Donar na knappe overwinning in veilige haven LZ houdt koploper in bedwa Teams Bataven succesvol bij estafettes Rotterdam Eerste heren verlies LMHC I isa Dames Zijl/LGB zeker van promotie naar hoofdklasse Maasdijk tweemaal tweede Avanti voltooit titel- trilogie bij Scylla MAANDAG 17 APRIL 197S SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - In de volleybalcom petitie zijn weer enige beslis singen gevallen. De heren van Gem/K., die zich vorige week definitief veilig stelden, had den geen zin meer in de wed strijd tegen Sarto, en dat was dan ook wel te merken. De eerste twee sets gingen vlot met 15-4 naar Sarto. Daarna won men tot eigen verbazing toch nog de derde set met 14- 16. Toen besloot coach Johan Kwestroo maar zelf mee te gaan spelen, hetgeen zowaar nog een setwinst opleverde: 13-15. De vijfde set was daarna weer voor Sarto, dat hiermee met 3-2 zegevierde. Belangrijker was wat Gem/K. 2 zou doen. Thuis moest van VCY gewonnen worden (dat zichzelf vorige week had vei liggesteld) wilde men niet de graderen. De start was sterk en VCY werd volkomen weg gespeeld (15-7). In de tweede set ging het goed tot 10-10, maar na veel fouten ging de winst toch naar VCY (10-15), dat daarna moeiteloos ook de volgende set kon binnen ha len: 9-15. Even kwam Gem/K. nog terug in de vierde set (IS IS), maar een beetje gelukkig won ook nu VCY: 13-15, daarmee Gem/K. in de zorgen achterlatend. Eerder deze week had Gem/K. 2 ook al verloren van Molen wiek in een identieke wed strijd, want ook in Zaandam won men de eerste set (6-15), kwam in de tweede met 0-6 voor, maar ging daarna de boot in met 15-8. Molenwiek sloeg vervolgens twee maal fel toe: 15-10 en 15-13. Door deze resultaten moet Gem/K. 2 nu a.s. week een beslis singswedstrijd spelen tegen Zaan 2. De winnaar van dat duel zal daarna via wedstrij den tegen de nummer twee uit de derde divisie zijn plaats in de tweede divisie moeten veiligstellen. Ook voor Donar stonden er grote belangen op het spel. Tegen Kalinko moest minimaal één punt (twee sets) binnen gehaald worden om niet te degraderen. Met werkelijk briljant spel in de eerste twee sets, lukte dit uitstekend en met 10-15 en 12-15 werd het derde divisieschap definitief voor weer één jaar veiligge steld. Daarna werden er wat spelers gewisseld bij Donar, wat duidelijk ten koste ging van de rust in de ploeg. Ka linko profiteerde twee maal bekwaam: 15-10 en 15-6. In de vijfde set bracht Donar zijn basisploeg weer in het veld, en wat dat betekent bewees de uitslag van die set 9-15. Bij de dames werd de topper Gem/K.-Leython gespeeld. Leython, gesteund door het publiek, begon goed: 11-15. Ook in de tweede set toonde men zich aanvankelijk ster ker dan Gem/K., maar op een bepaald moment ging het fout en kon Gemini zelfs ruim finishen op 15-7. De rust was nu verdwenen uit het Ley- thonspel en ook het veelvul dig wisselen kon hierin geen verandering brengen. Het werd met 15-4 een debacle voor Leython. De belangrijke vierde set ging aanvankelijk volkomen gelijk t Cora Brusse probeert Leython-speelster Alie Oudshoorn (1) te verschalken. Gemini op: 10-10, daarna kon Gem/K. pas uitlopen naar 15-10 en de 3-1 zege ging dus naar Gem/K. Daar Advendo één punt ver speelde aan OVRA en NOVO bij DFC met 3-1 verloor, zijn nu Leython, Gem/K. en Ad vendo op de tweede plaats geëindigd, waardoor a.s. weekend een beslissings drie-kamp noodzakelijk is geworden. Rayon beker-kampioene LUSV wist het de kampioen van Rayon Gouda: THOR wel moeilijk te maken, maar ver der dan twee sets winst kwam men niet. De heren van LUSV deden beter werk, door te genstander D VC met 3-1 opzij te zetten. In de promotieklasse tenslotte e dames van Gem/K. 3 in een volkomen gelijkopgaande wedstrijd met 3-2 van Leython. Beide ploegen waren al vrij van de gradatiezo rgen. Bij de heren degraderen behalve AV'40 en Gem/K. 3 oók DVC, door de terugkomst van Radius uit de derde divisie. GER RENES LEIDEN - De estafette-wed strij den in Rotterdam, waarmee het atletiekbaanseizoen traditioneel van start gaat, verliepen gisteren nogal succusvol voor het Leidse De Bataven. Zowel bij de heren, die in totaal 4 kilometer moesten afleggen, als bij de meisjes, die een afstand van 1500m moesten verwerken, kwam de zege bij De Bataven terecht. Bij de heren was dat eigenlijk geen verrassing. Het accent bij de Rot terdamse estafettes ligt op de midden-afstand van dan zit de Bataven met "kanonnen" als Wybo Lelieveld, Koen Gijsbers en Bram Wassenaar natuurlijk erg goed. Peter Wezel, Ton van de Berg, Theo Brusche, Rob Rijs- kamp en Ton van Velzen vulden dat drietal goed aan. Winnende tijd: 9 minuten 16,4 seconden. Ook in de voorste gelederen bij de heren streden de ploegen van De Spartaan uit Lisse en het Leidse AV Holland. De Spartaan had lange tijd uitzicht op de vierde plaats maar de sterk draaiende slotloper van Holland, Jos Renne, zette op de 1000m een achterstand van zo'n dertig meter om in een kleine voorsprong op Spartaan-slotloper Jos Grimber gen. Holland werd nu vierde in 9.35,3 en De Spartaan vijfde in 9.35,9. De Holland-ploeg bestond naast Renne uit Frans Kroone, Jan Akerboom, Aya van Germeren, Frank Mingelen, Alfred Verhoef, Bert Paauw en Cor van Loon. De Spartaan-ploeg telde naast Grimbergen de volgende atleten: Aat Kortekaas, Peter Jonkheer, Wim v.d. Krogt, Nico van Steyn, Albert Bosman, Ad van Doorn en Arie Rus. Bij de dames liet De Spartaan met Lenie v.d. Poel, Marian v.d. Niet, Hilde de Roo en Jeanet Bosman een sterke indruk achter, tweede op de 1500m in 3 minuten 47,5 se conden. De Bataven werd hier met Marian van Schie, Anne Poli tiek, Tinkeke de Groot en Jeanet Hendriks vierde in 3.48,5. De Ba taven-meisjes slaagden er op de 1500m ook in binnen de vier mi nuten te finishen (3.58,1) en dat was goed voor een eerste plaats. Het viertal dat voor deze prestatie tekende bestond uit Tina Buntsma, Marice Hunck, Linda Krouwel en Asti Oskam. Bij de jongens, die 4000m moesten lopen (verdeeld over acht lopers) kwam de Spartaan tot een vierde positie in 10 minuten 8,3 secon den. De ploeg bestond uit John van de Zwet, Ronald Wiersma, John van Loon, Paul de Koning, Art Vermeulen, Hans van Tol, Rob Brouwer en Wayne de Vries. Een ploeg van de A V Holland, in gedeeld in een sterke serie, ein digde in totaal in de midden moot: achtste van de vijftien teams, tijd: 10.36.2. Na de estafettes werd nog een indi viduele tien kilometer voor heren verwerkt waarop Theo v.d. Veer (Holland) tot een opmerkelijke verrichting kwam. Van de Veer, die pal voor zijn 10 km al een 1000m in de estafettes had gelo pen, kwam gezien de winderige omstandigheden tot een knap debuut op deze afstand in 33 mi nuten 14,6 sec. LEIDEN - Waterpolohoofdklasser De Zijl/LGB kon het afgelopen weekeinde niet tot winst komen. De Leide- naars, die vorige week thuis tegen PSV voor het eerst sinds lange tijd een overwinning behaalden (9-8), moesten zondag in Amsterdam bij De Meeuwen een punt achterla ten: 7-7. Eersteklasser LZ'86 blijft wisselvallig in z'n pres taties. Zaterdag dwong de ploeg van Gijs van der Leden het reeds gepromoveerde Het Y een 5-5 gelijkspel af. De Meeuwen is in ernstig degrada- tiegevaar, en hoewel De Zijl/LGB volkomen veilig is, wilden de rood-witten gisteren de punten beslist niet zo maar cadeau ge ven. De formatie van Rob Schou ten is er te zeer op gebrand om eindelijk weer eens een overtui gende overwinning te behalen. Het werd daardoor vooral in de eindfase een tamelijk felle strijd, waarin De Zijl/LGB de handicap had dat Stan van Belkum, tot deze ronde samen met Corrie Vermeer aanvoerder van de lan delijke topscorerslijst, niet van de partij kon zijn. De Zijl/LGB domineerde vooral in de eerste periode en nam toen door goals van Fnts Welling, Alex van Belkum en Martin Vreeburg ook een 0-3 voorsprong, maar in de verdere loop van de wedstrijd kwam De Meeuwen, gesteund door het eigen publiek, langza merhand terug. In de derde en vierde periode ging de strijd lang gelijk op, al had de Zijl/LGB meestal de leiding. Een minuut voor tijd liet de Leidse ploeg de zege glippen op het moment dat keeper Theo Uittenhout na een uitsluiting van 45 seconden weer het water in kwam. Een ver keerde overname in de verdedi ging gaf toen Hans Koster de ge legenheid om zijn ploeg aan de gelijkmaker te helpen. De tus senstanden in deze wedstrijd: 1-3, 2-4, 5-5*7-7. Voor de Zijl/LGB waren Frits Wel ling (2x), Albert Spijker (2x), Alex van Belkum, Martin Vreeburg en Leo Onderwater de doelpunten makers. Bij de Meeuwen scoor den Hans en Ron Koster (ieder drie maal) en Tom Schmidt. Het dameszevental van De Zijl/LGB is intussen zeker van de terugkeer naar de hoofdklasse, de Leidse dames speelden zater dag in De Zijl gelijk tegen De Aa (2-2) en kunnen daardoor in de laatste ronde niet meer uit de top-drie van de eerste klasse ver dreven worden. Eerste klasse In de eerste klasse competitie was dit jaar aan de top de spanning al vrij vroeg verdwenen doordat LZ'86 de race met Het Y en HZPC niet meer kon bijhouden. De Leidse ploeg speelde ondanks het verlies van Aad van Mil een vrij goede eerste competitiehelft, en scheen zelfs na het vertrek van Bram van Mil halverwege het sei zoen nog duidelijk tot de kans hebbers te behoren. LZ was evenwel in de tweede competi tiehelft te wisselvallig, had soms wat pech met de arbitrage en moest duidelijk afhaken. Zaterdag wilden de Leidenaars echter in de thuiswedstrijd tegen Het Y nog eens laten zien dat ze voor de Amsterdamse kampi oenskandidaat niet onder hoef den te doen; en inderdaad was het in de zeker niet foutloze, maar niet onaantrekkelijke wedstrijd steeds LZ dat de beste kansen op de overwinning had. In de laatste fase wisten de Amsterdammers toch een 5-5 gelijkspel te berei ken, waardoor ze ook na de voor laatste ronde ongeslagen bleven. Het eerste speldeel van LZ'86-Het Y was de periode van de gemiste kansen. LZ wist drie keer niet van een man-meer situatie te pro fiteren, en bij Het Y mondde een numerieke meerderheid wel uit in een strafworp, maar die werd door Van Schaik over geschoten. De Thuisploeg benutte dan toch één numerieke meerderheid (doelpunt van Jan van Duuren) en nam daarmee een 1-0 voor sprong. Toen LZ in het tweede kwart door Fried Elzenga, die van een misverstand in de Y-defensie profiteerde en Rudi Muusse, die een numerieke meerderheid uit buitte op 3-0 was gekomen leek de basis voer een Leidse over winning gelegd. Rood scoorde echter in een man-meer situatie voor Het Y, en in de derde peri ode kwamen de Amsterdammers via Vermeulen (man meer) en Van Schaik (midvoorgoal) weer langszij (3-3). LZ'86 nam nog tweemaal een voorsprong door doelpunten van Fried Elzenga en Pudi Muusse (man meer), maar het Y kwam door respectievelijk Van Helsdingen en Hesterman beide malen weer op gelijke hoogte. Eindstand 5-5. Tweede klasse In de tweede klasse B won Katwijk zaterdag in Gouda met 2-6 van GZC. De Katwykers speelden een beetje mat, maar namen toch van meet af de leiding. GZC kreeg wel tegenkansen, maar kon op de beslissende momenten Katwijk-doelman Henk Vooys niet passeren. De tussenstanden waren 0-2, 0-3, 1-5, 2-6. De Kat wijk-goals werden gemaakt door Piet de Vries (3x), Paul van der Putten, Dick van Leeuwen en Hans Parlevliet. i het (opspattende) water heeft. LZ speelde LEIDEN - Het eerste tiental van Alphen, (kampioen Leidse schaakcompetitie) heeft de eerste wedstrijd in de promotiecompetitie van de KNSB met 4V2-5Va gewon nen. In Rotterdam was Span gen 2 het slachtoffer. Lam- booy, De Boer, Idzerda en De Kleynen wonnen, V.d. Tol, Donker en De Jong kwamen tot remise, terwijl De Brou wer, De Wit en Raumann verloren. Het duel tussen de andere twee ploegen die in dezelfde poule om de 2 plaat sen voor promotie naar de tweede klasse KNSB strijden, het Delftse DSC en het Eind- hovense DAF, eindigde in een 6V2-3V2 overwinning voor DSC. Op zaterdag 29 april neemt Alphen het op tegen DAF. LEIDEN - Het is het herenteam van'LMHC niet gelukt ongesla gen te blijven. Zaterdag leden de Leidse hockeyers in de thuis wedstrijd een overwachte ne derlaag tegen Venlo, dat móést winnen om degradatie te kunnen ontlopen. De Venloënaren zorg den met een 3-1 zege voor het eerste verlies van LMHC. Duidelijk was zaterdag dat de 'he ren' van Leiden de motivatie en AMSTERDAM - Enkele leden van De Zijl/LGB namen zaterdag in het Sloterparkbad in Amsterdam deel aan de door zwemvereniging De Dolfijn georganiseerde zwemwedstrijden om de grote ppjs van Amsterdam. In aan merking genomen dat er werd gezwommen op een 50 meter- baan, maakten de Leidenaars be hoorlijke tijden. Edward Maas dijk behaalde in deze sterk be zette wedstrijden twee maal een tweede plaats. Beide malen moest hij Ronald Woutering (Zeemacht) voor laten gaan. Op de 200m vrije slag was het verschil miniem (2.03.5 tegen 2.03.7), op de 100m vlinderslag scheelde het iets meer 1.02.4 te gen 1.03.3). Maasdijk is gekozen in de ploeg die deelneemt aan de drielanden wedstrijd Engeland- Nederland-Italie op 21 en 22 april in Londen. De prestaties van de andere Zijl/LGB-zwemmers: Anette van Tol zwom een ver dienstelijke 1.22.6 op de 100m vlinder voor meisjes 0/12. Ria Hassefras maakte 2.40.7 op de 200m wissel en 1.10.7 op de 100m vlinder en Robert van Zijp kwam bij de jongens onder zestien tot 1.10.7 op de 100m rug. De zwemvereniging Alkemade hield gisteren in de Does in Lei derdorp zwemwedstrijden waar onder andere werd deelge- door LZ'86. Er stond nogal wat afstandwerk op het programma en daarop behaalden Lieneke v.d. Heuvelen Ingrid Scholten, beiden van Donk en Ronald Bink (LZ'86) duidelijke overwinningen. Uitslagen: 400m meisjes 0/16: 1. Lieneke v.d. Heuvel Donk 5.04.8, 2. Ellen Hoogeboom LZ'86: 5.26.8, 100m school meisjes 0/10: 1. Leonie van Hameren Alke made 1.43.8; 100m vrij dames: 1. Somone Leuverink Donk 1.08.9; 800m vrij heren: 1. Ronald Bink LZ'68 9.53.5; 800m vrij dames: 1. ingrid Scholten Donk 10.27.8. concentratie misten nu de titel binnen is. Overduidelijk is ook weer eens aangetoond dat Leiden niet in staat is om in een ontspan nen sfeertje de strijd aan te bin den. Alleen met een strikte op dracht en wanneer er iets op het spel staat is de equipe van trainer Rein Grippeling in staat een te genstander onder controle te houden, maar zodra het team de vrije hand krijgt om zelf het ge zicht van de partij te bepalen gaat Leiden tenonder aan een overdo sis creativiteit en nonchalance. Tegen Venlo kon Leiden boven dien maar moeilijk in het spel komen doordat de tegenstander op het middenveld een strikte mandekking toepaste, en dat is iets waarmee LiyiHC zelden te maken heeft gehad. Venlo opende al snel de score, maar nog voor de pauze bracht Chris Fon- teyn de ploegen weer op gelijke hoogte. Toen Leiden op 1-2 werd gebracht nam het team risico's om weer een gelijkmaker te for ceren. Voorstopper Frits Verhey werd hiertoe door trainer Grip peling naar voren gestuurd. Venlo wist de vrijheid die het door die ingreep van de verdedi ging kreeg goed uit te buiten. Want inplaats van de 2-2 kwam door een goal van international Gerard van Eyck 1-3 op het sco rebord. LEIDEN - Avanti heeft de derde tafeltennistitel op rij binnen, na een krappe 6-4 zege bij Scylla in een wed strijd waarin Bettine Vrie- sekoop de grote animator was. Zij won driemaal. Ronald Rijsdorp steunde haar goed met overwin ningen op Kantebeen en Rob van der Zeeuw. Tegen Anton van Zoelen dolf de kersverse international echter in twee games het onderspit. Van Zoelen hield Scylla trouwens via winst op Theo Louwers en een aandeel in het gewonnen dubbel nog lang in de race. Scylla kwam zelfs op een 4-3 voor sprong toen Rob v.d. Zeeuw een 20-16 achterstand wegwerkte. Daarna echter sloeg Avanti bik kelhard toe. Vriesekoop liet Van Zoelen op 8 en 15 staan en Van der Zeeuw had met 8 en 17 niets in te brengen tegen Rijsdorp. Frits Kantebeen moest toen Theo Louwers bedwingen, maar in de derde game bleek de 17-jarige jeugdspeler toch niet over ge noeg inhoud te beschikken: 19- 21, 21-12, 9-21. Avanti moet zich nu gaan opmaken voor de zware strijd in de ereklasse en Scylla moet via winst op JCV alsnog een beslissingsduel afdwingen tegen (waarschijnlijk) De Veluwe. Geen spanning en sensatie bij Do- cos-Deltalloyd, waarbij invaller Hans Roodenburg met twee ze ges precies aangaf hoe zwak de tegenstand was. Ed van der Berg en Ed Fallaux wonnen dus op één been, 9-1. Scylla 2 bood Jaski futloos verweer met als resultaat een 2-8 eind stand, waarbij Hein Chrispijn en Fred van der Zeeuw nog hun eer redden. Scylla 3-VEV leverde een 7-3 eind stand op. Joost Mentink en Johan Wessels lukten het hierbij net niet de drie zeges van Sjaak van Veen te evenaren. Avanti 2 wees Oldra met 6-4 terug en pakte zo een tweede plaats. Vooral Peter de Groot was op dreef met naast hem een slechts één keer scorende John van Strien, maar Jan van Wetten deed de balans doorslaan. Muzi snoepte R. en R. net beide punten af, 6-4. Jaap Polak stelde teleur met één keer winst, maar Ferdi nand Thung schoot twee keer uit zijn slof en evenaarde Chiel Kui per. De reserves bedwongen Vic tory hetgeen geen een goede prestatie was van Reitsma en van Nes die daar samen voor zorgden, want van Alphen bleef met lege handen. De Treffers gunden Victory uit Volendam via Hans van der Zwet en Koos van Béek'slechts twee tegenpunten, 8-2. Jacques van Ruiten toonde geheel geen me delijden. De Treffers 2 deelde de punten met Wibats en dit on danks een puntloze invaller, Frank van der Zwet, Cees Ves- seur en van der Veer compen seerden dat. Scylla 4 verloor met 4-6 van Jaski. Steeds Vooruit werd ongeslagen kampioen want ook Phoenix kreeg klop 6-4 met een twee als persoonlijk resultaat voor Sik- king, Turk en Haasnoot. Ook Docos 2 is in het laatste duel gedegradeerd naar de afdeling want tegen Red Star bleven Groenendijk en Owell op één steken waardoor de twee keer winst van Ton L'Ami verder al leen de schade kon beperken tot 4-6. Docos 3 was net sterker als DHC 6-4 met daarbij een gave hattrick van Fred Brakkee. Een '7-3 ver lies was er voor Docos 4 bij Dor drecht. De dames van Scylla behielden de theoretische titelkansen want in de ereklasse werd nu weer Ta- naka, zij het moeizaam, met 7-3 teurggewezen. Sandra de Kruiff bleef zonder verlies, maar speelde niet in haar beste vorm getuige de 18-12 achterstand die ze tegen Addie Snijders moest wegwerken. Ook Stephine van Gennip moest deze keer met al leen winst tegen Vaessen genoe gen nemen. De rol van routinier Nora Bakker met winst op Snij ders en Vaessen was derhalve doorslaggevend. Avanti was kansloos tegen Tempo Team 2-8. Docos zag Lian Brou wer een gave truc uithalen tegen Play Fair, maar toch kwam er een 6-4 verlies want de dames van Cassel en Prehn waren samen slechts goed voor één punt. Tafeltennis - De dames van Delta Lloyd hebben zich zaterdag avond via een 5-0 zege op Oberals Hamburg geplaatst voor de finale van het tafeltennistoernooi om de jaarbeursbeker. Deze vindt op 8 juli a.s. plaats in de Hongaarse plaats Szolnok. Tegenstander is de Joegoslavische club Zagreb, die zaterdag won van Boedapest.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16