Woonwensen van alleenstaanden slecht vervuld Snelschaakfestijn voor de jeugd met zes titels Vijf verkeersmodellen voor Stevenshofjespolder Onderzoek in Leidse regio: Beroep van Marokkanen verworpen „Het gaat om daden, niet om erkenning van de eisen" Ezer Weizman zoekt opnieuw toenadering WERKGROEP KIEST VOOR GESLOTEN BINNENRING EN BOOMSTRUCTUUR Wanneer de Stevenshof vol gebouwd is staan er zo'n 4000 woningen, met 10.000 a 12.000 inwoners. Een nieuwe wijk brengt nieuwe verkeerssituaties met zich mee, zowel daarbinnen als daarbuiten. Afgelopen dinsdag was in deze krant te lezen hoe de werkgroep, die het programma van eisen heeft opgesteld, Stevenshof naar andere wijken denkt te ontslui ten, waarbij een grote onzeker heid het al of niet aanleggen van Rijksweg 11 is. Essentieel voor het leefklimaat zal ongetwijfeld ook zijn de wijze waarop het verkeer binnen de wijk wordt verwerkt. De werk groep heeft vijf mogelijkheden op papier gezet en heeft vervol gens gekozen voor twee daarvan. De vijf modellen zien er in het kort als volgt uit: model A.: een cen trale hoofdweg die de wijk als het ware in tweeën doet uiteenvallen, model B.: een open rondweg, waarbij de ontsluitingsweg aan de randen van de wijk wordt ge legd, met een onderbreking, mo del C.: een gesloten binnenring, die de wijk in verschillende buur ten verdeelt, model D.: een boomstructuur, een randweg en in het midden van de wijk nog een noord-zuid verbinding, mo- De Stevenshof, het poldergebied tussen de Rijndijk, de spoorlijn Leiden-Den Haag, de gemeentegrenzen met Voorschoten en Wassenaar en rijksweg 44 (Amsterdam-Den Haag) wordt in de jaren tachtig de nieuwe Leidse woonwijk. Tenminste: als de gemeenteraad daartoe besluit. Een gemeente lijke werkgroep heeft een zg. programma van eisen opgesteld, waaraan het te ontwerpen bestemmingsplan dient te voldoen. In een serie artikelen bespreken wij dit programma van eisen. Vandaag het tweede artikel. del E.: een gesloten rondweg, die als een schil om de wijk loopt. De werkgroep heeft voor de moge lijkheden C. en D. gekozen. C. (een gesloten binnenkring) maakt een goede relatie met zo wel het poldergebied als de Rijn en de Voorschotense wijk Noord-Hofland mogelijk. Een nadeel is dat de ontsluitingsweg binnen de wijk loopt binnenring) zo als een barrière werkt tussen verschillende buurten. Dat bete kent dat voor het langzame ver keer bij de binnenring ongelijk vloerse kruisingen nodig zijn. Voordelen van deze wijze van ont sluiten zijn de goede bereikbaar heid van de centrumvoorzienin gen in Stevenshof en de moge lijkheden voor het openbaar ver voer. Waar weer tegenover staat dat de verkeersdrukte in de wijk wordt gehaald. De boomstructuur (D) levert geen barrière vorming op en maakt goede verbindingen met de pol der en het centrale wijkgroen mogelijk. Ook de centrumvoor zieningen zijn redelijk be reikbaar. Een nadeel is dat integ ratie van de Oude Rijn bij dit mo del niet mogelijk is. De andere modellen zijn om uit eenlopende redenen afgevallen. Zo geldt voor model A (centrale hoofdas) als groot bezwaar dat Stevenshof in twee wijken uiteen zou vallen. De open rondweg (B) maakt de centrumvoorzieningen moeilijk bereikbaar en geeft het openbaar vervoer geen goede mogelijkheden om in de wyk zelf te komen. De gesloten rondweg (E) sluit Stevenshof af als van het aangrenzende polderlandschap, hetgeen in tegenstelling tot het uitgangspunt is dat polder en woonwijk geleidelijk in elkaar moeten overgaan. LEIDEN - De gemeenten in de regio Leiden houden te weinig rekening met het aantal woningen dat nodig is om de toenemende huisvestingsnood van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens te lenigen. Voorlopig geen debat sanering betaald voetbal DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gister middag besloten voorlopig geen Kamerdebat te houden over het regeringsstandpunt ten aanzien van de sanering van het betaald voetbal. Vo rige' week had de Kamer commissie voor CRM uitge sproken, dat het wenselijk was het debat op de agenda van de Kamer van de vol gende week te plaatsen. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM vroeg evenwel om uitstel van het Kaïnerdebat. De algemene ledenvergade ring van de sectie betaald voetbal van de KNVB kon zich zaterdag jongstleden niet verenigen met de voorstellen van de stuurgroep betaald voetbal, waarachter de be windsman zich gesteld had. Door de houding van de sec tie is een nieuwe situatie ont staan, aldus de staatssecreta ris in een brief aan de Tweede Kamer. Ceulemans start sterk BRUGGE - De Belg Raymond Ceulemans heeft in de eerste ronde van het toernooi om we reldkampioenschap bandstoten, dat gisteren in Brugge (Bel) is be gonnen, de beste partij gespeeld De titelhouder versloeg de Ar gentijn Berardi in negen beurten. In de tweede ronde zorgde Berardi voor een verrassing door de oud-wereldkampioen Ludo Dielis (Bel) in 22 beurten te ver slaan. Lotto en Toto DEN HAAG - De cijfers van het lotto en toto van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van zondag a.s., het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m 5e prijs. Tweede prijs: 2 winnaars, elk bruto 156.675.10. Derde prijs: 139 winnaars, elk bruto 2867. Vierde prijs: 8273 winnaars, elk ƒ59.10. Vijfde prijs: 8081 winnaars, elk ƒ59.10. De jackpot voor lotto 16 van zondag 23 april bedraagt 143.007.33. Toto Eerste prijs: geen winnaar. Van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/3 deel over naar de jackpot van zondag a.s., het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en 3e prijs. Tweede prijs: 6 winnaars, elk bruto 21.322.20 Derde prijs: 110 winnaars, elk bruto, 1434.90 De jackpot voor toto 16 van zondag 23 april bedraagt 53.168.19. Voor werkende jongeren, studen ten, oudere alleenstaanden, buitenlandse werknemers, on volledige gezinnen en niet ge trouwd samenwonenden bestaat een fors tekort aan zelfstandige woonruimte. Voor een oplossing van de problemen is het noodza kelijk dat een regionaal bouwprogramma wordt opgezet. Dat is de strekking van een onder zoek naar de woonwensen en woonbehoeften van alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens dat door een regionale stuurgroep is ingesteld. In dit re gionaal onderzoek heeft men zich vooral bezig gehouden met de vraag hoeveel extra woningen er uiteindelijk gebouwd moeten worden voor deze categorie wo ningzoekenden. Het doen van een onderzoek naar de (gewen ste) huisvesting van alleenstaan den en tweepersoons huis houdens is op zichzelf geen ga rantie dat voor deze groepen ook gebouwd gaat worden. Wel pro beert men aan te geven hoe op basis van dit onderzoekverslag de nodige stappen kunnen wor den ondernomen. Groot deel Het onderzoek laat zien dat de groep alleenstaanden en twee persoons huishoudens een aan zienlijk deel vormen van alle wo ningzoekenden. Ruim 41.000 in woners, dat is 24.2 pet. van de to tale regio-bevolking (Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten, Warmond en Zoeter- woude) maakt deel uit van deze groep. Ongeveer de helft van degene die aan het onderzoek meewerkten woont in een eengezinshuis. Het grootste aandeel hierin wordt ui teraard geleverd door jongeren die nog thuis wonen. Bijna een kwart van de onderzoeksgroep bewoont een flat en 17 pet. woont in een etagewoning. Al leenstaanden hebben meestal maar één kamer. Van de tweeper soons huishoudens beschikt het merendeel over twee kamers. De bouwtechnische staat van de woningen toont per gemeente nogal wat verschillen. In Leiden wordt de bouwtechnische staat door 21 pet. van de mensen die aan het onderzoek meewerkten als tamelijk slecht tot zeer slecht bestempeld. Vanzelfsprekend wordt het grootste aandeel hierin geleverd door het grote, aantal oude woningen, waarvan vele in aanmerking komen voor renova tie of hernieuwbouw. De buiten landse werknemers bestempelen de bouwtechnische staat van woonruimte nog aanzienlijk va ker als tamelijk slecht tot zeer slecht. In Leiden bedraagt dit percentage namelijk 32 pet., in 'Leiderdorp zelfs 65 pet. Dit laatste hoge percentage is voor namelijk te wijten aan de barak ken waarin de buitenlandse werknemers daar vertoeven. Het zou volgens de stuurgroep aanbeveling verdienen dat de gemeente geregeld een onder zoek instelt naar de bouwtechni sche staat van het woningbe stand. De gemeente zal er dan bij de verschillende huiseigenaren, waaronder woningbouwvereni gingen en zeker ook particulie ren, op moeten aandringen dat bepaalde gebreken worden ver holpen. Uit het verslag blijkt dat de onder zoeksgroep vaak onevenredig grote bedragen van hun inkomen aan huur moeten betalen. Het aantal benodigde woningen en kamers binnen de regio bedraagd nu 3194 (voor Leiden 3020). Men kan alleen van deze getallen uitgaan, indien de woningen die vrijkomen, wederom bestemd worden voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. Als aan deze voorwaarde niet of slechts ten dele wordt voldaan dan zal het aantal benodigde wo ningen veel hoger komen te lig gen. Uit het onderzoek blijkt verder dat 1637 mensen willen verhuizen maar binnen de regio Leiden willen blijven wonen. Dit brengt weer een forse uitbreiding van het aantal benodigde woningen met zich mee. Volgens dit gege ven zou het aantal benodigde woningen met meer dan 50 pet. moeten worden vermeerderd. Het is naar de mening van de stuurgroep een bittere noodzaak om regionaal naar een oplossing te zoeken. Ook het feit dat 74.8 pet. van de onderzochte groep in de regio Leiden werkt of studeert wordt een extra stimulans ge noemd voor het opzetten van een regionaal bouwbeleid. Meer bouwen Aangezien de stuurgroep slechts over cijfers kon beschikken met betrekking tot de Leidse situatie heeft het onderzoeksteam bere kend dat er tot 1978842 woningen meer gebouwd moeten worden dan de 2178 die in het gemeente lijk huisvestingsplan zijn be groot. Men wijst er op dat reke ning gehouden dient te worden met het aantal oneigenlijke al leenstaanden die één of twee of meerpersoons huishouden vor men. Ook blijkt met name in de grotere gemeenten dat een groot aantal woningzoekenden zich niet laten inschrijven omdat zij zich door de lange wachtlijsten toch geen kans geven op een wo ning. De stuurgroep noemt het een onjuiste zaak dat verscillende groepen woningzoekenden bui ten beschouwing worden gelaten bij de berekening van het aantal benodigde woningen. Men con cludeert dat het aantal benodigde woningen van 3020 wel een uiter ste minimumgrens aangeeft van het woningbestand dat nodig zal zijn. Zoals verwacht mocht worden be staat het aantal gewenste wonin gen voor een groot deel uit eenge zinswoningen (41 pet.). De ove rige woningtypen verschillen onderling niet zoveel. Van alle "verhuisgeneigden" wil ruim 26 pet. een huis kopen. Het meren deel van de mensen wil een huis huren. Het mag geen wonder he ten dat het centrum of een nieuwbouwwijk van na 1960 het meest als woonwijk in trek is. TWEE UUR DURENDE PRIKACTIE WBV Directeur Boot (rechts) van de Gemeentelijke Sociale Dienst hoort de Belangen Vereniging aan. i van de Werklozen LEIDEN - "Het gaat niet alleen om de erkenning van onze ei sen, maar ook om daden. Wij zullen verdere initiatieven nemen op plaatselijk niveau - tenslotte zijn onze eisen alleen aangehoord, niet ingewil ligdDat zei actieleider Koen van de Leidse afdeling van de Werklozen Belangen Vereni ging gistermiddag kort na de beëindiging van de prikactie in het gebouw van de gemeen telijke Sociale Dienst Deze plaatselijke actie maakte onderdeel uit van een lande lijk opgezet plan op hetzelfde tijdstip in een aantal steden waaronder Leiden, een prik- ofwel stiptheidsactie te hou den om de eisen van de WBV kracht bij te zetten. Is lande lijk een lijst met 25 punten ge formuleerd die binnenkort aan de regering moet worden overhandigd, voor wat Lei- Raad van State DEN HAAG (SP) - De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft het beroep van drie Marokkanen tegen hun uitwij zing afgewezen. De zaak tegen de drie gold als proefproces. Zij maken deel uit van een groep van 182 Marokka- nei) die eind 1975 in Amsterdam, Den Haag en Utrecht in hon gerstaking gingen. De Marokkanen komen volgens ae Raad van State niet in aanmer king voor de door de regering op 1 november 1974 afgekondigde regulariseringsmaatregel. Te recht is hen een verblijfsvergun ning geweigerd, vindt de afdeling rechtspraak. Al de drie Marokkanen voldeden niet aan de voorwaarde dat zij voor 1 november 1974 ons land illegaal moeten zijn binnenge komen en daarna een jaar in ons land zijn geweest. den betreft bleef het gisteren bij vijf eisen die tijdens de kortstondige bezetting van de Sociale Dienst aan directeur F. Boot konden worden ken baar gemaakt. Hoofdmoot was, zoals ook stond aangegeven op de door de WBV opgehangen spandoe ken in het gebouw, het recht op werk tegen een menswaar dige vergoeding. De Belangen Vereniging bij monde van ac tieleider Koen zei gisteren tij dens de actie, die van half elj tol ongeveer één uur duurde, fel gekant te zijn tegen het naar hun. mening lukraak uitvoeren van strafmaa tregelen: maatregelen die ge troffen zouden worden zodra een werkloze te weinig sollici teert naar de mening van de Sociale Dienst. De Belangen Vereniging eist in elk geval doorbetaling totdat er een definitieve uitspraak van de rechter bij wie de be treffende werkloze in beroep kan gaan) is. Deze eis wordt later door de directeur als "een redelijke eis" erkend. Verder moeten volgens de Werklozen Belangen Vereni ging, die met ongeveer dertig actievoerders gisteren in het gebouw aan de Steenschuur in alle rust aanwezig was, de huurbijdragen omhoog. Woordvoerder Van de Wete ring, een bestuurslid op lan delijk niveau, daarover: "Je kweekt ghettovorming als bij standstrekkers doordat hun huurbijdrage is verlaagd moeten verhuizen naar wat je kunt noemen, de ar- moewijken." Een andere eis is het onbeperkt laten voortduren van de WWV (Wet Werkloosheids Voorzie ning). Vierde punt is de voorlichting waarover de vereniging de nodige grieven heeft. "Je wordt hier afgescheept. Er wordt nooit het waarom van een ja of nee verteld. Amb tenaren werken hier niet ge motiveerd" zo luidt de klacht van één der aanwezigen. Directeur Boot verklaart dat het er hem veel aan gelegen is om de voorlichting te verbeteren. Hij zegt de actievoerders toe dat er maatregelen op stapel staan om de werkloze beter van zijn rechten en plichten op de hoogte te stellen. Tens lotte zal aan de klacht dat de uitbetaling van een voorschot dikwijls lang op zich laat wachten worden gewerkt. Voorwaarde daarbij is vol gens de directeur dat de werkloze zo snel mogelijk alle informatie naar de Dienst doorspeelt. Rijk schat aanpak Caeciliacomplex op anderhalf jaar LEIDEN - De rijksgebouwen-' dienst verwacht de restauratie van het monumentale Caeci- liacomplex in de Leidse bin nenstad over anderhalfjaar klaar te hebben. De opdracht voor het makèn van een restauratieplan is onlangs de deur uitgegaan. De restauratie zelf moet dan nog dit jaar beginnen. Dit zei een vertegenwoordiger van de rijksgebouwendienst gister avond in de gemeente raadscommissie voor de ruimte lijke ordening. Zoals bekend neemt het rijk het complex van de gemeente over voor de vesti ging van het museum voor de ge schiedenis van de natuurweten schappen. De vestiging van het museum in het Caeciliacomplex zal vermoede lijk over ruim twee jaar zijn be slag krijgen. Na de voltooiing van de restauratie schat men bij het museum nog een klein jaar nodig te hebben voor de inrichting van en de verhuizing naar de nieuwe accomodatie. Het Caeciliacomplex kwam in de raadscommissie aan de orde bij de behandeling van het bestem mingsplan De Camp. De com missieleden gingen daarbij ak koord met de afwijkende verlan gens van de rijksgebouwendienst voor de restauratie. De rijksge bouwendienst wil een verbin ding tussen de twee delen van het complex aanbrengen en de be bouwing aan de zuidzijde (lange Agnietenstraat) iets uitbreiden. Zakennieuws 'Vaarschool', onderdeel van Van Rooden's autorijschool geves tigd; Aan het Noordeinde 55 is in het voormalige pand van de groot handel in Hengelsportartikelen 'Den Holder' pizzeria ristorante 'Pinocchio' gevestigd. Aan de Breestraat 17 is 'The Ho- lyland Shop', kledingboetiek, geopend (eerder gevestigd aan Breestraat 9). Aan het Vijf Meiplein 1 en 16 is in de voormalige winkels van de failliet verklaarde zaak 'Radio plein' opnieuw een handel in ge luidsapparatuur en elektr. huis houdelijke artikelen gevestigd. Het is 'Rovato', die in ons land diverse verstigingen heeft. Olietankers voortaan op aparte route LONDEN (Reuter) - De VN-or- ganisatie voor maritiem overleg heeft het Franse voorstel, volle olietankers in het Kanaal langs aparte routes te laten varen om grote aanvaringen en milieuver vuiling te voorkomen, gisteren aangenomen. De maatregel moet herhaling van een ramp als met de Amoco Cadiz voorkomen. Er zullen drie aparte vaarroutes voor olietankers in het Westen van het Kanaal komen, twee voor binnenkomend en een voor uit gaand verkeer. Volle tankers mo gen alleen de verst afgelegen vaarweg gebruiken. Drie jaar cel voor afperser DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft P. van der L. uit Eindhoven, die in de cember van het vorige jaar heeft getracht de Bavariabrouwerij in Lieshout af te persen voor een bedrag van e-e-n miljoen gulden, onder bedreiging dat hij vergif tigd bier in flesjes van hun merk in omloop zou brengen, veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Op 6 april jl. eiste de officier van justitie tegen hem vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek. De zaak is met gesloten deuren behan deld. JERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman, zal komende week pogingen doen een nieuwe ontmoeting in Cairo te bewerkstelligen met zijn collega, Mohamed Gamassi, en mis schien met president Sadat. Dit hebben welingelichte bronnen gisteren in Jeruzalem meegedeeld. Een nieuw bezoek aan Cairo van Weizman zou tot doel hebben een impuls te geven aan de directe contacten die de laatste weken waren afgezwakt vanwege de verschillende standpunten van president Sadat en premier Begin over de interpretatie van Israèl van resolutie 242 en haar implica ties ten aanzien van westelijk Jordanië en Gaza. In Jeruzalem geloofd men echter niet dat een nieuw onderhoud van minis ter Weizman in Cairo zal leiden tot een hervatting op zeer korte termijn van de werkzaamheden van de politieke en de militaire commissie in Jeruzalem en Cairo, aldus dezelfde bron. In Jeruzalem rekent men vooral op Washington om hervatting van de werkzaamheden te berei ken. Men herinnert in dit verband aan het komende bezoek aan Cairo van president Carters reizende ambassadeur, Alfred Atherton, en de reis naar Washington die de Israëlische minister van buitenlandse zaken waarschijnlijk zal maken. Hoewel Mosje Dajan nog geen officiële uitnodiging heeft ontvangen, noemen politieke correspondenten woensdag 26 april als datum woor dit bezoek. Aan Washington in dezelfde politieke kringen acht men het waarschijnlijk dat Dajan zich ervoor in zal spannen een onderhoud voor te bereiden tussen premier Begin en president Carter. Begin wordt 1 mei in de V.S. verwacht om deel te nemen aan de feestelijkheden ter gele genheid van het dertig-jarig bestaan van de Hebreeuwse staat. Volgens niet bevestigde berichten uit Jeruzalem is het mogelijk dat presi dent Sadat tegelijk met premier Begin op het Witte Huis uitgenodigd zal worden om te trachten de kloof tussen beiden te dichten. LEIDEN - 'Snelschaken? Ja, daar kunnen jongens urenlang mee bezig zijn, maar dat is toch hele maal niets voor meisjes'. Tegen dit soort uitspraken -trekt Ton Rijnsburger, de jeugdleider van de Leidse Schaakbond, de laatste tijd fel van leer. 'Niets voor meisjes? Kom nou, tijdens de Leidse kampioenschappen voor meisjes, die op 4 februari j.l. werden gehouden, heb ik menige deelneemster fanatiek zien vlug geren. Daarom durf ik het dan ook aan dit seizoen af te sluiten met een groots snelschaakfestijn voor zowel jongens als meisjes. Ik ga zelfs een stapje verder ik ver wed er mijn dophoedje om, dat de meisjes voor wat betreft de leef tijdscategorie tot 13 jaar voor de tweede maal - de eerste maal was tijdens de titelgevechten meteen normaal speeltempo - de jongens in aantal zullen overtreffen. Wel moet ik hier eerlijkheidshalve aan toevoegen, dat mijn verwach tingen omtrent de deelname van meisjes tot 20 jaar op een laag pitje staan, want in februari was er niet één. Met zijn laatste woorden heeft Rijnsburger in meer dan éen op zicht gelijk, want uitgerekend morgen, zaterdag 22 april, heeft dit snelschaakfestijn plaats. Het aanvangsuur is vastgesteld op half elf. Het speeltempo bedraagt vijf minuten per speler per partij. Het kunnen er ook tien zijn, maar dat is afhankelijk van het aantal titelkandidaten per leeftijdscate gorie. Aanvankelijk was dit snelschaak- toernooi geprogrammeerd op za terdag 18 februari, maar omdat er toen geen zaal beschikbaar was, werd dat uitgesteld. De LSB heeft nu als speelzaal gevonden 't Trefpunt, achter de Gerefor meerde Kerk aan de Hoofdstraat in Valkenburg. Maar liefst zes titels kunnen er op dit snelschaakfestijn veroverd worden: drie door meisjes en drie door jongens, want het deelne mersveld zal naar leeftijd in drie groepen verdeeld worden: cate gorie A tot 20 jaar, categorie B tot 16 jaar en categorie C tot 13 jaar. Behalve eremetaal voor de drie hoogst geëindigden in elke cate gorie zijn er nog diverse andere prijzen te verschalken. Het inschrijfgeld bedraagt een ri jksdaalder per deelnemer. Voor alle partijen gelden het algemene F.I.D.E. reglement en de nieuwste snelschaakregels van de K.N.S.B. met ais belangrijkste spelregel: aanraken is zetten, hetgeen inhoudt dat als je een on reglementaire zet doet, dat dan je tegenstander de partij kan opei- Telefonisch kan men zich nog aanmelden bij wedstrijdleider Verbiest tel. 071-130046 Er be staat ook nog een mogelijkheid om je aan de zaal op te geven voor dit snelschaakgebeuren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21