EEN DOZIJN LENTETIPS „Rollen of stilstaan" Het is nog lenten Gebruikte auto kopen via computer Wij willen een rol- schaats- baan zonder hondepoep c c, Ul U'W Getrouwd !o|)sfeo423 O Q/d ^r\ ZATERDAG 15 APRIL 1978 De lente is begonnen. Met al haar prettige karakteristieken Maar haar komst betekent ook dat het tijd is een en ander aan de auto te doen. De techniek heeft het moge lijk gemaakt het onderhoud van de wagen tot het minimum te be perken. Maar er zijn van die din gen die toch even moeten gebeu ren. We sommen er een dozijn op. Misschien is er wat van uw ga ding bij. 1Hoe staat het met de banden? Is er voldoende profieldiepte? Geen onregelmate slijtage? 2. Remleidingen controleren op haarscheurtjes en andere be schadigingen. In de winter heb ben zij heel wat te verduren gehad van het strooizout. De druk in deze leidingen kan tot ruim 100 bar (vroeger 100 atm.) oplopen. 3. De remvloeistof behoort mini maal eens per twee jaar te wor den verwisseld. Deze is hygrosco- pisch, dat wil zeggen; water uit lucht aantrekkend. Dat gebeurt vooral in de wintermaanden, zo dat verwisselen in het voorjaar echt wenselijk is. 4. De ruitewisserbladen hebben een moeilijke tijd achter de rug .Het is nauwelijks te verwachten dat ze nog optimaal functioneren. accu te controleren.Zelfs een goed opgeladen accu garandeert nog geen maximale stroomsterkte 7. Ook olieverversen is belangrijk. Gedurende de winter met talrijke koude starts is veel condenswater in de motorolie terecht gekomen. De dunne winterolie moet door dikkere zomerolie worden ver vangen. 8. Natuurlijk is een goed wasbeurt noodzakelijk. Het wintervuil moet eraf. De onderkant daarbij niet vergeten! 9. De onderzijde ook controleren op beschadigingen aan de bodem beschermingZonodig bijwerken. 10. Uitlaat controleren. Nergens doorgeroest? Ophanging nog in orde? 11. Vloermatten uitkloppen en schoonmaken met water om de zoutresten te verwijderenm 12. Tenslotte de gehele auto nazien op roestvorming in de laklaag. Vooral plaatsen als de randen van de wielkasten, treeplanken en onderzijde van de deuren kunnen roestsporen vertonen. Die dienen terstond te worden be handeld om uitbreiding tegen te gaan. Bent u er niet genoeg be dreven in, laat het dan door de garage doen. Het is bepalend voor de restwaarde van uw auto. Aspirant-kopers van een ge bruikte auto kunnen sinds kort in de regio's Amsterdam en Eindhoven via een tele foontje met een centrale computer te weten komen waar de auto van zijn of haar keuze te koop staat. Dit is mogelijk door de oprichting van de "Computer Informa tie Service". „CIS Holland" stelt zich ten doel „het opzetten van een landelijk informatiesysteem dat voor iedereen gemakke lijk toegankelijk is (per tele foon). Als eerste project in dit nieuwe systeem (reeds enkele jaren van toepassing in de VS en in Engeland) is gekozen voor aspirant-kopers van ge bruikte auto's. De firma werkt met een mini- computer, die een geheugen heeft van 200.000 auto's en 32 kenmerken per vervoermid del. Op 1 januari 1979 hoopt de CIS 10.000 auto's in het be stand te hebben opgenomen en het streven is uiteindelijk 20.000. Dat betekent, dat de computer nog voldoende ca paciteit over heeft voor an dere projecten. Dr. Eduard Bol, directeur van CIS Hol land, denkt in dit geval aan bijvoorbeeld een vacature bank, waarbij iedereen die een nieuwe baan zoekt met één telefoontje weet waar een voor hem passende vacature bestaat. Inmiddels zijn 2000 auto's uit Amsterdam en omgeving in het geheugen van de com puter ingevoerd en tezamen met de reeds 2000 occasions in Zuid-Nederland is het to tale bestand op dit moment 4000. De CIS werkt met autodealers (met Bovag-garantie), die de inruilauto's te koop aanbie den. Per auto zijn diverse kenmerken in het geheugen van de computer opgenomen, zoals merk, type, bouwjaar, km-stand, prijsklasse en de firma waar de auto te koop staat. De CIS streeft ernaar zoveel mogelijk recente ge gevens te verstrekken en daarom hebben de dealers de opdracht gekregen mutaties doelmatig en snel door te ge- Begin dit jaar is „Find-a-car" als proef in Eindhoven be gonnen. In de proefperiode zijn ruim 3.000 telefoontjes van aspirant-kopers bin nengekomen. „Dat was voor ons reden ermee door te gaan. We geloven dat hiervoor een markt is in Nederland", aldus dr. Bol, die toegeeft dat de dealers en de Bovag nog niet erg positief hebben ge reageerd. Volgens hem is dat begrijpelijk. "We moeten ons zelf eerst bewijzen, want dit is iets heel nieuws. En het be tekent niet dat de dealers nu maar met. hun advertenties in de kranten moeten stoppen", aldus dr. Bol. „Rollen of stilstaan". Door Guus de Jonge. Verschenen bij Uitgeverij Omniboek in Den Haag (22 gulden) De geschiedenis van de auto is al vele malen verteld. Talrijke auteurs hebben beschreven hoe dat griezelige ding ondanks de talrijke luidruch tige en hardgrondige verketteringen toch van de grond is gekomen. Bovendien kennen de nog bestaande autofabrieken vrijwel stuk voor stuk hun eigen geschiedschrijving. Talloze merken zijn echter niet aan het vastleggen van de historische gegevens toegekomen. Ze hebben er niet de tijd voor gekregen. Daarvoor waren ze te vroeg van de auto- l^aart verdwenen. Daarom is het wel goed dat de toch wel boeiende autogeschiedenis af en toe weer eens wordt herhaald. Want ongeacht of men vandaag de dag de massamotorisering kan waarde ren, of men blij is dat men rijdt of niet, het feit blijft, dat het historische pad van de automobiel rijk bezaaid is geweest met kleurrijke figuren, spectaculaire avonturen en fantasierijke modellen. Men kan dat nog eens lezen in het kostelijke boekje van Guus de Jonge, die markante hoogtepunten uit die jonge autogeschiedenis nu eens niet chronologisch keurig op een rijtje zet maar ze bijna romantisch heeft geplaatst in een anecdotisch kader. Dat zich dan ook letterlijk als een roman laat lezen. Zelfs zij die niet in auto's zijn geïnteresseerd zullen derhalve dit werkje met groot plezier kunnen lezen. Laat staan zij die zich wel „autofiel" kunnen noemen.... „Zo werkt een auto". Voor 4,95 verkrijgbaar in alle Shell-stations. Hierboven hebben wij het er over dat de geschiedenis van de auto zo vaak is beschreven. Talrijk is ook het aantal publicaties over de techniek van de automotor. Dat er desondanks een markt voor is blijkt wel uit het feit, dat Shell nu weer met een boekje is verschenen waarin de werking van de motor wordt uiteengezet. En het moet worden gezegd dat het zeer duidelijk en veelal erg begrijpelijk gebeurt. Zestig kleurenillustraties begeleiden de tekst, die velen wat meer begrip voor het mysterieuze onder de motorkap zal opleveren. In een apart hoofdstuk worden de meest voorkomende pechgevallen onder de loep genomen. De nieuwste versie van de Fiat 132 zal hard moeten dringen om zich een plaatsje op de overbe zette markt van de tweeliters te kunen veroveren. Het is er zo druk met sterke troeven. Maar de Turijnse fabriek heeft haar troef veel meegegeven: fraai om te zien en fijn om te rijden. Dat moet ook wel. Nu Fiat de 130 „wegens gebrek aan belang stelling" uit produktie heeft moeten nemen is de 132 „2000" gepromoveerd tot vlaggeschip Zo heeft deze wagen (die met handversnelling in ons land 20.150 gulden moet opbrengen) een progressieve stuurbe krachtiging meegekregen. Bij zonder prettig: nauwelijks voelbaar bij hogere snelheden maar heel gemakkelijk bij lage snelheden. Jammer alleen, dat de draaicirkel van de wagen ruim boven de tien meter ligt. En dat betekent bij een lastig parkeerhaventje wel i len steken. Overigens is dat een van de wei nige punten, waartegen wij be zwaar kunnen aantekenen te gen deze sierlijke, goed afge werkte en vooral zeer rustige Fiat 132 „2000". De krachtbron is een 1995 cc-er, die goed is voor 112 DIN-pk bij 5600 toeren per minuut. Niet uitzonderlijk veel derhalve maar het is wel Dat vooral dankzij de elektroni sche ontsteking. We hadden het soms niet eens in de gaten als de naald van de snelheidsmeter al in de buurt van de 140 kilome ter zat. Zo loopt men gemakke lijk tegen een bon aan. En deze Fiat kon gemakkelijk nog snel ler. Alles even rustig. Die elektrische ontsteking moet ook voor een vlekkeloze start zorgen. Dat lukt best. Maar eenmaal draaiende was het in de door ons bereden wagen moeilijk de motor ook draai ende te houden. Dat lukte pas als die voldoende op bedrijfs- temperatuur was gekomen. En dat duurde wel even. Het interieur is smaakvol inge richt met een attractief dash board, waarop twee grote tjes zorgen voor de aanvullende informatie. Erg aardig zijn de in gleuven in het dak verzonken zonneklappen. Vier in getal (dus ook tegen zon opzij), die naar buiten worden getrokken. Ook het spiegeltje voor de pas sagier naast de bestuurder is in het dak verzonken. Fiat heeft er goed zittende stoelen in geplaatst. De ruimte voor de achterin zittenden is niet over dadig, meer toch ook niet te krap. de tunnel voor de cardan- as is een natuurlijke begren zing van de beenruimte. De ruimte voor de bagage is heel acceptabel. fabriek geeft veel gunstiger cij fers op. Maar dat wel bij een constante snelheid van 100 ki lometer. Een louter theoretisch gegeven. De ontwerpers hebben ook voor een goed functionerend onder stel gezorgd. De vering werd versoepeld en de afvering daarentegen bij zware belas ting verstijfd. Dat geeft een zeer rustige auto op alle weg dekken. Ook van een zijwind gevoeligheid hebben wij geen last gehad. Jammer van die wat te royale draaicirkel. Het maakte het hanteren van de auto in het stadsverkeer er niet eenvoudig op. Voor het overige is het een auto, waarin wij met bijzonder plezier hebben gereden. Rede lijk ruim voor mens en bagage, zeer comfortabel en opvallend rustig. Bij uitstek geschikt voor de langere reizen. De vijf- bak was een tikkeltje aan de stugge kant, maar dat neemt men graag voor die extra rust. Aan de burgemeester Gallas van Alphen aan den Rijn Rogier Stijnen wil dat er in de buurt een rolschaatsbaan, zonder dat de honden er op zitten te scheiten. En ik ben 9 jaar. Daan Gijbeis wil dat er ook een rolschaatsbaan komt en dan kunnen we tenminste rol schaatsen. Doet u er iets aan of hoe zit dat nou. Daan is 7 jaar. Rogier en Daniël willen een rol schaatsbaan. Carolien wil ook dat er een rolschaatsbaan komt zonder die honden snap je, want Rogier Stijnen gaat er bijna van kotsen. Michiel wil ook dat er een rolschaatsbaan komt. En dan kunnen we tenminste vatsoenlijk schaat sen. Begrepen. En zet het in de krant. En Etwin Spriet wil ook een rolschaatsbaan. Ik wil een rosgaatsbaan en ik wil nooit meer die smerige hondepoep. En ik krijg er wurmpjes van en daar heb ik steets erge last van. Rogier Stijnen (9 jaar) De Bartokhof 55 Alphen Daan Gijbeis (7 jaar) Handelhof 34 Alphen Carolien Jasja van Ark (5 jaar) -Kagerplein 418, Sassenheim Ruby Dickhoff (4 jaar) Meeuwenzijde 5, Leiden I Ju. Ml Xiin, 1-ti.v.y -Het lu-e. e.?: JietrJljk Rolf Hoekstra (9 jaar) De Molenkamp 8, Rijnsburg Cindy van der Salm (4 jaar) Beukenrode 11, Voorhout Er was eens een kabouter Die kabouter hete: Wouter Op een dag zag Wouter een konijn Zo te zien had het pijn Hij had pijn aan zijn poot die was ook helemaal rood Hij kwam naar Wouter toe en zei: Ach Wouter help mij Nou, dat deed Wouter graag Hij zei: Het komt wel goed vandaag Het konijn was erg blij en zei: Wouter kom nog eens bij mij Dat is Wouter niet vergeten en Ze kwamen nog vaak bij elkaar eten Margriet Melis (8), kleinkind van ma Luttge, Utenwaerdelaan 2, Oegstgeest Plinke, plonke, planke, twee oude muizen zitten samen wang aan wang achter het be hang. Hun dochter is vandaag getrouwd beneden in de ha- vermoud. Ze heeft een flinke echtgenoot en nu woont ze bij de tafelpoot. Jantien Schimmel (7 jaar) Van Effendreef 16 Leiderdorp Een ei. een ei Dus de lenten is nog niet voorbij Straks komt het uit Dan hoor je weer geluit Van piep, piep, piep Dan roep je hiep, hiep, hiep: Hoera!!! Johnny Franck (8 jaar) Hendrik Vinkhof 23, Noordwijk aan Zee Esther Westerbeek jaar Vingboonshof 23 Leiden ZW

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27