"NAVO heeft neutronenbom niet meer zo nodig Duivelnitdrijvers krijgen boete Franse regering wil sterkere economie en militaire macht NAAST HET NIEUWS Frankrijk zou proef met N-bom hebben genomen Opperbevelhebber Alexander Haig: Libanese regering treedt af DONDERDAG 20 APRIL 1978 BUITENLAND PAGINA ,9 BONN (SP) - Pastoor Alt en pater Renz, die in 1976 maandenlang geprobeerd hebben "de duivel uit te drijven" bij de psychisch zwaar zieke studente Anneliese Michel in het Beierse Klingen- berg, een proces dat met de dood eindigde, zijn voor hun handelin gen verminderd aansprakelijk. Tot deze slotsom is gisteren de of ficier van justitie gekomen in de geruchtmakende strafzaak tegen de paters-excorsisten, waarmee zich de rechtbank in Aschaffen- burg enige weken heeft bezig gehouden. Weliswaar acht de officier voor beide geestelijken de aanklacht, dood door schuld, bewezen. Maar gezien hun verstrekking van "magisch-mystieke denkwijzen" kan de volle zwaarte van dit strafwetartikel niet op hen wor den toegepast. De openbare aan klager wilde het daarom bij geld boeten laten: 4800 mark voor pas toor Alt, 3600 mark voor pater Renz. Ook de ouders van het meisje heb ben schuld aan de dood van hun dochter. Maar gezien hun zware geestelijke stoornissen, gevolg van een vroom godsdienstige overtuiging zonder enig wer kelijkheidsbesef, acht de officier in hun geval een principiële schuldigverklaring zonder op legging van straf voldoende. Door het sterven van hun dochter zijn zij bovendien al genoeg ge straft. De beide geestelijken (die voor hun duivel uitdrijvende gebedsactivi teiten toestemming hadden ge kregen van de bisschop van Würzburg) hebben rotsvast ge loofd met een geval van echte be zetenheid te maken te hebben gehad. Maar al deze bezwerende activiteiten hadden hen toch niet blind mogen maken voor het duidelijk zichtbaar lichamelijk en geestelijk verval van An neliese Michel, aldus de officier. Hij voerde een artikel van de ker kelijke wet rituele romanum aan dat duidelijk onderscheid maakt tussen "bezetenen" en "zieke be zetenen". In dit laatste geval mag een geestelijke niet aarzelen de hulp van een arts in te roepen. Geen verontschuldiging levert het argument van de geestelijken dat Anneliese zich tegen de komst van een arts zelf krachtig had ver zet twee maanden voor haar dood was er bij het psychisch zwaar zieke meisje geen sprake i vrije wilsbeslissing. De verdedigers van Alt en Renz verlangden vrijspraak omdat beide geestelijken te hulp waren gekomen toen de bijstand van artsen had gefaald. De advocaat van de ouders drong er op aan de Michels een psychiatrisch onder zoek te laten ondergaan. Dit laatste houdt de rechtbank voor overbodig. Josefen Anna Michel, ouders van het slachtoffer Renz. Pater Ernst Alt bestudeert zijn papieren. i de duiveluitdrijvingen, luisteren naar de priester Arnold EIS TEGEN SONNENBERG LEVENSLANG STUTTGART (DPA) - In het terroristenproces dat in het Duitse Stuttgart-Stammheim wordt gevoerd heeft de openbare aanklager gisteren levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 23-jarige Gün- ter Sonnenberg. Deze wordt beschuldigd van poging tot moord op twee politieman- Sonnenberg had vorig jaar mei op de politiemannen gescho ten die hem en de inmiddels tot levenslang veroordeelde terroriste Verena Becker wil den arresteren BERELEED Sawa Sleptsov liep zijn poolvosvallen in Siberië na, toen hij op een toneel stootte dat hem aan het hart ging. Een van zijn vallen zat onwrikbaar vast aan de poot van een pool- beerjong, terwijl een hoogst geagiteerde moeder en haar andere jong erbij stonden. De Prawda in Moskou beschreef gisteren hoe Sleptsov het jong had willen bevrijden en daarbij zon op een middel om het te doen zonder in de buurt van de moeder te komen. Eerst probeerden hij en vrienden de moederbeer af te schrikken met schoten in de lucht en signaalraketten, maar tevergeefs. Tenslotte koos het gezelschap de beste schutter uit zijn midden en hij slaagde erin met één enkel schot de veer die de val gesloten hield, kapot te schieten. Moeder beer nam het jong meteen onder haar hoede en strekte zich om het te voeden. DURE OORVIJG Een hotelbediende in Los Angeles eist van een Saoedi-Arabische sjeik twee miljoen dollar smartegeld voor de oorvijg die hij in dienstbetrekking van hem had gekregen. Het incident had vorige week plaats in hotel Century Plaza. De 34-jarige bediende Mario Rivas kreeg een klap van de 51-jarige sjeik Mohammed al-Fassi, die boos geworden was omdat hij naar zijn zin te lang had moeten wachten op de mand fruit die hij bij zijn suite bezorgd had willen hebben. De advocaat van Rivas, Marshall Bitkower, kreeg in het hotel een fooi van 20 dollar toen hij de officiële papieren persoonlijk bij de sjeik ging overhandigen. Fassi belde later op om te zeggen dat hij Bitkower had versleten voor een firmant van zijn eigen advoca- tenfirma. Al-Fassi is directeur van een internationale scheepvaart- en bouwonderneming. Zijn 23-jarige zoon kocht onlangs in Beverly Hills een villa van 2.4Ó0.000 dollar. MAAG VOL COCAINE Twee Amerikanen, die gepoogd hadden pakjes cocaïne in hun maag Columbia uit te smokkelen, liggen ernstig ziek in een Co- lumbiaans ziekenhuis, nadat verscheidene pakjes waren opengebarsten, aldus de politie. De Amerikanen, Jack Montgomery Churton uit Los Angeles en Linn Karim Sandersen uit Georgia, werden ziek nadat zij in Me- dellin in een vliegtuig naar Miami waren gestapt. Zij liggen in het ziekenhuis van Medellin. Volgens de politie zijn in Churtons maag 82 pakjes cocaïne gevon den, waarvan er 58 zijn opengebarsten en in de maag van de vrouw 31 pakjes waarvan er vier waren open gegaan. BONN (AFP)- Generaal Alexander Haig:, de Amerikaanse opperbevelhebber van de NAVO-strijdkachten, vindt nu dat de NAVO de neutronenbom eigenlijk helemaal niet nodig heeft om zijn defensie tegenover een moge lijke Russische aanval op peil te houden. BEIROET (Reuter) - De Libanese regering is onverwacht afgetre den, naar het schijnt om de macht weer in handen te leggen van de traditionele politieke leiders van het land. Het besluit volgt na toenemende rechtse kritiek op de regering die gebruik maakte van de groten deels uit Syriërs bestaande vre- desstrijdmacht om de gevechten tussen de rivaliserende rechtse christenen en linkse moslims in Beiroet vorige week te beëindi gen. Premier Selim al-Hoss vormde zijn, uit acht man bestaande, kabinet van technocraten op 9 december 1976, drie weken na de burger oorlog die 19 maanden had ge duurd. De regering moest de par tijen verzoenen en de economie nieuw leven inblazen. In zijn ontslagaanvrage aan presi dent Sarkis, schrijft premier Hoss dat de regering meent zich van haar taak gekweten te heb ben. Hij is van oordeel dat de re cente politieke ontwikkelingen, in het bijzonder het overleg tus sen de leiders van de parlemen taire blokken, aanduiden dat er nieuwe harmonie is tussen de verschillende groeperingen. Deze verzoening zou kunnen worden versterkt door de vor ming van een nieuwe regering. PARIJS (UPI/AFP) Frankrijk heeft een proefexemplaar van een neutronenbom tot ont ploffing gebracht op zijn proefterrein in de Stille Oceaan. Dit schrijft het dagblad France Soir giste ren. Het Franse ministerie van defensie wilde het be richt bevestigden noch te genspreken. De Franse Communistische Partij protesteerde gisteren fel tegen de ontploffing. Volgens het par tijblad L'Humanité heeft presi dent Valéry Giscard d'Estaing, als de ontploffing inderdaad heeft plaatsgevonden, bijge dragen aan het opjagen van de bewapeningswedloop. Bij het ontbreken van een officiële bevestiging dat Frankrijk inder daad een proef met een neutro nenbom heeft genomen, toont men zich in Amerikaanse of ficiële en politieke kringen ui terst voorzichtig met com mentaar. Zowel op het ministerie van buitenlandse zaken als op het ministerie van defensie in Was hington zegt men niets van een dergelijke proef te weten. Men erkent wel dat Amerika alles zal doen om zoveel mogelijk infor matie over deze affaire' te ver krijgen. Op het Amerikaanse ministerie van defensie twijfelt men er niet aan dat Frankrijk op dit gebied een zodanig technologisch niveau heeft bereikt dat het in staat zou zijn een dergelijke proef te ne men. De deskundigen van het ministerie wijzen er wel op dat het onmogelijk is de aard van het wapen te bepalen als men niet bij de proef aanwezig is geweest. In elk geval, zo kan men daar ver nemen, zal het bezitten van een neutronenbom door Frankrijk geen wijziging brengen in het militaire machtsevenwicht tus sen Oost en West. In de eerste commentaren van de Amerikaanse televisie wordt de veronderstelling beklemtoond dat een Franse proef met een neutronenbom een ongunstige invloed kan hebben op de be sprekingen ter beperking van de strategische bewapening (SALT) die op dit moment tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie worden gevoerd in Moskou. An derzijds wijst men er in Was hington op dat de felle campagne van Moskou tegen het nieuwe wapen door dit nieuws versterkt zal worden voortgezet. Boven dien kan dat deel van het Ameri kaanse Congres, dat het niet eens was met het besluit van president Carter de Amerikaanse neutro nenbom voorlopig niet in pro- duktie te nemen, aan een Franse proef het argument ontlenen om met nog grotere druk bij de Ame rikaanse regering aan te dringen op aanmaak van het stralingswa pen. PARIJS (UPI/Reuter) - Premier Raymond Barre van Frankrijk heeft gisteren in het parlement de politiek van zijn nieuwe parlement uiteengezet. Gestreefd zal worden naar gestadige versterking van de economische en militaire positie van het land en de buitenlandse politiek zal geba seerd zijn op voortgezette trouw aan de NAVO, voortzetting van de samen werking met West-Duitsland en op on wrikbare opbouw van de Franse atoom macht. De 53-jarige premier vroeg het vertrouwen van het parlement en voor de eerste maal ook van de Senaat. Aangezien de regering in het parlement over een comfortabele méerderheid beschikt zal zij het vertrou wen ongetwijfeld krijgen. Barre ging niet in op persberichten dat zijn land een neutronenbom zou hebben be proefd. Hij zei dat de regering vooral aandacht aan de vloot zal besteden. Blijkbaar als ant woord op verwijten van communistische zijde dat hij Frankrijk weer militair wilde integreren in de NAVO zie Barre dat Frankrijk daar twaalf jaar geleden uitge treden is en dat dit zo blijft. De verzoening en nauwe samenwerking na de oorlog met West-Duitsland noemde hij een hoeksteen van de Franse buiten landse politiek. Parijs zal blijven streven naar omzetting van de Europese Gemeenschap in een con federatie van soevereine staten. Het grote doel blijft het bewaren van de onafhan kelijkheid van het land, zei hij. Frankrijk blijft ook streven naar verminde ring van de internationale spanning en be tere samenwerking met de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen. Wat de binnenlandse politiek betreft zei Barre dat gestreefd wordt naar snelle op bouw van de economie door snellere in dustrialisering, modernisering van de be staande industrieën en verbetering van de concurrentiepositie van Frankrijk op de buitenlandse markt. Voorts zal meer solidariteit betoond worden met kleinere inkomenstrekkers en gezin nen, zal een actieve werkgelegenheidspo- litiek worden gevoerd, gaat de staat meer samenwerken met de partijen bij de loon onderhandelingen en bij de ontwikkeling van de medezeggenschap. Tot eind 1979 zullen belastingen en sociale uitkeringen niet worden verhoogd, maar de tot dusver niet gebruikelijke voorhef fing van inkomstenbelasting voor de ho gere inkomens zal opnieuw worden be zien. Belastingvoordelen zullen geleidelijk wor den afgeschaft. De tarieven voor de belangrijke openbare dienstverleningen zullen worden ver hoogd. Het minimum loon (nu nog geen 1700 Franse franc) zal sterker stijgen dan het gemiddelde inkomen. Voor gezinnen met drie kinderen zal een minimum inkomen worden vastgesteld. Moeders en alleenstaande vrouwen krijgen meer hulp (invoering van een weduwen- rente). Jonge werklozen krijgen ook hulp. Barre maakte duidelijk dat zijn land voor 1980 een economisch evenwicht wil bereiken. Daarvoor is de grootst mogelijke groei met terugkeer naar een evenwichtige be talingsbalans een vereiste. Daarom zal de consumptie worden gestimuleerd, even als de bereidheid tot investeren. ri een gisteren door het Westduitse blad Bild Zeitung gepubliceerd vraaggesprek zegt de generaal: "Het huidige arsenaal kern wapens waarover het Westen be schikt is doeltreffend genoeg te genover een grote concentratie van tanks". Volgens Haig is de NAVO bezig de anti-tankwapens r zij beschikt te verbete- Het Warschau Pact bezit een over heersende positie op het gebied van tanks. Het neutronenwapen, waarvan de produktie onlangs door president Carter is uitge steld, was voornamelijk bedoeld als tankbestrijdingsmiddel. Wel of niet? De nucleaire plangroep van de NAVO wil de kwestie van het wel of niet in het bewapeningspakket opnemen van de Amerikaanse neutronenbom overigens laten afhangen van het Sovjetrussi- sche bewapeningsbeleid. Aan het slot van een tweedaagse bijeenkomst van de plangroep in het Deense Frederikshavn werd gisteren een communiqué ver strekt waarin o.a. staat dat de be slissing over de invoering van dit tactische kernwapen zal worden beïnvloed door de mate waarin de Sovjet-Unie bereid is zich be perkingen op te leggen bij haar politiek met betrekking tot de conventionele en nucleaire be wapening. De plangroep hecht dan ook veel belang aan een eventuele posi tieve reactie van de Russen op het besluit van president Carter de produktie van de neutronenbom te vertragen. Naar aanleiding hiervan merkte het Amerikaanse lid van de plangroep, minister van defensie, Harold Brown, op dat Washington geen tijdslimiet voor genoemde Russische reactie heeft gesteld. De voorzitter van de conferentie, NAVO-secretaris-generaal Luns, voegde hieraan toe dat men tot dusver slechts negatieve reacties uit Moskou heeft gekregen, zij het dat die niet officieel waren. MBFR In een poging de impasse te door breken in de onderhandelingen met het Warschau-pact over we derzijdse en evenwichtige troepenvermindering in centraal Europa heeft de NAVO gisteren in Wenen nieuwe voorstellen ge daan. Volgens deze voorstellen zou de Sovjet-Unie 1700 tanks en 69.000 man moeten terugtrekken uit Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije of Polen in plaats van een volledig tankleger uit Oost- Duitsland, zoals het Westelijk bondgenootschap aanvankelijk verlangde. Daar tegenover zou de NAVO on der meer 1.000 tactische kern wapens uit Europa weghalen. Na de indiening van het NAVO- voorstel spraken beide partijen van een "belangrijk stadium" in de onderhandelingen die nu vier-en-een-half jaar aan de gang zijn. Communistische diplomaten zei den dat het voorstel nauwkeurig zal worden bestudeerd tijdens het komende reces van vier we ken. NAVO-woordvoerder en Neder lands delegatieleider De Vos van Steenwijk noemde de voorstellen "een belangrijk nieuw initiatief beslissend voor een eerste fase overeenkomst". Namens de zeven landen van het Warschau-pact sprekend, zei de Tsjecho-Slowaakse delega tieleider Emil Keblusek dat de onderhandelingen nu "in een belangrijk stadium" zijn geko men. De NAVO eist echter een grotere vermindering bij het Warschau-pact en dat is "irreëel en onaanvaardbaar." Het zou de veiligheid van het Warschau-pact schaden. "Wij hebben tijd nodig om de voorstellen te bestuderen en onze positie te bepalen", zei hij. Vorige maand behaalde de con ferentie een eerste succesje toen men het eens werd over regels voor het tellen van de mankracht en over de uitwisseling van aan vullende cijfers. Navon nieuwe president van Israël JERUZALEM (DPA/UPI) - Het Is raëlische parlement heeft giste ren in Jeruzalem met grote meer derheid van stemmen de so ciaal-democratische afgevaar digde Jitzak Navon tot nieuwe president van Israël gekozen. In een geheime stemming kreeg de 57-jarige Navon 86 stemmen bij 23 onthoudingen. Hij was de enige kandidaat. Navon, wiens ambtstermijn op 29 mei ingaat, is de vijfde president van Israël. Navon is de opvolger van de 61-ja- rige Ephraim Katzir, die zich niet voor een tweede ambtstermijn beschikbaar had gesteld.Zo doende bleef Navon, ondanks het feit dat hij deel uitmaakte van de Labourpartij die in de oppositie is, als enige kandidaat over. Navon, die politiek doorgaat voor een overtuigde "duif" en als zo danig is geporteerd voor een dialoog met de Palestijnen, heeft als auteur en toneelschrijver naam gemaakt. Hij is onder de vorige Labourregering voorzitter geweest van de commissie voor buitenlandse zaken en defensie van de Knesset. De Israëüsche regering heeft het tijdelijk verbod op uitbreiding van de joodse vestigingen in be zet Arabisch gebied als het noor den van de Sinaï en de westelijke jordaanoever weer opgeheven. Dit was de essentie van berichten van Israëlische journalisten en de Israëlische televisie gisteren waarin tevens melding werd ge maakt van het feit dat leden van de religieuze kolonisatiegroep Goesj Emoenim ofwel blok der getrouwen al enige dagen b^zig zijn nieuwe stukken grond met de tractor te bewerken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9