^feinig hoop op gesprek met alle partijen in Rhodesië u 18 19 20 21 22 Vijftig doden bij treinongeval in Italië Betoging pro Begin Aardbeving in zuid-Italië President Leone doet beroep op Rode Brigades Techno-Beurs 17 Vaticaan en abortus Minder militairen Chili in regering VAT 78 j MAANDAG 17 APRIL 1978 BUITENLAND BOLOGNA (Reuter/AFP) - Het treinongeluk bij de Italiaanse stad Bologna heeft aan 50 men sen het leven gekost. Er zijn een honderdtal gewonden. Dat is gis teren door de politie van Bologna meegedeeld. Van de ernstig ver minkte lichamen zijn er tot dus ver 21 geïdentificeerd: 20 Itali anen en een Libiër. De expres-trein Venetië-Rome boorde zich zaterdag met een snelheid van ruim honderd kilo meter per uur in de ontspoorde wagons van de trein Lecce-Mi- laan. De sneltrein uit Lecce was ontspoord doordat er na zware regenval modder op de rails was gekomen, waarover de trein slipte. De trein uit Lecce was om geleid omdat op de gebruikelijke route een brug was beschadigd. De meeste slachtoffers vielen in de eerste-klas-wagons van de expres naar Rome. Vier van de acht wagons van deze trein stort ten 20 meter naar beneden. De twee machinisten in de locomo tief waren op slag dood. De spoorlijn ligt op dit traject naast de Autostrada del Sole. Daarom kon de hulp snel ter plaatse zijn, en was snel transport van de ge wonden naar ziekenhuizen mo gelijk. Toch duurde het tot gistermiddag, voor alle slachtoffers geborgen waren. Een arts uit Ferrara, die ook in de trein zat, heeft zaterdag waarschijnlijk verscheidene le vens kunnen redden door met servetten uit de restauratiewagon PALERMO (UPI/Reuter) - Het zuiden van Italië er eiland Sicilië zijn gistermorgen getroffen door krachtige aardschokken. Minstens v verloren het leven en 30 raakten gewond. De materi ële schade bleef beperkt tot scheuren in de muren van woningen. Hier en daar stortten muren in. Duizenden mensen renden in paniek de straat op na de eerste schok. Hierbij kreeg een oudere man een har taanval, die hem het leven kostte. Een andere, even eens bejaarde man, kwam om toen hij door een auto werd aangereden nadat hij ook in paniek de straat was opgerend. Geleerden van de universiteit van Messina voorspel den gisteren nog meer aardschokken in de komende 24 uur. De schokken zijn het gevoig van natuurlijke verschuivingen in de aardkorst. Een naar bijkomend gevolg zaterdagnacht was dat het regende zodat veel vluchtelingen, die vaak in nachtgewaad de straat wa ren opgegaan, doornat werden. noodverbanden aan te leggen. Urenlang klonk hulpgeroep van beknelde passagiers uit de ver wrongen wagons. Het elftal van een eerste divisie voetbalclub uit Verona is er mi raculeus goed van af gekomen. Enkele minuten voor het ongeluk begaf het gezelschap zich naar de restauratiewagen voor de lunch. Deze wagon bleef intact, terwijl hun eigen wagon zware schade opliep. Slechts één van de spelers liep een gebroken arm op. Op het traject bij Bologna zijn vaak reparaties nodig vanwege aard verschuivingen. Het dagblad Corriere Delia Sera heeft al bij de autoriteiten aangedrongen op af doende maatregelen om de spoorwegen hier en elders in Ita lië nu afdoende te beschermen tegen de grondverschuivingen, die regelmatig wegen en spoor lijnen in Italië blokkeren. Het traject zal waarschijnlijk drie da gen voor treinverkeer gesloten moeten blijven. Het ongeluk bij Bologna is het ernstigste trei nongeluk in Italië sinds een bot sing bij Voghera in 1962 65 men senlevens vergde. stad Bologna. Onder c Doodvonnis tegen Aldo Moro wekt ontzetting in Italië l ROME (DPA/Reuter/UPI) - Presi dent Giovanni Leone van Italië heeft gisteren via een brief aan mevrouw Moro, de echtgenote van de ontvoerde ex-premier van Italië, een beroep op de Rode Brigades gedaan Aldo Moro vrij te laten daar zijn "terechtstelling niets, maar dan ook volstrekt niets" zal opleveren. De ontvoer ders, aldus Leone, zullen reke ning moeten houden met hun veroordeling door het hele Itali aanse volk en met hun volledige isolering. Ook de Italiaanse Christen-Demo cratische Partij gaf een verkla ring uit waarin gezegd wordt dat alles in het werk moet worden ge steld om Moro vrij te krijgen. De partij gaf echter ook te kennen dat men het niet op een ak koordje met de Rode Brigades kan gooien om het leven van Moro te redden. De leiders van de Christen-Democratische Partij zijn gisteren bijeengekomen om „Geweld en kloof tussen arm en rijk toegenomen" SANTIAGO (AFP) - De Latijns- Amerikaanse bisschoppen heb ben in een gisteren in Santiago, de hoofdstad van Chili gepubli ceerd document verklaard het zeer te betreuren dat de 'sterke' (dictatoriale) regeringen die in Latijns-Amerika steeds talrijker worden, de mensenrechten schenden. De meeste van deze regeringen, al dus het dociiment dat is opge steld met het oog op de Latijns- Amerikaanse bisschoppenconfe rentie die in oktober te Puebla in Mexico gehouden zal worden, hebben zich schuldig gemaakt aan martelingen en psychische dwang'. Het geweld is toegenomen en erger geworden", zo zeggen de bis schoppen in het document dat de neerslag is van een analyse van de ontwikkeling in Latijns-Amerika in de tien jaar na de bisschoppen conferentie van Medellin in Co lumbia. Zonder in bijzonderhe den te treden en bepaalde geval len te noemen schrijven de bis schoppen het toegenomen ge weld toe aan factoren die aan el kaar tegengesteld zijn zoals 're volutie' en 'contra-revolutie'. In al onze landen, aldus de bis schoppen, poogt men de 'vijand' uit te schakelen in plaats van het puralisme te aanvaarden. De bis schoppen constateren dan dat de kloof tussen arm en rijk in de af gelopen tien jaar groter is gewor den en dat 100 miljoen Zuidame rikanen - ofwel een derde van de totale bevolking - in de 'grootste armoe' leven. van gedachten te wisselen het doodvonnis dat de Rode Bri gades over de op 16 maart ont voerde Aldo Moro zouden heb ben uitgesproken. Zaterdag avond lieten de ontvoerders in communiqué nummer zes weten dat de ex-premier ter dood was veroordeeld. Uit niets is tot dus ver gebleken dat het vonnis ten uitvoer is gelegd. Wel is het de politie opgevallen dat de Rode Brigades dit keer geen foto of een door Moro zelf geschreven bood schap in hun communiqué heb ben bijgesloten. Zoals wel het ge val was bij de vorige boodschap pen van de ontvoerders. Ook de topfunctionarissen van de Italiaanse Communistische Par tij zijn gisteren bijeen geweest om hun houding tegenover de ontvoering opnieuw te bekijken. De Rode Brigades zouden steeds meer aan populariteit inboeten. Diverse Italiaanse kranten maak ten gisteren melding van het te ruglopen van het aantal geweld daden en het verzet van zelfs ui terst linkse groeperingen tegen het geweld van de Rode Briga des. Het aantal aanslagen is in Italië teruggelopen na de ontvoe ring van Aldo Moro. Zo zijn er in de eerste helft van maart nog 158 terreuracties gemeld, in de tweede helft 57 er. in de eerste helft van april 46. La Stampa con cludeert hieruit dat het de Rode Brigades niet gelukt is de uiterst linkse groeperingen te mobilise ren. De oproep tot het ontketenen van een burgeroorlog is op niets uitgelopen, aldus het blad. DAR ES SALAAM/PRETORIA (Reuter/DPA) - De Brits- Amerikaanse inspanningen om een brede conferentie te beleggen met alle betrokken partijen in de kwestie-Rho- desië hebben tot dusver weinig instemming gevonden. De minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en Engeland, Cyrus Vance en David Owen zijn gisteren naar Pretoria gereisd, na twee dagen moeizaam overleg met de leiders van het Patriottisch Front van Rhodesië in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam. JERUZALEM - De Israëlische premier Begin (rechts) en zijn minister van defensie Ezer Weizman spelden de rang van chef-staf over het Israëli sche leger op bij luitenant-generaal Raphael Eitan. Daardoor volgde Eitan luitenant-generaal Goer op, die met pensioen is gegaan na een 30-jarige i het leger. Nkomo en Moegabe, leiders van het Patriottisch Front, gaan wel ak koord met een conferentie van alle partijen, maar ze willen niet spreken over de 'interne regeling' die Ian Smith met drie gematigde Rhodesische nationalisten heeft bereikt. De partijen die deze 'in terne regeling' hebben gesloten - Smith, Moezorewa, Sithole en Chirau - hebben geen behoefte aan een brede conferentie en zijn beslist niet bereid de interne re geling ter discussie te stellen. Kennelijk willen Owen en Vance in Pretoria de Zuidafrikaanse re gering ertoe brengen druk uit te oefenen op Ian Smith, opdat hij zonder voorwaarden vooraf zal willen deelnemen aan een confe rentie met alle partijen. Vandaag worden de twee ministers in Sa lisbury verwacht. In de Ameri kaanse delegatie werd de kans op succes van de Brits-Amerikaanse inspanningen gisteren niet hoog aangeslagen. Owen achtte het niettemin van groot belang dat de besprekingen worden voortgezet, vanwege het dreigende gevaar dat de guerril lastrijders van het Patriottisch front, en de aanhangers van de 'interne regeling' in een onder linge oorlog verwikkeld zullen raken. Als de vier partijen bij de 'interne regeling' een conferentie van alle partijen afwijzen komt dat neer op afwijzing van een in ternationaal aanvaardbare rege ling, aldus Owen. Dat zou in strijd met vroegere uitlatingen van Moezorewa en Sithole. TEL AVIV (AFP) - In Tel Aviv hebben zaterdagavond tiendui zenden mensen gedemonstreerd voor "vrede in 'veiligheid", ter öndersteuning van de buiten landse politiek van de regering- Begin. De betoging is een ant woord op de massa-bijeenkomst op 1 april voor "vrede nu", toen 40.000 betogers bij de regering aandrongen op het afstaan van bezet gebied in rui) voor vrede. Volgens de politie waren zater dag opnieuw 40.000 mensen op de been, volgens de organisato ren 60.000 a 70.000. Volgens een opiniepeiling van het instituut "Pori". gepubliceerd door het linkse tijdschrift "New Outlook", is 69 procent van de Is raëliërs voorstander van onmid dellijke vrede binnen veilige en erkende grenzen. Slechts 18 pro cent wil voorrang geven aan "het historische recht van de joden op "groot-Israël", boven vrede nu, 60 procent is van mening dat Be gins vestigingspolitiek in bezet ADVERTENTIE LFC ZILVERMOLEN dinsdagavond Rijnsb. B.-LDWS aanvang 20.00 uur terrein Boshuizerkade ROME (Reuter, AFP) - De Vati caanse radio heeft zaterdag in een commentaar op de goedkeuring van het wetsontwerp over abor tus door de Italiaanse kamer van afgevaardigden op vrijdag, de hoop uitgesproken dat het wets ontwerp door de Senaat - waar het over een paar dagen aan de orde zou worden gesteld - zal worden verworpen. Zou de Senaat dit doen, dan zal het wetsontwerp op 11 juni in een re ferendum aan het Italiaanse volk worden voorgelegd. In 1976 had de Italiaanse Senaat een eerste wetsontwerp over le galisering van de abortus reeds verworpen, wat leidde tot een politieke crisis en algemene ver kiezingen. In de Italiaanse Senaat is een the oretische meerderheid van drie stemmen ten gunste van het nieuwe wetsontwerp, dat de abortuswetgeving in Italië even progressief maakt als zij elders in West-Europa is. gebied de internationale positie van Israël heeft geschaad, en bijna evenveel mensen vinden het ongerechtvaardigd dat ook tijdens de besprekingen met Egypte nog nieuwe joodse neder zettingen werden gesticht. De Israëlische regering heeft giste ren een nieuwe formule opge steld voor haar uitleg van resolu tie 242 van de Veiligheidsraad, waarover wrijving met Washing ton was ontstaan. De Israëlische regering meent dat resolutie 242 moet dienen als basis voor on- Belangstelling verkiezingen Soweto klein JOHANNESBURG (AP) - Slechts een fractie van de kiesgerechtig den van de zwarte woonstad So weto hebben zaterdag hun stem uitgebracht in de nevenverkie zingen voor een gemeenteraad. Uit de resultaten die gisteren be kend werden gemaakt bleken slechts 3600 van de 60.000 kiesge rechtigde inwoners van Soweto hun stem te hebben uitgebracht. Het instituut van gemeenteraden is door de Zuidafrikaanse regering in het leven geroepen om de zwarte bevolking in de woonste den buiten Johannesburg meer zeggenschap te geven in het be stuur. Op het ogenblik worden deze gemeenschappen nog geleid door een bestuursraad van de overheid. Morgen zal de minister van plurale betrekkingen, Connie Mulder, de eerste zitting openen van de 30 zetels tellende gemeenteraad, die naar zijn zeggen op den duur kan uitgroeien tot een volwassen ad ministratieve instantie. De ne venverkiezingen was nodig om dat tijdens de eerste verkiezing in februari een aantal kandidaten door de regering werden afgewe zen. Ook bleken voor enkele ze tels geen kandidaten beschik baar te zijn. derhandelingen met alle buur landen. Maar de vredesvoorstel len die premier Begin ten aanzien van de westelijke Jordaanoever Reeft gedaan komen overeen met de bepalingen van de VN-resolu- tie, aldus regeringswoordvoerder Aijc Naor. Het plan-Begin biedt de Arabieren op de westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza een beperkt zelfbestuur, onder de hoede van het Israëlische leger. Het Israëli sche militair bestuur over deze gebieden zou verdwijnen, en worden overgedragen aan Arabi sche burgers. Maar Israëlische troepen zouden voor alle veilig heidsaspecten verantwoordelijk blijven. Ontmanteling van het militair be stuur voldoet volgens de Israëli sche uitleg aan resolutie 242, ook al blijven Israëlische militairen aanwezig. Deze resolutie verlangt van Israël terugtrekking uit (de) bezette gebieden. Een partij Robert Moegabe verklaarde giste ren op een persconferentie in Dar es Salaam dat het Patriottisch Front van Rhodesië een marxis tische staat wil maken, bestuurd door één partij. Een meer-partij- enstelsel is een luxe in een staat, die zich zou moeten concentreren op een beleid om de samenleving vooruit te helpen, aldus Moe gabe. Het Front verlangt dat in de overgangsperiode voor de onaf hankelijkheid het huidige Rho desische leger wordt ontbonden. "Het Patriottisch Front moet de grootste rol spelen. Wij moeten het leger vormen". Als de Britse minister Owen zich afwendt van de Brits-Ameri kaanse voorstellen en neigt in de richting van de interne regeling, dan zullen we hem als tegenstan der op het slagveld treffen, aldus Moegabe. Hij had meer vertrou wen in de oprechtheid van de Verenigde Staten, waar het de dekolonisatie van Rhodesië be treft, dan in de motieven van En geland. Moegabe sloot hulp van SANTIAGO (Reuter) - President Augusto Pinochet heeft zijn ka binet zodanig gewijzigd, dat voor het eerst sinds hij in september 1973 via een staatsgreep aan de macht kwam de burgerlijke mi nisters in de meerderheid zijn. Drie hoge militairen, vice-admiraal Patricio Carvajal en de generaals Mario MacKau en Raul Vargas, zijn vervangen door resp. Hernan Cubillos op buitenlandse zaken, Alfonso Marquez de la Plata op landbouw en Jose Luis Frede- ricci als minister van verkeer. Onmiddellijk nadat het kabinet als geheel was afgetreden om de pre sident de vrye hand te geven voor een reorganisatie, had Pinochet al de rechtse advocaat Sergio Fernandez aangewezen als mi nister van binnenlandse zaken, als opvolger van generaal Cesar Benavides die de portefeuille van defensie kreeg. De overige minis ters zijn uit het oude kabinet overgenomen. De regering telt null burgers en vijf hoge militairen, tegen het oude kabinet negen militairen en zeven burgers. De nieuwe be windsman van buitenlandse za ken, Cubillos, is een zakenman uit Santiago die een weekblad uitgeeft. Russische of Cubaanse troepen uit. "Wij hebben bondgenoten die ons materieel steunen en met wie wij ideologisch verbonden zijn, maar geen bondgenoten op het slagveld". In Salisbury verklaarde Bisschop Moezorewa gisteren dat het 'volk van Rhodesië zich koppig, krach tig, en onvoorwaardelijk zal ver zetten' tegen pogingen het in terne akkoord open te breken. Dominee Sithole zei 'het idee van een conferentie van alle partijen is ons een vloek'. Sinds Smith, Si thole, Moezorewa en Chirau op 3 maart de interne regeling teken den is een nieuwe uitvoerende raad gevormd, bestaande uit de vier leiders en 18 minister, negen blanken en negen Afrikanen, die twee aan twee een portefeuille beheren. Tegen het einde van dit jaar zouden verkiezingen op ba sis van algemeen kiesrecht wor den gehouden. Moezorewa verklaarde dat Nkomo en Moegabe welkom zijn in Rho desië als zij mee willen werken aan de overgangsregering. "Maar ze zijn bang voor de stembus". Volgens het persbureau Reuter is bij een rondreis door Rhodesië gebleken dat de meerderheid van de Afrikanen het interne akkoord steunt. Moezorewa werd ge noemd als de leider met de meeste aanhang, gevolgd door Nkomo. Breznjev wil in Bonn over N-bom praten BONN-MOSKOU (DPA) - Bij het bezoek van de Russische partij leider Leonid Breznjev aan Bonn, begin mei, zal het neutronenwa pen één van de belangrijkste on derwerpen van gesprek zijn, zo meldde het Russische persbu reau Tass dit weekeinde. De Westduitse minister van defen sie, Hans Apel, acht Het daaren tegen onwaarschijnlijk dat de neutronenbom ter sprake komt. De Bondsrepubliek houdt ken nelijk vast aan het standpunt dat de produktie van de neutronen bom een zaak van de Ameri kaanse regering is. Minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher ver klaarde gisteren in een radio-in- terview dat het nu aan de Sov jet-Unie is een bijdrage te leveren tot de afremming van de wapen wedloop, nu president Carter de produktie van het neutronenwa pen heeft uitgesteld. Hij zei dat alle NAVO-partners het er over eens zijn dat Washington in deze kwestie het besluit moet nemen. Maar eventuele Russische tegen prestaties voor het niet-produce- ren van de neutronenbom zijn volgens Genscher een zaak voor de hele NAVO. Genscher verklaarde dat de bonds regering Breznjevs bezoek wil benutten om de ontspannings- politiek te bevorderen. Bonn zal duidelijk maken dat een militair evenwicht niet alleen op het ge bied van de strategische bewa pening noodzakelijk is. Het grote belang dat Moskou aan de neutronenbom blijft hechten blijkt opnieuw uit de leuzen voor de 1-mei demonstratie, die giste ren zijn vrijgegeven. Eén van de slogans roept de "volkeren der wereld" op "vastberaden op te treden tegen produktie van de neutronenbom". ADVERTENTIE machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, verbindingstechnieken JAARBEURSHALLEN - UTRECHT Dageli|ks v 'woensdag^ donderdag r zaterdag^ vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9 00 -17.00 uur. APRIL IRENEHAL-UTRECHT J

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7