„Music Hall" blijft nog £Q33ZXB Grote belangstelling jazzfestival in Breda MAANDAG 17 APRIL 1978 Parijs Het belangrijkste voordeel van een vijfdaags verblijf in Parijs is, dat je er zo onomstotelijk in het buitenland bent. In Am sterdam zijn er ook wel korte momenten dat je je in het bui tenland kan wanen (bijvoor beeld in de tram, die met een nederlander aan het stuur voornamelijk door buiten landse gastarbeiders ivordt be volkt), maar in Parijs ben je voortdurend, aan één stuk door, in een stad die totaal an ders is dan welke stad in Ne derland ook. Om te beginnen spreken ze een taal die door èen gewone Ne derlander als ik maar ten dele kan worden begrepen. Eén van de redenen is, dat zij zo alle machtig vlug praten: ik begrijp de ingewikkeldste Franse on dertitels bij een Deense film op de televisie een stuic beter dan de simpele conversatie twee Frangaises in de lift. Hel moet iets zijn met hun long, denk ik, die op 78 toeren staat afgesteld, terwijl die gewoon op 33 toeren draait, of in enkele bijzondere gevallen (Hans van WilligenburgJoost den Draayer, Hans Eysvogel) op 45 toeren. Waar ik alleen nog niet achter ben gekomen, is of zij, door in een zelfde tijdsspanne twee keer zo veel woorden te spuien als wij, ook twee keer zoveel zeggen. Als dat het geval was, zou je mogen verwachten dat de Franse boe ken gemiddeld ook twee keer zo dik zouden zijn als de onze, of dat ze Hamletin de helft van de tijd ten tonele zouden kun nen voeren. Maar dat lijkt toch niet het geval. Ik verdenk hen er daarom van dat ze. in plaats van te zeggen: "Ik heb trek in een bruine boterham met kaas" (zoals wij dat doen), iets zeggen in de trant van: "Weet je waar ik trek in heb, ik heb trek in een bruine boterham, een bruine boterham, en dan het liefst met kaas". Maar bewijzen kan ik dat niet, want als je je bandrecorder in de Rue de Rennes aanzet zul je altijd zien dal een passerende Parijzenaar "Ik heb trek in een bruine boterham met kaas" zegt zonder dat je kan i dat hij, als hij een Amster dammer was geweest, gezegd zou hebben: hmmbroodje kaas". Ik vond echter wel een n wijzing in de richting van mijn theorie op de tentoonstel ling Realisme et poesie dans la peinture russe" in het Grand Palais, waar twee schilderijen van Repin uit 1875 en 1883 en eentje van Pcrov uit 1864, die Parijse stadsgezichten voor stelden, er even aan herinner den dat het een eeuw geleden onder de Tsaar voor een kun stenaar gemakkelijker was om zich buitenslands te begeven dan tegenwoordigEen schilde rij van Archip Koeindzji was getiteld: "Osennjaja raspu- titsa". Dat zijn in het Russisch twee woorden van bij elkaar 16 letters. De correcte Franse ver taling luidde: "Le n des routes en automne", - dat zijn zeven woorden van bij el- kaar 31 letters. De Fransen produceren dus twee keer zo veel woorden met hetzelfde be drijfsresultaat Cambrioleur Je laat je als gemiddelde Neder lander veel gauwer door de Franse taal foppen dan bij voorbeeld Engels of Duits. Neem bijvoorbeeld zo'n kop in koei- eletters op de voorpagina van de France-Soir: "Jugé pour avoir tué son 13e cambrioleur" Ik koop die krant onmiddellijk want ik ruik sensatie: "Veroor deeld om te hebben gedood zijn 13de autobestuurder". Typisch Frans om de chauffeur van een cabriolet niet gewoon een chauffeur te noemen (denk ik), maar een cabrioleur en ik zie hel hele verhaal al voor me. De machtswellustige vrachtwa genchauffeur (in de nog te ma ken film te spelen door Yves Montand) drukte 's nachts, op de donkere buitenwegen, om zich te vermeien en omdat hij zich achter het stuur van zijn wegkolos almachtigwaande, niets kwaads vermoedende huisvaders achter het stuur van hun Renault 4 van de weg, of tegen de vangrail, of van het viaduct, en pas nadat hij zijn dertiende dodelijke slachtoffer gemaakt had, had een slimme verzekeringsagent uitgezocht dat hij de veroorzaker was ge weest van al die onbegrijpelijke ongelukken. We gaan op zo'n Parijs terrasje zitten waar je ne\ als in de economy class in een vliegtuig en waar de ronde ta feltjes zo klein zijn dat twee aaneengeschoven schoteltjes al r de tafelrand steken. Ik lees het verhaal, en begrijp dat die "cambrioleur" de dertiende in breker was die zich tweede hinsje van een nijvere Fransman had vergrepen en toen gedood was doordat de wanhopige bezitter te veel kruit had gestopt in de booby-trap die hij ter afschrikking in zijn huisje had opgesteld- Een taal half kennen is. zoals u ziet, een stuk avontuurlijker dan een taal helemaal niet kennen WD...£H..ZO0K0O É£AJ e>AA\rO£. AfZAJOt-P J "T EIERRAGOOT 1 theelepel kerrie, 40 g. boter, 40 g. bloem, 4 dl. bouillon, 2 eet lepels room, zout, peper, witte wijn, 4 100 g. cham pignons. Smelt de boter, voeg de kerrie toe daarna droog bloem. Giet scheutje t scheutje al roerende de bouillon bij tot glad gebonden is verkregen. Laat de sa doorkoken en meng de room erdoor. Maak de saus op smaak af met zoui, peper en witte wijn. Roer door de s in stukjes verdeelde hard gekookte e en gehalveerde ge sneden cham pignons die i nuten in wat water met zout zijn gaar gekookt. Vul voor gegrati neerde eierragoüt beboterde vuurvaste schotel of kleine soufflépotje hiermee, strooi e raspte kaas soufflé- potjes en geef de r goüt in een voorver warmde bruin korstje. BREDA - De belangstelling voor het achtste oude stijl jazzfestival in Breda is zo groot, dat de meeste zaalconcerten nu al zijn uitverkocht en hotels in en rond Breda al geruime tijd zijn volgeboekt. De festivalorga nisatie verwacht dit jaar bij de zaalconcerten 17.500 betalende bezoekers en op de buitenconcerten en jazzsessions zo'n 50.000 mensen. Daarmee zal dit festival één van de grootste zijn in zijn soort in West-Europa. De Nederlandse Spoorwegen heeft voor de eerste keer extra nachttreinen ingezet om festivalbezoekers op donderdagnacht richting Amsterdam en vrijdagnacht richting Amsterdam en Utrecht te kunnen vervoeren. Voor de zaterdagnacht achtte de NS het niet nodig, omdat het door 4500 mensen bezochte nachtconcert pas tegen half zes 's morgens afgelopen zal zijn en men dan gebruik kan maken van de dagtreinen. Belangrijkste musici tijdens dit specifiek oude stijl jazzgebeuren zullen zijn: Wally Rose, Don Kinch, George Probert, Bob Mielke, "snub" Mos- ley, Willd Davison, Claude Hopkins, Dick Wells, Earle Warren en de gospelzangeres Bessy Griffin. ■17 en NEW YORK - De "Radio City Mu sic Hall" in New York, het groot ste film- en variétécentrum van de wereld, zal niet gesloten wor den. Vertegenwoordigers van de staat New York en van het Roc- kefellercentrum, dat eigenaar van de hall is, zijn overeengeko men het bedrijf, dat al een paar jaar met verlies draait, nog min stens een jaar overeind te hou den. Deze overeenstemming kwam tot stand nadat in het theater al het doek was gevallen voor, zoals de 6200 toeschouwers van de "af- scheidsvoorstelling" geloofden, de laatste maal. In de toekomst moet het centrum geleid worden door de staat New York en het Rockefellercentrum samen. De staat zal 1,3 miljoen dollar (ruim 4 miljoen gulden) van het tekort overnemen. Er moet een definitief sanerings plan uitgewerkt worden. De "Radio City Music Hall" had in 1977 een tekort van 2,3 miljoen dollar. Het theater geldt als een van de voornaamste toeristenat tracties van New York. Restauratie van Hofwijck VOORBURG (ANP) - Het huis Hofwijck langs de spoorlijn bij Voorburg, waarin het Huygens-museum is geves tigd, zal worden gerestau reerd. De kosten hiervan worden geraamd op ruim 362.000 gulden. De Vereni ging Hofwijck heeft de ge meente Voorburg gevraagd bij te dragen in de restaura tiekosten. Het ministerie van CRM zal 120.000 gulden bijdragen, de provincie Zuid-Holland 24.000 gulden (acht procent) en B en W van Voorburg stel len de raad voor dertig pro cent (90.000 gulden) bij te dragen. De vereniging zal dan nog 128.000 gulden op tafel moe ten leggen. Het gebouw, waar de dichter Constantijn Huygens in de gouden eeuw heeft gewoond, is zo hard aan herstel toe dat het Voorburgse college het nodig vindt dat nog dit jaar met de herstellingswerk zaamheden wordt begonnen. Galerie Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Joke Hart- man-Elias en Wibbo Hartman - olieverf, aquarellen en tekeningen. Geopend van 7 t/m 27 april, dag. van 10-16 uur zo. ge sloten. Galerie De Pomp, Dorpstraat 38, Warmond. Tentoonstelling Pien Lem- stra - brooddeegfiguren en Annelies de Mooy - surrealistische pentekenini Geopend tot 30 april, dag. vai 19-21 uur, woe. ook van 10-12 uur. Gale rie De Poort, Herensteeg 11 Tentoon stelling Han Werz - schilderijen. Geopend 8 april t/m 14 mei, vr. van 13-17 uur, za. en zo. van 14-17 uur. Galerie Denise Stephan (Bakkersteeg): Expositie Will Tweehuysen, geopend vrijdag, zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur (tot 15 mei) Galerie Kerkdam (Lange Kerkdam, Wassenaar): Expositie Pirn Clifford-Van Bosse, schilderijen en aquarellen, ge opend woensdag t/m zaterdag 10-16 uur, dinsdag 14-20 uur (tot 7 mei). Rectificatie ;um voor Volkenkunde, Steen- t. Chinese tentoonstelling "Taal en i". Geopend tot eind augustus. Rijksmuseum v. Oudheden, Rapenburg 28, Tentoonstelling "Over de grens der Etrusken". Tot 2 juli, geopend dag. van 10-17 uur, zo. 13-17 uur. Agenda Leidse bioscopen Luxor. "Close encounters of the third kind", da. 2.00 en 8.00 uur, zondag 2.00, 5.00 en 8.00 uur. al. i 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De heer Bloch, bankier te Warschau, voert sinds enkele dagen te Parijs onderhandelin gen met Fransche bankiers ter verkrijging van een voorschot van 60 millioen roebels voor een der grootste spoorwegmaat schappijen. Men verzekert, dat ook Hollandsche bankiers van den eersten rang hunne deelne ming aan deze operatie hebben In Turkije hebben de hoofden eener opstandige beweging aan de Russisch-Turksche verklaard, dat zij de wape- i niet zullen nederleggen zo lang er nog een Russisch leger in Turkije is. De Londensche "Ti mes" verneemt dat de opstan delingen tot in den omtrek van Tatar Bazardschik zijn door gedrongen en den spoorweg be dreigen. In de "Politische Kor- respondenz" wordt melding gemaakt van eene Russische kolonne van 500 man, die door de opstandelingen omsingeld en deels gevangen genomen, deels neergesabeld zijn. Vijftig jaar geleden: - Uit de Perzische hoofdstad Teheran wordt gemeld, dat in de Perzische Golf een zeilschip, waarop zich 72 pelgrims bevon den, met een stoomschip in bot sing is gekomen. Dit stoomschip ...r zonder licht. Het zeilschip zonk binnen enkele minuten. Slechts vier personen konden worden geredde overigen on der wie vele vrouwen, zijn ver dronken. - Te Pontiac in den Ameri- kaanschen staat Michigan is een vliegtuigongeluk gebeurd, dat tot een gerechtelijke vervol ging aanleiding geeft. De pas sagier van het verongelukte toe stel, die, evenals de bestuurder, licht gewond is, is in hechtenis genomen, omdat hij gedurende den vliegtocht den bestuurder met een hamer heeft aangeval len en daardoor het ongeluk veroorzaakte. De man schijnt krankzinnig te zijn. In zijn zak werd een afscheidsbrief aan een van zijn bekenden gevonden. Nachtvoorstelling: "Breakhart Pass za. 12.15 uur. 12 jaar Euro 2: "Papilion", da. 1.45, 8.15 uur, 12 jaar. Nachtvoorstelling: "The battle of Bri- recensies LEIDEN - In twee recensies van onze muziekmedewerkster Bep Rijnders zijn storende fouten geslopen. Wat de uitvoering van "Sempre Crescendo" betreft, daar vielen niet veel te hoge sop ranen op, maar was sprake van te veel hoge sopranen, die naar de mening van de recensente eigen lijk wat meer aan stemvorming moesten doen. En waar deze re censente in de krant van zaterdag enkele regels wijdde aan de af sluiting van de meesterserie van K en O stond ten onrechte het woord afdeling afgedrukt. 12.1 Euro 3: "Tent 12 ja; 2.15 u t 9.30 Euro 4: "Licht op groen voor de maagd" da. 2 15,7.15 en 9 45 uur, za. en woe. 7.15 en 9 45 uui-, zo. 4 45.7.15 en 9.45 uur, 16 jr. Kindermatinee: "De reddertjes". za.. zo. derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisaheth-ziekenhuis: e Klasse: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 r.Kraamafdeling: dag van 11.15- (alieen voor echtgenoot) Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdac 13 00 Kinderafdel uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- Uljr senhuis) en van vrijdag 13 00 uur tc terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenh 12.C 15.00-16.00 15.00-18 30 2e Klasse: Volwassenen dagelijks van 11.15-12 00 uur en van 14.00-14 45 uur en van 18.30 19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11 15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15 00-16 00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- 15.00-18.30 Alphense bioscopen Euro I: "De mantel der liefde", da 6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, 16 Bezoekuren ziekenhuizen Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve zijn de bezoekuren als volyl: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voqr de prematurenafdeling Maandag t in vrijdag 183Ö-1H.45 uur Zaterdag en zondag 14.45-15.00 uur' Bezoek aan ernstige patiënten wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken Bezoektijden Kinderkliniek: DageUjks: 15 00-15.45 uur 18.30-19 00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Kijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30- 14 15 en 18 30-19 30 uur 3e klas 13.30- 14.15 en 18 30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18 - 18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld bij het informatiecentrum Geluidshinder Schiphol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21