Veel nieuwbouw in gemeentelijk bibliotheekpl an 'Kinder-Cobra' op straat PSP GAAT ALLEEN In Merenwijk 3e peuterspeelzaal Actief in vrije tijd Nieuwe filialen in Merenwijk Morskwartier en Noord Linkse samenwerking onhaalbaar Plannen voor 92 bejaardenwoningen Leidse buitenbaden weer open De eerste duik van het seizoen MAANDAG 17 APRIL 1978 LEIDEN - De gemeente heeft een bibliotheek plan het licht doen zien waarin op een rijtje wordt gezet welke voorzieningen de komende jaren in het bibliotheekwerk gewenst zijn. Bo venaan staan de bouw van filialen in de Meren wijk en het Morskwartier, die beide nog dit jaar in gebruik moeten worden genomen. Met de bouw in de Merenwijk is men momenteel volop bezig. In het Morskwartier is wat meer ge-- duld nodig. De gemeenteraad heeft al 1,5 miljoen beschikbaar gesteld voor een filiaal in de Mors, maar het wachten is nog op goedkeuring van GS. Ook bestaat de mogelijkheid dat het geld uit de pot Bijzonder Regionaal Wel zijnsbeleid (de zgn. BRW-rege- ling) wordt gehaald. In deze pot zit een bedrag van 3 miljoen waarmee de gemeente Leiden het tot 1981 kan doen. Als CRM de gemeente toestemming geeft de BRW-regeling te gebruiken, hoeft men niet op goedkeuring van GS te wachten. Het is druk aan het Leids bibli- othekenfront. Naast de drin gende wens filialen te stichten in de Merenwijk en het Morskwar tier is nieuwbouw in Noord hoogst noodzakelijk. Het huidige filiaal aan de Corantijnstraat wordt, zo. staat in het bibliothe- kenplan te lezen, "gekenmerkt door excentrieke ligging, slechte toegankelijkheid, ruimtenood en geluidshinder". Dit filiaal zal in de toekomst worden onderge bracht in het nieuw te bouwen' club- en buurthuis Zevensprong. Verder is herhuisvesting van het filiaal in het Houtkwartier ge wenst. De gemeenteraad denkt aan nieuwbouw. Alleen het filiaal in Zuid-West is zonder proble- Filialen In het bibliotheekplan is ook nog een tweetal voorzieningen opge nomen die na 1982 gerealiseerd dienen te worden. Het gaat hier om de bouw van filialen in de Professorenwijk en eventueel in de Stevenshofpolder. Deze beide filialen hebben geen prioriteit. De planning is echter gebaseerd op het streven de bibliotheken zo over de stad te verspreiden dat iedere vestiging een werkgebied met een straal van 1 km zal be strijken. Rest nog de hoofdbibliotheek. Zoals bekend valt de hoofdbibli otheek op het ogenblik nog in drie vestigingen uiteen: één in de Breestraat, één aan de Steen- schuur en een jeugdbibliotheek aan de Plantage. Aan deze onbe vredigende situatie komt echter een eind met de nieuwbouw in het v. d. Heide-complex. Hiermee is plusminus 14 miljoen gemoeid. Tot slot nog enkele cijfertjes: van de 101.524 inwoners die Leiden in 1977 telde, waren er 25.430 inge schreven bij de openbare bibli otheek. Het aantal uitleningen bedroeg 1.144.840. LEIDEN - De Oude Singel bij de Lakenhal in Lei den veranderde zaterdagmiddag op bonte wijze van kleur. Zo'n vijfentwintig kinderen leefden op straat hun fantasie uit in een tekenwedstrijd van het museum. De westrijd was opgezet rondom de opening van de tentoonstelling over 'Cobra in Nederland'. De Cobra-Kunst - de experimentele kunstrichting die vlak na de oorlog opbloeide - vond vooral inspiratie in kindertekeningen. De Cobra-kun stenaars werden vooral geboeid door de spontani teit van de kindertekening. De jeugdige deelnemers (van 2 tot 12 jaar) aan het straattekenen bij de Lakenhal, gaven daar een goed voorbeeld van. Spontaan en enthousiast ga ven zij de straat in felle tinten kleur. Het mooiste resultaat leverde de 9-jarige Frida Gogelein met een fraaie vogelfiguur. Zij kreeg als eerste prijs een horloge. Voor de besten in de verschillende leeftijdsldassen waren er eveneens prijzen en voor iedere deelnemer in ieder geval een appel. Binnen in het museum za gen de kinderen later nog een film van Karei Ap pel. Diabetes De afdeling Leiden van de Diabetes Vereniging Nederland houdt van avond de jaarvergadering in de medische bibliotheek van het Di- aconessenhuis aan de Houtlaan 55. Aanvang 8 uur. Na de gebruikelijke jaarverslagen en verkiezingen wordt na de pauzs een nieuwe film van DVN vertoond. Verder is er een speciale stand ingericht waar al lerlei DVN-artikelen te koop zijn. Vrouwen strijd De 1KB (Internationale Kommu- nistenbond) organiseert vanavond een openbare avond over de "Vrouwenstrijd". De bijeenkomst begint om 8 uur en wordt gehouden in het Praethuis aan de Vrouwen- kerkkoorsteeg 9. Op de avond wordt een korte inleiding gehou den waarna er een discussis zal vol gen. Loon-informatie De KWJ organiseert vanavond een bijeenkomst waarbij gesprokem zal worden over het minimum jeugdloon. Iedereen die daarover meer wil weten is welkom. Vooraf wordt er een diaserie vertoond die door de KWJ is gemaakt en het mi nimumjeugdloon tot onderwerp heeft. De bijeenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in clubhuis De Vrolijke Arke in de Pieterskerkchoorsteeg 15. Cuba-expositie In de Wereldwinkel aan de Steen straat 1B wordt vanaf vandaag een tentoonstelling gewijd aan de vrij heidsstrijd in Cuba. In het pand is een grote serie posters en affiches te zien alsmede foto's van de revo lutionaire troepen onder leiding van Che Guevara op Cuba. Boven dien zijn er boeken en folders. Kijkhuis In het Kijkhuis van het Gespreks- centrum in de Vrouwenkerkkoor- straat 17 wordt vanavond weer een "klassieke speelfilm" vertoond. Het is "A day at the races" van The Marx Brothers. De film dateert uit 1937. De voorstelling begint om acht uur. Expeditiefirma VERKIEZINGEN IN naar De Waard LEIDEN - Het expeditiebedrijf Baak verdwijntvan de Lage Rijndijk. De gemeente is met het bedrijf een vestiging op het in dustrieterrein De Waard overeen gekomen. Het transportbedrijf zorgt in de omgeving van de Lage Rijndijk door de stalling en on derhoud van de vrachtwagen combinaties op straat voor veel overlast voor de omgeving. Het bedrijf gaat in de Waard een eigen garage bouwen. Verbeteringsplan huizen Levendaal LEIDEN - De gemeente Leiden heeft een plan uitgewerkt voor verbetering van een zestal pan- LEIDEN - De PSP in Leiden gaan volgende maand alleen de verkiezingen in. Pogingen om een gemeenschappe lijke lijst te vormen met de PPR en de SP (Socialistische Partij) mislukten. Een uitnodiging van de 1KB (Interna tionale Kommunisten Bond) om samen te werken, wees men zelf af. De PSP meldt dit in het verkie zingsprogramma voor de nieuwe gemeenteraad. De samenwer king met de PPR viel af omdat deze laatste partij samenwerking met de Fartij van de Arbeid voor staat. De PSP voelt daar gezien de ervaringen in de afgelopen raadsperiode - men brak tussen tijds met PvdA en PPR - weinig Op verkeersgebied wil de PSP naast de mogelijke realisering van de parkeergarage aan het Le vendaal (complex Sanders) even tueel nog een tweede parkeerga rage toestaan bij het Schutter sveld. Voor de binnenstad streeft men in de komende vier jaar naar een afsluiting voor het doorgaand verkeer. PSP uitbreiding van het aantal "onderwijswinkels" (zoals die in Noord). Op sportgebied wil men toe naar meer sportzalen en gratis toegang van de zwembaden. Ook op cultureel gebied wil de PSP naar gratis toegankelijkheid (of lagere entree) van instellingen als de gemeentelijke musea, schouwburg en concertzaal. Motorbakfiets over de kop LEIDEN - Op de Lammenschans- weg sloeg zaterdagmorgen een 2&-jarige Leidenaar met een mo torbakfiets over de kop. De oor zaak was vermoedelijk een blok kerende motor. De jongeman liep bij zijn val verwondingen op in zijn gezicht en moest worden op genomen in het ziekenhuis. Overeenstemming met de SP bleef PSP komt op het terrein den het LEIDEN - De Merenwijk is sinds het weekend een derde peuter speelzaal rijker. Zaterdag opende in de Condorhorst de peuter speelzaal 'Klein Duimpje'. De ac commodatie werd yandaag door de peuters in gebruik genomen. 'Klein Duimpje' is gevestigd op de plaats van peuterspeelzaal 't Meerkoetje, die verhuisde naar het wijkcentrum. De nieuwe peu terspeelzaal, naast 't Meerkoetje en Harlekijn de derde in de Wijk, is hard nodig. De behoefte aan peuterspeelzalen in de Meren wijk is erg groot. Al bij de opening heeft 'Klein Duimpje' een wachtlijst van 30 kinderen. De peuterspeelzaal heeft plaats voor 40 kinderen. 'Klein Duimpje' beschikt over twee leidsters en draait verder op de hulp van moeders. De peuters konden zaterdag bij de opening al een kijkje nemen in hun nieuwe verblijf en werden onder meer verrast met poppen kast. Het bestuur van 'Klein Duimpje' hield 's middags recep tie. daal/Pakhuisstraat. Met deze verbetering is een kleine acht ton gemoeid. De gemeente kan hier voor echter op belangrijke bij dragen van het rijk rekenen. De panden aan het Levendaal (193/193A en 195/195A) hebben een monumentaal karakter en ook de woningen aan de Pak huisstraat (3 en 5) zijn nog waar devol. Na de verbetering komen de huurwoningen in verhuur bij de Leidse Woningstichting. De huurprijs komt op rond de 300 gulden per maand. De zaak komt donderdag in de raadscommissie ruimtelijks ordening. uit omdat deze laatste partij1 thoudt aan het werken met zoge naamde mantelorganisaties (zoals het milieu-actiecentrum). De PSP wijst dat af. Op een uit nodiging van de 1KB ging de PSP niet in omdat de 1KB zich in Lei den nog niet met gemeentepoli tiek bezig heeft gehouden. Enkele belangrijke punten uit het PSP-verkiezingsprogramma: Op het gebied van de ruimtelijke ordening pleit men voor vereen voudigde onteigeningsprocedu res om als gemeente gemakkelij ker particuliere grond in eigen dom te krijgen. Men dringt aan op spoed voor plannen om de open plekken in de binnenstad te be bouwen. plei- volkshuisvesüng met dooi voor de oprichting gemeentelijk bouwbedrijf. Men wil zo het bouwen met winstbe jag door particulieren tegengaan. Op het punt van de bijzondere huisvesting (werkende jongeren, studenten, bejaarden) wil de PSP geen aparte bouw - men spreekt over "ghettovorming" - maar bouw temidden van andere be volkingsgroepen. In het verkiezingsprogramma heeft de PSP verder een onderzoek naar de uitbreiding van ligplaat sen voor woonboten opgenomen. Men noemt de woonboot "een aantrekkelijke vorm van huisves ting". De gemeente wil het aantal woonboten juist beperken. In Zuid-West ADVERTENTIE Het leven Is duur. Edah niet. LEIDEN - De Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuis vesting wil op drie terreinen in Leiden Zuid-West bejaardenwo ningen bouwen. Het gaat om plannen voor 92 woningen in twee bouwlagen. Het tijdstip van bouwen is afhankelijk van goed keuring van de gemeente. Men hoopt in ieder geval nog dit jaar te beginnen. Voor de bouwplannen is een wijzi ging van het bestemmingsplan (uit 1959) nodig. De gemeente staat in ieder geval al positief te genover de plannen. Burgemees ter en wethouders willen in prin cipe een versnelde bouwproce- dure - vooruitlopend op de wijzi ging van het bestemmingsplan - toestaan. De plaatsen voor de bejaardenwo ningen zijn een terrein aan de Brahmslaan (ten noorden en zui den van de Mendelssohnkade), een terrein op de hoek Chur- chilllaan en een terrein op de hoek Kennedylaan/Bachstraat. Op het noordelijk deel van het ter rein aan de Brahmslaan komt ook een kapel voor de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen). Aanvankelijk was hier een ker kelijk centrum voor de her vormde gemeente gedacht. Dit kerkgenootschap gaat echter in de Merenwijk bouwen. De bejaardenwoningen die de hu manistische stichting wil bou wen, zijn bestemd voor zelfstan dig levende ouderen. Elk van de drie bouwblokken staat op zich zelf. De woningen krigjen overi gens een directe alarm-verbin ding met het nabijgelegen huma nistische verzorgingshuis 't Hof- flanthuys in Voorschoten. De bouwplannen voor bejaarden woningen komen overeen met de opvattingen van de gemeente raad. In Leiden bestaat een groot tekort aan bejaardenwoningen. De situering van de woningen is voor bejaarden gunstig. De wo ningen liggen dicht bij winkel centra en aansluitingen voor openbaar vervoer. LEIDEN - ,De speeltuinvereni ging "Rondom de Maredijk:' zet vaart achter de nieuwe huisves ting. Zaterdag wordt de eerste steen gelegd voor het nieuwe clubgebouw. Deze symbolische start van de bouw wordt 's mor gens om half twaalf verricht door oprichter en oudste ere-lid van de vereniging, P. M. de Goederen. Rondom de eerste steenlegging is voor de hele dag een uitgebreid feestprogramma georganiseerd. LEIDEN - Zaterdag openden de Leidse zwembaden 'De Vliet' en 'De Zijl' hun deuren voof het nieuwe zwemseizoen. Terwijl de nachtvorst nog nauwelijks was opgetrokken, stonden de lief hebbers reeds in alle vroegte in de rij voor een eerste duik. Bij 'De Vliet' was het zelfs dringen ge blazen. De temperatuur van het water (in beide baden 22 graden) was geen beletsel voor een koene duik, maar de buitentemperatuur (die nauwelijks boven de 10 graden kwam) nodigde niet erg uit voor een dagje zwembad. Velen lieten zich echter niet weerhouden en vonden in een aarzelend lente zonnetje aanmoediging. Zwembad 'De Vliet' noteerde op de openingsdag al een dikke vijf honderd bezoekers. 'Niet slecht gezien de kou', was daar het commentaar. Zwembad 'de Zijl' noemde het bezoek 'heel erg gun stig'. Het buitenbad trok een kleine 200 waterliefhebbers, bin nen zochten zo'n vierhonderd mensen het water op. LEIDEN - Er wordt niet alleen in toenemende mate getrimd, er worden ook steeds meer prestatielopen georganiseerd. Traditioneel echter is zo langzamerhand de Oranjeloop van de Leidse Politie Sportverenigingza terdagochtend voor de twaalfde achtereenvolgende maal gehouden. Een massa van vele honderden hardlopers uit bijna alle delen van het land zette zich in beweging nadat politiecommissaris H. W. van Voorden op de Sintelbaan van het sportpark. "De Leidse Hout" het startschot had gelost Het parcours voerde ditmaal beha Ive door de Hout voor een belangrijk deel langs de OegstgeesterwegDat betekende één ronde voor de lopers op de 2 Va kilometer, twee ronden voor de inschrijvers op de vijf kilometer en vier voor de ijzeren trimmers, die gewend zijn om tien kilometer af te leggen. De snelste op deze afstand was na ruim zevenendertig minuten binnen, maar zij die er een dik uur over deden, hoefden zich evenmin te schamen. Alle deelnemers die de eindstreep bereikten, kregen een medaille als herinnering aan deze trimloop. De LPSV organiseert overigens op maandag 1 mei ter gelegenheid van Koninginnedag voor de derde maal in samenwerking met deze krant een singelloop. De start is om twee uur 's middags bij het LD-gebouw. De te volbrengen afstand bedraagt ongeveer 6V« kilometer. doorregen runderlappen LEIDEN - Postduivenvereniging "LPC" hield de eerste wedvlucht met oude duiven vanuit Roosen daal. Aantal duiven 335. De uit slag; 1,5 P. Groenendijk, 2,10 J. v. Alphen, 3, 6, N. de Groot, 4, 9, J. Groenendijk, 7, W. Onstenk, 8, Fr. Gijsman. PV "Columba" vloog ook voor de eerste maal vanuit Roosendaal. De uitslag: 1, 2, 6, W. Siera jr, 3,4, 10, W. v. d. Nieuwendijk en Zn, 5, T. Platteel, 7, 9, C. v. d. Nieuwen dijk, 8, L. Klein. ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS SEIKO-CASIO-CERTINA PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3