Finale kaarten Vrij 1 spe >1 Ajax-AZ vooraf al gedrukt t Kamphues: 'Ik zal Nico Jansen niet matsen Gemeente nu garant voor meer dan ton C fiSZsSl! Leidse semiprofs zijn 'te duur' Excelsior géén partij Beker voor Barcelona BIJ BRUNA,ZEVEN GROENBOEKEN NU gOQ CöS bruna DONDERDAG 20 APRIL 1978 PAGINA 19 LEIDEN - Het idee om samen Nico Jansen op te zoeken, wordt door Ton Kamphues met bijzonder weinig en thousiasme ontvangen. "Nee, daar heb ik weinig trek in,', zegt de Leidse semi-profvoet- baUer, "dan loop ik de kans dat ik wéér tegen een vuist oploop en dat trekt me niet zo erg. Zondag, na de wedstrijd bij Feyenoord ben ik al even op hem toegestopt. Op aanra den van trainer Van der Meent ben ik met Nico gaan praten. Aanvankelijk verliep dat gesprek normaal, maar hij werd steeds driftiger en tenslotte zijn we uitélkaar ge gaan,zonder dat we een meter waren opgeschoten. Zou ik nu dan opnieuw moeten gaan ?lk ben toch nergens schuldig aan? Als er iemand die stap zou moeten doen, zou hij dat moeten zijn .Niet ik. Ik zie hem vanavond bij de mondelinge behandeling wel, dat is voor mij genoeg." Alleen een nietig plekje op zijn kin, herinnert Ton Kamphues nog aan het incident van af gelopen zondag, waarin de middenvelder van FC Am sterdam gestrekt naar het Kuip-gras ging, gedwongen door de vuist van de "ge tergde" Feyenoord-spits. Een klap die twee oude vrien den" met één slag mijlenver van elkaar verwijderde. Kamphues: "Ja, daar zeg je wat. We zijn inderdaad oude vrienden, maar dan wel met de nadruk op "oude". Vroeger zijn we nog weieens met el kaar op vakantie geweest, za gen we elkaar ook vaak bui ten het veld, maar nu "Er zat ook zoveel meer achter dan naderhand bekend is ge worden. Ik had die klap nog tegoed van hem had hij tegen onze verzorger gezegd. Van twee jaar geledentoen ik hem in een wedstrijd Feyenoord- Telstar volledig uit de wed strijd had gespeeld. Boven dien telde ook nog mee, dat hij in datzelfde seizoen in onze thuiswedstrijd met Telstar, ook al op Van der Meeren was ingelopen. Daar had Jansen destijds een gele kaart voor gekregen, waarna hij die strafzaak óók mondeling had laten voorkomen. Nico Jansen heeft nooit vergeten dat Van der Meeren hem daarbij niet heeft geholpen." Daar hoeft hij trouwens ook bij mij vanavond niet op te reke nen. Normaal "mats" je iemand nog weieens in dit soort gevallen; ditmaal zal ik gewoon zeggen wat er ge beurd is. Ik zou niet eens an ders kunnen. Ik kan moeilijk gaan beweren dat hij niet sloeg, dat ik zomaar ben gaan liggen. Dan loop ik zelf nog de kans op een dauw. Daar ben ik nu niet bang voorMijn vuist was dan wel in de na bijheid van zijn rug gebald, maar ik heb hem nauwelijks geraakt. Grensrechter Hons- beek kan dat getuigen". Daar heeft Kamphues zijn sla peloze nachten van de laatste tijd dan ook niet aan te wijten. Die zijn louter een ge volg van de betrokkenheid van zijn club. "Dat degrada tie-voetbal dat we spelen, vreet enorm aan me", bekent hij. "Die eerste divisie is zo'n spookbeeld voor me, dat ik 's morgens moe opsta. Soms heb ik er dan ook weieens genoeg van. Baal ik van het waarde loze van het hedendaagse voetbal dat kapot gaat aan systemen. Ik hoef alleen rnaar naar mezelf te kijken. Bij Am sterdam ben ik de breker, moet ik de spelbepaler van de tegenstander aanpakken. Loop je een hele wedstrijd achter zo'n man aan, zonder dat je zelf enig initiatief mag ontplooien. Er zijn dan mo menten dat ik er zomaar mee wil stoppen Pas als we weer een keer ontzettend gelachen hebben op een training, ben ik dat gevoel kwijt. Als we dat niet meer zouden kunnen hield ik direct op." Nu de Amsterdamse humor de Lieverdjes op de been houdt in de voor hen traditioneel moeilijke slotfase van de ere- Ton Kamphues: "Er zat veel meer achter". divisie-competitie heeft Kamphues nog altijd geen spijt dat hij de stap uit het zwakke Telstar heeft ge maakt. "Hoewel dat een heer lijke club was om voor te spe len, al was het beleid niet te geloven. Ik ben er precies op tijd weggegaan, hoewel Pe- tescu (die Telstar toen kwam trainen) me met vier andere persé wilde houden." "Hoe graag Telstar dat wilde, bleek nadien uit het contract dat ik kreeg aangeboden. Het C-contract dat ik daarvoor had gehad, bleek nog eens met 250 gulden te zijn vermin derd Met Petescu zelf is trouwens ook een spelletje gespeeld. Bekend was dat hij niet met Van der Gevel wilde samenwerken, toch werd aangekondigd dat die man over zou komen. Nu Petescu eenmaal weg is (naar Sparta) blijkt dat ook V.d.Hevel niet komt, omdat hij zijn club DCO uit Haarlem niet wil verlaten Afknapper Van Telstar, waar o.a. óók AZ's Cor van der Hart sollici teerde, maar waar de keus tenslotte viel op Doby Peters van amateurhoofdklasser EDO, stapte Kamphues over naar FC Amsterdam. Ook al een club die voortdurend ver keert aan de zelfkant van het betaalde voetbal. "Dat zal ik niet ontkennen" zegt de 23-ja rige vrijgezel. "Als je die lege tribunes ziet in het stadion, krijg je elke keer opnieuw een afknapper. Het is dan ook he lemaal niet zo verwonderlijk LEIDEN - De geplande wedstrijd tussen een Leids KNVB-elftal en een Leids profelftal zal volgende maand geen doorgang vinden. Het duel dat zou worden ge speeld ter opluistering van het jubileum van de afdeling Leiden, moest worden geschrapt om twee redenen. Ten eerste waren de verzekerings premies van de Leidse semi-profs te hoog; ten tweede vroegen sommige spelers een geldelijke vergoeding. Daaraan weigerde de afdeling Leiden tegemoet te ko men. omdat ze geen "preceden ten" wilde scheppen. dat we onze beste wedstrijd uit spelenMaar om dan maar gelijk te zeggen dat wij op grond van onze toeschou wers-aantallen moeten ver dwijnen uit de eredivisie, gaat me toch véél te ver. Die tendens zie je overal en FC Amsterdam is tenminste nog een club die af en toe voor stuntjes zorgt. Over gebrek aan publiciteit hebben we nooit te klagen; het beleid is goed te noemen en het speler- spotentieel is te sterk voor de eerste divisie. "Daar komen we dan ook niet in terecht", is zijn rotsvaste over tuiging. "Ja, wat moet ik an ders zeggen. We winnen zon dag gewoon van Roda en dan kan het niet meer kapot." Ook als dat toch zou gebeuren, zal Kamphues zijn nog één jaar durende contract nor maal uitdienen, onder de nieuwe trainer die wellicht Frans de Munck zal heten. De Leidenaar kent zijn beper kingen. "Een echte topper zal ik nooit worden. Met enig ge luk zou ik alleen bij een sub topper terecht kunnen komen. Daar kan ik misschien net zo veel verdienen als bij Am sterdam, maar dan zou ik wel elders moeten gaan wonen. Nu ben ik lekker thuis, heb ik een leuke baan in Haarlem en voetbal ik bij een fijne club. Wat wil ik dan nog meer Aanvallender spel Ja, aanvallender spel, weg met die moeilijke systemen. Ik wil wel, maar er is ook nog altijd een trainer. Ik geloof ook met dat er iets zal veranderen als d ie straks voor minimaal drie jaar zullen moeten worden aangetrokken. Het be houdende voetbal heeft zijn waarde bewezen (zie PSV en daarvoor Ajax) en als je een maal in een bepaalde situatie komt is er altijd wel weer een smoes om daarmee aan te ko men." Liever dan in de toekomst te blikken, bepaalt Kamphues zich tot het heden, ook al stuit hij daarbij weer op het inci dent. "Zoiets als met Jansen is me nog nooit gebeurd in de vijfjaar dat ik nu semi-prof- voetbal speel. Ik heb weieens een elleboog vol op mijn hoofd gekregen, wat me een gat op leverde, en ik heb ook weieens wat uitgedeeld, maar zo openlijk is het nog nooit ge beurd. Dit was de eerste vuist slag en daar ging ik met mijn 84 kilo. Ik heb de wereld even voor een doedelzak aange zien. Want zo hard kwam het toch wel aan. Ik zou geen me ter voor hem opzij gaan, als ik 'm weer zou ontmoeten, maar ik ben ook niet van plan hem op te zoeken. PAUL DE TOMBE 1 Voor Leidse Tourstichtirig LEIDEN - Wethouder Dick Tesselaar zal college en ge meenteraad van Leiden "zo spoedig mogelijk" een voor stel voorleggen met betrekking tot een garantie voor de Leidse Stichting Tour de France 1978. Dat voorstel be helst dat Leiden bij een eventueel tekort zal bijspijkeren tot een maximum van de kosten die betaald moeten wor den voor de gemeentelijke diensten. "Dat bedrag zal zich gaan bewegen tussen de één en anderhalve ton", aldus Tesselaar, "maar natuurlijk alleen in het geval dat er een tekort is Is dat er niet, dan moeten de gemeentelijke diensten gewoon worden betaald." Op de gespecificeerde begroting die de wethouder gisteren werd voorge legd door vertegenwoordigers van de Leidse Tourstichting was een deficiet van 216.000 gulden berekend. Daarop, en op de raming van de gemeentelijke kosten (voor de huur van de Groenoordhal, de diensten van politie, gemeentewerken en reinigingswerken en "een aantal andere zaken") zal Tesselaar zijn voorstel afstemmen. "Dat wordt meer dan de ton, waarvan in een eerder stadium sprake was. omdat de kosten van gemeentewerken zo hoog zijn. Die bedragen al 80.000 gulden, terwijl indertijd 25.000 gulden was beraamd. Dus we kwamen veel hoger uit. Wél zullen we proberen die kosten nog wat te drukken door werk uit te besteden aan derden en voor het overige moet ik proberen de raad mee te krijgen. En nogmaals, het geldt alleen als er een tekort is en dat zullen we nauwlettend in de gaten houden. Zeker nu we weten dat Teekens geen garanties heeft verstrekt, wat we in eerste instantie dachten, maar alleen een lening waarover rente betaald moet worden." De gemeentelijke 'bijdrage' kan dus niet los worden gezien van een tekort, hoewel gistermorgen tijdens een werkgroep vergadering met betrek king tot de start van de Tour een andere indruk heerste. Tijdens die vergadering in de Groenoordhal, waar tegenwoordig tweewekelijks zo'n bijeenkomst wordt gehouden, werd verder nog vastgesteld dat de kaartverkoop voor de Tour per 1 mei zal starten bij alle WV-kantoren in Nederland. Voor die tijd hebben de Nederlandse wielerclubs voorrang. Die hebben vorige week maandag een brief ontvangen, dat'ze tot 25 april kaarten voor hun leden kunnen kopen. De prijzen voor de kaarten bedragen: 15,- voor de voorstellingsavonden op 28 juni (voorstelling wielerploegen, omlijst door showprogramma met Nederlandse artiesten); 30,- voor een tribunekaart in de Groenoordhal bij de start van de proloog op donderdag 29 juni en 10,- voor de staantribunekaart op het parkeerterrein op die donderdag. De start van de eerste etappe kan gratis worden bijgewoond. MADRID - FC Barcelona heeft gis teravond voor de achttiende keer de Spaanse beker veroverd. Voor 60.000 toeschouwers in het Bernabeustadion in Madrid stelde de Catalaanse club met een overwinning van 3-1 op Las Palmas Europees bekervoetbal in het volgende seizoen veilig. Voor Johan Cruijff was deze overwinning waarschijnlijk het laatste hoogtepunt in zijn loop baan. Cruijff eindigde de wed strijd als laatste man. Neeskens was in de 40ste minuut gebles seerd uitgevallen. Het Nederlandse amateurelftal zal op uitnodiging van de Chinese voetbalbond een trip maken naar China. In de periode van 17 augustus tot 4 september zal het amateurteam een serie wed strijden in Peking spelen. De KNVB heeft de Chinese voetbal bond geantwoord dat de uitnodi ging is geaccepteerd en dat 25 spelers de trip zullen meemaken. Het liet zich gemakkelijk raden, waarom de gebroeders Molenaar én Van Praag zo in hun nopjes waren met de ontwikkelingen, zoals die zich op het veld voltrok ken. Immers, na de 1-2 in Rot terdam hadden die bestuurders in gezamenlijk overleg de kaar tjes voor de bekerfinale - op vrij dagavond 5 mei in het Am sterdamse Olympisch Stadion - met het opschrift "Ajax-AZ'67" al laten drukken. En het leed zou - uiteraard - niet te overzien zijn geweest, als uitgerekend dat nietige Excelsior al dat "zakelijk gebrainstorm" met een kwalifi catie voor de eindstrijd tot nut teloos zou hebben gemaakt. Van Praag en de "Zaanse voetbal weldoeners" (typerende kreet: "het is onze morele plicht om Oranje te sponsoren, nu Philips zich heeft teruggetrokken") heb ben zich gisteravond echter geen moment over het welslagen van hun "werkstuk" zorgen behoe ven te maken. Excelsior bleek namelijk niet bij machte om de nog bestaande theoretische kans op een finaleplaats te rechtvaar digen. Sterker nog: de Rot terdamse formatie was zelfs i staat om AZ zelfs maar enige tegenstand van betekenis te bieden. Dit ondanks het feit, dat die ploeg in alle gelederen rammelde of zoals Cor van der Hart het later zou uitdrukken: "In deze wedstrijd bestond AZ uit drie linies; er was totaal geen aan sluiting". Het deerde de bewoners van de Al- kmaarse Hout allerminst, want Excelsior bleek een bewillig slachtoffer en liet zich door de Alkmaarders opsluiten, waar door het voor de Excelsior-veste regelmatig "spitsuur" was. Met name de logge voorstopper 'Cees van de Munnik kreeg van de agressieve Kees Kist geen mo ment de gelegenheid om op adem te komen en ging mede daardoor enkele malen bedenkelijk in de fout. Zoals na 10 minuten bij voorbeeld, toen hij een hoge voorzet van Van Rijnsoever pre cies in de richting van Van Mar wijk - later vervangen door Nijdam - kopte. Die linkerspits schakelde onmiddellijk Kist in, die koppend de 1-0 vond. AZ legde Excelsior hierna, on danks dat het een chronisch ge brek aan precisie aan de dag /K&W££-*S/£Z£- MAAi M/M/VAA De grote kollektie groen boeken is weer uitgebreid. Met maar liefst zeven nieuwe groenboeken. Over heesters, tuinideeën, zomerbloemen, cactussen en vetplanten, vaste planten, bollen en knollen en praktisch tuinie ren. Allemaal in kleur en toch maar voor 12,90 per deel. Boeken-Tijdschriften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 ALKMAAR - Ze deden er nauwelijks moeite voor om hun instemming met betrekking tot het gebeuren op de AZ- piste te verhullen. Zowel Klaas en Cees Molenaar als Ajax-voorzitter Jaap van Praag zagen met welgevallen aan, hoe even wreed als simpel de Rotterdamse eerstedi- visieclub Excelsior in haar bekerdromen werd gestoord. Waar die formatie in de eerste halve finalewedstrijd in de Rotterdamse Kuip strijdend met 1-2 ten onderwas gegaan tegen een AZ, dat toen vooral met zichzelf in de knoop lag, daar ging de Thijs Libregts-brigade gisteravond als een mak schaap naar de slachtbank: 3-0. Nygaard van AZ haalt uit, maar zijn schot zal geen doel treffen, zoals zijn collega Van Marwijk kan constate ren. Excelsiors Van der Spek springt opzij. legde, volledig zijn wil op. Onder die omstandigheden kon Ny- gaard het zich zelfs tot tweemaal toe permitteren een dot van een kans om zeep te helpen, omdat AZ in de wetenschap verkeerde, dat er toch nog genoeg mogelijk heden om te scoren zouden vol gen. "Als wij de bal hadden ver overd leverden wij die prompt weer in. En het trieste was, dat AZ hetzelfde deed. Het leek wel flipperkastvoetbal", zou Ex- celsior-coach Thijs Libregts later dan ook terecht zeggen. "Alleen het verschil tussen AZ en ons was, dat zij wél de kansen wisten te benutten, die ze kregen". Inderdaad openbaarde zich vooral in dat opzicht het verschil in klasse tussen beide ploegen. Want terwijl Pattinama, Nijssen en Swanenburg voor rust uitste kende kansen lieten liggen, boog Kirsten Nygaard 12 minuten na rust een voorzet van Arntz wel in een doelpunt om? 2-0. Toegege ven: Leen Swanenburg had be paald pech, toen hij een kwartier na rust een inzet door de voortref felijk spelende Jan Peters van de lijn zag gewerkt, daar tegenover stond, dat Excelsior-rechtsback John v. d. Spek later exact het zelfde zou doen bij een schot van AZ-rechterspits Loek Ursem. In feite had na die allesbeslissende 2-0 de rest van deze oninteres sante confrontatie het beste schriftelijk afgedaan kunnen worden, nu de halve eindstrijd van de KNVB-beker was gede valueerd tot een zouteloze oefen- pot. Een weinig smaakvol voetbal gerecht, dat nog even gekruid zou worden, toen halverwege de tweede rondgang Peters door Van Tour binnen de beruchte lijnen werd getorpedeerd. De toegekende penalty werd door Johnny Metgod bekwaam bin nengeschoten. Dit tot groot ge noegen van zowel de gebroeders Molenaar als Jaap van Praag. De kaartverkoop voor de finale kan nu immers .exact volgens de planning beginnen... GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19