Rijnland ziet nie fusie van energie bedrijven niets i Leids drinkwater 100jaar Actie vrouwen "Grof" Rijnland wil geheel nieuw kantoorgebouw Adjudant Noordhoek. 9Plegen van geweld valt mee in Leiden 99 ALS ROTTERDAM EN DEN HAAG NIET MI Rode kaart helpt NIET MEEDOEN DONDERDAG 20 APRIL 1978 LEIDEN OPKNAPPEN TE DUUR Openbare geweldpleging noodzaakt de politie soms tot hard ingrijpen. Het publiek kijkt meestal toe LEIDEN - de algemene raad van het Energiebedrijf Rijnland is gisteravond akkoord gegaan met de plannen van het college van beheer om op de plaats van het huidige kantoorgebouw aan de Langegracht in Leiden een nieuw gebouw te zetten met een vloeroppervlak van 6.400 vierkante meter. Hier komen 225 mensen te werken. De totale kosten bedragen ruim 16 mil joen. De raad trok hiermee een vorig jaar genomen besluit in om het huidige gebouw op te knappen en een nieuwbouw van 5.00 m2 te realiseren. Gebleken is namelijk dat het oude gebouw zo ingrijpend moet worden verbouwd dat de kosten te hoog dreigen te worden. Om aan de eisen van de brandweer te kunnen voldoen is meer dan een miljoen nodig. In een eerder plan dacht Rijnland aan 5 ton voldoende te hebben. Renovatie gecombineerd met gedeeltelijke ting. Zij hadden in totaal een schuld van 165.000,-. Na een nieuwe sommatie betaalden alsnog 390 mensen. Er volg den 95 afsluitingen: 80 van elektriciteit en 15 van gas. Volgens de laatste stand van 12 april zijn er hiervan nog maar 25 over. Hoe die mensen aan gas en elektriciteit komen is het Energiebedrijf Rijnland onbekend. ZOETERWOUDE - Nog vóór het weekeinde verzenden vrouwen van de werknemers bij de Grofsmederij een brief naar het ministerie van Economische Za ken. Hierin dringen zij er op aan dat de werkgelegenheid voor hun mannen behouden blijft. Dit werd gisteravond besloten tij dens een druk bezochte bijeen komst in de kantine van de Grofsmederij voor de vrouwen van de bezetters. De vrouwen, die ditmaal voor het eerst de koppen bij elkaar staken, zullen nog nieuwbouw zou bijna net zo duur worden als totale nieuwbouw, waardoor men aan de laatste mogelijkheid de voorkeur geeft. Handhaving van het oude gebouw heeft onder meer als bezwaar Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de algemene raad van het Energiebedrijf Rijnland. In navolging van het Energiebedrijf Delfland wees de raad de sinds vorig jaar oktober bestaande fusieplannen af. Wel stemde de raad in met een amen dement-Van Baaren waarin wordt gepleit voor een provin- overwegen welke andere activi teiten zij zullen ondernemen om de actie van hun mannen te steu- Een mogelijk initiatief werd aange geven door twee vrouwen van het comité "Gusto moet open" uit Schiedam, die al enige tijd actie voeren om de werkgelegenheid van hun mannen bij deze werf veilig te stellen. De op de Grofs mederij aanwezige vrouwen ver klaarden zich. na afloop van hun verhaal, solidair met de Gusto-ac- tie. dat in twee verschillende ge bouwen gewerkt moet worden, hetgeen organisatorisch niet gewenst is, aldus het college van beheer. Bovendien zou de ver ouderde structuur van het oude gebouw "ongunstig afsteken" bij de nieuwbouw. Overigens zal ciale samenwerking. Dus met Den Haag en zo mogelijk Rot terdam, dat echter al meerdere malen heeft laten blijken geen in teresse in een fusie te hebben. Ook Den Haag haakte af, al hield deze gemeente wel de deur op een kier. Uitwerken Zoals bekend publiceerde een ambtelijke werkgroep een half jaar geleden een rapport waarin argumenten worden aangedra gen voor een reorganisatie van de energievoorziening in Zuid-Hol land. Voordat men de fusieplan nen nader gaat uitwerken wil de werkgroep van de energiebe drijven Delfland, Gouda e.o. en Rijnland en van de gemeentebe sturen van Delft, Dordrecht, Gouda en Leiden weten of zij met de uitgangspunten van het rap port kunnen instemmen. Delf land heeft al een duidelijk nee la ten horen. Ook een meerderheid van het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland wijst een beperkte fusie af. Alleen voorzitter Van Aken en Van Dam willen de werkgroep groen licht geven. Ondanks een uitgebreid betoog van Van Aken, die overi gens duidelijk verklaarde niet namens het college te spreken, schaarde de raad zich met 42 te gen 4 stemmen achter het meer- derheidsvoorstel om de huidige fusieplannen als "onvoldoende aantrekkelijk" te bestempelen. Principe Een voorstel van de heren Verhoef en De Roos om nog even te wach ten met een uitspraak totdat het Verificatiebureau rapport heeft uitgebracht over de financiële voor- en nadelen die een fusie voor Rijnland meebrengt werd niet gesteund. De raad vond dat Rijnland in ieder geval een prin cipe-uitspraak moest doen, los van de financiële gevolgen en eveneens los van het uitstappen van Delft. Over de streep Hoe het nu verder moet gaan met de samensmelting van de Zuidhollandse energiebedrijven valt moeilijk te voorspellen. Eén provinciaal bedrijf is de ideale oplossing, zo stelde Beijen (lid van het college van beheer) gis teravond. Maar hiervoor zullen Rotterdam en Den Haag alsnog over de streep getrokken moeten worden. Den Haag staat wel iswaar niet te trappelen van on geduld bij de gedachte aan een fusie - de kosten worden voor de Hagenaars dan namelijk een stuk hoger - maar men blijft bereid om te onderhandelen. Rotterdam wil zelfs niet eens praten over een fu sie. "Een geharnast tegenstan der" beschreef Van Aken de Maasstad. Het ziet er voorlopig naar uit dat de provincie Zuid- Holland als enige in Nederland er niet in slaagt alle gemeentelijke en regionale energiebedrijven onder één provinciale paraplu te krijgen. de gemeenteraad van Leiden zich nog moeten buigen over de bouwplannen van het Energie bedrijf Rijnland. Het Leidse gemeenteraadslid Van Oosten liet gisteravond al weten moeite te hebben met de sloop van het huidige kantoorgebouw. Hij noemde het een degelijk en fraai gebouw. Een andere Leidse vertegenwoordigster in de raad van Rijnland, mevrouw Koning, was het helemaal niet met haar plaatsgenoot eens. "Het is géén goed gebouw. En dan heb ik het niet over bouwtechni sche kant van de zaak, maar over de situatie waarin mensen er moeten werken. Voor hen is het een nare, trieste, sombere omgeving. De mensen die daar werken verdienen nieuwbouw". De overige leden van de alge mene raad waren het roerend met mevrouw Koning eens ge tuige het applaus dat haar ten deel viel. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Op 15 mei is het precies honderd jaar gele den, dat in Leiden het eerste drinkwater via een leiding werd geleverd. Dat eeuwfeest is voor de Leid- sche Duinwater Maat schappij aanleiding om de komende maand diverse activiteiten op touw te zet ten. Zo zullen alle afnemers de ko mende weken een speciale jubi leumkrant in de bus krijgen, waarin aandacht wordt besteed aan de geschiedenis van de L.D.M., de organisatie van de drinkwatervoorziening terwijl in de krant ook speciale aandacht wordt besteed aan de flora en fauna in de duinen waar de L.D.M. het water wint. Directeur ir. C. de Jong: "We heb ben het jubileum ditmaal niet willen vieren met een gedenk boek in beperkte oplaag zoals bij het 75-jarig bestaan, maar met een krant voor iedere verbruiker. We hebben als bedrijf nooit erg aan de weg getimmerd, maar omdat de duinwaterwinning de laatste tijd aan veel kritiek on derhevig is, willen we onze klan ten laten zien wat we doen. Behalve met een jubileumkrant gebeurt dat ook via een tweetal open dagen in het pompstation van de L.D.M. in Katwijk aan den Rijn. Op de zaterdagen 20 en 27 mei kan iedereen een kijkje ne men in de gebouwen en op de ter reinen. In het hoofdpompenge- bouw is een lichteffectenshow, waarin het zuiveringsproces in beeld wordt gebracht. In het duingebied is een speciale wan delroute uitgezet. Om zoveel mogelijk geïnteresseer den kennis te laten maken met het werk van de L.D.M. zal er op de open dagen een speciale pen delbus rijden tussen Leiden en Katwijk. Tussen 's ochtends tien en 's middags vier uur vertrekken er op gezette tijden bussen vanaf het Waardeiland, terwijl op de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest een tussenhalte is. Foto's Een ander evenement vormt de tentoonstelling "Een eeuw drinkwater" die van 18 tot en met 27 mei wordt gehouden in de Leidse watertoren aan de Hoge Rijndijk nabij de Wilhelminab- rug. In deze uit 1908 daterende watertoren, die ook nu nog nog een - zij het bescheiden - bijdrage levert aan de drinkwatervoorzie ning in Leiden, is onder meer een serie foto's bijeengebracht die de groei van de L.D.M. in de afgelo- "In het begin probeerde ik nog wel van me af te meppen, maar toen ze me alle zeven met handen en voeten begon nen te bewerken ben ik in el kaar gedoken en op de grond gaan liggen. Toen ik even de kans kreeg ben ik er vandoor gegaan, alhoewel ik behoor lijk weg was. Achteraf gezien heb ik eigenlijk een verschrik kelijke hoop mazzel gehad, want die knapen bleven maar door beuken. Voor hetzelfde geld hadden ze me naar een andere wereld geholpen". V/oorden uit de mond van de ze ventienjarige Voorschote- naar Bram Qroothoff die in de nacht van 8 op 9 april op het station zonder aanleiding werd afgetuigd. Een ver schijnsel dat langzamerhand mode schijnt te worden. Ook in Leiden komt dit ver schijnsel nogal eens voor. Zo maakten wij onlangs ook melding van een "af- tuigpartij" op de Steenstraat ter hoogte van het café restau- rant "In den Vergulden Turk", waarbij twee Leide- naars een 21-jarige inwoner van Wassenaar met terras stoelen "bewerkten" Toch kan men volgens de Leidse politie de Sleutelstad nog vrij rustig" noemen wanneer het gaat om openbare gewel dpleging. Adjudant Noord- hoek van de afdeling re cherche: "De laatste tijd is het erg kalm in Leiden. An derhalf jaar geleden waren er op de Haarlemmerstraat nogal eens moeilijkheden met enkele vaste groepjes van jon gelui die voorbijgangers las tig vielen en daarbij zeer ag ressief optraden, maar het af gelopen jaar zijn er nauw elijks problemen geweest op dit vlak". "Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er nooit vechtpartijtjes zijn in LeidenDie zijn er echt wel, wat dat betreft volgt Lei den de landelijke trend (dus van gestage toename), maar je moet natuurlijk een duide lijk onderscheid maken tussen misdrijven en vechtpartijtjes. Nee, het is gewoon teovallig dat er in paar weken tijd twee keer een aftuigpartij is ge weest". Blijven er niet een groot aantal van dergelijke gevallen onbe kend omdat men bang is voor repressaille maatregelen of denkt dat er toch niets meer aan gedaan kan worden? Ad judant Noordhoek: "Dat denk ik niet. Trouwens de mensen pen honderd jaar in beeld bren gen. Verder wordt via allerlei materialen in beeld gebracht wat er tegen woordig voor komt kijken om van regen- of boezemwater ge schikt drinkwater te maken. Bo vendien wordt er een overzicht gegeven van de ontwikkelingen van kranen, geisers e.d. in de loop van de laatste honderd jaar. Geïnteresseerden kunnen ook een kijkje nemen bij het water reservoir van 1.2 miljoen liter, dat zich bovenin de toren bevindt. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur uitgezonderd zondags. Officieel De officiële viering van het eeuwfeest bij de L.D.M. wordt gehouden op woensdag 17 mei in de Leidse Schouwburg. Voor personeel en genodigden is er die middag een feestelijke bijeen komst, die wordt afgesloten met een receptie. Die dag zal ook de fontein op de Vismarkt in wer king zijn. Daarmee wordt terug gegrepen op een gebeurtenis die ook op 15 mei 1878 plaats vond. Ook toen werkte de fontein op de "Vischmarkt" terwijl het mu ziekkorps van de schutterij een uitvoering gaf. Dat er in die eeuw veel veranderd is met de drinkwatervoorziening hoeven heus niet bang te zijn voor wraakacties wanneer ze aangifte doen bij ons. Wij hebben voldoende middelen om in dergelijke gevallen hun veiligheid te beschermen". Over de oorzaak van het zonder aanleiding lastig vallen van personen en het het er op los gaan slaan bij het minste of geringste is Noordhoek kort maar zeer krachtig. "Drank". Indirect zijn er natuurlijk andere oorzaken zoals de maatschappijstructuur en de opvoeding die de knapen heb ben gekregenmaar de directe aanleiding is zuiver drank. Drugs spelen hierbij nauw elijks een rol. Drugverslaaf den gedragen zich namelijk heel anders. Die zoeken mees tal eikaars gezelschap, maar die knapen die zich eerst laten vollopen in een café, gaan vervolgens mot zoeken op straat". Woorden die worden bevestigd door het jeugdige slachtoffer uit Voorschoten. "Die jongens waren stomdronken. Van daar ook dat ze van geen op houden wisten. Mijn geluk was dat één van die jongens nog tamelijk nuchter was. Hij probeerde dan ook om zijn makkers van mij vandaan te duwen. Vandaar dat ik er op een gegeven moment vandoor kon gaan. In eerste instantie heb ik trouwens geen aangifte willen doen. De volgende dag ben ik daar toch op terugge komen. Ik vond dat ik toch maar aangifte moest doen omdat die jongens een vol gende keer toch weer hetzelfde zullen doen. Ze zullen er toen heus geen spijt van hebben gehad en alleen door aangifte te doen kan daar iets aan ge daan worden". "Wanneer je in zo'n situatie ver zeild raakt als ik/ zijn er eigenlijk maar twee dingen die je kunt doen. Je kunt pro beren om koel te blijven en ge richt terug te slaan maar het beste is toch om er zo snel mo gelijk vandoor te gaan. Wat ik gedaan heb zat er eigenlijk net tusseninHeeft me wel een hoofd met builen gekost en verder een gescheurde wang, een gekneusde kaak en tal van blauwe plekken en schram men. Maar ja, dat gaat wel weer over. Het ergste van alles vond ik dat er van alle om standers - en dat waren er be hoorlijk wat - niemand een hand durfde uit te steken. Ze stonden erbij en keken er mag blijken uit het feit dat voor de L.D.M. haar taak begon, de Leidenaars veelal waren aange wezen op de grachten om aan drinkwater te komen. Sommigen beschikten over een pompje en weer anderen betrokken het wa ter van schepen die het speciaal aanvoerden. In het eerste LDM-jaar werd uit de duinen tussen Wassenaar en Katwijk in totaal 85.410 m3 opgepompt. Het afgelopen jaar verwerkten reus achtige elektrische pompen bijna 17 miljard liter drinkwater. Ruim 100 liter De exploitatie werd destijds be gonnen met 456 aangeslotenen. Daarvan beschikten er 21 over een meter. De rest werd water geleverd per abonnement, waar van het tarief onder meer werd gebaseerd op het aantal vertrek ken en toeslagen voor het aantal paarden en rijtuigen. Op dit ogenblik heeft de L.D.M. on geveer 35.000 afnemers, va riërend van de kleine afnemer tot de grote industrieën. Hoe snel het gebruik van drinkwater is toege nomen blijkt uit het gemiddelde gebruik per inwoner per etmaal. In 1878 was dit niet meer dan 3.4 liter; in 1978 zal het naar aller waarschijnlijkheid in de buurt van de 110 liter liggen. Leids Vrijetijds centrum De Leidse rock 'n rollgroep Billy en de Bulldozers neemt mor genavond om 20.00 uur af scheid van het publiek. De groep is ruim vier jaar gele den opgericht door Rop Pronk (gitaar) en Max Nagel (bas) Heel spoedig kregen de twee versterking van Eelco Flap per (drums), Ferry Rigault (zang), en Rolf van Beek (gi taar). Rolf is inmiddels ver vangen door Paul van de Berg. Sinds 3 jaar woont de band in het klooster De Goede Herder in Zoeterwoude, waar het faam maakte met een aan tal zeer swingende optredens. 't Breehuys Ook het Breehuys, Breestraat 16, belooft morgenavond vanaf 2030 uur veel swing- plezier: de Mirakelsoos or ganiseert een disco met alle muziek die de liefhebber van de "New Wave"-stroming wil horen. Theater in SSR De theatergroep Matrogoth speelt morgenavond om 21.00 uur de première van het stuk: "In parenthesis""een stuk over ziektes, of liever een mys terieuze ziekte, overal waar neembaar. Een wereldepide mie in ontwikkeling"Speels fantasietheater in SSR, Ho- gewoerd 108. Boekje fietsroutes De fietsroutes die in 1976 in dit dagblad hebben gestaan, zijn nu gebundeld in het boekje "Op de fiets geniet je voor niets". De routes zijn uitge stippeld door de Eerste Ne derlandse Wielrijdersbond en voorzien van natuurbeschrij vingen door het Instituut voor Natuurbeschermingseduca tie. Het boekje met afbeeldin gen van flora en fauna en een handige fietskaart is ver krijgbaar in de meeste boekhandels in Leiden en om geving en ook kan het per post worden opgestuurd door stor ting van f6,15 (f4,90 plus ver zendkosten) op giro 3741597 t.n.v. het I.VN. Leiden, Van Vollenhovekade 7. Lezing over terraria Morgenavond om 19.30 uur houdt de Nederlandse vereni ging voor herpetologie en ter- rariumkunde een lezing in het Botanisch Laboratorium, Nonnensteeg 3. Walter Gertr- euer, bekend van het t.v-prog- ramma "Ja, natuurlijk" zal dia's laten zien over zijn kweek met de tijgerpython. Bingo-avond. De Leidse Christelijke Reiscen- trale ,X)e wijde vluchtor ganiseert morgenavond om 20.00 uur een bingo avond in "Het Honk", Willem de Zwij gerlaan (hoek Charlotte de Bourbonhof). Iedereen is van harte welkom. LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland heeft succes met zijn forse aanpak van mensen die hun gas- en elektriciteitsre kening niet betalen. Had men in december '77 nog een in vorderingsachterstand van ruim 3 miljoen gulden, eind maart was die achterstand te ruggebracht tot iets meer dan 3 ton. Van december tot en met maart zijn in totaal 3422 "rode kaar ten" gestuurd naar ver bruikers die een schuld had den staan bij het Energiebe drijf. Wie zo'n rode kaart in de bus krijgt moet binnen twee dagen betalen, anders wordt het gas en de elektriciteit af gesloten. Van die 3422 niet- betalers kwamen bijna drieduizend inderdaad bin nen 48 uur met geld over de brug. Maar 485 verbruikers kwamen LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland ziet niets in een fusie van de Zuidhollandse gas- en electriciteitsbedrij ven zonder de deelname van Rotterdam en Den Haag. Een beperkte fusie - tussen de energiebedrijven in de regio's Delft, Dordrecht, Gouda en Leiden - wijst men daarom resoluut af. Rijnland is van mening dat gestreefd moet worden naar één groot energiebedrijf voor de hele pro vincie. Jubileumkrant, expositie en open huisbij L.D.M.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3