Geleidelijke overgang Stevenshof in "groen' D 66: de wankele spil in Leidse gemeentepolitiek Na negen maanden nog geen begin renovatie PM. Maatregelen tegen geluidsoverlast Waardevolle elementen inpassen in de plannen DONDERDAG 20 APRIL 1978 LEIDEN - Het had er de af gelopen twee weken even de schijn van dat de ver kiezingen voor een nieuwe gemeenteraad in Leiden al gestreden en beslist zijn. Uit de verschillende poli tieke hoeken rolden de uitspraken over tafel hoe het college van bur gemeester en wethouders eruit zal (moeten) zien. De kiezer kreeg zo bijna het idee dat zijn stem er straks niet meer toe doet. De 'intentieverklaringen' en 'stra tegie-uitspraken' - zoals dat in het politieke jargon zo treffend heet - horen echter bij het poli tieke spel. Ontdaan van alle bluf en partijpolitieke kleuring leve ren ze een duidelijk beeld van de verhoudingen en geven ze de kiezer (toch) enig houvast wat er met zijn stem gebeurt. Erfenis De situatie dat partijen voor de ver kiezingen duidelijk zeggen met wie ze erna in zee gaan, heeft nog maar een korte historie. Het is een erfenis van de politieke ver- nieuwingsgolf uit de zestiger ja ren. Afspraken vóóraf moesten voorkomen dat het 'lood om oud ijzer' is met wie men samen werkt. PAGINA 15 ADVERTENTIE D'66 was inmiddels goed de kluts kwijt. De democraten kwamen klem te zitten tussen hun 'dnaf- hankelijke' opstelling, de ver bondenheid met links en het verlangen naar een breder col lege. De ledenvergadering legde die verwarring vrijdag in alle duidelijkheid bloot. De democraten kozen - verdeeld - voor een nog ingewikkelder posi tie. Men wil zeker verder met PvdA en PPR, maar 'andere par tijen' mogen niet vergeten wor den. De VVD heeft verder wel de eerste keus, maar zo gefor muleerd wordt ook weer alle ruimte open gelaten voor het CDA. In de Leidse situatie leek die duidelijkheid nog nauwelijks nodig. 'Regerende' partijen (PvdA, PPR en D'66) en oppositie (WD en CDA) stonden de lopen vier jaar in de gemeente raad bij voortduring zo frontaal tegenover elkaar dat elk misver stand over ieders positie uitgeslo ten leek. Toch is dat een schijn die bedriegt. Het bewijs ervoor levert het recente opereren van D'66. Twee weken geleden kwamen de samenwerkende linkse partners bijeen in een poging, die samen werking straks voort te zetten. PvdA en PPR wilden wel, maar D'66 hield afstand. De democra ten hadden zich vorig jaar nu eenmaal uitgesproken voor een college 'op brede basis'. Die brede basis zag men nu in een voortgezette samenwerking met PvdA en PPR met daarbij de WD. ?£fü' Verbaasd De linkse coalitiepartners toonden zich verbaasd en geïrriteerd en de VVD uitte - zij het om heel andere reden - eveneens verbazing. De PvdA voelde helemaal niets voor deze constructie. Het gevoerde beleid is voor de sociaal-democ raten nu eenmaal inzet van de verkiezingen en dat gaat tenslotte moeizaam met een oppositie partij erbij. De houding van D'66 ontlokte de PvdA twijfel over hun onafhankelijke opstelling. De PPR toonde zich ondertussen flink in de steek gelaten. Vier jaar geleden hield men de (toen ta nende) democraten in het poli tieke zadel en nu lijkt men zelf gelost te worden. Een kleine PPR zonder D'66 zal in de linkse sa menwerking met PvdA ongetwij feld "weinig invloed hebben. De verbazing van de WD over de opstelling van D'66 betrof het uit sluiten van het CDA. De liberalen verweten de democraten gebrek aan onafhankelijke opstelling. Die kritiek heeft alles te maken met een WD-houding dat er wel samen te werken valt met D'66, maar dan niet met de PvdA erbij. Ontboezeming Nadat de democraten dus van twee kanten onder vuur waren geno men volgde eind vorige week een even plotselinge als onverwachte ontboezeming van het CDA. De christen-democraten voelden bij alle politiek wapengekletter blijkbaar de dreiging buiten spel te raken en dongen onvoorwaar delijk naar de gunst van de de mocraten. Met het CDA was goed samen te werken, luidde de liefdesverklaring. De opstelling van WD en CDA mag opmerkelijk heten. Beide partijen onthouden zich sinds jaar en dag stelselmatig van uit spraken voor de verkiezingen. Ze hullen zich daarvoor in gemeen teplaatsen dat ze onafhankelijk zijn, zich aan niemand binden en pas na de verkiezingen hun posi tie bepalen. Toch komen ze nu met uitspraken zonder evenwel duidelijk te maken waar ze pre cies staat. Wijfelend Sinds de herrijzenis van D'66 vorig jaar dicht men de democraten in de Leidse gemeenteraad een spil functie toe. Een volgens de prog noses winnend D'66 zou straks vanuit het politieke midden bij de collegevorming de doorslag kunnen geven. Van twee kanten is en wordt nu aan de democraten getrokken. De betrokkenen zelf toont zich ech ter een sterk wijfelend partner. D'66 is zo de wankele spil, waar veel in de Leidse politiek om draait. Voor de kiezer verdwijnt de - ook door D'66 - zo vurig ge wenste duidelijkheid daarmee wel in een dikke mist. KEES VAN DER MALEN Baak verhuist naar De Waard LEIDEN - Het expeditiebedrijf Baak krijgt 750 vierkante meter op het Industrieterrein De Waard. De commissie voor eco nomische aangelegenheden is daarmee akkoord gegaan. De auto's van Baak zullen hierdoor in de toekomst niet meer op de openbare weg staan. Groene velt: 'Uitstel is in ons voordeel' ZOETERWOUDE/ALPHEN AAN DEN RIJN - Hoe ziet u de sur séance van betaling die vandaag voor de Grofsmederij is aange vraagd? Vroeg gisteravond eén van de PvdA-leden aan NW In dustriebond voorzitter Arie Groenevelt op de leden vergade ring in Alphen aan den Rijn. "In ons voordeel" antwoordde deze en lichtte dit als volgt toe. "De onderneming was afhankelijk van het krediet van de overheid. Zonder dat krediet zou die sur séance al eerder zijn aange vraagd. De Raad van commissa rissen heeft verzwegen dat de slechte positie van het bedrijf o.a. te wijten is aan een slecht beleid. Toen heeft de minister het kre diet opgeschort. Nu dat uitstel is gevraagd komt er een bewind voerder die orde op zaken moet stellen en de directeur moet weg. Dat is precies wat we willen". Woon-Ideaal beurs geopend verklaard LEIDEN - Rita Corita en Bueno de Mesquita openden gister avond de Woon-Ideaal beurs in de Groenoordhal. Ze stap ten daartoe door de zijwand uit hun papieren huisje om aan één van de eerste be zoeksters een televisietoestel weg te geven De gelukkige was de 76-jarige mevrouw Veldhuizen, wo nend aan de Poldermolen in de Merehwijk. Vervolgens maakten Rita en Bueno de ronde over de beurs, met in hun kielzog het al aanwezige publiek,om de bossen bloemen die overal op de stands lagen onder dat publiek te verdelen. De beurs had gisteravond van zeven tot elf uur bijna 4000 be zoekers. Nog tot en met zondag is de Woon-Ideaal beurs in de Groenoordhal. Vandaag en morgen is hij van twaalf tot vijf uur en van zeven tot elf uur 's avonds open, zaterdag van tien tot vijf en van zeven tot elf uur en zondag van tien tot. zes uur. Bij fabriek aan Rijndijk LEIDEN - De directie van de fab riek van diastatische produkten aan de Rijndijk zal maatregelen nemen om de geluidsoverlast van de fabriek te verminderen. De omwonenden, vijf in totaal, voe ren al ruim driejaar actie tegen de overlast van de fabriek die pal achter hun huizen ligt. Sinds het bedrijf op semi-continue basis ging werken zeggen de bewoners 's nachts geen oog meer dicht te doen. Het geluid zou uit alle hoe ken en gaten naar buiten komen. Cijfers van de gemeente Leiden en van TNO toonde aan dat het geluidsniveau van de fabriek de normen overschreed. Naar aanleiding van een gesprek van de directie van het bedrijf met wethouder Verboom over de klachten van de bewoners is nu besloten tot het nemen van een aantal maatregelen. Zo zal de noordwest- en zuidwestwand van het ketelhuis gerenoveerd worden. Het wordt voorzien van een 11 cm dikke laag metselwerk met een pleisterlaag aan de buitenzijde. De deur in de zuidwestwand zal een deugdelijke aansluiting in het kozijn krijgen. De ventilatieope ningen aan de noordwest- en de zuidwestzijde worden verwij derd. Daarvoor in de plaats wor den in de zuidoostzijde vol doende vervangende ventila tieopeningen aangebracht. De uitbouw van de pompenruimte zal na het verplaatsen van een aantal pompen worden weg gehaald, waarna de noordwest- wand weer in de oude staat her steld zal worden. De werkzaamheden betreffende het ketelhuis zullen onmiddellijk beginnen. Hiervoor zijn reeds af spraken gemaakt met een aan nemer. Voor wat betreft de uit bouw van de pompenruimte zul len de interne wijzigingen nog ongeveer 8 weken duren. Daarna beginnen de werkzaamheden aan de buitenzijde. Klachten van bewoners wisselwoningen LEIDEN - Vier gezinnen van het Levendaal hebben 9 maanden in een wisselwo ning gezeten zonder dat een aanvang is gemaakt met de renovatie van hun huizen. AI in augustus vorig jaar moesten zij hun woningen verlaten omdat het dak werd gerepareerd. Daarna is er niets meer aan de huizen ge daan. In een brief aan de ge meenteraad heeft één van de bewoners, mevrouw Neute boom, zich over de gang van zaken beklaagd. Nu er nog steeds niets aan de huizen is gedaan heeft zij inmiddels een andere woning geaccep teerd die zij in mei kan be trekken. „Als je het brede Levendaal gewend bent is het geen pretje om in een wisselwo ning aan zo'n benauwd straatje te wonen", aldus mevrouw Neuteboom „Maar we moesten wel, want niemand deed iets voor ons. We waren gewoon vergeten. In het begin ben ik nog wel eens naar het Bureau Volks huisvesting geweest om in lichtingen. Daar hoorde ik steeds weer het bekende liedje: „Dan en dan beginnen we", „we krijgen in januari een voorschot om alvast te beginnen". .We hebben echter van geen en kele instantie ook maar enige begeleiding of infor matie gehad. We werden op de Wisselweg neergezet en moesten het zelf maar uit zoeken, zonder een flauw vermoeden over het tijdstip waarop we naar onze woning konden terugkeren. Bij de vier gezinnen zijn een be jaard echtpaar en een be jaarde vrouw met twee zo- Mevrouw Neuteboom is ook op Bureau Huisvesting gaan praten met een renovatie ambtenaar, maar die kon ook geen andere woning aanbieden. „Ik vind het een schande in een tijd waarin iedereen de mond vol heeft over inspraak, dat je zomaar je huis uitgezet wordt en een noodwoning in moet, zonder vooruitzicht op renovatie van je eigen woning of op een andere woning", aldus mev rouw Neuteboom. „Eenmaal is er een vrouw van de Leidse Woningstichting geweest, maar verder is er nooit meer iemand komen kijken. Ook niet om te vra gen of wij misschien een an dere woning wilden hebben. Eén gezin zit nog steeds, zon der vooruitzicht op een an dere woning, in een wis selwoning. We hebben ook nog steeds geen aanspraak kunnen maken op de 3000 renovatiepremie, omdat de huizen nog niet ge renoveerd zijn. Maar we moesten wel onze woningen verlaten, en hebben wel hoge verhuiskosten gehad. We kunnen waarschijnlijk tot Sint Juttemis op die premie blijven wachten", aldus mevrouw Neuteboom. Zij zegt te hopen dat in de toe komst niet méér gezinnen de dupe worden van dit wanbe leid. Inmiddels heeft de gemeente een verbeteringsplan voor de panden aan het Levendaal uitgewerkt. Daarmee is zo'n acht ton gemoeid. De zaak komt vanavond in de raadscommissie Ruimte lijke Ordening aan de orde. Extroverte wijk jf"Vj -■ q 9 H Introverte wijk LEIDEN - Volgend jaar zal de dan nieuwe Leidse gemeen teraad meteen al voor één van de belangrijkste beslis singen van de komende jaren staan: de keuze of er wel of geen woningen moeten wor den gebouwd in Stevenshof, het poldergebied tussen de Rijndijk, de spoorlijn Lei- den-Alphen, de gemeenteg renzen met Voorschoten en Wassenaar en rijksweg 44 (Den Haag-Amsterdam). Dit gebied, bestaande uit de Stevenshofjespolder en de len van de Papenwegse pol der en Noordhoflandse pol der, werd in 1966 door een grenscorrectie van Voor schoten en Wassenaar tot Leidse grond verklaard, met het oog op de uitbreidings mogelijkheden die Leiden als stad zou moeten hebben. Toen al was het de bedoeling dat de overwegend agrari sche grond voor woning bouw gebruikt zou worden. Ook zou de beruchte Leidse Baan door de Stevenshof- polder lopen. Later werd die weg geschrapt en ontston den er ook twijfels in som mige kringen over de wen selijkheid van bebouwing van de Stevenshof. In poli tieke zin kwam dat in Leiden tot uitdrukking in heftig verzet van PPR, PSP en D'66, die vreesden voor een aan tasting van de open ruimte tussen Leiden en Den Haag. Het compromis in de Leidse gemeenteraad werd: Leiden poogt eerst andere bouwmo gelijkheden binnen zijn grenzen te benutten; moch ten de prognoses blijven duiden op een noodzaak om ook de Stevenshof te bebou wen, dan wordt dat alsnog gedaan. Om tijdverlies te voorkomen, en een "gat" in de woningbouwproduktie te vermijden, werd met dat compromis tevens besloten om de voorbereidingen die de bouw mogelijk moeten maken in Stevenshof, voort te zetten: het maken van een programma van eisen en een ontwerp-beslemmingsplan. Het programma van eisen werd deze week door wet houder Waal en een amb telijke werkgroep gepresen teerd. Er wordt nog eens in gememoreerd dat de Leidse gemeenteraad in 1979 een nieuw inzicht zal worden verschaft over de stand van zaken van de bouwmoge lijkheden elders in Leiden. Op basis van deze gegevens moet de gemeenteraad dan de knoop doorhakken: wel of geen woningbouw in Ste venshof. Waal zelf zegt over die vraag: "Eigenlijk zou ik in de provincie geen betere plaats weten". In een serie artikelen zullen wij de ko mende periode diverse as pecten van het programma van eisen behandelen. Van- daag het eerste artikel. De Stevenshof wordt overwegend opgezet als een zg. ex traverte wijk. Daarmee wordt bedoeld dat zoveel moge lijk een geleidelijke overgang tot stand komt tussen het open gebied en de woonbebouwing. Tegenpool van een zg. extraverte wijk is een introverte wijk, waarbij de wijk een meer ronde of vierkante vorm heeft. De Leidse bin nenstad is van dit laatste een voorbeeld, en ook enigszins de Merenwijk. Meer dan woorden kunnen de tekeningen bij dit verhaal duidelijk maken wat verstaan wordt onder een introverte en wat onder een extraverte wijk. Een typisch Hollandse polder wordt omgetoverd in een nieuwbouwwijk; een ingrijpende wijziging ongetwijfeld. Toch is het streven erop gericht, zo blijkt uit het programma van eisen, om enkele bestaande elementen van de Stevenshof in te passen in de toekomstige nieuwbouwwijk. Dat gebeurt in ieder geval met de Veenwatering en de Dobbewate- ring, die beide nu als functie heb ben om het overtollige polderwa ter op te vangen en door middel van keersluizen in de Oude Rijn af te voeren. Het Hoogheemraad schap van Rijnland eist dat beide wateringen gehandhaafd blijven (ze mogen wel worden verlegd), evenals de sluizen bij de Rijndijk. Het stedebouwkundige plan zal dus uit moeten gaan van de aan wezigheid van de wateringen. De werkgroep die het programma van eisen heeft opgesteld doet de suggestie bijvoorbeeld haven achtige uitmondingen in de Rijn te creëren en de weteringen in het groen of als stedelijke grachten in de Stevenshofwijk op te nemen. In het westen van het gebied staat een molen, die behouden kan blijven, mits er voldoende open ruimte omheen blijft. Wat in ieder geval ook blijft is de rooms-ka- tholieke kerk aan de Rijndijk. Het perceel grond dat eigendom is van de kerk wordt door de ge meente niet opgekocht. De grond in Stevenshof is verder voor een groot deel inmiddels in handen van de gemeente. De hectaren, die nog in bezit zijn van particu lieren zullen in de komende tijd worden aangekocht of onteigend. Ook de provincie bezit nog grond, namelijk de strook die destijds was gereserveerd voor de Leidse Baan. Een bestaand element dat ook in de ontwikkeling van Stevenshof zal worden ingepast is het park Ter Wadding, dat op Voorschotens grondgebied ligt. Het is de be doeling dat aan de zijde van de Stevenhof ook een parkje komt. De Rijndijkzal eveneens onderdeel uitmaken van het bestem mingsplan. Het programma van eisen geeft drie mogelijkheden aan: 1) het grotendeels afbreken van de bebouwing aan de Rijndijk en geen verkeer meer toelaten, waardoor de oever van de Rijn gewijzigd kan worden en als het ware bij Stevenshof be trokken raakt; 2) de verkeers functie wel beperken, maar de bebouwing slechts ten dele af breken; 3) de bestaande situatie. Volgens de werkgx-oep zal de eerste mogelijkheid waarschijnlijk niet haalbaar zijn; de tweede moge lijkheid wel als storende be drijven naar elders worden over geplaatst en de vrijkomende ruimte met groen wordt benut. Molen in Stevenshofpolder ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (14) Kan ik via m'n Amro Privé- rekening nu ook dc acceptgiro's van gas en licht betalen? I Ieel gemakkelijk, mevrouw Als u even uw handtekening en rekeningnummer op de acceptgiro's invult, dan zorgen wij dat het in orde komt. Nu heb ik wel een Amro Priv rekening bij u geopend maar i weel ik nou wat erop gestort z. of er ajgaat? U krijgt gewoon rekening afschriften thuisgestuurd v al die dingen opstaan. Tuinmeubelen l< :e show Da s genieten U vindt er alle bekende mer en Maar ook het komplete toebeho- ;n Zoals fraaie kussens, parasols, jintafelkleden Eigenlijk alles voor uw tuinkomfort U bent van harte welkom' Tuinbouw en Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V. Onderzoek naar ld ach ten Ende- gcest gestart LEIDEN - Een subcommissie uit de Leidse gemeenteraad is van daag begonnen met een onder zoek naar de klachten die de af gelopen tijd zijn geuit over het beleid in het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. De com missie heeft als taak meegekre- tueel extern onderzoek gewenst is. Daarvoor zou dan een op dracht moeten worden gcfor- W. B. Amro Privérekening hij de Amro Bank s In de subcommissie zitten de ge meenteraadsleden Höppener (PvdA), Passchier (PSP). Schoute (WB), Dc Geus-Kramp (CDA), Van Oosten (l'PR/D'66). de wethouders Oosterman en Van Aken, districtsbestuurder De Jong van de ABVA en enkele ambtenaren. Voorzitter is het raadslid Bleijie (CDA).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15