat we het publiek amuse ren, prettig verbazen, echt- bezig houden" Door Frans Happel honderd procent punk-n „Sheer Heart Attack". De reden9 Freddie: „Geen werkelijke reden. Zomaar. We vonden het ook wel eens leuk om iets punkerigs te 'spelen. Daarbij dachten we dat we ons publiek er een plezier mee zouden doen om te laten horen dat „Queen" niet vastgeroest zit aan het eigen repertoire." Tech niek De toernee die „Queen" momen teel maakt is technisch weer ge compliceerder dan alle vorige. Afgezien dat het door al die tech niek, de geluidsinstallaties, de lichtinstallaties, enzovoort, lang zamerhand financieel ondoenlijk wordt de groep te laten optreden, bestaat toch ook het risico dat er straks alleen nog sprake is van een computer-groep. „Bohemian Rhapsody" gaf al het probleem dat het „live" zonder hulp van meedraaiende tapes niet ten ge hore gebracht kon worden. Sindsdien heeft de electronica een alsmaar sterkere greep op de groep gekregen. „We zijn zelf al geruime tijd met dit probleem bezig", knikt Fred die. „Zoals we nu werken is het inderdaad vaak niet mogelijk om ook in kleinere zalen te spelen. Freddie Mercury, de king van „Queen" Misschien dat we de oplossing moeten zoeken in twee ver schillende shows. Een kleine, eenvoudige, zonder lichteffecten, zonder een hemel aan geluid en een grote, het werkelijke spek takel". Wellicht geeft die eenvoudiger, uitgevoerde show jullie wel meer speelplezier. Freddie: „Dat kan best" Helden Mick Jagger van de Stones heeft ooit gezegd dat popmuziek naar niets zou leiden, dat popmuziek geen toekomst noch een kans op evolutie heeft. „Als dat zo was, dan zou ook de punk nooit geboren zijn. Natuur lijk heeft pop een toekomst. Waarom? Omdat het publiek, be ter omdat de nieuwe generaties dat steeds weer willen. Met de Beatles (Freddie is 31 - F.H.) heb ik MIJN helden gehad. Maar een jongen of een meisje dat nu zes tien is wil van die Beatles van mij helemaal niets weten. Dat zijn ouderwetse toestanden, weetje- wel. De nieuwe generaties willen hun eigen idolen, hun eigen hel den en daardoor blijft de pop muziek leven. Want, alleen de popmuziek kan het tempo van die snelle veranderingen aan" Ben jij zo'n idool? Hij: „Ik ben de lead-zanger van „Queen". Niet de leider. Ik ben lid van een groep van vier. Niets meer, niets minder. En al sta ik tijdens optredens letterlijk en fi guurlijk het meest op de voor grond, toch is het fout wanneer men mij tot idool zou verklaren. Dat verdient „Queen" als groep niet" Perfect Hoe goed of hoe niet zo goed „Queen" momenteel ook is, voelt Freddie Mercury iets voor de op vatting dat de groep na „Bohe mian Rhapsody" met ere ont bonden had kunnen worden? „Waarom?", vraagt Mercury. Ómdat het toen duidelijk leek dat jullie technisch nooit iets per- fecters zouden kunnen brengen. Hij: „Daarom hebben we onmid dellijk geprobeerd geweldig veel afstand van dat nummer te ne men. Zoveel afstand, dat we toch ook maar een „We are the cham pions" hebben gemaakt. Slechte muziek, zeiden de critici. Ach, het enige wat wij wilden was een leuk lied voor in het voetbalstadion" De landen van Midden- en Zuid-Amerika die geen onver bloemde dictaturen zijn -een minderheid- kunnen toch geen echte democratieën genoemd worden. Verkiezingen zijn er meestal doordrenkt van cor ruptie en knoeierijen en de ware macht berust bij een .kleine groep, die zich minder door principes dan door oppor tunisme laat leiden. In de ex-Britse koloniën heeft het voorbeeld van het democ ratische moederland aanvan kelijk nog wat bevruchtend gewerkt, maar na een paar ja ren is er meestal van de democ ratie niet meer overgebleven dan een lege huls. Het Guyana ten westen van Su riname, vervalt van kwaad tot erger. Door een grondwetswij ziging zal de premier, Linden Forbes Burnham waar schijnlijk onbeperkt heerser worden. 1 Economisch zowel als wat de samenstelling van de bevol king, lijkt Guyana veel op buur Suriname. Tot in de Franse tijd was het trouwens Nederlands bezit. De belangrijkste uit- voerprodukten zijn bauxiet, rijst, suiker en hout. Voor naamste bevokingsgroepen zijn de Creolen (van Afrikaanse of gemengd AfrikaansEuro- pese afstamming) en de Hin doestanen, waarvan de voor ouders als koelies uit Voor-In- die zijn gekomen. Deze laatste groep is duidelijk in de meer derheid. Spanningen tussen de rassen hebben geleid tot grote politieke tegenstellingen en conflicten. In 1950, onder het Britse bewind vormden de Creool Forbes Burnham en de Hindoestaanse tandarts Cheddi Jagan een partij, de Progressieve Volkspartij (PPP). Maar na drie jaar ont stond er een breuk en stichtte Burnham het Nationale Volks-congres (PNC), dat voornamelijk steunde op het Creoolse bevolkingsdeel. Jagan, die premier was van een regering met gedeeltelijk zelf bestuur, kwam in conflict met de Engelsen en werd afgezet. Zelfs kwam hij enige tijd in de gevangenis. Zijn felle Ameri kaanse vrouw zette zijn poli tieke acties voort en het was na enkele jaren onontkoombaar, dat Jagan weer premier werd. Maar in de jaren zestig ont stonden er rassenrellen tussen Creolen en Hindoestapen, waarbij een deel van de hoofd stad Georgetown afbrandde. Na verkiezingen in 1964, die niet meer volgens het tradito- nele Britse districtenstelsel maar volgens evenredige ver tegenwoordiging werden ge houden, moest Jagan aftreden. Zijn tegenstander Burnham vormde samen met een kleinere partij een coalitie Het is verre van onwaarschijnlijk Door drs. W. van Lookeren Campagne dat de Amerikaanse inlich tingendienst CIA de helpende hand heeft geboden bij het uit rangeren van Jagan. Burnham werd gezien als een conservatief en een pion van de Amerikanen, terwijl Jagan een geestverwant was van de Cu baanse heerser Fidel Castro. Maar na enkele jaren - Guyana was inmiddels in 1966 geheel onafhankelijk geworden zwenkte Burnham steeds meer naar links af. In 1970 kreeg het land de naam van Coöperatieve Republiek Guyana, al was er van echte coöperaties nauw elijks sprake;de leiding kwam van bovenaf. De regering voerde grootscheepse nationa lisaties door. Guyana is thans na Cuba, het meest gesociali seerde land van Midden- en Zuid- Amerika. Het onderwijs werd geformeerd naar Cubaans model - Burnham organiseerde de jeugd in een paramilitaire organisatie. Wat Jagan had gewild voerde Burnham in vele opzichten uit en in Washington begon men zich ongerust te maken, vooral toen Burnham Cubaanse mili tairen en adviseurs op weg naar Angola gelegenheid gaf op het vliegveld van Georgetown tus senlandingen te maken en er zich te bevoorraden. Burnham en de zijnen verkondigden, dat hun land geen tweede Cuba was, maar gaven uiting aan hun vrees, dat Washington voor hen een soortgelijk lot bereidden als voor de linkse president Allende van Chili. Burnham wist echter handig te ma noeuvreren en vooral sedert Carter aan het bewind is, is de verhouding met Amerika ver beterd. Het land had intussen met een érnstige economische crisis te maken. In 1973 vonden er parlements verkiezingen plaats, die door Burnham met zijn PNC, die minder uitsluitend op de Creolen was gaan steunen wer den gewonnen. Er werd der mate geknoeid bij deze verkie zingen, dat de aanhangers van Jagan niet in het parlement zit ting wilden nemen. Pas na enige tijd besloten zij dat toch maar te doen. Wijziging In oktober zouden er opnieuw verkiezingen moeten worden gehouden, maar Burnham achtte het moment gekomen om definitief zijn tegenstan ders van Jagans PPP uit te schakelen. De wijziging op de grondwet di® verleden week door het parlement is aange nomen, zal een eind maken aan alle resten van democratie. Er is nu alleen nog een referen dum nodig, binnen twee tot zes maanden, om deze wijziging van kracht te laten worden, maar men hoeft niet te vragen hoe de uitslag zal zijn. Volgens de herziene grondwet zullen er voortaan maar eens in de tien jaar parlementsverkiezingen plaatsvinden. Deze bepaling zal meteen na de goedkeuring van kracht worden en de ver kiezingen van oktober zullen dan niet doorgaan. Belangrijke veranderingen in de grondwet kunnen voortaan door het parlement met een meerderheid van twee derden worden aangenomen en hoe ven niet meer bij referendum te worden goedgekeurd. En Burnhams PNC bezit een der gelijke meerderheid. •Jagan was dinsdag zo woedend, dat hij een zware ta fel omver gooide en vervolgens met zijn aanhangers de verga derzaal van het parlement ver liet. Het is niet uitgesloten dat er nieuwe onrust in het land zal ontstaan. Burnhams ma noeuvre is inderdaad bijzonder kwalijk en een slecht voorbeeld voor naburige landen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4