Algemene rekent af (9-8) met Zuiderkwartier Tweede plaats open voor P/Leiden Kolbe dankt skiffhead- zege aan 'het pnbliek' Handbalsters van behouden titelkansen Cees van Dongen vijfde in Grand Prix van Spanje V/Stars kampioen van de eerste divisie MAANDAG 17 APRIL 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - De cijferaars hadden het afgelopen weekeinde in de eredivi sie basketbal het rijk al leen. In alle opwinding die ontstond nadat Nat.Ned.Donar de uit wedstrijd bij het pun- tenloze Amstelveen verloor (81-72) kregen zij handen vol werk om te berekenen hoe de kan sen van Parker Leiden (89-80 tegen Musette) liggen voor het bereiken van de tweede plaats. Daarnaast is ook ds strijd om de vierde en laatste play-off plaats nog in volle gang. BOB nam door een 103-106 over winning op Twente een voorsprong op het ver liezende Punch. Er zijn met nog twee ronden te spelen nog 5 wedstrijden be langrijk. Wedstrijdsn die be slissen over de bezetting van de 2de, 3de en 4de plaats. Op grond van de voorgaande resul taten (lx winst, 2x verlies) staat Punch er morgenavond tegen DL Amsterdam moeilijk voor. Bij verlies zijn de Delftenaren uitgeschakeld, bij winst valt de beslissing pas zaterdag in de rechtstreekse confrontatie met BOB. De cijfers: Punch - Am sterdam 1-2 (81-82, 93-91, 81- 86). BOB speelt tegen Rotter dam. De ploeg van Marnie Cramford (volgend jaar coach van Twente) staat er beter voor dan Punch. De cijfers: BOB - Rotterdam 2-1 (104-91, 96-64, 107-118). Als de beslissing pas zaterdag valt weet Punch zich geruggesteund door twee eer dere zeges (in Delft) op de Oud- beijerlandse rivaal. De cijfers: BOB - Punch 1-2, (114-99, 98- 110, 90-100). Pover spel Dat Leiden zaterdagavond on danks pover spel won van Rot terdam werd pas belangrijk toen het nieuws van de neder laag van Donar bij Amstelveen bekend werd. Het hautain spelende Donar zocht via al lerlei fantasie opstellingen naar de juiste pasvorm waarin straks gespeeld moet worden zonder Renso Zwiers. Daarbij had coach Parks de pech dat John Wayne Croft ziek was, re den om hem een hele helft aan de kant te laten. Amstelveen raakte geiiriteerd omdat het door Donar niet serieus werd genomen en toen de Gronin gers na rust orde op zaken wilde stellen kwam men tot de ontdekking dat Amstelveen met Shaw en Tuinstra in voor name rollen niet meer te stop pen was. Een beschamende, maar daarom niet minder ver diende nederlaag was het ge volg waardoor voor Leiden nu alle aandacht zich richt op het midweeks treffen tussen Donar en Buitoni Haarlem. Sleutel Haarlem heeft de sleutel in han den voor de verdeling van de tweede plaats. Een Haarlem dat gisteren noodsignalen de lucht instuurde omdat men vreest voor het voortbestaan als er edivisieclub. Vergeefs heeft het bestuur van de Haarlemse club na de aankondiging van het vertrek door de sponsor ge zocht naar een nieuwe geld schieter. Spelers wachten daar niet op: Freeman gaat naar Amsterdam, Hagens heeft zich gebonden aan Leiden, al schijnt hij nu van zijn contract af te willen. Bij BOB hetzelfde liedje: Mallory en Kruidhoff gaan naar RZ. Voor de Haar lemmers is het dus ook niet zonder gewicht om woensdag met winst op Donar tevoor schijn te komen. De cijfers brengen het team van de schei dende coach Devely in het voordeel: Donar - Haarlem 1-2 (81-83,82-77,76-82). Dat leiden op het resultaat van dit treffen wacht benadrukte trainer Ben van Cleef nog eens: "Pas dan kunnen we bepalen hoe we ons in de komende wedstrijd tegen Donar zullen opstellen. We zouden natuurlijk wel gek zijn als we de kans op de tweede plaats ons zouden laten ont glippen". Spannende dagen derhalve, waarin Leiden zelf natuurlijk wel moet winnen van Amstel veen. Dan zal de ploeg beter gemotiveerd aan de start moe ten komen dan zaterdag in de Vijf Meihal tegen Rotterdam. De gasten namen direct een 2-10 voorsprong, vooral dank zij Donald Washington. Het Amerikaanse springwonder (hij blijft bij RZ) was trouwens de grootste man in de Rotter damse ploeg, die tot aan de rust in het kielzog van het zich licht herstellende Leiden bleef. Vince Fritz bracht RZ na rust (42-38) op gelijke hoogte en toen volgde een weinig aan trekkelijke periode waarin Leiden zich maar nauwelijks staande kon houden tegen Washington c.s.: 50-53, 66-65 en 70-69. Pas in de laatste vijf minuten was er sprake van enige afstand en toen werd RZ geklopt 89-80. Collins werd nu eens geen topscorer, die plaats was weggelegd voor Sid Bruinsma: 25 punten. Collins kwam tot 23, Plaat 19, Kip 10, Bartolome en Van Rooden 6. Washington scoorde er 34, Fritz kwam tot 19. Een wedstrijd om snel te vergeten en dat was niet moeilijk na de stunt van Am stelveen. VAK Stars "Kampioen en nu?" geldt sinds zaterdag voor het Leidse VAK Stars na het binnenhalen van de titel in de eerste divisie. De Leidenaars schakelde vorige week concurrent ASVU al uit en bleven deze afgelopen week meester over ENOS (96-70) en Arrows (96-74). Of de ploeg ook de grote (vooral financiële) stap naar de eredivisie gaat maken is de vraag. Een einde van een tijdperk was bij Luba zaterdagavond het af scheid van coach Ton Kallen berg. Twintig jaar lang was de beminnelijke gymleraar van het Bonaventura week-in week-uit bezig met basketbal. Hij introduceerde de sport en gaf middels Bona Stars die stad een plaats in de Nederlandse basketbalwereld. Na een wat onbevredigend afscheid van de club die hij oprichtte werd Kallenberg actief bij Luba. Ook hier pionierde hij, de fusie van Essor en TRK was mede door zijn toedoen. Het afscheidsca deau van de spelers was een zwaar bevochten zege op Spa kenburg (97-94). Kallenberg gaat het nu rustiger aan doen. Deze week neemt hij ook af scheid als voorzitter van Luba. Een periode wordt afgesloten. HANS JACOBS Danaiden haalt streep door kansen Fortuna LEIDEN - In de Overgangsklasse A van de korfbalcompetitie heeft De Danaïden een dikke streep gehaald door de kampioenskansen van Fortuna. De succesvolle Leidenaars versloegen de Delftenaren met 6-4 en onderstreepten daarmede de huidige vorm. Fides Pacta won zoals verwacht van Koog Zaandijk, terwijl Pernix door winst op DKOD (9-6) nog een klein kansje heeft het vege lijf te redden. De derby De Algemene-Zuiderkwartier bood veel spanning en sensatie. In een gelijkopgaande wedstrijd won de Algemene tenslotte door een doelpunt van Eric Filemon in de 87e minuut. Fortuna-De Danaiden 4-6 (1-4). Het kan bij de Leidse ploeg kennelijk niet meer mis gaan. De overwin ning op titelkandidaat Fortuna zal bij het Haagse HKV, dat even eens uitzicht heeft op de titel, maar ook nog tegen De Danaïden moet aantreden, wel voor vol doende opschudding gezorgd hebben. De zege op Fortuna kwam wel moeizaam tot stand. Een kwartier voor tijd leidde De Danaiden nog slechts met 4-5 en alles leek er op dat Fortuna de gelijkmaker zou scoren. Adrie van Nierop stelde echter de zege veilig. De Leidenaars startten bij zonder goed. Gerard Nap zorgde al snel voor 0-2. Het hopeloos naar de goede vorm zoekende Fortuna kon daar geen antwoord op vinden. De Danaïden werd zelfs wat sterker en zag Adrie van Nierop de voorsprong tot 0-4 ver groten. Vlak voor rust. kwam For tuna op 1-4. Doordat Cees Chris- tiaanse de strafworp benutte die hem vlak na rust was toegekend, zag De Danaïden kans de verwar ring bij Fortuna te vergroten. Niet voor lang. Mede doordat de ploeg van Boonstra zich liet inti mideren door het harder wor dende Fortuna, kwamen de Lei denaars met nog 15 minuten te spelen in moeilijkheden (4-5), maar Adrie van Nierop herstelde het zelfvertrouwen van de blauwwitten. 4-6. Pernix-DKOD 9-6 (5-5). Of de winst op het Heelsumse DKOD Pernix nog van dienst zal zijn om degra datie te ontlopen zal de toekomst leren. In ieder geval is het doek nog niet definitief gevallen. Per nix startte sterk en had na 30 mi nuten spelen reeds een 4-1 voor sprong. In het laatste kwartier voor rust trok DKOD de wed strijd naar zich toe en kwam ten slotte uit op 5-5. Na rust leidde de ploeg van Ben Crum zelfs met 5-6, maar Kees Brokaar zorgde voor de ommekeer en toen Johan Mulder Pernix naar 8-6 schoot was de wedstrijd beslist. Doel punten van: Ria Laman 2x, Johan Mulder 3x, Kees Brokaar 2x en Willy v.d. Koov. Fides Pacta-Koog Zaandijk 8-4 (5-0). In een goed gespeelde wed strijd heeft Fides Pacta de Zaan- kanters nog steviger in de onder ste regionen gedrukt. De ploeg van Flip v.d. Meijgaarde heeft geen enkel moment Koog Zaan dijk de kans gegeven om in haar spelritme te komen. Dik Onder water opende bij Fides en zorgde voor 2-0. Omdat de druk aan hield, was het niet verwonderlijk dat de Leidenaars bij rust een 5-0 voorsprong hadden door doel punten van Gerda Stap, Ruud Niesing en Yvon Neuteboom. Na rust een aanvankelijk nog sterk Fides dat door Hen Brakel op 6-0 kwam. Een monsteroverwinning leek mogelijk, maar Koog Zaan dijk veerde toch nog op. Bij 6-2 zorgde Hennie Piket voor 7-2 en Joke Noordervliet bepaalde ten slotte de uitslag op 8-4. De Algemene-Zuiderkwartier 9-8 (5-5). De Algemene heeft Zuider kwartier uitgeschakeld voor de titel. In de met veel spanning te gemoet geziene wedstrijd opende Ruud van Vliet de score, maar Dirk Jan de Kreek trok de stand weer in evenwicht en dit spelletje herhaalde zich de gehele wed strijd. Steeds als De Algemene een punt voorsprong had geno men, kwam Zuiderkwartier te rug. Voor het publiek ontwik kelde zich daardoor in de Leidse Hout een zeer aantrekkelijke wedstrijd. De eerste helft werd met een 5-5 stand afgesloten. In de tweede helft was De Algemene misschien iets sterker, maar het heeft geen moment kans gehad om van Zuiderkwartier weg te lopen. De slotfase was bijzonder spannend. Aan een gelijkspel hadden beide ploegen in feite niets, en daardoor bleven beide ploegen jagen op de overwin ning. Eric Filemon schoot De Al gemene naar 9-8 en door be kwaam spelbevriezen bleef het daar ook bij. VES-Ons Eiland 9-4 (4-0). Ons Ei* land heeft het titelkandidaat VES geen moment moeilijk kunnen maken. Pas bij 6-0 kwam Ons Ei land wat meer in het spel, mede doordat de ploeg in de eerste helft twee spelers (Huib en Rob Has- selbach) door blessures het veld zag ruimen en de invallers pas in de tweede helft konden worden ingezet. Doelpunten: Nan Deeg enaars, Paul Rietkerk en Patrick Verra 2x. GKV-TOP 0-6 (0-2). Een duidelijk sterker TOP heeft het Gorkumse GKV geen schijn van kans gege ven. Bij. rust leidde de Sassen- heimse ploeg nog slechts met 0-2, maar gezien het veldoverwicht verdiende de ploeg meer. Dit kwam tot uiting in de tweede helft. Direct na het beginsignaal werd het 0-3 door Wilma Kühn. Jacquelinge Westerbeek, Jan Willem Simmelink en Annemiek König schoten TOP naar 0-6 wat tevens de einduitslag werd. Fiks-Crescendo 3-4 (1-1). Beide ploegen hadden gedurende de eerste helft veel moeite met de scherpe wind. Maijan den Hol lander voor Fiks en Piet l'Amie voor Crescendo waren de enige die voor rust konden scoren. Na rust liep Crescendo uit tot 2-4 door doelpunten van Louis Kok en Joek Geijer (2x). Maijan den Hollander scoorde tenslotte nog voor Fiks maar Crescendo won, mede door spelbevriezen. Sagitta-Velocitas 7-3 (4-1). Een bij zonder zwak Velocitas heeft geen enkele kans gehad tegen titel kandidaat Sagitta. Bij rust keek Velocitas al tegen een 4-1 achter stand aan. Ook in de tweede helft bleef Sagitta sterker en won daardoor verdiend. Fluks-Maassluis 3-6 (1-6). Fluks startte nogal ongelukkig tegen de wind in. Maasluis profiteerde hier goed van en had met de rust al een ruime voorsprong (1-6). Na rust konden de Noord wijkers het wind-voordeel niet uitbuiten en de ploeg strandde bij 3-6. KNS-Zwervers 4-3. Metnog twee wedstrijden te spelen heeft KNS aan één punt genoeg om zich de- fini-tief in veiligheid te stellen. De wedstrijd tegen mede-degra datiekandidaat De Zwer- verswerd verdiend gewonnen al hoewel de zege erg klein uitviel: 4-3. GERT GRESSIE Kees Brokkaar van Pernix brengt de bal door het middenvak. Perni: behoud. heeft nog een kleiti kansje op LEIDEN - In de regionale eerste klasse van de hand balcompetitie bleek Fore- holte nauwelijks bereid om zich in te zetten voor het kampioenschap, dat er ondanks de reglementaire nederlaag tegen Ancora vorige week (De Voor- houtse formatie stond in Rotterdam op het ver keerde veld) beslist nog inzat. In Voorhout was een fel Wings uit Den Haag, dat in de zaal naar de regionale eerste klasse promo veerde en dan waarschijnlijk te genover Foreholte zal komen, zonder meer de betere ploeg. Via een ruststand van 7-5 wonnen de pupillen van oud-international "Ij its de Groot met 11-7. Bij Fore holte kwamen de treffers van aanvoerster Hannie Boskamp (4), Elly Hoek, Lenie van Beek en Jet Verdegaal, die tenminste één van de drie strafworpen wist te be nutten. HVS uit Stompwijk dat naar de landelijke tweede klasse promo veerde in de zaalcompetitie wist in Den Haag tegen Athene geen vuist te maken en verloor met 5-2 De dames van Jong Ade hielden in Wateringen VELO met 8-6 op af stand. Bij de rust leidde Jong Ade al met 5-3. Daarvoor echter had VELO het initiatief en drukte dat uit met een 3-1 voorsprong. Helma van der Geest en Margret Brugman zorgden voor een 3-3 stand, waarna Helma van der Geest en Lydia van der Poel Jong Ade op een voorsprong zetten. Na de hervatting kon VELO, fel doorzettend, wel gelijkkomen (5-5), maar weer had Jong Ade het laatste woord via Lydia van der Poel, 6-5, Margret Brugman, 7-5, en Helma van der Geest, 8-5. VELO kon alleen de eindstand een wat dragelijker aanzien ge ven, 8-6 voor Jong Ade. Bij de heren won Sanocel/Saturnus van Duinoord dankzij een pro ductieve tweede helft, waarin de Leidse ploeg de zo langzaamaan favoriete defensie (3-3), met suc ces hanteerde, rust 6-6, eindstand 18-12. Peter Waalwijk toonde zich weer eens oergevaarlijk van afstand, terwijl de Joegoslaaf Ma rion Deak zich vooral in de defen sie onderscheidde. Bij MMO wonnen de dames via een ruststand van 1-1 met 6-1 van Steeds Voorwaarts. Door dit resultaat heeft MMO nog een kans op een kampioenschap en de daarmee gepaard gaande promotie naar de landelijke eer ste klasse. Dat hangt mede af van de uitslag van de wedstrijd AHC28-CWP. Wint CWP, dan eindigen de drie ploegen gelijk en dan volgt er een nacompetitie. In die nacompeti- tie lijkt MMO de beste kansen te hebben omdat in tegenstelling tot de concurrentie MMO beter is gaan draaien. Connie en José Elsgeest scoorden beiden twee maal, Adri van der meer en Mar gret Volwater beiden eenmaal. De heren van HW, die het kam pioenschap al binnenhaalden, toonde zich ook in de wedstrijd tegen HEC 2 via een ruststand van 9-4 met 31-9 onaantastbaar. Vooral het trio Jan, Kees en Wal ter Lambo bleek voor HEC on grijpbaar. De heren van MMO boden het sterke VELO goede te genstand en gelet op die ene wis selspeler die MMO slechts aan de kant had zitten, mag de uiteinde lijke uitslag, 16-21 stellig ver dienstelijk worden genoemd. De dames van NIO verloren van de reserves van Foreholte, rust 2-2, eindstand 7-8 voor Foreholte. MADRID - Niet Wil Hartog of Boet van Duimen, Nederlands groot ste troeven in het internationale motorwereldje, maar good-old Cees van Dongen vestigde tij dens de Grand Prix van Spanje de aandacht op zich. In de 50 cc klasse behaalde de ruime veerti ger een knappe vijfde plaats ach ter fabriekscoureurs als Lazzarini en Tormo. De Italiaan had trou wens een goede cfag, want hij won ook de race in de 125 cc klasse. Hartog en Van Duimen kwamen er, als privé-rijders, niet aan te pas in de zwaarste klasse. Hartog eindigde als negende, Den Boet werd zelfs op een ronde gezet. De race werd overigens nogal ver rassend gewonnen door de Ame rikaan Pat Hennen die zowel "supertalent" Kenny Roberts alsook wereldkampioen Barry Sheene achter zich hield. Roberts moest in de 250 cc klasse ook ge noegen nemen met de tweede plaats. Greg Hansford was hier de snelste. Gerrit Wolsink is gisteren in de Grote Prijs van Oostenrijk verder achterop geraakt bij zijn concur renten Mikkola en DeCoster. De Nederlandse motorcrosser werd in de twee manches, respectieve lijk zevende en achtste. De Ame rikaan Lackey en de Belg De Cos- ter wonnen elk een manche. De huidige wereldkampioen Mik kola staat in het algemeen klas sement eerste met 45 punten. Wolsink is vijfde met 21 punten. Gerard Rond is gisteren in de Grote Prijs van Italië 125 cc klasse in de eerste manche als tweede geëindigd achter wereld kampioen Gaston Rahier. In de tweede manche viel Rond uit. I Wil van der Laan won samen met bakkenist Jaap van Vliet de tweede manche van de zijspan- cross in Schaik. Ton van Heugten werd eindwinnaar. Het "De hand aan de riemen, gij zonen van Njord" strijdlied van de Leidse studentenroeivereniging klonk zaterdag driemaal over het Galgewater. Reden voor dit ge kweel: de toch al niet geringe vloot van de lichtblauwen werd met drie schepen verrijkt. Burgemeester Vis was naar de Morsweg gekomen om één van die drie schepeneen onge stuurde twee, ten doop te houden. TILBURG - Tijdens roeiwedstrij- den, gehouden bij het recreatie park de Beekse Bergen te Til burg werd een bescheiden Leids succesje geboekt in de vorm van een overwinning van de tweede jaars lichte senior A vier van Njord. Asopos de Vliet en Die Ley the behaalden een aantal verdienstelijke tweede plaatsen op deze eerste twee kilometer wedstrijden van AMSTERDAM - 'Toeschouwers, zonder u had ik nooit gewonnen" Zo bedankte Peter-Michael Kolbe, de sympathieke West- duitse winnaar van de Skiffhead gisteren bij de prijsuitreiking het publiek, dat in groten getale langs de oevers van de Amstel had gefietst om de verrichtingen van het fenomeen Kolbe te aan schouwen. Doordat hij zich kon oriënteren op het gebrul van de kant, had Kolbe weinig moeite om op het moeilijke traject de juiste weg te vinden, hoewel hij nog nooit op de Amstel genoemd had. Ruim honderdenvijftigskiffeursen skiffeuzes voeren gisteren op de bochtige rivier. De heren roeiden zeven kilometer, de dames en de junioren 's ochtends vier. Kolbe stak met kop en schouders uit boven zijn - louter Neder landse concurrenten. De wereld kampioen van 1975, die in 1976 tijdens de Olympische Spelen op zeer dramatische wijze in de laat ste halen zijn zeker schijnende gouden plak aan de Fin Karpinen verspeelde, lijkt na een jaar stil stand weer helemaal terug te ko men. Vorig jaar roeide hij niet, boos en teleurgesteld over alle verdachtmakingen ten aanzien van dopinggebruik. Gisteren behoefde hij niet eens het achterste van zijn tong te laten zien. In een bezadigd tempo van 27 halen per minuut haalde hij maar eventjes tien medestrijders in. Een straffe tegenwind hield hem van een recordtijd af. Nu scoorde hij 31.26.31. Tweede, op 36 sec. achterstand werd de win naar van 1976, Wim van Schelven (Triton). Het jeugdige talent van De Hoop. Frans Göbel - zou hy de nieuwe Wienese worden? - haalde het stoute stukje uit om baanrecord houder en winnaar in 1975 Wil lem Boeschoten in te halen en zich dientengevolgde op de derde plaats te nestelen. Boeschoten leverde dit weekeinde een niet geringe prestatie: zaterdag roeide hij samen met zijn maatje Van der Horst in Dortmund. In dc twee zonder stuurman legde dit Nereusduo de 10 kilometer lange baan als snelste af, terwijl gerenommeerde Duitse tegen standers het nakijken hadden. De volgende dag roeiden beiden weer op de Amstel. Als je dan vierde wordt, zoals Boeschoten, moetje wel over een ijzeren con ditie beschikken. In Dortmund eindigde overigens de üchte Orca/Nereus (Paulssen en Hel sloot) slechts vier seconden ach ter de winnaars op de vierde plaats. Winnaar bij de lichte roei ers werd Mark Emke (RIC). De Leidse roeiers deden het heel redelijk. Rob Robbers (Die Ley- the) die dit jaar nog erg weinig in de boot had gezeten, toonde zich tamelijk tevreden met zijn zesde plaats. "Ik heb gevaren, zoals ik gehoopt had te kunnen doen", zei hij na afloop. Clubgenoot Rob Florijn was aan zienlijk minder content over zijn tiende plek. Zijn broertje Ronald miste 's ochtends bij de junioren de overwinning op 2 sec. achter de Fries Schoenmaker. Bij de dames ging de winnares van vorig jaar ook nu weer met de be ker naar huis. Sietske Boomstra legde weer haar bekende dege lijke halen neer en zegevierde in 18.16.81. Bij de meisjes ging de medaille naar Maijolem Hazel- bach van het Voorschotense Rijnland. KEES DE RUIJTER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17