„WINKELS KIJKEN" OM MIDDENSTANDSPROBLEEM AAN TE PAKKEN Provincie voelt mets voor agrarische bestemming Hoge Klei Gordijn (PPR): meer aandacht voor onde dorp [Le/cfee agenda Leiderdorpers op oriëntatiereis Lezing over opgravingen Ook niet-raadsleden in raadscommissies PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 21 APRIL 1978 LEIDERDORP/NIEUW VENNEP/MIJDRECHT - Leden van de commissie middenstandsaangelegenheden, waar onder onder een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, een van de Leiderdorpse middenstandsver eniging, wethouder Gordijn en architect Ed van Hoove hebben gisteren een oriëntatiereis gemaakt langs een aan tal plaatsen om met de opgedane ervaringen de midden standsproblemen van het oude gedeelte van Leiderdorp beter te kunnen aanpakken. De deelnemers aan de bus tocht werden in contact gebracht met bestaande win kelconcentraties in Rijnsburg, Nieuw Vennep en Mijd recht. Daarbij werd het meest gelet op de verschillende uitvoeringen en mogelijkheden van projecten, die even tueel voor de Leiderdorpse winkelier in de toekomst van nut kunnen zijn. uit de Dorpsstraat verdwenen. De grotere zaken hebben dit overgenomen. De winkels met duurzame artikelen hebben zich echter weten te handhaven. Levendige beeld De Leiderdorps wethouder Gor dijn zei te hopen dat de Hoofd straat van zijn gemeente het zelfde levendige beeld zal krijgen als de Mijdrechtse Dorpsstraat. Het wachten is nu nog op de uit slag van het distributie planolo gisch onderzoek (DPO) dat bin nenkort komt. Aan de hand van de uitkomst van deze globale gegevens zal een winkelonderzoek worden ge maakt, speciaal gericht op het oude dorp. „De individuele inzet van de ondernemer blijft daarbij de voornaamste voorwaarde om een goed functionerende winkel straat te krijgen" aldus Gordijn. De heren Schouten en Mineé van de Leiderdorpse midden standsvereniging stonden door dit bezoek, na afloop wat minder argwanend tegenover de toe komstideeën voor het oude dorp. LEIDERDORP - PPR-raadslid Gordijn uit Leiderdorp liet gis teravond in de begeleidings commissie Oude Dorp nog eens blijken niet blij te zijn met de bouw van de bibliotheek zoals die momenteel in ontwerp is. In de raadsvergadering van deze week had hij al eerder alle activi teiten die ontwikkeld worden voor het oude dorp erg positief begroet, maar hij stelde zich ten opzichte van het ontwerpplan bi bliotheek negatief op. "Het ontwerp van dit gebouw ge tuigt van weinig financieel in zicht het is gewoon veel te duur. Dat drukt indirect op de hulp voor het oude gedeelte. Zolang culturele dingen in ons dorp de boel doen herleven vindt ik alles goed", aldus Gordijn. "Zolang het activiteiten betreffen die het oude dorp aangaan zie ik ze alle maal als even belangrijk. Ik geef er evenveel punten voor omdat ik alle projecten hier genoemd zo snel mogelijk uitgevoerd wil zien" zo vervolgde hij gister avond. Gordijn meende dan ook geen voorkeurstem te hoeven ge ven toen de commissie zich ging buigen over het opstellen van prioriteiten. Deze beginnen met de doortrekking van de Maurits- singel om het Doeskwartier van het zware verkeer te verlossen. De daaropvolgende drie punten op de lijst hebben alle betrekking op het gebied rond het oude raadhuis. Het raadhuisplan komt op de tweede, de bewinkeling in de Hoofdstraat op de derde en de herinrichting van het Kerkplein op de vierde plaats van de priori teitenlijst. Als laatste twee pun ten werden de ondertunneling van de Rijksweg 4 en de verbete ring van het openbaar genoemd. Zo kwamen de Leiderdorpers in Nieuw Vennep in contact met een nieuwfe vorm van win keliersorganisaties. Daar werken namelijk elf ondernemers en ze ven winkeliers coöperatief onder één naam „Plein 7". De win keliers hebben allemaal een ei gen verkoopunit gekocht. Daar naast verhuren zij nog een kof fieshop om een deel van de kos ten van hun gemeenschappelijke voorzieningen te betalen. Opzet en bouw Bij het bekijken van de winkels werd onder andere op de opzet en bouw gelet, om zoiets eventueel toe te passen in de Hoofdstraat in Leiderdorp, als het raadhuis leeg komt. Tijdens de reis kwamen ook nog andere, voor de oude kern nog te verwachten proble men ter sprake, zoals de beno digde parkeerruimte die bij een concentratie van winkels nodig is. Verder konden de praktische mogelijkheden van een kelder onder een nieuwbouwwinkel be keken worden. In de Dorpsstraat in Mijdrecht konden de bezoekers kennis ma ken met een bestaande winkel straat die nieuw leven was inge blazen. De Mijdrechtse wethou der van middenstandsaangele genheden vertelde dat er geen maand voorbij ging zonder dat er een renovatie plaats vond. Vij fennegentig procent van de Mijd rechtse bevolking kan haar boodschappen binnen de ge meente zelf doen. Het pakket da gelijkse benodigdheden is blijk baar voldoende. De kleine zelf standige ondernemers in de voedselsector zijn echter totaal ZOETERWOUDE - Het is opmerkelijk hoe de stichting "Oud Zoeterwoude" er steeds weer in slaagt haar donateurs sprekers te presenteren waarbij de aandacht geen moment kans krijgt om te verslappen. Er worden door deze stichting geregeld mensen, die vaak als autoriteit op hun vakgebeid gelden, naar Zoeterwoude gehaald om een lezing te houden. Gisteravond was de beurt aan Drs. H. Sarfatij, medewerker aan de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek, om wat meer te vertellen over het ontstaan van de Romeinse nederzettingen rond de Rijnmond aan het be gin van de jaartelling. Aan de hand van dia's splitste de heer Sarfatij zijn betoog, na een algemene inleiding, toe op de opgravingen van zo'n nederzetting in de wijk de Woerd in Valkenburg. Bij voorbereidende werk zaamheden voor een provinciale weg, in 1972, kwamen daar de resten boven van wat een Romeinse nederzetting geweest moet zijn. Dit was op zich zelf nog niet zo'n verrassing daar ook in het centrum van Valkenburg funderingen van een "castellum" op gegraven waren. Na een nader onderzoek bleek echter dat de nederzetting in de Woerd zeer grote geschiedkundige waarde had. De opbouw week nl. erg af van wat de deskundigen gewoon achten voor die tijd. De heer Sarfatij, die zelf meewerkte aan het onderzoek, toonde dit door middel van vergelijkingen met andere nederzettingen uit deze tijd aan. Als voornaamste oorzaak noemde hij de strategi sche positie van de aan de Rijn gelegen nederzetting, destijds de noordgrens van het Romeinse Rijk. WASSENAAR - De Welfare-af deling van het Wassenaarse Rode Kruis heeft donderdagmiddag in het „Praethuys" op Duinrell een feestelijk programma aangeboden aan de patiëntendie door de Wel farewerksters regelmatig worden bezocht. Het Rode Kruis beschikt in Wassenaar over 44 vrijwilligsters, die langdurig zieken en anderen die aan huis of verpleeghuis gebon den zijn afleiding bezorgen door allerlei vormen van handwerk. Op die manier worden ongeveer 100 patiënten verzorgd. Eenmaal per jaar komen welfarewerksters en patiënten bijeen voor een gezellige middag. Er werd een gevarieerd programma uitgevoerd door het Artistenpaletonder leiding van Victor Conselman. Burgemeester mr. K. Staab kwam in de loop van de middag een kijkje nemen. LEIDERDORP - Geen echt ongeluk gisteravond in Leiderdorpmaar een oefening van de plaatselijke EHBO in samenwerking met de brandweer op het Voordorpterrein bij de LeiderdorpsebrugBelangrijk voor de EHBO-ers was de deelneming van de Leidse „Lotus"-groep die zich bezighoudt met het uitbeelden van slachtoffers van ongelukken, waardoor de situatie zo realistisch mogelijk werkte, met alle moeilijkheden van dien. Op de foto EHBO-ers aan het werk met een van de leden van de Lotv^sgroep in de auto. Geen verkapt stemadvies D'66 LEIDERDORP - Het bestuur van D'66 zal geen verklaring afleggen die uitgelegd zou kunnen worden als een verkapt stemadvies. Dit deelde de voorzitter van D'6&- Leiderdorp Ron Jolly gister avond in Wik's bar mee, voordat het politiek café daar een aan vang nam. Teruggrijpend op de gebeurtenis sen van 18 april betitelde Jolly het te laat inleveren van de kan didatenlijst als "een betreuren swaardige samenloop van om standigheden". "De nu ingetre den situatie moet als een gegeven feit onder ogen worden gezien". Jolly deelde voorts mee, dat het bestuur op korte termijn een le denvergadering bijeen zal roepen om opening van zaken te geven en plannen voor de toekomst te maken. De komende vier jaar zal een D'66-inbreng in het gemeen telijk politiek gebeuren verze kerd zijn" aldus Jolly. Toch ook nog een opkikker voor D'66: Tijdens de bijeenkomst in Wik's bar meldden zich twee leden aan. Wassenaarder Volgens inlichtingen van PvdA-er Jan Greep burgemeester Willemstad WASSENAAR - De Was senaarder J.R. Andel (59) wordt de nieuwe burgemees ter van het Brabantse plaatsje Willemstad. Andel is momen teel nog secretaris van het college van diakenen van de hervormde gemeente in Den de CHU. WASSENAAR - PvdA-lijstaan- voerder Jan Greep uit Wassenaar zei gistermiddag in een toelich ting op het PvdA-verkiezings- programma '78/'82 over inlich tingen te beschikken waaruit blijkt dat de provincie niets voelt voor de agrarische bestemming, die een kleine meerderheid in de gemeenteraad aan de Hoge Klei wil geven. De Partij van de Ar beid houdt vast aan een woning- bouwbestemming van dit gebied. Jan Greep wees erop dat uit de hoorzitting die op het gemeente huis is gehouden, gebleken is dat de planologen die de gemeente D'66-Oegstgeest presenteert gemeenteprogramma OEGSTGEEST - "In oorsprong heeft D'66 getracht het staatsbe stel zo te hervormen dat het meer democratisch zou worden. Dat is niet zo populair geweest. Het vond geen weerklank genoeg om als bestaansrecht van een partij te dienen. Maar nu zit D'66 weer in de lift", vertelt Gerard Wuisman, lijsttrekker van D'66 afdeling Oegstgeest en daarmee ook nieuwkomer in de Oegstgeester politiek. Als de landelijke popu- lariteitstrend van zijn partij blijft aanhouden zal zijn partij bij de komende gemeenteraadsverkie zingen waarschijnlijk twee zetels in de Oegstgeester raad verove ren. In de periode '70-72 namen de Democraten ook nog twee ze tels in beslag. In 1972 ging het overal plotseling bergafwaarts met de partij maar de laatste twee verkiezingen (tweede kamer en provinciale staten) gaven de D'66 aanhangers in Oegstgeest weer moed om het opnieuw te gaan proberen. D'66 heeft nu zijn ge meenteprogramma gelanceerd, een programma dat weinig her vormingen inhoudt en evenmin nieuwigheden aandraagt. Be schouwend en behoudend stap pen de D'66-ers opnieuw de Oegstgeester politiek binnen, mede omdat" het op zich wel goed Oegstgeest, althans vindt de fractieleider. In het gemeentelijk programma staat de democratische hervor ming weer vrij centraal. De partij dringt aan op de grootst moge lij keobjectiviteit en openheid om de gemeentwlijke overheid meer doorzichtig te maken. De ge meentelijke commissies moeten dan ook allemaal aangevuld wor den met niet-raadsleden. Daar naast moeten voor bepaalde vraagstukken speciale commis sies worden ingesteld om de bur gers meer inzicht en betroken- heid in en bij het bestuur te ge ven. De fractie van D'66 zal in verband met die inspraak een keer per maand spreekuur hou den. D'66 met 55 leden in Oegstgeest zal zich in eerste instantie niet bin den aan een andere partij in de raad: "We hebben voorde verkie zingen afgezien van een verbond met de andere partijen en gaan dan ook duidelijk onafhankelijk de verkiezingen in. Als progres sieve partij vinden we waar schijnlijk het meeste weerklank in de progressieve hoek, maar dat sluit niet uit dat we ook open staan voor anderen", aldus Ge rard Wuisman. Hij geeft erbij aan dat hun politiek zo'n beetje op lijn licht "omdat minder wordt uitgegaan van dogmatische uitgangspunten" In dat opzicht bekijken we de dingen meer op zijn merites, ook al is onze gedachte dan geen so cialistische meer" Volgens Wuisman is de afgelopen tijd aan het licht gekomen dat de tradi tionele stromingen erg ideolo gisch redeneren. In het prog ramma valt dan ook te lezen dat de partij niet uitgaat van "vast geroeste principes" of "voorop gezette ideeën" D'66 zal zich volgens^ het prog ramma dan ook constructief te genover de andere partijen op stellen en "voorzover dat over eenkomt met de uitgangspunten met deze partijen samen wer ken" De partij wil dat voor de rechts bescherming van de burgers "een vertrouwensman" door de raad benoemd zal worden, die de klachten van de burgers over het optreden en het beleid van de ambtenaren en bestuurders on derzoekt. Verder wenst D'66 een permanente bezetting van de plaatselijke politiepost. Wat de niddenstand betreft keert de partij zich resoluut tegen de grote supermarkten en is ze voor win kels en in kleine woonomgevin gen. In het hoofdstuk volkshuisvesting wordt de uniforme bouwstijl van flats en rijenhuisjes afgewezen. Een doelmatig woningbehoefte onderzoek moet worden inge steld zodat ook duidelijk wordt of Haaswijk volgebouwd zal moe ten worden. Dan zou naar het idee van de partij daar meer aan dacht aan recreatie besteed kun nen worden. Ook onder de noemer Verkeer komt D'66 Oegstgeest nog eens op het plan Haaswijk terug: het woonkarak- ter van Oegstgeest mag NIET worden geschaad door de ver binding met Haaswijk. Een brug in het verlengde van de Irislaan moet volgens D'66 dan ook zeer kritisch worden bekeken. Op cultureel gebied toont D'66 be langstelling voor een werkgroep waarin onder meer SJJO, K en O en het dienstverleningscentrum zitting hebben. Verder wil de "runner up" in de Oegstgeester politiek bevorderen dat in deze plaats een klein museum (histo risch, cultureel) komt. Meer aan dacht voor het park van Kasteel Oud Poelgeest met zijn bijzon- Wassenaar adviseren helemaal geen moeite hebben met een wo- ningbouwbestemming van dit gebied. De woningbouw heeft dan ook hoge prioriteit bij de PvdA. De provincie heeft vastgesteld dat er in de komende jaren ten minste 1000 woningen in Wassenaar ge bouwd zullen móeten worden. De PvdA beschouwt dit als een minimum en vindt daarom' ook een aantal van 1500 aan vaardbaar. Als in Wassenaar ge zegd wordt dat de bouwgrond uitgeput is, dan geldt dat alleen voor mensen met de kleine beur zen. Voor wie twee ton of meer kan uittrekken voor een woning blijkt Wassenaar helemaal niet ,vol" te zijn, zo stelt de PvdA. Bejaardenwoningen Wat de woningbouw verder nog be treft: er zullen minstens 500 be jaardenwoningen gebouwd moe ten worden. Dat aantal is geba seerd op een rapport van het Pro vinciaal Opbouworgaan in Zuid-Holland, en door geen en kel raadslid aangevochten. On begrijpelijk is het daarom dat in die richting nog in het geheel geen plannen zijn ontwikkeld, aldus de PvdA-lijstaanvoerder. Ook de jongerenhuisvesting mag niet uit het oog verloren worden. Wat de renovatie van oude wo ningen betreft: de aanpak zoals die in Kerkehout geschiedt heeft de instemming van de Partij van de Arbeid, maar wat in het Oost- dorp in de Herman Rosterstraat gebeurt keurt zij af. Het verkiezingsprogramma van de PvdA bevat voorts concrete wen sen op het gebied van de ver keersproblemen (meer wooner ven, spoedige aanleg van de Noordelijke Randweg) het on derwijs, de groenvoorziening (uitbreiding van het personeel) en een regeling voor aansluitkos ten voor de kabeltelevisie vol gens het draagkracht-beginsel. rijke rol speelt is de vraag: wat gaat de gemeente Wassenaar doen met de saldi-reserve, waar over de gemeente Wassenaar be schikt. Daarbij moet men reeël blijven, aldus Jan Greep. De saldi-reserve bedraagt 11 a 12 miljoen, maar daarvan moet on geveer 4 miljoen gereserveerd blijven. Dat betekent dat er 7 miljoen beschikbaar is voor in vesteringen. Als het aan de Partij van de Arbeid ligt komen als meest urgente punten in aanmerking: voorzie ningen voor wijk- en buurtver enigingen en jeugd- en sportver enigingen, een sociaal-cultureel centrum, een dienstencentrum voor bejaarden en verbetering van de woonomstandigheden in enkele wijken zoals Kerkehout en Oostdorp. Overigens is niet alles met geld alleen te regelen, aldus Jan Greep. Er moet voor de verschillende sectoren van ge meentelijke zorg een beleidsplan worden vastgesteld. Wat dat be treft heeft de gemeente Was senaar behoefte aan een „modern management" VRIJDAG Vrijetijdscentrum: Afscheidsconcert Billy and the Bulldozers, 20 uur. Botanisch Lab., Nonnensteeg, Lezing Lacerta, 19.30 uur. Antonius Clubhuis, Mare, Jaarfeest Ouders op Herhaling, 20.30 uur. Breehuys, Breestraat, mime-groep in Mirakel-soos, 20 uur. Honk, W. de Zwijgerlaan, Bingo-avond De Wijde Vlucht, 20 uur. Vredeskerk, Musical "Vast recht op losse schroeven", 20 uur. Stadsgehoorzaal, Promendadeconcert Residentie Orkest, solist Herman Krebbers, 20.15 uur. Schouwburg, De Dans van de Reigers, Hugo Claus, 20.15 uur. LAK-theater, Seperate Tables, Leiden Drama Group, 20.15 uur. Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos Time 19.45 - 23.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, sport, 19 uur, soos, 20 uur. 'T Parlement, Nieuwe Rijn 52, Club v. alleenstaanden 20 uur. Warmond Zaal Het Trefpunt "To neelstuk Miranda", 20.15 uur. ZATERDAG De Wegwijzer, Obrechtstraat, Open dag 10-13 uur. Antonius Clubhuis, Ruilbeurs 10-16 uur. Staalwijk, Optocht en kermis, v.a. 10 Kopermolen, poppenkast en kleien, 11- 16 uur. Schouwburg, Komedie "Wie slaapt waar", 20.15 uur. LAK-theater, "De Kale Zangeres" en "De Droom van Amerika", eenakters door Tostie, 20.15 uur. Pieterskerk, Antiekmarkt 9.30-17 uur Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos, 15-17 uur Warmond Zaal Het Trefpunt, To neelstuk Miranda", 20.15 uur. ZONDAG Leidse Hout, Natuurwandeling IVN, 14 15.45 i LAK-theater, Kindertheater 15 "Seperate tables", 20.15 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat workshop 13-18 c Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst waargenomen van za terdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur door de volgende artsen: wijk 1 (Mor- swegkwartier, noordbinnenstad, Noorderkwartier en Groenoord H.C Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961; wijk 2 (Kooi en Merenwijk) H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 122113; wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstad- swijk, zuidbinnenstad) F.F.W. Kehrer, Burgravenlaan 1, tel. 125820; wijk 4 (Zuid-West en Haagkwartier) C.J.M. Schrama, Zocherstraat 1, tel. 766123. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, Loeves- tein 40, tel. 981037 (zat. en zond. spreek uur van 12.30-13 uur op het adres Merel straat 184a, tel. 891000 Oegstgeest - J.B. Hugenholz, Wilhelmi- napark 2, tel. 155666 Voorschoten - zaterdag A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159; zondag S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 Warmond - A. de Gijzel Oranje Nassa- ulaan 10, Warmond, tel. 01711-10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 21 tot 28 april door apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 120502 en Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest tel. 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan meh uitsl. voor spoedrecep- ten van een taxi, tel. 122444 gebruik ma- Wij kverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753, Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp tel. 140131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning tel. 2141 tst. 35. Warmond - B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Saldi-reserve dere flora vindt D'66 wel op zijn Een fcempunt, dat plaats kiezingsstrijd nog een belang- Ooievaar op visite bij andere ooievaar VOORSCHOTEN - De man netjesooievaar die zich sinds 4 april ophoudt in een reige rskolonie op het landgoed Duivenvoorde in Voorscho ten heeft woensdagavond bezoek gekregen van een vrouwelijke soortgenoot. Het nieuwe paar zit op een reigersnest aan de rand van de kolonie. Het mannetje heeft waarschijnlijk aange voeld dat hij bfezoek zou krijgen want sinds drie we ken is de ooievaar bezig ge weest het nest te verbouwen. De reigers in het bos hebben de ooievaars geaccepteerd. Het is voor het eerst dat een ooievaarsechtpaar nestelt in de veertig jaar oude reige rskolonie. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: LeidscK Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,9i Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij vc uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2