PvdA is banger voor links dan voor rechts Blik in de weekbladen BEPPIE deTijd HP CPN'ers niet weren uit vakbond EISEVIERS Zeven jaar geleden, in 1971, konden ook communisten weer lid worden van het NW. Vóór die tijd mochten zij dat niet. De meeste NVV-bonden hadden toen een zoge naamd communisten-artikel in de statuten staan. Daar mee konden CPN'ers uit de bond geweerd worden. In de afgelopen zeven jaar zijn veel communisten lid van een vakbond geworden. Met name de keurige Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) heeft een zekere toeloop van CPN'ers doorgemaakt, overwegend afkomstig uit het welzijnswerk en de universiteit. DONDERDAG 20 APRIL 1978 Wim Kok (rechts) en Wim Spitde leiders van de FNV: matiging in ruil voor politieke eisen. Door Piet Wesseling Vandaag wil ik iets schrijven over Beppie. Beppie is geestelijk gehandicapt, al van haar geboorte af. Ze is nu 56. Vóór haar geboorte maakte haar moeder een ernstige val en Beppie kwam kort daarna op de wereld met een ongeneeslijk hersenletsel. Haar moeder stierf kort daarna. Haar vader hertrouwde en zij kreeg dus ver der met een stiefmoeder te doen. Die hield Beppie thuis en voedde haar op. Van kleuterschool en lagere school kwam niet veel terecht. Ze kwam niet verder dan een kind van een jaar of zes. Toen ze groter werd leerde haar moeder haar stof afvegen en de afwas doen. Met een briefje in haar hand geklemd ging ze ook vlakbij boodschappen doen. Beppie werd bekend in de hele buurt. Haar moeder kleedde haar afschu welijk aan. Want aan dat kind was toch niets besteed. Ze had te grote kapotte schoenen aan en lange wollen kousen, een verbogen zieken fondsbrilletje, idiote jurken en mantels die ze links en rechts kreeg van mensen die een beetje met haar te doen hadden als het slecht weer was. Haar haren werden, als het nodig was, door moeder wat bijgeknipt, want een echte kapper was aan haar niet besteed. Toen een straal bezopen vent iets met haar wilde - een vrouw is een vrouw, niet waar - kreeg hij met de buurt te doen. Hij werd met een pak op zijn donder weggejouwd. Want de buurt hield van gekke Beppie. Haar lief hebberijen bleven kraaltjes en knoopjes en ze had een beetje leren lezen en las met rode oren in haar weinige vrije tijd de kinderboeken die ze kreeg of leende. Dat doet ze nu nog nu ze al 56 is. Maar die hardvochtige stiefmoeder die Beppie alleen maar als voetveeg gebruikte ging een keer dood. Haar vader, een lieve zachtaardige man, een beetje dromer, die niet tegen zijn harde vrouw op kon en alles deed om ruzies en botsingen te vermijden, was al jaren eerder gestorven. Beppie bleef alleen achter en moest naar een gesticht voor geestelijk gehandicapten. Ze wou helemaal niet maar daar werd natuurlijk geen rekening mee gehouden. Ze kwam dus in een tehuis met soortgenoten, ouder of jonger maar ernstig gehandicapt. Stiefzusje Maar Beppie had een stiefzusje die vanaf haar 18de jaar om allerlei goede redenen niet meer thuis was geweest. Dat zusje, jonger dan Beppie, want ze was van de tweede vrouw van haar vader, ging het goed. Met haar man besloot ze Beppie eens op te gaan zoeken. Dat bleek een goed idee. Beppie heeft in haar tehuis natuurlijk leidsters en leiders. Die noemt zij „de leidingen". Van de „leidingen" mocht ze een dagje mee uit. Haar stiefzusje en haar man hebben haar naar een echte kapper gebracht, hebben haar daarna van top tot teen in nieuwe goed passende kleren gestoken. Een een mooite bril natuurlijk. Ze zijn met haar gaan eten. Ze mocht zelf kiezen: natuurlijk patates frites met appelmoes en een taartje toe. Ze hebben haar boekjes laten kiezen in een boekhandel van „Pim op bezoek bij zijn tante" en „Elza vond haar hond terug". Overgelukkig kwam Beppie 's avonds weer in het tehuis waar ze alle medebewoners mocht tracteren. Bij die ene keer is het niet gebleven. Integendeel. De meeste weekeinds wordt Beppie gehaald en heeft ze het grootste plezier met kinderen die 40 jaar jonger zijn dan zij. Het stiefzusje met haar man zijn zeer welkom in het tehuis. Alle lotgenoten van Beppie zijn gek op hen. En de "leidingen" vinden het uitstekend. Een van de dochter van meneer ging trouwen en kreeg een dochter. Hij noemde zich toen trots opa, 54 jaar oud, en Beppie nam dat woord over. Voortaan was hij haar opa. Haar stiefzusje bleef ze bij haar naam noe men. Opa heeft een drukke zaak en moet veel reizen. Als hij Amsterdam aandoet dan gaat hij Beppie even gedag zeggen en het hele huis is dan even in rep en roer. Want opa heeft altijd wat bij zich. Een zak zuurtjes of dropjes of een of ander leuk kinderspelletje. Reis naar Spanje Tegenwoordig geeft de regering ook aan dit soort inrichtingen voor gees telijk gestoorden de kans om eens per jaar een reis te maken. Dit jaar mochten ze naar Spanje, naar Benidorm. Met een bus naar Schiphol en per vliegtuig al dat volk naar de Spaanse badplaats. Natuurlijk kan niemand van hen zwemmen, maar ze vermaken zich best in het zand en poedelen in het water en alsmaar de zon op die bleke gekke smoeltjes. Opa kreeg het in zijn hoofd om Beppie op te bellen en na heel veel geharrewar lukte het nog ook. Hij kreeg een enthousiaste stroom van onsamenhangende verhalen. En dat telefoontje was het gesprek van de dag. Toen ze na 14 dagen weer terugkwam stond opa met zijn vrouw hen op te wachten op Schiphol. Dat was een verrassing. Zo is het leven van die gekke Beppie in een paar jaar helemaal veranderd. Ze is haar barre, onbarmharige jeugd vergeten en is gelukkig. Soms gaat ze in het weekend mee naar de kerk. Als de preek haar te lang duurt zucht ze eens diep en zegt daarop „Amen". Toen de pastoor eens een korte preek hield stapte ze na afloop de sacristie binnen, klopte de man op zijn schouder en zei: „Jij hebt mooi gepreekt". De buurt waar opa woont kent Beppie ook heel goed. Ze mag daar de twee honden uitlaten en dan voert ze hele gesprekken met buurmensen. Een buurman heeft een fraai kistje gemaakt met talloze vakjes, een apart vakje voor elke soort kraaltjes en nopjes en knoopjes. Daar is ze hëel trots op. Dat kistje gaat overal mee naar toe. Het is haar dierbaarste bezit. De „leidingen" van het tehuis zijn erg blij met de belangstelling voor Beppie. Ze vinden dat meer mensen het zo moesten doen. Ja, hoe kwa men die twee er eigenlijk toe? Ongeveer zo: er is zoveel nood in de wereld. Dan schrijf je giro's uit. Maar er is nood en verdriet vlakbij en dan kun je zo'n manier tenminste wat doen. En ze hebben er geen spijt van. Ik denk dat vele mensen meer zouden kunnen doen dan ze denken. Je moet maar op het idee komen. De bestuurders van de ABVA heb ben dat gemerkt. Vergaderingen verliepen niet langer op de ma nier zoals zij zich dat hadden voorgesteld. Vanuit de zaal wer den vragen gesteld, voorstellen gedaan, kortom: een deel van de achterban bleek lastig te zijn ge worden. Niet alleen in de ABVA ging de ach terban wat minder makkelijk in het gareel lopen. Ook de leden van andere bonden legden zich niet meer direkt neer bij wat de leiding voorstelde. Dat bleek bij voorbeeld in de eerste helft van 1976, toen de FNV (de federatie van NW en NKV) in een discus sienota over het arbeidsvoor waardenbeleid de gedachte op perde, om van een deel van de automatische prijscompensatie af te zien. In ruil daarvoor wilde de FNV in voering van de vermogensaan- wasdeling (VAD) en de garantie dat meer winst moet leiden tot meer werk. Ook zouden de col lectieve voorzieningen op peil moeten blijven. Illustratief (zoals verderop zal blijken) was de reac tie van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, die de FNV-nota „een zeer realistisch stuk" noemde. De overgrote meerderheid van de FNV-bonden wilden echter niets weten van een matiging in de prijscompensatie. In ledenver gaderingen werd de FNV-nota scherp bekritiseerd. Van alle FNV-bonden waren er maar twee, die akkoord gingen met een gedeeltelijke prijscom pensatie. Dat waren de ambtena renbonden KABO en ABVA. In twee jaar kan er blijkbaar heel wat veranderen. In het vooijaar van 1976 behoorde de ABVA nog tot één van de bonden, die zich akkoord verklaarde met het door kabinet en FNV-top voorgestelde L/n VRIJ NEDERLAND In vrij Nederland van deze week schrijft Hans Smits op de voor pagina dat Nederland Brazilië "toch aan uranium helpt". Aan het contract tussen Urenco en de Braziliaanse maatschappij Nu- clebras valt niet meer te tornen, "tenzij Nederland alsnog besluit de fabriek in Almelo te sluiten en de nucleaire samenwerking met Duitsland en Engeland op te zeg gen. Alleen op die manier kan Van Agt zijn belofte waarmaken dat de regering zich zal houden aan de Kameruitspraak." Berend Boudewijn, de nieuwe di4 recteur van de Stadsschouwburg in Amsterdam, neemt afscheid van Hilversum met een bitter ge stemde pagina. "Ik had een stigma gekregen ik was en bleef een quizmaster. Ik mocht met de aardigste programma- voorstellen komen, daar lustten de honden geen brood van. Ze wilden in Hilversum persé dat ik Door Joop Maat matigingsbeleid, en in april 1978 zou dezelfde bond al beheerst worden door communisten. Die suggestie wordt althans gewekt in de notitie „ABVA en partijpoli tiek" die het hoofdbestuur van deze ambtenarenbond vorige week aan de bondsraad heeft voorgelegd. Weliswaar heeft het ABVA-hoofd bestuur deze notitie weer moeten intrekken, maar de beschuldi gingen aan het adres van de CPN'ers in de bond zullen toch hun uitwerking niet missen. En daarmee is een stap terug gezet op de weg naar eenheid in de Ne derlandse vakbeweging. Conflicten De verhouding tussen socialisten en communisten kent een lange geschiedenis. Het verloop van de grote spoorwegstaking in 1903 bracht de conflicten binnen de socialistische beweging voor het eerst duidelijk aan het licht. Een eerste afsplisting van de linker vleugel vond plaats in 1905. Een eerste afsplitsing van de linker vleugel vond plaats in 1905. Daar bleef het niet bij. En terwijl de communisten en syndicalisten de SDAP verlieten, kregen de meer behoudende socialisten de partij steviger in handen. Het NW, dat in 1906 werd opge richt, onderhield van het begin af aan nauwe relaties met de SDAP. In 1908 bijv. besloot het NW mee te doen aan de campagne van de SDAP voor algemeen kiesrecht. In 1919 werd de Communistische Partij van Nederland opgericht. Haar belang als politieke partij bleef klein. Ook de eigen vak- bondsgroep, die de communisten in 1930 stichtten, bleef van kleine omvang. In kringen van de SDAP had men weinig op met de CPN. En het met de SDAP verwante NW gaf in 1933 al een verklaring uit, die stelde dat lidmaatschap van communistische organisaties niet verenigbaar was met het lidmaatschap van het NW. Sinds dat jaar moesten zij die lid wilden worden van een NW- bond schriftelijk verklaren dat ze geen lid waren van een commu nistische organisatie en daaraan direct noch indirect steun gaven. Ervaring Want de ervaring had, zoals Henri- ètte Roland Holst schreef in "Ka pitaal en arbeid", aangetoond dat de communistische partij in Ne derland twee negatieve kwalitei ten gemeen had met andere communistische partijen; ten eerste haar politieke onstabiliteit en onbetrouwbaarheid, en ten weer ijskasten ging weggeven. Anders voldeed ik niet aan het verwachtingspatroon van de consument". Het rommelt volgens VN nog ge- ducht rond het Ombudsman programma. Het zou volgens Kloos, een blok aan het been van de VARA zijn. De nieuwe man. Frits Bom, start in een zeer slecht klimaat. Willem van Kooten (de ware naam van disc-jockey Joost de Draayer) is kennelijk van plan een commerciële radio in het le ven te roepen. Wim Wennekes pulkt dat nieuws met grote moeite uit hem. "Ze kunnen in de Tweede Kamer nu wel denken dat ze alles in de hand hebbf, maar ze hebben het niet meer in de hand." Het kleurenkatern gaat over "Het Concertgebouworkest en - de schim van Willem Mengelberg" en over "Reclame als gelijk maker". MAGAZINE tweede haar vaste wil om te gaan overheersen in iedere beweging, waaraan ze deelnam, en om deze voor haar eigen doeleinden te ge bruiken. Na de oorlog werd de verhouding er niet beter op. Naast het NW ont stond de Eenheidsvakcentrale (EVC), die voor het NW een ge duchte concurrent betekende. De communisten vormden van het begin af aan een belangrijk element in de EVC, die in 1946 niet minder dan 20 procent van alle vakbondsleden in zich ver enigde. In de jaren daarna begon de teruggang van de EVC. De fu siebesprekingen met het NW kwamen in 1947 tot een einde. En van 1948 tot 1950 ging de EVC, naarmate deze vakcentrale zich meer ging identificeren met de CPN, snel achteruit. Toen de con flicten binnen de CPN toenamen, ging de EVC aan het eind van de jaren vijftig zelfs geheel te gronde. Regering Inmiddels was de Partij van de Ar beid, dena-oorlogse opvolger van de SDAP, al jaren lang in de rege ring opgenomen. De zg. "rooms- rode coalitie" vormde de spil van de kabinetten in de eerste 14 jaar na de oorlog. Deze politieke situ atie had onder meer tot gevolg, dat de "erkende" vakbeweging (de EVC werd niet "erkend") be reid was om mee te werken aan centrale loonafspraken en ge leide loonpolitiek. Dit met het oog op de werkgelegenheid en de opbouw van de economie. Confessionelen en socialisten had den elkaar gevonden en bouw den in grote harmonie het land weer op. Het woord "algemeen belang" lag vrijwel iedereen voorin de mond. Groeperingen, die deze mythe niet onderschre ven, zoals de CPN, werden zo veel mogelijk geïsoleerd. De "koude oorlog" versterkte deze ontwik keling. De CPN, die in 1946 nog 10,6 procent van de stemmen be haalde, zakte naar 2,4 procent in 1959. De PvdA behaalde in dat zelfde jaar 30,3 procent van de stemmen. EM laat minister Van Aardenne van economische zaken aan het woord. "We hebben met zijn allen te lang gedacht dat het in ons land niet op kon. Welnu, het is geble ken dat het wel op kon. We zullen een geweldige krachtsinspan ning moeten leveren, net als na 1945. Toen is het ons gelukt. Dat moet nu weer kunnen. Onze economie is niet structureel ziek. Onze eco nomie lijdt wel aan enige kreupelheid". Hij vindt het jam mer dat de vakbeweging zo tegen hem aankijkt, "want ik heb een sociaal geweten". Verder bevat EM een uitvoerige analyse van "de strijd om de neutronenbom, het laatste red middel om de Sowjets te keren". Over de uitwerking van het wa pen zegt EM: "De neutronen schieten door de dik ste pantsers heen, waarna de De lijn van het revisionisme, van de bereidheid tot regeringsdeel name, leek definitief te hebben gewonnen. Maar juist in die jaren werd de PvdA uit de regering gewipt. Toen aan het einde van de jaren vijftig de wederopbouw voltooid was, verloren de soci alisten hun functie als regerings partner. Confessionelen en libe ralen namen uitgezonderd het korte intermezzo van het kabi- net-Cals) de zaak in handen. Dat duurde tot 1973. Pas toen de aan wijzingen van een economische crisis duidelijk zichtbaar werden, mochten de socialisten weer in de regering. De fout van Den Uyl was, dat hij geen vlag wilde zijn die de lading moet dekken. Hij wilde een pro gressief beleid, dat de maat schappij zou hervormen. Maar wie in dit land (zoals bijv. ook Troelstra deed) de revolutie pre dikt, mobiliseert de reactie. Het kabinet-Van Agt is het gevolg. Radicalisering In de tijd dat de PvdA niet in de regering zat (van 1959 tot 1973) was er in de vakbeweging van toenemende radicalisering sprake. Het systeem van loonbe- heersing kwam hoe langer hoe meer in het gedrang. Het centraal overleg stagneerde en als protest tegen de Loonwet organiseerde het NW zelfs de eerste politieke staking na de oorlog. Die houding veranderde toen het kabinet-Den Uyl aantrad. Dit ka binet had, zoals dat heet, het ver trouwen van de vakbeweging. Dit vertrouwen bracht de vak beweging ertoe, om in 1976 zelfs tot twee maal toe een looningreep toe te staan, zonder zelfs maar te dreigen met een staking. Zoals we hierboven hebben gezien, stelde de FNV-top in dat zelfde jaar zelfs voor, een deel van de prijscompensatie in te leveren. Dat voorstel werd gedaan in een nota, die door de PvdA-fractie "zeer realistisch" werd ge noemd". Het was de tijd dat ie dereen de uitspraken van het Planbureau, dat de lonen de schuld waren van de werkloos- slachtoffers beginnen over te ge ven, de controle over hun li chaamsfunctie verliezen en tens lotte sterven - vlug of langzaam". Ook Luns doet zijn zegje: "De neutronengranaat is een zeer klein en onschuldig wapen". Evenals VN besteedt EM aandacht aan de nieuwe Nederlandse speelfilm "Pastorale 1943". Re gisseur Wim Verstappen wordt uitbundig geprezen voor deze "on-Nederlandse goede" pro- duktie. De Tijd bevat een reportage over het in opspraak geraakte En degeest: generatieconflict in de zwakzinnigenzorg. heid, nog zonder meer onder schreef. Het was het jaar waarin prof. Van den Doel samen met Tinbergen en De Galan een plei dooi hield voor het weer instellen van de geleide loonpolitiek. De vakbeweging was weer bereid te matigen in ruil voor eisen die op politiek vlak lagen. Met name tussen de FNV-top en de PvdA-top was (en is) er dan ook een intensief contact. Zo besprak Den Uyl belangrijke kabinetsbe slissingen op sociaal- economisch gebied van te voren met FNV-voorzitter Wim Kok. Het PvdA-bestuur praat gere geld met de FNV bestuursleden. De personele bindingen tussen vakbeweging en PvdA zijn zeer talrijk. Er leek weer iets te ont staan als in de beginperiode van het NW: samen met de socialis tische partij maatschappelijke veranderingen bevechten. Achterban Maar juist op zo'n moment is het belangrijk dat de achterban in stemt het beleid, dat door partij en vakbewegingstop is opge steld. Want de socialisten zijn uit sluitend een nuttige regerings partner, omdat zij de vakbewe ging zo goed in bedwang kunnen houden. En de wens om weer te regeren, zoals die sterk leeft in de PvdA-top, dreigt minder snel vervuld te worden wanneer de vakbeweging zich niet langer conformeert aan het PvdA- standpunt. Dit laatste blijkt in derdaad te gebeuren, en de PvdA-gezinde vakbewegingstop schrijft dat toe aan de activiteiten van de CPN in de vakbonden. Niet ontkend kan worden dat - ze ker in bepaalde bonden - CPN'ers zeer actief zijn. Tot nu toe is echter niet gebleken dat zij daarmee het vakbondsbelang hebben geschaad. Wel zitten ze vaak in een ander straatje dan de PvdA. Maar dat is iets anders dan het misbruiken van de vereni gingsdemocratie. De actie van het ABVA-hbofdbestuur beves tigt dan ook alleen maar, dat ve len in de PvdA nog steeds banger zijn voor links dan voor rechts. "Werkers die nog weet hebben van vroeger (toen de zwakzinnigen halfnaakt rondkropen en uit een soort voederbakken aten) vinden dat er in vergelijking met de toe standen van tientallen jaren ge leden enorm veel is verbeterd. Ze kijken er in elk geval heel anders tegenaan dan de jongeren die, al of niet met kennis of ervaring in de zwakzinnigenzorg maar in elk geval met de nodige idealen, bin nenkomen". "Het is een sfeer waarin gemakke lijk scherpe tegenstellingen kun nen groeien". De Tijd verwacht nog jaren moeilijkheden, "alleen al vanwege de slechte huisves ting". Verder het begin van een nieuwe serie: "De tv-makers van Neder land". Gijs Stappershoef bijt het spits af. Hij vindt dat er onvol doende mobiliteit is in de hogere regionen bij de tv. "Ze blijven te lang zitten. Overleven zichzelf. Zitten vastgekleefd aan de stoe len. Dat heeft allerlei oorzaken. Bijvoorbeeld dat lokkende pen sioenfonds van de omroep." "Er is ook sprake van een geeste lijke vadsigheid. Er is een angst voor kwaliteit bij de tv. Ik heb het gevoel dat die angst nauw sa menhangt met het eigen formaat; het zegt iets omtrent de mensen aan de top". Voorts een interview met de strijd vaardige NRC-redactrice Emmy van Overeem: "Ik heb het femi nisme aangeschoten als een jas die me paste". En een portret van de Britse schrijver Graham Greene. De Haagse Post heeft een gesprek met Edward Jay Epstein (oud docent politieke wetenscmappen aan de universiteit van Harvard), die in zijn zojuist verschenen boek "Legend" heeft nagegaan wat de betrekkingen waren van Lee Harvey Oswald, de moorde naar van president Kennedy, met de Russische geheime dienst. Hij stuitte op een netwerk van spio nage en contra-spionage. "De FBI heeft Oswald, een radar technicus, na zijn terugkeer uit de Sowjet-Unie niet in de gaten gehouden, hoewel ze redenen hadden te vermoeden dat hij een geheim agent was". De HP werpt een uitvoerige hoeveelheid licht op Lucebert. "de keizer der vijftigers", die al jaren een teruggetrokken leven leidt, zomers in Bergen, 's winters in Spanje. Afgeschermd van de wereld blijkt hij voort te werken aan nieuwe schilderijen en nieuwe gedich ten. "Dat ik u eer ben gaan schrijven is wel lullig voor die jongens die de Verzamelde Gedichten hebben samengesteld, 't Blijkt nu toch niet het definitieve werk te zijn". Verder: Hoe reilt en zeilt de Pa- paoea-bewegingop Nieuw- Guinea en in Nederland? en "een CD A-staatssecretaris contra de vluchtelingen"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13