Burgemeester moet herkenbaar zijn en op een voetstuk staan" Succesvolle actie voor Casa Materna [Le/cfee agenda Met treintjes spelen Gmelich MeijlingVVD-wethouder Oegstgeest, vandaag geinstalleerd tot burgemeester Castricum PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 17 APRIL 1978 Gmelich Meijling: ,Hoge verwachtingen" OEGSTGEEST - 'Ik was nog niet eens een lid van een politieke partij. Ik dacht toen al, ik zou best eens burgemeester willen zijn'. Aan het woord is Gmelich Meijling, voormalig wet houder in Oegstgeest en vanmiddag in het Kerk- en Ontmoetingscentrum 'Geesterhage' aan de Geesterduinweg in Castricum geïnstal leerd tot burgemeester van deze 22.500 inwo ners tellende Noord-Hollandse gemeente. Via omwegen en vooral door het tonen van zijn inzet is voor de nu 42-jarige Gmelich Meijling een lang gekoesterde wens werkelijkheid ge worden. 'Het burgemeesterambt geeft je de vrijheid om een aantal diensten te verrichten, je zodanig dienstbaar te maken dat een vrij grote groep van mensen iets daaraan heeft', zo redeneert Gmelich Meijling, die in en om Oegstgeest grote bekendheid heeft gekregen door bestuursfuncties bü verschillende maatschappelijke instellingen, zoals het Rode Kruis, de Oranjevereniging, het voorzieningsover- leg 'de Schakel' en K. en O. (voorzitterschap). Maar vooral door zijn politieke activiteit in de V.V.D. -afdeling Oegst geest, in de regionale V.V.D.-groep, als raadslid en ten slotte als wethouder. Naast zijn vele werkzaamheden op het culturele vlak beëindigde hij in 1974 zijn studie onderwijs kunde met het doctoraal examen. Verder is hij tot zijn nieuwe ambtsaanvaarding vandaag plaatsvervangend hoofd van de afdeling sociale wetenschappen op het ministerie van defensie (speciaal voor de marine) met al lerlei nevenwerkzaamheden in diverse defensiecommissies. Bij de globale opsomming van zijn functies hoort verder nog het lidmaatschap van de krijgsraad en het opzetten van een stervens- begeleidende stichting. Hijzelf noemt zijn grote inzet(baarheid) vooral 'liefdewerk'. Filosofie Zijn persoonlijke filosofie daar over 'Als je in staat benteen aan tal dingen te doen, als je er de kwaliteiten voor hebt dan moetje het doen, ook al krijg je er niks voor betaald en al gaat er een he leboel tijd inzitten. Ik vind het erg jammer wanneer mensen die op grond van hun opleiding iets zouden kunnen doen, niets doen. Er zijn zoveel dingen die gedaan moeten worden (met name soci aal-maatschappelijk)'. Gmelich Meijling zelf heeft nooit het idee gehad dat hij ontzettend veel gedaan heeft 'Ik heb al dat werk ook nooit als een opgave er varen. Maar ik ben ook wel zo eerlijk om te zeggen dat ik het leuk vond, dat het leuk is als je iets voor elkaar doktert dat suc cesvol blijkt te zijn. Zo zijn er ook ontzettende teleurstellingen vooral als je lang met iets bezig bent geweest dat dan alsnog af ketst. Zoiets geeft spanningen die neerkomen op het gezin, die door het gezin moeten worden opgevangen". De kinderen en Gmelich Meijling's vrouw zijn eraan gewend geraakt dat hij weinig thuis is. „Ik vind Bewonderaars van het spoorwegproject in de Parkschool 11 11 ENWB verlangt maatregelen om Trekvaartweg te beveiligen LEIDEN - De ENWB (Eerste enige echte Nederlandse Wielrijders Bond) afdeling Leiden dringt er per brief aan de Leidse Raad op aan "op de allerkortste termijn" maatregelen te nemen om de ge vaarlijke situatie aan de Leidse- vaartweg op te heffen. Aanleiding tot de brief van de ENWB was het ongeval dat op vrijdag 10 maart op deze weg langs de Haarlemmertrekvaart plaatsvond. "Wij verzoeken het gemeentebe stuur van Leiden te willen bevor deren, dat op de kortst mogelijke termijn een eind komt aan de on veiligheid voor fietsers en voet gangers ter plaatse", zo staat in de brief. "De weg is erg onveilig voor de vele (brom) fietsende scholie ren en forenzen uit de noordelijke bollenstreek die juist in de och tendspits van deze route gebruik maken. Juist dan benutten echter ook veel automobilisten deze voor hen kortste route naar Lei den". De ENWB geeft te kennen dat wat deze organisatie betreft, de weg direct afgesloten zou moeten worden voor alle autoverkeer dat niet zijn bestemming heeft aan deze weg. Kinderkleding De UW-afdeling Oegstgeest orga niseert morgen en woensdag een vooijaarskinderkledingbeurs. Kleding (schoon, heel en mo dern) voor deze beurs kan mor gen tussen 10 en 4 uur worden ingeleverd bij het dienstencen trum aan de Lijtweg te Oegst geest. De verkoop vindt dinsdag plaats van 18.30 tot 21 uur en woensdagochtend van 10 tot 12 uur, eveneens in het Diensten centrum. VOORSCHOTEN - Zaterdagmid dag wisten heel wat Voorschote naren de weg te vinden naar de openbare Parkschool. De leerlin gen en onderwijzers van die school hebben zich maandenlang bezig gehouden met de trein en alles wat daarbij hoort. Het Spoorwegproject, zoals het offi cieel heet, is tot standgekomen met medewerking van de Ne derlandse Spoorwegen, die de kinderen met behulp van map pen lektuur en enige museum stukjes de kans gaven om een leuke en leerzame expositie sa men te stellen. veel steun in het gezin: Wij heb ben ook in het begin altijd de weekenden vrij gehouden voor de kinderen. Wij hebben toen ook bewust een boot in Zeeland ge kocht om ons daar te kunnen te rugtrekken. In een periode van acht jaar krijg je weieens datje te hard van stapel loopt". Iets meer dan tien jaar geleden is voor hem de echte drukte bego- nen, toen hij zich in Vlissingen aangetrokken ging voelen tot de liberale politiek. Hij bezocht daarop afdelingsvergaderingen van de WD „en verder niets". In Oegsgeest ging hij later actiever deelnemen aan de gemeentepoli tiek. „Ik vond dat ik naast de stu die toendertijd nog iets anders moest doen. Je raakt je betrok kenheid met de maatschappij kwijt als je altijd maar achter je bureau zit. Voor je het weet zitje dan in de gemeenteraad". De confrontatie met de gemeente politiek betekende ook een nieuwe opleving van de ambitie om burgemeester te worden, die jaren geleden vaker door zijn ge dachten gespeeld had. „Ik dacht toen, als je burgemeester wilt worden dan moet je toch iets meer daarvoor weten. Ik ben toen een cursus begonnen". Dat was de cursus gemeentelijk admini stratie I. Gmelich Meijling heeft het idee dat „besturen" hem beter afgaat dan zuiver en alleen „politiek functioneren". Zijn visie op het burgemeestersambt gaat dan ook duidelijk op het bestuurlijke af. „De burgemeester in een modern gemeentebestuur (waarin de raad steeds meer politiek bewust wordt) moet zorgen dat hij de raad blijft besturen en de poli tieke partijen bij elkaar brengt. In het gemeentelijk belang moet de burgemeester boven de partijen staan. Een volledig objectieve opstelling is dan ook, zover dat is door te voeren, nodig. Ik vind het niet juist als je je vereenzelvigt met één van de richtingen in de raad". Wat de relatie burgemeester-bur gers betreft vind Gmelich Meij ling dat een burgemeester zo veel mogelijk informatie moet willen ontvangen van de bevolking. Met een treintje kun je spelen, dat werd ook druk gedaan tijdens de expositie, maar treinen hebben ook te maken met vrijwel alle vakken, die op een basisschool geleerd worden. Met het spoor wegproject zijn de kinderen spe lenderwijs weer een halfjaar ver der gekomen in hun schooltijd. Toch spreken treinen vooral tot de verbeelding van de jeugd (en ook van veel ouderen). Hoe is het an ders te verklaren dat de leerlin gen van de school, zeker in de laagste klassen, zo graag treintjes tekenen met een lokomotiefje er- „Anderzijds moet hij ook een isolementspositie kunnen inne men. De burgemeester moet een herkenbare figuur in de gemeen schap zijn, die zo open mogelijk staat". Het burgemeestersambt heeft volgens Gmelich Meijling aan de ene kant kenmerken van een ere-ambt. „Daarnaast moetje je realiseren dat je tussen de mensen staat. Er ligt een beetje een tegenstelling in het vak. Je moet open staan voor de mensen èn op een voetstuk staan, omdat ze dat laatste zelf cok willen. De representatieve kant van zo'n ambt vind ik erg belangrijk. Je moet een tussenweg zien te vin den. Want het is verkeerd als je volkomen joviaal door de ge meenschap banjert". Toekomst Met een blik in de toekomst ziet Gmelich Meijling al direct de no dige taken in Castricum. Een van de grote prioriteiten is daar de huisvesting en de organisatie van het ambtelijk apparaat dat nog maar voor een klein deel in het oude raadhuis zit. Verder moet er volgens hem een bepaalde regi onale samenwerking van de grond komen. Reorganisatie van het onderwijs is ook een van de zaken waarmee hij in zijn nieuwe functie geconfronteerd zal wor den. Het toerisme is'een nieuwe factor in zijn werk, terwijl verder de welzijnssector nog van de grond moet komen in Castricum. Een blik in het verleden kan ook nauwelijks uitblijven: „Ja, de voor? Geen kind dat zo'n stoom machine ooit op de rail in bewe ging heeft gezien. Een treinreis is nog steeds iets begerenswaardigs voor een kind, blijkt uit de vele onderzoekjes, die op schoolse manier onder de schooljeugd ge houden zijn. Veel kinderen zitten dagelijks in de auto, maar zelden in trein, tram of autobus. Jong en* oud vermaakte zich zater dag met het openbaar vervoer en in het bijzonder met de trein, waarvan talrijke miniaturen ron dreden op tijdelijk aangelegde spoorbaantjes. schaduwzijde van de benoeming is dat ik weg moet uit Oegstgeest. Ik ben acht jaar hele dagen en ge deelten van de nacht bezig ge- weestin die gemeente. Het is dan ook moeilijk afstand daarvan te nemen" zegt Gmelich Meijling. „Wij hebben echt collegiaal ge werkt en als college altijd één standpunt ingenomen. Ik hoop dat het in Castricum ook moge lijk is een uniform standpunt in te hemen, zoals we dat hier gedaan hebben. Dat vind ik erg belang rijk". Het meest teleurstellend voor de voormalige wethouder zijn de moeilijkheden rond het woon wagenkampje en het tegenhou den van Haaswijk geweest. Voor de rest positieve gedachten in de richting van de huisvestingsnota, de nieuwbouw van de vierde openbare lagere school, het van de grond komen van de welzijns- raad voor bejaarden en de verbe tering van de relatie met de schooladviesdienst. Gmelich Meijling vind dat hij er nog steeds bijhoort in Oegst geest. Het ligt hem dan ook erg moeilijk om niet meer te praten in de stijl van „Wij zijn bezig" met dit of met dat „Toch heb ik erg hoge verwachtingen van het nieuwe baantje, doordat het een ideaal is waar je naar toe gewerkt hebt". Gmelich Meijling ervaart zijn benoeming dan ook als een enorme uitdaging die hij erg graag aangaat. CHARLES LENNARTZ ZOETERWOUDE - Een stralend zonnetje en een enthousiaste Zoeterwoudse bevolking maak ten de stroopwafelactie zaterdag ten bate van het jaarlijkse werk kamp in Casa Materna, het Na- politaanse weeshuis, tot een groot succes. Al na een uur was het duidelijk dat de extra grote voorraad stroop wafels (20.000 tegen 12.000 vorig jaar) niet toereikend was. Inder haast moest een tweede voorraad van 6000 stroopwafels uit Leiden worden gehaald, waarmee men uiteindelijk die dag wist toe te komen. Stroopwafels niet alleen op de grond, maar ook vanuit de lucht. Een vliegtuig deed zijn uiterste best de parachuutjes met stroopwafels op het Loetheveld en het industrieterrein te laten neerkomen. Het zicht was er hel der genoeg voor, maar de wind werkte niet mee, met als gevolg: stroopwafels in Stompwijk en verdrietige kinderen in Zoeter- woude, die al vanaf 9 uur hun kans hadden afgewacht. Later gedropte stroopwafels kwamen wel in Zoeterwoude terecht, ech ter op de meest uiteenlopende plaatsen. 's Middags gingen de ballonnen de lucht in. Burgemeester Detmers gaf het goede voorbeeld. Na de sympathie van Zoeterwoude voor Casa Materna te hebben verwoord steeg zijn ballon als eerste omhoog, met een breed lint erop waarop de naam "Casa Materna". Het zal nog tot de eer ste week van juli duren totdat de winnaars van de ballonwedstrijd vermeld zullen worden. De meeste indruk zaterdagavond maakten de doedelzakspelers onder leiding van Peter Albarda BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Willemijn, dr. v. H. J.v. Iterson en J. Goedhart, Tessa E, dr. v. R.A.M. de Haas en T. v. Beelen, Ingrid, dr. v. R. Massee en L.H.C. Hoogervorst, Paul J. zn.v. A.J. Arentshorst en P.J. Jansen, Petra Monica, dr.v. M.W.A. Danckaarts en L.W. Dodeweerd, Jacoba, dr. v. C.A. Freke en J.B. Haasnoot, Sabrina, dr.v. M.M. Lloret Muela en A.M.J. Prummel. Getrouwd: J. Carton en P.J.PJS. v. Rijn, B.B. Rodenburg en M. v. Vliet, J.H. van Hartingsveldt en J.M. Brokaar, R.C. Verhoeven en M.A.W. v.d. Berg. Overleden: S.Y. Ottevanger, geb. 1916 geh. m. E.M. Uhlenbeck, M. v.d. Bent, geb. 1898, geh. m. W. Guijt, J.W.H. v. Veen, geb. 1905 geh.m. W. Roman, H. Vogel geb. 1889, J.A. Diderich, geb. 1903, geh.m. G. Reitsema, J. Klein, geb. 1899, G.v.d. Hoogt geb. 1892, G.J. Holtz, geb. 1883, M.E. Dijksterhuis geb. 1886, geh. gew. m. H.U.S. Tichelaar, W.E.J. So- mers, geb. 1907 geh.gew. m. D. Klaassen en H.J. Ferwerda, P. Feiten geb. 1898, H.L. v. Zoen, geb. 1914, J.M. v.d. Biezen, geb. 1898. WARMOND Ondertrouwd: J.C. v. Es en E. A. J.M. van Winsen Getrouwd: H.H.J. Haverkort en C.C.P. van der Drift, A.J.P. Mooijman en C.M. van Rijn, F.N.M. Bierhuis en M.P.W. Koek. Overlden: J. J. van der Reijden w.v. H. de Vroede, 84 jr. C. Keijzer w.v. P. Springer, 84 jr. Buurtbewoners dragen bij aan postagentschap WASSENAAR - De Wassenaarse mevrouw M. Brak, dezer dagen al flink in de bloemetjes gezet bij de opening van haar nieuwe posta gentschap annex kantoorboek handel op de hoek van de Rijks straatweg en de Van Zuylen van Nijevelt, kreeg nog meer blijken van medeleven. Mevrouw Kroon en mevrouw Houben, zich noe mende "vrienden van Den Deyl, organiseerden een actie onder de bewoners in de omgeving van het postkantoortje. Indertijd brach ten deze bewoners 1000 handte keningen bijeen om het posta gentschap in deze omgeving te behouden. Nu was het resultaat van de actie een doos vol enve loppen met inhoud, die aan me vrouw Brak werd overhandigd. Bedoeld als bijdrage in de kosten die mevrouw Brak in verband met de verhuizing van haar kan toortje heeft moeten maken. LEIDEN - Bij een inbraak gis termiddag in een woning aan de Pancrassteeg zijn een draaitafel en een tweetal versterkers buit gemaakt. De totale waarde van de ontvreemde geluidsapparatuur bedraagt 2650 gulden. LEIDEN - Uit het GGD-gebouw aan de Roodenburgerstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een kleine hoeveelheid Metha don gestolen die klaarstond voor een patient. Behalve het ont vreemden van dit verdovende middel, dat vaak als zogenaamd afkickmiddel wordt gebruikt voor zwaar verslaafde drugge bruikers, doorzochten de inbre kers ook nog alle vertrekken van het gebouw waarbij nogal wat schade werd aangericht. Het exacte schadebedrag is nog niet bekend, maar zeker is in ieder ge val dat zij enige duizenden gul dens zal bedragen. uit Oegstgeest. Voorts: een ro mantisch en vriendelijk optreden van de plaatselijke zanger Van Reyt met zijn vrouw, de gebroe ders Wolfers en voor de kinderen Jan Klaasse, en Katrijn en (heel toepasselijk) de toverballon. Een dag, niet alleen geslaagd voor de Zoeterwoudse bevolking, maar ook voor de werkgroep Casa Materna. De opbrengst er van bedroeg ruim 3500 gulden, voor het weeshuis in Napels. Polder-cross ZOETERWOUDE - Gistermiddag werd weer de jaarlijkse polder cross, georganiseerd door KPJ- Zoeterwoude, gelopen. Onder redelijke weersomstandigheden werd het parcours, vier kilometer voor de dames en junioren en zes kilometer voor de senioren, door de in het totaal 137 deelnemers afgelegd. Het was tenslotte Ad Duiven voorde uit Rijp wetering die be slag wist te leggen op de eerste plaats. Een spannende strijd om de tweede plaats werd in het voordeel van de Zoetewoudenaar Peter Berg beslist. Bij de dames veroverde Magdalena van Rijn op overtuigende wijze de eerste plaats, gevolgd door Nel Mooyman-Versteegen. Opvallend bij de jeugd was, dat twee Van de ereplaatsen door broer en zus bezet werden. As win Groothuizen uit Etten-Leur legde beslag op de derde plaats bij de jongens en zijn zus Betty werd eerste bij de meisjes. Eerste bij de jongens werd Marcel Honsbeek uit Leiderdorp. Maandag Stadhuis Leiden, gemeenteraadsverkie zingen, 19.30 uur. Gesprekscentrum Vrouwenkerkkoor- straat 9 film "a day at the races" 20 uur. Gemeentehuis Warmond, comm. maat schappelijk welzyn, 20.30. Cultureel Centrum Voorschoten, bur geravond, 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, raadsverga dering, 17.15 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, raadsverga dering, 20 uur.- Ontmoetingscentrum, Hoek Boshui- zerlaan, bejaardensobs Zuid-West, 14.30 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833; adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Troef, Noordeinde 2, fotografie, cabaret, jaargroep, yoga, bar Isoos, alle groepen 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen, Tai Chi, projectgroep Leidse geschiedenis, fotografie, boetseren, Go, alle groepen 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169 gehandicap- Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Bah ai gem, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé 21 uur. Troef, Noordeinde 2, koken 18 uur, druk technieken, Engels, brugdiploma, ver plegende en verzorgende beroepen, 20 uur, jazzballet 21 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 6b, Yoga, zelf kleren maken, foto-filmclub, teke nen en schilderen, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kleiclub 16 uur, volksdansen 19 uur. Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoor- straat 17, lezing "yoga in hst we. »en" 20 KWJ-beweging werkende jongeren, Noordeinde 2a, klachten- en informatie, 17-20 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, verkie zingsavond PvdA over midden- en kleinbedrijf, 20 uur. Museum van Volkenkunde, Steenstraat, inform, avond bibliotheek 20 uur. Raadhuis, commissie van volkshuisves ting 20 uur. Laktheater, Levendaal 150, cinema 19, 21 en 23 uur. Gemeentehuis Voorschoten, comm sport en recreatie, 20 uur. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753 Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg Hulpverle ning, tel. 2141 tst 35 (dag en nacht) Warmond - A.Th. Vriend, Flat De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 14 tot 21 april door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 124807; apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Tevens tot zat. tot 13 uur Apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. Indien het na 11 uur's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecepten ge bruik maken van een taxi, tel. 122444. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775,,- Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch* Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2