Be voorganger was gaan toeren... Reisgenoot KERKDIENSTEN ZATERDAG 15 APRIL 1978 Voor politieke gevangenen hebben Indonesische kerken maar weinig aandacht (Van onze redactie geestelijk leven) OEGSTGEEST-"Er wordt in Nederland nogal opgegeven over de rol van de Indonesische kerken wat betreft de zorg voor de politieke gevangenen in dat land. Nu gebeurt er hier en daar ook wel wat, vooral op Java, maar het is allemaal erg incidenteel. Meestal is het een zaak van en kelingen of van een kleine, kerkelijk georiënteerde, soci ale organisatie. Wat er wordt gedaan, is in elk geval te weinig om hooggestemd te kunnen spreken van „de" rol van de Indonesische kerken in het zich bekommeren om het lot van deze gevangenen." Dat verzaken van dienstbetoon zit de hervormde zendingspredi kant Reinier Beltman (32). sinds 1975 in dienst van de Evangelisch Christelijke Kerk in Noord-Ce lebes. erg hoog. juist omdat de laatste tijd het lot van de politieke gevangenen nog verder is ver slechterd. Beltman, die het hervormd zen dingsbureau in Oegstgeest een indringende analyse over deze zaak zond. werd een paar weken geleden door twee politieke ge vangenen uit bed gehaald. Ze vroegen hem een kerkdienst in de gevangenis te willen leiden omdat de voorganger niet was komen opdagen. Later bleek dat deze was gaan toeren, hoewel de predikant van de betrokken ge meente Beltman een paar dagen tevoren nog had verzekerd, dat de dienst in de gevangenis was geregeld. Loze beloften Dat was dan de zoveelste keer dat de kerkeraad zijn plicht tegen over de politieke gevangenen had verzaakt. Dat de gevange nen door zulke loze beloften - en dat nog wel van hun eigen ker kelijke leiders - nog meer het gevoel krijgen dat er met hen wordt gesold, laat zich begrij pen. Ze verpauperen er nog ver der door, schrijft dominee Beltman. Hij is vooral teleurgesteld omdat hij met zijn vrouw al zo vaak heeft geprobeerd de gemeenten daar wat meer verantwoordelijk heidsbesef op dit punt bij te brengen. Bovendien wordt het lot van de politieke gevangenen in Indonesië er niet beter op. Wat de plaats betreft waar Beltman werkzaam is. daar sliepen de meeste politieke gevangenen avonds appèl gehouden. Om al lerlei schandelijke corruptie- praktijken van de militaire be wakers en hun chefs te kunnen uitzoeken, is het regime in de ge vangenis verscherpt. De gevan genen moéten nu viermaal per dag op het appèl verschijnen, zo dat zij nauwelijks de gelegenheid hebben werk - en dus eten - te zoeken. Mede hierdoor is hun li chamelijke conditie verslech terd. Bovendien moeten nu alle politieke gevangenen samen met de crimi nelen elke nacht in de gevangenis slapen. Er is een gevangenis met een capaciteit voor ten hoogste tachtig mensen, waar er niet minder dan driehonderd zijn sa mengepakt. Onlangs is een nieuwe verordening van kracht geworden die de ge vangenen verplicht tweemaal per week een godsdienstoefening bij te wonen, dit in het kader van een ''geïntensiveerde morele herbe wapening" waarvoor het christe lijke geloof in de ogen van de au toriteiten kennelijk een geschikt middel is. Om het gevaar dat het geloof op deze wijze volstrekt misbruikt kan worden voor zeer dubieuze doeleinden enigszins te beteugelen, heeft Reinier Belt man al een paar keer zelf zo'n godsdienstoefening geleid. In een zaaltje van 6 bij 8 meter zitten dan een 140 christen-gevangenen op de grond, aan de voeten van de "blanke meester". Zware opgave In zijn correspondentie met "Oegstgeest" tast Beltman ook naar de oorzaken van deze wei nig-geïnteresseerde en onzorg vuldige houding van de Indone sische kerken tegenover de poli tieke gevangenen. Hij constateert bij de kerken een vrees om zich te compromitteren. De kerk is in deze grotendeels is lamitische samenleving een Politieke gevangenen minderheidsgroep. Dan is het een zware opgave, ook nog het odium op zich te laden dat men dié mensen de hand boven het hoofd houdt die als staatsvijand nummer 1 worden beschouwd. Er is nu eenmaal politieke on vrijheid in dit land. De geringe betrokkenheid van de kerken kan dus ten dele uit politiek- sociale factoren worden ver klaard. Maar er is een veel diepere oorzaak. In de algemene geloofsbeleving van de Indonesische christen moet de gelovige Gods liefde en barmhartigheid min of meer zelf verdienen. Bijvoorbeeld door goede daden, zoals: veel naar de kerk gaan, offergaven, zoals: voor de te bouwen kerk in het dorp, veel te bidden en voortdurend maar schuld te belijden. Dat alles moet de goede verhouding met God bewaren. Liefde en barm hartigheid "zomaar", ook van de kant van God, druist in tegen het principe waarop de hele Indone sische maatschappij is geba seerd: "ik geef opdat ik krijg". Niets terugdoen. Dat verklaart al een beetje hoe het komt dat juist het diakonale be sef bij veel Indonesische chris tenen sterk onderontwikkeld is. Reinier Beltman (rechts op deze ge zinsfoto): straf na de zonde.... Als God nauwelijks wordt be leefd als de Barmhartige en Rechtvaardige bij uitstek, kun je geen diakonaal elan bij de ge lovigen verwachten. De dienst aan politieke gevangenen stelt daarom zo weinig voor om dat dienstbetoon aan deze men sen per definitie liefde "om niet" moet zijn; deze mensen kunnen namelijk niets terugdoen. En dat is niet aantrekkelijk. Dienst aan invloedrijke daarentegen loont wel. Beltman geeft in zijn verhaal daarvan een voorbeeld. Vraag een gemeente om vijf dagen lang alle predikan ten uit dit gebied tijdens een cur sus gratis van eten te voorzien, wel, dan buigen de tafels door van de hoeveelheid. Nu zijn de predikanten hier verre van rijk, maar invloedrijk zijn we, volgens vele gemeenteleden, wel. Zij kunnen, naar hun besef, bij God, met wie zij in rechtstreekse ver binding staan, voorspraak doen dat eventuele zonden door de vingers worden gezien en niet af gestraft met een mislukte oogst, ziekte of dood. Geen verdiensten In de oude stamreligies, welker voorstellingen de geloofsbele ving van vele Indonesische chris tenen nog sterk bepalen, geldt dat pas duidelijk wordt of iemand iets heeft misdaan alser een straf over hem komt. Komt die straf, dan moet er gezondigd zijn. Vóór 1965 verkeerde Indonesië po litiek en economisch in een de plorabele situatie. Dat werd als een straf ervaren. Er moest dus zonde begaan zijn en wel op grote schaal. Op 30 september 1965 werden de communisten als de grote zondaars aangewezen. De stamgodsdienst zegt dan, dat zulke mensen vermoord of uitge stoten mógen worden. Dat is dan ook rigoureus gebeurd. Volgens Beltman kan het huidige lot van de politieke gevangenen in Indonesië tegen die achter grond worden gezien. Net zoals de rijkdom van een kleine elite door God gewild is, als een soort tegenprestatie voor hun vele ver diensten. Wie geen verdiensten heeft, wordt niet gezegend. Reinier Beltman, die zich als zen dingspredikant vooral toelegt op vorming en toerusting van de gemeente, komt dan ook tot de conclusie dat van de diakonale kracht van de Indonesische ker ken juist waar het gaat om de zorg voor de tienduizenden politieke gevangenen vooralsnog weinig is te verwachten. Voor een kente ring op dit punt zal nog een heel lang proces van gemeentetoerus ting nodig zijn. Zomer. Omdat het steeds moei lijker wordt, dominees te vin den voor de middagdiensten in de zomermaanden, heeft de ge reformeerde kerkeraad van Lei den besloten, in juni, juli en au gustus alleen in de Zuiderkerk (Lammenschansweg) een tweede dienst te houden. De kerkeraad gaat ook overwegen, of in de andere maanden voor de middagdienst kerken gesloten moeten worden. Studentenecclesia. In de dienst van de Leidse studentenecclesia morgenochtend kwart voor 12 in de Hooglandse kerk, waar over het kerk-zijn in de DDR (Oost- Duitsland) wordt gesproken, zal de nieuwe gereformeerde stu dentenpredikant, dr. Herman Wiersinga, welkom worden gehe ten en zelf een kort woord spre ken. De eerste dienst waarin hij voorgaat is op 30 april. Jongerengroep. Vanavond (za terdag) om 7 uur verleent de jon gerengroep "The Lord's Folks" in de kerk aan de Herensingel te Leiden medewerking aan een eu charistieviering met als thema "Laat je niet kennen". Pastor P. de Riddersgaat daarin voor. Emeritaat Ds. Mackaay. Een bekend predi kant gaat eind deze maand met emeritaat: ds. P. J. Mackaay, her vormd predikant te Lemele (Ov), die vele jaren secretaris is ge weest van de Raad voor de Zen ding van de Hervormde Kerk (Oegstgeest). Eerst was hij domi nee in Westerhaar (Ov), Nieuw Amsterdam en Haarlem. In 1949 werd hij zendingssecretaris, welke functie hij vervulde tot 1972, toen werd hij weer gewoon predikant in Lemele werd. Eind mei wordt ds. Mackaay 65 jaar. Na zijn afscheid gaat hij in Leiden wonen (Apollolaan 234). Beroepingswerk. Hervormde Kerk. beroepen te Oud-Vos- semeerTh. van der Heijden Zalk; aangenomen naar Helmond G. A. Schoonheim Rijper- kerk.Geref.Kerken: aangeno men naar Oosterhout kandidaat P. Overholzer Haarlem, naar Staphorst-Rouveen kandidaat H. J. Molenaar 't Harde. Geref. Vrij gemaakt: bedankt voor Rotter- dam-Delfshaven D. Berghuis Delfzijl; aangenomen naar En schede J. Slotman Dalfsen. Chr. bedankt voor Maassluis R. Kok Eemdijk, voor Culemborg B. Bijleveld Bussum. Gerf. Ge meenten: bedankt voor Scher- penisse J. Mijnders Ridderkerk, voor Hoogvliet A. Hoogerland Krabbendijke, voor Beekbergen A. Vergunst Veen. Geref Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband: bedankt voor Kampen O. Mooiweer Enschede. Ontwikkelingssamenwerking. De beleidsraad voor zending en werelddiakonaat van de Gere formeerde Kerken in Nederland heeft drs. J. H. Schravensande te Kampen benoemd tot secretaris voor ontwikkelingssamenwer king, als opvolger van dr. C. H. Koetsier die vorig jaar agglome ratiepredikant werd in Amster dam. De heer Schravesande, nu leraar godsdienst en maatschap pijleer aan het Calvijn-lyceum in Kampen, is 34 jaar en zal 1 augus tus zijn nieuwe functie beginnen. Ontspanning en vrede. Bom. In een brief aan de kerke raden, bestemd voor alle ge meenteleden licht het dagelijks bestuur (moderamen) van de Hervormde synode de gemeen ten nader in over de afwijzing door de synode van de neutro nenbom. "De synode pleit niet voor een na- leve, eenzijdige ontwapening of een argeloze houding ten aan zien van agressieve ideolgieën, maar tussen eenzijdige ontwa pening en een onvoorwaarde lijke afwijzing van kernwapens liggen andere mogelijkheden voor ontspanning en vrede on der de volken", aldus de brief. "Wie vrede en veiligheid wil, moet alle energie wijden aan het herstel van vertrouwen tussen de volken en aan het doorbreken van een heilloze opeenstapeling van afschrikkingsmiddelen". Het Nederlandse spraakge bruik kent de uitdrukking van "de levensweg". Daaruit spreekt een levensge voel dat zich ervan bewust is voortdurend te moeten "kie zen; zo tekent zich een weg af die je moet gaan. Je kunt kie zen tussen de goede weg en een veelheid van dwaalwe gen. Een ander, aspect van dit le vensgevoel is datje onderweg bent naar een doel; een zin volle weg is een weg met een eindpunt. Voor veel mensen is dit levens gevoel niet meer mee te ma ken. De bekende vraag "zie jij het nog zitten?" weerspiegelt een levensgevoel dat geen zinvol verband meer kent. Nu n de eigenschappen van de mens, dat hij alleen ziet wat hij wil of verwacht te zien. Als je niets verwacht, kijk je over het onverwachte en originele heen. Zo hebben de meeste i als het gaat om religieuze vra gen de neiging "patroonach tig" te reageren. Je hebt men sen die op de vraag "bestaat God" antwoorden met "na tuurlijk wel", en anderen met "natuurlijk niet". Beide groe pen zien zich door de gang van zaken in de wereld beves tigd in hun overtuiging. Het merkwaardige van de bij belse God is, dat hij zich niet door ons laat vangen in cate gorieën van "natuurlijk wel" of "natuurlijk niet". Het ver haal van de Emmaüsgangers is daarvan een illustratie. Initiatief onderweg van Jeruzalem naar huis. Het is voorbij. Hun geloof, dat met het optreden van Jezus alles anders zou worden is kapot geslagen met zijn kruisiging. Hysterisch daarop reageren zoals een aantal vrouwen uit hun mid den helpt niet; je moet het, dragen als een man en maar weer gewoon verder gaan. Dan komt er een initiatief van de Heer. En het geschiedde... Jezus haalt hen in, voegt zich bij hen, wordt reisgenoot van deze mensen onderweg naar huis. Ze herkennen hem echter niet, want hun ogen waren "be vangen". Hij is hun in de krui siging vreemd geworden. Ze verwachten dit niet meer en zien daarom niet. Dan volgt het verhaal hoe ze met elkaar over het in Jeru salem gebeurde verder praten en Jezus de Schriften opent. Als ze thuis aankomen, wordt Jezus binnengenood, en weer neemt hij het initiatief. Hij breekt het brood, opnieuw deelt hij zijn leven met hen en zij herkennen hem. Dan ver dwijnt hij uit hun midden. /Merkwaardigerwijs volgt er geen teleurstelling. Het paas- geloof is hun werkelijkheid geworden en ze gaan die blijdschap delen met hun medeleerlingen in Jeruzalem, de vredestad van God. Zo kan zo'n yerhaal je bij de hand nemen. De Heer zelf is onze reisgenoot geworden. De kwaliteit van de weg wordt behaald door zijn ge zelschap. Als je maar durft verwachten, worden ogen geopend voor de weg die begaanbaar is met hem en met elkaar. WIM KUIPERS. LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek 11.45 oec. stud, dienst, Ma- rekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Verploeg Oudshoorn, Maranathak. 10 ds. Bouma Noord wijk, Merenw. 9.30 en 11 pastor v. Well, Bethi. kerk Driftstr. 10 ds. v. Leeu wen, Bevr. kerk ZW 9 en 10.30 ds. Bo venberg, 5 ds. Wagenvoorde, zangd., Vredesk. 10 ds. mr. v. Leeuwen Lochem, Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10.15 ds. Brederveld, Diac. huis 10.30 ds. Boer Katwijk, Oude Vest 13,10.30jeugdkapel, dhr. v.d. Ploeg, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 en 5 ds. Sijtsma, Petrak. 10 en 5 ds. Hortensius, Oude Vest 10 ds. Haver kamp Den Haag, 5 ds. Bberg, Bevr. kerk ZW 9 en 10.30 ds. Bovenberg, 5 ds. Wa genvoorde, zangd., Groenh. 10 ds. Ver doom, behalve in Bevr. kerk overal av.-maal, De Mirt 10 dhr. Wielinga, Mie rennest 10 dhr. Kroon, Merenwijk 9.30 en 11 pastor Van Well, Dolerende Nood- gem. Groot Leiden (Pieterskerkstr. 1) 9 en 5 dhr. De Waard Apeldoorn, Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 ds. Den Boer Rijswijk, Geref Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref Gem. in Ned. (Bethl. kerk Drift- straat) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 ds. Happee, Remonstr. Doopsgcz. Gem. (Pieter skerkstr. 1) 10 dhr. Knoppers, Baptis- tengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeenschap (Middelste- gracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 31)5 nam. dhr v.d. Keur, Evangeliecentrum Zijlsingel 2, zo. 10 en di. 8 dhr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 evang. Sag- ström. Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nw. Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Chr. Science (Steen- schuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Zevendedagadventisten (Lok- horstkerk) elke zat, 9.45 gesprek, 11 pre diking, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. sin gel) 10, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30, RK Kerken Merenwyk zat. 7, zo. 9.30 en 11. Haagweg zat. 7, zo. 9.10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10,11.30,6 en 7, Lammenschansw. zat. 7, zo. 9.10.30,12 en 6, Haarl. straat zat. 7. zo. 9.30,10.45,12.15 en 6.30, Rund ijk 281zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerl. zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9 30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 dr. Kamma O.geest, 7 ds. Wolthuas, Ge ref. Kerk 10 ds. Fernhout, Alphen, 6.30 ds. Haspels A.dam, Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Den Hartog Veenendaal, 5 ds. Brons Veenendaal, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adv. kerk 10 ds. Hanemaayer, 6.30 ds. Bogers, Kruiskerk 10 ds. v.d. Heiden, Opst. kerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. v.d. Heiden, Nabij 10 jeugdkapel, G. H. Kerk 9 ds. Hoogendijk, De Bron 120.30 ds. Hoogendijk, 6.30 dr. v. Santen, Drie- hoorne 7 dienst, Ashramcollege 9.30 dr. v. Santen, Oudsh. weg 10 ds. Cramer Utrecht, jongerend., m.m.v. Petrakoor Leiden, Sionskerk 9.30 kand. Jansen Lunteren, 6.30 ds. Verploeg, Geref. Kerk, Mar. kerk 10 ds. Fernhout, 6.30 dhr. Tenvenhuis, Salv. kerk 10 en 6.30 ds. v. Harmeien, G.H. Kerk 10.30 dhr. Stolk, 6.30 drs. Van Dam, De Bron 9 ds. Bui tenhuis, 10 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. v. San ten, zie verder herv., Geref Kerk Vrijg. 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9 ds. Brink, 4.30 dhr. Wemmenhoven, Chr. Geref Kerk 9.30en 4.30 ds. Hamstra, Oud Geref Gem. 9.30 en 4, Baptistengem. 10 ds. Koekkoek 6.30 ds. Koekkoek in Bonif. kerk, m.m.v. Young Credo Singers, Noord (Sportl.) 10 dhr. v.d. Steen, 7 ds. Agtereek, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. v.d. Hoorn, Leger des Heils 10 en 6.30 uur. Corn, de Vlaminstr., Remonstr. kring 10 ds. Roos, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Piuskerk zat. 7. zo. 9, 10.40 en 11.45, De Bron zat 7. zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemk 9.30 ds. Noordegraaf Utrecht, 6 ds. Cuperus, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Geref Gem. 9.30 leesd., 2.30 ds. Honkoop R.dam, woe. 7.30 ds. Verhoef Chiliwack. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. End Ermelo, Salv. kerk 10 ds. v.d. End, 6.30 ds. Kunz Werkendam, BethL kerk 10 ds. Droog- ers, 6.30 ds. De Rooy Zoelen, Geref. Kerk 10 en 6.30. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Stel wagen, 6.30 ds. Heymans, De Stek. 9.30 ds. Omta, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Dijk stra, Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Langen- velde, 5 ds v. Smeden Den Haag, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Con cordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuw- straat) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Verploeg Oudshoom, 6.30 ds. Boer Kat wijk, jeugdd., Geref. Kerk 10 ds. v. Wat- tum Bleiswijk, 5 ds. Versluys, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 1115, Bern. zo. 10 dorp zat. 7. zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 dr. Vlijm Leiden, 7 in Geref Kerk ds. Van Brug gen, Geref Kerk 10 ds. Rothfusz, 7 ds. v. Bruggen, gemeensch. dienst, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma te Lisse, av.- maal, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozelk. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vljet, RK Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RK Kerk zat 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Gall Den Haag, 6 ds. v. Malssen L.dorp, Ontm. kerk 10 ds. Bos Badhoevedorp, 6.30 ds. v. Niel Rijnsburg, Geref. Kerk 9.30 ds. De Vries, 5 ds. v. Halsema, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegin- dewey, O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Vink, Ichtuskerk 10 dhr. Stuurman Vlaardingen, 5 ds. v. Roon, Pnièlk. 9.30 ds. Kool, 6 ds. Hovius, Gr. v. Pr. school 10 ds. Hovius, Hoekst. 10 dovend., Over- duin 2 ds. Baas, Geref. Kerk, Vr. kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. De Vries, Tr. kerk 10 ds. v. Halsema, 5 ds. Vrolijk, Geref Kerk Vrijg. 10.15 leesd., 3.30 ds. Hoff, Geref Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 7 ds. Rou- kema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5 dienst, di. 7.30 evang. Kwantes Alkmaar, Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. Richter, Bodegraven, in g. kerk, Geref. Kerk 10 ds. Koers te Alphen, 7 ds. Richter Bode graven met Herv. Gem. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, Hoofd- str. 10 mr. Reugebrink, 6.30 ds. Geursen, zangd., m.m.v. Harten Stem.Sch. kerk9 en 10.30 ds. Geursen, 5 ds. v. Loenen, Bap. gem. 10 dhr. Lourens, 5 dhr. De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Staat Uithoorn, 7 ds. Los in geref. kerk, Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Heiden Zw.dam, 7 ds. Los, met herv., RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder, Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. Roos Amsterdam, jeugdd., Geref. Kerk 10 ds. De Wit, 7 jeugdd. in Paulus kerk, Geref. Kerk Vrijg. 8 45 ds. Simpe laar, 4.30 leesd., Geref. Kerk Vrijg. Bui ten V. 10.45 en 5 ds. Schuurman, Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Dijken, 4.30 ds. Re bel S.heim, Geref Gem. 10 en 4, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, RK Kerken Aga- thak. zat. 7. zo. 8.30,10 en 11.30. Poelhuys zat 7, zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7. zo. 8.30, 10. 11.30 en 5.30, Engelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Lagerweij Den Haag, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Noot- eboom, av.-maal, Chr. Geref. Kerk 9.30 d., 2.15 ds. Hamstra, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9, 10.45 en 7. 'NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Molenaar, 6.30 kand. Haakman Utrecht, Geref Kerk 9.30 ds. Veenendaal Sneek, 7 ds. De Wit Lisse, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Den Harder, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang, Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 3 ds. Ribbers, RK Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Zou tendijk, 7 ds. De Bruin Vreeswijk, Geref Kerk (Woerdense Verlaat) 10 ds. Hagen Voorburg, 7 dhr. Visser Den Haag, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORD WIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 dr. Jansen, 7 ds. Keuning, Hoofdstr. 10.30 ds. Keuning, 7 ds. Jansen, De Rank 10 dhr. Goyert Zeist, 3.30 ds. Hovius Katwijk aan Zee, Vierboet Boerenburg 10 jeugdkapel, Geref. Kerk Hoofdstr. (Herv.) 9 ds. Warnink, 7 ds. Jansen, Vin- kenlaank. 9.30 ds. Elgersma, 5 ds. War nink, St. kerk 11 ds. Bosman, RK Kerken Binnen zat 7, zo. 8,10en 11.30, Zee zat 7, zo. 9.30 en 11, aula Boerenburg 11. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, De Zilk 10 dhr. Christ Lei den, RK Kerk Jozefk. zat 7, zo. 8.30 en 10, Viktorkerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Groene kerk 10.30 prof. dr. De Jonge en pater Koster, oec. dienst, Pauluskerk 10 ds. Sasse, Gem. centr. 10.30 prof. dr. Hoen- derdaal Gorssel, 7 ds. v.d. Werff te Voor hout, Gem. centr. 10.30 ds. Heemskerk, jeugdkerk, Van Wijckerslooth 4.30 ds. Perdok, Geref. Kerk 10 ds. Baerends Nieuw-Vennep, zie verder herv., Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 EN 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel, zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg Waddmxveen, 6.30 ds. Damsma Rijnsburg, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30,11 en 12.15, M. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Janse Nigtevecht, 7 ds. Baas, Kat wijk, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. van Hunnik Rhoon, Be- thelkerk 9.30 ds. Wisse Wageningen, 5 ds. v. Niel, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Huisman, Imm. kerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 4.30 kand. Tenyen- huis Alphen, ar. kerk 8.30 kand. Tenyen- huis, 5 ds. Damsma, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Zomer, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10 dhr. v.d. Brink, RK gemeen schap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 7 kapt. van Hal, open- deur-dienst, Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Werff te Voorhout, 5 kandmevr. Sysling Leiderdorp, Chr. Geref. Kerk 10 ds. Re bel, 5 ds. v. Dijken Lisse, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Lindenburg, Geref. Kerk 9.30 ds. Los Leimuiden, 6.30 ds. Bezemer, RK Kerk dorp 9, Langeraar zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Bouman te Katwijk, 6.30 ds. Geertsema Hazerswoude, Geref. Kerk 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. Huisman Rijnsburg, Ge ref. Kerk Vrijg. 9.30 ds. Hoff, 2.45 ds. Joosse. VOORHOUTHerv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 dr. Lamping Leiden, 7 zangd., aula NH 9.30 ds. De Zeeuw, Rijndijk 10 ds. v.d. Schoot, Hulp en H. 10 ds. Ver- heule, De Ark Molenlaan 10 jongerend., Geref. Kerk 10 ds. De Zwart, 7 zie Herv., Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5 ds. Blokland R.dam, RK Kerken Laur. kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30, aula NH 11, M. Godskerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bethel- kerk 9 en 10.30 ds. Roetman, 5 ds. Ver boom, 6.30 ds. Zoutendijk Noorden, Hoekst. 9.30 en 6.30 ds. Verboom, Imm. kerk 9.30 ds. Hulst, 7 ds. Holwerda Apel doorn, Geref. Kerk Kr. kerk 9.30 ds. Modderaar, 5 ds. Prins, Ontm. kerk 10 ds. Prins, 5 ds. Modderaar, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, jeugdd., RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. Veen Wassenaar, 4.30 ds. Tuk ker, 7 ds. v. Zanten, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. v. Zanten- dorpscentrum 9.30 ds. Tukker, Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Meulen, Zuid 10 en 7 ds. v.d. Kamp, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Cuperus Den Haag. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 ds. Blenk, 6.30 ds. De Jong Leiden, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Booy Lmschoten, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Nicolai, 7 ds. Haitsma Woerden, Geref. Kerk 9.30 en 7 dhr. v.d. Zwan Driebrug- gen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, RK Kerken Janskerk zat. 7, zo. 9.30, Chr. D. kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10, Rijndijk Meerburg zat. 7, zo. 10,12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 kand. Jongkind, Langerak, 6.30 ds. Mostert, Geref. Kerk lOds. Bezemer, Ter Aar, 6.30 ds. v.d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4