Actie bij "Grof" reikt verder dan de poort bedrijf Flippo zingt het hele alfabet uit et is de strrjd van de mensen zelf 'Bezetting is discriminatie vandirectenr' Vrouw bezetter: ik zie je wel weer thuiskomen Ex-werknemer: "Ik had meegedaan met actie" DONDERDAG 20 APRIL 1978 LEIDEN Louis Ouwerkerk ZOETERWOUDE - "Het co mité kan wel stimulerend optreden, maar uiteindelijk is het de strijd vart de men sen van de Grof zelf. Hier in de fabriek moet die strijd ge streden worden, hier moeten beslissingen vallen". Zo staat Louis Ouwerkerk er te genover, één van de oprich ters van het comité tot be houd van de werkgelegen heid bij de Grofsmederij. Dit comité dateert al van no vember, toen de eerste ge ruchten doorkwamen van -alweer- een op handen zijnde reorganisatie bij de Grof. Een aantal CPN'ers sloeg de handen ineen met het doel arbeidsplaatsen in Leiden te behouden. "De maat was vol. Na een reeks van bedrijfssluitingen en overplaatsingen, Krantz als laatste, moest nu de werkge- met hand en tand verdedigd worden. Dat kan bij de Grof, mits een ander beleid wordt gevoerd, dat erop is gericht om orders te krijgen. Wellicht is dan ook een rol voor de overheid weggelegd, met orders voor staatsprojekten. Op gemeen telijk niveau heeft Dries Hoeven deze 'zaak aange kaart, met als resultaat dat het ministerie voor Econo mische Zaken zou worden verzocht de werkgelegen heid voor de Leidse regio te behouden. Meer concreet heeft hij gevraagd, of de Grof geen bruggen voor Leiden zou kunnen bouwen, de Churchillbrug bijvoor beeld." "Wij vinden, dat naar concrete oplossingen moet worden gezocht, uitgaand van de mogelijkheden binnen het bedrijf die perspectief bie den, zoals de vakbekwaam heid. Dit in tegenstelling tot het beleid van Schut, de reorganisaties keer op keer, die de basis van de Grofs mederij steeds smaller maakten. Met als uiteinde lijk perspectief: de totale ontmanteling." "Het gaat niet alleen om een persoon. We leven in een ka pitalistische maatschappij in een crisissituatie. Met een ander regeringsbeleid zou veel meer werk te behouden zijn: de metaal en de scheepsbouw moeten be schermd worden". Steun Hoewel het steuncomité werd geïnitieerd door de CPN on dervond het al spoedig steun uit bredere lagen van de (vooral Leidse) bevolking, om zich tijdens de bezetting uit te breiden tot een reeks van groeperingen, die de ei sen van de bezetters steunen. In de vijf maanden van zijn be staan heeft het comité onder andere geprobeerd de 54 de- cember-ontslagen ongedaan te maken; handtekeningen bij het arbeidsbureau aan geboden tegen de ontsla gaanzeggingen (met de bus!); solidariteitscampagnes bij andere metaalbedrijven op gezet. De laatste, zeer succesvolle ac tie: de financiële campagne voor de bezetters van de Grofsmederij. Louis: "De positie van Dries Hoeven in de gemeenteraad is voor ons van veel belang geweest. Immers: Naast de actie van de werknemers in het bedrijf is ook belangrijk, dat hun eisen in de gemeen teraad tot uitdrukking ko- ZOETERWOUDE - Vandaag op de kop af twee weken ge leden bezetten de werknemers van de Koninklijke Ne derlandse Grofsmederij hun bedrijf. Directeur Schut werd aan de poort tegengehouden, daarmee werd de be zetting een feit. Hèt kenmerk van een bedrijfsbezetting is immers, dat de directeur en/of anderen die normaliter de zeggenschap over het bedrijf hebben door de werkne mers in hun vrijheid van handelen worden beperkt. Burgemeester: Burgemeester Detmers ZOETERWOUDE - Op blad zijde 2 van het draaiboek voor een. bedrijfsbezetting bij de KNG staat het vermeld: "Bij aanvang aktie in ieder geval info naar B. en W. Zoeter- woude". Nog vóór acht uur, donderdag twee weken gele den, stelden de bezetters bur gemeester Detmers van Zoeterwoude telefonisch van de actie op de hoogte. Zijn reactie: "Ik hoop dat de werkgelegenheid behouden kan blijven". Sindsdien heb ben de bezetters niets meer van hem vernomen. Burgemeester Detmers nu: "Zolang de orde en de rust niet in gevaar komen heb ik geen enkele behoefte me op de Grofsmederij te vertonen". Naar hij zelf zegt laat bur gemeester Detmers "een an der geluid over de actie horen dan de meesten". "Ik begrijp het moment van bezetten niet", zegt Detmers. "Net nu er steun was gekomen. De voorwaarden waaronder die steun zou worden verleénd leken mij nog wel bespreek baar te zijn". "De Grofsmederij is al een jaar of tien noodlijdend. Nu opeens wordt alles over één man z'n hoofd uitgestort, iemand die pas 3 jaar bij dat bedrijf werkt. Men had ken nelijk een zondebok nodig, of men wilde de actie als een soort van pressiemiddel ge bruiken, waarvan de direc teur nu de dupe dreigt te wor den. Echt, ik vind het jammer voor die directeur. Ik zie het als een soort discriminatie. Waarom kan die ene arbeider, want de directeur is evengoed een arbeider als de anderen, zomaar van de ene dag op de andere uit het bedrijf worden gehouden? Als hij hetzelfde tegenover één van de andere arbeiders zou handelen kreeg hij meteen de vakbonden aan zijn broek". Zoeterwoudes burgervader moet nog aan het idee van een bezetting in Zoeterwoude wennen. "Maar ik vind het een bedenkelijk verschijnsel, dat activiteiten, die het indi vidu worden verboden, wor den getolereerd zodra het massaal gebeurt". Deze beperking geldt niet alleen1 ten aanzien van de zeggenschap over de arbeiders (als bij een sta king) maar ook wat betreft de zeggenschap over de produktie- middelen. Hoewel deze macht sovername binnen het bedrijf principieel een tijdelijke zaak is, is het juist dit element waardoor de bedrijfsbezetting vaak ter dis cussie staat. Zagen bezettingen de poten onder de stoel van het vrije onderne merschap vandaan of bevestigen zij juist de vrije ondernemings gewijze produktie, mits deze zich beweegt binnen maatschappelijk aanvaardbare gerenzen? De on dernemers die met een bezetting in het eigen bedrijf te maken krijgen zien dit veelal als een aan tasting van het vrije onderne merschap. Ondernemers die een voorheen bezet bedrijf overne men (bijvoorbeeld Diamij in Hoogerheide, '77; Holborn in Lelystad, '75) kijken er echter weer heel anders tegenaan. Zo vond een zegsman van Centraal Beheer, hypotheekgever van Dam Chips, dat in april '76 werd overgenomen door Van Tuyl dat „Het niet de slechtste werkne mers zijn die hun bedrijf bezet ten". Voor de werknemers zelf is een be zetting - voorbijgaand aan de vraag of wat men er mee wil be reiken al dan niet terecht is - vaak het enig mogelijke machtsmiddel om hun eisen kracht bij te zetten, in tegenstelling tot een staking. Hierdoor kan druk op anderen worden uitgeoefend zonder dat de vaak toch al niet zo rooskleu rige situatie in het bedrijf daar onder te lijden hoeft te hebben. Verdwijnen De bezetting bij de Grofsmederij heeft, als vrijwel alle bezettingen die we tot nog toe in Nederland hebben gekend, ten doel de werkgelegenheid te behouden. Daaraan wordt echter de eis toe gevoegd, dat de huidige direc teur, H.P. Schut, moet ver dwijnen. Niet alleen tijdelijk - als dat werd verlangd zou de bezet ting bij de Grofsmederij op één lijn staan met alle andere bedrijfs bezettingen- maar voorgoed. Al eerder werd een bedrijfsbezet ting gebruikt om een dergelijke eis kracht bij te zetten. Voor het eerst in 1973: De 65 werknemers van het Boxtelse transportbedrijf Van Heertum en Prinsen (een dochter onderneming van Fur- ness) bezetten toen hun bedrijf uit protest tegen het beleid van een van hun (twee) directeuren. De actie had succes: De Raad van Bestuur ontsloeg de gewraakte directeur. Vorig jaar twee soortgelijke acties: bij Diamij, producent van gediamanteerde gereedschappen en machines in Hoogerheide en bij banketbak kerij Boom in Zwolle. Ook deze bezettingen hadden het door de werknemers gewenste resultaat. Diamij ging in andere handen over; Directeur/eigenaar Boom van de banketbekkerij ver klaarde zich bereid zijn aandelen aan zijn personeel over te doen. „Weg met Schut" „Weg met Schut" bij de Grofsmederij heeft echter een diepere betekenis dan zo op het oog lijkt. De bezetters verlangen niet slechts het vertrek van hun directeur vanwege zijn niet lan ger te tolereren beleid. Kernvraag is: gooit de overheid geen miljoen over de balk door aan deze man, met zijn beleid, zijn visie, de beschikkingsmacht over het toegezegde overbrug gingskrediet te geven? Te veel geld verdween al in bodemloze putten of naar onbekende be stemmingen. De gebeurtenissen bij Tealtronic Nijmegen (waar vele overheidsmiljoenen ver dwenen door de frauduleuze praktijken van directeur Rod- gers) en het confectiebedrijf Se- riös in Nieuweschans (waar overheidsgeld werd aangewend voor de aanschaf van machines die prompt naar de Duitse Se- riös-vestiging werden overgehe veld) liggen nog vers in het ge heugen om dit soort zaken te voorkomen vroegen de werkne mers van de Grofsmederij garan ties ten aanzien van de werkgele genheid en controle van werk nemerszijde op de toegezegde steun. Tot nog toe heeft de overheid slechts materiële voorwaarden aan de steunverlening gesteld, zoals het tijdig aflossen van rente. De werknemers van de Grofs mederij vragen daarenboven om inhoudelijke voorwaarden. Al weer. geen nieuw geluid. De be zetters van Veldkoning, Holland United, vroegen in 1976 niets an ders, nadat ook bij hen ettelijke miljoenen op mysterieuse wijze waren verdwenen. Door zich op deze indirecte wijze tot de overheid te wenden reikt de actie bij de Grofsmederij ver der dan de poorten van het eigen bedrijf. Frans Flippo (55, kotteraar) is er heilig van overtuigd dat als de Grofsmederij niet was bezet iede reen in juli op straat zou staan. "Met de draaierij en de bank- werkerij is het zonder meer af gelopen. We hebben nog maar voor een paar dagen werk dan is het op. Dat was ook de opzet van Schut: Hij ging er niet op uit om andere produktie binnen te ha len". "Ik lig er dus in elk geval uit. Maar ik vind dat we moeten knokken om die kleine kans op werkgele genheid te behouden. We kunnen ons toch niet maar zo als varkens naar de slachtbank laten voe- staan. Zijn oorspronkelijke vak van sigarenmaker gaf hij on na dat twee keer achter elkaar het bedrijf waarbij hij werkte de poorten sloot. Hetzelfde verhaal drie jaar geleden: het Alphense bedrijf waar hij na 18 jaar werken bij de Grofsmederij naar over stapte ging failliet en Frans keerde weer terug naar de Grof. Draaiers - het vak waar de Leide- naar op de rijkswerkplaats aan de Groenesteeg voor werd omge schoold - worden nog wel ge vraagd. "Maar de werkgever kijkt daarbij altijd naar leeftijd. Als je dan 55 bent, zoals ik, ben je altijd het haasje. Schut kan wel piepen wat er na deze bezetting met zijn carrière moet gebeuren, maar hij komt wel weer aan de slag, ik niet "Toen Schut hier kwam kennisma ken, een jonge vent, dacht ik: nou, dat ziet er wel uit. Maar ach terafik kan m'n tong wel af bijten dat ik het hem niet duide lijker heb laten merken, maar steeds weer dat gezegde dat er niet hard genoeg werd gewerkt, terwijl er gewoon geen werk was. Het had alleen geen zin om iets te zeggen, een antwoord kreeg je toch niet". Volgens Frans Flippo is- er een harde kern in het bedrijf die be reid is tot het eind toe door te gaan. Want: Schut terug, dat is onmogelijk. "Als je a hebt gezegd moet je het hele alfabet uitzin gen". Frans gezin staat in elk geval vol ledig achter hem. "Toen het vriendje van mijn dochter van de bezetting hoorde zei hij: gó, is je vader zo rood"? "Nee hoor", ant woordde zij hem, "hij vecht voor "Ik hoorde het dezelfde ochtend op het radionieuws van elf uur. Ik schrok ervan open dacht wat is er nu aan de hand. Direct nam ik de fietsen ben naar het bedrijf toegegaan en tot 's middags half vier gezeten". Dit zegt de 60-jarige Henk Schreuder voor wie de actie van de vakbonden bij de Grofsmederij te laat is gekomen. Hij behoorde bij de 54 mensen die op 6 december van het vorig jaar te horen kregen dat ze niet meer nodig waren. De bonden gingen toen, hoewel schoorvoetend, met de reorgani satie akkoord. Toen hij de eerste bezettingsdag terugkwam op de Grofsmederij, was dat voor het eerst sinds zijn ontslag. Ook de daaropvolgende dagen is hij telkens komen kijken hoe het met de bezetting stond. "Dat de actie een halfjaar te laat is gekomen vind ik achteraf gelul", zegt Schreuder. "De bonden hebben het moment gezien en toen de spijker op de kop geslagen. Maar ik zeg wel nog steeds dat het ontslag van die laatste 54 man niet nodig is geweest. Er zijn toen hele goeie krachten op straat gezet". Wanneer Schreuder nu de fabriek bezoekt, gaat hij niet verder dan de kantine. "Ik kan de fabriekshallen zelf niet meer in, dat is niet meer voor me op te brengen. Je blijft te lang peinzen. Zo had ik al plannen gemaakt om met mijn vrouw van het geld dat ik zou krijgen bij mijn 40-jarig jubileum een weekje naar Berlijn te gaan. Daar grijp ik nu naast". Wat vindt hij van de kritiek op de directeur? "Hij liet zich weinig zien en maakte ook nooit eens een praatje met je. Met grote stappen liep hij altijd door de fabriek. Er is vaak genoeg gezegd aan die man hebben we niets. Voor mij hoeft die dan ook niet te blijven"En strijdlustig voegt hij er aan toe: "Als ik er nog had gezeten, had ik zeker meegedaan". "Ik zie je ioei weer een keer thuiskomen. Al blijf je' twee maanden weg, maak je om mij maar geen zorgen", zei de vrouw van Rinus Meeberg, lid van het actiecomité, toen haar man twee weken geleden in alle vroegte het huis verliet om de Grofsmederij te gaan bezetten. Rinus en zijn vrouw hebben elkaar inmiddels al weer vele malen thuis gezien. De bezetters van de fabriek heb ben met elkaar een regeling ge troffen dal ze de ene dag op de fabriek slapen en de andere dag thuis. Hoewel zoals zij hel zelf uitdrukt, helemaal niet zo'n type is om ach ter spandoeken te lopen, steunt Sari Meeberg de actie van haar man volledig ."Ik keek er eerst ook van op dat Rinus aan de bezet ting ging meedoen, maar ik denk dat hij de laatste tijd door alle toestanden harder is geworden". Rinus en Sari Meeberg hebben een dochter van dertien jaar. Die had in het begin wel moeite met de be zetting toen ze alle foto's zag. "Ze was erg angstig en dacht dat het net zo iels was als een kaping", vertelt Sari. Zelf kan ze zich er niet toe zetten naar de fabriek te gaan om daar eens een kijkje te nemen. "Het klinkt misschien gek", zegt ze "maar het stuit me tegen de borst om te moeten zien dat mensen zo moeten knokken voor hun werk en zo moeten vechten voor hun brood". Sari Meeberg heeft er vrede mee dat het gezin misschien wat ontregeld wordt door de actie, "maar" zegt ze, "het gezin zou pas echt ontre geld zijn als mijn man over twee of drie maanden was ontslagen cn iedere dag thuis was geweest. Nu hopen we van deze actie wijzer te worden anders waren we er niet aan begonnen". Ze heeft de laatste jaren duidelijk gemerkt hoe haar man met steeds minder plezier naar het werk ging. "Als hij thuis kwam was hij stilen sikkeneurig. Ik heb wel eens gezegd ga er toch vandaan en solliciteer ergens anders. Al ga je minder verdienen, je moet het naar je zin hebben". Ze vertelt van de spanning waarin het gezin verkeerd heeft bij de laatste reorganisatie: "Op 6 de cember kreeg hij te horen dat hij niet zat bij de groep die zou wor den ontslagen. Die dag was ook zijn verjaardag: een mooi ca deau". Hoe denkt Sari Meeberg over de af loop? "Wanneer de bezetters geen triomfantelijke zijn. De ierw inning denken de mensen vqor hun

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11