Te laat D 66: geen protest tegen uitsluiting verkiezingen Jonge Riddervelders willen eigen sterrenclub oprichten We hebben elkaar nodig als brood Voldoende hyacinten voor corso bollenstreek POLITIE NOORD WUK WINT ZAAL VOETBALCUP Voor Gemeentebelangen géén raadsverkiezingen Zesde-klassers Lisse op pad met fototoestel 'Kleur" op bollenvelden ARIE GROENEVELT IN ALPHEN OVER POLITIEK EN VAKBONDEN 9? Autodief plast op postende rechercheur DONDERDAG 20 APRIL 1978 PAGINA 29 LEIDERDORP - Het bestuur van D'66 zal niet in beroep gaan tegen het besluit van het hoofd stembureau. Dit bureau heeft eergisteren de kandidatenlijst van D'66, drie minuten na de officiële sluitingstijd om vijf uur, niet meer kunnen accepteren. De partij is daardoor uit gesloten van de komende raadsverkiezingen. De bestuursleden hebben direct na het bekend worden van deze uit sluiting, gisteren onderzocht of beroep hiertegen enig nut zou hebben. Daarvoor is door het be stuur een juridisch adviesbureau en de kiesraad ingeschakeld. Deze kwamen al gauw met de conclusie dat het geen zin zou hebben. Volgens de kieswet houdt een stembureau, na de of ficiële sluitingstijd van vijf uur, op te bestaan, de reden waarvoor de lijst niet kon worden aange- i en verder helemaal niet meer werd ingeleverd is daarmee verklaard. Het is dan ook volgens de adviseurs niet meer mogelijk bezwaar te maken aan de hand van een lijst die er gewoonweg niet is. Niet afgelopen Burgemeester Van der Have heeft gistermiddag een gesprek gehad met het partijbestuur. Hieruit bleek dat Van der Have alleen wetmatige hulp kon bieden. Het argument van niet-precieze ti.jd- vaststelling kon niet gebruikt worden, omdat per telefoon is ge controleerd hoe laat het was. De secretaris van D'66 die de lijst drie minuten te laat inleverde heeft in de haast waarin hij ver keerde toen hij binnen liep in een opwelling zelf nog gezegd: "O, ik heb het al vijf over vijf. Het bestuur van D'66 heeft daarom besloten gewoon te accepteren dat deze partij de komende vier jaar niet in de Leiderdorpse raad vertegenwoordigd zullen zijn. "We gaan nu niet meer door met het najagen van hersenschimmen. Juridisch Js er voor ons geen speld meer tussen te krijgen", al dus Ron Jolly, woordvoerder van de partij. "Politiek gezien is het voor ons echter niet afgelopen. We kunnen bijvoorbeeld gebruik maken van het publieke spreek recht voordat de raadsvergade ringen beginnen. Al onze poli tieke activiteiten die op de ver kiezingen betrekking hebben zullen daarentegen niet uitge voerd worden. De geplande fiets tocht valt daar ook onder", ver telde Jolly. Hij wilde geen waarderende uit spraken doen naar aanleiding van voorstellen die de andere partijen rond de verkiezingen hebben gedaan. Daarin werd ge zegd dat bij de keuze van de bur gerleden D'66-ers voorrang zou den krijgen. Geen stemadvies "De mensen die dit hebben gezegd hebben stemmentellers in hun hoofd, maar over een half jaar staat het nog steeds zwart op wit. Wij zullen onze kiezers geen ste madvies geven, ze moeten ons programma maar naast dat van andere partijen leggen en zelf hun keus bepalen". De 55 leden en de kiezers van D'66 zullen binnenkort een brief krijgen waarin staat dat deze partij in een openbare leden vergadering haar toekomstplan nen zal ontvouwen om haar par tijprogramma de komende vier jaar in de gemeentepolitiek te verwezenlijken. De datum van deze vergadering is vastgesteld op 11 mei en wordt waarschijnlijk in het jeugdgebouw "Sjelter" ge houden. De leden mogen op deze avond be slissen wat er met het bestuur van D'66 moet gaan gebeuren. "Ons bestuur is verantwoordelijk, niet de persoon die de lijst te laat heeft ingeleverd. De discussie zal zich zoveel mogelijk daarop moeten richten" meent Ron Jolly. Van avond zal hij in het politiek café in Leiderdorp bij het begin om 21.00 uur een korte verklaring van het gebeurde geven. LISSE - Dankzij het gunstige weer van de laatste dagen zijn er vol doende hyacinten in bloei geko men om het bloemencorso van de bloembollenstreek ongeveer volgens de tekeningen op te sie ren. Gisteravond, een halve dag na de oorspronkelijke opzet, konden de organisatoren het sein geven om met het opsteken van de hyacintentrossen op het stro van de 22 praalwagens te begin nen. Er zal wat moeten worden geïmproviseerd met de kleuren geel en rood, maar er zijn geen onoverkomelijke moeilijkheden, zoals aan het eind van de vorige week werd gevreesd. Men kan vandaag de stekers aan het werk zien en wellicht ook nog morgen, want doordat men ach terligt op het schema zullen de wagens niet vrijdag klaar zijn. Al deze activiteiten worden ver richt in de Hobaho-hallen in Lisse, vanwaar de wagens zater dagmorgen om zes uur naar Haarlem vertrekken. De start vanuit Haarlem is om tien voor tien. Van half twaalf tot één uur wordt in Bennebroek gerust. De aankomst in Hillegom is om twee uur, in Lisse om kwart voor drie en in Sassenheim-zuid om vier uur. Vandaar rijden de wagens zonder figuranten naar Noord- wijk, waar de start om half zes is. ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie jonge Riddervelders, Edgar Kampers (13), Bart Slaghekke (12) en Peter van Egmond (14) hebben het plan opgevat om in Alphen een club op te richten die zich be zig houdt met sterrenkunde, weerkunde en ruimtevaart. Die club zou dan te zijner tijd een officiële afdeling moeten worden van de landelijke Jongerenwerkgroep JWG die weer een onderafdeling is van de Nederlandse Vereni ging voor V/eer- en Ster renkunde. Volgende week dinsdag komen de eerste zes leden van de club bijeen in het kantoor van het buurtcen trum Ridderveld. Jongens en meisjes tussen de acht en vee rtien jaar die ook lid willen worden van de club kunnen die avond een kijkje komen nemen. NOORD WIJK - Een zevental van de Noordwijkse politie heeft gis teren in Wassenaar een zaal- voetbaltoernooi gewonnen, dat door de plaatselijke Politie Schiet- en Sportvereniging werd georganiseerd. Aan het toernooi namen teams deel van de poli tiekorpsen uit Baarn, Katwijk, Maassluis, Noordwijk, Spijke- nisse, Veenendaal, Voorburg en Wassenaar. De politiemannen uit Noordwijk kwamen in de finale uit tegen een ploeg van de gastheren, die na een spannend duel met 2-3 het onderspit dolven. Eerder op de dag won het Noordwijkse poli tieteam met 3-0 van Katwijk, met 4-0 van Voorburg en met 6-0 van de ploeg uit Spijkenisse. De burgemeester van Wassenaar reikte de prijzen uit, waaronder een fraaie bokaal als wisselprijs. Hobby Het idee om in Alphen zo'n club op te richten is afkomstig van Edgar Kampers, die al vanaf zijn achtste jaar is geïnteres seerd in sterrenkunde. Een hobby die werd aangewak kerd nadat Edgar in de bi bliotheek een boekje over ster renkunde had gelezen. Het gevolg was dal Edgar lid werd van de landelijke Jon gerenwerkgroep Anderhalf jaar geleden werd vanuit deze werkgroep in Leiden/Wassenaar een eigen afdeling begonnen. Een afde ling waar Edgar lid van werd. De ongeveer twintig le den komen één keer per maand bij elkaar. Dan wor den dia-avonden gehouden, allerlei weerkundige instru menten gemaakt of de leden gaan op excursie. De leden komen om en om in Leiden of Wassenaar bij el kaar. Voor Edgar betekende dat elke maand een uur reizen met trein en bus. En zo kwam hij enkele maanden geleden op het idee om in Alphen een eigen, nieuwe afdeling op te richten. Daarbij vroeg hij het buurtcentrum Ridderveld om hulp. Die kreeg hij van jeugdwerker Piet de Bruin. Het buurtcentrum stelde ruimde en de stencilmachine beschikbaar. Ruim een maand geleden ver scheen een eerste stukje in het wijkblad De Ridderveld. Daarin werd verteld wat de Jongerenwerkgroep precies is en doet en wat Alpheuse jon geren zelf zouden kunnen gaan doen. Genoemd werden excursies naar vliegvelden, ruimtevaartorganisatieshet uitnodigen van sprekers, het houden van dia-avonden, het maken van instrumenten etc. Op 21 maart was er een eerste bijeenkomst met belangstel lenden en leden van de club in Leiden/Wassenaar. Volgende week dinsdag is er een tweede bijeenkomst (van 's avonds half zeven tot half negen in het buurtcentrum). Wanneer de club ongeveer tien leden heeft kan er een nieuwe afdeling worden opgericht. Dat zou volgens Edgar Kampers en mede-initiatiefnemer Bart Slaghekke dan na de zomer vakantie kunnen gebeuren. Wanneer je een officiële afde ling bent word je door de lan delijke Jongerenwerkgroep geholpen, bijvoorbeeld met dia's en die organisaties be taalt ook de portokosten voor het afdelingsblaadje, leggen Bart en Edgar uit. Ze willen na de zomervakantie dan ook zeker een eigen blad uit gaan geven. Dat betekent niet dat de dug tot augustus geen activiteiten meer organiseert. Zoals ge zegd, dinsdag komt de club bijeen en voor 20 mei staat er een excursie naar Schiphol op het programma. Er wordt on- Geen kandidaten in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Gemeentebelangen, de politieke partij die zo'n vijfentwintig jaar in Koudekerk heeft gefunctio neerd, zal niet meedoen aan de komende raadsverkiezingen. De groepering heeft geen geschikte kandidaat kunnen vinden, die de komende vier jaar het raadswerk naar behoren zou kunnen doen. Van de Rovaart, het huidige raads lid verhuist binnenkort naar Gouda waar hij is benoemd tot directeur van het postkantoor. Eerder deze raadsperiode trok Dorrepaal zich terug en meldde zich als lid van de WD. Van de Rovaart zegt: "We hebben alles geprobeerd om een echte dorpsfiguur te vinden, een man die met allerlei zaken bekend was. Daar zijn we niet in ge slaagd. Dit gaat me aan m'n hart, dat mag je best weten. Als ik in Koudekerk was blijven wonen, had ik me opnieuw kandidaat ge steld, ondanks het vele werk dat de raad met zich meebrengt." Volgens Van de Rovaart is er in de dorpspolitiek geen taak meei weggelegd voor gemeentebelan gen. "Ze kunnen uit alle kleuren kiezen," meent Van de Rovaart. "Wij waren een mengelmoesje. Je vond bij ons WD-ers maar ook anderen. Ik ben wel benieuwd waar die straks naar toe zullen gaan." an jonge belangstellenden in der meer een bezoek gebracht aan Aviodome, er wordt een film bekeken en waar schijnlijk mogen we ook in de verkeerstoren en in een vliegtuig, vertellen Edgar en Bart. Excursie De excursie wordt samen met de afdeling Leiden/Wassenaar georganiseerd. Volwassenen komen aan de organisatie niet te pas. De jeugdige léden zelf ondernemen alle activi teiten. Hoogstens wordt een beroep gedaan op de ouders als het om vervoer gaat. Wie lid wil worden van de club leden hoeven geen verstand te hebben van sterrenkunde - kan bellen naar Edgar Kam pers tel. 20045) of dinsdag om half zeven naar het buurtcen trum komen (Aïdaplein 30). LISSE - De zesde klassers van la gere scholen in Lisse gaan gewa pend met camera en film op stap. De in totaal 334 scholieren doen zaterdag 22 april mee met een grootscheepse dia wedstrijd. De prijsuitreiking van de wedstrijd vindt plaats op vrijdag 28 april in de aula van het Fioretti college. Ook wethouder Meulemans van Lisse zal daarbij aanwezig zijn. Een "zoevende" aanval van de Noordwijkse politie in de finale tegen de Wassenaarse collega 's BOLLENSTREEK - De streek tus sen Leiden en Haarlem (bol lenstreek) biedt de nodige "kleur". Op de velden staan bloeiende narcissen, hyacinten, enkele krokussen en een rijk ge schakeerde hoeveelheid vroege tulpen. Dit meldt het Nationaal Bureau voor Toerisme in zijn bollen- en bloesembericht. Op De Keukenhof zijn te zien narci ssen, hyacinten, enkele krokus sen en tulpen. Ook staan er hees ters en bomen in bloei. In de buurt van Anna Paulowna en Den Helder bloeien de kleurende hyacinten, al bijr gebloeide krokussen en vroege tulpen. Narcissen staan in volle fleur in de omgeving van Eg- mond. evenals in West-Friesland in de driehoek Hoorn. Enkhuizen en Medemblik. Daar zijn nog geen tulpen. De kersen- en pruimenbomen staan in de provincie Utrecht in bloei en in Zeeland kan men amandel- en abrikozenbloesem bewonderen. In Limburg en de Betuwe zi.jn nog geen bloeiende bomen te bekennen. ALPHEN AAN DEN RIJN - "De politiek en de vakbeweging heb ben elkaar nodig als brood". Al dus Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond NW, gis teravond op een avond van de Alphense PvdA. Een vergadering die als thema had "de politiek en de strijd van de vakbeweging". Er werd o.m. een film getoond over de staking bij de Hoogovens in 1973. Groenevelt stelde dat de vroeger zo vanzelfsprekende band tussen politiek en vakbeweging in de naoorlogse jaren veel minder vanzelfsprekend is geworden. Die ontwikkeling heeft ertoe ge leid dat er in de vakbeweging een twee-stromen-land is ontstaan, met aan de ene kant de groepe ring die zegt "we moeten ons niet met de politiek bemoeien en geen kleur bekennen" en aan de an dere kant de groepering die wel een politieke keuze wil doen. Groenevelt, die zich rekent tot de laatste groep, pleitte overigens wel voor zelfstandigheid en een eigen karakter van partijen en bonden en wees dubbelfuncties (die kunnen leiden tot spannin gen in zowel de politieke partij als in de vakbeweging) af. Dat deze duidelijke politieke stel- lingname wel eens een lastige zaak kan zijn voor het FNV, komt doordat de leden verschillende achtergronden hebben (NKV- deel met mensen uit CDA-krin- gen, NW-deel met mensen uit PvdA, PPR, D'66) Groenevelt hierover: "Als we kri tiek hebben op rechters die zich mengen in een arbeidsconflict, als we willen dat de vad er komt, als we streven naar een leefbare samenleving voor iedereen, als we apo's tot stand willen bren- Groenevelt .manschappen gereed gen, dan is er behoefte aan poli tiek. Deze zaken kan de vak beweging niet alleen veranderen. Dan moet je gaan naar de partijen waarvan je verwacht dat ze zich sterk zullen maken voor je. De vakbond kan de ideeën aandra gen en onderzoeken doen, de po litici moeten deze ideeën in de Tweede Kamer vertalen en om zetten in wetsontwerpen. Men kan elkaar tips geven. Zo wist de vakbeweging al enige dagen van te voren van de plannen van de ministers Albeda en Van Aar- denne met betrekking tot de scheepsbouw. Door deze weten schap was er een voorsprong en kon er attent gereageerd worden toen één en ander openbaar werd. "De manschappen stonden als het ware gereed". Naar aanleiding van de film over de Hoogovensstaking, welke na 14 dagen op bevel van de rechter moest worden beëindigd, werd de vraag gesteld of de vakbewe ging van deze ervaring heeft ge leerd. Die vraag beantwoordde Groenevelt instemmend. Weer haalde hij het voorbeeld van de scheepsbouw aan: "Deze keer hebben we veel gepraat, zodat dat verwijt van toen ons nu niet meer gemaakt kan worden. We hebben ons onmiddellijk tot de politici gewend, het parlement heeft ge sproken, toen zijn we weer naar de ondernemers gegaan en toen kwam de minister aan de beurt en we hebben resultaat, de sluiting is van de baan en we kunnen pra ten zonder de druk van gedwon gen ontslagen". "Wat voor waarde kun je hechten aan dit soort uitspraken?" was een andere vraag, waarbij verwe zen werd naar de Alphense Indu strie, waarvoor ook mooie belof ten gedaan waren maar waar niets van terecht is gekomen. "We hebben zwart op wit dat er 6000 arbeidsplaatsen behouden zullen blijven en er is geen alter natief', antwoordde Groenevelt hierop. Een laatste les van de Hoogoven staking omschreef Groenevelt als volgt: je kan wel met een staking beginnen, maar je moet er ook een goed eind aan weten te ma ken. Een eventueel verlies moet ingecalculeerd worden, er zijn zoveel onzekere factoren en de mensen mogen niet gedesillusio neerd achterblijven. Tot slot sprak Groenevelt zich uit voor een ruimere solidariteit van iedereen. Waarom moeten de werklozen 20 tot 25 procent inle veren en de anderen niets? Hij pleitte voor het inleveren van uren en daarmee een achteruit gang van 1 a IV» procent voor iedereen. NOORDWIJK - Een postende rechercheur van het Noord wijkse politiekorps zal zich de "jacht" op een vierent wintig jarige Marokkaanse bakker nog lang heugen. Terwijl hij tussen de dichte bosjes verscholen om zijn aanwezigheid te camoufle ren, kreeg hij ineens een warme straal water over zich uitgegoten. Afkomstig van de man waarop "jacht" werd gemaakt De Marokkaan, inwoner van Den Haag, maakte zich schuldig aan diefstallen uit auto's die aan de Randweg in het Langeveld stonden ge parkeerd. De man opende tochtraampjes en achterrui ten en nam weg wat hij dacht te kunnen gebruiken. Min stens tien automobilisten werden de dupe van zijn praktijken. De man maakte zich al eerder schuldig aan diefstallen in dezelfde om geving. De recherche postte uren bij de parkeerplaatsen. Bij één van die gelegenheden dook de man bij een auto op, juist toen er voorbijgangers aan kwamen. Om zijn aanwezig heid aannemelijk te maken wandelde hij naar het struikgewas aan de rand van de parkeerplaats om een plasje te doen. Bovenop de rechercheur. De Marokkaan is in Den Haag gearresteerd waar hij even eens enkele tientallen auto's had opengebroken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29