LEIDSCH iÊk DAGBLAD Spionage YS had India's instemming Ter Aarse jeugd bekladt gebouwen Werkzaamheden lepradorp hervat imü mm vandaag Overwerk bij Grof voorde penningen Generaal Clay (80) overleden de schoen die bij jou hoort MAANDAG 17 APRIL 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35527 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAI HALVE PRIJS Dagblad i Ik beslis meteen t abonnee noteren de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje a. postzegel ops Dagblad Weer een ton overgemaakt DEN HAAG (ANP) - Het onlangs in opspraak gekomen lepradorp Agua de Dios in Colombia heeft wederom 100.000 gulden gekregen voor de nodige steunverlening Het is de twee keer binnen drie weken dat het bestuur van de stichting Vrienden van Agua de Dios" een dergelijk bedrag aan het lepradorp heeft kunnen overmaken. De door geldgebrek opgeschorte werkzaamheden kunnen daar door weer op gang worden ge bracht, aldus de stichting. De doktoren zijn weer teruggekeerd, het blindenwerk is hervat. Er wordt weer geope reerd, de voedselvoorziening draait, de wegenaanleg is weer opnieuw in uitvoering genomen en het provisorisch herstelde re creatiecentrum "Boyaca" is her opend. De stichting blijft ondertussen bij haar eis dat het bestuur van het Nederlands Leprafonds vrijwil lig of gedwongen aftreedt en dat het fonds onverwijld moet wor den geliquideerd. Dan kunnen alle nog beschikbare gelden zo spoedig mogelijk naar Agua de Dios worden gestuurd, vindt de stichting. Het Nederlands Leprafonds wordt ervan beschuldigd gelden uit een enkele jaren geleden voor het le pradorp gehouden actie voor an dere doeleinden te hebben ge bruikt. Zo zou er van de opge haalde twee miljoen maar onge veer 700.000 gulden op de plaats van bestemming zijn terecht ge komen. De officier van justitie in Den Haag heeft de rijksrecherche inmid dels opdracht gegeven de moge lijk strafbare handelingen van het Leprafonds te onderzoeken. Begrafenisonderneming Van der Luit Willem de Zwijgerlaan 179 Leiden TELEFOON 1 42644 CHATHAM (Reuter/ANP) - De Amerikaanse generaal Lucius Clay, die in 1948 een luchtbrug naar West-Berlijn instelde, is de afgelopen nacht in zijn huis op 80-jarige leeftiid overleden. Toen de Russen in 1948 alle wegen van West-Berlijn naar West- Duitsland blokkeerden, stelde Lucius Clay in zijn functie van militair gouverneur van de Ame rikaanse zóne en als opperbevel hebber van de Amerikaanse troepen in Europa een luchtbrug naar West-Berlijn in. In totaal werd 2,4 miljoen ton voedsel en kolen vervoerd. In 1945 werd Clay de plaatsvervan ger van Eisenhower voor burger lijke zaken in de Amerikaanse zóne van Duitsland en kreeg hij voor de Verenigde Staten zitting in de coördinatie commissie van de geallieerde contróle-raad. Tij dens de Berlijnse crisis van 1961 werd hij door president Kennedy als diens persoonlijke vertegen woordiger naar West-Berlijn ge zonden. Clay werd de eerste bui tenlandse eréburger van West- Berlijn van na de oorlog. In 1965 kreeg hij het grootkruis van ver dienste van de Bondsrepubliek Duitsland. 22 PAGINA'S Als het aan de 'sport-experts' van de Tweede Kamer ligt, zal het openbaar debat over het betaald voetbal, dat voor donderdag 27 april op de agenda stond, voor onbe paalde tijd worden uitgesteld. Dat zou inhouden dat het be taald voetbal ook het ko mende seizoen niet op extra financiële steun van de over heid hoeft te rekenen en daar misschien wel helemaal naar kan fluiten. En dat alles omdat de vergadering betaald voet bal zaterdag in Zeist het rap port 'gezonder betaald voet bal' op drie belangrijke pun ten van de tafel veegde. Het sectiebestuur kreeg de op dracht nader overleg te plegen met de externe geldgever c.q. de overheid. Als die dat over leg tenminste nog wenst, want de uitspraken in het rapport waren duidelijk: 'Het is slik ken of stikken'. In dat betaalde voetbal vond gisteren een incident plaats tijdens het duel Feyenoord- Amsterdam (1-1). Leidenaar Ton Kamphues werd door 'Rotterdammer1 Nico Jansen tegen de grond geslagen. Kamphues had de Fey- enoord-speler 'weggeduwd' toen hij te hard was ingelopen op doelman Van der Meeren, maar Jansen beweerde dat hij geslagen was. 'En dat laat ik niet toe, dan haal ik uit'. Overigens is het nog lang niet zeker dat de Tsjech Jezek een arbeidsvergunning krijgt om als trainer van Feyenoord in dienst te treden. De minister van sociale zaken heeft tot nu toe geweigerd zijn fiat te ge ven. Sparta verspeelde bij Ajax de laatste, kleine, kans op Euro pees bekervoetbal. In de her haling 'in slow-motion' van het bekerduel dat een paar da gen eerder was gespeeld, kwamen de vermoeide teams in Amsterdam niet verder dan 0-0. Kampioen PSV liep bij Haarlem tegen de eerste ne derlaag aan (1-0). Op regionaal voetbalniveau schaarde Noordwijk zich bij de leiders vap de zaterdag- eersteklasse. Terwijl Quick Een van de werknemers van de "Grof bezig met de pro- duktie van de herdenkings penning. Het eerste doelpunt voor Feyenoord,gescoord doorNotten. Vlnr doelman V. de Meer, Notten, Swart en Koopmans. Boys door RCL op een paar be langrijke tekortkomingen werd gewezen (het werd 1-1), en IJsselmeervogels verloor, won Noordwijk in de laatste minuut met 3-2 bij Baren- drecht. De basketballers van VAK Stars zijn kampioen van de eerste divisie geworden. De Leide- naars versloegen Arrows in Rotterdam met 96-74 en mo gen overstappen naar de er edivisie. PAGINA 11-18 Albeda: 'Kabinet bijna gereed met vad-regeling PAGINA 5 NEW DELHI (AP) - De Indiase premier Morarji Desai heeft het parlement vandaag meegedeeld dat de Amerikaanse regering in 1965 met de instemming van de toenmalige regering van India geprobeerd heeft een op kernenergie werkende spionage-installatie te plaatsen in het Himala- ja-gebergte, om gegevens te verzamelen over de ontwik keling van raketten in China. LEIDEN/ZOETERWOUDE - Een aantal werknemers van de bezette Grofsmederij heeft gisteren een vrije zondag moeten opgeven omdat zij moesten overwerken. De vraag naar het nieuwste pro- dukt van de Grofsmederij - de herdenkingspenning blijkt bijzonder groot te zijn. De Be zetters zijn nu al zeker van een afzet van 300 penningen. Al- leeen al op het PSP-congres, dat afgelopen zaterdag in Amsterdam werd gehouden, verkocht men 141 penningen (a 17.50). De financiële ondersteunings campagne voor de bezetters heeft inmiddels tienduizend gulden opgebracht. Dat be drag is inclusief de zesdui zend gulden die de straat- en huis-aan-huis-collecte vrij dag en zaterdag opbracht. Vanmorgen zijn vertegen woordigers van de vakbon den en de bezetters bespre kingen begonnen op het mi nisterie van economische za ken. De raad van commissa rissen, die vrijdag al een ge sprek had, zal vanmiddag een tweede gesprek op het minis terie hebben. De heer Mol- kenboer, die de'besprekingen* namens de bewindsman voert zal eveneens vanmid dag minister van Aardenne inlichten over de stand van zaken. De speciaal gedurende de be zetting vervaardigde pen ning bij de Grofsmederij Desai bevestigde de berichten dat het apparaat verloren is gegaan bij een gezamenlijke Indiaas- Amerikaanse expeditie, maar verklaarde dat er geen reden is bevreesd te zijn voor mogelijke radio-actieve ctralingsvergifti- ging. De expeditie werd onder nomen "met de goedkeuring van het 'hoogste politieke gezag van de toenmalige regering van In dia," aldus Desai. De krachtbron van het instrument, dat ongeveer een kilogram plu- tonium-238 in "lekvrije capsules" bevatte, werd tijdens een sneeuwjacht op ongeveer 6 900 meter hoogte op de Nanda Devi piek achtergelaten en kon het volgende voorjaar niet meer worden teruggevonden omdat zich intussen een lawine had voorgedaan, aldus Desai. Ondanks het feit dat Desai zei geen gevaren voor de gezondheid of het milieu te zien, verklaarde hij dat "nieuwe pogingen in het werk worden gesteld ons drie dubbel te verzekeren" door een wetenschappelijke commissie aan te stellen." Die moet onder-, zoek doen naar de mogelijke; gevaren en hoe men zich hierte gen kan beschermen. De premier bevestigde in zijn ver klaring een groot aantal details van een verhaal dat vorige week door het Amerikaanse tijdschrift "Outside" was onthuld. In tegenstelling tot het tijdschrift npemde Desai in zijn verslag nóch de centrale Amerikaanse inlichtingendienst CLA, noch China. Uit de context blijkt dat de Indiase en Amerikaanse regerin gen zich destijds zorgen maakten over "raketontwikkelingen" in China. Plaatselijk nachtvorst In de nacht en ochtend weinig wind en plaatselijk mist. Hier en daar nacht vorst en minimumtemperaturen om het vriespunt. Overdag perioden met zon en tot de avond op de meeste plaatsen droog, Maximumtemperaturen omstreeks 9 graden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 17 april Zon op: 6.41 uur; onder: 20.40 uur. Maan op: 15.22 uur; onder: 4.06 uur. Hoogwater te Katwijk om 11.33 en 0.21 uur, laagwater om 6.42 en 19.43 uur. Het gemeentehuis van Ter Aar, beschilderd met leuzen. Prins van Hessen bijna ontvoerd KIEL (DPA/UPI - Prins Mo- ritz van Hessen is vanochtend in de buurt van zijn landgoed Panker bij Lütjenburg aan een ontvoering ontsnapt. Drie man nen werden gearresteerd. De drie dwongen de prins om streeks zes uur op het terrein van zijn landgoed in zijn auto te stap pen en hun wagen te volgen. Maar op Panker werd alarm ge slagen waarna de politie met ze ven auto's de weg naar Neumün- ster blokkeerde en het konvooi tegenhield. Prins Moritz is een kleinzoon van de vroegere koning van Italië Victor Emanuel III. dam wel te horen heeft gekregen dat dit zijn onderkomen moet verlaten. Het moet worden afge broken. "We hebben wel gezegd we zoeken samen naar een oplos sing. Er is zelfs al een terreintje aangeboden. Tot nog toe hebben deze jongelui niets van zich laten horen. Ze vermaken zich in het dorpshuis. Ik hoop dat de men sen die problemen hebben naar me toe zullen komen om hierover te praten." Turkse troepen nog niet weg van Cyprus BELGRADO (Reuter) - Premier Bulent Ecevit van Turkije heeft in Belgrado verklaard dat de Turkse troepen van Cyprus te ruggetrokken zullen worden zodra de veiligheid op dit eiland in de Middellandse Zee'totaal'is. Êcevit sprak' op een persconferen tie in Belgrado na afloop van een officieel bezoek van vier dagen aan Joegoslavië waar hij onder meer van gedachten heeft gewis seld met president Tito. De Turkse premier zei dat de Turkse troepen op Cyprus voort durend verminderd worden, maar dat de terugtrekking van alle Turkse militairen op dit ei land niet mogelijk is voordat het daar volkomen veilig is. De Turkse troepen deden in 1974 een inval in het noordelijke deel van Cyprus. Leidsch Dagblad Qeen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19 30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. TER AAR - Alle openbare gebou wen die de gemeente Ter Aar rijk is (raadhuis, dorpshuis, sporthal, brandweergarage en de enige weken geleden opengestelde nieuwe provinöiale brug over het Aarkanaal) zijn dit weekeinde rijkelijk besmeurd met verf. Zo wel spuitbusjes als kwasten heb ben als materiaal gediend waar mee de "kladderaars" hun grie ven hebben kenbaar gemaakt. Volgens de rijkspolitie in het Wellicht opzet brandstichting in zwembad AMERSFOORT (ANP) - Het zwembad in Hoogland onder Amersfoort is vanmorgen vroeg volledig uitgebrand. Toen om half zes de brandweer arriveerde stond het zwembad al over de volle lengte in brand. Het vuur werd bestreden door de corpsen van Hoogland. Hooglanderveen en Amersfoort. Het zwembad, dat acht jaar oud was, moet als verlo ren worden beschouwd. De schade bedraagt ongeveer 1,7 miljoen gulden. De politie vermoedt dat er opzet in het spel is. Vorige week was er reeds ingebroken en zijn er pa pieren verdwenen. Het vuur, dat de brandweer na een half uur on der controle had, is waarschijn lijk in de badhal ontstaan. De re cherche stelt een onderzoek in. Manou meubelen voor kwaliteits- en prijsbewuste mensen. Met ga rantie eigen fabrikaat door U ont worpen modellen. Wie verkoopt reeds 10 jaar Manou? Corry Hagoort interieurkunst Doezastraat 14 dorp zullen er heel wat manuren- moeten worden geïnvesteerd om- de verf te verwijderen. 'Jeugdwerk hoeft niet" is één van de kreten die op het gemeente huis is geschilderd. "We weten dus wel uit welke hoek de wind waait," vertelt een woordvoerder van de politie. "Alleen we kun nen het nog niet hard maken". Burgemeester Verhoef, die de laat ste maanden druk aan het jeugd werk binnen zijn gemeente heeft gesleuteld, legt in geen enkele richting een link. "Daartoe heb ben we tot nu toe geen aanwijzin gen," beweert hij. "En als er men sen zijn die aan de Schakeljeugd denken, dan kan ik me dit nau welijks voorstellen. Er was dit weekeinde in dit dorpsdeel een bazaar waar zoveel saamhorig heid was, dat ik gewoon niet wil geloven dat we hier moeten zoe ken/' Verhoef vertelt dat onlangs een groepje jongeren in de wijk Aar- verkrijgbaar bij je schoenwinkelier Styled by Oroes

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1