Toerisme als wapen tegen werkloosheid Nederland houdt niet op bij de „bollen" en Volen- dammers ZATERDAG 15 APRIL 1978 EXTRA PAGINA 19 Door Theo de Jong •k NBT-directeur J. N. Strijkers: nieuwe toeristische produkten ont wikkelen... Foto rechts (deze vieek gemaakt op de weg naar de Keu kenhof): Waar blijven al die bui tenlanders nou...". De verwachte massa-ontslagen in de scheepsbouw en in de zware metaal nemen dramati sche vormen aan, de chemie staat wankel, de confectie draait steeds slechter, de overheid moet bezuinigen - zijn er dan nergens in Neder land nieuwe banen te realise ren als wapen tegen de steeds groeiende werkloosheid? "Jawel, bij óns - al is daar wél wat voor nodig", meldt mon ter een strijdbare J. N. Strij kers (59), directeur van het Nationaal Bureau voor Toe risme, terwijl hij in zijn bas tion aan de rand van het Haagse bos de cijfers rang schikt. "Minstens vier procent van onze werkende bevolking be staat van inkomsten afkom stig van toerisme en recreatie - in totaal gaat het zeker om 160.000 banen op jaarbasis. Nederlanders en buitenlan ders besteedden tijdens hun vakanties en uitstapjes geza menlijk 14 miljard gulden per jaar. Als we dus die bestedin gen omhoog weten te krijgen, profiteren horeca, detailhan del, transport, vermaaksector en nog een aantal bedrijfs groepen - en dat betekent te gelijkertijd méér werkgele genheid. Bovendien: het op vangen van toerisme is een dienstverlenende en dus ar beidsintensieve aangelegen heid: een terrein waarop me chanisering en automatise ring weinig vat hebben" In het precies tien jaar geleden opgerichte NBT werken sa men het ministerie van eco nomische zaken en de Alge mene Nederlandse Vereni ging van WV's. Per jaar kan het NBT, om het toerisme en de recreatie in ons land te be vorderen, 18,5 miljoen gulden uitgeven - de overheid betaalt hiervan 13 miljoen en de tou roperators, horeca en andere donors (zoals de luchthaven Schiphol) betalen de reste rende 5,5 miljoen Probleem Strijkers: "En dat is nu precies het probleem waarmee we worstelen - die subsidie is niet voldoende. Willen wij te genwicht bieden aan die kei harde concurrentie uit het buitenland, dan is er méér geld nodig. De afgelopen twee jaar is onze subsidie op het peil van die 18,5 miljoen "bevroren" - terwijl de on kosten wel omhoog zijn ge gaan. Behalve met die inflatie hebben we ook te maken met toenemende promotie-activi teiten van landen als Frank rijk, België, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Wat doet Spanje - met staatshulp - niet aan wervingswerk om meer toeristen te trekken? Daar heeft men al lang inge zien dat je eerst in reclame maken moet investeren om daarna de vruchten in de vorm van hogere opbreng sten en meer werk te kunnen plukken". NBT-directeur Strijkers voor spelt dat er, wanneer de hui dige subsidie met het "ver houdingsgewijs geringe" be drag van 4 a 5 miljoen wordt verhoogd (om tenslotte in 1985 op 25 miljoen uit te ko men), "opmerkelijk goede wervingsresultaten kunnen worden geboekt". "Een verhoging die des te meer klemt omdat het budget van de buitenlandse verkeersbu reaus, touroperators, lucht vaartmaatschappijen en veerdiensten die zich geza menlijk op óns land richten met de bedoeling Nederlan ders over te halen de grens over te steken, niet minder dan 75 miljoen gulden be draagt". Wie mocht denken dat de alom heersende economische ma laise ook het reizen nadelig heeft beïnvloed, vergist zich. De econoom drs. C. D. Hage, hoofd afdeling research van het NBT, ondersteunt het be toog van Strijkers. Hij doet dat aan de hand van resulta ten van een onderzoek dat de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling onlangs heeft vrij gegeven. Hage: "Daaruit blijkt dat de meeste Europese landen flink hebben geprofiteerd van de internationale opleving van het toerisme - op Nederland na, want wij visten achter het net. Het resultaat voor ons land was teleurstellend-we boekten in 1977 minder overnachtingen van buitenlanders dan het jaar ervoor, en bovendien bleven de buitenlanders ook korter in ons land. Veertien OESO-landen haalden ge middeld 25 procent meer in komsten in 1977 uit het bui tenlands toerisme, en wij maar 8,4 procent. Dan moeten we nog bedenken dat die be rekeningen in dollars zijn uit gevoerd. Als we in die uitslag verwerken dat de dollarkoers fors is gezakt, blijken we er in guldens gerekend zelfs 0,3 procent op achteruit te zijn gegaan. Een duidelijk teken aan de wand - en een waar schuwing om onze wervings activiteiten te versterken". Zorgelijk Strijkers en Hage wijzen dan ook met zorgelijke gezichten op wat zij noemen "de Ne derlandse reisverkeersba- lans". Volgens die balans groeien de uitgaven van de Nederlanders over de grens sneller dan de inkomsten (van de buitenlandse bezoekers bij ons), terwijl tot 1966 de weeg schaal juist in ons voordeel doorsloeg. •Volgens de meest recente cij fers bedroeg het tekort op de reisverkeersbalans ruim twee miljard: Nederlanders gaven in het buitenland 4,9 miljard uit, en buitenlanders be steedden in ons land slechts 2,8 miljard. De NBT-top houdt geen plei dooi voor meer subsidie waarmee de werkgelegen heid in ons land een forse duw omhoog moet worden gege ven, zonder een uitgewerkt plan achter de hand te heb ben. De KLM heeft zojuist aan het NBT de resultaten beschik baar gesteld van een uitvoerig marktonderzoek dat in de Verenigde Staten is gehou den, gericht op de vakantie plannen van de Amerikanen, terwijl binnenkort een soort gelijk eigen NBT-onderzoek in België, Duitsland, Enge land en Frankrijk wordt afge sloten. Opmerkelijkste (voorlopige) conclusies uit die enquêtes: Nederland staat in principe wel hoog genoteerd als va- kantiedoel, maar men wil veel meer over ons land weten al vorens de definitieve beslis sing te nemen. Kaartje Strijkers: "We lopen duidelijk achter met onze voorlichting in het buitenland over het geen wij in Nederland kun nen bieden. Dat geldt bij voorbeeld voor de Duitse deelstad Westfalen - de aan Nederland grenzende deel staten kennen onze attracties aardig, maar in Westfalen nog niet. In Amerika wil men vooral om culturele redenen naar Ne derland komen. Dan ver wacht zo'n Amerikaanse toe rist wél dat hij, eenmaal hier aangekomen, op korte ter mijn - bijvoorbeeld de vol gende dag - een kaartje kan kopen voor een concert of een balletvoorstelling. Dat kan nu nog niet, vanwege de lange bespreektijden. Daarom pro beren we daarvoor een oplos sing te vinden via introductie van een soort culturele cre ditcard, waarmee de Ameri kaanse toeristen een voor keurspositie krijgen bij het kaartjeskopen. We hopen dat experiment al in september klaar te hebben, en willen tot eind '79 proefdraaien. Hele groepen Canadezen willen best naar Nederland komen als ze hier fietstrektochten kunnen maken. Fietspaden hebben we wel, maar we heb ben nog geen systeem om per auto elke dag de bagage van die fietsers van hotel naar ho tel te brengen. Ook hier is sprake van het uitdenken van nieuwe toeristische produk ten - innovatie, waaraan we in ons land zo'n behoefte heb ben". Andere conclusie uit de onder zoekingen: naast de bekende „trekkers" als de kuststreek en de drie grote steden staat het stedenschoon hoog geno teerd. Daarom wil het NBT meer aandacht gaan schen ken aan Delft, Haarlem, Lei den en Gouda. Bloembollen Strijkers: "Sterk voorbeeld uit de praktijk-een touroperator uit Japan heeft nu Maastricht als vakantiebestemming op z'n programma gezet. Merk waardig genoeg loopt dat heel aardig. Duitsers willen we la ten weten dat Nederland niet ophoudt bij bloembollen en Volendammers. Bovendien, uit economisch én uit mi lieu-oogpunten willen we het toerisme ook sterker spreiden in ruimte en tijd. Dus: meer voorlichting over nog onbe kende delen van ons land zoals Twente. Salland, de Vechtstreek en Achterhoek - om enkele bestemmingen te noemen. Maar tegelijkertijd willen we er voor waken dat de mensen geïrriteerd wor den door de stroom toeristen en dat de natuur en infra structuur worden aangetast. Vanuit dat idee willen we meer aandacht vragen voor vakanties in voor- en nasei- Loopt ondanks al deze optimis tische bespiegelingen van het NBT over meer werkgele genheid in de toeristische sector Nederland niet het ge vaar in elk geval aanzienlijk minder Amerikanen te mo gen begroeten vanwege hun zachte dollar en onze harde (aardgas)gulden waarmee we als "duur land" uit de markt hebben geprijsd? Drs. Hage betwijfelt dat sterk: "Sinds Freddy Laker de luchtvaartwereld op z'n grondvesten heeft doen tril len door het invoeren van zijn "opstapsysteem" is er een golf van tariefsverlagingen op gang gekomen. Er wordt nu ook binnenkort een recht streekse luchtlijn van het zui delijk deel van de Verenigde Staten naar Nederland ge opend. Begrijpelijk dat die maatschappijen met volle toestellen willen vliegen, dus die gaan vrij agressief wer ven. Dan moeten wij als NBT ook het geld hebben om op hun promotie-activiteiten te kunnen inspelen. Vroeger was Europa een vakantiedoel voor de happy few in de Ver enigde Stdten. Nu kunnen ook de middengroepen daar zich een trip permitteren - en daarvan kan ons land profite- Welgevallen Het NBT ziet met welgevallen aan dat, net als in ons land. in het buitenland het verschijn sel van "tweede vakantie" eveneens veld wint, en ook vanuit die sector verwacht 'Steeds vaker trekt men er bui ten de zomervakantie op uit - niet alleen naai- de winter sport, maar ook in eigen land. In 1970 ging nog slechts 45,9 procent van de Nederlandse bevolking met vakantie, en dat is toegenomen tot ruim 54 procent - die groei is er nog lang niet uit. Onze landgeno ten brachten 5 miljoen vakan ties in het buitenland door, en 4.5 miljoen vakanties in eigen land", aldus Strijkers. "Het aantal tweede vakanties be draagt nu al ruim 2 miljoen. Dagtochten en korte uitstap jes zijn eveneens steeds meer geliefd. Volgens de laatste cijfers wer den er per jaar 280 miljoen dagtochten door Nederlan ders ondernomen, en 2,1 miljoen korte uitstapjes - dat laatste heeft betrekking op een verblijf van 1 tot 3 nach ten buiten de eigen woning doorgebracht met een recre atief doel. Juist op die sector kunnen we meer inspelen - ook al hebben we in Neder land een zogeheten zonge- bonden zomerseizoen". Winter Veel mensen gaan in voor- en nqjaar op pad naar bijvoor beeld Sporthuis Centrum achtige projecten, die aan de weersomstandigheden zyn afgestemd: huisjes met cen trale verwarming, open haard, t.v., met gebruik van overdekt zwembad. Het ge plande vrjje-tydscentrum voor het Kurhaus in Scheve- ningen, dat 's winters wordt verwarmd, is ook zo'n project. Als we het in die richting zoe ken - indoor sport- en spel ruimtes. al vereist dat flinke investeringen - kan het bin nenlands toerisme nog flink groeien: prettig vanwege de werkgelegenheid, en prettig vanwege de spreiding. Al moet om die spreiding goed tot z'n recht te komen ook 'ns wat gebeuren aan het gelijk matig opnemen van de va kanties. Dat betekent het loslaten van collectieve be- drijfsvakantiesluitingen en het per regio sterk laten uit eenlopen van schoolvakan ties". Als NBT-econoom Hage in de toekomst moet kijken, ziet hij voor het toerisme een wen kend perspectief: "Nu nemen alle Nederlanders bij elkaar 9,5 miljoen vakanties op - dat groeit in 1980 naar 11 miljoen vakanties. Het aantal bin nenlandse vakanties neemt toe van 4,5 miljoen in 1976 naar 5 miljoen in 1980. Niette genstaande het teruglopen van de welvaart neemt het aandeel dat vakantiehouden in de gezinsbestedingen heeft, flink toe - met vakantie gaan hoort er gewoon bij. Wanneer het NBT-duo op de man af wordt gevraagd hoe veel extra-werkgelegenheid de zo fel begeerde vyf mihoen subsidieverhoging in de praktijk oplevert, valt er even een stilte - want "dat is helaas niet precies aan te geven". "Maar wat we wél weten", aldus de immer alerte directeur Strijkers, "hoe het in Dene marken uitpakte. Daar heeft men aan de hand van een computeronderzoek eerst uitgerekend welke tak van bedrijvigheid de beste kan sen op uitbreiding van de werkgelegenheid zou opleve- "Toerisme" was de uitkomst - dat is arbeidsintensief, en vraagt geen import van grondstoffen, en kost dus even mm deviezen. Men heeft daar toen vier maal 5!/a mil joen gulden extra in toeristi sche wervingsacties gestopt - Waarmee een derde van hun budget was gemoeid. En vol gens die Deense berekenin gen was dat voldoende voor het scheppen van vijfduizend nieuwe arbeidsplaatsen. Zo'n geweldig resultaat moet toch ook in óns land mogelijk zijn?".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19