Van Resteren: verguisd en bejubeld RBB bezig eigen glazen in te gooien RCL legt tekortkomingen van Katwijkers bloot is Lisser Boys doet weer stap op weg naar promotie TerLeede: een goal voldoende MAANDAG 17 APRIL 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT I SPORT SPORT SPORT SPORT KATWIJK - Vijf wedstrijden voor het einde van de zater dagcompetitie zijn ook voor het eigen publiek een paar belangrijke tekortkomingen van Quick Boys blootge legd. Het Lagendijk-team heeft niet alleen een chro nisch gebrek aan afmakers, maar ontbeert ook die spel leider die tijdens een wedstrijd de soms zo noodzake lijke aanwijzingen kan geven. Een gegeven dat door de lopende voetbaljaargang heen vaak ge camoufleerd kon worden met een keihard werken, maar zaterdag werd het ook voor de eigen aan hang in Katwijk duidelijk aan het licht gebracht. Het uit een diepe inzinking opgeklauterde RCL tilde de zwakke punten naar de oppervlakte. Op Nieuw Zuid brachten de risico nemende Lei derdorpers de tegenstanders in de tweede helft zó in paniek dat Quick Boys (dat nu zelf gedwon gen werd over te schakelen op het verfoeide systeem met veel men sen achter) de handen tenslotte mocht dichtknijpen met 1-1 die het einde haalde. Voldoende voor Quick Boys om weer naar een gedeelde kopposi tie in de eerste klasse te klimmen. "Maar ik vind het typerend dat zo'n elftal daar kan komen", sprak RCL-trainer John Hugu- enin naderhand. "Tegen ons speelden ze maar een simpel spelletje. Ze vingen de aanval op en probeerden dan met lange halen de spitsen aan het werk te zetten. Beweeglijke jongens, daar niet van. Maar tochis een te ken aan de wand dat dit tot een topplaats kan leiden en dat jij, die het opbouwende voetbal pro beert te spelen, zo laag staat. Moet ik RCL dan ook met zes mensen achter laten voetballen?". Huguenin had niet helemaal one- lijk maar ook niet helemaal gelijk omdat hij in zijn veroordelende redenering een belangrijk gege ven uitschakelde: de sterkte van een tegenstander. Waar vele an dere oefenmeesters daarop als eerste zouden wijzen, daar zag de RCL-trainer de hernieuwde kracht van zijn eigen team over het hoofd. Zijn Quick Boys-collega Arie La gendijk maakte hem erop attent. "We moesten in de tweede helft wel zo gaan spelen, omdat RCL sterker was en veel risico's ging nemen. Dat moest organisato risch worden opgevangen en dat konden we niet. We missen de man die op dat moment leiding kan geven. Dat is geen kritiek, ging steeds meer wankelen en stortte tenslotte in. Uit een aantal veel betere mogelijkheden (voor de falende en vervangende-Wil- bert. Witteman, Haneveld, Van Duin) koos Holl de moeilijkste om 1-1 aan te laten tekenen. Een paar minuten voor tijd leverde hij van de zijkant van het doel een voorzet af, waarna de bal door de wind naar het net werd gedragen. De toevalstreffer benadrukte dat ook RCL maar zeer moeilijk tot scoren komt, al waren de Leider dorpers nadien nog dicht bij tref fers via Van Haver en invaller Van gemerden. Flitsende reacties van doelman Theo Guyt voor kwamen een nederlaag voor Quick Boys. "Maar een kleine zege voor ons, had de verhoudingen beter weerge geven", stelde Huguenin. "Quick Boys was vandaag echt geen kampioensploeg. Maar ja, als je de kansen niet benut, heb je geen recht van spreken." PAUL DE TOMBE Kees van Rooyen omhelst Nico Kuyt die zojuist 1-0 heeft gescoord. Teun van der Plas wil het feestje Verdediger maakt fouten goed met winnende goal voor Noordwijk BARENDRECHT - Jaap van Res teren had het moment, waarop hij eigenhandig de oplossing van het door hemzelf gecreeërde pro bleem aandroeg niet beter uit kunnen kiezen. Uitgerekend hij, die regelrecht schuld had gehad aan de twee Barendrecht-treffers profiteerde twee minuten voor het einde van het duel Baren- drecht-Noordwijk van een kapi tale blunder van Barendrecht- goalie Fred Elenbaas en bezorgde zich daarmee in tweeërlei opzicht genoegdoening. maar*een gegeven. Èn dat gold Want behalve dat hij zich met die dan nog alleen voor de tweede ^aad rehabiliteerde voor de twee - - - - - fouten, die Barendrecht zo lang "in de race" hielden, wees hij zijn ploeg op de valreep de weg naar iiuei in. ouccn lliaai tc de kostbare 2-3 triomf, het begin. Als wij toen met 3-0 Barendrecht onderging dat alles- stoppen van het Noordwijkse en thousiasme doorsloegen op het moment dat bekend werd dat de concurrentie één (Quick Boys) of meer (IJsselmeervogels) punten had verspeeld, het verdriet in de Barendrecht-vestiaire in stilte verwerkt. Eerst een goed half uur na afloop van dit enerverende treffen was Barendrecht-trainer Daan den Bleyker in staat om met vrucht Toegegeven, Noordwijk kreeg met len, dat Noordwijk in de eerste rondgang het spel volledig had gedicteerd. Dat in dat bedrijf met name Hans Westgeest (met zijn door de wind gedragen afstands schoten), Ruud Bröring en de in die fase uitblinkende Jan Willem Bogers het Barendrecht-doel maar ternauwernood hadden gemist. helft. Want als Huguenin zegt dat een kleine RCL-zege de verhou ding beter had weergegeven, dan hoef ik alleen maar te wijzen op voor waren gekomen had ook niemand wat te zeggen gehad". Hoe dicht winst en verlies bij elkaar liggen in de (voetbal) sport was tijdens de streekderby inderdaad aangetoond. Als vooral Kees van Rooyen de hem aangeboden mo gelijkheden had benut, zou Quick Boys- RCL al in een vroeg stadium een "gelopen partij" zijn geweest. De Katwijkse puntspe- ler was in één tegen één situatie echter nogal ongelukkig met zijn passeerbewegingen, waardoor de schade bij 'de pauze voor RCL beperkt bleef tot 1-0. Een doelpunt dat dateerde van de veertiende minuut. Nico Kuyt had toen het supporters-advies opgevolgd en had plotseling uit gehaald van buiten het straf schopgebied. De bal zoefde snoeihard langs doelman Bram Brandt, die reageerde als een wassen beeld. "Ik zag niks", was het verweer van de sluitpost. "Mijn uitzicht werd belemmerd, waardoor ik die bal pas zag toen die langs me ging". RCL leek (ook) daarna nog een tijdje bezig met het opvoeren van de Cees Ruis-show, omdat de speler met die naam tijd nodig had zich aan te passen op de voorstoppers-plek. De laatste man van origine was tot man dekker getransformeerd, een po sitie waarin hij zich aan Van Rooyen voorstelde met een paar "snelle," overtredingen en speelde aanvankelijk nogal on rustig wat invloed had op het op treden van zijn collega-verdedi gers. Daar leek Quick Boys goed gebruik van te gaan maken met dieptepasses op Van Rooyen. De Katwijkse puntspeler kwam in korte tijd tot tweemaal toe in kansrijke situaties, maar het de bal beide malen, van zijn voet pringen. Datzelfde overkwam ook Teun van der Plas toen hij naar vrije positie was gediri geerd. Daardoor kon RCL (dat via Holl en de bijna scorende Heemskerk al gevaarlijk was geweest) in de tweede helft sterk teruggeko men. De Leiderdorpers contro leerden het duel toen met hun verzorgder voetbal en gingen daarna veel risico's nemen. Voor stopper Koos Haneveld werd meer en meer vooruit gestuurd, doelman Brandt ging zo onge veer als laatste man fungeren. Geconfronteerd met die over macht nummerieke raakte de de fensie van Quick Boys in paniek. Zonder de geblesseerde Kuyt (ingewisseld voor Jaap Hoek) raakt de organisatie zoek, omdat er-niemand was die een massaler afweer kon leiden. Lagendijk mocht vanuit de dug-out nog zo hard schreeuwen, het anders zo hechte bolwerk van zijn ploeg beslissende doelpunt, alsof het een klap van een moker had geïn casseerd. Minutenlang bleef de kleedkamerdeur van de thui sploeg hermetisch op slot. Werd daar waar een deur verder de enige woorden uit te brengen De naar Heeijansdam vertrek kende oefenmeester was echter zozeer bevangen door de teleur stelling van de nederlaag, dat hij ook op dat ogenblik zijn com mentaar nog niet met de nodige realiteitszin wist te schragen. "Wij hadden moeten winnen Wat hebben die lui nu voor kan sen gehad", waren de ongenuan ceerde kreten van een coach, die het huilen nader dan het lachen stond. Den Bleyker vergat er in al zijn er gernis gemakshalve bij te vertel de 2-3 iets meer dan waar het ge zien de spelverhoudingen - Ba rendrecht had na rust het betere van het spel gehad - recht op had, anderzijds was de zege van de kustbewoners niet zo "volslagen onverdiend" als Den Bleyker wilde doen geloven. Integendeel. Daarvoor had Noord wijk voor rust te zeer gedomi neerd. Had de Eelman-brigade te duidelijk het toch al niet met zo veel aanvallende instincten be hepte Barendrecht de defensieve rol opgedrongen. Het was dan ook volstrekt tegen alle voetballogica in, dat Bas Hokke na 29 minuten na een pass van Bram van der Tol ongehin derd - Van Kesteren verzuimde Hokke bij de start van zijn solo de voet dwars te zetten de 1-0 mocht vinden. Eén op dat moment vol strekt irreeële score, eenvoudig omdat Barendrecht tot dan toe in aanvallend opzicht hoegenaamd niets had gepresteerd. Niettemin zou die ploeg later in de eerste helft, via linksback de Vlieger en linkerspits Bruys dichtbij een tweede goal komen. Het feit echter, dat die mogelijk heden uitsluitend aan misgrepen van Van der Niet waren toe te schrijven, maakte Den Bleyker's uitleg "we hadden voor de pauze al uitgespeelde kansen en daarom toen reeds op voorsprong moeten staan", des te onbegrij pelijker. Dat kon niet worden gezegd van de gelijkmakende 1-1, die vlak voor rust door Bogers was voorbereid en middels een kopbal van het patent Sjoerd Boot het levens licht aanschouwde. Die goal inspireerde Barendrecht na rust tot een offensief, dat al na 7 minuten leidde tot een 2-1 stand, toen Boot Bogers tekort aan speelde en Van Kesteren de daaropvolgende voorzet van rechtsback Van Benthem voor de schietgrage voeten van Henk van Kempen deponeerde. De goedspelende Sjoerd Boot bracht beide partijen vier minu ten later echter met een even fraai als gelukkig boogschot op gelijke voet. Waarna twee minuten voor tijd de tot dan verguisde Jaap van Kes teren - voorstopper v.d. Heuvel had de bal aan Karstens ver speeld en Elenbaas de daarop volgende kopbal van invaller John van Dijk foutief verwerkt - met de winnende 2-3 de oplos sing van zijn eigen probleem aandroeg, waarmee hij zichzelf meteen tot meest bejubelde man van het veld maakte GERARD VAN PUTTEN i Slooten scoort op fraaie i LISSE - Optimisme bij Lisser Boys. De Lissenaren behaalden een ge makkelijke 3-0 overwinning op een tegenvallend DOTO en kwamen daarmee weer een stap dichter bij de promotie naar de tweede klasse. Lisser Boys trai ner Nanai ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet; "We heb ben weer goed gespeeld en in deze vorm hoeven we voor een beslissingswedstrijd tegen Voorne niet bang te zijn, als het tenminste zover komt, want Voorne lijkt mij een iets zwaarder programma te hebben dan wij". Voorlopig hebben de Lissenaren over de tegenstand niets te kla gen gehad. DOTO dat in de eerste helft van de competitie Lisser Boys nog een 5-2 nederlaag had toegebracht, wist er zaterdag bit ter weinig van te maken. De 500 toeschouwers moesten tot diep in de tweede helft wachten op de eerste gevaarlijke actie van de Pernissers, toen Hans Lausberg van dichtbij vlak naast het doel op Nico Groeneweg schoot. njze 2-0. Doelman Albert Bergen valt tevergeefs uit. De Lissenaren waren toen echter al op een verdiende 2-0 voorsprong gekomen via vooral in de begin fase goed aanvalsspel. Eerst was het de 18-jarige John v. Wasse naar, ingevallen voor de met een spierblessure kampende Piet Boot, die na een schitterende combinatie met Ed Langereis na een kwartier in de eerste helft de stand op 1-0 bracht. Met een zeer beheerst "wippertje" over doel man Alberty v. Bergen heen maakte. Jan v. Slooten maakte er 10 minu ten later 2-0 van. De Lissenaren leken nu op een ruime overwinning af te gaan, maar het duurde tot de twintigste minuut van de tweede helft voor dat er weer gescoord werd, na een ongevaarlijk lijkende voorzet van Jan v. Slooten werd de bal door Maijo v. Drunen van richting veranderd en verdween onbe reikbaar voor v. Bergen in het doel (3-0). WALTER VAN DER ES. IJMUIDEN - Bijna het halve elftal van Rijnsburgse Boys zal over enkele weken voor één of meerdere wedstrijden op de strafbank zitten. Giste ren in het duel met IJmuiden (waarin met 1-0 het onderspit werd gedol ven) werd de vijfde Rijnsburger (Henk van der Zwan) geconfronteerd met een officiële waarschuwing. De formatie van Atte Bouma, die de laatste partijen met een lichte inzin king te kampen heeft en met moeite de koppositie kan behouden, is in de laatse fase van de competitie op onbegrijpelijke wijze bezig de eigen glazen in te gooien. Piet Haasnoot zat gisteren zijn tweede van de zes geschorste wedstrijden uit, terwijl schorsingen van Gert Ouwersloot, Nico Zwaan, Wil Groenendijk en Henk van der Zwan als het zwaard van Damocles boven het hoofd van RBB hangen. In dat negatieve licht zag Rijnsburgse Boys zaterdag door del-O nederlaag ook nog de twee punten voorsprong op concurrent Volendam tot de helft teruggebracht. Tegen een overgemotiveerd IJmuiden kwamen de Rijnsburgers er onder de rook van de daar aanwezige staalindustrie niet aan te pas. Qndanks het feit dat de équipe van Bouma bijna de gehele wedstrijd het initiatief in handen had. Maar de overtuiging om doeltref fend en koelbloedig de gecreëerde kansen af te werken ontbrak bij de Rijnsburgers. Tegenstander IJmuiden liet bewust het spelmaken aan RBB over. Met negen man ving de ploeg de tegenstander voor het zestienmetergebied op, waarna telkens weer met een vlijmscherpe pass de twee spitsen Meinders en Krab de diepte werden ingestuurd. Die 'eenvoudige' opzet van de IJmuidense aanvallen kostte RBB vooral in de beginfase han denvol werk. Ook al omdat Nico Zwaan te vaak naar binnen trok waar door Meinders op rechts alle ruimte kon krijgen. Al na vijf minuten werd RBB gewaarschuwd voor het tactische plannetje van IJ muiden. Toen kon de andere vleugelspits Verwoerd ongehinderd op het doel van goalie Constant Smit af snellen en een afgemeten voorzet op Herinx afleveren. Die laatste miste echter voor open doel. Rijns burgse Boys sloeg de waarschuwing in de wind en nog geen vijf minuten later volgde een identieke aanval van IJmuiden over de andere vleugel. Ditmaal had Herinx na aangeven van Meinders wel succes: 1-0. Het ijverige team van Atte Bouma bleek in de resterende tijd te machte loos om de score een ander aanzien te geven. Henk van der Zwan kreeg daartoe wel twee uitgelezen mogelijkheden, maar ook bij hem ontbrak zaterdag de overtuiging. Hij kon niet scoren. In plaats daarvan werd de Voorschotenaar door scheidsrechter Koolman op iets anders getrac- teerd WALTER OOMEN GOUDA - Eén doelpunt is ge noeg gebleken om Ter Leede in het treffen met Jodan Boys de overwinning te bezorgen (0-1). Jodan Boys-trainer Perdijk had zijn excuses klaar: "Er staat niets meer op het spel. In deze fase van de competitie beginnen we te denken aan het volgende sei zoen. We zijn nu wat aan het experimenteren. Daarom til ik dit i lies". Toch hebben de Goudenaren er van alles aan gedaan om de dreigende nederlaag af te wenden. Massaal was Jodan Boys in de slotfase van de wedstrijd in de aanval ge gaan. Massaal echter ook hadden de Sassenhcimers zich teruggetrokken op de ei gen speelhelft. Zelfs de ove rijverige spits Jan v. Hars kamp kwam zijn verdediging in die slotminuten assisteren om de winst veilig te stellen. In de eerste drie kwartier had den de Sassenheimers gedo mineerd. Geholpen door een sterke wind in de rug hadden ze Jodan Boys toen onder druk gezet. Daarbij had Ter Leede het geluk een zeer ge handicapte tegenstander te treffen. Bij Jodan Boys waren Peter v. Wijk en Theo Steke lenburg uit de basis gelaten (geschorst) en moesten bo vendien Blok en v. Lokhorst wegens blessures aan de kant blijven. Het overwicht van Ter Leede leidde na 20 minuten tot de enige treffer van de wedstrijd, toen Cees de Zwart na een af geslagen aanval kon opruk ken en op maat voorgaf aan Jan v. Harskamp, die er met zijn hoofd fraai 0-1 van wist te maken. In de tweede helft was de beurt aan doelman Wim v. Harskamp om het steeds sterker wordende Jo dan Boys van een doelpunt af te houden. Zo voorkwam hij een "zekere" treffer, toen Thijs Rijlaarsdam de bal in de uiterste bovenhoek dreigde te knallen. Hij deed hetzelfde bij een inzet van v. Maaren. Daardoor bleef de stand on gewijzigd. en zegevierde Ter Leede verdiend met 0-1. WALTER VAN DER ES Katwijk speelt vreemd spel met de logica MARKEN - Katwijk speelt een vreemd spelletje met de lo gica. De ene week voetbalt de ploeg van trainer Frans van der Zeeuw zogezegd de ster ren van de hemel en zeven dagen later kan het weer be hoorlijk miskleunen. Of zoals zaterdag in en tegen Marken, - toen Katwijk de twee punten eigenlijk niet geheel ver diende maar ze toch meenam, na een zo op het oog moeite loze 4-2 overwinning. Want de overwinning werd Katwijk zeker niet cadeau gedaan. Al vanaf het eerste fluitsignaal bestormden de Noordhollanders energiek het doel van keeper Cees Koelewijn en Katwijk had het alleen aan hem te danken dat de rust niet inging met een onoverbrugbare achterstand. Marken had in de eerste helft windvoordeel en maakte daar uitstekend gebruik van. In de vijfde minuut reeds draaide een corner van Marken dank zij de stevige wind op de Kat wijkse paal, waarna de ver raste verdediging niet kon verhinderen dat Westgeest scoorde 1-0. Ook na die snelle treffer bleef Marken fel van leer trekken, maar Katwijk zou onverwachts gelijk ko men in die benauwde peri ode. Een dieptepass van de goed draaiende Jan v. Dijk bereikte Wim Beelen die voor 1-1 zorgde. Tegen de verhouding in namen de Katwijkers zelfs de leiding toen een Marken-verdediger zijn eigen doelman versloeg met een terugspeelbal. Die fout weid teniet gedaan door een verkeerde balbehande ling van Freek Rienks, waarna Grasman 2-2 kon in schieten. Na de hervatting zou Katwijk het iets gemak- kkelijker krijgen. Nadat Rienks zijn misser had goed gemaakt en zijn ploeg weer de leiding had gegeven kon het in de slotfase even goed 3-3 als 2-4 worden. Dat laatste gebeurde door een goal van Wim Guyt II die daarmee de wedstrijd besliste. HERBERT POLANE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15