„Zege Haarlem verdiend" Nico Jansen: „Ik laat me niet slaandus haalde ik direct uit 9 Alle knokkende clubs dolblij met Feyenoord SCOREBORD EERSTE NEDERLAAG VAN PSV Dode eend Topscorers MAANDAG 17 APRIL 1978 SPORT SPORT M SPORT SPORT De allerlaatste seconden van een duf duel in de Kuip brachten de sensatie. De Am sterdamse doelman Paul van der Meeren had moeite de bal onder controle te krijgen. Via een venijnige trapbeweging trachtte Nico Janssen er pro fijt uit te trekken. Nadat Jan sen had uitgehaald, schoot de Amsterdammer Ton Kamp- hues toe en werd handtaste lijk bij de spits van Fey- enoord. De reactie van Nico Jansen was kort maar krach tig. Hij deelde een rechtse hoek uit die Ton Kamphues horizontaal op de grasmat deed belanden. Voor arbiter Geurds uit Eindhoven zat er daarna niets anders op dan de rode kaart te trekken. Een geëmotioneerde Nico Jan sen na afloop: "Toen ik het veld inkwam, was ik al erg geïrriteerd. Want waarom liet Boskov me pas zeventien mi nuten voor tijd invallen? Waarom, waarom?" "Afgelopen vrijdag maakte ik met het C-elftal, tegen Utrecht, drie goals. Je denkt dan: tegen je oude club zal je er wel weer bij zijn. Maar nee hoor, pas zeventien minuten voor tijd mocht ik opdraven. Waardeloos". "Ik ging dus al met de pest in mijn lijf het veld in. En wat er toen bij dat bewuste geval ge beurde? Wel, ik ging op Paul van der Meeren in, maar raakte hem niet. Ik hield me net op tijd in. En toen kreeg ik ineens van die Kamphues een klap in mijn nek. In mijn rug deed hij ook nog wat. Dat pikte ik natuurlijk niet. Ik laat me niet slaan. Dus haalde ik uit". "Goed, ik geef toe, wat ik deed was fout. Maar ik dacht er niet bij na. Het was alleen een re actie omdat ze mij pikten. En dót ze dit deden, vind ik schandalig. Dat zijn nou je oude vrienden, je oude club genoten". Waarop de verbolgen Nico Jan sen weer op broodheer Fey- enoord ging mopperen. "Ik doe alles om terug te komen, maar niemand helpt me erbij. Het is van: er in, er uit en niet anders. Ze spelen gewoon een spelletje met me, nemen me in de maling. Stijlloos". "Dat contract dat ze me nu heb ben aangeboden accepteer ik ook in geen geval. In de eerste divisie verdienen ze meer. Een amateurcontract is het". Feyenoord-manager Peter Stephan, zuinig kijkend: "Noemt Nico Jansen een con tract van zeven-, tachtig dui zend gulden een amateurcon tract? Maar hij, en vele ande ren in het betaalde voetbal, zouden realistischer moeten zijn. Moeten begrijpen dat er normale salarissen dienen te komen. Het kan domweg niet anders". Guus Brox: "De tijd dat er gi gantische salarissen konden worden uitgekeerd, is voor bij. Wat dat betreft zullen sommige spelers uit de ze-, vende hemel moeten terug keren". Beschermen Terug naar het incident dat de rode kaart tot gevolg had. Ton Kamphues: "Nadat Nicp Jansen met Van der Meeren in de clinch was geraakt, wilde ik mijn doelman be schermen. Ik pakte Nico Jan sen toen vanachter beet en gooide hem van me af. Nee, geslagen heb ik niet, laat staan hem een tik in zijn nek gegeven". "Maar mij raakte hij wel. Vol. Bovenop mijn onderlip. Al geef ik toe, ik ben er niet knock out van geraakt". Doelman Paul van der Meeren: "Beweert Nico Jansen dat hij me niet heeft geraakt? Nee toch? Ik werd echt aardig in elkaar geschopt". Arbiter Geurds, die aan zijn derde seizoen in het betaalde voetbal bezig is: "Nadat ik voor een overtreding van Jansen ten opzichte van Van der Meeren had gefloten, wilde Kamphues zijn doel man in bescherming nemen. Hij schijnt daarbij Jansen te hebben geduwd. Dat heb ik zélf niet gezien, maar Kamp hues vertelde het me later eerlijk. Ik zal dat tussen haakjes ook in mijn rapport vermelden. Maar goed, ik zag alleen Nico Jansen bithalen. En op het wedstrijdformulier heb ik daarop geschreven: "Er uit gestuurd wegens slaan van een tegenstander". De Amsterdamse voorzitter Dé Stoop: "Het is op het ogenblik een drama met onze Nico. Toen ik hem bezig zag, dacht ik: ik geloof werkelijk dat hij op het ogenblik niet weet wat hij doet. Doodzonde". De Amsterdamse official Thijs Jansen, hoofdschuddend: "De grote schuldige is voor mij niet Jansen maar Boskov. Een jongen als Nico kan hij onder de huidige omstandig heden best vlak voor tijd te gen een FC Den Haag of een Telstar laten invallen. Dat wel. Maar niet tegen ons, te gen zijn oude club, zijn oude makkers. Dan vraag je om moeilijkheden". Tot slot nog eenmaal Peter Stephan: "Wil je volgend sei zoen met een schone lei be ginnen en krijg je dit. Wantje kunt er verzekerd van zijn dat Jansen nu het volgende 'sei zoen met een schorsing be- alleen: bij welke ROB VENTE DoesburgMarijt en Geels (die vanavond zijn nieuwe Club békend maakt) kijken de bal na, die naast het Sparta-doel zal vliegen. AMSTERDAM - Het was alsof dezelfde film in slow-motion werd afgedraaid. Zo attractief als Ajax en Sparta elkaar een paar dagen eerder hadden bestreden in de halve be kerfinale; zo tam en dor werd gisteren de competitie-her haling afgewerkt. danig miste dat de overtuiging uit het team leek weggevloeid. Vanaf de vleugels kwamen maar erg weinig voorzetten richting Clarke omdat de opkomende flankverdedigers Meutstege en Jansen gisteren niet over een goede eindpass bleken te be schikken. Het vaak geroemde Rotterdamse collectief werkte daardoor veel minder, eenvoudig omdat met Valke de variatie was verdwenen. Dat Sparta desondanks in het begin de beste kansen voor zich kon opeisen, lag dan ook meer aan in dividuele acties. Van Peltzer bij voorbeeld. De vervanger van Van Zoest, bood zijn collega-vleugel spits Van Staveren eenmaal een niet te missen kans, die toch ver loren ging, omdat de oud-War- monder zodanig met de bal om ging dat hij erop kwam te zitten. Positiever Anton Marijt deed daarna op veel positiever wijze van zich spreken. De centrum-verdediger deed zijn oude Noordwijkse bijnaam "So lo-Anton" herhaaldelijk eer aan met brutale uitstapjes. Eén van die aanvallende avontuurtjes bracht hem voorbij Tahamata, Krol en Zuidema in vogelvrije positie voor het Ajax-doel. Marijt hield aan zijn onverwachte be zoek niets over door het optreden van Jager, die ook Leen de Goey nog eens van scoren afhield. Met een afstopactie van Doesburg ten opzichte van de doorgebroken Ling, waren dat de enige hoogte punten van een eerste helft zon der spirit en zonder tempo. Na de pauze, waarin de opvallend rustige Everse was vervangen door Lerby, was er lang sprake van een foutenfestival dat niets meer bood dan alleen de wissels Erkens voor Arnesen (bij Ajax) en Van Zoest als extra aanvaller voor Hcnson. Het eerste gerichte schot van Geels, werd pas in de 28ste minuut verstuurd, het geen alles zei over de kwaliteit en de attractie. Wel kende de partij nadien enkele oplevingen (met afwisselend kansen voor Ling, Van Zoest, Zuidema en Geels, die op de lat kopte), maar die kwa men te sporadisch voor om het kijkspel te redden. Het bleef 0-0. Een score die voor Ajax inield dat de dubbele kans op prolongatie van het Europees voetbal (Euro pa Cup 2 of 3) blijft bestaan. Voor Sparta is het seizoen nu al afgelo pen met een vijfde-plaats waarop vooraf was gerekend, maar die nu als een teleurstelling werd erva ren. Zei Doesburg: "We spelen nu alieen nog twee vriendschappe lijke wedstrijden en zes vakan tie-partijtjes in de zomercompeti tie, daarmee is het voorbij". Tenzij de KNVB nog voor een happy ending zorgt PAUL DE TOMBE Op de lokatie en de belangrijkste hoofdrolspelers na, was dan ook alles totaal anders. In de Meer, waar lang een hoorbare stilte heerste, begon het duel voor de 8200 pas te leven toen het al te laat was. De eerste aarzelende toejui chingen werden bruusk onder broken door het laatste fluitsig naal van "regisseur" Corver, die de ploegen bij een 0-0 stand naar de kleedkamers wees. Nadat alle optredende voetbalprofs niet in staat waren gebleken voor de tweede keer in drie dagen een prestatie van niveau af te leggen moest Sparta zich andermaal de grote verliezer noemen, omdat met een gelijkspel het laatste kansje op Europees voetbal de grond in was geboord. Hoe trai ner Brom, die zelf wat dat betreft volgend seizoen wél goed zit bij Ajax ("maar ik had het ook Sparta graag gegund"), nader hand ook rekende, hij zag er ten slotte geen gat meer in. Héél erg theoretisch zou Twente in puntental nog te achterhalen zijn, maar als die ploeg al zo vriende lijk is de laatste twee wedstrijden te verliezen, is er altijd nog het verschil in doelsaldo van 33 plus om 23 plus in Rotterdams nadeel. Brom kon dan ook alleen nog maar hopen dat de Europese voetbalu nie "nu eindelijk eens" een derde deelnemer tot de UEFA-CUP- strijd zal toelaten. Aan de ene kant lijkt die hoop gerechtvaar digd, "vooral als PSV die Cup wint", maar aan de andere kant is het de KNVB nog nooit gelukt meer dan twee plaatsen af te dwingen, terwijl een groot aantal "mindere" voetballanden jaar lijks zelfs het dubbele aantal krijgt toegewezen. Als "rechtzetter" van die scheve verhoudingen zou Sparta een aanwinst kunnen zijn in het trocsttoernooi, wat tegenstrijdig genoeg gisteren nog eens werd benadrukt, nu het treffen in Am sterdam als een "negatieve uit schieter" werd ervaren. Excuus Het excuus voor de mindere presta tie van beide ploegen, werd aan gedragen door Ivic. "De explosie in de bekerstrijd heeft teveel van de krachten gevergd. Zowel fy siek als psychisch. Vooral voor de jongere spelers waren die drie dagen tekort om zich optimaal te herstellen. En dat gold natuurlijk ook voor Sparta. Dat was ook moe". Bovendien kon die Rot terdamse ploeg nog wijzen op de afwezigheid van Michel Valke, die zwaarder doorwerkte dan de absentie van de eveneens gebles seerde Schrijvers bij Ajax. Peter Jager kon zich moeiteloos ont poppen tot een waardig vervan ger van die doelman, omdat de tegenstander de "spelmaker" zo- ROTTERDAM - Met een droefgeestig glimlachje con stateerde Gerard van der Lem het na de trieste 1-1 tegen FC Amsterdam: "Alle clubs die op het ogenblik tegen de degradatie knokken, mogen dolblij zijn als ze nu Feyenoord treffen. Dan krijgen ze immers een ploeg tegen die totaal niet meer in zichzelf gelooft" Dat de rond 4000 betalende toeschouwers in de Kuip (met de sei zoenkaarthouders erbij 7179 kijkers) met een zielig zwakke twee kamp werden geconfronteerd, was dus niet zo vreemd. Wat wil je? Het volledig uitgebluse Feyenoord tegen een elftal dat per sé één punt wilde veroveren en er zich totaal niet om bekom merde op wat voor manier de gelijkspelpremie zou worden ver diend. In de eerste helft gebeurde er zelfs bedroevend weinig. De vermel denswaardige acties vielen op de vingers van één hand te tellen. Na 45 minuten stond het nog 0-0 en mopperde FC Amsterdam op André Wetzel (hij miste na tien minuten een fraaie kansen bromde Feyenoord op Willy Kreuz die een riante mogelijkheid had ver prutst. Onmiddellijk nadat het doek omhoog was gegaan voor het tweede bedrijf had Feyenoord succes. Na een voorzet van de beste Rotter dammer, de Deen Tommy Kristiansen, kopte René Notten goed in: 1-0. Feyenoord drukte door en bijna had Budding - weer na prima werk van Kristiansen - de score kunnen opvoeren. Maar in plaats van 2-0 werd het in de veertiende minuut gelijk. De Rotterdamse bui- tenspelval klapte niet tijdig dicht en Ton Kamphues profiteerde ervan. Nadat het lieverdje voorbij Treytel was geglipt, liet de doelman hem evenwel een tuimeling maken. Penalty. Vanaf elf meter leverde Co Stout daarop precisiewerk af: 1-1. Omdat de Boskov-brigade toch wel weer eens wilde winnen, perste de ploeg er een nieuw offensiefje uit. Er rolden kansen uit. Met name voor Gerard van der Lem. Vujadin Boskov na afloop: "Ge rard had er in die periode twee kunnen maken". Dat was zo. Maar de rechter spits verzuimde om zijn oude ploeg dieper in de puree te schoppen. Vlak voordat scheidsrechter Geurds de nachtkaars tenslotte uit blies, deed invaller Nico Jansen de toeschouwers wakker schrik ken. Bij een tumultueuze situatie rond doelman Paul van der Mee ren sloeg hij Ton Kamphues neer. Scheidsrechter Geurds had geen andere keus: de rode kaart. En daardoor hadden de toeschouwers na afloop tóch nog iets om opgewonden over te praten. Doesburg speelt bepaald niet onder een gelukkig gesternte in de Amsterdamse Water graafsmeer. Vorige week donderdag werd hij in het bekertreffen bij Ajax al be kogeld met een pijltje, zoals dat in een dartspel wordt ge bruikt, gisteren gooide de een of andere "domme gans" zelfs een dode eend naar het hoofd van de Sparta-doel- Een week na het behalen van het Nederlands kam pioenschap heeft PSV zijn eerste nederlaag (1-0) ge leden. Het gebeurde bij een zeer geladen Haarlem; dat keihard vocht om mi nimaal een puntje uit het treffen tegen PSV te halen. De équipe van Barry Hughes gaat nog een zwaar competitieslot te gemoet (Twente en AZ uit) en was dan ook erg blij, dat het een zege boekte tegen de Eindhoven- Haarlem heeft verdiend gewonnen van PSV, omdat het veel meer in zet toonde en bereid was zich he lemaal leeg te spelen. Hughes: "Het was erg belangrijk voor ons, dat we in ieder geval één punt zouden behalen. De hele week hebben we naar deze wedstrijd toegepraat, en iedereen zag het belang er van in". PSV - zonder de aan zijn knie ge blesseerde René van de Kerkhoff - wilde in de eerste helft geen ini tiatief nemen en beperkte zich slechts tot het afstoppen van 1. Geels (Ajax)26 2. Kees Kist (AZ'67)24 3. Clarke (Sparta), Deykers (PSV)18 Haarlem-spelers. Daardoor wa ren de Haarlemmers vooral ge vaarlijk uit de tweede lijn. Jan van Beveren (hij werd na de rust door Van Engelen vervangen, omdat hij door een inbraak in zijn woning slecht had kunnen sla pen) pareerde schoten van Huyg, Haar en De Kip, terwijl Piet van den Berg halverwege de eerste helft maar net naast schoot. PSV kreeg voor de rust slechts een kans, toen Postuma alleen op keeper Boersma afging, maar de toegesnelde George kon nog net redden. In de 49ste minuut verdedigde Ste vens verkeerd uit, waardoor Van den Berg de bal op kon pikken. Uit een moeilijke hoek liet hij Van Engelen vervolgens kans loos (1-0). Na het Haarlem-doel punt was PSV wel bereid tot het nemen van risico's. Dat leidde tot een kans voor Postuma. De in valler voor Krijgh faalde echter. Aan de andere kant kon Haarlem een paar maal gevaarlijk counte ren, daardoor kregen Van den Berg en Van den Ban nog moge lijkheden. Laatstgenoemde treu zelde echter in uitstekende posi tie, waardoor de PSV-defensie kon opruimen. PSV-hulptrainer Henk de Jonge (Rijvers was er niet wegens fami lieomstandigheden) zei na af loop: "Haarlem heeft verdiend gewonnen, omdat het een veldo- verwicht had". Johnny Rep die ook op de tribune zat, omdat zijn ploeg Bastia in de UEFA-Cupfi- nale uit komt tegen PSV, zei: "PSV speelde erg ongemoti veerd. Daardoor kan ik weinig zeggen van de kracht van het elf- EREDIVISIE AZ'67-FC Twente4-1 Haarlem-PSV 1-0 Ajax-Sparta 0-0 FC Utrecht-FC Den Haag 1-0 Vitesse-NEC 3-2 NAC-FC VW0-2 Feyenoord-FC Amsterdam 1-1 Roda JC-Volendam 1-4 Go Ahead Eagles-Telstar5-1 EERSTE DIVISIE SC Cambuur-Fortuna SC Veendam-FC Groningen MW-Willem II SW-FC Den Bosch Excelsior-FC Dordrecht SC Amersfoort-PEC/Zwolle Wageni' igen-Vlaardingen Heracles-Helmond Sport De Graafschap-Heerenveen PEC/Zwolle 33 20 8 5 48 75-29 PSV 32 20 11 1 51 71-18 MW 32 18 10 4 46 52-30 Ajax 32 18 9 5 45 78-33 Wagen ingen 32 15 12 5 42 45-21 AZ'67 32 18 8 6 44 69-30 Fortuna SC 32 15 11 6 41 55-32 FC Twente 32 18 8 6 44 60-28 Excelsior 31 14 12 5 40 59-29 Sparta 32 14 12 6 40 51-28 Groningen 32 17 5 10 39 55-36 Roda JC 32 10 12 10 32 37-38 Willem II 32 13 10 9 36 42-32 Volendam 32 12 8 12 32 49-57 FC Den Bosch 32 12 12 8 36 45-40 FC Utrecht 32 10 11 11 31 37-42 Heracles 33 11 12 10 34 31-30 Feyenoord 32 9 12 11 30 47-43 Eindhoven 32 11 10 11 32 38-41 32 9 12 11 30 45-S0 Heerenveen 32 11 9 12 31 36-40 NAC 32 9 10 13 28 34-49 SC Cambuur 31 11 8 12 30 39-44 FC Den Haag 32 11 5 16 27 45-56 Vlaardmgen 32 7 15 10 29 23-39 Haarlem 32 8 11 13 27 37-49 Graafschap 32 10 6 16 26 41-50 NEC 32 10 7 15 27 37-55 SW 33 7 10 16 24 38-65 FC WV 32 8 10 14 26 41-61 Helmond SP 32 6 9 17 21 39-64 FC Amsterdam 32 9 8 15 26 40-69 Veendam 32 4 11 17 19 37-71 GA Eagles 32 10 5 17 25 47-52 Dordrecht 33 5 9 19 19 38-74 Telstar 32 2 7 23 11 24-81 Amersfoort 82 5 7 20 17 18-59 PSV kampioen Nederland, Telstar PEC/Zwolle, Groningen ei i MW peri- degradeert. odekampioen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11