Pais vraagt om solidariteit binnen het onderwijs Grof maakt nu legpenningen WISE, nieuw wapen tegen kernenergie Voor behoud van werkgelegenheid KRUISPUNT BEZET DOOR WOONWAGENS Sïsumdatvlakbul'Bt' Voorraad aardgas valt mee ZATERDAG 15 APRIL 1978 LUNTEREN (ANP) - De financiële middelen van de rege ring schieten tekort om de gigantische problemen op het gebied van de werkgelegenheid in het onderwijs het hoofd te bieden. De regering zal dan ook een beroep doen op de solidariteit van de mensen die in dat onderwijs nog werk hebben. Zij zullen ten behoeve van hun werkloze collega's wat betreft hun arbeidsvoorwaarden water in de wijn moeten doen. "Alleen als iedereen z'n schouders er onder zet, komen we er uit". Dat zei minister mr A. Pais van Onderwijs gisteren in Lunteren op de vergadering van de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorgani saties (NFO). tachtig woonwagenbewoners, onder wie vrouwen en kinderen. Met tien caravans en dertig wa gens werd het kruispunt EINDHOVEN (ANP) - De mobiele eenheid van de Eindhovense po litie heeft gisteren verscheidene keren in moeten grijpen na acties van een aantal ontevreden woonwagenbewoners. Een bezet kruispunt moest worden ont ruimd, waarbij schermutselingen ontstonden. In de loop van de avond stichtten de woonwagen bewoners brandjes op de spoor lijn naar Roermond met behulp van benzine en autobanden. On der bescherming van zeventig agenten moest de brandweer het Rentetarieven gaan omlaag AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Bank gaat over de hele li nie haar tarieven (disconto) vér- lagen. Dit komt door de terug gang van het inflatietempo in Nederland en de daarbij pas sende daling van het rentepeil. Dit betekent dat alie banken hun tarieven zullen verlagen, aange zien die weer geld lenen van de Nederlandsche Bank. Het wisseldisconto gaat naar 4 pet, de voorschotrente naar 4,5 pet en het promessedisconto naar 5 pet. De verlaging van het promesse disconto is het belangrijkste om dat de banken gewoonlijk hun rentetarieven voor kortlopende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven aan dit tarief kop pelen. De laatste discontowijziging da teert van 11 november vorig jaar, toen de Centrale Bank de tarie ven met een vol procent ver hoogde om deze aan te passen aan het peil van de marktrente. De verlaging werd volgens geld handelaren al lange tijd verwacht wegens de neergaande renteten dens. V/el is volgens hen het tyd- stip min of meer een verrassing. vuur blussen. De agenten waren uitgerust met kogelvrije vesten en karabijnen. Het treinverkeer is lange tijd gestremd geweest. De woonwagenbewoners vinden, dat de kampen rondom de stad overvol zijn en willen dat daar verandering in wordt gebracht. De blokkade van het kruispunt werd uitgevoerd door ongveer Gistermorgen eiste een deputatie een gesprek met de Eindhovense burgemeester mr. J. van der Lee. Deze wilde echter niet met de woonwagenbewoners praten en verwees de vertegenwoordiging naar de Eindhovense wethouder J. Mulder, die vice-voorzitter van het woonwagenkamp is. Daar namen de woonwagenbewoners echter geen genoegen mee. De NFO kondigde aan dat men binnenkort met een arbeids plaatsenplan op de proppen komt dat er op gericht is de werk gelegenheid in het onderwijs te behouden. In het NFO-arbeidsplaatsenplan komen verschillende soorten maatregelen voor, aldus NFO voorzitter J. Huisman. Hij noemde er drie: onderwijskun dige eisen, meer mensen het be staande werk laten doen en zelf offers brengen. Tot de eerste rekende de heer Huisman wensen als: kleinere groepen, beter stimuleringsbe leid, ook stimuleringsbeleid voor ZOETERWOUDE - "Leiden is ver antwoordelijk voor het behoud van de. werkgelegenheid bij de Grofsmederij". Dit zei het Leidse PPR-gemeenteraadslid Laurens Beijen tijdens de gisteravond door het comité tot behoud van de werkgelegenheid bij de Grofsmederij georganiseerde discussie-avond. "Leiden heeft destijds meegewerkt aan de overplaatsing van de Grofsmede rij naar Zoeterwoude en de be stemmingswijziging van het Waardeiland. Ik vraag me af, of de Raad van Commissarissen niet reeds tevo ren wist, dat er in Zoeterwoude nooit zoveel mensen zouden werken als het aantal waarop de werkplaats was afgestemd. In elk geval is het een vreemde zaak, dat de voorzitter van die raad, baron Van Slingelandt, ook was be trokken bij de bouwmaatschap pijen, die met de transactie rond het Waardeiland te maken had den". Stan Poppe, Tweede kamerlid voor de PvdA, noemde de bezetting van de KNG belangrijk voor heel progressief Nederland omdat de ADVERTENTIE vinger op een zere plek wordt gelegd: de wijze waarop over heidssteun wordt verleend. "De vraag wordt gesteld bij wie de be slissingsbevoegdheid berust over verleende steun. De gebrek kige controle op eenmaal ver leende steun wordt aan de kaak gesteld". Vogt, lid van de Eerste Kamer voor de PSP: "Slechts als de werkne mers de wijze waarop overheids steun wordt gebruikt kunnen controleren hebben we de garan tie dat deze stean goed wordt ge bruikt". Volgens Oud, partijbe stuurder van de CPN, was "zeg genschap op zichzelf niet vol doende. Als er ergens iets aan de leiding mankeert, is het wel aan de regeringsleiding: die neemt de uiteindelijke beslissingen". CDA-Tweede Kamerlid Van Zeil wilde zo ver niet gaan. "De over heid doet nog steeds ervaring op met het verlenen van steun. Maar het kan niet de bedoeling zijn goed geld naar kwaad geld te gooien. Het zou goed zijn, ons over een aantal zaken te bezin nen: De ondernemingsraad meer bij de steunverlening te betrek ken, werknemersvertegenwoor digers in de raden van commissa rissen, een bredere kring waaruit regeringswaarnemers worden geselecteerd". Legpenning t Psychiatrisch Ziekenhuis sancta maria Inmiddels hebben de bezetters "èen eerste nieuw produkt ont wikkeld", zoals de voorzitter van het actiecomité, Frans Mentzij, gisteravond meedeelde. Een leg penning, met daarop het KNG- stempel, "bezetting" en het jaar- DEN HAAG (ANP) - Ondanks een produktie van ruim honderd miljard kubieke meter, is de to tale aardgasvoorraad in 1977 slechts met dertig miljard ku bieke meter verminderd. Dat zegt de Rijks Geologische Dienst in een rapport aan minis ter Van Aardenne van economi sche zaken. Het verschil is toe te schrijven aan een hógere waarde ring van de gasbel in Groningen en de toename van reserves el ders in het land. Niettemin zeggen de ambtenaren, dat het uiterst moeilijk zal zijn stabilisatie of vertraging van de ontwikkelingen sinds 1976 te bewerkstelligen. Sinds dat jaar neemt de aardgasreserve gelei delijk af. De dienst heeft daarom voorgesteld een tot voor kort voor exploitatie gesloten gebied op de Noordzee open te stellen. Ook wil men het diep-zee onder zoek bevorderen. De totale reserve op 1 januari dit jaar bestond voor 1710 miljard kubieke meter uit bewezen re serve en voor 649 miljard uit niet-bewezen reserves aardgas. tal 1978. De penning is voor f 17,50 te koop (kostprijs). Ook de financiële campagne blijkt zijn vruchten af te werpen. Gister avond was al meer dan 2000 gul den binnen. De Leidse afdeling van de FNV heeft toegezegd de bezetters met 200 gulden te steu nen. De vakbondsjongerengroep van de industriebond NKV bracht 75 gulden voor de actie bijeen. Politie zoekt identiteit van dode vrouw AMSTERDAM (ANP) - De moord brigade van de Amsterdamse re cherche stelt een onderzoek in naar de dood van een onbekende vrouw, wier lijk gisterochtend drijvend werd aangetroffen in het water van de Lijnbaansgracht in Amsterdam. Om het lichaam was met staaldraad een met puin ge vulde plastic zak gebonden. Inmiddels is sectie verricht, maar volgens een recherchewoord voerder kon geen doodsoorzaak worden vastgesteld. Gezien de sjaal, die de 20 a 25-jarige vrouw om de hals had, wordt het moge lijk geacht, dat zij werd gewurgd. Daarover bestaat echter geen ze kerheid. Het lichaam heeft we ken, zo niet maanden in het water gelegen, aldus de woordvoerder. Het slachtoffer wordt omschreven als een blank. Europees type. Zij was 1 meter 62 lang en had kort, donkerblond haar. Zwartrijders ROTTERDAM (ANP) - In samen werking met het Gemeentelijk Vervoerbedrijf RET heeft de Rot terdamse politie gisteren in de tramlijnen 1 en 4 een groot scheepse speuractie naar "zwar trijders" gehouden. In totaal werden 85 personen betrapt, die zonder geldig kaartje mee reden. Degenen die onvoldoende geld bij zich hadden om de boete te kun nen betalen en zich niet konden legitimeren werden in een poli- tiebusje naar het bureau afge voerd. het voortgezet onderwijs, de ontwikkeling van het volwasse- nonderwijs, uitbreiding van mo gelijkheden tot nascholing en meer lesuren in het voortgezet onderwijs bijvoorbeeld expres sievakken. Van de tweede groep maatregelen noemde hij als voorbeelden on der meer: vrijwillig ouderdom spensioen vanaf 60 jaar, vrijwil lige arbeidstijdverkorting vanaf 55 jaar, beperking van overuren, aantrekkelijker maken voor deelbetrekkingen, gelijke volle dige betrekkingen en educatief verlof. Tenslotte zouden er offers moeten komen van de mensen in het on derwijs zelf. Daarbij dacht de voorzitter aan een beperking van de overuren en aan een eventuele verkleining van de weektaak. Op het congres zette minister Pais uiteen dat aan de oplossingen die van verschillende kanten worden aangedragen, nogal wat voetan gels en klemmen zitten, aldus de minister. Zo biedt verdere verlaging van de leerlingenschaal wellicht nog wat soelaas maar erg veel kleiner kunnen de klassen ook niet wor den. In de eerste plaats, omdat het geld daarvoor ontbreekt en in de tweede plaats zou dat om on derwijskundige redenen be zwaarlijk kunnen zijn. Deeltijdarbeid (parttimers) lijkt op het eerste gezicht ook aantrekke lijk, maar ook daar zijn proble men. Het is bijvoorbeeld maar de vraag of de leerlingen er bij ge baat zijn als er telkens weer een andere docent voor de klas staat. Vervroegde pensionering is een zaak die zich niet alleen tot het onderwijs zou kunnen beperken en beperking van overwerk - een andere mogelijkheid - lijkt ook simpeler dan het in werkelijk heid is. Het zal niet eenvoudig zijn om voor een paar lesuren iemand te vin den en ook daar is het weer de vraag of de leerlingen zelf er wel wijzer van worden, betoogde Pais. Hij zei dat bij het bestude ren van al deze mogelijkheden de kwaliteit van het onderwijs voorop staat. Die kwaliteit mag niet in het gedrang komen. Pais zei dat de werkgelegenheids problemen nu vooral spelen in het kleuter- en basisonderwijs maar dat straks ook in het voort gezet onderwijs de problemen steeds groter zullen worden als daar de geboortegolf in wegge ëbd en de stroom leerlingen klei ner wordt. "De geboortegolf plant zich in het onderwijs voort", zo zei de minister. Schuiven in de financien van het onderwijs is nauwelijks moge lijk. Dat het ministerie van on derwijs zou gaan knabbelen aan de begroting van andere depar tementen is vrijwel uitgesloten omdat dat weer ten koste zou gaan van de werkgelegenheid in andere sectoren. De begroting van onderwijs zelf geeft ook nauwelijks nog ruimte, volgens Pais. Van de twintig miljard op de onderwijsbegroting gaat zeven tien miljard (85 procent) op aan loonkosten. ADVERTENTIE Impex-Remko b.v. lost uw mini-transport problemen op met de geweldige SARIS aanhanger. automaterialen j banden gereedschappen remmenservice en electro-service hoge rijndijk 3281 leiden telefoon 0711142041 0103 Informatiebron voor actiegroepen Een lachend zonnetje met als opschrift "Atoom-energie? Nee, bedankt". Het geel/rode insigne speelt een grote rol in het leven van Frank van Zaa- nen. Niet alleen staat de Am sterdammer met hart en ziel achter de leuze, maar dit kleine stukje blik moet voor een groot deel de gelden op brengen voor een van de nieuwste aanvalsplannen van de anti-kernenergiebewe ging. De bundeling en verspreiding van informatie over "de ge vaarlijkste energiebron ooit ontdekt" het onzichtbare atoom, is ondergebracht in een internationale vereniging met de markante afkorting WISE (World Information Service on Energy) levert af gekort juist het Engelse woord voor "wijs" op. Op 28 november 1977 kwamen de initiatiefnemers bijeen in Brussel. Jim Falk uit Austra lië, John Lambert, een Belg, Stefan Kaldau uit Denemar ken, Ulrike Breitschuh uit Duitsland, Merri Watters uit de Verenigde Staten - kortom een dertigtal mensen uit de "vrije wereld", die zich samen sterk wilden maken en daarom WISE in het leven nepen. Dertig leden van an- ti-kernenergiegroepen, die een wereldwijde organisatie ter verspreiding van informa tie over kernenergie - en niet te vergeten de alternatieven - als doel hadden. Frank van Zaanen, afgestu deerd econoom die "zijn stu die niet aan de Shell wil ver kopen en een zeer actieve rol speelt in het Landelijk Ener gie Komité, is de grote man in Nederland. "We zijn begon nen met een mannetje of acht. Een gat in het gebied. Er be staat sterke behoefte aan in ternationale samenwerking wat betreft informatie over alles wat met kernenergie te maken heeft. In Brussel is de intentieverklaring opgesteld. Binnenkort gaan we begin- "Deze beweging is de tot op he den verst gevorderde uit drukking van verzet tegen een technocratische, gecen traliseerde, autoritaire en on democratische samenleving. De oorspronkelijkheid en de kracht van deze beweging schuilt daarin, dat zij burgers die veelal onkritisch en inac tief waren, direct betrekt bij beslissingen die de grondslag van hun bestaan raken", (ci taat uit de intentieverklaring). Professor dr. J. Kistemaker, kernfysicus "vader" van het Ultracentrifuge-project ver telde onlangs voor de VPRO- televisie, dat niet alleen de voorlichter bar en boos is, maar bovendien dat de bur ger maar moet wachten totdat de deskundigen de proble men hebben opgelost. Een verschil van mening dus. "Dat is nou precies de menta liteit waar we ons met hand en tand tegen verzetten", zegt Frank fel. "Onzin, dat een kleine groep iets voor ons gaat regelen. Laten we het in godsnaam niet overlaten aan specialisten a la Kistemaker. Het gaat nota bene om ons voortbestaan". Bescheiden Frank van Zaanen en zijn Belgi sche collega John Lambert zullen WISE, gevestigd in Amsterdam, in leven houden. Het eerder genoemde blikken speldje zorgt voor de finan ciën. Frank: "Dit zonnetje is van de Deense beweging. Ze produceren het goedkoop en verkopen het in de hele we reld. Voor één gulden of zo. Een klein percentage van de winst is beschikbaar voor WISE". De twee stafkrachten worden daarvan betaald? "Ja. Voldoende voor een beschei den salaris. En een beschei den informatiedienst". "Bij de Shell kan ik minstens veertig mille verdienen", zo verzekert hij ons. "Maar als je als econoom werkloos bent geweest en in contact bent gekomen met deze beweging, denk je wel anders". Wat is WISE in de ogen van Frank? "Een intercontinen tale voorlichtingsbron. Er zijn op het ogenblik zeven kern centrales in aanbouw. Som mige actiegroepen weten van elkaar niet dat ze bestaan. Daar ligt een taak voor ons: alle informatie bundelen en aan iedere groep toesturen. Ook voornaam: de doorbre king van de taalbarrières". WISE wordt beslist geen actie centrum. "Een voorbeeldje. Enkele weken geleden de monstreerden 200.000 Bas- ken tegen de bouw van een kerncentrale. Wie weet dat in Nederland en in andere lan den? WISE krijgt een expres brief - (in de toekomst ge bruiken we de telex) en stuurt de informatie naar alle bewe gingen en media". Eind mei is het zover. Dan ver schijnt de eerste uitgave van de WISE-newspaper. In het Engels, Duits en Frans. "Bij Almelo hadden we prachtig kunnen functioneren. Als WISE er toen al was geweest hadden we iedereen tijdig kunnen inlichten, zodat er in de andere betrokken landen óók acties waren geweest", zegt Van Zaanen. Hopeloos Voor nauwelijks de kwartaal- prijs van een programmablad kan iedereen lid worden. "We bouwen voor negentig pro cent op vrijwilligers. De be reidheid om te helpen is fan tastisch. Gelukkig maar, want vele bewegingen voelen zich hopeloos alleen. Een uit zichtloze strijd tegen ongrijp bare krachten. Met zo n in signe kan je het verdom^! moeilijk krijgen als onderwij zer in Duitsland. En daarom is WISE er gekomen". Voorlopig zijn de twee goed kope krachten gehuisvest op een bovenverdieping van een kapitaal pand aan het Tweede Weteringplantsoen. Boven het Landelijk Energie Ko mité. De toekomst? "Filialen in andere landen, ja dat zou aardig zijn. Meer aandacht voor alternatieve energie projecten en voor de landen in de Derde Wereld. Maar we werken nu al zes in plaats van de vier betaalde dagen. Ik ga ook liever pingpongen of gi taar spelen MARTIN DE BRUIN Een groot aatital politiemannen kwamen gisteravond in het geweer om een bezet kruispunt in Eindhoven te ontzetten. De blokkade werd uitgevoerd door ongeveer tachtig woonwagenbewoners. gedenkt het 50 jarig bestaan met een reünie van alle oud medewerk(st)ers op 14 september 1978 Aanvang 10.00 uurv.m. Indien U wilt deelnemen aan deze feestelijk getinte bijeenkomst, vult U dan onderstaande deelname coupon in en stuur deze vóór 1 juni a.s. aan mej. J.jHorsthuis, p a. Psych. Ziekenhuis "Sancta Maria" te Noordwijk, post Noorwijkerhout. Ik ben van tot als geweest op Sancta Maria in de

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7