VAKBONDEN WOEDEND OP HOOGOVENS Nog maar geringe groei in verkoop levensmiddelen Geheim fraude-boek'van EG onthult duistere praktijken Omzet Albert Heyn nog in stijgende lijn CONSUMENTENBOND: "Kabel-televisie niet altijd voordeel CAO ROND VOOR GROENTE Volgens het OR-rapport moet het EN FRUIT INDUSTRIE Staatslening "Postcode drukt kosten' DONDERDAG 20 APRIL 1978 ECONOMIE PAGINA 31 BRUSSEL - De Europese Commis sie, het 'dagelijks bestuur' van de EG, heeft een 103 pagina's tellend geheim 'fraudeboek' samen gesteld (officieel 'lijst van onre gelmatigheden ten nadele van het Europees landbouwfonds - afde ling garantie' geheten.). Dat heeft de commissie in Brussel toegegeven in antwoord op vra gen van Notenboom (CDA), lid van het Europees parlementDeze 'lijst' wordt regelmatig bijge werkt. Van de 'lijst' zijn 560 exemplaren gedrukt; 519 ervan zijn toege stuurd aan instanties en amb tenaren die in de negen EG-lid- staten onregelmatigheden be strijden en vervolgen. Er zijn, al dus de commissie, gedetailleerde afspraken gemaakt over de ver trouwelijke behandeling van dit werk. Het antwoord van de commissie onthult tevens dat het Europese landbouwfonds ook nog een 'sys teem voor snelle waarschuwing' heeft opgezet. Met dat dat al in 60 gevallen werd toege past, waarschuwen de Europese Commissie en de EG-lidstaten el kaar onderling per telex of per telefoon ingeval van frauduleuze praktijken. Het 'fraudeboek' van de commissie moet een soort standaardwerk voor de bestrijding van Europese fraude geworden zijn, want dei commissie geeft toe dat bij elke in de 'lijst' vermelde onregelmatig heid, opmerkingen gemaakt zijn over de toedracht, de door han delaars gebruikte methoden en over de juiste toepassing van de gemeenschapsvoorschriften. Al die opmerkingen werden ge maakt om in de toekomst soortge lijke pogingen tot bedrog te voor komen, aldus de commissie. Op de vraag van notenboom wat de kosten geweest zijn, zegt de com missie: ongeveer 100 franc (onge veer f 7,-) per exemplaar. Het be strijden van onregelmatigheden is van groot belang. Deze 'be scheiden uitgave' heeft een nut tige bijdrage aan fraudebestrij ding geleverd en de met fraudebe strijding belaste nationale dien sten hebben de publikatie zeer op prijs gesteld, aldus de commissie. De Europese Commissie sluit niet uit dat een exemplaar van dit 'fraudeboek' in verkeerde handen valt. Maar het belang dat met de* uitgave is gediend, weegt ruim schoots op tegen het nadeel van dat gevaar. ZAANDAM - In de eerste veertien weken van 1978 is de Nederlandse omzet van Ahold NV (Albert Heijn) 6 procent gestegen ten opzichte van hetzelfde tijdvak van 1977. In dezelfde periode vertoonde het omzet- verloop van Ahold International een bevredigend beeld. De gecombineerde omzet (voor 1978 inclusief Ahold International) be reikte een niveau dat ongeveer 33 procent hoger lag dan in de overeen komstige periode van 1977, toen alleen sprake was van een Nederlandse omzet, zo heeft het bestuur in de jaarvergadering medegedeeld. AMSTERDAM - De resultaten van Wessanen hebben in het eerste kwartaal van dit jaar betere uitkomsten te zien gegeven dan in de over eenkomstige periode van 1977. Het is echter onverantwoord al nu te stellen dat de lijn kan worden doorgetrokken voor het hele jaar. Eén zwaluw maakt nog geen zomer. Wel blijft het bestuur positief over de uitkomsten voor 1978, onder het voorbehoud dat maatregelen van velerlei aard, zowel in Nederland als in de EG en elders in de wereld, de winstontwikkeling niet zullen versto ren. IJMUIDEN (SP) - De Industriebonden 8 NW/NKV zijn woedend op de Hoogovens-directie, die nu toch de in september aangekondigde reorganisatiemaatregelen wil doorvoeren. Daarbij zullen echter niet 2250 van de in to taal 20.000 arbeidsplaatsen hoeven te verdwijnen, maar 1200 - en die vallen buiten de zogeheten produktiesector. Hoogovens wil proberen deze inkrimping zonder ge dwongen ontslagen te verwezenlijken. VV DEN HAAG (ANP) -"Ga niet al leen af op wat in de brochures staat". Dat advies geeft de Con sumentenbond aan mensen die een centrale antenne inrichting (CAI) in hun gemeente krijgen. In vele gemeentelijke voorlich tingsfolders - zo heeft de bond geconstateerd - wordt gedaan alsof kabel-tv alleen maar voor- WEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur si .sit s a g I Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas New York Tel Aviv Tunis zwaar bew. 15 6 03 zwaar bew. 15 3 2 onbew. 16 6 0 zwaar bew. 17 3 0 half bew. 14 5 0 zwaar bew. 16 7 0 zwaar bew. 14 6 0 licht bew. 16 6 0 zwaar bew. 12 7 0 onbew. 14 4 0 geh. bew. 11 6 0 zwaar bew. 18 11 0 onbew. 17 9 0 zwaar bew. 12 2 0 half bew. 16 9 2 licht bew. - 7 - onbew. 16 4 0 zwaar bew. 15 2 01 half bew. 10 2 0 onbew. 15 -0 0 zwaar bew. 12 5 01 geh. bew. 10 3 0 zwaar bew. 20 13 0 half bew. 18 5 0 regen 11 7 4 mist 10 3 01 half bew. 21 12 0 half bew. 22 14 0 half bew. 17 9 0 onbew. 13 -1 0 zwaar bew. 15 9 0 onbew. 8-10 regen 14 9 6 licht bew. 15 5 0 zwaar bew. 15 7 0 geh. bew. 7-0 0 zwaar bew. 9 4 02 mist 11 -0 01 half bew. 18 12 0 half bew. - 5 - licht bew. 21 16 0 delen zou hebben en geen nade len. Dat is niet waar, aldus de con sumentenbond. De aanleg van een CAI brengt vaak niet ge ringe kosten met zich mee. Vooral in gemeenten waar de huizen ver uiteen staan. Omdat het grondwerk (het graven en opnieuw bestraten) het duurste is, kan men daar wel eens twee maal zoveel voor een CAI-aan- sluiting kwijt zijn dan het ge middelde waarop de PTT uit komt (500 gulden tot 600 gulden). Om bij zulke bedragen nog aan voldoende "aansluitwilligen" te komen, wordt (het houden van) de eigen antenne vaak erg on gunstig afgeschilderd. Volgens sommige gemeentelijke voor lichtingsfolders kost die an tenne tussen de 800 gulden 1000 gulden en gaat ze maar vijf jaar mee, terwijl men in de praktijk voor 300 gulden tot 500 gulden al een prima antenne op z'n dak heeft, die 7 tot 8 jaar meekan. (Men ontvangt dan alleen Ne derland 1 en 2. Maar voor men sen die toch niet van plan zijn om naar België of Duitsland te kijken, hoeft dat geen gemis te zijn). Industriebond-bestuurder Henk Krul noemde vanmorgen in een sterk-afwijzend commentaar de houding van de Hoogovens-di rectie 'onmaatschappelijk en on gepast'. 'Het rapport met adviezen over de inkrimping, dat is opgesteld door de ondernemingsraad - notabene de gekozen vertegenwoordigers van dat bedrijf - is in één streek van de tafel geveegd. Die hou ding van de directie verbaast me overigens niet - er valt nu een maal niet met ze te praten'. HEERLEN - Met het doel een "overlevingskrediet" van ministe* Van Aardenne te krijgen heeft het personeel van Fristho (meubelfabriek) in Heerlen het bedrijf bezet. Gisteren werd in Den Haag een petitie aangeboden, be stemd voor de minister van economische zaken. Aange zien hij niet aanwezig was, kon hij er niet op reageren. Het 120 man sterke personeel wacht in spanning. Als de minister geen ja zegt, kun nen de lonen niet meer wor den uitbetaald. Het bedrijf heeft een schuld van 2,4 mil joen. Wat men vraagt is 750.000 gulden, waarmee men twee maanden vooruit kan. Afgewezen huidige aantal arbeidsplaatsen worden gehandhaafd; de nood zaak tot inkrimping bij het staal concern zou pas moeten blijken als er eerst eei^onderzoek naar de noodzaak tot zo'n 'stroomlijning' is verricht, in overleg met de va korganisaties. Dat rapport is nu afgewezen. UTRECHT - De organisaties van werkgevers en werknemers zijn het gisteren eens geworden over een nieuwe cao voor de 7500 werknemers in de groente- en fruitverwerkende industrie. Het principe-akkoord - dat nog door de achterban moet worden goedgekeurd - voorziet onder meer in geen gedwongen ontslag gedurende de looptijd van de cao (april '78 - april '79). Verder voorziet het principe-ak koord onder meer in vervroegde pensionering voor 63- en 64-jari- gen. Ook is er overeenstemming over de automatische prijscom pensatie terwijl bovendien per I juli een half procent extra zal worden gegeven als compensatie voor het duurdere aardgas. Het aantal vakantiedagen wordt met 1 uitgebreid tot 21 en het mini mum in de vakantietoeslag gaat omhoog naar 1750. DEN HAAG - Het ministerie van financiën gaat over tot de uitgifte van een 6,75 pet staatslening 1978 per 1979-1998. De lening zal wor den afgesloten in 20 jaarlijkse termijnen, te beginnen op 1 juni 1979. Het bedrag van de lening wordt na de inschrijving op woensdag 26 april vastgesteld. De koers van uitgifte wordt ui terlijk maandag 24 april voor beurs bekendgemaakt, aldus het ministerie. De Consumentenbond betreurt ook de CAI-tariefsverschillen. In de ene gemeente betaalt men allien een maandelijkse bij drage, in de andere een entree bedrag plus een periodieke bij drage. Europa, Gemeenschap in wor ding, Uitgeverij Martinus Nij- hoff, Den Haag. 24.50 Signalement van sprekende zegs wijzen, door Annemarie Hou- wink ten Cate. Uitgeverij Else vier, Amsterdam, 19.90 Elseviers ideeënboek voor kleine tuinen, door Ed. E. van den Brule. Met ruim 170 foto's en te keningen in zwart/wit en kleur. Elsevier, 39.50 De winter van de wolf, door R. Braunburg. Roman. Uitgeverij L.J. Veen. Paperback, 19.90 Vis/mosselen/garnalen van Lily van Pareren. Serie 'Wina's culi- naria'. Zomer Keuning. Paper back. 6.50. Operatie Neptunus, door S. Ed wards. Spionage-thriller. Uitge verij L.J. Veen, Wageningen. Pa perback. 19.90 Woonideeën voor doe-het-zelvers, door A. Jackson, D. May en M. Groen. Handboek voor ontwer pen, verfraaien, verbeteren en onderhouden van huis en inte rieur. Uitgeverij Zomer Keu ning, Wageningen. 49.50 De Industriebonden NW/NKV zijn hierover zó teleurgesteld, dat zij zich beraden op een harde reactie. Bestuurder Krul: 'We hebben ooit in principe de be reidheid van onze leden geuit om vrijwillig anderhalf procent van het loon in te leveren, in ruil voor een betere verdeling van de be schikbare arbeid (onder met invoering van het vijfploegensys teem), om op die manier het tal ontslagen zo veel mogelijk te beperken. Nu doorkruist de di rectie deze opze.t. We vragen nu af of we dat anderhalf pro cents-aanbod wel moeten hand haven. Komende donderdag zullen de kaderleden van onze industriebond zich daarover be raden - de kans is aanwezig dat we onze houding inderdaad wij zigen'. Volgens tellingen van de Indu striebonden NW/NKV zijn er sedert september - 1977 (toen de eerste plannen tot inkrimping bij Hoogovens werden gepu bliceerd) uit eigen verkiezing al 1500 personeelsleden vertrok ken. Dat 'natuurlijk verloop' is door de directie in de gisteren ge presenteerde nieuwe reorganisa tiemaatregelen betrokken. AMSTERDAM - De groei van de afzet van levensmiddelen in Nederland zal in de ko mende jaren gering zijn. De groothandel in levensmid delen zal in een dalende con junctuur echter niet te maken krijgen met een dramatische terugval van de omzetten. Een zekere stabiliteit ligt dan ook in de lijn van de verwach tingen, aldus de Algemene Bank Nederland in een bro chure "De groothandel in le vensmiddelen". De stijging van de loonkosten zal in de eerstkomende jaren blijven, maar niet zo sterk als voorheen. De groothandel zal dan ook nog steeds de nood zaak blijven voelen om de omzet op te voeren. De bank verwacht daarom voor de komende jaren een voortzet ting van de concentratieten dens. Omzetten Het aantal groothandels in le vensmiddelen in Nederland is in de afgelopen jaren steeds kleiner geworden, terwijl de omzetten juist zijn toegeno men. Thans zijn in de totale groothandel ongeveer 20.000 bedrijven werkzaam met een gezamenlijke geschatte om zet van f 160 miljard in 1977. De gemiddelde omzet per groothandel is dus ca. f 8 miljoen. In de levensmiddelengroot handel zijn ongeveer 300 be drijven (in 1961 waren dit er nog 521) werkzaam met een gezamenlijke omzet van ca. f8 miljard. Hiei* ligt de ge middelde omzet op ruim f 20 miljoen. De concentratie in deze groothandelssector is onverminderd doorgegaan. Het verdwijnen van de kleinere groothandels is veroorzaakt door de opkomst van de zelf bedieningsgroothandel. Maar vooral omdat veel kleine kruideniers de concurrentie strijd niet meer konden vol houden. Met name deze ver dwenen "winkeltjes op de hoek" waren de klanten van de kleinere groothandel, al dus de ABN. Gedaald Het aantal verkoopplaatsen in de detailhandel in kruide nierswaren is ook vorig jaar gedaald en wel van 12.595 tot 12.181. Het aantal "losse" winkels (één verkoopplaats) daalde van 9.768 tot 9.217, terwijl het aantal vestigingen van filiaalbedrijven steeg van 2.827 tot 2.964. Krul: 'Ons overleg over arbeids plaatsenverdeling is doorkruist - in sommige fabrieken dreigt nu zelfs een tekort aan produktie- personeel, terwijl de directie zegt juist in de 'overheid'-sector met een overschot te zitten'. Sociaal plan Volgens het Hoogovensplan moe ten de reorganisatieplannen tot eind-1979 een 'noodzakelijke kostenbesparing* van ministens 200 miljoen per jaar mogelijk maken. Uit de afzetverwachtin- gen blijkt dat er komende jaren niet meer dan 5 miljoen ton ruw- staal per jaar moet worden ge produceerd, terwijl er nu 7 mil joen ton wordt afgeleverd. De personeelsmaatregelen zijn neergelegd in een 'sociaal plan' waarover met de vakbonden (zonder de Industriebonden NW/NKV) wordt overlegd. VOETBAL - De tuchtcommissie van de Tsjechoslowaakse voetbalbond heeft zeventien spelers van Spartak Praag ge schorst voor perioden variërend van twee tot tien maanden. Deze disciplinaire maatregelen wer den getroffen na een conflict tus sen Arnost Hlozek, de trainer van de Praagse vereniging, en de spelers. DEN HAAG - Volgens staatssec retaris Smit-Kroes (verkeer) heeft de invoering van de post code een positief effect op de kos ten. Zij zei dit vanmorgen in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Hartmeijer. De invoering van dit nieuwe sys teem van post-aanduidingen vergt een totaalbedrag van 34 miljoen over een groot aantal ja ren. Een volledig ingevoerde postcode geeft jaarlijks een be sparing te zien van 60 miljoen. De postcode betekent o.m. een vermindering van het avond- en nachtwerk bij de PTT. Mevrouw Smit-Kroes noemde de conclusie van de PvdA-afge- vaardigde dat bijvoorbeeld de omroepverenigingen door de postcode jaarlijks met grote extra kosten komen te zitten „voorba rig". Door een technische storing werd heden geen beurs-over- zicht ontvangén. AANDELEN AKZO 20 ABN 100 ABN (div 77) AMRO 20 Deli-My 75 Dordtsche 20 Dordtsche Pr. Heineken 25 Heineken H. 25 Hoogov. 20 HVA-Mijen eert. KNSM eert 100 KLM 100 Kon. Olie 20 Nat. Ned. 10 NedLloyd 50 Ommeren Cert. Philips 10 Philips 10 div 78 Robeeo 50 Rolineo 50 Rorento Unilever 20 BINNENLANDSE AANDELEN 121,50 131,70 119,10 Ass. St. R'dar AUDET Ant. Ind. Rt. Ballasl-N. BAM Batenburg Beek, van Beers Begemann Berkel F. Bredero VB id cert Buhrm. Tett. Calve-D cert id 6 pet cert Centr. Suik. id cert 33,2 282,5 282,5 34,30 34,30 118,50 ICU IHC Holland Ind Maatst h. •UB Kondoi Interlas Intematio M. Inventum Kempen Beg. Key Houth. Kiene S. Kluwer KBB Kon. Ned Pap Krasnapolsky KSH Kwatta Landre ti Gl. Leids. Wol Macintosh Maxw. Petr Meneba Metaverpa MHV A dam Moeara En. id. 1-10 id. 1-4 Mynb W. Naeff Nat. Grondb. NBM-Bouw Nedap Ned Bontw Ned. Crediet Ned. Dagbl. Nutncia GB Nutricia VB Nuvcrdiil 86,40 86,30 84,30 Oce. v.d. Gr. OGEM Hold. Orenstein Otra Palembahg Palthe Philips Pont Hout Porcel Pies Proost Br. Rademakers Reesink Reeuwyk Reiss en Co. R1VA id. cert. Rohte Jisk Rommelholl. Ryn-Sc helde Sanders Sarakreek Schev. Expl. Schlumberger Schokbeton Schuitema Schuppen Schutlersv. Slavenb. Bank Smit Internat Stevin Gr Stoomsp TV Tab. Ind Phil Telegraaf Tilb. Hvp bk Tilb Wateil id. 7 pet. id. 6 pet. v.d. Vliet-W. Veneta Ver. Glansf. VMF Stork Ver. Uitg. my. Verto cert. Vezelverw.. Vihamy Butt. id. cert. Wessanen c. W U Hyp Wosp. Ede f Wyers Wyk en Her. 83,50 98,50 0,10 101,50 BELEGGINGS INSTITUTEN Alg. Fondsenb. America Fnd. Asd. Belegg D. Binn Belf VG BOG Breevast Goldmines Holland F IKA Belegg Wereldhaven Concentra Europafonds Eurunion Finance-U. Unifonds Chemical F. Col. Growth Dreyfus F. Fedelty F. Investors M. Japan Fund. Lehman Corp. Madison F Manhattan Massachus. Oppenheimer Technology Value Line Vance. Sand BUITENLANDS GE1.D (prys in guldens; bank inkoop-verkoop Amerikaanse dollar 2,13 2,23 Engelse pond 3.92 Belgische fr. (100) Duitse mark (100) It. Lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) 45.75 48,75 Noorse kroon (100) 39,25 42,25 Deense kroon (100) 37,25 40,25 Oostenr. sh. (100) 14,70 15.°° Spaanse pes. (100) 2,61 2,91 Griekse drachme (100 5.45 6«70 Finse mark (100) *n «vi 53.50 Joegosl. dinar (100) 7,00 104J5 107.75 24,00 ff 4.70 1,86 46,50 27,00

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31