Kamphues afwezig; één duel voor Nico Jansen BOOT: „TEGEN QUICK BOYS GEBEURT Nog geen de finitief vonnis VRIJDAG 21 APRIL 1978 Sjoerd Boot: "Met de doelcijfers50-50 worden we kampioen" NOORDWIJK - In de schaduw van het titanengevecht tussen Quick Boys en IJsselmeervogels gelukte het Noord wijk de afgelopen weken ongemerkt naderbij te komen. Na een mindere competitie-start waarin de punten onnodig werden weggegeven wist de Eel- man-brigade zich met nog vijf wedstrijden te spelen naast de koplopers van de zaterdag eerste klasse te nestelen. "Die positie is Noordwijk wel aan de stand verplicht", verklaart middenvelder Sjoerd Boot. "In die vijf jaar dat ik nu bij Noordwijk speel heeft er steeds een eerste of tweede plaats ingezeten. Dus waarom nu niet." Een dergelijke klassering zou in feite een zege van het aanvallende voetbal betekenen. Immers, Noordwijk is in het huidige voetbal nog een van de weinige ploegen die iedere wedstrijd drie spitsen ten strijde trekt. "Misschien hebben we daarom ook wel zoveel doelpunten tegen", merkt Sjoerd Boot op. "Maar desondanks staan we wel op een gedeelde eerste plek. De eindsprint van Noordwijk heeft gevoelige impulsen meegekre gen van (hoe kan het ook anders) trainer John Eelman. "Eelman aldus Boot, "gaat er vanuit dat je het seizoen altijd goed moet besluiten, wil je in het nieuwe seizoen tenminste verzekerd zijn van een sterke start. En hij wijst dan naar wat Spijkenisse is overkomen. We hebben iiu, in tegenstelling tot IJsselmeervogels en Quick Boys, het voordeel in de "winning mood" te zijn. In de laatste vier wedstrijden zijn we geloof ik vier punten dichterbij gekomen" OPMERKELIJKE EINDSPRINT De reden van de opmerkelijke eindspurt ligt volgens Boot in het feit dat Noordwijk een echte vriendenploeg is, waarin iedereen bereid is voor elkaar te knokken. In de laatste jaren is bovendien een brok routine opgebouwd, waarvan de ploeg nu de vruchten kan plukken. "Kees Karstens heeft gezegd dat er van dit aan staande kampioenschap een boek geschreven moet worden. Zo gek als het dit jaar gaat kan het bijna niet. Sjoerd Boot vertrouwt erop dat Noordwijk uiteindelijk de titel in de wacht zal slepen, al wil hij dat niet direct van de daken gillen "Als we morgen van RWH winnen dan kan er bij ons weinig meer kapot, dan zijn we een heel eind op de goede weg. We hebben het voordeel dat wij op de beslissende momenten kun nen scoren, Zij niet, met als gevolg dat ze punten laten liggen. Aan de andere kant hebben we ook de nodige keren alleen met veel geluk kunnen winnen. Maar als we door kunnen blijven voetballen zoals we nu doen. dan lukt het wel" Boot rekent erop dat de competitie in de voorlaatste wedstrijd beslist wordt. Dan ook staat het duel tegen streekgenoot Quick Boys op het programma. "In die thuiswedstrijd moeten de kop pen maar vallen", oordeelt Boot, die ook nog in het Nederlandse studententeam speelt, "als ons dat lukt mag Spijkenisse in de laatste uitwedstrijd proberen ons doelsaldo gelijk te trekken Dan worden we met de cijfers 50-50 kampioen LEIDEN/GOUDA Nu het Katwijkse KRV (als laatste afdelingsclub) alsnog het licht op groen heeft gezet lijkt niets een hernieuwd samengaan tussen de KNVB-afdelingen Leiden en Gouda nog in de weg te staan. In een gesprek met het afdelingsbestuur heeft KRV de kritiek, die die club op het totstandkomen van deze hernieuwde relatie had kunnen spuien. KRV-voorzitter Van Kesteren: "Wij hadden een aantal bezwaren tegen de werkwijze van de afdeling Leiden, niet tegen het nieuwe huwelijk van Gouda en Leiden. In de eerste plaats waren wij van mening dat de KNVB afdeling Leiden geen juiste voorstelling van de feiten heeft gegeven in deze zaak. Er bestond geen openheid, en tegenover de leden vind ik dat zeer incorrect. In de tweede plaats opende de bond de gesprekken met de afdeling van Den Haag, terwijl die Leidse bond in het achterhoofd al wist dat van een dergelijk samengaan niets zou komen". In het gesprek tussen afdelingsvoorzitter Ad Dusee c.s. en het bestuur van KRV, zijn die problemen gisteravond echter uit de wereld geholpen na de periode van verzoening (Nieuwerkerk, Gouderak en Ammerstol waren in eerste instantie een beetje uitgekeken op de Gouds/Leidse competitie, werd daarmee ook het laatste obstakel op weg naar een hernieuwd samengaan opge ruimd. Van der Hart niet meer getapt bij AZ ALKMAAR- Het contract van Cor van der Hart, die AZ'67 naar de bekerfinale bracht en de ploeg in de tweede helft van de com petitie in de top van de eredivi sie hield, dreigt aan het eind van dit seizoen niet te worden ver lengd. In de laatste weken zijn er wat wrijvingspunten geweest tus sen enkele spelers en de trainer, waaruit duidelijk naar voren kwam dat Van der Hart bij een deel van de groep niet was ge tapt. ZEIST - Nico Jansen is voorlopig voor één wedstrijd ge schorst: zondag mag hij er met Feyenoord in Venlo tegen VW niet bij zijn. Tot een definitief vonnis kon de tucht- commissie van de KNVB gisteravond-evenwel niet ko men. Want nauwelijks anderhalf uur voordat de zitting in Zeist begon, zegde kroongetuige Kamphues, de man die door Nico Jansen werd neergeslagen, af. De Leidenaar beweerde door werkzaamheden te zijn verhinderd. De president van de tuchtcommis- sie, mr. J.W. Jansen, na de ruim anderhalf uur durende-zitting: 'Omdat vaststaat dat Nico Jansen zondag een geweldadige hande ling heeft gepleegd - de be schuldigde ontkent dat ook niet- hebben we hem voorlopig voor één wedstrijd geschorst. Maar het feit dat Nico Jansen sloeg zou weieens verband kunnen houden met een andere gewelddadige handeling. Door Kamphues ten opzichte van Jansen gepleegd Daarom willen we eerst Kamp hues horen, voordat we tot een definitieve uitspraak komen. Dat gebeurt volgende week don derdag, de 27e, weer in Zeist' Nico Jansen: 'Ik sloeg omdat ik eerst zelf werd geslagen door Kamphues. Zo is het en niet an ders. Trouwens, Kamphues is nu niet voor niets weggebleven. En ik heb de heren van de tucht- commissie bovendien een stel fo to's kunnen laten zien - een serie van 15 - dat bewijst dat ik niet voor niets heb uitgehaald' Gerard van der Lem, die gister avond evenals Willy Kreuz en Stanley Brard voor Nico Jansen getuigde: 'Ik heb heel goed kun nen zien dat Nico eerst van T^joerd Koopmans een tik kreeg en daarna een klap van Ton Kamphues. En als Kamphues zegt dat hij niet heeft geslagen dan liegt hij. Ik stond er met mijn neus bovenop'. Ton Kamphues kwam aandragen met een simpele reden voor zijn absentie in Zeist. 'Ik moest over werken', sprak de Leidenaar. 'Daarom was ik er niet. De Am sterdam-middenvelder, die gis teren in deze krant nog ver klaarde 'Jansen niet te zullen matsen, ik vertel gewoon wat er gebeurd is, anders loop ik zelf nog de kans op een dauw', ont kende dat er sprake was van een verbod, dan wel een dwingend advies van zijn club. Hij wees het gerucht, zoals dat sael de ronde deed, van de hand met de woor den: 'Ze kunnen me nooit ver bieden om te gaan en dat hebben ze ook niet gedaan. Normaal ge sproken zou ik in Zeist aanwezig zijn geweest, maar dat werk kwam ertussen. Dat komt bijna nooit voor, maar toevallig was het i keer wel i De Haarlem werkende semi-prof is wel vast van plan volgende week het vervolg bij te wonen van de strafzaak, waarop zijn aanwezigheid zozeer wordt ge wenst. Vier dagen na het belang rijke duel Amsterdam-Roda JC krijgt de aangehouden zaak een vervolg met het optreden van Kamphues.'En dan zal ik er wel zijn' Bij de zitting van gisteren waren overigens nog wel twee andere Leidenaars aanwezig. De grens rechters Waagmeester en Hons- beek, die scheidsrechter Geurds assisteerden in de Kuip. Van die twee stond Bart Honsbeek het dichts bij toen het incident plaatsvond. De notities in het rapport van Honsbeek ('Ik heb die ellende nou altijd, de relletjes gebeuren Nico Jansen in gezelschap van Brox en Willy Kreu nooit eens aan de andere kant van het veld'), zijn niet ongunstig voor Kamphues. De lijnbewaker hield het erop dat die speler Jan sen alleen achteruit heeft getrok ken. Honsbeek, die dat gisteren na het aanschouwen van de foto's ('die me niet konden overtuigen van het tegendeel') in het midden had gelaten: 'Volgens mij is er voor Kamphues niets aan de hand'. De zitting in Zeist werd overigens achter gesloten deuren gehouden. Op verzoek van Nico Jansen. De beschulidigde: 'Ik moest de heren uitleggen hoe ik in die rotsituatie terecht ben ge komen. Daarbij moest ik wat pri- vézaken naar voren brengen. Dingen die de buitenwereld niets Na de zitting wilde de slagvaardige spits overigens nog een andere zaak even rechtzetten. Met ver ontwaardiging in zijn stem: 'Pe ter Stephan beweert dat Feyenoord me een jaarcontract van zo'n 80.000 gulden heeft aan geboden. Maar dat is persé niet waar. Gerard van der Lem heeft het voor me uitgerekend. Met mijn vakantiegeld enzo erbij kan ik bruto tot 62.000 gulden komen. Maar dan moet Feyenoord in de competitie wel 50 punten halen en dat gebeurt natuurlijk nooit van zijn leven. Dus wordt het so- minder van 62.000' Gerard van der Lem: 'Een 60.000 gulden is natuurlijk een aardig salaris. Je hoeft met Nico Jansen dus geen medelijden te hebben. Maar Feyenoord moet niet liegen en zeggen dat hij een 80.000 kan vangen. En hoe moeten we in vredesnaam aan 50 punten ko men als dadelijk bijvoorbeeld een Wim Rijsbergen en een Wüly Kreuz worden verkocht'. Nico Jansen weer 'Wie weet, mis schien teken ik dadelijk bij Feyenoord toch wel voor een verhoudingsgewijs laag salaris. Maar dan zoek ik er een normale baan bij. Overdag werken en 's avonds trainen, hè. Dat moet Feyenoord dan maar goedvin den'. LEIDEN - Morgen zal in het kader van het 75-jarig jubileum van de KNVB, afdeling Leiden het eerste evenement plaatsvinden. Op het terrein van UVS in de Kikkerpolder zal het Nederlands elftal voor spelers van veertien en vijftien jaar om drie uur aantre den tegen hun Engelse leeftijd genoten. De jubilerende bond heeft dit duel, zoals voorzitter Ad Dusée zegt, 'met pijn en moeite naar Leiden kunnen krijgen' Daarom moet ook deze interland één van de hoogtepunten worden van de festiviteiten rond het ju bileum, dat vanwege de aan staande bouw van een nieuw bondsgebouw in het Leider- dorpse De Bloemerd (afgelopen week zette de gemeenteraad het sein op groen; het wachten is nu nog op het 'ja' van de schoon heidscommissie en de Provin ciale Staten) een sober karakter zal dragen. Gehoopt wordt dat dit duel een record-aantal toe schouwers (gedacht wordt aan minimaal 6000 kijkers) zal trek ken. Dat is overigens nog niets vergele ken bij het aantal dat in Engeland die jeugdwedstrijden bezoekt. Daar zitten in een volgepakt Wem- bley-stadion zo'n tachtig- tot ne gentigduizend supporters hun jeugdige idolen aan te moedigen. Met name bij de finale van het Engelse schoolvoetbaltoernooi is in tegenstelling tot in Nederland ook tegelijkertijd het selectie systeem voor de nationale 'elf, terwijl er, nog voordat de scholen de eindstrijd in het Wembley- stadion bereikt hebben, al vele spelers met aanbiedingen van profclubs op zak lopen. Het keuze-systeem in Nederland is onder leiding van bondstrainer Ron Groenewoud anders georganiseerd. Per afdeling wor den in eerste instantie vier maal zestien spelers geselecteerd. Na trainingen en onderlinge wed strijden blijft er een groep van zestien jeugdspelers over. Afge lopen jaar in de herfstvakantie werd die hoeveelheid in het bondscentrum in Zeist nog ver der uitgedund. Tachtig jeugdspelers werden daar opge roepen, terwijl er na afloop van die bijeenkomst 32 overbleven. Een laatste schifting door het spelen van oefenwedstrijden leidde tot de definitieve selec- tiegroep van zestien man. Met die Op het jaarlijkse programma staan Bondsvoorzitter Ad Dusée de traditionele wedstrijden (uit en thuis) tegen West-Duitsland, Frankrijk, Ierland en Engeland. Tegen de Engelsen wist het Ne derlands team tot nu toe slechts twee winstpunten te behalen: twee gelijke spelen, waarvan het 2-2 gelijkspel van het vorig jaar in het Engelse Middlesbrough (het Wembley-stadion was voor het eerst sinds jaren niet het strijd toneel) als een opmerkelijke prestatie geldt. Dit jaar zijn er geen Leidse spelers in de natio nale jeugdselectie opgenomen. Vroeger waren Wim Rijsbergen, Bert Jansen, Arie van Staveren en Fred Filippo vaste keus in het Nederlandse jeugdteam van vee rtien- en vijftienjarigen. Om de jeugdvoetballers uit de af deling Leiden (dertienduizend bijna) in staat te stellen deze in terland bij te wonen heeft de bond het competitieprogramma van de junioren en pupillen een week stilgelegd. Ook bekerwed strijden van de afdelingsclubs zijn voor deze interland een week verschoven. De enige obstakels voor het bereiken van het re cord-aantal van tienduizend toe schouwers (de kaarten kosten voor volwassenen drie gulden en voor jeugdigen één gulden) zijn het bloemencorso en de wed strijden van de zaterdagclubs. In ieder geval zal wel de Leidse mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Til Gar deniers, aanwezig zijn. Van ge meentelijke zijde komen de Leidse burgemeester Vis en wet houder Tesselaar, terwijl van iedere gemeente binnen de afde ling ook een delegatie wordt ver wacht. Voor de aanvang van het duel, dat door de Haagse scheids rechter Kok zal worden geleid zal de harmoniekapel 'De Burcht' de beide volksliederen spelen. Op 6 mei staat het tweede even ement van de jubilerende afde ling op het programma. Dan wordt op het terrein van Lug- dunum het vijfbondentoemooi (Dordrecht, Den Haag, Rot terdam, Gouda en Leiden) georganiseerd. Andere activitei ten in het kader van het jubileum zijn een zaalvoetbaltoernooi voor de jeugd, een streektoernooi en een damesvoetbalwedstrijd tus sen het district van Brabant en Leiden. Op 28 oktober (de 31-ste bestaat de afdeling Leiden 75 jaar) zal dan de jubileumreceptie plaatsvinden. WALTER OOMEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17