Stadskabei voor radioliefhebber 'n achteruitgang „Speculatie met milieu woning onverteerbaar" Leidenaar Ap Ruygrok waarschuwt tegen „beknotting Brag bij Waaghoofd blijft mogelijk Mini-huisvuilauto doet niets af aan gevecht om ruimte VRIJDAG 21 APRIL 1978 LEIDEN - 'De mensen die een aansluiting nemen op de stadskabei moeten niet denken dat ze met de radio-ontvangst hoge kwaliteit krijgen. Voor mensen die top-kwaliteit willen, is het centraal antenne-systeem een grote achteruitgang'. Deze kritiek komt van de Leidenaar Ap Ruygrok. Ruygrok is de contactpersoon in Leiden van de landelijke vereniging 'Antenne vrij'. Deze vereniging beijvert zich voor het be houd van particuliere (FM)-antennes. Via deze antennes verzekeren radio-enthousiast ten zich van een groot bereik aan zenders en een goede ontvangst. Ap Ruygrok: "Ze komen bedrogen uit". In Leiden dreigt nog steeds een an tenneverbod als de stadskabei (het centraal antennesysteem) is ingevoerd. Ap Ruygrok steunt dan ook van harte het initiatief van raadslid Beijen (PPR/D'66) om het antenne-verbod onge daan te maken. De gemeente zal hierover binnenkort een beslis sing moeten nemen. Als radio-ontvangstamateur (een zgn. DX-er) is Ap Ruygrok van mening dat de privé FM-antenne voor een liefhebber onmisbaar is. Hij waarschuwt de radio- liefhebbers in Leiden dan ook 'zeer attent' te zijn op wat wordt aangeboden. 'De hifi-liefhebbers moeten zich niet laten voor spiegelen dat ze geweldige kwali teit krijgen, dan komen ze bedro gen uit'. Ap Ruygrok baseert zijn mening op ervaringen met de ontvangst in de Merenwijk. Deze nieuwbouwwijk beschikt inmid dels een jaar over een kabelnet. De ontvangst daarvoor komt via een centrale mast in Oegstgeest, dezelfde mast waarop ook de stadskabei in Leiden wordt aan gesloten. Grote grief Een grote grief van Ap Ruygrok is dat via de kabel slechts een be perkt aantal FM-zenders stereo wordt doorgegeven. Van de tien kanalen, die in de Merenwijk worden benut, zijn er 8 FM, maar komen alleen de 4 Nederlandse zenders in de huiskamer in stereo door. Volgens Ap Ruygrok ko men ook de buitenlandse zenders op de mast in stereo binnen. Bij de firma Multivisie - oorspron kelijk de exploitant van de mast in Oegstgeest - wordt erkend dat de FM-ontvangst in sommige ge vallen niet wordt doorgegeven Dat heeft dan altijd te maken met de kwaliteit van de zender, die onvoldoende is. 'We kunnen toch geen FM doorgeven als een zen der niet steeds op FM-sterkte doorkomt', zegt men bij Multivi sie. Een belangrijke grief van Ap Ruygrok is de beperkte ont vangst van zenders. Het centraal antennesysteem in de Merenwijk - en straks ook de stadskabei in heel Leiden - heeft ontvangst mogelijkheden voor twintig ka nalen. Voorlopig worden echter slechts tien kanalen benut. Censuur Ap Ruygrok heeft grote bezwaren tegen deze beperking. Hij spreekt in dit verband zelfs van 'een grove vorm van censuur'. 'Via het kabelnet wordt niet alle informa tie doorgegeven die binnenkomt. Je kunt dus eigenlijk zeggen dat er informatie achtergehouden wordt. Dat vind ikprincipieel onjuist', aldus Ap Ruygrok. Als radio-liefhebber- - hij is ook lid van een speciale club van radio ontvangst-amateurs - ging Ap Ruygrok na welke FM-zenders normaal gesproken via een cen traal antennesysteem te ontvan gen moeten zijn. Hij kwam tot meer dan twintig zenders (uit België, Frankrijk, Duitsland en Engeland). Ruy grok geeft toe dat niet iedere radio-luisteraar zo'n brede interesse heeft. 'Maar de mensen, die iets meer willen, worden zeker beknot', is zijn op vatting. Factoren Van de kant van de gemeente Lei den zegt ambtenaar Cremers (secretaris beheerscommissie stadskabei) dat de keuze van de radio-stations te maken heeft met de ontvangstmogelijkheden. 'Wij geven door wat goed te ont vangen is', zegt hij. Daarnaast spelen ook technische en finan ciële factoren (wat kan men ont vangen en hoeveel nodig is voor die ontvangst) een rol. Cremers zegt onbekend te zijn met wensen voor meer radio-ont vangstmogelijkheden. 'Het ge kke is dat vanuit de consumen- tenhoek eigenlijk alleen over het televisie-aanbod is gesproken' Hij verklaart zich overigens be reid eventuele verzoeken van ra dioliefhebbers te bekijken. 'Daar moet over te praten zijn', zegt hij Bij het adviesbureau voor de stads kabei - de firma KAI in Woerden ,- wordt gezegd dat binnenkort onderzocht wordt of de radio ontvangst kan worden uitge breid. De beslissing daarover is echter een gemeentelijke zaak. Volgens de adviseurs van KAI hoeft uitbreiding van de ont vangst niet duur te zijn. Duur Deze opvatting wordt bestreden bij de firma Multivisie. Daar zegt men dat uitbreiding van de ra dio-ontvangst - waarvoor de mast in Oegstgeest beter uitge rust moet worden - aanzienlijke bedrageh kan kosten. 'Dat is duur karwei', aldus een woordvoerder. Van de kant van Multivisie geeft men overigens toe dat de 'sterk geïnteresseerde radio-liefhebber beter uit is met zijn eigen privé- antenne. 'Het is een feit dat de werkelijk gedreven radio-hob- byïsten aan eigen apparatuur meer hebben. Een centraal sys teem is nu eenmaal gericht op de gemiddelde apparatuur van de radio-lujsteraar Avondje stads vernieuwing LEIDEN - In het kader van de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen organiseert de PvdA dins dagavond 25 april een openbare avond over de stadsvernieuwing. Op het programma staan drie korte inleidingen van de Groningse PvdA-wethouder Max van den Berg, Hugo Priemus, de in Lei den woonachtige hoogleraar in de volkshuisvesting aan de TH in Delft en de Leidse wethouder voor ruimtelijke ordening, Cees Waal. De laatste zal een beeld schetsen van de stadsvernieu wing en het binnenstadsbeleid in Leiden. De avond wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 en begint om acht uur 's avonds. ADVERTENTIE BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT. Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 Hot House In jazz-zolder Hot House, Bree- straat 66 treedt vanavond het kwartet van Rein de Graaff en Dick Vennik op. Het con cert begint om tien uur 's avonds. Mirakel-soos Vanavond treedt in soos Mira kel van 't Breehuys een mime-groep op van het Rijn lands Lyceum. In een aan eenschakeling van scènes wordt een "avondje theater zonder woorden" gepresen teerd. De toegang is gratis en het begint om acht uur Ruildag In het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43 wordt zater dag weer een grote ruildag gehouden voor alle verzame lobjecten. Verwoede en min der verwoede verzamelaars kunnen van tien uur 's mor gens tot vier uur 's middags terecht. De ruilbeurs wordt georganiseerd door de Ne derlandse vereniging "De Verzamelaar", afdeling Den Haag en Omstreken. Poppenspel Zondagmiddag treedt in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat 1 de poppenspeler Lucas Goudzwaard op met een ver toning van zijn "Drie Ja panse vertellingen"Er zijn twee voorstellingen: de eerste om kwart over twee en de tweede om kwart voor vier Duur van elke voorstelling, een uur. Plaatsen kunnen ge reserveerd worden via tele foonnummer 071-132641. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbe scherming seducatie (IVN) or ganiseert zondag een onge veer anderhalf uur durende natuurwandeling, onder lei ding van natuurgidsen. Dit maal gaat de wandeling door het Leidse Hout. Vertrokken wordt om twee uur 's middags vanaf de Houtlaan nabij het hertenkamp. Deelname is gratis. Sempre Avanti In het kader van het Oranjefeest (dit jaar op 1 mei) zal het Leidse muziekgezelschap "Sempre Avanti" een muzi kale show verzorgen in de Stadsgehoorzaal. Onder het motto '"n Avondje uit" wordt een vrolijk muziekprog- ramma gebracht met 50 me dewerkenden en 200 ver schillende kostuums. De lei ding heeft Koos Kukler. De voorstelling begint om acht uur. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar in de Koornburgsteeg 5 tel. 071- 122660. Kinderoptocht Het pas opgerichte comité Tuinstadstaalwijk organi seert in samenwerking met het clubhuis ,Jn de Vrolijke Arke" tot aan de zomer vakantie elke zaterdagmor gen van 10 tot 12 uur activitei ten voor de jeugd tot 12 jaar in gebouw Staalwijk aan de He renstraat 45. Zaterdag wordt begonnen met een rondgang door de wijk. Alle kinderen, liefst verkleed, kunjien meelo pen achter het majorettekorps De Kooigirls. Na de rondgang is er een dubbeltjes-kermis met vele kraampjes. Poppenkast In het winkelcentrum "De Ko permolen" in de Merenwijk is zaterdag ook weer het een en ander voor de kinderen te doen. Tussen 11 en 16 uur worden er vijf poppenkast voorstellingen gegeven door het Leids Miniatuur Theater. De voorstellingen duren on geveer 20 minuten. In een an der gedeelte van het centrum zullen kinderen naar har telust kunnen kleien onder leiding van Anja Valk. De deelname is gratis. Postduiven Postduivenvereniging '*'De Reisduif' hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Roos endaal. Er waren 233 duiven in concours. De uitslag was. 1J C. Strik, 2,4,8,10 W. Kop, 5.G. Pardon, 6. N. v.d. Dop en Zn, 7. W. Tolboom, 9 W. v.d Hoogt Jaarfeest Medewerkers en cursisten van Ouders op Herhaling houden vanavond voor de derde keer het jaarfeest. In het An toniusclubhuis viert men het 5-jarig bestaan van de cur sus. Aanvang half negen. Op het programma staat onder meer de voorvertoning van een film over het werk van Ouders op HerhalingVoor het feest worden alle ex-) cur sisten en (ex-) medewerkers uitgenodigd. Kamers gezocht Het VW in Leiden doet een be roep op Leidenaars, die mo gelijkheden hebben om on derdak te bieden aan toeris ten. Voor het komende week einde en dat van 30 april ver wacht het VW een grote toe loop in verband met het corso en de bloembollenvelden. Kamers of verdiepingen kun nen worden aangemeld door eigenaars of huurders via tel 071-146846. "Open dag" De lagere school "De Weg wijzer" aan de Obrechtstraat houdt zaterdag een open dag. Naast een presentatie van het klasse-project "Hoe kan het anders, actief in vrije tijd" wordt er rommelmarkt ge houden en draait het rad van avontuur. Het festijn begint om tien uur en duurt tot onge veer één uur 's middags. Klein Matillo In Clubhuis Klein Matillo, Zaanstraat 126, wordt zater dagavond een ouderwets rock-and-roll-festijn gehou den. Vanaf acht uur 's avonds kan er gedanst worden op platen uit de jaren vijftig en zestig. Gepaste kleding niet verplicht, wel gewenst. LEIDEN - De aanleg van een brug van het Waaghoofd over de Stille Rijn naar de Stille Mare blijft mo gelijk. Ondanks sterke bezwaren bij een deel van de raadsfracties ging de raadscommissie ruimte lijke ordening gisteravond ak koord in het bestemmingsplan De Camp op te nemen dat op deze plaats een brug.kan komen. Tegen de aanleg van een brug be staat bij monumentenzorg groot bezwaar. Van deze kant is men uit historisch oogpunt tegen de wij ziging van het karakteristieke stadsbeeld van deze omgeving. Deze bezwaren worden gedeeld door de fracties van CDA, VDD en SGP/GPV, bleek in de raadscommissie. Van de kant van PvdA en PPR werd sterk gepleit voor de brug. Men ziet deze als een alternatief voor de drukke voetgangersroute over de Hoofdstraat en de Don*- kersteeg. De situatie daar met op stoppingen van voetgangers werd gisteravond onaan vaardbaar en zelfs "benauwend" genoemd. De tegenstanders wilden de moge lijkheid om de brug ooit aan te leggen niet via het bestem mingsplan verhinderen. Van de zijde van het CDA kwam Van Zijp echter met een idee voor een verbinding ter hoogte van de kel ders onder Hoogstraat. Een sug gestie van Beijen (PPR/D'66) om de verschillende mogelijkheden voor een beter begrip in een ma quette uit te voeren, vond una nieme instemming. Gooimeerlaan drie dagen afgesloten LEIDEN - De onlangs geopende "tweede verbinding" naar de Me renwijk - de Gooimeerlaan - zal met ingang van maandag gedu rende circa drie dagen voor alle verkeer worden afgesloten. Die afsluiting is noodzakelijk in ver band met asfalteringswerkzaam- heden. Het busverkeer zal weer als voor de opening van de weg gebruik maken van de IJs- selmeerlaan. Als de weergoden meewerken hoopt men de Gooi meerlaan woensdagmiddag weer voor het verkeer te kunnen openstellen. De mini-huisvuilauto in Leiden De Haagse gemeentereiniging zal dit najaar een mini-huis vuilauto in gebruik nemen om de in het kader van de stads vernieuwing versmalde stra ten en woonerven makkelijker te kunnen bereiken De directeur van Gemeentewer ken in Den Haag maakte dit bekend haar aanleiding van de opening van het nieuwe gebouwencomplex dat giste ren door de Dienst Gemeente werken werd betrokken. De wagen zal slechts ongeveer twee meter breed en ook min der lang zijn dan de gewone wagens, maar verder het zelfde systeem herbergen Precies zo n zelfde wagen rijdt al vanaf 1973 in de Leidse binnenstad. Nieuw is het dus niet. De heer Ezendam,van de Leidse gemeentereiniging. "Maar het is allerminst zo dat je maar een emmer met geld hoeft leeg te schudden en je hebt zo'n wagen. Want alles moet in evenredigheid kleiner gemaakt wordenDenk alleen maar aan het chassis, waar het vooral op aan komt bij onze wagens. Dat is geen standaardwerk In 1973 werd bij de reiniging het hele wagenpark vernieuwd en besloot men het eens te pro beren met zo'n miniwagen Dat kon, omdat de gemeente Amsterdam er juist twintig had besteld en die ene voor Leiden in dezelfde serie kon worden gemaakt. Een voordeel van de mini-wa gen is dat hij ongeveer vijftig centimeter minder breed en ook minder lang is dan de grote wagens. Een nadeel dat er ook minder vuil ingaat drie ton, dat is vijf a. zes ton minder dan in de andere wa gens. Daardoor moet de wa gen veel vaker naar de vuilverbrnading rijden het geen veel meer tijd kost. De binnenstad is echter zodanig in ophaalwijken verdeeld dat het daar te doen is. Ezendam: "Maar als we in de hele stad met die kleine wa gens moeten gaan rijden zal dat twee keer zoveel wagens twee keer zoveel twee keer zoveel geld gaan kosten. En waar dat vandaan moet komen? Daarom blijven we vechten. Bij elk plan van de gemeente worden wij erbij gehaald en vechten wij voor een rijbreedte van drieëneen halve meter. Drempels in de straat interesseren ons niet, maar de breedte van de weg wel. Wij kunnen niet zoals de brandweer door tuintjes rijden. Als wij een paaltje omrijden komen ze direct met een schadeclaim." Maar ook met de miniwagen blijven een heleboel proble men bestaan. De heer Ezen dam noemt het voorbeeld van de Transvaalbuurt. Hij zegt: "Daar maken we met een kleine wagen ook geen kans. De mensen móeten een eind lopen met hun vuilniszak, want we kunnen er niet bij komen. Laatst stond er een keer een auto in de wegWat er allemaal voor nodig was, aangebeld, maar die vrouw bleek de sleutel van de auto niet te hebben. Via de politie haar man op zijn werk laten bellen. Toen is die gekomen om zijn auto weg te rijden. Maar onze mannen hadden intussen wel mooi een oponthoud van drie kwartier Raadslid Beijen (PPR/D'66): ADVERTENTIE LEIDEN - Gemeenteraadslid Beijen (PPR/D'66) wil dat de ge meente een geval van speculatie met één van de milieuwoningen in de Merenwijk voorkomt. Beijen vroeg wethouder Waal (ruimtelijke ordening) gister avond in de raadscommissie ruimtelijke ordening na te gaan of de gemeente hiertegen maat regelen kan nemen. Het raadslid doelde op de situatie dat één van de milieuwoningen nog vóór deze is opgeleverd pu bliekelijk tegen meer dan de dubbele prijs te koop wordt aan geboden. De milieuwoningen zijn voor een prijs van rond de 210.000 gulden gebouwd. De be trokken woning wordt nu voor maar liefst 460.000 gulden te koop aangeboden. Beijen noemde deze speculatie een "onverteerbare zaak". "Op deze manier komt een gewone Leide naar nooit meer aan een woning", zei het raadslid. Hij constateerde tegelijk dat de betrokken eige naar van de milieuwoning aan de transactie zeker zo'n 2 ton ver dient. Beijen noemde het tegen deze achtergrond jammer, dat de raad de grond destijds niet in erf pacht heeft verkocht. Bij uitgifte van de grond in erfpacht heeft de gemeente meer greep op transacties met huizen. De mi lieuwoningen zijn behalve op vrije grond ook in de vrije sector gebouwd, waardoor de invloed van de gemeente beperkt is. Wet houder Waal zegde raadslid Beijen echter toe na te gaan of de gesignaleerde speculatie niet in strijd is met het contract van de grondverkoop. VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3