MISVORMDE HERVORMING ïüblïêk Vijftig jaar oude clivia: ^meubelstuk" inbloei ^\i Zwarten worden nog gewetenloos gediscrimineerd ZUIDER BUREN GEVEN KATWIJKER ORDE EN RECEPTIE MINISTER IN AMERIKA: PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 20 APRIL 1978 "Een zeldzaamheid". Zo noemt de Nederlandse vereniging voor bloemisterij een clivia die in de bloeitijd vier grote bloemen pro duceert. Niet minder opvallend is het, als diezelfde plant het al vijftig jaar in de huiskamer heeft volgehouden. Aan beide typeringen voldoet de clivia (vroeger naast het har monium een vast "meubelstuk" in een christelijk gezin) van de Leidse kleuterleidster Inge van Krieken. Vandaar ook boven staande foto. Aan de "jubilerende" plant zit overigens nog een verhaal vast. Gedurende de oorlog stond dezelfde clivia in het huis van de grootouders van de kleuterleidster in Tiel. Op een dag moest het gezin hals over kop evacueren. Alles werd achtergelaten maar eenmaal op weg naar het nieuwe onderkomen werd de oudste zoon naar huis gestuurd om de clivia te redden. Zo geschiedde. Voor een totaalbedrag van 2,8 miljoen zal in de komende tijd in opdracht van het Loodswezen in vier vuurtorens langs de Ne derlandse kust een radarinstallatie worden geplaatst. In een later stadium zullen er nog drie aan worden toegevoegd. Noordwijk komt voor zo'n in stallatie niet in aanmerking omdat alleen hoofdposten er mee uitgerust gaan worden. De badplaats staat genoteerd als een nevenpost. Wel zal de 2 radarapparatuur het in Noordwijk gaan bestrijken, maar dan vanuit een andere kustplaats. Noordwijk blijft aangewezen op conventionele hulpmidde len: de verrekijker en een stel goede ogen. Het radarproject moet een be langrijk stukje gaan bij dragen aan een beter toezicht op het scheepvaartgebeuren vlak onder de kust, maar is ook bedoeld als vinger aan de pols voor het gebied dat niet meer met het blote oog is waar te nemen. De te plaatsen ra dar heeft een bereik van onge veer 40 kilometer. Secretaris Wijnsteker van het Loodswezen: 'Op vuurtorens is men tot nu toe teveel afhan kelijk geweest van het weer. Bij mist of storm kan er maar weinig worden waargeno men. Op zulke momenten komt er van de kust wachtfunctie niet zoveel te recht. Deze apparatuur moet daar verandering in bren gen'. De vuurtorenwachters die de hoofdposten langs de Neder landse kust bemannen zullen in het komende jaar (medio '79 wordt de apparatuur in gebruik gesteld) met de radar vertrouwt worden gemaakt. Het is de bedoeling dat vooral toezicht wordt gehouden op de wat kleinere schepen vlakbij. Maar omdat het bereik vrij groot is zullen ook grote sche pen op het scherm gevolgd kunnen worden. Het feit dat de grotere zeesche pen en trouwens ook veel kleine zelf over de nodige ra darapparatuur beschikken maakt volgens het loodswezen een dergelijke controle niet overbodig. Wijnsteker: 'We gaan er van uit dat zelfs met radar uitgeruste schepen niet alles in de gaten hebben wat er rondom in de zee gebeurt. Dat de kustwacht meekijkt kan dus alleen maar een voordeel zijn'. De apparatuur moet vooral goede diensten gaan bewijzen bij slechte weersomstandig heden. Met name in de geval len dat op zee schepen in moeilijkheden zijn geraakt. Vanuit de vuurtoren kan dan, met behulp van de radar, de reddingsactie worden ge coördineerd. Wijnsteker: 'Als een reddingsboot zich in erg ruwe zee bevindt geeft het vaak problemen om de goede koers te houden en ook het schip in nood niet uit het oog te verliezen. Vanuit de toren is de situatie beter te overzien en kunnen we bijvoorbeeld per radio laten weten welke koers gevaren moet worden'. Het gebied vóór Noordwijk zal gedeeltelijk met de radar van Hoek van Holland (reeds aanwezig) en voor een deel vanuit IJmuiden (nog te plaatsen) worden bestreken. De eerste vier installaties worden geplaatst in Den Hel der (Huisduinen), Schier monnikoog, Terschelling en Haamstede. Alle apparatuur, in totaal is er zo'n vijf miljoen mee gemoeid, is van Neder landse makelij. Drie man Het walradar-project maakt onderdeel uit van de herstruc turering van de Nederlandse kustwacht. Daartoe behoort ook een herziening van de personeelsbezetting op de vuurtorens. De Noordwijkse kustwacht is momenteel drie man sterk. Volgens Wijnsteker zal dat aantal terug moeten naar één, echter nog niet op korte termijn. De Noordwijkse vuurtoren: geen radar, maar een verre kijker en stel goede ogen Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. zijn zus alle voorkomende werkzaamheden verricht. De twee hebben in die vijf tien jaar ongeveer 3000 Bel gen wat verder op weg ge holpen met het spreken van de Nederlandse taal. Broer en zus De Zeeuw, van wie alleen 'hij' een onder scheiding ontving, kregen gisteravond van de am bassade ook een receptie aangeboden. Velen kwamen een handje schudden. Onder hen de oud-burgemeester van Voorhout (momenteel burgemeester van Monster) Stolwijk, die ook al jaren ge durende een paar vakan tieweken een Belg over de vloer heeft. De Katwijkse hoofdonder wijzer De Zeeuw is gister avond ten huize van mej. I. Kristoffersen, cultureel at taché van de Belgische am bassade, onderscheiden met de ridderorde van Leopold II. Hij kreeg die vrij hoge on derscheiding toegekend om dat hij zich gedurende vijf tien jaar heeft ingezet om Belgische jongeren de Ne derlandse taal beter te leren spreken. Onder meer door voor hen Nederlandse gas tgezinnen te zoeken en door zelf taalles te geven. Mej. Kristoffersen en Katwijker De zeeuw met ae tseigiscne ridderorde opgespeld. Beide activiteiten worden uit gevoerd door het in Katwijk gevestigde taaibemidde lingsbureau ISOK, waar voor De Zeeuw samen met Stukje bij beetje is het kabinet be zig beslissingen te nemen ten aan zien van hervormingsvoorstellen van het vorige kabinet. Voorstellen inzake met name de investerings rekening (WIR), vermogensaan- wasdeling, grondpolitiek, onder nemingsraden en Postbank. Voor stellen, die indertijd vooral door de WD heftig werden bekritiseerd. Er werd gedaan alsof de maat schappij op haar kop werd gezet, dus werd in hoge mate aan de rem gehangen. Ook door het CDA. In wezen ging het echter om gema tigde, voorzichtige hervor mingsvoorstellen. Het nieuwe kabinet heeft er alle belang bij om niet al meteen hoog lopende ruzie met de vakbeweging te maken. Het CDA is er bovendien bij gebaat in een kabinet met de VVD het kleine progressieve deel van haar gezicht te laten zien. Dus zou je mogen verwachten, zeker de eerste tijd, dat Van Agt en Wiegel niet al te ver afwijken van wat Den Uyl voor ogen stond. Tenzij de VVD niet volledig kiezersbedrog wil plegen en dwars gaat liggen of tenzij er echte belangen van rechts op het spel staan. Dus staat er op voorhand niet al te veel vast over de afloop. Wat het kabinet heeft beslist of gaat beslissen is ten aanzien van de meeste hervormingsvoorstellen nog aan het daglicht onttrokken. Over de grondpolitiek horen we heel weinig spreken. Het wordt tijd dat in de Kamer de vraag gesteld wordt wanneer het kabinet hier over zijn standpunt bepaalt. Het zou immers te gek zijn wanneer de Kamer die zaak niet nog voor de zomervakantie zou kunnen afhan delen nadat er een jaar geleden al een begin mee gemaakt was en het kabinet-Den Uyl erover ten- val kwam. Door Hans Kombrink PvdA-Kamerlid Wat betreft de Postbank (die lenin gen moet kunnen gaan verstrekken aan het bedrijfsleven om de par ticuliere banken wat meer con currentie aan te doen) hebben we de vorige week iets mogen verne men. Minister Andriessen heeft la ten uitkomen dat hij weieens met ingrijpende wijzigingsvoorstellen zou kunnen komen. Zoals bekend hebben de particuliere banken in WD- en CDA-kring flink wat in vloed. Zij hebben nogal wat be zwaar tegen mogelijke concurren tie van een Postbank. Hun macht zou onaangetast moeten blijven. Binnen twee maanden weten we definitief of ze in het huidige kabi net een bondgenoot vinden. Blijven van de onderwerpen, die ik noemde, nog over de onderne mingsraden, de vermogenaanwas- deling en de investeringsrekening. Over de eerste twee zijn er zulke uiteenlopende berichten geweest dat ik er beter aan doe af te wachten wat het kabinet de Kamer definitief zal meedelen, wel kan zonder meer worden gezegd dat inzake de vad een bijzonder vreemde procedure gekozen is door die in twee aparte wetten (het individuele en het col- Hans Kombrink lectieve deel) te knippen. De Kamer zal er verstandig aan doen ze toch- gezamenlijk te behandelen. Over de investeringsrekening (met als doel verschillende aspecten van een investering een gerichte pre mie te geven) weten we meer. Er is heel gek mee omgesprongen. Het kabinet heeft het hoofd gebogen voor de EG in Brussel en de alge mene regionale premies uit de wet verwijderd. Dat is bijzonder jam mer. Nog vervelender is het dat de arbeidsplaatsenpremie nog niet in gevoerd wordt. Gezien de uitvoe rige discussie over de vraag hoe, in geval van loonmatiging, winst in werk kan worden omgezet was dit het belangrijkste element in de eerste fase van de WIR. Nu moet maar afgewacht worden wanneer deze premie wel wordt ingevoerd. Wat er nu voor de behandeling be gin mei gereed ligt is een zeer be perkt, rammelend wetsontwerp. De wijzigingen die het kabinet heeft aangebracht zijn niet goed doordacht geweest. Er zijn allerlei problemen door ontstaan. Er komt nog bij dat zowel het vorige als het huidige kabinet verzuimd heeft voldoende waarborgen op te stellen tegen misbruik en voldoende con trolemogelijkheden in te bouwen. Het zou niet meer dan normaal zijn wanneer het parlement regelmatig op de hoogte gesteld wordt van de bedragen die aan de verschillende soorten premies worden besteed. En dat de werknemers in het be drijf inzicht krijgen in de effecten die van een gesubsidieerde investe ring uitgaan. Dat moet alsnog gere geld worden. Kortom, de eerste ervaring met de afhandeling van de hervor mingsvoorstellen is tot nu toe teleurstelleend geweest. Het is niet om zeep geholpen, maar wel ver slechterd. Zonder het te hopen, vrees ik dat het met de rest ook- zo zal gaan. In de bergen van Taiwan (eiland voor de kust van China) is deze spierwitte vosaap gevonden. Een albino. Volgens dierkundigen komt zoiets eenmaal per 100.000 geboorten voor. Een Amerikaan heeft ruim 100.000 voor het bijna 40 cm hoge dier geboden, maar de vanger heeft dat aanbod afgeslagen. WASHINGTON - Als een zwart gezin in Amerika een huis wil huren via een makelaar of an dere tussenpersoon, dan heeft het 75 procent kans dat het hem om zijn ras wordt geweigerd. Negers, die via een bemiddelaar een huis willen kopen, stuiten op de huizenmarkt in 62 procent van de gevallen op discrimi natie wegens hun ras. Dit staat in een rapport dat de Na tionale Commissie tegen Dis criminatie in Huisvesting heeft uitgebracht in opdracht van het ministerie van Volks huisvesting en Stadsontwik keling. In 1968 is hier een wet van kracht geworden die een eer lijke behandeling bij het zoe ken naar huisvesting moet garanderen. Daarbij wordt discriminatie bij het verhuren of verkopen van huizen ver boden. Het ministerie van Volkshuisvesting en Stads ontwikkeling moet toezicht houden op de handhaving van deze wet. Het kan daarbij geen eigen machtsmiddelen toepassen, maar moet - waar mogelijk - de geschillen op- tossen tussen makelaars en aspirant-kopers die vinden dat zij worden gediscrimi neerd. Lukt het niet om tot een vergelijk te komen, dan kan het ministerie de justitie inschakelen met het verzoek een strafvervolging in te stel len tegen de discriminerende bemiddelaar. De minister van Volkshuis vesting en Stadsontwikke ling Patricia Roberts Harris - de enige zwarte minister in president Carters regering - heeft gezegd dat het rapport „het verbijsterende feit be vestigt dat de zwarte bevol king nog steeds op geweten loze discriminatie stuit". Zij Door Anton Pfeiffer sprak op een bijeenkomst waarin door meer dan 500 deskundigen de gang van za ken bij de huisvesting werd besproken. De minister constateerde dat er in de tien jaar dat de wet tegen de discriminatie bij huisves ting bestaat nog maar weinig is veranderd in de ongelijke behandeling tussen zwarten en blanken. Zij gaf toe dat het ministerie niet zo doortastend is opgetreden als het mis schien wel had kunnen doen met betrekking tot bemidde ling tussen makelaars en as pirant-kopers of huurders en bij het doorgeven van over tredingen aan de justitie. Jaarlijks krijgt het ministerie rond de 3000 klachten over discriminatie binnen. In 1976, het laatste jaar waarover ge gevens bekend zijn, heeft het ministerie in 1014 zaken ge probeerd te bemiddelen. In 602 gevallen lukte dat. In de loop der jaren heeft het depar tement rond de 100 bemid delaars aangegeven bij de jus titie omdat zij de anti-discri- minatiewet aan hun laars lap ten. In ongeveer een kwart van dit aantal aangiften is de justitie tot strafvervolging overgegaan. In vele van de door het minis terie aangebrachte zaken be schikte men niet over vol doende bewijsmateriaal of kon niet worden aangetoond dat het om een systematische discriminatie ging, een voor waarde die de wet stelt. De minister heeft nu toegezegd dat haar ministerie dras tischer zal gaan ingrijpen om grote huiseigenaren of ma kelaars, die bij het verhuren of verkopen van huizen min derheidsgroepen discrimine ren voor de rechter te bren-, gen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4