Russen verlaten diner in Peking Kan VJV-vredesmacht situatie in znid-Libanon wel aan? NAAST HET NIEUWS Helmut Schmidt stuurt koerier naar Washington Gesprek Techno-Beurs 1 17 18 19 20 21 22 VAT 78 1 over Rhodesië Na kritiek van gastheer Hoorzitting over de Amoco Cadiz Golfstaten willen vervuiling zeewater aanpakken M ZATERDAG 15 APRIL 1978 BUITENLAND PAGINA 9 JERUZALEM(SP) - In de centrale sector in Zuid-Libanon bij de ri vier de Litani ontruimden Isra ëlische troepen gisteren een ge bied met een oppervlakte van zestig vierkante kilometer nadat reeds zeven posities in de ooste lijke sector aan Noorse eenheden van de vredesmacht van de Ver enigde Naties waren overgedra gen. Deze gedeeltelijke Israëli sche terugtrekking stelt vanuit militair oogpunt bijzonder wei nig voor. In totaal zal het Israëli sche leger deze week niet meer dan vijf procent van het een maand gelegen veroverde gebied hebben ontruimd. In het optre den van de vredesmacht van de Verenigde Naties wordt in Israël weinig vertrouwen gesteld. Vice-premier Jadin verklaarde deze week dat de Israëlische re gering ontevreden is over het tempo waarin de VN-troepen po sities in Zuid-Libanon innemen. Het probleem van Israël is vol gens Jadin op welke manier de terugkeer van Palestijnse com mando's in het gebied kan wor den voorkomen nadat de Israëli sche strijdkrachten zich hebben teruggetrokken. De christelijke -leiders en sommige Israëlische officieren menen dat deze eerste terugtrekking voorbarig is daar de VN-troepen nauwelijks tijd hebben gehad om zich op hun taak voor te bereiden. Volgens een militaire woordvoerder heeft Israël van de VN-commandanten de verzekering gekregen dat de VN-troepen zo nodig van hun wapens gebruik mogen maken en niet alleen als waarnemers zullen optreden. "Ik denk wel dat de Palestijnse terroristenterug zullen komen, maar ik hoop van niet", zegt kolonel Jair, com mandant aan het front in Fa- tach-land. "Zelfs als in dit gebied drieduizend VN-militairen wor den gelegerd en ze nemen een passieve houding aan dan is dat niet genoeg om infiltraties van de terroristen tegen te gaan. Als er echter vierhonderd actieve solda ten zijn kan dat voldoende zijn", oordeelt Jair. "Over de veiligheid van de christenen maak ik mij geen zorgen want zij zijn niet al leen van de VN-troepen afhan kelijk", is de veelzeggende reac tie van deze Israëlische com mandant op de noodkreten uit de christelijke enclaves. De christe lijke dorpelingen in Zuid-Liba non zijn fel tegen Israëlische te rugtrekking gekant. Zij hebben geen enkel vertrouwen in de in ternationale vredesmacht van de Verenigde Naties die hun dorpen naar hun zeggen aan drie kanten heeft omsingeld en in een wur gende greep houdt. Volgens de woordvoerder van de christelijke militia's in Zuid-Libanon Fran cis Rizak is het aantal Palestijnse commando's nu nog groter dan voor de Israëlische invasie. Hij zegt dat de Palestijnse comman dogroepen in gebieden die niet onder Israëlische controle staan versterkingen uit Irak hebben gekregen nadat de Syrische grens voor hen is opengesteld. Rizak deed een beroep op het Is raëlische leger niet uit Zuid-Li banon terug te trekken daar de VN-troepen niet eens zichzelf kunnen verdedigen. De com mandanten van de VN-troepen in Zuid-Libanon (Unifil) zijn er zelf ook niet van overtuigd dat zij in staat zullen zijn de vrede in het gebied ten zuiden van de Litani te bewaren. De onduidelijke in structies voor de VN-troepen, hun slechte bewapening en on voldoende mankracht vormen naast de moeilijke terreinge steldheid ernstige beletsels voor een doelmatig optreden voor de vredesmacht. In het door Israël ontruimde gebied is uit afzon derlijke gesprekken met de commandant van de internatio nale vredesmacht generaal Em manuel Erskine, met de Franse brigadegeneraal Jean Cuq en met de commandant van de zeven honderd Noorse militairen, kolo nel Vigar Aabrek gebleken dat deze Unifil-officieren ieder een eigen visie hebben op de wijze waarop het VN-mandaat van de vredesmacht dient te worden uitgevoerd. Unifil-commandant Erskine gaf toe dat zyn inmiddels tot 2400 man gegroeide vredes macht nog niet op haar "erg moeilijke taak" is berekend om hervatting'van de gevechten in Zuid-Libanon te voorkomen. "Ik denk dat wij meer troepen nodig hebben", zie Erskine. Volgens de generaal hadden de VN-troepen na door Palestijnse commando's te zijn aangevallen tot nu toe drie keer teruggeschoten. De Franse brigadegeneraal Cuq meende dat zijn soldaten in de westelijke sec tor bij de stad Tyrus Palestijnen en Israëliërs maar hun gang moe ten laten gaan. "Van ons mogen de Palestijnen vrijelijk de Litani oversteken op weg naar Tyrus. De Israëlische troepen hebben dat gebied niet veroverd dus wij zijn niet bevoegd daar op te tre den", aldus de tweede man van Unifil. Volgens brigade-generaal Cuq zouden de Franse eenheden alleen een buffer tussen beide partijen vormen. Tot veel meer zouden ze ook niet in staat zijn daar de Fransen slechts over twaalf lichte pantservoertuigen beschikken die met negentig millimeter-mitrailleurs zijn uit gerust. De 42-jarige kolonel Aab rek zei dat hij geen onderscheid zou maken tussen naar hun dor pen terugkerende Libanese bur gers en Palestijnse commando's. Libanezen en Palestijnen zijn in derdaad nauwelijks uit elkaar te houden. Identificatie wordt nog bemoeilijkt daar vele Libanese vluchtelingen hun identiteitsbe wijzen kwijt zijn geraakt. "Ieder een kan onze controleposten on gewapend passeren. Ik zou zelfs Israëliërs doorlaten", zei de Noorse commandant met een ontwapende naïviteit. De Noorse militairen hebben bevel gekre gen alleen uit zelfverdediging en ter verhindering van het uitbre ken van vijandelijkheden te schieten. De Noorse unifil-een- heden hebben het bij de christe lijke dorpelingen helemaal ver bruid door "normale kontakten met beide zijden" dus ook met Palestijnse commando's in Fa- tach-land te leggen. Een vriend schappelijks kennismaking tus sen VN-militairen in het dorp Kaoukaba en Palestijnse com mando's uit de omgeving heeft de woede van de christenen opge wekt. Toen de Noren de volgende dag een tegenbezoek aan de Pa lestijnen brachten was de maat voor de christenen helemaal vol. In antwoord op de genoten tradi tionele Arabische gastvrijheid en Palestijnse dreigementen beslo ten de Noren bovendien weer een dag later Kaoukaba te ontru imen Door persoonlijke tussenkomst van generaal Erskine werd deze fout hersteld maar bij de christelijke bevolking in Zuid- Libanon kunnen de Noorse mili tairen geen goed meer doen. "Wij willen de Noorse lafaards uit ons gebied", staat op spandoeken en muren in het christelijke dorp Maijayoen geschreven, waar de Noren zich dan ook voorlopig niet meer hoeven te vertonen. ■II n 'II WEST-DU ITSLAND - Jeeps en vrachtwagens van het Westduitse leger,gespoten in de kleuren van de Verenigde Naties, worden in een vrachtvliegtuig gereden voor transport naar Tel Aviv, waar zij zullen worden overgedra gen aan het Nepalese VN-contigent voor Libanon. Zevenentwintig Westduitse instructeurs gaan mee om de Nepalese soldaten met de wagens vertrouwd te maken. PEKING (Reuter/AFP) - Diplomaten in Peking van landen binnen de Russische invloedssfeer zijn gisteren weggelopen van een officieel diner ter ere van president Mohammed Siad Barre van Somalië. Dit gebeurde toen Barre's gastheer, vice-premier Li Hsien-nien van de Chinese Volks republiek, de politiek van Moskou met betrekking tot de Hoorn van Afrika aanviel. LUXEMBURG (ANP) - De ver- vocrscommissie uit het Europees Parlement zal over enkele weken openbare hoorzitting houden over de manier waarop ongeluk ken als met de Amoco Cadiz voor de kust van Bretagne kunnen worden vermeden. Zij wil des kundigen vragen hun mening te geven over zaken als het instellen van verder uit de kust gelegen scheepvaartroutes, de construc tie van schepen, en opleiding van zee-officieren, arbeidsomstan digheden aan boord en derge lijke. De hoorzittingen zullen waarschijnlijk in Parijs worden gehouden. Data zijn nog niet vastgesteld. Het parlement pleitte er tevens voor dat een gemeenschappelijk visserijbeleid wordt aangevuld met een politiek die ten doel heeft de scheepvaart aan een commu nautaire regeling te onderwer pen, en zeevervuilling te voor komen of te bestrijden. De hier voor benodigde speciale uitrus ting zou door de gemeenschap moeten worden gefinancierd. Voorts zou een Europese bewa- kingsvloot moeten worden ge vormd, niet slechts om de uitvoe ring van een gemeenschappelijk visserijbeleid te controleren, maar eveneens om toe te zien op het antivervuilingsbeleid. Het kanaal en de Noordzee worden dagelijks bevaren door ca 350 schepen, waarvan drie supertan kers, aldus de voorzitter van de commissie voor milieubeheer, het tweede kamerlid mevrouw Annie Krouwel-Vlam (soc). In acht jaar zijn 213 ongelukken met tankers gebeurd, waarvan die met de Torey Canyon en thans met de Amoco Cadiz de meeste bekendheid hebben gekregen. Mevrouw Krouwel noemde de ramp voor de kust van Bretagne een beschavingsrisico. Zuidafrikaan MISS Miss-verkiezingen zijn weer aan de orde van de dag, nu het voorjaar is aangebroken. In Innsbrück dongen zevenentwintig beroeps mannequins naar de titel "Miss Mannequin International". En de middelste dame, de Zwitserse Susanne Müller, mag zich nu als zodanig voorstellen. De twee achterste meisjes zijn Oostenrijk- sen, die op de tweede en derde plaats eindigden. RIEN NE VA PLUS Degenen die op het ogenblik in het mondaine Nice aan de Franse Riviera een gokje wagen, hebben weinig geluk. In het gerenom meerde, Palais de la Mediterranee' is het 'rien ne va plus' het wachtwoord, nu 350 personeelsleden het gebouw bezet hebben. In het aangrenzende, rtiet minder, 'pluche' Ruhl, heeft de politie vier valsspelende croupiers weggehaald. Voor hen gaat het spel in de gevangenis verder. Vier andere collega's, die ook, naar zich toe gespeeld' hadden, mogen voorlopig vrij blijven rondlopen. Na een langdurige, verbitterde concurrentieslag met 'Ruhl' moest het 'Palais' opgeven. Maar de personeelsleden namen het niet en gingen tot bezetting over. Ze willen het net zo lang tussen de tafels voor roulette en black-jack uithouden tot een nieuwe eige naar is gevonden. Hun enige voorwaarde daarbij is, dat dit niet de man mag zijn dre 'Ruhl' bezit. Diëtisten vergiftigd Van de 180 diëtisten die vorige week i congres hadden bijgewoond, zijn c voedselvergiftiging. De salmonellosis is waarschijnlijk het gevolg van het eten van een kipslaatje. Het incident zou nare bijgevolgen kunnen hebben, omdat de ziekte zich openbaarde toen de diëtisten weer in hun instellingen - zoals ziekenhuizen - aan het werk waren.. BRINK Luchtverwarming Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337. Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 0 3 00 LONDEN (Reuter) - De acht staten rond de Perzische Golf beginnen zaterdag in Koeweit een tién- daagse bijeenkomst om geza menlijk oplossingen te vinden voor het schoonmaken van de vuile, ondiepe, zoute waterplas waaraan zij zijn gelegen. De om vang van het vervuilingspro bleem van de Golf kan met een paar feiten worden geschetst: een groot deel van de olie op de wereld wordt rond de Golf ge produceerd en via dit water ver scheept. Dagelijks passeren zo'n 100 schepen de Straat van Hor- de investeringen tot ontwikke ling van het gebied belopen in to taal 40 miljoen dollar per kilome ter op de kuststrook aan de Ara bische kant en 20 miljoen aan de Iraanse kant, de bevolking van het gebied neemt per jaar met 500.000 toe. Toch hopen de acht staten - Bah rein, Iran, Irak, Koeweit, Oman, Qatar, Saoedi-Arabië en de Ver enigde Arabische emiraten - het tegen het eind van de bijeen komst op 24 april eens te zijn over twee verdragen tegen de vervui ling. Op grond van het eerste ver drag beloven de ondertekenaars maatregelen te zullen nemen tot het 'voorkomen, verminderen en bestrijden van de vervuiling', die voornamelijk wordt veroorzaakt door afval en lozingen van sche pen en vliegtuigen, door de af voer van huishoudelijk en indus trieel afval langs de kuststrook en door baggeropraties. Het tweede protocol handelt over samen werking in noodgevallen, zoals oliespuiters bij booreilanden en aanvaringen. Ook wordt een ac tieplan onder de loep genomen, waarvan een van de sleutelele menten wordt gevormd door een permanent bewakingssysteem. De bijeenkomst is georganiseerd door het milieuprogramma van de Verenigde Naties (Unep) en de actieplannen zijn vergelijkbaar met die waarbij de landen rond de Middelandse Zee betrokken zijn. Het Unep-program tot oestrijding van de zeevervuiling concen treert zich op 15 bedreigde, half-ingesloten zeeën. Er wordt al actie ondernomen in de Mid dellandse Zee, de Perzische Golf, de Rode Zee, de Golf van Guinee en de straat van Malakka. Andere gebieden waar het program straks tot uitvoering moet komen zijn het Caribisch gebied, de Gele Zee, de Latijns Amerikaanse kust (oosten), de Javazee en de zuid westelijke Pacific. DAR ES SALAAM (AFP) - De mi nisters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en En geland, Cyrus Vance en David Owen, zijn gisteren in de Tan- zaniaanse hoofdstad Dar es Sa laam besprekingen begonnen met de leiders van het Rhodesi- sche Patriottisch Front, Nkomo en Moegabe. Aan de orde zijn de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een overgangsregeling in Rhodesië voor de onafhankelijk heid, en het voorstel de conferen tie in Dar es Salaam uit te breiden met de ondertekenaars van de Li prees Somalië, voor het hoog houden van de eenheid van Afrika, Arabië en de Derde We reld", en zei dat het "gedeci deerde optreden van de regering en het volk van Somalië bij de verdediging van de nationale waardigheid en staatssoevereini teit, zware slagen heeft toege bracht aan de agressie en ex pansie in de Hoorn van Afrika door die ongebreidelde eerzuch tige supermogendheid". Het was hier dat de diplomaten van het Sovjetblok uit protest weg liepen. De ambassades van Ethiopië en Cuba waren aan het diner in de grote zaal van het volk niet vertegenwoordigd. Dit jaar waren nog geen diplomaten van landen achter het ijzeren gordijn van staatsdiners in Pe king weggelopen. Vorig jaar hebben ze het zeven keer gedaan. De Chinese vice-premier noemde de Sovjet-unie en bondgenoten niet bij naam, maar zei: "Een su permogendheid heeft huursolda ten naar Angola en de Hoorn van Afrika gestuurd en zich brutaal gemengd in zaken in en tussen Afrikaanse landen en het ene ge wapende conflict na het andere uitgelokt". Overigens bleven de Verenigde "interne regeling", Ian Smith en de drie gematigde Afrikaanse leiders. In diplomatieke kringen wordt verwacht dat Vance en Owen vandaag nog naar Pretoria en Sa lisbury zullen reizen. In Salisbury verklaarde James Chikerema, minister van vervoer in de nieuwe gevormde Rhodesi- sche interimregering, dat er geen conferentie van alle betrokken partijen zal komen.-Volgens het Brits-Amerikaanse voorstel zou Staten evenmin gëspaard, want Li verklaarde: "De andere su permogendheid steunt nog steeds de racistische regimes van Vorster en Smith om gevestigde belangen te behoeden". President Siad Barre, die eerder op de dag voor een officieel bezoek in Peking was aangekomen, zes dagen na een mislukte staats greep tegen zijn bewind, noemde de Sovjet-Unie wel bij naam toen hij haar aanviel voor haar betrok kenheid in de Hoorn van Afrika. Hij noemde het van vitaal belang dat de Sovjet-Russische en Cu baanse strijdkrachten, "wier aanwezigheid een destabilise rende factor in het gebied is", van het toneel worden teruggetrok ken. Over de mislukte staatsgreep in Mogadisjoe zei president Barre dat hij was uitgevoerd door "en kele misleide officieren, wier krankzinnige avontuur de kop werd ingedrukt". Hij gewaagde van een "stelselma tige campagne" om Samilië's "glorieuze revolutie" te onder graven en Somalië's bin nenlandse stabiliteit te ontwrich ten. De Somalische president prees de Chinezen voor hun steun en voor de rol die zij spelen in de bevrij- die conferentie maandag moeten beginnen. De partners bij de "in terne regeling" in Rhodesië wil len die regering echter niet meer ter discussie stellen. Het Patriottisch Front is akkoord met een "brede conferentie" met alle betrokkenen bij de kwestie- Rhodesië, op voorwaarde dat dan wordt gesproken op basis van de Brits-Amerikaanse voorstellen, en niet op basis van de "interne regeling". Robert Moegabe heeft dat gisteren meegedeeld na een eerste gesprek met Vance en Owen. dingsoorlogen en bij de economi sche, maatschappelijke en poli tieke emancipatie var. dé volke ren in de Derde Wereld. Ethiopië dreigt Somalië met inval NAIROBI (Reuter) - Ethiopië heeft gisteren gedreigd So malië binnen te vallen als de steun van dat land aan de guerrilla-strijders in de Oga- den leidt tot "verdere provo catie". "Zou Ethiopië weer in één of andere vorm worden aange vallen dan zal de slag niet binnen de grenzen worden geleverd", aldus Ethiopië's ambassadeur in Kenia, Men- giste Desta. "Onder welke aardse of he melse wet zou Somalië's grens onschendbaar moeten zijn en die van Ethiopië niet"?, aldus één op schrift gestelde verklaring die aan journalisten werd voorgele zen. Volgens Desta was Somalië "niet in staat te leren uit zijn vernederende nederlaag". De verklaring was de krach tigste waarschuwing aan het adres van Somalië tot nog toe. Op aandrang van de Sovjet- Unie en Cuba heeft Ethiopië in het verleden laten weten niet de grens met Somalië te zullen overtrekken. Ook de Cubaanse troepen die Ethiopië in de strijd om de Ogaden hebben geholpen, zijn ruim vóór die grens blijven staan. Somalië heeft echter steeds ge steld de vrijheidsstrijders van de Ogaden te blijven helpen, hoewel het zijn geregelde troepen zou hebben terugge trokken. overleden na marteling JOHANNESBURG (AFP) - De 25-jarige zwarte bewaker van een ziekenhuis Jankie Mahlomola Matobako is 19 maart overleden, na in het politiebureau in Wel kom gemarteld te zijn. Dit heeft het dagblad de "Rand Daily Mail" gisteren onthuld. Na het over lijden van Matobako is er een grootscheeps onderzoek inge steld, aldus de krant. Matobako werd, samen met vier andere Afrikanen, op 11 maart gearresteerd in de boerderij van een blanke op beschuldiging van inbraak. Ook de vier anderen zijn ernstig gewond geraakt. John Visser, hoofd van politie in dat gebied, heeft verklaard dat er geen twijfel over bestaat dat er gewelddadigheden hebben plaats gevonden waarbij blanken betrokken zijn geweest. In een document dat aan de justitie is overhandigd, staat dat de tes tikels en voeten van Matobako waren opgezwollen en zijn li chaam sporen van zweepslagen vertoonde. BONN (AFP) - De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft besloten om een bood schapper naar de Verenigde Sta ten te sturen om de "plooien" tussen Bonn en Washington glad te strijken. Horst Ehmke, vice- fractievoorzitter van de sociaal democraten in de Bondsdag, zal morgen voor een bezoek van vier dagen naar de Verenigde Staten vertrekken. Ehmke zal in Washington een on derhoud hebben met de vice-pre sident van Amerika, Walter Mon- dale, en met Zbigniev Brzezinski, adviseur van president Carter in zake veiligheidskwesties. Verder zal de Westduitse boodschapper besprekingen voeren met leden van het Amerikaanse Congres. Volgens politieke waarnemers zal met name de kwestie van de neutronenbom veel gespreksstof in Washington opleveren. Hoewel bondskanselier Schmidt donderdag in de Bondsdag ver klaarde ingenomen te zijn met het standpunt van Carter om de neutronenbom te gebruiken bij de ontwapeningsbesprekingen met de Sovjet-Unie, is het toch bekend dat de Westduitse rege ringsleider voorstander is van de invoering van de neutronenbom. President Carter daarentegen is "persoonlijk" tegen de invoering van het wapen, maar heeft, mede door druk van buitehaf, voorals nog besloten nog geen definitief ja of nee te zeggen. ADVERTENTIE r machines en na m. houtbewerking. w w 1 M lastechniek, verbindingstechnieken van metalen e.d. l jaarbeurshallen-utrecht Dagelijks van 9.00-17.00 uur aandag april j f dinsdag april J_ '"woensdag^ 1 april ''donderdag^ v april J r vrijdag april r zaterdag^ v april j vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9 00 -17.00 uur. irenehal-utrecht a

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9