Plan hersenonderzoek naar gedrag van delinquent Russen boos over vragen Kamerleden Auto- pienter... VAN DER WIEL Vorig jaar weer meer doden en gewonden in het verkeer Nkomo krijgt steun in Den Haag Aart universiteit in Leiden Vermoorde man bij toeval in kast gevonden Uit in de Randstad DONDERDAG 20 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 cD O AMSTERDAM (SP) - Het ver keer heeft vorig jaar aan 2560 mensen het leven gekost. Dat zijn 128 doden meer dan in 1976. Ook het aantal gewonden steeg: van 62.304 in 1976 tot 64.900 vorig jaar. Het aantal doden bij ongevallen waarbij alcohol werd gebruikt, steeg onrustbarend: van 262 in 1975 tot 390 in 1977. Het aantal ge wonden (6660) is anderhalf maal hoger dan in 1975. Minister Tuijnman (verkeer en water- staat) maakte deze cijfers gisteren be kend op het eerste nationale verkeers- veiligheidscongres in Amsterdam. De minister sprak van een "zorg wekkende situatie". "Als we er niets aan doen gaat het onherroepelijk ver der de verkeerde kant op, en dreigt de niet geringe winst die we sinds de veiligheidsmaatregelen van oud-mi nister Westerterp hebben geboekt, on gedaan te worden gemaakt', aldus de minister. De ongevallencijfers over vorig jaar laten een betrekkelijk sterke toename zien van het aantal doden onder automobi listen en motorrijders, vooral op niet- snelwegen buiten de bebouwde kom. Het zijn vooral jonge, vermoedelijk on ervaren rijders, aldus minister Tuijnman. De minister benadrukte dat de bestrij ding van de verkeersveiligheid een zaak is van iedereen. "We zijn er sterk in anderen als boosdoeners aan te wijzen. Maar ik hoop dat we ons beter gaan realiseren dat niemand aan zich zijn eigen verantwoordelijkheid kan onttrekken", zei Tuijnman. Volgens hem moeten stedebouwkundi gen, architecten en wegontwerpers meer dan nu het geval is uitgaan van het criterium; ingebouwde veiligheid, niet alleen in nieuwbouwwijken maar ook in bestaande woonsituaties. De Eindhovense politiecommissaris D. M. de Jager zei gisteren dat de politie voetgangers als volwaardige weg gebruikers moet gaan beschouwen en aan hen evenveel aandacht moet gaan besteden als aan andere verkeersdeel nemers. Dit betekent ook dat de voetganger recht heeft om bekeurd te worden, wanneer hij het verkeer in ge vaar brengt. "Voor veel politiemannen heeft het ver baliserend optreden tegen voetgangers kennelijk iets onwezenlijks. Maar ge-, zien de ernstige gevolgen van de onge vallen waarbij voetgangers zijn be trokken, zal de politie ook aan hen aandacht moeten besteden", aldus De Jager. Hij pleitte verder voor een onderzoek naar het alcoholgebruik onder voetgangers. Daar is nu in ons land weinig over bekend. Ook vindt hij dat er meer politiemannen moeten worden belast met het verkeerstoezicht. "De aandacht van de politie voor de ver- keerstaak die is verminderd door de criminaliteit en de handhaving van de openbare orde moet worden verhoogd. Dit is volgens de politiecommissaris ook nodig omdat er de komende jaren geen wettelijke maatregelen kunnen worden genomen zoals de bromfiets- helm en de autogordel, die zo duidelijk verkeersveiligheid kunnen vergroten. DEN BOSCH (ANP) - Aan de rijksuniversiteit in Leiden zal een onderzoek gestart worden naar „de biologische ken merken van de deliquent" Het onderzoek zal onder an dere gericht worden op de „behandeling" van delinquent gedrag. Dit meldt het reclasseringsblad Kri, dat kennis heeft kunnen r Volgens Kri wordt R.W. Buikhui-1 sen de opvolger van prof dr. Wil lem Nagel die onlangs vrijwillig ontslag nam. ROTTERDAM (SP) - Bij toeval is gisteren het vermoorde lichaam van de 45-jarige V.B. de Moor uit het Belgische Gent aangetroffen in een klerenkast op de eerste verdieping van een kamer aan de Joost van Geelstraat 37 in Rot terdam. Het gedeeltelijk ontklede stoffe lijk overschot moet, in een deken gewikkeld, twee of drie weken in de kast hebben gelegen. Totdat het daar gisteren werd aangetrof fen door iemand die in opdracht van de verhuurder van de kamer de kast moest verhuizen. "Het is in elk geval moord, dat is een uitgesproken zaak", deelde gisteren commissaris J. A. Blaauw mee. Hij heeft de leiding van het rechercheteam dat de moord onderzoekt. De politie weet nog niets omtrent het motief van de moord en wie de dader is. Bekend is, dat de vermoorde Belg vanaf januari als classifi ceerder in Rotterdam aan de kost kwam. Enige tijd geleden heeft de ver huurder van het pand de Belg de huur van de kamer opgezegd omdat er problemen zouden zijn met alcoholgebruik. Doordat het lichaam van de man al tot ont binding is overgegaan, kon aan vankelijk niet worden vast gesteld of het stoffelijk overschot in de kast van de Belgische ka merhuurder was. De patholoog-anatoom die gisteren sectie verrichtte, stelde vast dat er ondermeer aan de hals van het stoffelijk overschot steek wonden waren. De precieze doodsoorzaak is nog niet bekend. In de kamer waren geen sporen die zouden kunnen wijzen op een roof moord. r het hoogleraarschap Criminolo- Dr. Buikhuisen, nu nog weten schappelijk adviseur van de mi nister van justitie en oud-hoogle- raar criminologie in Groningen zou volgens het reclasserings blad slechts bereid zijn het hoogleraarschap criminologie opnieuw op zich te nemen wan neer hij een onderzoek zou mo gen verrichten naar de biologi sche kenmerken van de delin quent. De Leidse universiteit heeft inmid dels reeds haar goedkeuring ge geven aan de financiële, per sonele en materiële eisen die Buikhuisen stelde. Een deel van het huidige personeel van de af deling criminologie zou moeten afvloeien ën vervangen moeten worden door een neurobioloog, een psycho-fysioloog en een en- docrinoloog (hormonendeskun- dige). De voor het hersenon derzoek noodzakelijke appara tuur kon niet gefinancierd wor den uit de begroting van de facul teit reden waarom het bestuur van de universiteit besloot een kwart miljoen als startkrediet vrij te maken uit de algemene mid delen. Volgens Kri valt nauwelijks aan te nemen dat dat delinquenten zich vrijwillig voor hersenonderzoek zullen melden. Mogelijk kan me dewerking worden "gekocht" door strafverkorting of plaatsing in een plezieriger omgeving dan de gevangenis. Er zullen alleen delinquenten kun nen worden onderzocht als justi tie elementaire rechten met voe ten treedt, aldus het reclasse- ringsblad. In een reactie op de berichtgeving in Kri verklaarde dr. Buikhuisen dat hij inderdaad van plan is, zo genaamd bio-sociaal onderzoek te gaan opzetten in zijn nieuwe functie. "Dat is een onderzoek van de bestudering van de facto ren in het gedrag van de mens die van invloed zijn op het doen en laten van de mens. Daarbij wil ik mij vooral richten op het diagnostisch onderzoek. Er zijn mensen die door een be paalde constitutie minder rem mingen hebben en daardoor eer der tot criminologisch gedrag geneigd zijn. Onderzoek daar naar is te vaak verwaarloosd om dat men een eenzijdig maat schappelijke verklaring meende te hebben voor criminologisch gedrag". De heer Buikhuisen zei de argwaan die bestaat tegen dit soort onder zoek te verklaren uit een voor oordeel van "dat doe je niet". "Ik ben geinteresseerd in wat medici hebben ontdekt over het crimi nologische gedrag. Men zou blij moeten zijn met elke poging ge dragingen die alom als zorg wekkend worden beschouwd te verklaren", aldus de heer Buikhuisen. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken (rechts) heeft gisteren de Russische parlementaire delegatie ontvangen die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengt. Links op de voorgrond de leider van de Russische delegatie, V.P. Roeben. Tussen Van der Klaauw en Roeben de Russische ambassadeur in ons land. Romanov. Gesprek met Amnesty geweigerd AMSTERDAM (ANP) - Delegatieleden van de Opperste Sovjet die een bezoek brengen aan ons land hebben gisteren ge weigerd een gesprek met Amnesty International te hebben. Dit heeft een woordvoerder van de Ne derlandse afdeling van Amnesty gisteravond meegedeeld. Amnesty had met de delegatie wil len praten over het opsluiten van politieke dissidenten in psychia- DIEFSTAL AANDELEN OPGELOST trische inrichtingen en over de behandeling van de leden van de zogenaamde Helsinki-groep die zich ten doel hebben gesteld er voor te zorgen dat de Sovjet-Unie zich aan het slotakkoord van Hel sinki houdt. Van hen zijn er on langs vier tot langdurige vrij heidsstraffen veroordeeld. Ook wilden zij praten over de positie van leden van een onlangs opge richte illegale vakbond. Delegatieleider Roeben weigerde echter met Amnesty te praten omdat naar zijn zeggen "de Sov jet-Unie Amnesty niet erkent". Ook wilde hij het jaarboek van Amnesty International niet in ontvangst nemen. Eenzelfde houding nemen de Rus sen ook aan tijdens een gesprek met Nederlandse leden van de Opmerkingen en vragen Kamercommissie voor buiten- senrechten, de positie landse zaken. Officieel werd van Russische zijde verklaard dat de ontmoeting met de Nederlandse parlementariërs zeer nuttig was geweest omdat men kennis had genomen van el- kaars standpunten. Maar onofficieel sprak men over een teleurstellend gesprek en toonde men zich verontwaardigd over het optreden van de PvdA'ers Van der Ddef, Van den Bergh en Van Thijn, die vragen hadden gesteld op het terrein van de mensenrechten. In antwoord op opmerkingen over Joodse activisten, verklaarde Roeben dat Sjtsjaranski wordt verdacht van een misdrijf dat ook in Nederland met twintig jaar kan worden bestraft, namelijk spio nage. Het WD Tweede-Kamerlid Ad Ploeg, die sinds maandag met de Russische gasten optrekt, con stateerde dat men over zaken die de Nederlanders van groot be lang achten volkomen langs el kaar heen praat. Russi sche joden en andere minderhe den, over mensen met een afwij kende mening, stuiten op vol ledig onbegrip en worden van de hand gewezen als een inmenging in binnenlandse aangelegenhe den en een aantasting van de na tionale souvereiniteit. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 21 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met Julius Caesar van Shakespeare; 22 en 27 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met De Waaier, blijspel van Goldoni; 23 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met Een maand op het land van Toergenjev; 24 apr., 20.15 uur, toneelgroep Theater met Opgestaan, plaats ver gaan, blijspel van Neil Simon; 25 apr., 20.15 uur, toneelgroep Die Haghe Spelers met Polyester Polka; 26 apr., 20.15 uur, to neelgroep Globe met Kleine man, wat nou van Hans Fallada. Hot-theater. 21 apr., 20.30 uur, internationale Nieuwe Scene met Jongleurs vroeger en nu; 22 en 23 apr., 20.30 uur, Nieuwe Kome die met Gansch het raderwerk van Otto Dijk; 23 apr., 14.00 uur, kindertheater Pssstt met Piccolo en de narren klas; 26 en 27 apr., 20.30 uur, klein Pantomimetheater met Salome. Appel-theater: 21 apr. en 22 apr., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met De tuin van het paradijs naar sprookjes van Andersen; 27 apr., 19.30 uur, toneelgroep De Appel met Oresteia van Aischylos. Diligentia: 21,25, 26 en 27 apr., 20.15 uur, cabaret Gerard Cox met Niemand weet, niemand weet dat ik Repelsteeltje heet. LEIDEN Leidse Schouwburg: 21 apr., 20.15 uur, Litteris Sacrum met De Dans van de reiger van Hugo Claus; 22 apr., 20.15 uur, Wie slaapt waar, een komedie van Alan Ayckbourn met o.a. Henny Orri en Ton Kuyl; 24 apr., 20.15 uur, toneelgroep TIG met Schandaal in Parijs van Franz Arnold; 26 apr., 20.15 uur, Hedda Gabler, onaf hankelijk toneel in de serie de Favorieten. Stadsgehoorzaal: 21 apr., 20.15 uur, promenade-concert door het Residentie-orkest. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal- 22 apr., 15.00 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Bernard Haitink; 20.15 uur, Dave; 23 apr., 20.15 uur, Musica '78 met Thijs van Leer, Louis van Dijk en Liesbeth List; 26 apr., 12.30 uur, lunchconcert door Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink; 19.30 uur, Bond van Amsterdams christelijke zang en muziekverenigingen; 27 apr., 20.15 uur, Beethoven-cy clus, Concertgebouworkest m.m.v. pianist Vladimir Ashkenazy. Kleine zaal: 25 apr., 20.15 uur, Christiane Baumann, sopraan en pianist Michael Baumann. Stadsschouwburg: 21, 22 en 23 apr., resp. 20.15 uur, 20.15 uur en 14.00 uur, Publiekstheater met Planotow van Tsechow. De Brakke Grond: 21 en 22 apr., 20.30 uur, toneelgroep Kiss met De borsten van Tiresias; 24,25, 26 en 27 apr., 20.30 uur, toneelgroep Theater met Blaise Pascal. Carré: 24 apr., 20.15 uur, Helen le Clerq's dance explosion Nieuwe de la Mar: 21, 22 en 23 apr., 20.15 uur, cabaret Ivo de Wijs met Formule 2; 22 apr., 24.00 uur, Engels vrouwen cabaret, The Sadista Sisters. Tingel tangel: 21 t/m 27 apr., 20.30 uur, vrouwencabaret Natasha Emanuels met Een traan voor elke roos ADVERTENTIE Nadenken voor u beslist. Vraag bij uw Ford-dealer naar 'n A-1 goedgekeurde auto. U herkent de auto's aan het A-1 vignet. Op elk merk. Grondig nagekeken, van binnen en van buiten. Voor uw zekerheid. U wilt betrouwbaarheid en garantie. Als u hierop let, bent u auto-pienter..! en/of 10000 Prinselijke reis DEN HAAG (SP) - Prinses Beat rix en prins Claus zijn door de re geringen van Australië en Nieuw-Zeeland uitgenodigd deze landen te bezoeken. Het prin selijk paar gaat van 26 mei tot 6 juni naar Australië. Daarna ver trekken zij tot 13 juni naar Nieuw-Zeeland. Verzilvering betaalkaarten in Z-Afrika stopgezet DEN HAAG (SP) - Giro-betaal kaarten kunnen in Zuid-Afrika niet meer worden verzilverd. Op verzoek van de Tweede Kamer heeft de regering een einde ge maakt aan deze mogelijkheid. Mevrouw Smit-Kroes, staatssec retaris voor PTT-zaken, heeft dit meegedeeld. Begin dit jaar sprak de Tweede Kamer per motie uit, dat aan deze dienstverlening van PTT in Zuid-Afrika een einde diende te komen. Tijdens de regeerperiode van het kabinet-Den Uyl sloot PTT met de Zuidafrikaanse PTT een con tract over de uitbreiding van de dienstverlening. Nederlanders in Zuid-Afrika kregen de mogelijk heid geld op te nemen met hun giro-betaalkaarten. Begin dit jaar werd bekend, dat PTT dit contract had gesloten. Tijdens een door de PvdA aange spannen debat nam de Tweede Kamer een motie aan, waarin op beëindiging van het contract werd aangedrongen. SCHIPHOL (SP) - Een 24-jarige voormalige werknemer van het vliegveld Schiphol heeft bekend dat hij afgelopen januari 3500 aandelen Rorento heeft gestolen. Hij werd aangehouden toen hij vo rige week bij de Amro-bank in Uithoorn 1500 van de 3500 aan delen te koop aanbood. De resterende aandelen blijkt de man te hebben verbrand. Hij heeft de politie de plek in Heer- hugowaard (NH) gewezen waar hij dat heeft, gedaan. Inderdaad werden daar resten van aandelen gevonden. De aandelen hadden bij elkaar een beurswaarde van bijna een half miljoen gulden. Ze waren per vliegtuig van Berlijn uitgestuurd naar de bank van Albert de Bary in Amsterdam. In afwachting van zijn vervolging is de in Uithoorn wonende man na vier dagen hechtenis in vrijheid gesteld. Hutnanitaire hulp aan Rhodesische vluchtelingen ADVERTENTIE Hans de Groot, mode - inkoper, draagt een bril van NieuweRijn62. Leiden. Tel.:071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN ÉN SPECIALISTVOOR KONTAKTLENZEN DEN HAAG (SP) - De Rhodesische guerrillaleider Joshua Nkomo zal beslist niet ingaan op de verzoe ken van de binnenlandse leiders" om met hen tot een akkoord te komen. "Ik zat elf jaar gevangen onder het regime van Ian Smith en kan het mijn volk niet aandoen maak-ipeerderheidsregering", aldus Nkomo tijdens zijn bezoek aan Den Haag. Daar heeft hij van de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en De Koning (ontwikkelings samenwerking) de verzekering gekregen dat de regering net als de voorgaande humanitaire hulp blijft geven aan de tienduizenden Rhodesische vluchtelingen in Zambia, Mozambique en Bol- Nkomo is het niet eens met Robert Moegabe. de andere leider van de guerrillabeweging Patriottisch Front, dat Zimbabwe (de zwarte naam voor Rhodesië) "een marxistische één-partij staat moet worden". Moegabe zei dit het afgelopen weekeinde in Dar-es'-Salaam na gesprekken met de Britse en Amerikaanse ministers van buitenlandse za ken Owen en Vance. Nkomo: "Moegabe is een politieke leider met eigen ideeën, maar hij heeft niet het laatste woord. De inwo ners van Zimbabwe moeten zelf beslissen over hun toekomst". Nkomo weigert het "akkoord van Salisbury", waarin Ian Smith met de gematigde zwarte leiders Moezorewa, Sithole en Chirau een machtsoverdracht-op-lange termijn overeenkwam, te betite len ais een "binnenlandse rege ling". "Alleen een paar zwarte ge zichten maken nog geen meer derheidsregering. Dat is alleen een kreet van Ian Smith, die ooit heeft gezegd dat hij nooit zwart bestuur zou accepteren. Wat er in Salisbury is bereikt, is dan ook bedrog Alle macht blijft min stens de komende tien jaar in handen van de 28 blanken in het parlement, die alle voorstellen van de 72 zwarte parlementsle den kunnen tegenhouden. En na die tien jaar moet een commissie nog goedkeuren of het bestuur echt aan de zwarten wordt over gedragen. Dat kan nog minstens twintig jaar duren". "Smith heeft voor het eerst met de zwarte bevolking willen praten, nu moeten we ervoor zorgen dat hij weggaat. Hij is een intel ligente, racistische fascist. Met twee zwarte geestelijken in zijn regering (bisschop Moezorewa en dominee Sithole) denkt hij in de wereld een goede indruk te heb ben gemaakt". Joshua Nkomo haalde in Den Haag fel uit naar de kritici die het Pa triottisch Front als pro-com munistisch betitelen, omdat het wapens in Oost-Europa koopt. "Wij hebben overal in de wereld wapens willen kopen voor de vrijheidsstrijd. Maar het Westen zei steeds dat het geen geweld wilde steunen. Ons antwoord was altijd: maar u heeft juist sinds het kolonialisme geweld tegen ons gebruikt. Daarom bleef de on derdrukking in Zimbabwe en de andere Afrikaanse landen ge handhaafd. Het Westen heeft ons daarom in de richting van de communistische landen ged're- Het Patriottisch Front wijst de kri tiek af dat het zich "onnodig hard" heeft opgesteld bij de ge sprekken vorige week in Tan zania met Owen en Vance. "Wij gaan ermee akkoord dat een VN-vredesmacht toezicht houdt in de overgangsperiode naar de onafhankelijkheid. En ook met de aanwezigheid van de Britse resident-commissaris Lord Car ver als hoogste autoriteit in die periode. Maar de Britten willen dat de veiligheidstroepen van Ian Smith voorlopig een belangrijke rol blijven spelen. Dat kunnen wij niet aanvaarden", aldus Nkomo.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7