NIET ZO'N ZORGELOZE LENS Zie je nou wel helemaal geen klachten over die reclame Niet van gediend? Antwoordnummer 666 Onderzoek naar grof brood Een rode grapefruit KANTJES MAAIEN ZONDER MES MAANDAG 17 APRIL 1978 EXTRA PAGINA 9 Er zijn mensen die zich er aan ergeren dat zij bepaalde re- clamepost alsmaar onge vraagd in hun brievenbus krijgen jaren en jaren lang. Daar kun je bezwaar tegen ma ken. Schrijf naar Antwoord nummer 666, Amsterdam (er hoeft dus geen postzegel op uw brief) en vraag: schrap s.v.p. mijn naam uit de ver zendlijst van die-en-die re clamemaker. Je kunt ook vragen om ge schrapt te worden van alle lijsten van reclamepost- verzenders. En bij de PTT. Doe er liefst enveloppen en adresbandjes van het be doelde reclamedrukwerk bij, dan weten ze precies hoe u op de lijsten staat. Dan begint de molen te draaien. Langzaam, want je krijgt al meteen een briefje terug waarin staat dat ze je niks kunnen garanderen. Maar ze zeggen dat ze hun best doen, bij de afdeling Postreclame van het Genootschap voor de Reclame. Na verloop van tijd, als je ver zoek overal heeft kunnen doorwerken, mag je verwach ten dat je minder last hebt. Klachten over brievenbus reclame, voor wat betreft de inhoud of de uitvoering? Schrijf die ook aan dat Ant woordnummer 666. Staan er lelijke leugens in reclamed rukwerk, vind je dat ze je bru taal toespreken, voeren ze be stellingen niet goed uit. of stinkt hun bedrukte papier je te erg, schrijf het aan de heren op nummer 666. Zij zitten er voor de brievenbus reclame. en wat zij believen wel en niet voor hun rekening te nemen in hun code, daar heb je als publiek geen bood schap aan. Klachten zullen ze moeten aan horen, als u die hebt. Een goed idee van Black Dek ker is de ontwikkeling van 'n zaagtafel geweest. Deze kan namelijk in een handomdraai aan de Workmate, het be kende opklapbare en ver plaatsbare werkbankje van deze firma, worden gemon teerd. 69) De tafel is ge schikt voor twee bestaande cirkelzaagmachines en een aantal cirkelzaaghulpstuk ken. Hamer en tang Sandvik besteedt by het ver vaardigen van zijn gereed schappen altijd veel aandacht aan functie en vorm. Zo heb ben de twee nieuwe klouwhamers van Sandvik een nieuw handvat gekregen dat goed in de hand ligt. De stelen zijn van fiberglas ge maakt dat o.a. het voordeel heeft dat de schok voor een- deel wordt opgevangen. Dc lijmtangen, in negen ver schillende maten, zijn voor zien van onbreekbare hand vatten van kunststof waarvan het middengedeelte vier vlakke zijden heeft om ook een steeksleutel te kunnen gebruiken. De drukplaat en het uiteinde van de vaste klamp hebben zachte kappen van kunststof om krassen op het werkstuk te voorkomen. Er zijn mensen blind geworden door het dragen van een speciaal soort con tactlenzen, die dag en nacht op het oog zitten. „Permanent wearlenzen" heten die dingen. Een tijdje terug hebt u er op deze pagina over kunnen lezen. Dat er ongelukken mee gebeurd zijn (voor zo ver bekend zeven verspreid over Europa) wil niet zeggen dat die lenzen helemaal niet deugen. In bijzondere ge vallen dragen mensen ze op dok tersvoorschrift. Maar permanent wear lenzen zijn wel riskant. Wie ze heeft moet zijn ogen zeer regelmatig laten controle- Het is geen lens waarvan je zegt: wat i- deaal, die wil ik ook. En dat stuit je ineens op een advertentie achterop de Gouden (telefoon)Gids, van het Oogmeetkundig Kontaktlens- centrum. Vestigingen in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Wat slaat daar in? Dit: „Eerlijke informatie vindt u in onze grote, zeer uitgebreide kleuren- folder. Ook over de nieuwste lens: de permanent-wear-lens, die u dag en nacht onbeperkt kunt dragen. Die folder krijgt u gratis als u hem even aanvraagt." Geen woord over de bezwaren van zo'n permanent wear-lens. Maar misschien staat daar wat over in de folder. Die vra gen we dus even aan. Enthousiast De folder zegt „Als gespecialiseerd cen trum hebben wij nu al honderden tevre den clienten, die enthousiast zijn over dit nieuwe, optisch en kosmetisch ver antwoorde produkt." „Totaal beoorde eld: 'n zeer zorgeloze lens". „Als wij - na onderzoek - van mening zijn dat u ge schikt bent om ze te kunnen dragen, dan is er grote praktijkervaring, die precieze aanpassing mogelijk maakt." Die laatste zin doet vermoeden dat je zulke dag-en-nacht-lenzen niet zomaar krijgt. Maar dat zinnetje ,,'n Zeer zorgeloze lens", dat staat er ook. Daarbij denk je toch niet zo gauw aan risico's, aan steeds voor controle moeten komen, laat staan aan blind worden. Wat moeten we daar nou mee aan, vragen we 'aan de heer H. van Gelderen, direc teur van het Oogmeetkundig Kon- taktlenscentrum. Kleine groep In zijn ogen blijft het een zorgeloze lens, „maar voor een heel kleine groep. Bij het eerste onderzoek valt al vijftien procent van de kand ïdaten af en daarna blijkt dat in de praktijk eigenlijk maar een derde van die resterende 85 procent de per manent wear-lenzen kan blijven dragen. Het merendeel valt dus af, omdat dè ogen niet goed op de lens reageren. Maar de mensen die ze mogen blijven dragen zijn wild enthousiast Zijn dat die honderden tevreden klanten, waarover de folder spreekt? O nee. De reclame blijkt altijd ietwat mooier dan de werkelijkheid. „Ik schat dat ik nog een kleine honderd cliënten heb die permanent wear-lenzen dragen", aldus Van Gelderen. „Ze zijn ook erg duur 225 per stuk, en zeer kwetsbaar, want ze bestaan voor 85 procent uit traan- vocht. De eigenlijke lens is heel breek baar". Eigenlijk tegen Hij zegt dat hij eigenlijk altijd tegen de permanent wear-lens is geweest. „Het leek mij dat door zo'n lens het oog te weinig zuurstof en te weinig voeding zou krijgen en dat afvalstoffen onvoldoende weggewerkt konden worden. Er kan dan een soort wondje ontstaan, dat bevatte lijk is voor infectie, en voor infiltratie van bacterieën". Dat was een paar jaar geleden. „Maar in formaties van de fabrikant waren zo veelbelovend. En een docent van de cur sus voor contactlensspecialist zei: het gaat vaak goed. En ik hoorde bovendien nog goede ervaringen van een laborato rium in Engeland. Kortom er waren zulke positieve berichten dat ik dacht: misschien heb ik te veel bedenkingen Voorzichtig „Ik ben ze toen heel voorzichtig gaan toe passen. cliënten moesten de eerste paar dagen elke dag terug komen omdat ik moest zien hoe de ogen erop reageerden. Als er in de eerste drie weken klachten waren, dan nam ik de lenzen terug. Ik bepaalde of iemand ermee door mocht gaan of niet. Een cliënt zelf had soms geen klachten. Er kunnen een heleboel dingen gebeuren. Het hoornvlies kan vlakker worden, of het vochtgehalte van het oog kan toenemen. Dat zijn aanwij zingen dat een oog met een permanent wear-lens erop niet meer goed functio neert. Bij sommige vrouwen neemt tij dens de menstruatie het eiwitgehalte van het traanvocht toe en geeft neerslag op de lens. De zuurstofvoorziening door de lens werkt dan niet goed meer. Bo vendien komt het voor dat kalmerings middelen de samenstelling van het traanvocht beïnvloeden Dat zijn alle maal contra-indicaties Terug Toch heeft Van Geldcren in de jaren 1975 en 1976 tussen de 200 en 300 permanent wear-lenzen aangemeten. „Ruwweg de helft van al die lenzen heb ik terugge nomen. Ik stimuleer de verkoop nu he lemaal niet meer. En ik moet eerlijk zeg gen: niet eens zozeer vanwege de risico's maar omdat het economisch niet haal baar is. Ik beloof iedereen: als lenzen je niet bevallen mag je ze teruggeven. Nou, als ik de helft van de permanent wear- lenzen moet terugnemen, dan is de ver koop voor mij met interessant." „Ik meet ze nu alleen nog aan als een arts ze voorschrijft, of als er een arts is die de verantwoording wil dragen. Nee. niet vanwege dat ongeluk dat ermee gebeurd is. Ik was er daarvoor al mee begon- Beetje vreemd Maar is het dan toch niet een beetje vreemd dat hij pagina-groot met per manent wear-lenzen adverteert'' Van Gelderen: „Advertentieruimte achterop een Gouden Gids wordt heel ver tevoren verkocht Deze advertentie (op de gids '77/'78 - red.) is al in 1976 opgemaakt. Daarna kun je er niets meer aan verande ren. Ik zou nu een andere tekst opge- En daarmee belandt de heer Van Gelderen in de merkwaardige situatie, dat hij re clame maakt voor iets dut hij eigenlijk niet graag verkoopt Keurkoop Taleninstituut, de boeken van Lecturama) stampt men de reclame in alle brieven bussen van het land. Acht keer per jaar 4^2 mihoen folders en mapjes. Hebben ze bij Lecturama/Talenin- stituut/Keurkoop een nieuw ar tikel waarvan ze nog willen na gaan of het goed verkocht zal worden, dan testen ze dat door er eerst 250.000 folders van uit te sturen. Degenen die deze folders ontvangen zitten ongeweten in een soort steekproef. Uit hun be- stellinge moet bestellingen of het artikel zal „lopen". Zit het goed, dan maakt Lecturama de hele oplaag aan reclamemateriaal klaar en stuurt die het land in. „Kwaliteitswerk" Nog een treffend gegeven uit het reclamevakblad tot besluit De PTT is voor zyn reclamever- spreiding twee a drie keer zo duur als een particulier verspreidings bureau. Toch krijgt de post steeds meer klandizie. De PTT verdedigt zijn hoge tarie ven met het argument dat men kwaliteitswerk doet, en dat via dit staatsbedrijf verspreide re clame meer aandacht krijgt van het publiek. Bij het TNO is momenteel een on derzoek aan de gang naar het nut van vezels in voedsel. Men onder zoekt dit met proefdieren, in een kinderziekenhuis en door na vraag bij het publiek. In een tussentijdse publicatie waarschuwd de TNO-chemicus dr. N.A. Pikaar tegen overdrij ving met vezelige voeding. Hij zegt daarover „Voor velen past het in de nostalgie naar het primi tief natuurlijke van vroeger, zoals het malen van koren op steen. De commercie heeft er direkt op in gehaakt en er verschijnt brood op de markt met fraaie namen als monnikenbrood, molenbrood en Toerkestanbrood. Zemelen die tot voor kort alleen aan het vee werden gevoerd, gaan nu tegen goed geld voor menselijke con sumptie over de toonbank". Gewone grapefruits zijn geel van binnen en geel van buiten. Bo vendien zijn er, die een kleur vruchtvlees tussen rose en oranje hebben, maar nog steeds een gele buitenkant. Maar nu zijn cr ook al. die van binnen knalrood zyn, of liever gezegd: robijnrood. Daar zijn ze ook naar vernoemd. De Amerikanen, die deze grapefruits kweken, hebben ze „Ruby Red" gedoopt. De schil is geel, met een flinke vleug rood. Dat klinkt alsof het oranje is. maar dat is niet zo. Ze lijken niet op sinaasappels. Ze zijn veel groter. Die rode grapefruit bestaat nog niet zo lang. Hij schijnt in Texas van zelf te zijn ontstaan als een afwij king op de gewone en sindsdien zijn ze hem daar gaan kweken. Dokter In de Verenigde Staten zyn ze zeer populair. Daarnoeinen ze de rode pompelmoes de „koning" van het citrusfruit en beweren ze dat een zo'n vrucht per dag de dokter bui ten de deur houdt. Het vitamine C-gehalte van de knalrodeg rapefruit is erg hoog. Een halve vrucht levert zeventig procent van watje dagelyks nodig hebt. Zoet Hij is erg zoet en heel sappig. Min der bitter dan de gewone grapef- ruits. De importeur heeft uit de VS ook nog een ander interessant verhaal te horen gekregen. In La keiand (Florida) heeft dr. Ed Nel son, hoofd van het voedingslabo ratorium van Florida's College of Medici ontdekt dat twee grapef ruits per dag het cholesterol gehalte in het bloed verlaagt. Dat zou te danken zijn aan de pectine 1 in de grapefruit. Theorie Of dat kan hebben we nog maar even nagevraagd bij de Neder landse Hartstichting. Daar ver telde ir. B. C. Breedveld dat deze theorie inderdaad bestaat en dat er aan de landbouwhogeschool in Wageningen onderzoek naar wordt gedaan, maar dat nog niets met zekerheid vaststaat „Pectine is een voedingsvezel, een onver teerbare stof. Men denkt dat pec tine in de darmen cholesterol bindt en afvoert. Maar daar kun je nog een heleboel vraagtekens bijzetten". Voorlopig kunt u gra pefruits dus maar beter alleen voor het lekker eten. De afdeling Postreclame van het Genootschap voor de Re clame heeft onlangs laten weten dat er zich in onand nog geen mens heeft gemeld die klachten hgd over reclame per-post. En dat verheugt deze reclamema kers zeer, want, zeggen zij, het is nu toch wel algemeen bekend dat je kunt klagen, en waar. Er is, zoals dat heet, „ruime publiciteit gegeven aan de code die voor brievenbusreclame is opge steld". Ze spreken het niet hardop uit, maar ze leggen wel de conclusie voor je neus dat er wie-weet he lemaal geen klachten over brievenbusreclame zijn. Dat niemand zich ergert aan de" re- clamebriefjes waar ongevraagd Iedereen worstelt met het pro bleem van maaien bij tegel paden en flagstones, langs muren, rond bomen, enz. Welhaast gelijktijdig zijn een aantal firma's met een nieuw soort graskantensnijder ge komen die het probleem mesloos met succes lijkt op te lossen. Mesloos, het snijgedeelte be staat uit een nylondraad die met hoge snelheid in het rond draait. Behalve de (hier afge beelde) Strimmer van Black Deckèr, de K S- en de Toro-trimmer (beide geïmporteerd door Jan Heybroek, Bilthoven) die alle een snoer vereisen, heeft Sandvik een graskantens nijder die op een (uiteraard oplaadbare) accu loopt. Voor de laagst geprijsde betaalt u 129. Het laatste nieuws van Black Decker is de electrische, zo genaamde „fluister"maaier. Alleen een zeis maait stiller, zegt de fabrikant. Als het u 249 waard is om ook bij uw buren in de pas te liggen, schaft u zich zo'n „fluis- ter"maaier aan. Kettingzaag De electrische kettingzaag van Black Decker is geen dag te vroeg gekomen nu de open haard haar opmars in onze huiskamers hardnekkig voortzet. Men kan nu zijn blokken hout zelf zagen want die 249, zijnde aan- schaffingskosien, haalt men er op den duur wel uit. Ze is ook handig voor het zagen van dikke balken, plan ken en palen. Bomen tot 50 cm dik kan men er eveneens mee zagen maar daarvoor hebt u wel toe stemming nodig. Gelukkig maar, voor ons bomenbe- stand! De machine, 3'/2 kg zwaar, heeft een 1100 Watt motor en een beveiligde handgreep. Zaagtafel zijn naam en adres op zijn geplakt door wildvreemden die hij nog nooit heeft ontmoet. Dat niemand de pest in krijgt als hij een laag prijsje bij een per post aangeboden artikel ziet staan, terwijl pas bij nauwkeurige le zing blijkt dat dit slechts het maandelijkse afbetalingsbedrag is dat hoort by een veel hogere prijs. Om maar wat te noemen. Door L. Bakker Ik wil hier niet een heel verhaal over gaan ophangen. Ik wil u al leen maar vragen: weet u hoe je je precies over reclame in je brievenbus kunt beklagen, en op welk adres? Heeft die „ruime pu bliciteit" voor de brievenbuscode u bereikt? Nooit Vein gehoord My niet. Zelfs beroepshalve heb ik er maar zeer terloops eens iets over gezien, en als particulier heb ik er nog helemaal nooit van ge hoord. Het zal met die klachten wel net zo zijn als vroeger bij de Codecom missie voor de advertentie-re clame. Die liet jaar-in jaar-uit een verslag verschijnen waar uit moest blijken dat er slechts tus sen slechts zeven en twaalf klach ten per jaar binnenkwamen. Pas toen er flinke publiciteit over „de waarheid in advertenties" werd geschopt, o.a. via de con sumentenorganisaties, ontdekte het publiek het klachtenadres. Er kwamen daar nu, lees ik in een vakblad van de reclamemakers zelf, in het eerste halfjaar van 1977 al een kleine tweehonderd klachten binnen. Dat is andere koek. Hele handel Rondom brievenbusreclame is in ons land een hele handel gaande, waarin het staatsbedrijf der PTT tegewoordig een flinke partij meeblaast. Kort geleden ver klaarde de staatssecretaris van verkeer en waterstaat (waar de PTT onder valt) dat de PTT onge veer acht miljoen namen en adressen van particulieren aan reclamebureaus, instellingen en organisaties had verkocht. Die gegevens haalt de PTT uit de tele foonboeken, en verkoopt ze door zonder eerst toestemming te vra gen aan degenen die het betreft. „Openbaar" De PTT redeneert namelijk dat telefoonboeken voor iedereen openbaar zijn. Zij bespaart zich zelf werk en kosten door steeds bijgewerkte adresgegevens te le veren - dus die vaak nog niet in de telefoonboeken staan - waardoor er minder verkeerde postbestel lingen voorkomen. En uiteraard laat de post zich ook betalen voor het werk van adressen uitzoeken en drukken. Er zijn ook speciale bureaus die handelen in namen en adressen Het telefoonboek is openbaar, zegt de PTT, daar kan iedereen in kijken. van mensen die daar zelf niet van op de hoogte zyn. Die bureaus bieden nog meer dan alleen maar adresgegevens. Zij hebben de mensen ingedeeld in groepen, naar beroep, welstandklasse, studiezin, en zelfs soms gods dienst. Vrij te koop Die kan elke willekeurige re clamemaker bij hun kopen. Zulke handel wordt als volko men toelaatbaar beschouwd om dat alle gegevens wel ergens openbaar waren. In ledenlijsten van verenigingen en organisaties, schoolexamens, enzovoort. Of, zeggen ze, als die redenering niet helemaal haalbaar is, het mag omdat degenen die het betreft nooit hebben gezegd dat hun ge gevens niet mochten worden doorverkocht. Zo gaat dat. Hiervolgen een paar authentieke, recente aanbiedingen van een zogenaamd direct mail bureau, dat in adressen handelt De namen en adressen van 1310 pastoorsop gegomde etiketten 9825, op zelfklevende etiketten 11720. Voor 1931 dierenartsen is de prijs f 144,83 gegomd, en f 173,79 zelf klevend. De adressen van 95.000 zoge naamde beter gesitueerden kas ten gegomd f 7125- en zelf klevend f 8550,- Adressen van kleuterleidsters: 6680 stuks voor 501,- (gegomd) en f 60120 (zelfklevend). Zo'n bureau regelt naar wens de hele brievenbus-actie: opplak ken van de adressen 9.25 per 1000 stuks), reclamedrukwerk in envelop stoppen 10,-), vouwen van de reclamebrief (een vouw 6,- twee vouwen 9,50), stempe len met „port betaald" 7,80), naar de post brengen 1,75), en zovoort. Ook de „betere buurten" kent de Het is een business met steeds ver der uitgewerkte eigen technie ken voor selectie van „doelgroe pen" en verzending van de re- clamepost. De instellingen en bedrijven die van de diensten van de PTT of van de bureaus, of van een zelf ontwikkeld systeem van per soonlijk gericht brievenbus reclame gebruik maken, hebben daar uiteenlopende redenen voor. Een aantal daarvan werd onlangs genoemd in een artikel in het reclamevakblad Ariadne. Ik ontleen daar het volgende aan: Astma Fonds Het Astma Fonds verstuurt via de PTT-adressenselectie 750.000 kaarten met een verzoek om een bijdrage. Slechts een paar procent van alle geadresseerde maakt geld over, maar dat is per persoon dan ook meteen tien gulden. Bij post op zijn duimpje. collectes op straat zijn er wel meer mensen die wat geven, maar dat zijn veel kleinere bedra gen. Tuintjes De PTT is volgens Ariadne ook wel bereid te selecteren op gegevens die helemaal niks met het tele foonboek te maken hebben. Mits het reclamedrukwerk maar wordt geleverd op nette stapel tjes en er geen al te grote haast bij is, wil de post het desgewenst best in de bus stoppen op spe ciale adressen. Bijvoorbeeld: al leen huizen met tuinen, of alleen bejaardenwoningen, of alleen bij boeren en tuinders, of bij mensen die volgens het oordeel van de post goed in hun geld zitten. Eerst op proef Bij Lecturama in Rotterdam (u kent ze: die mapjes vol met re clame voor het Taleninstitutt,

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9